GEOPEND Stad en Omgeving AGENDA AatSoecker Waterschap „De Schermeer" sluit rekening-courant-overeenkomst Huisvrouwen vierden kerstfeest Autobotsing in de Scherme Een zaak met wonderlijke afloop Onze Kousenbar Hef uitdiepen van de Laanvaart ter sprake Hoofdingelanden kwamen op Gemeentehuis bijeen Ons magazijn is DONDERDAG 21 VRIJDAB 22 DEC. van 9 v.m. - 8 U„ n.m. ZATERDAG 23 DECEMBER van 9 v.m. - 6 II. n.m. [dme/ié whim Uitstekende voordracht van mevrouw Al ine Marcus Winkelsluiting tijdens de Feestdagen Luxe wagen reed in mist tegen autobus SLAGROOMGEBAK KERSTKRANSEN TULBANDEN HAZELNOOTTAARTEN Brandweerlieden als postboden Van getuige tot verdachte DAMES NYLONS voor Uw Kerst- toiiet! WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 Op de gistermorgen in Alkmaar ten •tadliuize gehouden openbare vergade ring van de Hoofdingelanden van het Waterschap „De Schermeer" was het voornaamste punt van de agenda wel de behandeling van het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot het aan gaan van een rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Graven- fcage. De voorzitter, burgemeester J. Posch van Oterleek, merkte op dat voor de week om is, er over een groot bedrag beschikt moet kunnen worden voor de aflossing van de machinale bemaling en zeide dat de onderhande lingen met verschillende bank-instel- lingen alle waren vastgelopen, totdat tenslotte de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten bereid was gevon den tot het sluiten van een rekening courant tot een maximum van f 90.000 tegen 31/4 pet., welke overeenkomst door de minister van Financiën was goedgekeurd. Het bleek onmogelijk kasgeld te verkrijgen. Op de tweede plaats werd voorge steld te besluiten, het dagelijks be stuur te machtigen tot het opnemen van ten hoogste f 90.000 om in de lo pende behoeften aan kasgelden te voorzien, een bedrag af te lossen vóór 31 December 1951. Het derde voorstel luidde, het da gelijks bestuur te machigen tot het aangaan van een overeenkomst met een handelsbank of een andere instel ling tot een maximum bedrag van f 75.000, af te lossen vóór 31 December 1951. Al deze voorstellen werden zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Salarisverhoging Vervolgens werd door Dijkgraaf en Heemraden op verzoek van de Gede puteerde Staten van Noord-Holland voorgesteld aan het personeel in dienst van het Waterschap een voorschot over het tijdvak 1 September 1950 tot en met 31 December 1950 uit te keren, gelijk aan het netto bedrag van de 5 pet. uitkering over het vierde kwar taal 1950, hetgeen dus neerkomt op een salarisverhoging. Ook dit voorstel werd zonder meer goedgekeurd. De heer C. Groot werd Heemraad De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Zij be stonden uit een besluit van de Gede puteerde Staten van Noord-Holland, dat de goedkeuring inhield van het besluit van de Hoofdingelanden tot uitgifte in erfpacht van het perceel gemeente Alkmaar, Sectie G no. 575, aan de heer J. Smit te Alkmaar; ver der uit een Koninklijk Besluit dat de benoeming inhield van de heer C. Groot Wzn. te Stompetoren tot Heem raad van „De Schermeer". De voor zitter bood hierbij de heer Groot zijn welgemeende gelukwensen- aan. Ten slotte was er een besluit van de Ge deputeerde Staten van Noord-Holland binnengekomen, dat de goedkeuring inhield van het besluit van de Hoofd ingelanden tot vaststelling van de jaarwedde van de Dijkgraaf op f 1000. Uitdiepen vaarwater Tijdens de rondvraag wees de heer P. M. Bürmann er op, dat het Departe ment subsidies verleent voor het uit diepen van die wateren, waar gevist wordt, zulks ter bevordering van de visstand. De voorzitter zeide hierop, dat vooral een water als de Laanvaart uitgediept diende te worden. Dit wa- en ALKMAAR ter is immers evenals de Noorder- en de Zuidervaart, een uitstekend vis water, maar de hoge kosten zijn een groot bezwaar. Het onderhoud van de wegen vraagt ook reeds veel geld. Spreker zegde toe dat het Waterschap contact met het Departement zou op nemen en voegde er aan toe dat ook de Alkmaarse hengelvereniging bereid was een subsidie voor dit doel te ver lenen. De heer M. J. Groot zag gaarne meer zand gestrooid tijdens de glad heid van de wegen en wenste een vaste arbeider in Zuid-Schermer aan gesteld te zien. De heer Posch meende, dat het practisch onmogelijk is het gehele wegennet van het Waterschap ter lengte van zestig kilometer te be strooien, doch merkte op dat er reeds plannen zijn om meer zand te storten op en nabij de bruggen, de kluften en andere gevaarlijke punten. Het aan stellen van een vaste arbeider zou nader worden bezien. Tenslotte wees de heer Bürmann op de ernstige ver keersstremmingen tengevolge van de bietencampagne, waardoor gehele we gen worden geblokkeerd, hetgeen vooral tot uiting komt op de Midden meerweg. Hij vroeg of het niet mogelijk is een uitwijkplaats aan te leggen, waar de wagens kunnen laden en lossen. De voorzitter antwoordde dat deze kwes tie de volle aandacht van het Water schapsbestuur heeft. Uitgaven overschreden begroting Vóór de rondvraag was nog gewezen op de hoge bemalingskosten van het afgelopen jaar, waardoor de begro ting ver overschreden zou worden. Bovendien was er een belangrijke verbetering aangebracht aan de weg langs de Zuidervaart, waarvan de hoge uitgaven niet in de begroting waren opgenomen. EEN SHOW VAN ewziuAviAM. INTERIEURS IN 0E ETALAGES VAN Een zware last De chauffeur van een vrachtauto, waarachter een handwagen was beves tigd, welke was beladen met zes bos sen betonijzer ter lengte van twaalf meter, bleek niet met de plaatselijke situatie op de Kanaalkade bekend te zijn. Hij manoeuvreerde daar gisteren mee op een zodanige wijze, dat de handwagen omsloeg. Eén van de twee mannen, die zich op de handwagen be vonden, de 26-jarige K. uit Oudkarspel, kwam onder de lading terecht en klaag de over hevige pijn in zijn,been. Hij werd naar dr. Kolk op de Geestersin gel gebracht, die een ernstige bloeduit storting in zijn kuit constateerde. K. werd naar zijn woning vervoerd, waar hij enige tijd rust zal moeten houden. Verhoog Uw teesisiemming door het genot Firma M. PREIJER ZOON Wijnhandel, Voordam 8, Alkmaar, Telefoon 3166 Ongeveer driehonderd leden van de afdeling' Alkmaar der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, hadden zich Dinsdagmiddag aan de lange, met dennengroen versierde tafels in het zaaltje van de Muziektuin geschaard. Door de gezellige versiering hing er reeds een verwachtingsvolle stemming, toen de voorzitster, mevrouw Swanen- burg de Veye, de aanwezigen welkom heette. In haar openingswoord ging de voor zitster dieper in op de betekenis van Kerstfeest 1950, dat zij, naast een intens zich openstellen voor de betekenis van dit feest, ook een vreugdig vooruitzien naar gezellige dagen in familie- of ken nissenkring noemde. Spreekster dacht echter ook aan de velen voor wie dit Kerstfeest het eerste zal zijn in een vreemd land, dat toch hun Vaderland is. Zij hoopte dat de 'vrouwen die zich nog kunnen verheu gen in een veilig en gelukkig tehuis, hun harten en huizen zullen openstel len voor hun medezusters. Voor de be- hoeftigen was reeds bij de dames aan geklopt en de voorzitster bracht dank aan allen die hadden meegeholpen om met hun gaven vele armen te verras sen. Declamatie. Een dameskoor zong hierna het oude Kerstlied „Nu syt wellecome" en de Engelenzang „Ere zij God". De ware Kerstsfeer was hierdoor reeds gescha pen, toen mevrouw Aline Marcus uit Amsterdam het kleine podium bij de rustig brandende kerstboom betrad, om de aanwezigen van haar declamatie te laten genieten. Mevrouw Marcus ving haar voor dracht aan met het bekende Kerstge dicht „Maria die soude naer Bethleëm gaen", dat ons door een onbekend mid deleeuws dichter is nagelaten. De voor dracht was rustig en in volkomen har monie. Vondel's „O Kerstnacht, scho ner dan de dagen", werd intens door leefd en „Kinderlijkje", van dezelfde dichter, kwam tot zijn recht door de troostende, lichte voordracht. Misschien was met een gedeelte uit „Mei" van Gorter, wel iets te diep ge grepen voor deze middag. Twee gedichten van Henriëtte Roland Holst, „Der vrouwen moed" en „De Moeder" wist mevrouw Marcus op tref fende wijze tot de aanwezigen te laten spreken. .Moederschap", van Anton van Duinkerken en „Ballade de tout mon coeur", kwamen eveneens uitstekend tot hun recht. Hierna volgden voor de pauze nog enige Kerstgedichten en het Kerstverhaal van Selma Lagerlöf „De heilige nacht". Met aandacht werd geluisterd naai de beschrijving van de oude grootmoe der die haar kleinkinderen vele prach tige Kerstverhalen vertelde en hen op het hart drukte, die vertelsels nooit te vergeten, omdat ze waar zijn en het Kerstfeest ten slotte niet gaat om de uiterlijke versiering, maar om het won der van de barmhartigheid. Na de pauze, toen de kaarsjes van de Kerstboom een flikkerend schemerlicht in de zaal gaven, bracht mevrouw Mar cus het tweede gedeelte van haar pro gramma. Dit was, in tegenstelling met het optreden vóór de pauze, van luch tige aard. Een drietal gedichtjes uit de pruiken tijd en enkele werkjes van C. S. Adama van Scheltema, waaronder het schalkse „Cupidootje", hadden veel succes en met Ballade van Kapitein Jan van Oort", een gedicht van J. W. F. Werumeus Buning, toonde Aline Marcus zich een uitstekend voor drachtskunstenares. Ten slotte volgde een verhalende Kerstsproke van een onbekende Ierse dichter. De voorzitster bracht mevr. Marcus hartelijk dank voor haar mooie en al leraardigste wijze van voordragen en betrok in haar dankwoord ook het da meskoor, dat deze middag voor de pas sende muzikale omlijsting had gezorgd. Na het „Gloria in excelsis Deo", dat door het koor ten gehore werd ge bracht, zong men gemeenschappelijk het „Stille nacht, heilige nacht", waar na de Alkmaarse huisvrouwen, allen met een brokje Kerststemming in het hart, huiswaarts keerden. WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De macht van de duivel (18 jaar); Vic toria Theater, 2.30 en 8 uur: De gele kanarie (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De brief van een onbekende vrouw (18 jaar); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Onder moeders vleugels (alle leeftijden). Harmonie Theater (kleine zaal), 8 u.: Van Sicilië tot Florence (Nutslezing). Grote kerk, half acht: Kerstspel. Hotel Centraal, 8 u.: Psychometrische avond. DONDERDAG Cinema mericain, 8 uur De macht van de duivel (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur, De Gele Kanarie (14 jaar). Rex Theater, 2,30 en 8 uur, De brief van een onbekende vrouw (18 jaar). Harmonie Theater, 8 uur, Onder moe ders vleugels (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de H.O.V. o.l.v. Marinus Adam m.m.v. Jan Odé, piano. De politie maakt bekend, dat voor de winkelsluiting tijdens de feestdagen de volgende regeling is getroffen: op Donderdag en Vrijdag 21 en 22 Decem ber mogen alle winkels geopend zijn tot 21 uur: op Zondag 24 December zullen alle winkels gesloten zijn met uitzondering van de zaken waar brood, banket, suikerwerken, chocolade, bloe men en planten worden verkocht; deze laatste zullen van 8 tot 18 uur geopend mogen zijn. Op Maandag 25 December mogen alle winkels tot 18 uur geopend zijn en Dinsdag 26 December tot mid dernacht. Op Zaterdag 30 Dec. moeten de deuren om 21 uur gesloten worden; voor Zondag 31 Dcember geldt dezelfde regeling als voor 24 December. De eer ste Januari zal ten slotte weer als een gewone werkdag worden beschouwd Toopkunsi' geeft uitvoering van „Der Messias" Zaterdagavond zullen de Toonkunst koren uit Alkmaar en Den Helder te zamen met het orkest van de afdeling Alkmaar van Toonkunst en het Scha- ger Orkest in de verwarmde Grote Kerk te Alkmaar een uitvoering geven van het oratorium „Der Messias", van G. F. Handel. Solisten zijn Jo Vincent, sopraan; Annie Woud, alt; Wiebe Drayern, tenor en Laurens Bogtman bas. Het geheel staat onder leiding van Herman Zaal. „Der Messias" is Woensdag j.L in dezelfde bezetting in de Nieuwe Kerk in Den Helder uitgevoerd. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet met een publiek, dat de uitvoering in grote aandacht heeft aangehoord. Aan het einde heeft het de uitvoerenden staande zijn zwijgende hulde gebracht. De Helderse Courant schreef er o.m. over: „Het is magistrale uitvoering ge worden, in de eerste plaats dank zij de schitterende prestaties van het koor. In het wonderschone en indrukwek kende „Halleluja"-koor was er een bijna betoverende harmonie tussen de veelheid van stemmen die het kerkge bouw vulden. Zo hebben alle mede werkenden het hunne bijgedragen om deze uitvoering van „Der Messias" tot een gebeurtenis voor Den Helder te maken". NEDERLANDS LEGER DES HEILS Het „Nederlands Leger des Heils" verzoekt ons opname van het volgende: Evenals andere jaren geeft het Ne derlands Leger des Heils dit jaar we derom Kerstpakketten uit aan minder bedeelden. Tevens is men voornemens om de tweede Kerstdag d$s middags om 1 uur een gratis maaltijd te ver strekken aan de meest behoeftige ge zinnen. Om half drie wordt, daarbij aansluitend, het Kerstfeest gevierd. Kaarten voor de gratis maaltijd en het Kerstfeest kunnen worden afge haald aan het gebouw Sliksteeg 2 op heden- en Donderdagavond tussen 8 en 9 uur. KERSTFEEST VOOR BEHOEFTIGEN DE Het Leger des Heils zal ook dit jaar met Kerstmis bijzondere aandacht schen ken aan het lot van behoeftigen. Er zullen pakketten met levensmiddelen worden uitgereikt. Zeer veel aanvra gen voor steun zijn reeds binnengeko men. Om allen te kunnen helpen zul len Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de bekende Kerstpotten worden geplaatst, waarin ieder zijn bijdrage kan depone ren. Hij moei mei zijn gade mei Kersimis dineren en duur, in een saai restaurant, ook souperen Zij zei: ,,'t siaat zo defiig" Doch hij aniwoordi hefiig „maar ihuis en mei „PELS" zullen w'ons meer amuseren". Rode Bordeaux, per fl. v.a. 2 Witte Bordeaux per fl. v.a. Bourgogne per fl. v.a. 3.8# Portwijnen per fl. v.a. 4,45 Sherry per fl. v.a. Samos wijnen per fl. v.a. 3,95 Bisschopwijnen per f 1. v.a. 3,35 Champagne Pommery per fl. v.a. 13,45 Oude Pels Lr. ƒ5.60 Citroen Lr. ƒ4.70 Fladderac Lr. ƒ4.85 Bessen Lr. ƒ4.35 Advocaat 3/4 Lr. 4.20 Cognac v.a. 3/4 Lr. ƒ5.95 Likeuren v.a. 3/4 Lr. 5.15 Rhumpunch v.a. 3/4 Lr. ƒ4.90 Ananas op Marasquin per Ltr. i 7.V5 Tel. 2585 W. M. H. FELS EN ZOON Alkmaar Gistermorgen heeft op de Groot- schermerweg in de gemeente Noord en Zuid-Schermer een botsing plaats gehad tussen een bus van de N.A.C.O. en een luxe wagen, bestuurd door de heer K. uit Bergen. De chauffeur van de autobus zag plotseling in de mist een personenauto opduiken, die slechts verlicht .was door twee stadparkeer- lampen. Hij remde onmiddellijk, stond stil, maar kon niet verhinderen, dat de luxe wagen met grote krachl tegen de bus botste. De wagen schoof naar de rechterkant van de weg en bleef in de berm hangen. De bestuurder, de heer K. uit Bergen, zat beklemd tussen de verbogen en zwaar gehavende voor zijde van zijn auto. Hij werd onmid dellijk door de NACO-chauffeur be vrijd en kon zich naar een familielid in de Schermer begeven, vanwaar hij later met een hoofdwonde per zieken auto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd overgebracht. Geluk kig bleek hij niet ernstig gewond te zijn. De passagiers van de bus wer den, hangende het onderzoek door de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Alkmaar, bij een boer ondergebracht, maar konden later met de bus, die schade opliep aan koplampen en bum per, hun reis vervolgen. Na de botsing deed zich nog een in- zoals Polonaises Schuimhuisjes Croque en Bouche RITSEVOORT 22 TEL. 2801 BANKETBAKKERIJ KOKERIJ Als morgenavond om half acht de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer met belgelui de kazerne verlaat, zal nie mand behoeven te denken dat ergens in Alkmaar of omgeving de rode haan koning kraait. De mannen zullen er namelijk niet op uit trekken om een brand te bedwingen maar om er vele te voorkomen. Men heeft uitgerekend, dat er in Alkmaar 10.800 brievenbus sen zijn en in al deze postgleuven za) morgenavond door een brandweerman een circulaire worden gedeponeerd, waarop is aangegeven hoe men brand kan voorkomen. Dat een dergelijke actie wel nodig is begrijpt men, als men weet dat de brandschade in 1949 in ons land 140.000.000 bedroeg. Zeventig tot tach tig procent van deze branden had zeker voorkomen kunnen worden. De commandant van de plaatselijke brandweer heeft ons nog medegedeeld dat voor Kerst- en kinderfeesten, waar bij vuurgevaarlijke verlichtingen wor den gebruikt, gratis een brandweerman ter beschikking wordt gesteld. Met horten en stoten werd gister morgen door de Meervoudige Kamer te Alkmaar de zaak tegen Wilhelmus G. uit Heiloo behandeld. Wilhelmus was namelijk niet op de voorgeschre ven tijd aanwezig zodat de president voorstelde de zaak maar zonder ver dachte te behandelen. De officier wil de wel even wachten in verband met de gladheid der wegen. Nadat de zit tende en staande magistratuur het voor en tegen hadden afgewogen wa ren enkele minuten verstreken en kwam de parketwacht met de blijde mare dat verdachte in aantocht was. De zaak kon dus een aanvang ne men. Bij het voorlezen van het proces verbaal was er al spoedig een me- nigsverschil. Volgens verdacht* was hetgeen de president uit het overigens nooit falende verhaal voorlas, volko men bezijden de waarheid. Wilhelmus had gelijk; althans in zoverre dat het niet zijn woorden waren die geciteerd werden. De president had namelijk een ver klaring van een getuige voor die van verdachte aangezien. Toen dit me ningsverschil van de baan was kon men spijkers met koppen gaan slaan. Nu, zij werden geslagen. Weinige mi nuten later kwam de officier namelijk tot de conclusie dat Wilhelmus gister morgen als getuige inplaats van als verdachte had moeten komen. Dat dit niet gebeurd was, berustte echter niet op een vergissing. Mr. Holsteyn kwam tot deze conclusie nadat ver dachte en getuigen hun verklaringen hadden afgelegd. De ware toedracht In de prille morgen van de 31e Maart stuurde Wilhelmus een wagen van de Friesebrug naar de Omval. Op een kwaad moment remde de chauf feur van een voor hem rijdende PTT- wagen uit alle macht met het gevolg, dat de wagen van Tante Pos door die van Wilhelmus werd geramd. De amb tenaar C. M. en de kantonrechter wa ren unaniem van oordeel geweest dat dat de Heilooër deze aanrijding op zijn geweten had. Mr. Holsteyn daarentegen meende, dat de bestuurder van de PTT-wagen een fout had gemaakt. Zonder op het achter hem rijdende verkeer te letten had deze, zonder voor andere wegge bruikers zichtbare aanleiding, plotse ling een trap op de rempedalen ge geven. De officier eiste daarom vrij spraak en deelde tevens mede, dat hij de ambtenaar O.M. zou verzoeken de bestuurder van de PTT-wagen alsnog als verdachte te dagvaarden. cident voor, zij het van veel kleine; omvang. Teneinde de ziekenauto legenheid te geven om te passé» was de bus naar de kant van de v gereden. Zij slaagde er echter door: gladheid van het wegdek niet in w;- op eigen kracht het midden te ken. Eerst met behulp van een „slepe; kon de zware autobus in het reet spoor gebracht worden. Naar wij vernamen, hebben de auti bussen van de NACO ook reeds terdag en Zondag de grootste m lijkheden ondervonden. Talrijke do en polderwegen zijn spiegeldglad der dat afdoende gestrooid wordt. v eigen kosten heeft de NACO thans: verschillende trajecten zand gestroo; teneinde het gevaar te bezweren. De diensten vertraaji In het rayon Alkmaar heeft men ht' denochtend alle diensten kunnen derhouden. Op enkele trajecten kwt men de bussen door het gladde wtj dek en de zware mist wel met eni; vertraging binnen, doch hiermede 1 men reeds rekening gehouden. Te Neck bij Purmerend kwam gi; teren een bus in aanrijding met ea takelwagen. De chauffeur van eet! genoemde wagen raakte bekneld werd ernstig gewond. Er deden zi verder geen persoonlijke ongeluk!» voor. Burgerlijke Stand Geboren; Rudolf J. A., z. van H. 1 Biemans en A. M. Gaarthuis. - Alida M l' d. van H. M. Knijpers en A. M. van Strut Getrouwd: Gerrit Spaans en Mtt van Lienen. Fredericus B. Koopman en" M. Hoogland. Dirk Molenaar en Nek Jimmink. Overleden: Maria Plas, 39 jaar, scheiden van E. C. Bilars. COMMANDO WATERPOLITIE WORDT NIET GEWIJZIGD. In ons nummer van gisteren mek: wij dat de heer Last, postcommaik bij de waterpolitie te Medemblik, t overgeplaatst naar Alkmaar en groepscommandant was geworden laatste berustte op een vergissing.! heer G. van der Meulen, die wij int niet hadden laten verdwijnen, is blijft groepscommandant ite Alkmaï De hier ter stede gestatiormeer* wachtmeester H. Snip zal in Meden blik de functie van de heer Last ovt: nemen. AFSCHEID VAN DE HEER MASSI) Vrijdagmiddag tussen 4 en 5 uurr voor ouders, oud-leerlingen en anis belangstellenden in het gebouw i-, R.H.B.S. gelegenheid bestaan afschó te nemen van de directeur, de heer i H. Massink. STRIJD TEGEN DE GLADHEID De politie vestigt er de aandacht'; dat ingevolge een politie-verordeni bij voorkomende gladheid de opente weg over een breedte van ten mi® één meter door de bewoners van aangrenzende percelen met zand 1 bestrooid dient te worden. brengt NYLONS. Extra mooie standaard' kwaliteit. 1" In alle modetinten J NYLONS. Van ragfijn weefsel, prachtige tinten Jl 9,75, 8,95, 7,95 DE KOUS MET HET LOODJE. Een mooie kous in diverse ^jj tinten LINKSGEWEVEN DAMES KOUSEN. Ons grote succes! In kleuren passend bij ieder «91 toilet LANGSS1ÜA" aikmaa»

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2