Nationale noodtoestand in de V.S r Nog geen Chinezen over de 38ste breedtegraad Vader en zoon ais oplichters GRATIS streekkrasit kunt U niet missen! Bureau voor defensie-mobilisatie ingesteld Animo van West-Duitsland voor Plan-Schuman verflauwt Kalt BMieJk „De Haaf' te Bergen is tot zijn nieuwe bestemming ingewijd 14 Dee. 11950 1RSTBOOM. VERENIGDE NOORD-HOLLAND SE DAGBLADEN 147e Jaargatvg No. 295 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uw ,WIJ ZIJN IN GROOT GEVAAR" Blij slof van maanden vol emotie Truman valt de Sowjet-politiek aan Ontspanning tussen Engeland en Egypte Door vlijmscherp mes getroffen Geen toegeeflijkheid, wel streven naar vrede Groot winteroffensief verwacht Junior fingeerde enkele functies Plaatsvervangers zonder succes opnieuw bijeen Bonn stelt vergaande voorwaarden Mc Cloy legt Praags protest terzijde De rust te Singapore thans hersteld Sneeuw en gladde wegen Twee dorpen werden geïsoleerd Vertraagd verkeer Prov. Centrum der Herv. Kerk kreeg nieuwe behuizing Er waren vele bezwaren te overwinnen Zif, inaf in Uw boom hangen! aan Uw boom Q c brengen een on kamer, 30 CA( rpakt in doos J*» sers, 5 stuks 10c 'w kerstboom, 60c 'ersierde tafel in deze iroen, met rode se soorten en Q van nf j kerststallen, BUREAU: ADMINISTRATIE Voord_üi 9 Tel. 3520 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJUSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A. KAPTEIN ZOALS Truman in een hedennacht gehouden radio-rede heeft medegedeeld, is vandaag in de Verenigde Staten de nationale noodtoestand afgekondigd. Deze I maatregcl werd al enige tijd verwacht. De president der V.S. heeft hem verge- I zeld doen gaan van de instelling van een bureau voor defensie-mobilisatie onder leiding van Charles Wilson, de directeur van de General Electric Company, zulks ter ondersteuning van de mobilisatie-inspanningen van de V.S. Voorts I heeft Truman aangekondigd, dat zijn regering onmiddellijk zou beginnen met de invoering van prijzencontróle en met de stabilisatie van de lonen. 9>h^)W1Hltltt!IIHIIIIIilllill!IIIH!IIIIIIIIHI!lliHIHIIIIHI1IHtilflllllllHmilltHII1IHHIimilll Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft te Londen Be sprekingen gevoerd met zijn Egypti sche ambtgenoot Salah el Din Bey over een herziening van het Engels Egvptisehe verdrag van 1936. In een gemeenschappelijke verklaring is be kend gemaakt, dat de Egyptische mi nister spoedig naar Cairo zal terugke- I ren, om met zijn minister-president per soonlijke besprekingen te voeren. Men beschouwt dit als een teken van ont- spanning tussen beide landen. Donderdagmiddag is in de slagerij van de heer J. H. aan de Oostzijde te Zaandam een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarbij j de 24-jarige slagersknecht Peereboom, af- komstig uit St. Pancras, een vlijmscherp slagersmes in de buik kreeg. Het slacht offer moest naar het St. Janziekenhuis al daar worden vervoerd, waar direct ope- xatief werd ingegrepen, j De slagersknecht was aan het vlees I uitbenen, toen het mes uit zijn handen '•schoot en in zijn buik terecht kwam. Kreunend van pijn wist de man zich naar de achter, de winkel gelegen keuken te begeven, waar hij op de grond liggend verdere hulpverlening moest afwachten. ECA-STEUN GAAT DOOR In verband met de aangekondigde [opschorting van de steun in het kader Ivan het plan-Marshall aan Engeland is lioor een autoriteit van de organisatie [tan de ECA medegedeeld dat men niet J voornemens is thans over te gaan tot soortgelijke maatregelen met betrek- I king tot andere Marshall-landen. JJE VERENIGDE STATEN, zo verklaar de de president, zullen vier dingen doen: 1. de Verenigde Naties blijven steunen; 2. de gecombineerde verdedi ging van de vrije wereld blijven ver sterken; 3. de Amerikaanse strijd krachten opbouwen en meer wapenen maken voor Amerika zelf en voor de geallieerden; 4. de Amerikaanse eco nomie uitbreiden en in evenwicht houden. Onze haardsteden, onze natie, alle dingen, waarin wij geloven, verkeren in groot gevaar, zo betoogde president Truman. Dit gevaar is geschapen dooi de Sowjetunie. De heersers van de Sowjetunie doen een meedogenloze aanval op de Amerikaanse pogingen, om een blijvende vrede tot stand te brengen. Zij hebben getracht, de vrije landen een voor een te ondermijnen of te overweldigen. Zij hebben be dreigingen, verraad en geweld ge bruikt. Naar de mening van Truman had. den de Chinezen door hun interventie in Korea hun bereidheid bewezen, om de wereld in de richting van een al gemene oorlog te sturen, teneinde te verkrijgen, wat zij willen. Daarom verkeren wij in zulk een groot ge-; vaar. De toekomst der beschaving hangt thans af van wat wij thans en in de komende maanden doen. De president ontkende, dat een oor log onvermijdelijk zou zijn. „Wij wil len alle eervollestappen, die wij kun nen doen. blijven doen, om een alge mene oorlog te vermijden, maai- wij willen geen politiek van toegeeflijk heid volgen", zo vervolgde hij. Dezelfde bedreiging die van de communistische aggressie vormt een gevaar voor Europa zowel als voor Azie. Om deze te bestrijden heb ben de vrije landen onze hulp nodig en wij hebben hun hulp nodig', aldus verder de president. Wij moeten in een geest van werkelijk deelgenoot schap met hen samenwerken. De com munistische heersers doen hun uiterste best, om de vrije landen onderling te verdelen. Wanneer dat zou lükken. zouden zij de vrijheid doen wankelen. Wanneer zij samenwerken, kunnen de vrije landen strijdkrachten opbou wen, die krachtig genoeg zijn om de communistische heersers duidelijk te maken, dat zij niet kunnen winnen door aggressie kunnen de vrije lan den het gemeenschappelijke front vor men, dat noodzakelijk is voor een po sitie. waarin wij met succes met het Kremlin kurinen onderhandelen over Nadat gistermiddag een Zuidkore- aanse woordvoerder ten onrechte had medegedeeld, dat de Chinezen de 38ste breedtegraad hadden overschreden, welk bericht later zelfs in een com muniqué van de Amerikaanse lucht macht werd opgenomen, is dit feit Vrijdagavond officieel tegengespro- De 57-jarige P. C. M. Sr. en diens 31-jarige zoon P. C. M. Jr. te Gouda hebben zich schuldig gemaakt aan een geraffineerde poging tot oplichting. De zoon gaf zich uit als vertegenwoordi ger van een grote firma en kocht twaalfduizend kilo staal, waarbij hij als privé-provisie op de koopprijs be dong. De andere dag belde M. Sr. op in zijn kwaliteit van de directeur van Oostenrijks vredesverdrag De plaatsvervangers der „Grote F Vier" voor Oostenrijk die voor de 2Mste maal sinds het begin der be sprekingen over een vredesverdrag foor dit land zijn bijeengekomen, zijn P teravond tot midden Maart uiteen gegaan, zonder dat ook maar enige voortgang is geboekt. Algemene Vergadering der V.N. tijdelijk verdaagd De Algemene Vergadering der VN is gisteren tijdelijk verdaagd. Alle agen dapunten zijn afgedaan, behalve de belangrijke kwesties Formosa en Ko rea. Deze moeten eerst de politieke commissie passeren; het werk eraan is echter opgeschort in afwachting van het resultaat van de besprekingen den commissie van drie over de mogelijk heid van een bestand in Korea. Be halve Korea moet de politieke com missie nog drie kwesties behandelen, waarvan twee Russische klachten over Amerikaanse aanvallen op China. de firma en deelde de handelaar in staal mede, dat een bedrag van f 8000 per giro was overgemaakt. Daarna metamorfoseerde M. zich in employé van de Postcheque en Girodienst r: deelde telefonisch mede, dat hoewel er een overschrijving van f 8000 was gekomen waaraan iets niankeerde, de zaak in orde zou kom. n. Irmi-tdo had de zoon als voorschot op de 20 i 1400 weten los te krijgen. Hij ging nog verder, belde een Rotterdamse staalfirma op, gaf voor inkoper te zijn voor een grote Hengelose machine fabriek en vertelde, dat binnenkort een outsider een partij staal zou aan bieden, die gekocht en naar een L' gisch filiaal van de Hengelose fabriek gezonden kon worden. Een week latei- verscheen de vader van M. als de out sider in de metaalhandel en bood de partij staal te koop aan. Op dat ogenblik liep het fout. Een telefoontje met Hengelo wees uit, dat er iets niet in orde was. De politie kreeg spoedig daarna de ware toe dracht te horen. Indien de opzet was gelukt, hadden de Goudenaars van de handelaar in Hazerswoude zonder be talen een partij staal gekregen, deze verkocht aan de Rotterdamse staal firma, daarvoor f 9000 ontvangen en in Belgie het staal Weer opnieuw in ontvangst genomen. ken. De Chinezen bevinden zich nog in hun oucle stellingen ten Noorden van de parallel. Wel verwacht men, dat de communistische troepên met een inzet van meer dan een kwart millioen man een groot winteroffen sief zullen beginnen. McArthur heeft medegedeeld, dat de bewijzen zich ophopen dat de grote massa van het communistische leger op dringt tegen het terugtrekkende achtste Amerikaanse leger: „Uit de niet opdrogende bron in Mandsjoerije blijft de Chinese communistische man kracht toestromen", aldus het com muniqué, dat als operatiegebied van de communistische troepen met name de streek MajonKoksanIntsjon noemt. vreedzame regelingen. Wanneer wij j samenwerken, hopen wij een nieuwe oorlog te kunnen voorkomen. Truman kondigde voorts aan, dat 1 het aantal mannen en .vrouwen in ac- tieve dienst zou worden verhoogd van 2.5 millioen tot 3.5 millioen. Voorts zou de productie van militair materi aal aanzienlijk toenemen: vijf maal zo veel vliegtuigen als thans, vier maal zoveel gevechtswagens, enz. Zij zou- den een arsenaal voor de verdediging van de vrijheid vormen. -,De verdediging van Europa is van het uiterste belang voor de veiligheid der V.S.", aldus de president. „Wij zullen voortgaan met het verlenen van bijstand aan Europese landen en vrije landen in andere delen van de wereld omdat hun verdediging van het aller grootste belang voor onze verdediging is". President Truman zei ten slotte, dat hij wegens al die dingen heden een proclamatie zal uitgeven waarin ver klaard wordt, .dat er een nationale noodtoestand bestaat. Hierin zou op iedere burger een beroep worden ge daan zijn persoonlijke belangen op zij te zetten voor het welzijn van het land. Vlak na haar aankomst te Bergen op Zoom verscheen Bertha tussen haar zusjes en broertjes voor het open raam van de bovenverdieping, waar zij de luide toejuichingen van het publiek, dat bij duizenden was samengestroomd en haar spontaan - hulde bracht, beant woordde met een lach en een armzwaai. De animo voor het plan-Schuman begint in Bonn aanmerkelijk te tanen, mede doordat Frankrijk er nog steeds niet voor voelt, Duitsland in de Euro pese defensie een gelijkwaardige plaats toe te kennen. Men heeft dan ook een reeks voorwaarden opgesteld, die zou den moeten worden vervuld, voor en aleer van ondertekening sprake zou kunnen zijn. Daartoe behoort de opheffing vari de nog altijd bestaande productiebeper kingen. opheffing of omvorming van de Ruhrautoriteit, aanvaarding van het Duitse project vóór reorganisatie van de zware industrie van het Ruhrge- bied. waardoor mijnen en staalfabrieken weer organisatorisch samengevoegd zouden kunnen worden, en instelling van een eenvormige verkooporganisatie voor steenkolen. In het bijzonder verzetten de Duit sers zich tegen wat zij beschouwen als het geallieerde streven naar versnip pering van de' industrie van het Ruhr- gebied. Deze kwestie is nog kortelings met McCloy besproken en toen is ge bleken, hoe moeilijk het is, een oplos sing te vinden, die voor Duitsers en geallieerden gelijkelijk aanvaardbaar is. Te Bonn wordt er de nadruk op ge legd, dat handhaving van discrimine rende maatregelen tegenover Duits land het steeds moeilijker zouden ma ken, bij de Bondsdag een voorstel tot ratificatie van het plan-Schuman in te dienen. De Amerikaanse hoge commissaris McCloy heeft de protesten van Tsjecho- slowakije tegen de beperkingen, die hij aan het luchtverkeer van dit land over de Amerikaanse zone van Duits land heeft opgelegd, van de hand ge wezen. De Tsjechoslowaakse regering heeft nu de Amerikaanse, naar Praag reizende diplomaten verboden, van hun eigen vliegtuigen .gebruik te ma ken. Zij moeten voortaan reizen met een vliegtuig van de Tsjechische lucht vaartmaatschappij. De toestand in Singapore is thans belangrijk verbeterd. Gistermiddag zijn de eenheden van het leger, die bij de politie waren ingedeeld, uit de po litiedienst teruggetrokken. Nog enkele bataljons zijn op verschillende punten van de stad geconsigneerd. Ongere geldheden zijn niet gerapporteerd en de vrijdagse gebeden in de moskeeën hadden het gewone verloop. Britse vliegbootbemanning door Chinezen gered De bemanning van twee Chinese communistische kanonneerboten heb ben Vrijdag de bemanning en de Chi nese eigenaar van een Britse Catalina- vliegboot die bij de Portugese kolo nie Macao een noodlanding op zee maakte, geréd en het vliegtuig naar land getrokken. Later is aan de Britse consul-gene raal te Kanton verzocht de Chinese autoriteiten te bedanken voor hun- houding eri om toestemming voor de voortzetting van de vlucht te vragen. Schacht wenst meer vrijheid voor Duitse economie Di-. H. Schacht, de voormalige mi nister van financiën van Hitier, heeft in een rede voor. de Westduitsé werk-, geversvereniging een beroep op de ge allieerden gedaan om de Duitse econo mie meer de vrije hand te laten, in net bijzonder voor wat de uitvoer betreft. Weerbericht Verwachting tot hedenavond: Half to. zwaai bewolkt mei af en toe, vooral in de kustprovincies, sneeuwbuien. Matige tot krachtige angs de kust tijdelijk harde Wes- "hjke wind Temperatuur om het vriespunt. Zondag: Zon op 8.43, onder 16.29; Maan op 13.05, onder 1.21. Maandag: Zon op 8.44, onder 16.29; Maan op 13.15. onder 2.35. De eerste sneeuwval van betekenis heeft Vrijdag de dorpen Hoofdplaat en Waterlandkerkje in West-Zeeuws Vlaanderen de gehele dag geïsoleerd. Geen openbaar middel van vervoer slaagde erin de dorpen te bereiken. Talrijke autobussen raakten door de gladheid van de weg in sloten langs de weg; in Uzendijke zelfs drie en in Sint Jansteen twee achter elkaar. Op Wal cheren werden de busdiensten gestaakt evenals op de lijnen GoudaSchoon hoven en RotterdamUtrecht. Door sneeuw- en regenval werden talrijke wissels en seinen der Neder landse Spoorwegen onklaar. Dit gaf aan leiding tot ernstige vertragingen, welke op de lijnen van en naar Amsterdam zelfs tot 40 a 50 minuten liepèïi. Het KLM-toestel naar Djakarta kon gisteravond niet vertreken. Onder de passagiers, die tot vandaag moesten wachten, behoorde mr. Moh. Roem. Van de vijf machines, die naar Londen zou den vliegen, bleven twee op de grond. In totaal waren acht toestellen van verschillende luchtvaartmaatschappijen gedwongen een koude nacht op Schip hol te blijven. Sneeuw, slecht zicht en gladde startbanen waren de oorzaak. Winters weer duurt voort Volgens het K.N.M.l. De Bilt ziet het er naar uit, dat voor ons land een periode met winters weer begonnen is. Indien de wind tijdelijk naar het Oosten zou draaien, wordt echter geen koudere lucht aangevoerd, daar het in Midden- en Oost-Europa over het algemeenwarmer is dan in onze om geving en in West-Rusland tot vrij ver naar-het Noorden zelfs dooi voorkomt. "pe Moskou werd dezer dagen de eersle uitvoering gegeven van een nieuw werk var. de (stuwdam)- componist Dmitri Sjostakowitsj, „Ere aan Stalin" Over muziek gesproken: De dirigent Sir JohnBarbirolli heeft op een gala- handi instrumenten concert in Londen de gouden medaille U gelegd, een pijpsieutei op een electrische leiding lieten liggen. In Nederland heeft de brandweer ook aardig wat te doen gehad: De directe schade als ge volg van brand ontstaan, bedroeg in October f 1.888.205. Q Prompt zit Theo- ovengens doQ1. weer met getallen te gooche- van de Royal Philharmonic Society" altiJd 20 veilig zijn bleek in len. Xn Groot-Brittannie is het aantal omvangen n Voor de VN-troepen in 9aUf°T?' "Ürï zl(*enhuls afbrand" auto's sinds 1938 met één millioen tot ontvangen. voor de v.in. (roepen m de oradat werklieden, die er een auto- 41 Dp a„tnmn. Korea werd door de Assemblee ook al matische blusinstallatie hadden aan- bieldichtheid een ereteken ingesteld. De Sowjetunie i t stemde tegen. En omdat het in Ko rea nu niet zo bar best gaat. heelt liet hoofd van de burgerlijke verdediging in Californie alle burgers aangeraden schuilkelders van een bepaald type. dat 110 dollar kost, te bouwen. Nog meer bescherming: Een electriciteitsbe- drijf in Schenectady heeft een instru ment uitgevonden dat arbeiders in atbomfabrieken op tijd voor het gevaar van uitstraling waarschuwt. Het geval weegt nog geen pond. is ongeveer zo groot als een melkkan en werkt op eigen' kraeht. Zeker in W.-Duitsland geleerd die Goudse staaltrucjes is nu 16,9 per mijl. Ter vergelijking diene dat de grootste dicht heid ter wereld in Belgie (17.7 pel- mijll gevonden wordt. terwijl in de USA 14.2 Fordjes per mijl voorkomen. En nu we het toch over Fordjes heb ben. berichten wij u meteen maar dat de Chinese communisten in Tibet de Engelse radio-operateur Rob-rt Ford gearresteerd hebben Hij werd er van beschuldigd een hoge lama te hebben vergiftigd n De Engelse minister voor Schotland '-n slotte deed zichzelf biina de das on Tijdens z'n ontbijt verslik te hij zich in een visgraat, die er in een ziekenhuis ijlings uitgehaald moest warden. (Van een onzer redacteuren) Er is honger en dorst onder dit volk er is geestelijke ondervoeding onder de mensen. Zij zoeken zonder te weten wat naar spijs en drank die hen verzadigen kan, aldus ds. J. Kein Wassink, predikant der Ned. Herv. Kerk in algemene dienst, toen hij gistermiddag het nieuwe gebouw van het Provinciale Centrum der Ned. Herv. Kerk te Bergen, het buiten De Haal aan de Nat te weg, officieel opende. Het is, zo zei hij, het volk, dat wij hier trachten te verzamelen. Het werk hier lukt misschien lang niet zoals wij dat wel zouden hopen en wensen. Er is veel tegenstand. Maar dat alles is alleeen maar dienstbaar aan het doel, dat God heeft met het volk. de Federatie van Vormingscentra der Ned. Herv. Kerk voerde mr. J. J. R. Schmal het woord. Als laatste sprak ds. G. W. van Deth uit Haarlem, na mens Kinderzorg in onze provincie. En toen, na de toespraken en de thee, hebben de genodigden kennis kunnen maken met het nieuwe gebouw. Het is een goede kennismaking geworden. Nu alles gereed is, blijkt, hoe zeer het zich voor zijn nieuwe bestemming leent. Er dwarrelde gistermiddag een fij ne sneeuw omlaag, toen de genodig den, uit de gehele provincie benoor den het IJ tezamen gekomen, de nieu we behuizing van dit zo belangrijke stuk kerkewerk betraden. Dat maak te nog eens te meer voelbaar, hoeveel sfeer dit huis door zijn bouw al heeft. Onder de aanwezigen heerste boven dien blijdschap, dat dit werk tot dus verre zo goed is gesiaagd. Het was, zoals ds. Klein Wassink uiteenzette: Er waren zoveel moeilijkheden te overwinnen, dat men zich bijtijden haast afvroeg, of men wel moest door zetten. Er was een kans, die men nauwelijks durfde grijpen. Maar men voelde zich tot een beslissing gedre ven, zonder dat men wist, hoe zij uit voerbaar zou worden. Toen kwam er plotseling een stroom van giften los en in korte tijd was er f 35.000 bijeen. Dat was wel niet zoveel als men nodig had bouw van de jeugd- bark moet nu worden uitgesteld maar men kon ermee starten. Het gaat nu misschien anders, dan wij hadden verwacht en gewild, aldus spr., maar wij voelen ons instrumen ten. God is door en met ons bezig' met dit volk. Enkele sprekers, vertegenwoordigen de verschillende burgerlijke en kerke lijke organen, hebbel vervolgens ge lukwensen overgebracht en hun blijd schap uitgesproken over het feit, dat dit doel \cas bereikt. Zo sprak de bur- gemeestei dr. W. Huygens, die met wethouder J. Oldenburg de gemeente Hergen vertegenwoordigde. Hij ken schetste i,,*t centrum als het „betere ili" van de gemeente. Voor de stichting Kerk «n Wereld te Driebergen, en voor EEN GEBEDSDAG VOOR DE VREDE De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan het verzoek van de commissie „Nationale Herdenking" voldaan om deel te nemen aan een algemene gebedsdag voor de vrede op Zondag 24 December. Zij heeft daar toe alle gemeenten opgeroepen om die Zondag speciaal voor het behoud van de vrede te bidden. SOLDATEN VAREN THUIS CAMERONIA (rep.) Wordt 23 De cember om 22 uur van Djakarta te Rotterdam verwacht. die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Januari verschijnende nummers De Directie H,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1