i 1 (GRUnDIG) het IJ M.T.S.? Berger Raad spoedeisend bijeen n.V.PAYGLOPi Truman benoemt Eisenhower tot opperbevelhebber Atlantisch leger r 1 HEILOO svol Kerstconcert Gemeentekas liet ren-gepieker bodem zien Heer-Hugowaard INGEZONDEN STUKKEN Uitgeest consumeerde gratis paling Hensbroek Egmond aan Zee Ursem Obdam Nieuws uit De Langedijk Noord-Scharwoude LAATSTE NIEUWS Op verzoek van Atlantische Raad te Brussel .Bij uitstek geschikt voor deze functie" West-Graftdijk Speeltuin wordt opgeknapt Oost-Graftdijk Opvoering „Haar tweede man" door S,T,V, d)e<d/rUdocraat onder de radioéoeóielletij f èLriïter-ryk! DINSDAG 19 DECEMBER 1950 Ie administratieve richtin komt mogelijk de mJ. zijde naai voren. 1 n.l. van het Minister!. vijs, Kunsten en Weten eer leiding uit te gaan tot het stichten van scho aisterie laat thans het i«t aan de activiteit van aè kuren. Zo zijn er schoje„ e voldeden aan de verlan 3 ouders en van de ieer] nder dat er evenwel rek»! gehouden met de piaat] kheden in de maatschap.' terie van Onderwijs, Kun. itenschappen zal dan col! lenwerken met dat van Zaken en het Centraal i de Statistiek, i worden vastgesteld van scholen er een teveel en I er te weinig zijn en kaal voorlichting geven aan del voor hun kind een beroet I en. alles zou uitwijzen, da| noordelijk Noord-Holland verkelijke behoefte heelt laar technisch onderwijl, stichting van een M.T.s! overweging worden gt- d had in de Ned. Herv, loo het Kerstconcert plaati ir. gem. koor „Zang en uit Heiloo en het Chr, i Excelsior" uit Castricum! g van de dirigent A. vanl t. Medewerking verleen-1 le heer H. van Westrienen,! J. van Heck, hobo, P. Da-f en een strijkorkestje, sa- rit enkele Heilooërs, onder Wim Jansen. teer Helder enkele pro- igingen had aangekondigd, bijna geheel gevulde kerk nig met dennengroen en I apier was versierd aan- de inleiding van dit Kerst- een orgelbespeling van de Westrienen, die het lied d'Aquin op verdienstelijke j nkte, waarna het koor - igverenigingen op voor- ijze toonden grote vooruit en. zowel in muzikaal op- stijl. Dat zou later vooral et zeer zware nummer Uns Herr, du Treuet rantate van Dietrich Bus- gezongen werd met begf- J orkest en hobo. Zeer val I ok genoten van de zanga I (bas)die op correct! jrtal Kerstliederen ten bes- itig was ook het nummer blijdschap" van Bach, dat erd gebracht door het koor ting van de hoboïst Van ar een goede gedachte ge- e beide zangverenigingen I feestviering op deze wijze vangen. Velen hebben er enoten. IDA'S ^AGENDA'S IGE AGENDA'S LENDERS ENDERS MENDERS MENDERS nmaal in het wijze regC' en er toe is overga van zijn kantoor rschuiven, dat de stroofl leste piekuren niet in het dan is het ook zaak dit wijze te doen en geen hoofd te zien en deze egel overbodig en be- een. Zo zijn er namelijk waar tot 's mor- een diepe rust heerst rende leegte, op de bijnt iwezigheid van een en- dame) na, die wegens een uur eerder deze ene nijvere werker heeft dan, om het beter alle lampen aange' kantoor rijk is. AM besparing van dewelke al kantoor-collega's een der de wol zijn gebleven de week moeten over- vreemddwaas en ach' denken aan de man, dis tookt zonder de kamer- a of tracht een bad vol e doen lopen zonder de over de vier verlichte van de Grote Kerk. I* piekuren hebben wij niet, maar het dat die lampjes v-'e l kunnen branden, ja icht, wanneer de jwse tisch niemand van vee dat er s morgens vroed als tallozen op weg en benieuwd naar tand van de heerst. De raad kwam gisteravond in spoed- I eisende vergadering bijeen onder voor- I jitterschap van burgemeester Dr. W. 1 Huygens. J B. en W. stelden voor de eerste drie ingekomen stukken voor kennisgeving 1 aan te nemen, n.l. hej, adres van de Bond [van Nederlands Overheidspersoneel in- I Zake het toekennen van een kerstgrati- I ficatie, het adres van de gemeenteraad I van De Wijk, met verzoek adhaesie te 1 betuigen aan een aan de minister van j Binnenlandse Zaken gerichte motie be- I treffende de heffing van wegenbelas ting en het adres van de gemeenteraad I van Finsterwolde, met verzoek adhaesie I te betuigen aan een aan de regering en de Tweede Kamer gerichte motie be- J treffende de benoeming van een rege- iingscommissaris. De heer Broersma bepleitte het toe kennen van een kerstgratificatie: „Wij [leven in een tijd van steeds stijgende kosten van levensonderhoud. Geen en kel huisgezin kan reserves maken. De regering heeft toestemming gegeven t-ot 't toekennen van twee toeslagen van 5 I procent, de Kamerleden verhoogden hun eigen inkomen met 25 procent. Ge zien het feit dat beide wethouders be- hoorden tot vooruitstrevende partijen, 1 stelde het advies hem teleur. Hij drong I er op aan, alsnog een kerstgratificatie te verlenen. De heer Ellis wees er op, dat de ge noemde Bond niet erkend wordt en niet deelneemt aan het gemeenschappelijk overleg. Tegenover een voorstel van de samenwerkende organisaties had hij waarschijnlijk een andere houding aan genomen, maar nu het verzoek 'kwam van de Bond van Nederl. Overheidsper soneel, ging hij accoord met het advies van B. en W. De heer Broersma vond j de argumentering van de heer Ellis onjuist. t De voorzitter zei, dat B. en W. gaar ne willen onderhandelen met erkende organisaties en voegde hieraan nog toe dat de gemeente-ambtenaren zo'n ca deautje voor de kerstboom niet zouden accepteren. De raad ging hierna accoord met het advies van B. en W. Ook het adres van De Wijk wérd voor kennisgeving aan- genomen, naar het oordeel van B. en W. lag een dergelijk verzoek meer op de weg van de Vereniging van Neder landse gemeenten. Finsterwolde! De kwestie Finsterwolde bracht de heer Broersma weer in 't geweer. Uit voerig gaf hij zijn mening weer over wat daar staat te gebeuren en stelde de raad ten slotte voor om de regering te wijzen op de ernstige fout. die zij z.i. begaat „As it gewelt begjint, haldt it rjucht op", aldus deze spreker. De - volgende motie werd door hem inge diend: De raad spreekt als zijn mening uit, dat het terzijde stellen van een gemeenteraad en het aanwijzen van een regeringscommissaris wel het meest ond-oelmatige. meest ongewenste mid- Idel is, om geschillen als boven bedoeld [tot een oplossing te brengen en ver- zoekt B. en W. deze motie ter kennis te brengen van regering en volksverte genwoordiging. De voorzitter wees er -op. dat Ber gens raad moeilijk kan oordelen over wat daar te Fnisterwolde voorvalt; dat ligt op de weg van de volksvertegen woordiging. Geen der raadsleden steunde de mo tie, zodat het adres overeenkomstig het advies van'B. en W. voor kennisgeving werd aangenomen. De Bergerweg. Inzake de kwestie van de Bergerweg, in de vergadering van 4 Dec. aange-, sneden door dr. Hemelrijk, gaf de voor zitter een uitvoerige toelichting. Nadat in de aanvang het verkeer was geleid over het Oostelijke deel, werd dit latei- op advies van de politie naar de Ko- gendijk verlegd. Hierna zou de bus weer de Bergerweg volgen. In gecombineerde vergadering met gemeentewerken was de situatie uit voerig besproken en gebleken, dat de getroffen regeling gunstige gevolgen had gehad. De voorzitter deed een be roep op alle weggebruikers om niet te snel te rijden en zich wat ongerief te getroosten met het vooruitzicht op een prachtweg. Dr. Hemelrijk herhaalde wat hij in de vorige vergadering had gezegd. In het bestek stond, dat het verkeer moest doorgaan en de makers van dit bestek waren z.i. tekort geschoten bij het niet voorzien van de moeilijkheden van thans. Nogmaals wees hij erop, dat het werk in vier maanden klaar had kun nen zijn zonder meerdere kosten. De voorzitter bestreed dit: een grote firma had d-oor op meerdere punten te beginnen, het misschien klaargespeeld, maar als het eens niet lukte binnen de bepaalde tijd en niet alles voor het sei zoen in orde was? Wat de kosten be treft, met het in orde brengen van Ko- gendijk en Groeneweg mee zouden die lager zijn, dan bij de eis van vier maan den klaar. Baron Taets van Amerongen meende nog. dat gemeentewerken en commissie geen verwijt is te maken van de ver- keersmoelijkheden, zij hebben alleen het bestek te beoordelen. Benoeming onderwijzeres. Voor benoeming van een onderwij- zer(es) aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs was de volgen de voordracht opgemaakt: 1 mevr. F. van Putten te Bloemendaal; 2 de heer P .Akkerman te Rotterdam; 3 mej. A. J. van der Wel te Rotterdam. Na geruime tijd in comité te hebben vergaderd, benoemde de raad met al gemene stemmen no. 1 van de voor dracht. Geldzaken Ten slotte kwamen B en W. met het voorstel tot het aangaan van een reke- ningcourant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de jaren 1950 en 1951. Om moeilijkheden bij de kasgeldvoor ziening te voorkomen, was de raad in deze spoedvergadering bijeengeroepen. Door opzegging van een kasgeldlening was een aanvullend crediet nodig. De financiële situatie, zo stelde de voor zitter gerust, is allerminst zorgwek kend. Na enige discussie ging de raad met het voorstel accoord. De aangekochte schilderstukken Bij de rondvraag wees de heer Mr. Sluis op de geruchten inzake de aan koop van kunstwerken. Zijn er schilder stukken achtergehouden? Uit het ant woord van de voorzitter bleek, dat niet alle ingezonden stukken zijn op gehangen en verder, dat de bedoeling van deze aankopen is in het bezit te komen van representatieve schilder stukken van thans levende kunstenaars uit Bergen. Ten slot' e heeft de heer Broersma aan de ambtenaren zijn excuses aange boden. omdat hij meende hun een ge noegen te kunnen bereiden met een cadeautje van 2 procent voor de kerst boom. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha E. W., d. van N. Stam en A. Grippelihg. - Karst, z. van B. Karsten en B Nijp. Martinus J., z. van I. Min en M. Wittebrood. Francisca A., d- van P. M. van der Lans en J. C. Smit. Berend M, z. van H. Wijben ga en G. Tiebie Koert, z. van O. V. L. Guermonpres en A. N. Tijdens. Jacobus M., z. van J. C. Hollander en M. Sisowa. Ondertrouwd Ar. Adriaansen (te Hal steren) en G. M. Boots. Getrouwd: B. H. A. G. Lobman en M. C. Miltenburg. Overleden: Francisca A, 2 dagen, d. van P. M. van dei Lans en J. C. Smit. BERGEN-SCHAGEN Voor Zondag is ingelast de oompetitie-wed strijd Bergen—Schagen. Uitvoering Accordeonorkest Zondagavond concerteerde de Accordeon vereniging „Vita Accordeonistica", onder lei ding' van de heer C. Geerlings in de toneel zaal van café „De Zwaan". Eerst trad het jeugdorkest op, dat op zeer beschaafde wijze zijn repertoire uitvoerde en dat na afloop van ieder nuftimer een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Na de pauze was het A-orkest aan de beurt. Ook dit zette zijn beste beentje voor. Vooral „De Calif van Bagdad" van Boieldicu werd goed uitgevoerd. De leden zullen er goed aan doen speciaal op het samenspel te letten, daar zij een enkele keer wat ongelijk speelden. Tussen de verschillende nummers zorg'de de heer K. Koomen voor de conférence en enkele cabaretnummers. Het kwam ons voor, dat hij aanvankelijk moeilijk contact met het publiek kon krijgen. Naderhand werd da* wel iets beter. Het publiek achter in de zaal was beter ver staanbaar dan de conférencier op het toneel. Verdelging van schadelijk gedierte De vereniging van bedrijfsvoorlichting is haar actie tegen de overbekende bruine rat en de zwarte rat begonnen. Om deze actie te doen slagen is aller medewerking noodzakelijk. De ge meente heeft ook dit jaar weer pakjes met vergif ter beschikking gesteld, welke door daartoe aangestelde perso nen zullen worden uitgelegd. Het ver gif dat zal worden uitgereikt geldt alleen voor de bruine rat, die het meest om en in huis voorkomt. De zwarte deze komt hier zelden voor kan wor den verdelgd met zogenaamde „torpe do's", dit zijn graankorrels vergiftigd met zinkphosphide. SCHAAKCLUB WERD NIET OPGERICHT De dezer dagen uitgeschreven verga dering van schaakliefhebbers in café Halfweg, mocht zich niet in een grote belangstelling verheugen. Waarscthijn- lijk is dit te wijten aan de minder juist gekozen dag, want er zijn in onze ge meente voldoende schaakliefhebbers. De bijeenkomst die ais een oprichtings vergadering bedoeld was, heeft het vooropgestelde doel dus niet kunnen bereiken. OOGST VAN DE STRAAT Ais gevonden en verloren voorwerpen werden in de afgelopen week de na volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: damesportemonnaltje mot inhoud, hoofddoek en een blauw ge breid kindermutsje. Verloren: herenportemonnaie met in houd en een bruin gebreid kinder wantje. Inl. hieromtrent kunnen worden in gewonnen bij de groepscommandant der rijkspolitie te Heer-Hugowaard-Z. REVUE IN VOORBEREIDING T.O.G. heeft voor het aanstaande seizoen grootse plannen. Men wil dit maal niet volstaan met een jaarlijks sportfeest, doch er staat ook een grote revue op stapel. Om de beschikking te krijgen over de nodige gelden zal men een beroep doen op de medewerking van de gehele gemeente. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) De gladde-wegenmisère Met mij, zullen vele ingezetenen die zich Zaterdagmorgen vroeg, dus in het donker, uit de buitenwijken stadwaarts begaven, zich hebben afgevraagd waar om hier bij gladde wegen altijd zo lang wordt gewacht met het strooien van zand. Zij kunnen het toejuichen dat ons Gemeentebestuur bij de talrijke offi ciële ontvangsten ten stadhuize van binnen- en buitenlandse deputaties. Se lof van Alkmaar uitspreekt; ja zelfs ook dat bij het bezoek van hoge auto riteiten vooraf de kuilen in de straten van de te volgen route opnieuw wor den geplaveid. Zij kunnen evenwel niet begrijpen dat door Gemeentewerken bij gladde wegen in de buitenwijken pas om 10 uur zand wordt gestrooid. Zij zullen het echter op prijs stellen indien dit voortaan 's morgens vroeg gebeurt en hebben voldoende vertrou wen in het Gemeentebestuur dat dit nog wel de middelen zal kunnen vin den om de overuren, welke voor dit met benijdenswaardig werk door het gemeente-personeel worden, gemaakt, behoorlijk extra te betalen. H. W. KAAGMAN. Voor enkelen echter een duur maal ,Maar dan heeft heel Uitgeest gratis paling gegeten!" riep de Alkmaarse Politierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, gisteren uit tijdens de be handeling van een strafzaak waarbij niet minder dan vier inwoners van Uit geest en één Heemskerker terecht ston den. Hendrik B. uit Heemskerk was de eerstegeweest die op 16 September van het rechte pad was afgeweken. Toen hij te Uitgeest bezig was met het schoonmaken van een sloot, zag hij iets in het water drijven dat op een vlot leek. Hij haalde het ding naar de kant en toen bleek hem dat het vlot in wer kelijkheid een viskaar was, waarin een grote hoeveelheid levende paling was geborgen. B. kon de verleiding niet weerstaan. Hij haalde een maaltje paling uit de kaar en bond de kist daarna met ijzerdraad aan een langs de waterkant staande struik vast. Hij was echter niet de enige die op deze wijze gratis paling bemachtigde. De kaar werd spoedig ook ontdekt door de Uitgeester Hendrik R., die eveneens besloot moeder de vrouw met een paar pond aal te ver rassen. Hendrik K., Hilko B. en Gerrit S., alien uit Uitgeest, volgden dit slechte voorbeeld. Er verdween 55 kg vis. Achteraf bleek dat de kaar toebe hoorde aan de heer Giessen, die er 55 kg paling in gedaan had. De kist was losgeslagen en een eind met de stroom meegedieven. Hoewel gisteren alleen de vier Uitgeesters en de ene Heemsker ker terecht stonden, moeten veel meer mensen op 16 September gratis paling gegeten hebben. De gehele 55 kg vis bleek namelijk verdwenen te zijn. Voor de vier gesnapte Uitgeesters was dit een strop, want hun werd daarom ieder een rekening ad. f 20 gepresenteerd. De Heemskerker had geweigerd voor zijn drie pond aal f 20 af te dragen. Hiermede hield de Officier van Jus titie, mr. J. C. V. Meiscke, rekening, toen hij gisteren tegen de eerste drie verdachten f 8 subs. 4 dagen en tegen de Heemskerker f 25 subs. 10 dagen eiste. De Officier betreurde het dat de gelegenheid de mens zo gauw tot dief maakt. In andere landen in Europa kan men zich in winkels en bjj het kopen van kranten op straat geheel zelf bedienen. Men neemt wat men no dig heeft en legt het nodige geld er voor in de plaats. Niemand zal er over denken hiervan misbruik te maken. Mr. Meischke betreurde het zeer dat de doorsnee Nederlander blijkbaar een andere mentaliteit heeft. De Politierechter deed vervolgens uitspraak. Hij veroordeelde de vier Uitgeesters ieder tot f 8 subs. 4 dagen en de Heemskerker tot f 30 subs. 19 da gen. UDI-NEA demonstreerde goede gymnastiek De plaatselijke gymnastiekvereniging „UDI- NEA" heeft in de zaal van de heer Kossen voor een talrijk publiek een uitvoering gegeven, waaraan medewerking werd verleend door alle leden der vereniging, van jong tot oud, onder leiding van de heer Korver uit Purmerend. Dr. Cohen, vice-voorzitter, sprak een harte lijk welkomstwoord, waarna in vlot tempo het uitgebreide programma werd afgewerkt. Het is jammer, dat voor sommige oefeningen het toneel te laag is, waardoor voor heren geen gelegen heid bestaat lioog-rek te beoefenen. De dames en meisjes gaven mooie oefeningen aan brug. De heren afdeling is helaas beperkt in leden tal; wij zagen van deze afdeling goed werk aan hoge brug en in groepsverband. De knotsoefening van een zestal dames was af, evenals het slotnummer, een waterballet. De vereniging kan op een geslaagde uit voering terugzien, zoals we dat trouwens van haar gewend zijn. We vinden het alleen jam mer dat de uitvoeringen meer en meer in het kleed van een revue worden gestoken, waar door de gymnastiek aan waarde verliest. Een verloting ter versterking van de kas ontbrak ook ditmaal niet. Dr. Cohen heeft leider en leden hartelijk dank gebracht voor het g'ebodene. Een gezellig bal hield velen nog geruime tijd bijeen. Finale Biljartkampioenschap 1.25-2 Te Egmond aan Zee, in het club lokaal „Het Witte Kruis" van de heer Foeken, heeft van 11 tot 17 Dec. de finale van 1.252.plaats gehad. Dat er op prima materiaal gespeeld is be wijst wel dat 4 spelers boven het ge middelde geëindigd zijn en naar de ho gere klasse promoveren. Om de ere plaats speelden Van Weert en Van der Schilden, die door Van der Schilden palm ging strijken. De wedstrijden wer- werd gewonnen, zodat deze met de ere- den door een talrijk publiek bijge woond. Alle spelers waren vol lof over de organisatie en de gezellig sfeer. Na afloop reikte de burgemeester van Eg mond aan Zee, de heer Niele, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Daarna bleef men geruimen tijd gezel lig bijeen. De eindstand is: 1 en kampioen A. v. Schilden 7, 522, 213, 213. 12, 16; 2 W. v. Weert: 492, 234, 209, 10, 15; 3 D. de Boer: 7, 485, 217, 2.23, 8. 28; 4 A. Hout dijker: 7, 468, 231, 2.02, 8, 14; 5 C. Flik: 7 441, 234, 2.88, 6, 12; 6 J. Scheuerman: 7, 413, 252, 1.63, 6, 11; 7 M. Bobbeldijk: 7, 397, 222, 1.78, 4, 11; 8 B. Duin: 7, 413, 261, 1.58, 2, 13. Bovenstaan is resp.: gespeeld, aantal caramboles, beurten, gemiddelde, matchpunten, hoogste serie. JEKKER MOEST HET ONTGELDEN Jacob de G. uit Egmond aan Zee, die gisteren voor de politierechter te Alk maar mr. R. W. J. C. van den Wall Bake terecht moest staan, had verstek laten gaan. De G. was ten laste gelegd dat hij in dronkenschap een jekker van een zekere P. gescheurd had. De Egmonder werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot f 25 subs. 10 da gen. De schade ad f 10 had hij reeds vergoed. KERKELIJKE VERKIEZING Bij de verkiezing vanwege de Ned. Herv. Gemeente werden herkozen de heren Jac. Vct5 diaken; W. Stroomer, ouderling; D. Aaij en G. de Graaf, notabelen. POLDERVERKIEZING Bij de verkiezing vanwege de polder Wee) en Braken werd de heer J. Th. Schipper als dijkgraaf herkozen. Republikeinse congresleden heb ben het ontslag van Dean Acheson als Amerikaans minister van buitenlandse zaken geëist. Ook verlangt men ver wijdering van bepaalde functionarissen van het ministerie. „Caecilia" brengt „Zigeu nerliefde" De operette-vereniging „Caecilia', die al zoveel mooie operette-uitvoeringen heeft ge bracht, en nog kort geleden met een bijzonder goed geslaagd concert, haar veertigjarig bestaan herdacht, zal, in samenwerking met het Zaanse Operette-orkest op Zondag 7 Januari en Woens dag 10 Januari de prachtige operette „Zigeu nerliefde" van de beroemde componist Frans Léhar, in „Concordia" te Noordscharwoude voor het voetlicht brengen. Velen zullen zich nog de schitterende op voeringen van de Operette „Het land van de Glimlach" van dezelfde componist herinneren. Het was in verband hiermede dat directeur en regisseur besloten, wederom een werk van deze beg'aafde kunstenaar te brengen. Burgerlijke Stand Geboren; Frans Anton, z. v. Tijmen Rippen en Elisabeth Bruijn. Peter, z. v. Arie Barsingerhorn en Maart je Voogt. Henriëtte, d. v. Jan Cornells Kool en Bar- bera Smit. Overleden: Brechtje Bes, 70 jaar, weduwe van Pieter Kraakman. Willem van der Sluijs, 64 jaar. Gehuwd: Klaas Cornells Swager (Harenkarspel) en Geertje van Nienes. AANBESTEDING Bij de gisteren door de commissie van beheer voor het gemeenschappelijk gasbe drijf gehouden aanbesteding voor het bou wen van een metergebouwtje, werd als volgt ingeschreven J. Russen, Zuidscharwoude 5895; Jb Henselmans, Oudekarspel 6700; H. Met selaar en Zoon, Zuidscharwoude 5570: fa. Engeringh, Zuidscharwoude 6190; S. Zeegers, St. Pancras 7212; W. J. van Goethem, Broek op Langedijk f 6877; Jb Rutsen, Zuid^chnrwoude f 5910; J. Valko- net. Oudkarspel I 5640; P. de Geus, Broek- op Langedijk 5532; J. Kou», Zuidschar woude 6260; K. Schuit, Oudkarspel 6282; J. Heisma, Noordscharwoude 6644. De gunning is aangehouden. De begroting bedroeg 5609. VECHTLUSTIGE DRINKEBROER De Langedijker Simon Adrianus B. werd gisteren door de Alkmaarse Poli tierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake overeenkomstig de eis tot f20. subs. 10 dagen veroordeeld, omdat hij een plaatsgenoot een paar stompen had gegeven, zonder dat daar aanleiding voor was geweest. De borrels die B. had gedronken vóór hij de klappen uit deelde. zullen aan het gebeurde waar schijnlijk niet vreemd zijn geweest. Het vonnis werd bij verstek uitgesproken. COÖPERATIEVE VERENIGING OPGERICHT. De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de statuten van de Coöpera tieve vereniging tot Exploitatie van landbouwwerktuigen „Geestmeram- bacht" G.A. in de gemeente Langedijk. De akten zijn verzonden. President Truman heeft heden officieel de benoeming van generaal Dvvight D. Eisenhower tot opperbevelhebber der Westeuropese strijdkrachten bekend gemaakt. Truman zegt in zjjn bekendmaking, dat de ondervinding en be kwaamheid van Eisenhower hem „bij uitstek geschikt maken" tot het aan vaarden van de verantwoordelijkheid, welke hét bekleden van deze post met zich brengt. Trumans besluit werd onmiddellijk ter kennis gebracht van dB titans te Brussel vergaderende Noord-Atlantische raad, die om benoeming van een Amerikaan tot opperbevelhebber had verzocht. het moreel van de troep, de opleiding en de behoeften aan uitrusting. De benoeming van Eisenhower ge schiedde in een wisseling van tele grammen tussen Truman en Acheson. Acheson had uit Brussel geseind dat (Ongecorrigeerd) Men verwacht dat Eisenhower spoe dig naar Europa zal vliegen, om een tijdelijk hoofdkwartier te Parijs in te richten. Zijn permanente hoofdkwar tier wordt, zoals gemeld, vermoedelijk Fontainebleau. Zodra generaal Eisenhower mede deelt dat hij gereed is zijn functie te aanvaarden, zullen alle Amerikaanse. Britse, Franse en andere strijdkrach ten der Noordatlantisehe mogendheden op het Europese vasteland onder zijn opperbevel worden geplaatst. Men verwacht dat Eisenhower tijdens een inspectiereis door Europa de troe pen in Duitsland zal inspecteren. Ook zal hji dan nagaan hoe de stand vat zaken bij de troep is in Groot-Brittan- nie, Frankrijk, Belgie, Nederland, Noorwegen, Italië en Portugal. De Europese opperbevelhebber zal daarbij speciaal aandacht besteden aan Zaterdagavond had in café Schoon een ver gadering plaats van de Speeltuinvereniging West-Graftdijk. Dit was een belangrijke ver gadering, daar er in de laatste jaren zeer wei nig aan het onderhoud van de speeltuin is gedaan, zodat deze danig in verval was ge raakt. De voorzitter deelde mede, dat bet oude bestuur zijn plaats zou inruimen voor een nieuw. Dit zou dan geheel uit jonge krachten moeten bestaan. De volgende personen wer den als zodanig gekozen: W. v. d. Hoff, voor zitter; T. v. d. Beidt, penningmeester; K. de liaan, secretaris; en verder nog de heren P. Keetman, J. Koel en P. Jantjes. Men kwam tot het besluit om gezamenlijk de speeltuin in een nieuw jasje de steken. De gehele speeltuin zal gedraineerd worden en men zal verschillende nieuwe speelwerktuigen maken, o.a. een familie-schommel. Er was nog een batig saldo en verschillende firma's heb ben reeds toezegging gedaan, dat zij het be nodigde materiaal tegen inkoopsprijs zullen leveren. Als slot werd de heer T. v. d. Beidt (Sr) uit Enkhuizen tot ere-lid benoemd. IJsclub vergaderde Dezer dagen had het bestuur van de IJs club „West-Graftdijk" in de zaal van de heer J. Schoon een algemene vergadering belegd. De leden was dringend verzocht om op de ver gadering aanwezig te zijn, ten einde een vol ledig bestuur te kiezen. Zou men op deze avond hiertoe geen kans zien, dan zou men genoodzaakt zijn de vereniging te laten rusten. Maar zover is het gelukkig niet gekomen, want toen de voorziter, de heer C. Ton, de vergadering opende, was de belangstelling vrij groot. Verschillende aanwezigen waren bereid zit ting te nemen in het bestuur. Dit is nu als volgt samengesteld: C. Ton, voorzitter; II. Koomen, secretaris; H. Altman, penningmees ter; K. de Haan, 2e secr.; A. Reym, 2e pen ningmeester; Jb. Bieren, P. Jantjes en A. Velt huis, commissaris. Er werd verder besloten om de baan in het vervolg af te zetten, zodat de niet-betalende bezoekers niet kunnen profiteren van het be talende gedeelte. Er is nog een belangrijk saldo en zodra het schaatsweer zal zijn, zal men tot het organi seren van wedstrijden overgaan, KERSTWIJDINGSDIENST „JONGE KERK" Vrijdagavond om half acht zal in de Ned. Herv. Kerk te West-Graftdijk door de leden van de „Jonge Kerk", afd. West-Graftdijk, een wijdingsdijst worden gehouden. Hierbij wordt medewerking verleend door het kerkkoor onder leiding' van mevr. Sloot- maker—v. d. Berg, dr. Maschhaupt cello en de heer Spanjaard uit Alkmaar orgel. Zondagavond gaf de Spijkerboorder Toneel vereniging S.T.V." xn het café van de heer De Haan te Oost-Graftdijk een opvoering van liet stuk „Haar andere man". Door de gladheid van het wegdek was de opkomst niet groot. Mevr. Van Dok opende deze avond. Er viel veel te genieten van dit stuk, maar toch moet ons van het hart, dat het tweede en derde bedrijf niet zo vlot werden gespeeld als liet eerste. De leden gaven échter over het geheel goed spel te zien en dit moet vooral gezegd worden van de heer K. Morrees en mej. Jo Deurman. Deze laatste wist vooral iets goeds van haar rol te maken. Na afloop bleef men nog even gezellig bijeen. de leden van de Atlantische raad hem hadden verzocht president Truman in kennis te stellen van hun verzoek om een Amerikaanse officier tot opperbe velhebber te benoemen, waaraan zij toevoegden: „Wij hopen vurig dat het u mogelijk zal zijn Eisenhower hier voor aan te wijzen". De president ant woordde bevestigend. Eisenhower had reeds weken geleden medegedeeld een benoeming te zullen aanvaarden. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 19 December Het aanbod van runderen beliep hedenmor gen ongeveer honderd stuks. Ondanks de gladde wegen was er voorts een flink aanbod van vette koeien; de handel verliep stug, daar ondanks de belemmeringen het aanbod blijkbaar nog te groot was. Gelde koeien waren er zeer weinig; de handel verliep stil. Ook de handel in melkkoeien was zeer' stroef. Nuchtere kalveren gingen vlug en tegen hoge prijzen van de hand. De wolveemarkt was goed bezet. De prij zen bleven stabiel. De lammeren waren zelfs duur. 'In de vette varkens werd een grote aanvoer maar stug verwerkt. De inzet was f 1.70 per kg. de afloop was bepaald slecht. Biggen waren er niet te veel aan de markt en de han del erin was kalm. ALKM. EXPORT VEILING, 18 Dec. Spruiten, extra 45/54 2443; prei 13 27; boerekool 6.5018; knolsoep 213; witlof 2750; andijvie 7.5033.50; sla 3 50—6; gele kool 5.507; rode kool 6 —11.70; groene kool 7.4011.40; bieten 78; worteltjes 828; aardappelen 7.50 9.50; selderie 711; peterselie 24; stoofperen 2238; moesappels 1418; handappels 2740. LANG. GROENTEN CENTR. 6000 kg uien 4.505.80. grove uien 6.206.50, drielingen 8.108.80, nep 11.5011.60; 3000 kg bieten a 9 30—9.90; 600 kg peen 5,305.90; 450 kg andijvie 1214.50; 450 kg witlof 1 b 44; 30.000 kg groene kool 710.90; 30.000 kg gele kool 5.50— 7; 30.000 kg rode kool 611.60; 66.000 kg wite kool, Deense 56.30. Doorge draaid 4700 kg gele kool, 1200 kg rode kool, 2600 kg wite kool. NOORDERMARKTBOND. 700 kg aardappelen, grove schotten 9.30, bint jes 9.50; 6000 kg uien 4.80—5.70, grove 'uien 66.60, drielingen 7.708, nep 12.90: 3700 kg bieten a 9.6010, bieten b 6.907.20, modjo's 4.70; 400 kg peen b 3.50; 900 kg andijvie 717; 43000 kg rode kool 612.30; 11000 kg gele kool 5.507.30; 5500 kg groene kool 710.10; 81000 kg succes witte kool 55.70; Deense witte kool 56. WARMENHUIZEN, 19 Dec. 46.100 kg rde kool 611.50; 6900 kg gele kool 5.50—7.40: 28.300 kg witte kool 5—5.40; 525 kg uien 6.206.30. DEN BURG, 18 December 1950. Aan gevoerd werden 7 koeien van 700—850; 2 pinken van 420500; 107 biggen van 30 tot 45 en 14 nuchtere kalveren van 4080. CASTRICUM, 18 December 1950. Sla 3, spruiten A 38—68, B 1530, prei 819, andijvie 1431, boerekool 1921, witlof 34, peen III 5,50—6,10. OBDAM, 18 Dec. 1950. Uien 4,30—4,70. grof 5,405,60, drielingen 7,70, breekpeén B 2.70, rode kool 6,309,70, spruiten 27 —36. ZWAAG, 18 Dec. 1950. Aardappelen 0 —10,20; uien 57,40; prei 18—20; groene kooi 79, gele kool 79, boerekool 1316, spruiten 3052, witlof 3550, breekpeen 47, andijvie 3944, sla 1152, knolselde rij A 8—15, Alicante 5291, BLOKKER, 18 Dec. 1950. „Bangert en Omstreken". Aardappelen 89: uien 44,50; groene kool 77,50; gele bew.kool 56,50; rodq kool 7,909,10; boerekool 9— 12; spruitkool 2018; breekpeen 4,70—7; knolbiet 5—8,30; Alicante 5075; goudrei- netten 13—21; Dekkers Glorie 21—37; Gie- ser Wildeman lë32; Winterjan 1633; Westlandse Louw 1432; St. Remi 5—18. HEM, 18 Dec. 1950. „Zuiderkogge" Blauwe Eigenheimers 10,30, spruiten 16 37, groene kool 7.608,90, rode kool 5,50 11,50, uien 3,10—4,10, groten A 9,20, B 6,90, boerekool 711, bloemkool B 2441, B II 1218, C 8—14, gele kool 6,10, druiven 30 71, St. Remi £132, Laxton Superbe 17 —28. WOGNUM, 18 Dec. 1950. Bevelanders 7,20; witlof A 40—47, B 33—45, C 28—37. stek 22—31, spruiten 25—43, rode kool 10,60 —12,10, gele kooi 77,20, boerekool 15 17, bieten 4.30—8,20, uien 6,60—7. prei 17— 19, andijvie 537. c(e ieu-fiancici imn de. fettle medkexi

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3