Meningsverschil over emigratie fTOMADO Bronchitis De Atlantis f Pim,Pam, Pom als schatgravers Europa heeft kolen teko JIMMY BROWN ALS BOKSER DAGE Particuliere organisaties contra regering Emigreren blijve daad van vrije burgers Organisaties willen meer verantwoordelijkheid oh met Kerstmie practische cadeaux van KAARSENHOUDERS Ook in 1951 geen eieren naar Engeland Deense concurrentie op POETSEN OVERBODIG! Kleurloze Plastic in vloeibare vorm Door gladheid te water gefietst en verdronken Duitse markt Gunnard Andersson was spoorloos verdwenen Hongkong bedreigd door economische chaos Syngman Rhee herziet doodvonnissen Zes millioen ton léeen verkoudheid Kominform sticht nieuw bureau voor W.-Europa Karim Gani in arresil \x Het Radioprogramma Eisenhower opper aandeel in de Productieraad v Grote bevoegdheden Acheson en Marshall blijven in functie Weerbericht DINSDAG 19 DECEMBER 1950 voor een goede voorlichting, voorbe reiding, selectie en nazorg voor de emi granten. (Van onze Haagse redacteur) j^|ET het inzicht van de regering t.a.v. het te voeren emigratiebeleid, zoals zjj dat vastgelegd heeft in de desbetreffende Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, kunnen wij ons niet verenigen, zo deelde de heer T. Cnossen, directeur der Centrale Stichting Landbouw Emigratie ons mede. De regering zegt in deze Memorie van Antwoord o.m., dat er waarborgen aanwezig moeten zijn, dat een van regeringswege te bepalen emigratiebeleid in het raam van wet en conventie gevolgd wordt, afgestemd op de gesteldheid van de arbeidsmarkt en van de nationale economie. Dit betekent, volgens de Centrale Stichting Land bouw Emigratie, dat in het beleid van de regering, zoals dat tot dusver gevoerd werd, weinig verandering komt. De overheid, i.e. het Rijksarbeidsbureau, ziet in de emigratie een soort van internationale arbeidsbemiddeling. Hiermee kunnen de particuliere emigratie-organisaties niet instemmen. Volgens hen moet het belang van de emigrant vooropstaan en niet het belang dat Nederland bij zijn al of niet emigreren heeft. Emigratie is een zedelijke daad van de vrije burger. £JE overheid, aldus het bestuur der Centrale Stichting Landbouw Emi gratie, is van oordeel, dat voorname lijk diegenen moeten emigreren voor wie op de Nederlandse arbeidsmarkt geen plaats meer is. Sinds het Rijks arbeidsbureau geleidelijk de bevoegd heden van de Stichting voor de Land verhuizing heeft overgenomen, is men ook volgens deze opvatting te werk gegaan. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie verzet zich hiertegen. Zij is van oordeel, dat de geschiktheid van de emigrant om in het vreemde land voor zich en zijn gezin een goed be staan te scheppen het belangrijkste is en dat in dit opzicht het landsbelang moet wijken voor het individuele be lang van de emigrant. Met het oog hierop is de Centrale Stichting gekant tegen het voornemei) van de regering om subsidie per emigrant te geven. Zij is bang, dat daardoor slechts diegenen een kans hebben om te emigreren, die in Nederland „overcompleet" zijn. In de afgelopen jaren is dit reeds in ster ke mate het geval geweest. De meer derheid van de naar Australië geëmi greerde personen bestond uit onge schoolde arbeidskrachten. Geen nauwe samenwerking. VOORTS vrezen de particuliere emi gratieorganisaties, dat de samenwer king met de regering, die door de re gering toegezegd werd, toch niet die omvang zal hebben, als zij hopen. Dit wordt opgemaakt uit het feit, dat de regering het standpunt van het Rijks arbeidsbureau voor 'n deel heeft over genomen, al verklaart zij daarbij, dat aan de particuliere organisaties een ruime plaats in de organen voor emi- gisïfe zal blijven ingeruimd. Hierbij wordt erop gewezen, dat het werk, door de particuliere organisaties ver richt, de regering uitgaven bespaart, aangezien dit uit eigen fondsen betaald wordt. De Centrale Stichting Landbouw Emigratie is ervan overtuigd, dat de regering de voornaamste stem in alle kwesties d«. emigratie betreffende moet hebben, maar zij verlangt voor de par ticuliere organisaties grotere verant- woordelijkhel i en vergaande mede uitvoering, omdat zij van mening is, dat slechts dan gezorgd kan worden De Centrale Stichting Landbouw Emigratie hoopt, dat de regeringscom missaris voor Emigratie, wiens benoe ming binnenkort te verwachten is, het belang van een uitgebreide 'deelne ming van de particuliere emigratie-or ganisaties zal inzien. Temeer, daar naar schatting in 1951 niet minder dan 40.000 personen, indien er voldoende vervoersmogelijkheden zijn, zullen emi greren. Men verwacht, dat 22.000 emi granten mar Australië zullen gaan, 10.000 naar Canada, 2000 naar Nieuw- Zeeland en de overigen naar Zuid- Afrika en enkele andere landen. Ruim 16.000 hiervan zijn mannelijke arbeids krachten. Sinds 1947 is het aantal emigranten, dat per jaar naar het buitenland ver trok, sterk gestegen. In 1947 vertrok ken 5000 personen, in 1948 15.000, in 1949 14.500, in 1950'ca. 20.000. Verend en daardoor ge schikt voor dunne, zowel als voor dikke kaarsen. Per set van 5 stuks 0.60 DANK ZU DE Nieuwste Amerikaanse vinding: BEL, KRAAN, NAAMPLAAT, BRIEVENBUS, TRAP- ROEDEN - AUTOBUMPERS, RIJWIEL VELGEN en nog tientallen andere voorwerpen van KOPER - ZILVER CHROOM, NIKKEL Ook UW winkelier heeft Paroxyd in voorraad PLASTIC PAROXYD COMPANY HAARLEM (Holland) P.O. BOX 222 De 51-jarig courantenbezorger J. W. is door de gladheid van de weg in het water van de Scheepmakershaven te Rotterdam terechtgekomen. Een schip per, die niet kon zwemmen, heeft ge tracht de man met een vaarboom te redden, doch deze boom bleek te kort te zijn. Nadat men de man op het droge had. is nog kunstmatige ademhaling toege past, maar de ongelukkige bleek in middels te zijn overleden. (Van onze Haagse redacteur) Aangezien binnenkort handelsbespre kingen met Engeland gevoerd zullen worden, heeft de Pluimveeeommissie uit de Stichting voor de Landbouw zich beraden over de vraag van de export van eieren naar dit land. Zij is van oordeel, dat ook dit jaar geen contract met Engeland tot het le veren van eieren moet worden afgeslo ten. Alleen indien dit land een prijs zou willen betalen, die de producent een prijs van 11 cent garandeert, zou de overheid naar de mening van de commissie mogen overgaan tot het afsluiten van een contract. In 1950 heeft op basis van de voor dit jaar geldende handelsovereenkomst geen export van eieren naar Engeland plaats gehad. De Nederlandse pluim veehouderij heeft het erop gewaagd zijn eieren op de vrije internationale markt te verkopen. En met succes! Tot 11 December van dit jaar zijn 938.000.000 eieren afgezet op de Duitse markt tegen goede prijzen. De resultaten hebben de verwachtingen overtroffen. De omstandigheden liggen thans ech ter iets anders dan het vorige jaar. Toen had Denemarken een overeen komst met Engeland, waarbij eerstge noemd land het overgrote deel van zijn eierproductie aan Engeland moest leve ren. Denemarken heeft echter in Sep tember van dit jaar met Engeland een overeenkomst gesloten, waarbij is vastgesteld, dat Denemarken in het a.s. voorjaar heel wat minder eieren naar Engeland zal kunnen leveren dan het afgelopen jaar. Hierdoor zal Nederland dus Denemarken als concurrent op de Duitse markt ontmoeten. De kans be staat, dat Nederland minder eieren zal kunnen leveren aan Duitsland en dat door het groter aanbod de prijzen niet de hoogte van dit jaar bereiken zullen. De reis van de Zweedse voetballer Gunnard Andersson naar Marseille heeft aanleiding gegeven tot een jour nalistieke stunt waarover nogal wat te doen is. Andersson was door de Olym- pique gecontracteerd en zou, uit Parijs komend, samen met de trainer van net Stade Frangais in de havenstad arrive ren waar een heel'gezelschap bestuurs leden van de Olympique en persmensen voor de ontvangst aanwezig was. Groot- was de ontgoocheling toen hij niet in de afgesproken trein bleek te zitten. Men telegrafeerde en telefoneerde naar links en rechts, ging op onderzoek uit en ontdekte hem en zijn begeleider enkele uren later In een hotelkamer. Het bleek dat een „uitgeslapen" Mar- seillaanse verslaggever hun een tele gram gestuurd had met het verzoek een station vóór Marseille uit te stap pen, teneinde 'n oploop te vermijden.... Zij werden per auto afgehaald door een Zeer beminnelijke Fransman, die hen onderweg interviewde, tal van foto's maakte en hen vervolgens naar het ho tel bracht. Daar werden ze als gezegd enige uren later door andere pers vertegenwoordigers opgespoord. Maar toen was bij de concurrent het exclusieve interview, met plaatjes al lang en breed verschenen. Het verbod op de uitvoer naar Hong kong, dat de Amerikaanse regering een week geleden heeft ingesteld in het kader van het plan om te verhinderen, dat er goederen worden geleverd aan communistisch China, heeft in deze Britse kolonie economische chaos ver oorzaakt. De Britse kolonie zal verliezen lij den van millioenen ponden sterling, wanneer het uitvoerverbod niet wordt verzacht. Men vreest grote werkloos heid en daaruit voortvloeiende onlus ten. Volgens Industriële kringen zal het uitvoerverbod in zijn huidige vorm ds meeste der 87.000 Chinese aroeiders van de industrie te Hongkong treffen, zomede tienduizenden arbeiders van kleine ondernemingen. Syngman Rhee, de Zuidkoreaanse president, heeft bekend gemaakt, dat hij persoonlijk alle vonnissen, waarbij po litieke gevangenen ter dood veroordeeld zijn, zal herzien. In gevallen, waarin bewezen kan worden, dat de veroordeelden waren „misleid en waarin deze oprecht ver langen toonden zich te verbeteren", zou den de straffen worden verminderd. Voor communistische politieke lei ders en „extremsten" zouden de dood straffen blijven gehandhaafd. Deze bekendmaking volgt op protes ten van Britse en Amerikaanse hoge officieren en functionarissen van de Verenigde Naties tegen de massa-exe cuties, die door geallieerde soldaten in de buitenwijken van Seoel zijn waar genomen. 71. Pim en Pam zitten vrolijk op de ezel, die rustig zijn weg zoekt tussen het struikgewas. „Zie je", fluistert Pim. „Hij gaat dezelfde weg weer terug. Di rect komen we op de grote weg". Pim heeft goed geraden. En wat zien ze daar? De politie-jeep met brigadier Slim, meneer Spaarvarken, een paar agenten en.hun broertje Pom. „Héé Pom hier zijn we" roept Pim zo hard hij kan. Alle inzittenden kijken ver baasd in de richting van het „Zijn dat je broertjes?" vraagt me, Spaarvarken. „Ja hoera" roept pJ „Ziet u wel. Ik heb het U wel gj We hebben ze gevonden". „Alle» en wel" zegt brigadier Slim „Maar waar zijn de rovers? Di» ten we te pakken hebben". „BrlgadJ roept Pim stralend. „De rovers lij gebonden en wel in hun hut. W» i len u er even heen brengen". Europa zal zich in het eerste kwar taal van het komende jaar geplaatst zal zien voor een tekort van zes millioen ton kolen en cokes. De invoer van kolen en cokes wordt voor Januari, Februari en Maart van het volgende jaar ge raamd op 19,5 millioen ton en uit de gegevens omtrent voor export beschik bare kolen en cokes blijkt, dat slechts /kreoflavon BUISJE O 20 TABLETTEN 75 CENT Volgens de „Daily Telegraph" is een Bureau van het Kominform voor Europa opgericht waarvan de zetel te Berlijn is gevestigd. Het moet de activiteit van de communisten in de kapitalistische en socialistische lan den van Europa coördineren. Dit bureau zou onafhankelijk zijn van het Kominform-bureau te Boeka rest en op zijn program zouden o.m. voorkomen: een campagne tegen de Pan-Europese bewegingen, toene ming van de infiltratie in de Euro pese socialistische partijen en de vakbonden door gebruik te maken van de linkse elementen van die orga nen en een grotere deelneming aan de nationalistische bewegingen teneinde de communistische infiltratie in de hand te werken. STUART SYMINGTON EVENTUEEL MARSHALL'S OPVOLGER? President Truman zou het voorne men hebben om de gewezen minister van de luchtmacht, Stuart Symington, te benoemen tot minister van Defensie voor het geval generaal George Mars hall, zich om gezondheidsredenen zou willen terugtrekken. 27. „Ik gat- je juist met groot wel gevallen aan te kijken, Jimmy", zei de heer Gerrit Goochem op ernstige toon, „toen je je begon op te winden over dat zoele koek-partijtje van Kid de Kneuser en die andere papvent, en even later kreeg je het aan de stok met die zaalwachter. En toen kwam die klap, die verrukkelijke klap, die van zo'n technische volmaaktheid was dat ik er nog van zit te trillen op mijn stoel. Die klap was formidabel, Jimmy. Dit was de schoonste rechtse directe, ooit door mensenogen aanschouwd". De heer Goochem begon van louter ver rukking met zijn ogen te rollen en bestelde toen nog een bittertje. Hij zei: „Die klap was geen daalder waard. Jimmy Brown, maar een fortuin, 'n heel groot fortuin jcxxxxxxxxx xxxxxxxxxx X X X X X X X X X X DOOR LOULA G. ERDMAN XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX& 74) Iedere volgende minuut werd Elaine meer door verbijstering overstelpt. Deze mensen kwamen in de veronder stelling, dat hun huwelijk was als ieder ander, dat zij en Henry twee geliefden waren. Voor het eerst sedert de huwe lijksvoltrekking realiseerde zij zich, dat zij werkelijk was getrouwd. Getrouwd, met deze stijve, plompe man, die zij nauwelijks kende. Het was alsof ze hem nu voor het eerst zag het mahonie bruine gezicht, dat zelfs 's winters niet verbleekte tot een normale kleur; het te witte voorhoofd; de scheve voortand; de korte dikke handen. Het feit van haar huwelijk drong tot haar door als de doffe, onherroepelijke klik van een celdeur, die dicht ging. Zij stond strak naast Henry, terwijl zij hen allen goe denavond wenste. En toen de laatste was weggegaan, keerde zij terug in de kamer en liet zich op een stoel vallen, haar hoofd op de tafel. Met de koekjes - schotels en de lege flessen om haar heen, barstte zij in wild gesnik uit. „Elaine", zei hij, terwijl hij onhandig haar schouder aanraakte. „Elaine Zij schoof opzij. Voorwendsels waren nu niet nodig. Zij was zijn vrouw en zij kon niet verdragen, dat hij haar aan raakte, zelfs niet met onpersoonlijke bedoeling. Hij trok zijn hand terug en liet hem slap langs zijn lichaam vallen. Toen zij ten slotte weer kalm was, zei hij: „Je bent niet in orde, Elaine. Je moet naar boven en naar bed gaan. Ik blijf beneden en zal de boel opruimen". Zij ging de trap op, zo verblind door tranen, dat zij langs de kamer liep, die Niet eerder dan de volgende morgen zag zij, hoe hij alles had voorbereid een vaas met herfstbloemen op het tafeltje, een nieuw voetenbankje bij een fauteuil, tijdschriften en boeken hier en daar neergelegd. Vannacht ging zij deze kamer voorbij. Zij ging naar de andere slaapkamer, die klein en niet gelucht was. Na een tijdje hoorde zij Henry nc.ar boven kom.'i en rustig naar zijn eigen kamer gaan. Dadelijk daarop viel zij uitgeput in slaap. Toen zij de volgende morgen beneden kwam, was hij reeds uitgegaan. Er was nog warme koffie in de pot, en op een bord lag een plak ham, klaar om te bakken. Toen hij tussen de middag thuis kwam was zij zichzelf meester, en had een maal van allerlei gerechten klaar gemaakt. Zij had haar bezittingen naar zijn kamer gebracht, Alsof er niets bij zonders was gebeurd, aanvaardden zij hun dagelijkse samenleving. Henry nam haar zoals zij was. Als hij ooit spijt van zijn koop had gehad, hij gaf er geen blijk van. Hij was er altijd op uit haar genoegen te doen, de dingen uit te voe ren zoals zij het zou willen hebben zon der verder te vragen. Vandaag had hij haar naar de plaats gereden, waar zij de man zou ontmoeten wiens beeld haar leven had vervuld. Hij had dit even vanzelfsprekend gedaan, zoals hij „Wil je voor het huis uitstappen", vroeg Henry nu, „of achterom rijden?" Elaine zei dat zij liever achter inging. Zij wilde eerst in de keuken zijn, want zij moest een pot compote afgeven. Er was een stille bedrijvigheid binnen. Er waren reeds vrouwen bezig de lunch klaar te maken. Beulah had de leiding. „O, kom er in, Elaine", zei Beulah. ..Zet je pot daar op tafel. Compote dat is uitstekend. Er zijn altijd mensen die niet veel willen eten, en dit zal hen misschien verlokken". Elaine stond onzeker om zich heen te kijken. Het leek of alle daden doelloos waren alsof voor een kort ogenblik de tijd zelf was verstard. Gevoelens, ge dachten, «moties zelfs de alledaagse bezigheden van het normale leven, zo al het andere deed. als vaten wassen en het huishouden doen alles had de vreemde onwezen lijkheid van een droom. Het was als een toneelstuk, waarin zij eens had meegespeeld. De dingen die zij hierin Zei en deed, stonden niet in werkelijke betrekking tot haar leven, maar toch werden zij zozeer een deel van haar, dat zij voelde dat zij misschien voor het eerst van haar leven werkelijk zichzelf was. Zij voelde bij alles wat zij deed de aanwezigheid van oom Dade. Hij was meer levend en meer werkelijk dan de vrouwen, die hier in de keuken hiel pen. Zij begreep niet hoe zij zich zo met voedsel konden bezighouden op een ogenblik als dit. Voedsel in dit huis stond altijd in verband met oom Dade Tante Ellie kon het klaarmaken, of aanwijzingen geven om het te bereiden en op te dienen, maar het was steeds met gedachten aan de smaak van haar man. Geen maaltijd kon beginnen zon der hem. Of hij vroeg zelf de zegen, of wees een ander aan om het in zijn plaats te doen. De hoofdschotel werd altijd voor hem neergezet en hij gat ieder zijn portie. Zij vroeg zich met verwondering af hoe iemand vandaag dg maaltijd zou kunnen beginnen zon der hem. (Wordt vervolgd) 13.5 millioen ton in die periode duceerd zal kunnen worden. Het bestaande kolentekort ontwik) de zich na September van dit jaar t de export, in het bijzonder die van geland, belangrijk minder werd. gelooft echter, dat, ondanks het tekj en het feit, dat hef eerste kwartj over het algemeen de periode van k grootste verbruik in het jaar is, meeste Europese landen in staat zull| zijn hun essentiediensten, met inbegn van vervoer, krachtstroom en fabtl ken, te handhaven. In de huishoudj zal men van de verminderingen t«|| den krijgen. Na de relletjes te 5mgapor;| Karim Gani, de voorzitter van Mohammedaanse Liga te Singapore"! twee andere Mohammedaanse leide.1 dr. Boerhanoedin en Taha Koeloe, zij in opdracht van het bestuur van kroonkolonie Singapore, in hechten gesteld. Dr. Boerhanoedin was voorzitter v de Maleise nationalistische partij, i enkele maanden geleden is verboial Karim Gani zou als voorzitter van i delegatie van Malakka de te Karqj te houden bijeenkomst van een s: Aziatische landen bijwonen. Hij medegedeeld ter conferentie een bojil van Nederland te willen voorstel] zulks in verband met het verloop de zaak-Bertha Hertogh. Wrijf deze aangename zalf op ltd. I borst en rug. Zij werkt als pappleiswl en door de geneeskrachtige dampen, dit I U vele jiren inademt. Maakt slijm lot, I verwijdert congestie en di I ademhaling wordt runt I toefl 1 Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de Nog vóór U 't weet, behoort de PU" het verleden. Ook voor U is er r geen reden meer, bepaalde lieveling gerechten te laten voorbijgaan. At" eens iets verkeerd valt, hebt ge Uw Rennies bij de hand. En ge ze innemen zonder water of wat altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist Wjj BUREAU: ADMINISTRATIE Voord..,»i 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN WOENSDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 NCfi| 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 I woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. I Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.9 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.05 dante", hoorspel. 12.00 Sopraan en 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Miü reportage. 13.20 Amusementsmuziek. 18.1 ienor en guitaar. 14.00 Gram.muziek. 15.1 Cembalo Gezelschap. 15.30 Vocaal-ense 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zenders 18.00 Gemengd koor. 18.30 Radio Voll siteit: Anton van Duinkerken: „Nederl* literatuur en volkskarakter". 19.00 Niei weerberichten. 19.15 Voor de jeugd. 191 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nit f 20.05 Radio Schaakwedstrijd Noorwcj -Nederland. 20.06 Reportage. 20.15 Kerkk| 21.00 „Biologie in dienst der Mensheid", serie. 21.20 Lichte muziek. 21.45 Radio-P^ harmonisch Orkest en solist. 22.45 Avondo^ denking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gr*s muziek. j HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA, lOfl VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 24.00 VARA. - 7.0G Nieuws. 7.15 Ochtetf gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieü*l en weerberichten. 9.10 Gram.muziek. 9"| Voor de huisvrouw. 9.22 Gram.muziek. 1^1 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 dio Volksuniversiteit: Cruys Voorbergh: kleedden onze voorouders zich?". 11.30 Gra^'l muziek. 12.00 Dansorkest. 12.30 Land- "1 tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het p'atttL land. 12.38 Orgelspel. 12.55 Kalender. 18^1 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Rtfl ringsuitzending: Voor de jeugd. Drs. L. C(*l mans de Ruiter: „Uit de .Indonesische die'*! wereld". 14.00 „Gesproken portret". lf!l Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 W| de jeugd. 16.30 Zenndersluiting. 18.00 Nieu"l 18.15 Vara-varia. 18.20 „De opleiding van bjl korps commandotroepen", causerie. Banjo-ensemble. 19.00 „Eind goed al go»'l causerie. 19.15 Rhythmisch trio. 19.30 Voor»! jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaak**! strijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Pol'^1 commentaar. 20.15 „Robert Bertram Co»Pj hoorspel. 22.15 Omroeporkest en solist. Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.35--^j Gram.muziek. Verhit. „IK KAN U EINDELIJK IN DE SOM] 1 EEN BEMOEDIGEND NIEUWS 1 BRUSSEL HEEFT ALLES BEREIKT EN DE BESLISSINGEN, WELKE MOE NIET ALLEEN TOT STAND, MAAR W1 FEN". DIT WAREN DE WOORDEN GISTERAVOND IN EEN RADIOTOE TWEEDAAGSE CONFERENTIE VAN ATLANTISCH PACT SAMENVATTE. DE ministers van Buitenlandse Zakei volgende besluiten: 1.) Generaal Dwi bevelhebber van de Westeuropese defen nationale eenheden organiseren tot „ee l.) De Amerikaanse en Franse strijdk opperbevel worden gesteld. 3.) Duitsland schappelijke verdediging. 4) Er zal een pi ingesteld met grote bevoegdheden. 5.) E w«rden benoemd, wiens bevoegdheid Eisenhower. Amerikaanse minister van Buiten- tenlandse Zaken, Dean Acheson. heeft er gisteren bij de ministers op aangedrongen, dat hun landen hun strijdmachten onder generaal Eisenho wer zullen stellen. Amerika en Frank rijk hebben onmiddellijk na het bekend worden van het besluit tot vorming van een Europees leger hun troepen in Duitsland onder Eisenhower gesteld Engeland gaf aan het verzoek van Acheson niet onmiddellijk gehoor, om dat „de Engelsen een dergelijk besluit niet overhaast nemen", aldus een En gelse woordvoerder. Wel beloofde Be- vin een verhoging van de productie. Generaal Eisenhower zal bijgestaan worden door een internationale staf. die zal worden samengesteld uit verte genwoordigers van de landen die aan de Atlantische strijdmacht bijdragen De financiële zijde is „slechts in al gemene zin" besproken, aldus een woordvoerder, „doch men verwacht, dat iedereen zijn uiterste best zal doen en anderzijds zijn de Verenigde Staten bereid de last mede te dragen" DE PRODUCTIERAAD |Men verwacht, dat een vooraanstaand Amerikaans industrieel benoemd zal worden tot directeur van de pro ductieraad, omdat de Amerikanen meer ervaring hebben op het gebied van massa-productie. William Batt, hoofd van de missie van de ECA te Washington, is tot Ame I rikaans afgevaardigde in de raad be noemd. De nieuwe raad. die de oude raad van vier landen overvleugelt, zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle twaalf pactlanden en verantwoording Verschuldigd zijn aan het defensi»- comité en de raad van plaatsvervan gers. Volgens Spofford. de Amerikaanse vertegenwoordiger in de raad van „Bijt van je af" President Truman heeft op een pers- I conferentie medegedeeld, dat hij wei gert de minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson te ontslaan. Zoals bekend is hier van republikeinse zijde I op aangedrongen. Tevens verklaarde Truman, dat hij het onwaarschijnlijk lacht, dat George Marshall, minister va i [Defensie, begin volgend jaar wegens gezondheidsredenen zijn functie zou neerleggen. ..Indien het communisme de over- f hand zou verkrijgen, zou Acheson een van de eersten, zo niet de eerste zijn, I die door de vijanden van vrijheid er» I Christendom neergeschoten zou wor- j den", aldus Truman, die verder ver klaarde dat geen functionaris krach- I tiger voorstander van verzet tegen de I communistische aggressie is dan Ache- I son. Truman deed een beroep om eens- gezind te zijn en een werkelijk twee partijen-stelsel na te streven. Volgens hem heerst in de V.S. geen isolationis I me. Een groot deel van de post, die het Witte Huis bereikt, kan worden sa mengevat onder de woorden: Bijt van jo af. Het gehele volk staat achter de I regering". Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van tem peratuur tot nabij het vriespunt, in het uiterste Noorden van het land tot lichte dooi, en hoofd zakelijk in de Oostelijke provin cies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. DONDERDAG: Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 14.01, onder 6.16. Rennies. Een pracht om in te nemen en remedie. zo doel Pre

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 8