fjumcli PELS' Stad en Omgeving AGENDA Turnkring Alkmaar en Omstreken rond de groene tafel Trouwe dienst en goede plichtsbetrachting Sleepbootkapitein veroordeeld 4 Geen mutaties in het Kringbestuur Sneeuwkleed over Noord-Holland Ned. Herv. Oratoriumvereniging in de bloemetjes Gezellige avond „Victory" in MoOte Juultje van Volendam Orgel van de St. Laurentiuskerk door Deken Jacobs ingewijd Vijftig P.K. motor bleek niet sterk genoeg te zijn 1 mmLimï émSm MAANDAG 1« DECEMBER 1050 Successen van Turnlusten ,,De Halter" passeerden de revue Op de algemene jaarvergadering van de Turnkring Alkmaar en omstreken zijn weieens harde noten gekraakt. Dit jaar was dat echter niet het geval en onder de eminente leiding van voorzitter Reurslag wandelde men met spoed door de agenda heen. In zijn openingswoord bedankte de voorzitter met hartelijke woor den allen die ook dit jaar weer in belangrijke mate hun steentje hadden bij gedragen tot de werkzaamheden van de kring. De heer Reurslag sprak zijn leedwezen uit over het feit dat turnmakker De Rie weer geruime tijd aan een ziekbed was gekluisterd, waardoor de kring zijn actieve secretaris gedurende de laatste maanden heeft moeten missen. Het laat zich begrijpen dat de voorzitter de heer De Rie, evenals diens vrouw, een spoedig herstel toewenste. De heer J. Narold zag zich voor de zware taak geplaatst plotseling het werk van de secretaris over te nemen. Niettemin had geen van de afgevaar digden een aanmerking op de notu len of het jaarverslag. In zijn jaar verslag merkte de heer Norald op, dat de gang van zaken in de kring niet ge heel bevredigend was. Het werkpro gramma was slechts ten dele afge werkt, hetgeen wordt veroorzaakt door het feit dat de meeste kringbestuurders en leden van de technische commissie in hun eigen vereniging een belang rijke functie vervullen, waardoor het werk van de kring niet voldoende tot zijn recht kan komen. Met enkele woorden liet de heer Narold hierna de wedstrijden waaraan door leden of verenigingen uit de kring was deelge nomen, de revue passeren. Zoals ge woonlijk waren het ook nu weer de verenigingen „Turnlust" en „De Hal ter", die met hun leden de kring Alk maar en omstreken op uitstekende wijze hadden vertegenwoordigd. Bij de dameskampioensehappen had Nini Madderom de twêede plaats bezet en was Rie van Geene zevende geworden. Nel van der Wardt wisselde een be lofte in door bij de jeugdkampioen schappen op de derde plaats te eindi gen. De resultaten van de heren waren niet inder. Klaas Boot Zette voor de tweede maal het Nederlands kam pioenschap op zijn naam en Maup Volkers verraste met een alleszins eervolle vijfde plaats. Aan de vereni gingskampioenschappen te Leeuwarden werd door „Turnlust" en „De Halter" eveneens met succes deelgenomen. De damesploegen van genoemde vereni gingen bezetten resp. de derde en tweede plaats en de heren van „De Halter" eindigden als derde in het totaalklassement. Daar de twee grootste Alkmaarse verenigingen steeds een belangrijke voorsprong op de kleinere verenigin gen hadden, was het zo prettig, dat „Olympia" van Schoorl de wimpel won welke door de kring beschikbaar was gesteld voor de vereniging die met het grootste percentage van haar leden aan de Korenbeurswedstrijden had deelgenomen. De Korenbeurs kampioenen waren dit jaar Rie van Geene en Maup Volkers. Bij monde van de heer F. Stennebere verzocht de kascontrölecommissie de vergadering de penningmeester te dechargeren voor zijn beleid, daar de boeken met een saldo van f819.39 in prima staat waren bevonden. Vlotte verkiezing In enkele minuten was het agenda punt bestuursverkiezingen afgehandeld. De heer Narold wer bij acclamatie her kozen en in de vacature van de heer Slinger (Oterleek) werd voorzien, eveneens bij acclamatie, door de be noeming van de heer Molenaar (Koe dijk). Het lid van de technische com missie, de heer J. Mooij, werd met al gemene stemmen herkozen. De voor- (Adv.) Nieuwe telefoonaansluitingen Op het telefoonnet werden in Alk maar en omgeving de volgende nieu we aansluitingen tot stand gebracht: ALKMAAR Cardozo, M., heren en dameskle ding, Oude Gracht 154. Menkhorst, J. H., Leeuwenbek straat 3. Oerlemans, P., Kanaaldijk 3, Oudorp. Rex Theater, Langestraat 92. Rooms-Katholiek: Montfortaans Seminarie „O. L. Vrouwe ter Nood," Zeeweg 43, Heiloo. Smit J.. leraar RLWS, Frans Halsstraat 31. Versluis P., vert. Ons Belang. Leven-, brand- ziektekosten verz. Mij Westerweg 116, Heiloo. BERGEN Dekker, C., 't Pierepand, Pier Panderstraat, Bergen aan Zee. Diepgrond, L., handelsagent. Komlaan 4. Godvliet, P., Prinsessenlaan 38 Hajonides v. d. Meulen, P., belas tingconsulent, Guurtjeslaan 16. Rijn, A. G. van, kleermaker, K. de Grootelaan 30. EGMOND Vuyk, A„ scheepsbouwmeester, Boulevard 9. Egmond aan Zee. LIMMEN Hermans. J, P., Hogeweg I N, Bakkum, gem. Castricum. 5225 5087 4995 2429 4938 4037 2203 2480 2775 2620 2548 211' 418 206 zitter van de technische commissie deelde mede, dat men het werkpro gramma op een smallere basis heeft opgezet. De T.C. was namelijk van mening, dat men beter een klein pro gramma in zijn geheel kan afwerken dan een groots opgezet programma gedeeltelijk in het water te laten val len. De rondvraag leverde enige vra gen op welke slechts van intern be lang waren, zodat voorzitter Reurslag spoedig de afgevaardigden kon bedan ken voor de vlotte en vriendschappe lijke besprekingen. Voor het bestuur en leden van de technische commissie waren de werk zaamheden echter nog niet afgelopen Met „gesloten deuren" werkten deze heren hun plannen voor het komende seizoen verder uit en wij zijn ervan verzekerd, dat deze besprekingen hun vruchten, in het belang van de kring Alkmaar en Omstreken in het bijzon der en voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen, wel zullen afwerpen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Cinema Americain, 8 uur De macht van de duivel (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur, De Gele Kanarie (14 jaar). Rex Theater, 2.30 en 8 uur, De brief van een onbekende vrouw (18 jaar). Harmonie Theater, 8 uur, Onder moe ders vleugels (alle leeftijden). Gul den Vlies, 8 uur, A.T.G., „Dodendans". DINSDAG Bioscopen als Maandag. De firma Zwaan jubileert Woensdag is het zestig jaar geleden, dat de boekhandel van de Firma Zwaan en Zoon door wijlen de heer M. Zwaan werd opgericht. In het eer ste oorlogsjaar werd het 50-jarig jubi leum wegens de tijdsomstandigheden niet gevierd, doch ook nu maakt de bekende boekhandel er geen grote ophef van. In intieme kring hoopt men het heuglijke feit te herdenken, ter wijl op die dag de zaak op de Nieuwe- sloot gesloten zal zijn. Ondanks het feit, dat er geen receptie wordt gege ven zal 't de firma, die in onze stad en ver daarbuiten een goede reputatitége- niet op 20 December zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. l«VV* - - 1 OtsC '*5Q Geschenken voor dirigent en voorzitter De Nederlands Hervormde Orato riumvereniging, die dit jaar op zo waardige en kunstzinnige wijze haar zilveren jubileum heeft gevierd, heeft de feestelijkheden Zaterdagmiddag en -avond afgesloten met een receptie en een gezellige avond voor haar leden. 28 jubilarissen feestelijk gehuldigd „De tijd gaat snel, gebruikt hem wel". Dit was het motto, waaronder de voor zitter van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel, afdeling Alkmaar, ne heer Le Blanscu, de acht en twintig jubilarissen van verschillende bedrijven uit Alkmaar en omgeving op de gebruikelijke jaarlijkse huldiging toe sprak. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die in 1777 is opgericht, had deze avond georganiseerd, teneinde hen, die blijk hadden gegeven van trouw en plichtsbetrachting te eren. Verschillende industriëlen uit Alkmaar en om geving, en uiteraard de jubilarissen waren hiertoe Zaterdagavond in de Marijke- zaal van „Victory" bijeengekomen. Handel was deze groep helaas niet. Buiten het feit, dat men ook in Alk maar of de naaste omgeving prima cabaretgroepen had kunnen vinden, bleek dit groepje jammer genoeg niet veel meer op te brengen dan de pre tentie van ietwat verwaande beroeps- artisten, gepaard aan de kwaliteit van beginners. Costuums, belichting, mu ziek. en dergelijke bijkomstigheden wa ren prima in orde, maar aan goed spel ontbrak het hier en daar. Toch ver melden we graag de goede nummers van het vrij grote programma. Daar was b.v. „Zeg het met kranten", een grappige scène, waarin de koppen van verschillende bladen het „gesprek" tussen twee Ako-jongens vormden. Ook „De match" was zeer komisch Vooral ,Thé dansant" een marionet tenspel, viel buitengewoon in de smaak „Een halve eeuw huwelijksgeluk" was echter weer bepaald beneden peil Toch heeft men over het algemeen wei van het gebodene genoten, hetgeen 't luide applaus na afloop wel bewees. We prijzen onsechtergelukkig.dat de ze beer geen Alkmaarse beer is.... Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester van Heiloo. de heer J. Kalff en namens het AlK- maarse gemeentebestuur de heer G. van Slingerland. Een sterfgeval in zijn familie noopte burgemeester Wytema deze avond afwezig te zijn. In een hartelijk openingswoord, te vens toespraak tot de jubilerenden. memoreerde de voorzitter het leit, dat thans voor de eerste maal een jubilaris die 65 jaar bij een bedrijf werkzaam was, op de gebruikelijke avond werd gehuldigd. Het betrof de heer J. van Hout, werkzaam bij de firma J. Eecen Gzn., houthandel te Oudkarspel. Brug van mens tot mens De heer Le Blansch zette in het kort uiteen wat volkswelvaart in feite is en hoe men deze dient te bevorderen. „Er is een brug nodig van mens tot mens" aldus zeide hij, „wil men tot binding van krachten komen en zodoende tot vermeerdering van de volkswelvaart' Hij stelde de jubilarissen als lichtende voorbeelden immers zij hielpen met le inzet van energie en trouw aan de pro ductie van goederen, die op hun beurt een steen aan het welzijn van ons volk bijdragen. „Ons volk is deze welvaart om zijn geschiedenis, vlijt en karakter volkomen waard", aldus besloot hij. Hierna werden vererende getuig schriften uitgereikt: Voor 65 jaar trouwe dienst bij ie Fa. J. Eecen Gzn., Houthandel te Oud karspel aan de heer J van Hout. voor 50 jaar trouwe dienst bij 1e Noordhollandse Brandwaarborg Maat schappij van 1816 te Oudkarspel aan de heer G. Prijs, en bij de Noord-Holland- sche Levensverzekering Mij. N V. van 1891 te Alkmaar aan de heer M DT Burkunk, voor 40 jaar trouwe dienst bij de N.V. v.h. W van Hoogenstraaten en Co. te Alkmaar aan de heer J Robert en bij Jac. Met's Automobiel bedrijf N.V. te Alkmaar aan de heren R Smids en J. Water en voor 30 jaar trouwe dienst bij de N. V v.h. W van Hoogenstaaten en Co. te Alkmaar aan de heer P .T. Kuymans, voor 25 jaar trouwe dienst bij de Fa. -T. Eecen Gzn houthandel te Oudkarspel de heren D Drost, R. Koelemey en A. Ooyevaar: bij de N.V, v.h. W, van Hoogenstraaten en Co. te Alkmaar aan de heren D .1 G. Verzijden en L. Zwaan. Bij de N V Naco te Purmerend aan de heren Th J. van de Berg, J van Reenen. B M M. Reys, J. J. Vessies en W. Zee, en bij de Ned. Machinefabriek „Alkmaar" N.V. te Alkmaar aan de heren J Romn B. Timmer en N. P Wortel en voor 25 jaar trouwe dienst bij de Noord-Hol- landsche Levensverzekering M'i NV van 1891 te Alkmaar ontving P W Jaspers een vererend getuigschrift, ter wij] van de Ringers' Cacao en Choco ladefabrieken NV t.e Alkmaar, mei M P. Torenvlied en de heren H. Po renvlied. A. G de Lev W Heessels. A J. van Boxtel en C Bek op deze wiizp werden gebnidivd Tenslotte werd getuigseheiff iiitverpivt - heer i t M Bottemanne van d„ „De Zeehond" te Alkmaar, wegens '.s jaar trouwe dienst. „De grote beer" Na het officiële gedeelte van de avond bracht de Haarlemse amateu" cabaretgroep „De grote beer" het pro gramma „Sterrit langs de wii*«rnlaat' Een gelukkige keus van hot bestuur van de Maatschappij voor Nijverheid en „Herinnering aan kaasstad". „Om te bewijzen, dat u werkelijk in Alkmaar bent opgetreden" aldus de secretaris van de Maatschappij, mr. J H. de Vos tot Nederveen Cappel, in zijn dankwoord", geeft 't bestuur u als herinnering een Alkmaars kaasje mee naar huis". De secretaris getuigde van dank en wenste het Haarlemse groep je veel succes toe. Hierna bood hij elk van de medewerkenden een keurig verpakt kaasje aan. In Uit het zakenleven het Handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opgenomen: W. A. Hoogland (E.), Alkmaar, Geesterweg 14. Ker- ntisbedrijt (uitsluitend een paling-, haring'- en zuurkraam). C. van Exter (E.), Langedijk, Zuid-Scharwoude, Dorpsstraat 94. Agentschap pen van diverse Verzekering Mij. en niets uit gezonderd. De receptie, gehouden in de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk, werd door velen bezocht. Voor zover men niet zelf kwam, gaf men op andere wijze van zijn belangstelling blijk, zo dat de bestuurstafel en het toneel een keur van bloemstukken droegen en er voor de voorzitter, de heer J. Dalen- berg, een flinke stapel brieven en tele grammen lag. Er zijn bij deze gelegenheid vele vriendelijke en waarderende woorden gesproken aan het adres van de heer Dalenberg en aan dat van de dirigent, de heer Corn. Jonker te Schoorl. Zij beiden immers hebben in hoofdzaak de vereniging gemaakt tot wat zij thans is: een zeer belangrijk element in het culturele leven van Alkmaar. Alle sprekers wezen op de enorme werk kracht en het grote enthousiasme van de voorzitter en op de paedagogische en organisatorische talenten van de dirigent. Inzonderheid op dit laatste heeft de heer Dalenberg in zijn slot woord gewezen. Geschenken waren er uiteraard ook, nevens vele goede wensen. De heer A. Kleijmeer, die de gevoelens der leden vertolkte, schonk uit naam van deze een voorzittershamer met inscriptie, de heer De Nijs als afgevaardigde van de Kon. Mannenbangvereniging Apol lo, te Amsterdam, een fraai uitgevoerd herinneringsvaantje, de heer Velthuijs uit naam van het Mannenkoor Orpheus een mand fruit en mevrouw Buis, die dankbaar gewaagde van de steun, wel ke het dameskoor Accordando van de heer Dalenberg had ondervonden, een bouquet bloemen. Voorts spraken nog de heer J. van der Worp voor de Ned. Herv. Kerkvoogdij, de heer G. Lou waars, afgevaardigd door Evangelische Unie en Vereniging van Vrijzinnige Hervormden en de heer Philippo voor de Berger Koorvereniging. De feestavond, alweer in de grote zaal van Het Wapen van Heemskerk, was uitermate gezellig. De toneelver eniging „Het Voetlicht" voerde het to neelstuk „Als de klok waarschuwt" op, dat zeer insloeg. Het hoogtepunt ech ter was wel het moment, waarop uit naam van de leden aan de heer Dalen berg een radiotoestel en aan de heer Jonker een boekwerk werd aangebo den. Een daverend applaus onder streepte de vriendelijke woorden, waar mee deze geschenken werden overhan digd. Voorts hebben nog enkele leden persoonlijke woorden gesproken. Een zeer geanimeerd bal heeft de feestelijkheden besloten. Het was niet alleen het slot van een zeer geslaagd verenigingsfeest, maar ook dat van een waardige en stijlvolle jubileum viering. De vrouw van een heel late visser uit Veere bekeef hem en dreigde hem mores te leren; Maar hij weet wel raad, zei „neem Advocaat' dat zal je van Kenau tot Engel bekeren- O.N.A. speelde ten bate van Stichting 1940—1945 Zaterdagavond werd door de To neelvereniging O. N. A. van Huize Westerlicht voor een niet geheel ge vulde zaal in het Gulden Vlies het toneelstuk „Mooie Juultje van Vo lendam" opgevoerd. Dit spel in vijf bedrijven, geschreven door Jan Le- maire, is een volksstuk in de ware zin des woords, een stuk met een lach en een traan, dat door de O. N. A. amateurs, die met veel enthousiasme hun rollen speelden, geheel ten bate van de Stichting 19401945 ten to nele werd gebracht. Een spel vair ernst en luim met hier en daar een liedje erdoor gegooid, nogal theatraal opgezet, doch waarvan de spelers maakten wat er van te maken was. Het verhaal speelt zich grotendeels af in het vissersdorp Volendam, waar mooie Juultje, de dochter van her bergier Barends (een waardige rol van Klaas Lek) genoeg krijgt van de rechtvaardige doch" strenge hand van haar oude heer en ondanks de welge meende raadgevingen van haar vrien den haar geluk in Amsterdam gaat beproeven in het gezelschap van de student Sander Meesen, welke on sympathieke rol door Jelmer Douma werd vervuld. Vanzelfsprekend ver valt Juultje (een moeilijke rol die op natuurlijke wijze door Stien Pik werd gespeeld) in de grote stad van kwaad tot erger en leidt daar een leven van ontucht. Haar ouders in Volendam die treuren over hun verloren doch ter, worden zoveel mogelijk geholpen door de goedhartige kunstschilder Willem Rodendorp (een rustige zelf verzekerde rol van Jan Jansen), die een goede vriend van de familie is. Ten slotte komt Juultje tot de lang verwachte ontdekking dat het ware geluk voor haar slechts in het oude vissersdorp te vinden is en vol be rouw keert zij terug op de dag van het gouden huwelijksfeest van haar ouders, die haar onmiddellijk alle misstappen vergeven. Zij trouwt dan uiteindelijk met haar nooit versagen de aanbidder Piet Zandman, die juist van een diensttijd bij de marine is weergekeerd (goed gespeeld door Geer Mannes). De vrolijke noot in het stuk wordt gebracht door de twet dorpsouden Dronken Toon en Oude Dirk, geestige rollen van Eb de Jong en Cor Mooij, een opgewekt en zeer dorstig tweetal. Het grootste katholieke kerkorgel boven het IJ Zondagavond om zes uur werd het nieuwe orgel in de Laurentius kerk, dat gebouwd werd door de firma B. Pels en Zoon te Alkmaar door de Hoog Eerw. Deken J. Th. Jacobs inge zegend en officieel in gebruik gesteld. De belangstelling hiervoor was buiten gewoon groot; geen plaatsje in de kerk was onbezet gebleven. Het nieuwe orgel heeft een uitge breide dispositie, drie-klavieren, 37 re gisters, 57 moderne speelhulpen en is gebouwd volgens het Elect. Kegelladen Systeem. Met dit instrument heeft de firma Pels een top-prestatie geleverd. De klank van dit instrument is prachtig en er zit een zeer mooi alge meen toonkarr.kter in. Hierdoor kan de organist werken van uiteenlopende stijlen spelen De intonatie is bijzonder mooi. Het is het grootste orgel van de katholieke kerken boven het IJ. In gebruik genomen In zijn toespraak dankte deken Ja cobs allen die hadden medegewerkt aan de totstandkoming van dit prach tige instrument. De organist van de kerk, de heer G. Kiebert opende de plechtigheid met een zeer goed gespeelde Marche Triom- phale van Nieland. De orgelbespeling werd vervolgens gehouden door de heer Joop Schouten, organist van de St. Hippolytus kerk te Delft. Hij speelde zeer muzikaal een fuga van Bach, Adagio en Allegro uit het concert in F-dur van Handel, Pat torale van Guilmant, en besloot met dt brillante Toccata van Widor. Het programma was zo gekozen, dat men al wat aan klankschakering in 't orgel aanwezig was, kon beluisferen. Het instrument verenigt in zich dt voorname toon van de oude kerkor gels en ook het karakter voor moder ne werken. Hier kan dus, ook wat de bouw betreft \an „Scheppend werk* worden gesproken. Dit orgel dat het Opus getal 26! draagt, behoort ongetwijfeld tot allerbeste instrumenten welke de fir ma Pels heeft gebouwd. Ter afwisseling van het orgel-pro gramma werden door de tenor, de heel Jan Dankaerts uit Den Haag, twee zee! mooi liederen gezongen. Ms, Burgerlijke Stand Geboren: Marianna G.} d. van G. Paap en A. Vriesema. Wenceslaus G.M., z. van W. G. Rupert en F. H. M. van de Wiel. - Bernardus J., z. van J. Braak en A. Waij. - Ilendrika M., d. van A. Slotemaker en H. M. Welage. Elsa, d. van M. Mors en E. Hummel. G e t r ou wd: Adrianus G. Pannekeet w Wilhelmina D. A. Brouwer. Overleden: Maria G. Rasch, 91 Jaar. De „Friso raakte op het IJselmeer in nood Voor de derde maal in enkele weken tijds stond Zaterdag J. M„ schipper van) de als sleepboot gebruikte schelpzuiger „Friso", terecht voor de Kantonrechter te Alkmaar, mr. F. G. G. Boerrigter. M. werd verantwoordelijk gesteld voor het verloren gaan van een sleep, die h(j in de nacht van 22 op 23 Juli over het IJsselmeer wilde brengen. Tijdens de overtocht stak een harde wind op, ten ge volge waarvan een door de Friso getrokken sloep en een directie-ark los sloegen en een baggermolen kapseisde. M. werd ten laste gelegd, dat de 50 pk. motor van de zuiger niet sterk genoeg was geweest om goed met de sleep te kunnen manoeuvreren. De twee zich aan boord van de bagger molen bevindende runners, onder wie de 70-jarige getuige konden zich slechts redden door in de golven te springen. Ze werden door de opvarenden van de sleepboot in veiligheid gebracht. Ge tuige Bakker verklaarde ter rechtszit ting, dat hij de schipper van te voren voor het gevaar had gewaarschuwd. De aannemer H. uit Almaar, die ook aan boord was geweest, deelde mede dat men uit de weerberichten had begre pen dat er alleen wat regenbuien wer den verwacht. Een scheepvaartdeskundige. Zaterdag, toen mr. Boerrigter het onderzoek cpnieuw voortzette, ver klaarde de deskundige, ir. D. Hoebee, dat de motor van de zuiger zeer zeker niet in staat moest worden geacht een dergelijke sleep behoorlijk te kunnen Tweemaal werd deze zaak aangehou den omdat nieuwe getuigen moesten worden opgeroepen. Tijdens de eerste zitting verklaarde de heer Bakker uit Alkmaar, die cte tocht als runner had meegemaakt, dat het weef nog heel mooi v/as geweest toen men in de avond van de twee-en-twintigste Juli Muiden had verlaten. Omstereeks elf uur stak er echter wind op, waardoor men veel vaart verloor. Aanvankelijk had men een snelheid van 5 km., doch 's nachts omstreeks vier uur ging de boot meer achteruit dan vooruit. Men besloot toen voor anker te gaan. Niet temin kapseisd1 echter de baggermolen en verloor men twee andere schepen. trekken. De deskundige betoogde dat het IJselmeer te vaak als meer en niet a-s zet wordt beschouwd. Het weer kan hiér echter zeer snel omslaan. Ir. Hoe bee merkj nog op dat de opvarenden zeker zeemanschap hebben getoond. Maximum boete geëist. De ambtenaar van het O.M., mr. Van Sloterdijck, achtte het ten laste gelegde bewezen. Mr. Van Sloterdijck nam het verdachte kwalijk dat hij, ondanks het „speelgoedmotortje" dat de zuiger had, de verantwoordelijkheid voor de over tocht op zich had genomen. De Ambte naar van het OM. eiste de maximum boete van f 300 subs. 30 dagen. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou- w.er, betoogde dat uit de prognose van het K.N.M.I. niet was gebleken dat er zulk weer op komst was. De wet eist dat men te allen tijde goed met de sleep kan manoeuvreren, doch niet dat men steeds moet kunnen door varen. Het voor anker gaan achtte ver dediger ook een manoeuvre en eerst daarna is de sleep losgeslagen. Spreker vroeg ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak of reducering van de boete. Mr. Boerrigter, die direct uitspraak deed, was van mening dat inderdaad was komen vast te staan dat de „Friso" ongeschikt was geweest voor het slepen. Mr. Boerrigter veroordeelde M. tot een boete van f 150. Kerstbomenmarkt Op de Mient liggen als alle jaren hoog opgestapeld onder de grijze, sneeuwvoorspellende hemel honderden en honderden kerst bomen, die in de loop van de morgen van alle kanten werden aangevoerd. Stille groene kerst bomen, die afsteken tegen de witte omgeving, maar die over enkele dagen, door nijvere han den opgetuigd en versierd met kaarsen, slingers en zilveren pie ken, de warme huiskamers zullen opvrolijken en er die bijzondere sfeer van Kerstmis scheppen. De Gewelfde Steenenburg lipt er vol mee en zelfs in het don kere water vóór de Platte Stee- nenbrug liggen schuiten beladen met deze bomen, die een schone belofte inhouden. Er is nog niet veel belangstelling deze morgen, maar de kerstbomenmarkt zal tot Zaterdag duren en menige koper zal in de loop van de week hier iets van zijn gading vinden. De prijzen variëren van één tot zes gulden en liggen over het alge meen iets hoger dan vorig jaar- Alles is immers duurder gewor den.Bovendien worden de dubbeltjes steeds vaker omge keerd en het is, zoals een koop man zegt, die bij een hoge stapel bomen staat: „Het blijft voor ons altijd een risicoMaar de kerstbomen weten daar niets en liggen te verlangen naar de Warmte en naar 't tijdelijk feest gewaad, dat hun te wachten stiet

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2