Eisenhower opperbevelhebber van het Atlantisch leger rt tegen de W.-Duitsland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Volgend jaar reeds deriig divisies Bod op Lenstra en Roosenburg Mao Tse Toeng antwoordt niet Verbruik van stroom moet nog verder worden beperkt Chinese concentraties worden onverminderd voortgezet Kolt ReAleJk Truman en Attlee willen Korea afzonderlijk bespreken end gaat markt (organiseren Dinsdag 19 Dec. 1950 147e Jaargang No. 297 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lees voor de Burgerlijke Stand Uw streekkrant BESLISSINGEN TE BRUSSEL Ook Duitse eenheden Florentina biedt bedragen van bijna f100.000.- «r «w Friezen stonden reeds op de schaatsen Op verzoek inzake staken van het vuren Weerbericht Politieke Commissie der V.N. ging uiteen Emigratie naar Brazilië Kolenvoorziening noopt tot voorzichtigheid Noordkoreanen strijden in Niemands!and Geringe activiteit aan het front Laffe aanslag op oude vrouw te Rotterdam Koninklijke familie naar Sankt Anton G.M.C. staakt verkoop van modellen 1951 CHINA'S EISEN Geen koppeling aan Formosa of lidmaatschap V.N. jbeu aan 21 schatgravers jgd wat ze het liefst q opgraven. vvoordden: goud woordden: diamanten :woordden: uranium één zei Bond Street tten, maar bij nader i kunnen wij ons dat el voorstellen (ze kun- e zó in de winkel kopen) 'le ernst: De sigaret de record omzet eringen gelijkluidende nota'» lar aanleiding van de plan- terse defensie ervan worden sische twintig-jarenverdrag December 1944, alsmede dei nog op opneming van West en zijn gewapende machten le Westeuropese als Noord groeperingen van mogend, relker aggressief karakter de an de USSR reeds bij meel en heeft gewezen". aanwijzingen, die het moge- te beweren aldus de Rus- dat de westelijke mogend- Is tot overeenstemming zijn an aanzien van de oprich- :n Duits leger in West-Duits aanstellen in dit leger van riaanse generaals en offi- naatregelen voor herstel van industrieën, met inbegrip orlogsindustrieën van het ader wordt een ernstige be- n de vrede genoemd. entebestuur van Purmerend ten de markt te reorgani- :al vooral de schapenmarkt ie de tweede in Nederland ipenmarkt zal aanzienlijk lebreid, waardoor de ber- eit 2300 schapen in hokken schapen wordt, n wordt de terreincapaciteit r ook wordt deze markt :odat de bestaande, die een i de koemarkt in beslag :omt voor handel in t.b.c.- van dit plan zullen onge- 5 zijn, indien men geen ar houten schapenhokken ;temin is de gemeente van er ijzeren hokken dienen raardoor de kosten f 8600 in. Met de stijging van lo- ;eriaal rekening houdende, le reorganisatie op f 84.325 an karpetten denkt| aan de Tijdqeestl ""ii W uime sortering •a grote maten RAAT 77-85, AMSTÉRDAM-W BUREAU: ADMINISTRATIE VoorcLin 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BLTLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT [IN DE gistermiddag gehouden verga- I dering van de Atlantische Raad is eigenlijk alleen maar gedebatteerd lover de kwestie van het opperbevel in Europa. Aangenomen wordt, dat nog Ivoor het einde van de conferentie tot nE CONFERENTIE te Brussel komt in een snel tempo tot beslissingen. Kwa- 1 men gistermorgen de ministers van defensie van de twaalf lanclen, aangeslo- I ten bij het Atlantische Pact bijeen ter bespreking van het plan-Spofford inzake I opneming van Duitse eenheden in een Westeuropees leger, en van het voorstel tot benoeming van een opperbevelhebber voor de Atlantische strijdkrachten, gistermiddag vergaderden zij met de ministers van buitenlandse zaken over de zelfde voorstellen. Over beide is overeenstemming bereikt. Vanmorgen zouden er definitieve beslissingen worden genomen. De vergadering van gistermiddag I werd geopend door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland, Idie zeide: „Het uur is buitengewoon ernstig. De besluiten, die wij zullen nemen, [kunnen op de toekomst van de vrije landen een buitengewoon grote invloed I hebben". benoeming van Eisenhower zal worden besloten. Voorts wordt aangenomen, dat het militaire plan het voorstel bevat, om het hoofdkwartier in Fontainebleau te vestigen en de militaire structuur van Atlantisch Pact en Westeuropese Unie samen te voegen. En wat de sterkte van de troepen macht betreft: men zou in het komende jaar dertig divisies op de been willen brengen en in twee jaar tijds willen komen tot een sterkte van vijftig tot zestig divisies een strijdmacht van een millioen man in totaal. Er is geen sprake van een voorzich tiger actie of van een „neiging tot kalm-aan doen", zo verluidt uit de con ferentiekamer. De twaalf landen zijn vastbesloten, de uitvoering van hun plannen om geen enkele reden uit te stellen. Overigens wil men West- Duitsland weer niet voor voldongen feiten stellen en vermijden, dat het voorgeschreven stadium van de ont wikkeling van het Atlantische leger verder onderhandelen met de; Sowjet- unie nutteloos maakt. Amerika blijft heipen. DIJ DE opening van de besprekingen der ministers van defensie, gister middag in het provinciaal paleis te Brussel heeft de Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, die mi nister Marshall verving, verklaard, dat een aanzienli.ike vergroting van de mu nitiezendingen naar Europa onder de Amerikaanse defensieplannen een voor- rangsplaats innemen. De Verenigde FRANK PACE wederzijdse hulp SINDS MAANDEN gingen de geruchten dat Abe Lenstra zijn amateurstatus voor die van professional zou verwisselen. Steeds weer als deze geruchten opdo ken, werden zijn hardnekkig tegengesproken en wel zo positief, dat velen de sprookjes over „Us Abe" naar het land der fabelen verwezen. Na de voetballoze Zondag kwam echter plotseling als een donderslag uit heldere hemel het bericht, dat Abe Lenstra een aanbieding van de Italiaanse profclub Florentina had gekre gen Weer een gerucht? Het zou te wensen zijn, maar de Fries heeft zelf gezegd, dat de kans groot is, dat hij op het aanbod zal ingaan. Er wordt een transferbedrag van maar liefst honderdduizend gulden genoemd. Dit echter wordt door Neeriands intelligentste voetballer tegengesproken. Daar Roosenburg van dezelfde club een aanbieding heeft gekregen voor een bedrag dat hoger ligt dan tachtigduizend gul den mogen wij aannemen, dat Lenstra toch wel niet veel minder in handen zal krijgen dan het genoemde bedrag. Staten zullen hun militaire potentieel opvoeren, teneinde te kunnen antwoor den op de bedreiging, waardoor de vrije volken, zich gesteld zien. Amerika dient echter, de zekerheid te hebben, dat ieder van deze volken zal doen .wat het kan. Het Amerikaanse volk heeft besloten, zich in de loop van het jaar nog grotere offers te getroos ten, teneinde ziin eigen positie en die van zijn partners in de organisatie van het Atlantische Pact te versterken. Wij vertrouwen er op, aldus Pace, dat ieder van ae ledenstaten zich dezelfde op offeringen en dezelfde energie zal ge troosten. Grote Drie bijeen. JJEDENMIDDAG en wellicht ook nog hedenavond komen de ministers van buitenlandse zaken der Westelijke grote mogendheden, Acheson, Bevin en Schuman bijeen, teneinde te beseffen, op welke wijze de plannen van de Brusselse conferentie aan de Westduit- se regering zullen worden aangeboden. Ook zullen zij het antwoord aan Mos kou opstellen, waarin zij verklaren, in te stemmen met een conferentie van de Grote Vier. Er moet echter niet alleen over Duitsland, doch ook over andere problemen worden gesproken. :PW ..Koning" Thialf was de Friezen het afgelopen weekeinde gunstig gezind. Zijn kille adem blies grote stukken onder water staand land tot prachtige ijsbanen. Dat de Frie zen hiervan een dankbaar gebruik maakten om de smalle ijzers onder te binden, bewijst deze foto. De V.N.-commissie van Drie heeft aan de politieke commissie gemeld, dat zij geen antwoord van de Chinese communistische autoriteiten heeft ontvangen op een verzoek tot een bespreking over een staken van het vuren in Korea. De Com missie van Drie had Zaterdag aan de regering te Peking een boodschap gezon den, waarin de commissie zich bereid verklaarde te New Vork of ergens anders over een staken van het vuren te spreken. Het doel is „te voorkomen" dat het conflict naar andere gebieden overslaat, een eind te maken aan de strijd en een gelegenheid te verschaffen voor het overwegen van verdere maatregelen, welke moeten worden genomen voor het bereiken van een vreedzame regeling van de verdere kwesties. Dat het ditmaal geen geruchten zijn mag o.i. ook worden afgeleid uit het feit. dat Roosenburg gisteren naar Ita lië is vertrokken om poolshoogte te nemen inzake huisvesting en al die I andere beslommeringen welke een eventuele overschrijving met zich brengt. De bestuursleden van Sneek en Heerenveen zijn uiteraard zeer spaar- jzaam met de inlichtingen welke zij Willen verstrekken. Wel heeft men ■pillen bevestigen dat Lenstra en Roo- Isenburg besprekingen met een Itali- aanse voetbalscout hebben gevoerd. Overschrijv'ngstermijn verlengd. £)AT men zich in KNVB-kringen enigszins ongerust voelt blijkt uit het feit dat men op korte termijn heeft besloten de overschijving van één maand tot drie manden te ver lengen. Dat houdt in, wanneer de contracten getekend en de aanvragen om overschij 'ing van de betrokken buitenlandse bond ontvangen zijn, de KNVB nog drie maanden zal wachten alsvorens toestemming te verlenen. Men heeft dit besluit genomen zo wel in het belang van de spelers, die- zodoende een lange bedenktijd krij gen. als van de clubs diede diensten van de vertrekkende speler (s) zullen or.tberen. De K.N.V.B. acht het met sportief om buitenlandse verenigingen die hun ploeg om de een of andere reden willen versterken, in de gele genheid te •■■ellen op ieder gewenst Verwachting tot Woensdag avond: Overdrijvende wolkenvel den met plaatselijk mist, overi gens droog weer. Overwegend zwakke wind. Bijna overal lichte tot matige vorst. WOENSDAG: Zon op 8.45, on der 16.30. Maan op 13.42, onder 5.01. ogenblik Nederlandse spelers aan te kopen. Gedurende de wachttijd van drie maanden zullen de spelers nog voor hun oude club mogen uitkomen. Zij mogen in dit tijdvak echter geen oefenwedstrijden voor de buitenland se club spelen. Wanneer tegen deze bepaling wordt gezondigd zal de KN VB de betrokken speler Onmiddellijk schorsen, hetgeen tot gevolg zal heb ben dat de FIFA deze schorsing moer overnemen. '"'oor dat Roosenburg naar Italië vertrok, heeft de secreta ris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, de Sneek-rnidvoor op deze bepaling gewezen. Een lid van de commissie, dat niet wilde, dat zijn naam werd genoemd, zeide zeer te betwijfelen, of de com missie vorderingen zou maken. Het is bekend, dat de regering van Peking de commissie er officieus van in ken nis heeft gesteld, dat zij haar als een onwettig lichaam beschouwt wegens de haar toebedeelde bevoegdheden. Politieke Commissie uiteen De Sowjet-afgevaardigde. Jacob Ma- lik, verklaarde, dat, terwijl de Com missie van Drie voort zou gaan met haar onderhandelingen, de politieke commissie haar debat zou kunnen voortzetten over de- volgende onder werpen: de Amerikaanse aggressie te gen China, de kwestie-Formosa. De nog niet afgehandelde resoluties over Korea en het bombarderen van Chinees gebied door Amerikaanse vliegtuigen. De Politieke Commissie besloot echter met vijftig tegen vijf (de Sow- jet-groep) stemmen bij vier onthou dingen voor onbepaalde tijd uiteen te gaan. (Van onze Haagse redacteur) Na onderhandelingen, die anderhalf jaar hebben geduurd, is Maandag een emigratie-verdrag tussen Nederland en Brazilië getekend. Als eersten, die hier van zullen profiteren, worden genoemd veertig veenkoloniale boeren, die onder auspiciën van de Chr. Emigratie Cen trale in groepsverband naar Brazilië zullen gaan. Nadat de commissie haar zitting had verdaagd, zijn de 12 aziatische en middenoostelijke landen, die de reso lutie tot het staken van het vuren in Korea hadden ingediend, onder voor zitterschap van de Indiase delegatie leider Sir Benegal Ran opnieuw bij eengekomen om de gehele situatie in het licht van de nieuwste ontwikke lingen opnieuw te bezien. De sterk gestegen vraag op de internationale kolenmarkt als gevolg van toe nemende industriële bedrijvigheid, maakt het moeilijk met zekerheid de omvang van de import van de kolensoort nootjes IV en V vast te stellen. Gezien het feit, dat de electriciteitscentrales voor circa 15% in haar behoefte aan brandstoffen op deze kolensoort zijn aangewezen, is het noodzakelijk gebleken met het gebruik van de thans nog beschikbare voorraad voorzichtigheid te betrachten. In verhand hiermede heeft de minister van economische zaken besloten maatregelen te treffen om het verbruik van electriciteit, ook huiten de piekuren, te beperken. Reclameverlichting verboden straatverlichting beperkt Zo wordt het met ingang van heden verboden electriciteit te gebruiken voor lichtreclames en buitenverlichting, die hoofdzakelijk voor reclamedoeleinden wordt gebruikt. Tevens wordt hierbij het electriciteitsverbruik voor straat verlichting beperkt tot 80% van het normale verbruik in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Voorts doet de regering een dringend beroep op de bevolking om zich ook buiten de piekuren vrijwillig beperkin gen bij het electriciteitsverbruik op te leggen. Indien in de gezinnen en bij het bedrijfsleven in al zijn schakeringen aan deze oproep terstond gevolg wordt ge geven, zal het weder instellen van een electriciteitsdistributie kunnen worden voorkomen. Overigens vertrouwt de re- De Chinese communisten blijven grote aantallen soldaten samentrekken in het gebied ten Noorden van Seoel en tegenover de voornaamste stellingen van de ge allieerden, die door de Amerikanen en de Britten bezet worden gehouden. Deze stellingen liggen juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De hoofdmacht der Chinezen ligt in een linie, die overeenkomt met de loop van de 39ste breedtegraad. Zij loopt o.m. door Pjongjang. In het niemandsland bevinden zich hoofdzakelijk Noordkoreaanse eenheden, hier en daar met kleine groepen Chinezen er tussen door. Over het geheel genomen is de ac tiviteit van de troepen aan dit front nog zeer gering. De verbonden strijd krachten hebben hier met guerrilla benden en Noordkoreaanse strijdkrach ten te maken, die patrouilletochten on dernemen. De Noordelijken zijn slechts lichtbewapend. Zij zijn ten Noorden van de Yaloe opnieuw tot gevechts eenheden geformeerd uit de resten van het uiteengeslagen Noordkoreaan se leger, en doen thans dienst als speer punten voor het Chinese leger. Qm de invloed van het klimaat in de luchtvaart te bepalen wordt te Farn- borough in Engeland een windtunnel gebouwd, waarin kunstmatig zonlicht, regen, sneeuw en hagel worden opge wekt. Knoxville in Tennessee had geen kunstsneeuw nodig. Daar viel zo'n pak dat de feestelijke intocht van de Kerstman, die anders toch niet vies is van een sneeuwbuitje, uitgesteld moest worden. Q De „Premier"-mijn bij Pretoria heeft z'n Kerstcadeautje a' binnen: Daar werd een diamant van 195 karaat gevonden, waarvan de waar de op meer dan 600.000 gulden geschat wordt. O Dat is precies vijf maal zo- vee] als de secretaris-generaal van de communistische partij op Malakka waard is. Wie hem dood of levend aan de regering in Koeala Loempoer uit levert ontvangt daar 120.000 gulden voor. Kunt u zich uw heilige veront waardiging nog herinneren toen u het iaartal „1584 1— Willem van Oranie door Balthasar Gerarts vermoord" vooi het eerst leerde? En om te voorko men dat Theodoor nu door zijn geachte clièntele van ultra-linkse sympathieën verdacht zou worden meldt hij u als tegenhanger, dat twaalf Tsjechoslowa- ken na een proces van twee dagen we gens „sabotage en staatsvijandelijk op treden" tot gevangenisstraffen van twee tot tweeëntwintig jaar veroor deeld werden. Een jonge vader pit Kansas hield ook niet van halve maat regelen: Ontstemd over de ophanden iR51lll!lIII!IIRI!fi™iiraifflininillllffllllllHnfflS!liHlitffl!IISWS^fiffl88S«i8m zijnde vierde gezinsuitbreiding ver moordde hij z'n zwangere vrouw en zijn drie kinderen door het huis in brand te steken. De filmsterren Bar bara Stanwyck en Robert Taylor deden het kalmer aan. Na elf jaar getrouwd geweest te zijn, tot de ontdekking ge komen dat hun huwelijk toch niet je dat was lieten zij zich scheiden. ghirley Temple gaat het daarentegen weer eens proberen. Zij trad dezer dagen in 't huwelijk met Japes Black, de zoon van de president van de Cali- fornische gas- en electriciteitsmaat,- Als je mij vraagt, gaan we een donkere tijd tegemoet Aljckt. schappij, o En omdat het eigenlijk toch maar weinig uitmaakt of de bruid nu een gasfabriek of de pa van de bruid een paar koeien op de koop toe krijgt heeft het Hof van Beroep te Bloemfontein de geldigheid van het tussen naturellen gebruikelijke ,.lo- bolla huwelijk" (een lobolla is een bruidschat, meestal bestaande uit vee) erkend. De veehouders in Australië kunnen ook best zoiets gebruiken: Een onbekende ziekte onder de schapen heeft reeds tienduizenden dieren ge- dood. o Over schapen gesproken Tweehonderd schaapherders uit Zuid- Italie hebben een congres gehouden, waarbij zij door een collega in het gees telijke, een hoog R.K. geestelijke, wer den toegesproken. Q En omdat we nu toch in Italië zijn, delen wij u tevens mede, dat een aantal arbeiders dat in Rovigo een familiegraf wegens herstel iingswerkzaamheden openlegde een minder zachtmoedige ontmoeting had den. Ze werden plotseling door een dertig van een tot anderhalve meter lange slangen aangevallen. Ten slotte nog oen griezelbibber: Voor de helft van de prijs van echte skeletten expor teert Groot Brittannie tegenwoordig skeletten van plastic, waarvoor uit het buitenland reeds vele bestellingen wei den ontvangen. Ook rubber modellen van hersenen zijn zeer in trek daar •■ui niet zo snel beschadigd worden als d- gewone gipsmodellen. Gummistokken veren natuurlijk domweg terug. De evacuatie van de geallieerde troe pen in Noord-Oost-Korea duurt nog voort. De troepen verlaten de haven van Hamhoeng onder dekking van een zwaar vuur uit het scheepsgeschut en met krachtige steun uit de lucht. Langs de Westkust wordt intensief gepatrouilleerd door geallieerde oor logsschepen, o.m. door de Nederlandse torpedobootjager Evertsen. De Amerikanen hebben boven Korea hun nieuwe straaljager „Sabre" inge zet. Deze vormt het Amerikaanse ant woord op de Russische MIG-15, die ook boven Korea opereert. Voor het eerst zijn beide typen nabij Sinoeidjoe in gevecht geweest. Een Sabre is er in geslaagd een MIG te vernietigen De Sabre wordt de eerste straaljager ge noemd, die de MIG baas kan. ARRESTATIES IN CHINA De Times weet te melden, dat vol gens betrouwbare berichten in geheel China arrestaties zijn verricht. Stren ge maatregelen zijn genomen, om op standen te voorkomen, terwijl de hoofdmacht van de Chinese legers in Mandsjoerije of Korea staat. De mees te gearresteerden zijn leden van de vroegere Kwomintang, van de demo- cratisch-socialistische partij of van de jeugdpartij. gering er op, dat de moeilijkheden bij de kolenvoorziening der electriciteits centrales van tijdelijke aard zullen zijn. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat bovengeschetste situatie t.a.v. de voorziening met nootjes IV en V geen stagnatie bij de huisbrandvoorzie ning met zich mede brengt. Deze voorziening verloopt tot dus verre bevredigend en er zijn momenteel geen aanwijzingen, die een andere ont wikkeling doen verwachten. Zoals reeds verschillende malen is medegedeeld, zullen de verbruikers zich evenwel be halve met anthraciet ook met esskolen, eierbriketten en cokes tevreden moe ten stellen. Gewaarschuwd door kreten „moord", trof de politie Zaterdagavond in haar woning in de Jonkerfransstraat te Rot terdam de 69-jarige alleen wonende G. Swarts aan. Zij was ernstig aan het hoofd gewond door slagen en moest in het Bergwegziekenhuis worden op genomen. Gistermorgen was haar toe stand van dien aard, dat zij nog niet kon worden verhoord. Als vermoedelijke dader h'eft de politie aangehouden en in het bureau Boezemsingel opgesloten de 61-jarige loswerkman J. J. W. S„ wiens kleren met bloed bespat waren. De Koningin en de Prins hopen met de drie oudste Prinsesjes na Kerstmis voor korte tijd naar Sankt Anton in Oostenrijk te gaan. In de loop van de eerste week van Januari zal de Koningin terug keren met de prinsessen Irene en Mar griet, wi r schoolvacantie dan voorbij is. De Prii zal met zijn oudste dochter een ween laager in de bergen blijven. Gedurende ae afwezigheid van de Ko ningin en de Prins kan alle correspon dentie zoals gebruikelijk aan paleis Soestdijk worden gericht. De General Motors Corporation heeft opdracht gegeven dè verkoop van de modellen 1951 van „Chevrolet", „Pon- tiac"- en „Cadillac"-personenauto's, welke auto's alle vallen onder het rege ringsbesluit van Zaterdag, dat de auto- prijzen stabiliseert op het niveau van 1 December j.l. tijdelijk te staken De maatschappij deelde aan de dea lers mede, dat alle „Pontiacs", Chevro- lets", of „Cadillacs", die zij Maandag ontvingen, of daarna zullen ontvangen, eigendom van de maatschappij blijven op consignatie basis. De auto's mogen niet verkocht worden voordat de maat schappij er toestemming toe geeft. Truman en Attlee zouden bij hun jongste bespreking overeen zijn gekomen dat Amerika en Groot-Brittannie niet zullen deelnemen aan onderhandelingen met het communistische China over Korea waarbij tevens de kwesties van Formosa of de vertegenwoordiging van communistisch China in de Veiligheidsraad ter sprake «ouden komen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1