SAancii..? AGENDA KERST FRANKENBERG P.O.A.n.V.PAYGLOll Berger Raad Stad en Omgeving Talrijk publiek zag „Dodendans" Heeft Noord-Holland boven het behoefte aan een M.T.S.? Weer interessante winterlezingen Timmerman tot zes weken hechtenis veroordeeld Aikmaarse schaakclub VVV Gireer WIE, WAT is Koos Stikvoort gaat exposeren Stroper bevrijdde zijn hond Groot-Schermer HEILOO Wijdingsvol Kerstconceri INGEZONDEN STUKKI DINSDAG 19 DECEMBER 19S0 Groot succes voor Amsterdams Toneelgezelschap De Aikmaarse Bestuurdersbond en het Instituut voor Arbeidersontwikke ling hebben samen mooi werk verricht. Door hun actief optreden was gister avond het Gulden Vlies geheel uitverkocht voor de opvoering van Strindberg's „Dodendans" door het Amsterdams Toneel Gezelschap. De Zweedse schrijver Strindberg, die in 1849 te Stockholm werd geboren (1912 gestorven) heeft diverse bijzondere toneelstukken geschreven, waarvan „Dodendans" (dat eigenlijk uit twee delen bestaat, maar waarvan bijna altijd alleen het eerste» deel wordt gespeeld), wel één van die bekendste is geworden. Dit stuk geeft de strijd van de man en de vrouw zoals Strindberg deze verhouding zag. Een beeld der vertwijfeling. Na vijf en twintig jaar samenleven zitten daar op een eiland een gepasseerde kapitein van de ves tingartillerie. (de plaatselijke majoor op dat eiland), en zijn vrouw, een to neelspeelster van middelmatig talent, die volgens haar zeggen, haar carrière offerde aan haar huwelijk. De haat viert triomfen tussen deze beide mensen en beide zoeken als het ware naar een verlossing. Tegen een neef, die op het eiland komt, tonen zij zich als de teleurge stelde, drinkende kwelgeest van een man en de harteloze, teleurgestelde vrouw. Even meent Alice, de vrouw, redding te zien in de ook al in de lief de gedesillusionneerde neef Kurt, maar ook dat mislukt en dan blijven Edgar en Alice weer alleen, samen vol haat tegen de vermeende vriend en tegen elkaar. Dat is het einde. Maar wij weten wel dat het de volgende dag weer zal zijn als tevoren. De dood zal alleen uitkomst kunnen brengen. Boeiend spel. Het is alles somber, maar het prach tige toneelspel van Albert van Dal- stlm, Charlotte Kohier en Johan Schmitz heeft de aanwezigen voortdu rend in de ban gehouden. Diep onder de indruk van zulk levenswaar spel hoeft men het stuk tot de laatste scène met de grootste aandacht gevolgd. Van Dalsum heeft de rol van kani- tein Edgar, in één woord, voortreffe lijk gespeeld. Hij was inderdaad de man. die Strindberg in zijn stuk be doeld heeft. Hij beheerste het toneel volkomen en bracht de toeschouwers diep onder de indruk. Charlotte Koh ier was een waardige tegenspeelster De wel zeer moeilijke rol van Alice wist zij op een hoog plan te houden Duidelijk was do triomf van de haat. Op 20 November stonden voor de Aikmaarse Politierechter mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, drie timmer lieden terecht, wie ten laste was ge legd dat zij bij het bouwen van een Oostenrijkse school hier ter stede een hoeveelheid planken hadden gestolen. De politierechter en de officier van justitie waren het er over eens dat voortaan streng moet worden opge treden tegen onbetrouwbare werkne mers. Twee der arbeiders werden over eenkomstig de eis veroordeeld tot zes weken hechtenis. Het onderzoek tegen een derde timmerman werd toen aan gehouden, omdat deze verklaarde dat de uitvoerder hem toestemming had verleend enkele planken en een paar pakken spijkers mee naar huis te ne men. Gisteren diende de strafzaak tegen deze timmerman voor de tweede maal en thans was de uitvoerder als getuige opgeroepen. De man verklaarde met stelligheid dat het meenemen van hout en spijkers buiten zijn medeweten was geschied. In verband met deze verkla ring eiste mr. Meischke ook tegen deze verdachte, Petrus van G. uit Hei- loo, zes weken hechtenis. Mr. Van den Wall Bake vonniste overeenkomstig de eis. Gisteravond werden voor de onder linge competitie de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: A. HaksteenJ. Veis 01, P. DeugdA. Vis 10, D. Appel P. Vreeken afgeb., P. SeewaldN. Termaat afgebr. Eerste klasse: M. PrangerF. Bosch 10, dr. F. HelderJ. Schuurman 1—0, A. KirkenierP. Groenenberg 01, G S. GroenenwoudJ. C. de Ruiter afgb Tweede klasse: F. J. HolC. Meyer 10, B. Veltmanmej. C. Bouwman 01, J. BastiaanseF. v. Vliet 01. Derde klasse: J. Bakkermevr. de Jong 10, mevr. VeisR. Faber 10. De overige vastgestelde partijen worden op Woensdag 27 Dec. gespeeld uw abonnementsgeld! Ter besparing van incassokosten kunt U gebruik maken van de girodienst door uw abonnements geld voor het le kwartaal 1951, groot 5.15, vóór 31 December op girorekening 187294 ten name van de Alkmaarsche Courant te Alk maar te storten of van uw reke ning te laten overschrijven. Weet u ook, dat u alle rompslomp kunt vermijden door de girodienst opdracht te geven het abonne mentsgeld voor ieder kwartaal automatisch van uw rekening af te schrijven? Maar stelt u de over- sehrijvingsdatum dan vast op een datum vóór het begin van het kwartaal, daar anders de kwitan ties (verhoogd met incassokosten) reeds verzonden zijn. DE DIRECTIE. nog duidelijker de passie in haar spel met Kurt. Johan Schmitz leek tegen over beide iets minder sterk, maar de rol is ook minder grandioos van opzet en biedt ook minder kansen. Maar het samenspel van dit drietal zal men niet gauw vergeten. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de aanwezigen aan het slot de uitvoerenden staande een hartelijke ovatie brachten. Ver diend. Er was zeer sterk gespeeld! Vóór de aanvang heeft de heer Meijer, voorz. van de Bestuurdersbond, de aanwezigen hartelijk welkom gehe ten en dank gebracht voor de grote opkomst. Hij deelde mede dat zijn bond en het Instituut v. Arb. Ontw. verder zullen samenwerken en wekte op tot toetreding als lid. In Maart zal er weer een voorstelling zijn. G (Advertentie) Een steuntje voor de toekomst De Alkmaarder Johan Pieter de J„ die gisteren voor de politierechter mr. R. W. J. C. van den Wall Bake terecht stond, was ten laste gelegd dat hij enige tijd geleden aan het Zeglis twee golfplaten had weggenomen en die had gebruikt om er een zelf gebouwd schuurtje mee af te dekken. De J. was niet ter rechtszitting ver schenen, doch dat verhinderde mr. Meischke niet f 15 subs. 10 dagen te eisen. Daar het verleden van deze ver dachte weinig hoop geeft op een smet teloze toekomst, vorderde de officier tevens 3 maanden hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Van den Wall Bake vonniste over eenkomstig de eis. Fatale stap uit auto kostte 2500 Zaterdagavond om kwart voor negen deed een bestuurder uit Santpoort een fatale stap, toen hij bij het verlaten van zijn auto op de Kanaalkade alhier een portefeuille verloor met f 2500. De bestuurder is zeer gedupeerd. Het geld is tot nu toe niet als gevonden bij de politie aangegeven. De verliezer stelt f 250 beschikbaar als beloning bij te rugbezorging. SLEUTELGELD. Er is proees-verbaakl opgemaakt te gen een makelaar, wegens het overtre den van het huurprijzen besluit 1940 De man had een bedrag van f 500 oe- dongen als sleutelgeld. NIEUWE GROEPSCOMMANDANT WATERPOLITIE De postcommandant van de water- politie te Medemblik, de heer Last, is bevorderd tot groepscommandant te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Cinema /.mericain, 8 uur De macht van de duivel (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur, De Gele Kanarie (14 jaar). Rex Theater, 2,30 en 8 uur, De brief van een onbekende vrouw (18 jaar). Harmonie Theater, 8 uur. Onder moe ders vleugels (alle leeftijden). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, 's Middags om 2 30 uur matinee. Harmonie Theater (kleine zaal), 8 u.: Van Sicilië tot Florence. Het gemeentebestuur onzer stad heeft de schilder Koos Stikvoort uitgenodigd ter gelegenheid van zün zestigste ver jaardag, een tentoonstelling van zijn werken te houden in het Stedelijk Mu seum. Deze expositie, die omstreeks half Januari wordt geopend, zal met onge veer veertig tot vijftig doeken een over zicht geven van Stikvoorts gehele oeuvre. De Kamer van Koophandel in nieuwe samenstelling De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier zal krachtens een beschikking van de staatssecretaris van Economische Za ken met ingang van 1 Januari 24 le den tellen, waarbij de verschillende be drijfstakken als volgt vertegenwoor digd zullen zijn: Industrie 6. Groothan del en tussenpersonen 5, Detailhandel 7, Ambacht, Horeca 1, Verzekeringswe zen 1 en Bankwezen 1. DE SLACHTVEE-MARKT Aan de slachtveemarkt bedroeg Maandag de aanvoer: 3 stuks paarden; 117 koeien van f 500,— tot f 1170,— per stuk en f 2,00 tot f 2,60 per kg; 5 graskalveren van f 170,— tot f 240,— per stuk; 45 nuchtere kalveren van f 30— tot f 75,— per stuk; 70 vette schapen van 80,— tot f 150,— per stuk; 483 varkens: spekvarkens van f 1,74 tot f 1,70, vleesvar kens van f 1,68 tot 1,64, lichte varkens f 1,60 tot i 1,54 en zeugen f 1,58 per kg. Het gehele marktbeeld gaf g'isteren aan kopers-zijde een afwachtende houding te zien. Voor een dubbele markt was de aanvoer van koeien en varkens goed te noemen, doch in alle diersoorten is de handel niet anders dan stug geweest. De koeien bleven op onveranderde prijzen staan en men moest, gelijk op vorige markt dagen het geval was, voor de prima kwaliteit van f 1,40 tot f 2,60 en voor de overige dieren f 2,40 per kg betalen. Ook de prijzen voor de nuchtere-kalveren bleven ongewijzigd, dus duur. De vette schapen gingen bij een stugge han del voor even lagere prijzen van de hand. Per kg geslacht noteerde men f 2,20. De kwaliteit van de aangevoerde varkens, waaronder de spekvarkens overheersten, was prima te noemen. De prijzen hierboven ge geven .met korting op 't levende gewicht waren oflopend en f 0,05 per kg. lager dan verleden week. Voor de Politierechter te Alkmaar, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, stond gisteren de Beverwijker Teunis G. terecht, wie ten laste was gelegd dat hij een hond had onttrokken aan het krachtens de wet daarop gelegde be slag. G. werd op 9 October betrapt toen hij te Callantsoog met behulp van een lichtbak een flinke knuppel aan het stropen was. De politie nam zijn hond in beslag en voerde het dier naar Alkmaar. De stroper was echter zeer verknocht aan zijn viervoeter en hij had geen rust voor hij het dier terug had. Hij informeerde in Alkmaar waar kennels gevestigd waren en daarna ging hij op zoek naar zijn hond. Toen hij de viervoeter ontdekt had in een dierenwinkel ging hij daar naar bin nen bevrijdde de hond en Verdween er snel mee. Ter rechtszitting verklaarde G. dat hij bang geweest was dat men de hond zou doodschieten. De man had enkele slapeloze nachten gehad en had toen het plan opgevat zijn hond te ontvoe ren. Mr. Van den Wall Bake veroor deelde de stroper, die een sympathieke indruk maakte, tot f 10 subs. 6 dagen. Mr. Meiscke had een zelfde straf ge vorderd. Desgevraagd antwoordde G. dat men hem de hond reeds heeft teruggegeven. MEISJE BRAK HAAR POLS. Gistermorgen om negen uur gleed een 8-jarig meisje op het speelterrein van de school in de Brillesteeg uit en brak daarbij haar linker pols. Een on derwijzer bracht het meisje naar een huisarts, vanwaar zij voor verdere be handeling naar het Centraal zieken huis werd overgebracht. SPAANS DANSPAAR IN HET GULDEN VLIES Het jeugdige Spaanse danspaar Su- rana AudeoudJosé Udoets, dat in vele hoofdsteden in Europa is opgetre den en daarbij opzienbarende succes sen heeft behaald, zal ook een tournée door Nederland maken. Dinsdag 2 Januari zal het bekende danspaar op treden in het Gulden Vlies. Lakens Lopers Servetten Kaarsen Kerstwensen Kerstkaarten LANGESTRAAT 24 Burgerlijke Stand Geboren: Johannes A., z. v. M. J. Langras en R. Scharrenburg. Sophia A. M., d. v. G. J. Haker en A. C. Wes- sels. Cornelis J., z. v. J. C. de Heer en C. A. van Houten. Johanna M., d. v. J. G. Knuist en A. C. Verbeek. Johan nes F., z. v. F. J. Chapel en A. H. D. Boersen. Jacobus J. P., z. v. Th. J. Oud en C. J. Bakkum. Wouter, z. v. A. J. Bruin en J. Booy. HET „KLEINE KERSTSPEL" In de oecumenische dienst die Woens dagavond in de Grote Kerk wordt ge houden, zal een groep jongeren van de VCJC het „Kleine Kerstspel" op voeren. Het koor van de Grote Kerk en de kaarsverlichting zullen het spel omlijsten. LUISTEREN ZONDER VERGUNNING Hendrina van S., een inwoonster van Groot-Schermer, stond gisteren voor de Politierechter te Alkmaar terecht om dat zij enige tijd geleden een radio toestel aan het krachtens de wet daar op gelegde beslag had onttrokken. Zij had geen luistervergunning voor dit toe stel gehad, waarom het door de PTT was verzegeld. Hendrina verbrak ech ter de zegels en deed alsof er geen luistervergunningen bestonden. Zij werd gisteren veroordeeld tot f 20. st'bs. 10 dagen. De eis was f25.subs. 10 dagen. Oud-leerlingen R.L.W.5. vergaderden Op 22 December af scheid van de heer D. Waiboer Voor de vijf en negenste maal kwam gisteren de Vereniging van oud-leer lingen van de Rijkslandbouwwinter- scholen, ditmaal te Schagen, in ver gadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer H. Kriller, de aanwezigen en in het bijzonder het ere-lid de heer H. K. Koster, ir. W. F. Rinsema en oud voorzitter Rezelman had welkom ge heten, deelde de secretaris, de heer C. J. Bruin, o.a. mede, dat het in de be doeling ligt op 22 December in „De Beurs" te Schagen een bijeenkomst te houden ter gelegenheid van het feit, dat de concierge van de RLWS te Schagen, de heer D. Waiboer, op 1 Januari 1951 met pensioen zal gaan Er zal een receptie worden gehouden waarop alle oud-leerlingen in de ge legenheid worden gesteld van de heer Waiboer afscheid te nemen. Vervolgens las de secretaris het jaar verslag voor. Daaruit bleek, dat de vereniging thans 570 leden telt, als mede 73 donateurs, 9 ere-leden en 24 leden van verdienste. In het afgelopen jaar kwamen er 50 leden bij. Er wer den drie bestuurs- en twee algemene vergaderingen gehouden. Het jaar boek werd door alle leden ontvangen Op 9 Mei rerd in Valkenburg de zomervergadering belegd. Voor de ex cursies naar Frankrijk en Denemarken bestond flinke belangstelling. De direc teuren der scholen, alsmede de leiding van de Volkshogeschool te Bergen komt voor hun medewerking grote dank toe. Ook de cursus Engels voor beginnenden en gevorderden trok een flink aantal deelnemers. De financiële commissie had voor het werk van de penningmeester niets dan lof. Men had „flink naar fouten gezocht", doch niets kunnen ontdek ken. Wel constateerde men, dat de secretaris-penningmeester als gevolg van de excursies naar het buitenland veel meer werk op te knappen kreeg De rekening over het afgelopen jaar welke een batig saldo van f 583,69 laat zien, werd daarna goedgekeurd. Nadat besloten was de contributie op f5 te handhaven, kwam een be stuursverkiezing aan de orde in ver band met periodiek aftreden van de heer Bruin. De heer Bruin werd met 39 stemmen voor en twee blanco her kozen, hetgeen de voorzitter zeer ver heugde. Hij zou deze secretaris, zo zeide hij, niet gaarne willen missen. Te begrijpen is dan ook, dat het Be stuursvoorstel om over te gaan tot aanschaffing van een kofferschrijf machine voor het secretariaat er vlot door kwam. De heren T. Appel te Heerhugo- waard en P. H. Veldt te Castricum, zijnde de beste leerlingen der eind examenklas '50 van de RLWS te Scha gen en Alkmaar, werd een boekwerk aangeboden. De voorzitter noemde deze uitreiking een prettige taak. Op uw schouders echter, zo zeide hij tot beide heren, is door uw succes een zware taak gelegd. Al uw medeleerlin gen zullen uitzien, naar wat u er nu verder van maakt. Wij hopen, dat u in de maatschappij dezelfde goede weg zult blijven volgen en ons allen een voorbeeld zal zijn. Ook de heren A. Nobel te Oudesluis en C. Geerligs te Anna Paulowna kre gen een boekengeschenk als waar dering voor de lezingen door hen op de voorlaatste vergadering voor de vereniging gehouden. De lezingen Er zijn vier winterlezingen vastge steld en wel op 15 Januari en 5 Fe bruari te Schagen. Als sprekers zullen dan resp. optreden dr. Burger over „De toekomst van de boerengrond en de boerenbevolking" en prof. ir. J. Hudig uit Wageningen over „De grond als productieapparaat". De lezin gen te Alkmaar zijn bepaald op 22 en 29 Januari. Op de eerste bijeenkomst zal dr. Frens uit Hoorn spreken over „Vitaminen, hormonen, etc. en hun be tekenis voor de veehouderij", voor de tweede bijeenkomst is nog geen spre ker aangezocht. Wat de zomervergadering en excur sie betreft, vroeg de voorzitter eerst suggesties uit de vergadering Ir. Rin sema stelde voor eens in Zeeland en wellicht in Zeeuws-Vlaanderen een kijkje te gaan nemen. Er is daar veel interessants t- zien o.a. op het gebied van de landbouw en de paardenfokke rij. De heer Rezelman deed een sug gestie omtrent de Groningse veenko loniën en de heer H. K. Koster noem de het zeer gemoderniseerde grasbe- drijf van de heer De Boer te Stiens. Hot bestuur zal zich over een en ander nader beraden, alsmede over het weer organiseren van excursies naar het buitenland. Ge dacht wordt aan Belgie en Engeland. In het overleg zal de leiding van de Volkshogeschool, die steeds grote (steun verleent, opnieuw worden be trokken. De secretaris vertelde nog iets over de algemene vergadering en het con gres van de Alg. Bond. Het jaarboek dat eind Januari of begin Februari weer zal verschijnen bevat o.a. artike len over inpolderingen, de roodbont- fokkerij, het destructiebedrijf, de toe komst van het landbouwwerkpaard en de landbouw in Suriname. De redac teur van het jaarboek wilde ook het schrijven van artikelen voor het jaar boek door de leden zelf gestimuleerd zien. Wie? 's Middags werd de vergadering voortgezet met een tweetal couserieën. gehouden door de heren P. J- Beers en P. C. Muntjewerf, die vertelden over de excursies naar Denemarken en Frankrijk. Vraagstuk met vele aspecten De uitbreiding van het zielental heeft er toe geleid, dat jaarlijks rond 63000 jonge mensen in het arbeidsproces moeten worden opgenomen, een om standigheid, die een steeds groter pro bleem gaat vormen. En zulks temeer, waar bepaalde sectoren van het ar beidsproces practiscb overvoerd zijn en geen of nagenoeg geen krachten uit dit vrij grote aantal kunnen opnemen. De regering, die in de allereerste plaats gehouden is de volkswelvaart te bevorderen en werkloosheid te voorko men, heeft enige maatregelen getroffen om de doorstroming op de arbeids markt te bevorderen. De twee belangrijkste daarvan zijn de steun van de emigratie en voorts de bevordering van de industrialisatie. Over eerstgenoemd onderwerp be hoeven wij feitelijk weinig te zeggen. Men weet, dat jaarlijks duizenden nij vere werkers met hun gezinnen deze lage landen verlaten om in Australië, Canada, Zuid-Afrika of in de jonge staat Israël een nieuw bestaan op te bouwen. Naar mate de industrialisatie toe neemt d.w.z. het fabriceren van producten, die tevoren grotendeels uit het buitenland moesten worden inge voerd zal het karakter van de wer kende bevolking geleidelijk aan ver anderen. Wij zullen een naam moeten veroveren als land van industrie. Maar nimmer zal een goed product kunnen vervaardigd worden zonder dat men beschikt over de ingenieus, die het ontwerpen, de opzichters en voor heden, die constant leiding moeten ge ven en de vakmensen, die het met be hulp van vernuftige machines moeten vervaardigen. De stelling, dat de praktijk de beste leermeester is, moge dan nog onver minderd van kracht zijn gebleven ten slotte is ook de theoretische vor ming van zeer groot belang en hier in hebben, voor wat de opleiding van jeugdige vaklieden betreft, de am bachtsscholen een grote taak. In Noord-Holland boven het IJ zijn Alkmaar. Den Helder, Hoorn, Edam en Zaandam zo gelukkig een dergelijke school te bezitten, die niet alleen voor deze steden zelf, doch ook voor de wijde omtrek van groot belang is. Is de theoretische opleiding tot vak man derhalve regionaal goed gere geld, toch valt het op, dat in dit ge deelte der provincie met zijn enige hon derdduizenden inwoners geen Middel bare Technische School bestaat en zij, die een dergelijke inrichting zouden willen bezoeken op die te Amsterdam of te Haarlem zijn aangewezen. Wanneer ooit tot stichting van een M.T.S in midden en noordelijk Noord- Holland zou worden overgegaan, zou het meest centraal gelegen punt, n.l. Alkmaar daarvoor de aangewezen plaats zijn. De vraag rijst echter of er werkelijke behoefte aan een M.T.S. bestaat. Als alle leerlingen, die zich voor de opleiding aan een dergelijke school aanmelden geplaatst konden worden dan zou het antwoord zeker bevestigend luiden. Daarmede zou 'men echter in dezelfde fout vervallen, die gemaakt werd met het stichten van een veel te groot aantal U.L.O.-scholen. Men moet bij het stichten van scho len het belang van de mens en dat van de gemeenschap goed in het oog hou den. Over het algemeen genomen, zijn er te weinig producenten in verhouding tot het aantal consumenten. Nog steeds is er vraag naar goed geschoolde vak lieden en het zogenaamde kader, da' uit die geschoolde vaklieden naar vo ren komt. Het is juist de groep der „werkmeesters", waaraan een nijpere gebrek bestaat. Helaas heeft de werkmeester hier te lande nog niet dezelfde waardering gevonden als zijn Belgische collega die de titel draagt van werkplaats-in genieur en die daarnaar óók wordt gehonoreerd. Voor dergelijke krachten, die het materiaal met hun handen kunnen verwerkén en theoretisch vrijwel het zelfde niveau hebben bereikt als een M.T.S.-er, bestaat bij onze Zuiderbu ren een behoorlijke opleiding. Belgie heeft daarmede een belangrijke voor sprong. Voor die vraagstuk bestaat ook in ons land belangstelling. Daaruit is te Rotterdam een opleiding ontstaan voor werkmeester. Deze opleiding is gecombineerd met die tot leraar bij het Nijverheidson derwijs. Het is noodzakelijk, dat een derge lijke opleiding zich in de directe na bijheid bevindt van de industriecentra, zodat b.v. alleen plaatsen als Amster dam, Rotterdam e.a. daarvoor in aan merking komen. Aan dit soort van op leiding zal wil de industrialisatie kans van slagen hebben vóór alles aandacht moeten worden geschonken en daaraan moet prioriteit worden verleend. Indien in midden Noord-Holland, i.e. te Alkmaar een M.T.S. zou worden ge opend dan zou zij zeker een voldoend aantal leerlingen trekken doch het evenwicht vaklieden-werkmeesters constructeurs zou dan in nog hoger mate worden verstoord dan thans reeds het geval is. Daartegenover staat echter het grote voordeel, dat jongelieden die thans een administratief beroep kiezen dan de technische richting zouden kunnen volgen, die ondanks het verstoorde evenwicht toch betere perspectieven biedt dan de administratieve richtlij Hiermede komt mogelijk de n6j belangrijke zijde naai voren. Er dient n.l. van het Minister», van Onderwijs, Kunsten en WeM schappen meer leiding uit te gaati betrekking tot het stichten van setj len. Dit ministerie laat thans het i tiatief over aan de activiteit vat\"t,| gemeentebesturen. Zo zijn er scho|3 verrezen, die voldeden aan de verlui gens van de ouders en van de ls,,l krachten zonder dat er evenwel re)J ning werd gehouden met de p|a,J singsmogelijkheden in de maatschap! PU- I Het Ministerie van Onderwijs, KuJ sten en Wetenschappen zal dan tr;| moeten samenwerken met dat v;J Economische Zaken en het CentnJ Bureau voor de Statistiek. Aldus kan worden vastgesteld vg Welk soort scholen er een teveel van welke er te weinig zijn en fcj men tevens voorlichting geven aan j ouders, die voor hun kind een berot moeten kiezen. Indien dit alles zou uitwijzen, midden- en noordelijk Noord-Holb-J inderdaad werkelijke behoefte hetï aan middelbaar technisch onderwijl dan kan de stichting van een M.T,|| in ernstige overweging worden nomen. Gisteravond had in de Ned. Hen) Kerk te Heiloo het Kerstconcert plaa'jf van het Chr. gem. koor „Zang t| Vriendschap" uit Heiloo en het ChrJ gem. koor „Excelsior" uit Castricuj onder leiding van de dirigent A. val Hartingsveldt. Medewerking verlctrl den verder de heer H. van Westrieiial orgel, F. A. J. van Heck, hobo, P, Di] lenberg, bas, en een strijkorkestje, mengesleld uit enkele Heilooërs, onde leiding van Wim Jansen. Toen de heer Helder enkele gramma-wijzigingen had aangekondigd luisterde een bijna geheel gevulde keil die stemmig met dennengroen e| rood crêpe-papier was versierd aan dachtig naar de inleiding van dit Kers-| concert, n.l. een orgelbespeling van heer H. van Westrienen, die het „Noël" van d'Aquin op verdiensteli;s| wijze verklankte, waarna het koor de beide zangverenigingen op vwil treffelijke wijze toonden grote voortij gang te maken, zowel in muzikaal pj zicht als in stijl. Dat zou later vora blijken in het zeer zware nuimc .Nimm van Uns Herr, du Tres Gott", een cantate van Dietrich Eg tehude, die gezongen werd met be leiding van orkest en hobo. Zeer heeft men ook genoten van de zanl P. Dalenberg (bas), die op correl wijze een viertal Kerstliederen ten b:| te gaf. Prachtig was ook het numitj „Vreugde en blijdschap" van Bach, ten gehore werd gebracht door het ka met begeleiding van de hoboïst V« Heek. Het is zeker een goede gedachte (i| weest van de beide zangvereniging! om de Kerstfeestviering op deze wijsl te doen aanvangen. Velen hebben e| intens van genoten. ZAKAGENDA'S KANTOORAGENDA'S LOSBLADIGE AGENDA'S KUNSTKALENDERS WEEKKALENDERS MAANDKALENDERS OMLEGKALENDERS Piekuren-gepieker Als men eenmaal in het wijze rel' ringsbeleid berust en er toe is over!' gaan de werk-uren van zijn kant' zodanig te verschuiven, dat de str0 tijdens die funeste piekuren niet in gedrang komt, dan is het ook zaak ®l op een efficiënte wijze te doen en details over het hoofd te zien en <M gehele maatregel overbodig en lachelijk maken. Zo zijn er 7ia«ieiÖ!| 1 er en daar bureaux, waar tot 's moe s negen uur een diepe rust /ie(,s'i en een kalmerende leegte, op de W dagelijkse aanwezigheid van een kele heer (of dame) na, die wegM urgente bezigheden een uur eerder -1 gekomen. En deze ene nijvere weik>\ (of werkster) heeft dan, om het bef' te kunnen zien, alle lampen aan!l'\ draatd die het kantoor rijk is. lampen, voor de besparing van dewelb een twintigtal kantoor-collega's e'l uur langer onder de wol zijn gebW en een avond in de week moeten 00 werken. Dit is vreemd, dwaas en W®' teloos en doet denken aan de man, i"| de kachel opstookt zonder de kawtf deur te sluiten of tracht een bad warm water te doen lopen zonder stop er in te doen. En dan nog over de vier verliet' wijzerplaten van de Grote Kerk hoeverre die metde piekuren heW uit te staan, weten wij niet, maar nt'l schijnt wonderlijk dat die lampiet de ganse avond kunnen branden, j"' 'iep in de nacht, wanneer de j"l!, tijd voor practisch niemand van belang is, doch dat er 's morgens t'"* 01 vóór acht uur als tallozen op weg hun werk zijn en benieuwd nasj nauwkeurige stand van de slechts diepe duisternis heerst. Gemeentekas liei bodem zien ne raad kwam gisteravond in s -isende vergadering bijeen onder j'itterschap van burgemeester E "rrw. stelden voor de eerste i ingekomen stukken voor kennisg aan te nemen, n.l. hc%adres van de van Nederlands Overheidspersonen ake het toekennen van een kerst ficatie, het adres van de gemeent van De Wijk, met verzoek adhaei i betuigen aan een aan de ministei Binnenlandse Zaken gerichte moti treffende de heffing van wegenl ting en het adres van de gemeent van Finsterwolde, met verzoek adl te betuigen aan een aan de regerii de Tweede Kamer gerichte moti treffende de benoeming van een 3)ingscommissaris. De heer Broersma bepleitte hel kennen van een kerstgratificatie: leven in een tijd van steeds stijl kosten van levensonderhoud. Geei gel huisgezin kan reserves makel regering heeft toestemming gegevt 't toekennen van twee toeslagen procent, de Kamerleden verhoi hun eigen inkomen met 25 procen) zien het feit dat beide wethouder hoorden tot vooruitstrevende pai stelde het advies hem teleur. Hij - er op aan, alsnog een kerstgratif te verlenen. De heer Ellis wees er op, dat d noemde Bond niet erkend wordt ei deelneemt aan het gemeenschap overleg. Tegenover een voorstel de samenwerkende organisaties h; waarschijnlijk een andere houding genomen, maar nu het verzoek 1 van de Bond van Nederl. O verheit soneel, ging hij accoord met het i van B. en W. De heer Broersma de argumentering van de heer onjuist. De voorzitter zei, dat B. en W. ne willen onderhandelen met er) organisaties en voegde hieraan nc dat de gemeente-ambtenaren zo'i deautje voor de kerstboom niet z' aceepteren. De raad ging hierna accoord m< advies van B. en W. Ook het adre De Wijk wérd voor kennisgeving genomen, naar het oordeel van W. lag een dergelijk verzoek me de weg van de Vereniging van F landse gemeenten. Finsterv De kwestie Finsterwolde bracl heer Broersma weer in 't geweer voerig gaf hij zijn mening weer wat daar staat te gebeuren en de raad ten slotte voor om de reg te wijzen op de ernstige fout. d z.i. begaat „As it gewelt begjint, it rjucht op", aldus deze spreke volgende motie werd door hem diend: De raad spreekt als zijn nr uit, dat het terzijde stellen vai gemeenteraad en het aanwijzen vs regeringscommissaris wel het ondoelmatige, meest ongewenste del is, om geschillen als boven bf tot een oplossing te brengen en zoekt B. en W. deze motie ter 1 Ie brengen van regering en volks genwoordiging. De voorzitter wees er "op. dat gens raad moeilijk kan oordelen wat daar tc Fnisterwolde voorval ligt op de weg van de volksver woordiging. Geen der raadsleden steunde d tie, zodat het adres overeenkomst advies van B. en W. voor kennis) werd aangenomen. De Bergi Inzake de kwestie van de Bergi in de vergadering van 4 Dee. i sneden door dr. Hemelrijk, gaf de zitter een uitvoerige toelichting, in de aanvang het verkeer was over het Oostelijke deel, werd dil op advies van de politie naar d gendijk verlegd. Hierna zou d weer de Bergerweg volgen. In gecombineerde vergadering gemeentewerken was de situatie voerig besproken en gebleken, d getroffen regeling gunstige ge' had gehad. De voorzitter deed ec roep op alle weggebruikers om r snel te rijden en zich wat ongei getroosten met het vooruitzicht c prachtweg. Dr. Hemelrijk herhaalde wat de vorige vergadering had geze; het bestek stond, dat het verkeer doorgaan en de makers van dit tvaren z.i. tekort geschoten bij he (Buiten verantwoordelijkheid de Redactie) De gladde-wegenmisè Met mij, zullen vele ingezetem zich Zaterdagmorgen vroeg, dus donker, uit de buitenwijken stadi begaven, zich hebben afgevraagd om hier bij gladde wegen altijd z wordt gewacht met het strooien zand. Zij kunnen het toejuichen da Gemeentebestuur bij de talrijke ciële ontvangsten ten stadhuize binnen- en buitenlandse deputati lof van Alkmaar uitspreekt; ja ook dat bij het bezoek van hoge riteiten vooraf de kuilen in de s van de te volgen route opnieuw den geplaveid. Zij kunnen evenwel niet beg dat door Gemeentewerken bij wegen in de buitenwijken pas - uur zand wordt gestrooid. Zij zullen het echter op prijs i Indien dit voortaan 's morgens gebeurt en hebben voldoende ve wen in het Gemeentebestuur da nog wel de middelen zal kunne: den om de overuren, welke voo niet benijdenswaardig werk doo gemeentepersoneel worden, gei behoorlijk extra te betalen. H. W. KAAGM

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2