Noord-Holland heeft reservefonds van 6 a 7 millioen Qit üm .VOOR EKKIMSVMUW! Sprookjes Prov. Staten snijden begrotingskoek aan aarrekeningen sluiien met overschot Verkeerd bouwvolume voor platteland? Au-antiM.e.fi aan en KnoJiAeiaaAtje De Tweede Kamer behandelde Verkeer en Waterstaat De eerste Ambonezen van Java vertrokken UNCI kent Aponno niet Minister Pace bezoekt West-Duitsland Prof. Gerbrandy wil een interpellatie houden luyiy LU a 4 WOENSDAG N DECEMBER (Van onze speciale verslaggever) In de Dinsdag gehouden vergadering -n Provinciale Staten van Noord- olland kwam het verzoek van Ged. taten aan de orde om machtiging te erkrijgen een architect voorbereidend erk te laten verrichten voor het her- el van het „Apeldoornse Bos", welk bouw men wil gaan exploiteren voor e verpleging van zwakzinnige kinde- «n. De heer Faber (Arbeid) verzocht jed. Staten bij de verdere uitwerking Ier plannen contact op te nemen met rganisaties van onderscheidene rich- ing. Uit de stukken was spr, gebleken, lat totnogtoe alleen contact was ge- ocht met een Ger. instelling, welke leb bezig houdt met het lenigen van e noden dezer categorie kinderen. Spr. ou zich kunnen voorstellen, dat dit ezwaren oplevert in Humanistische f Katholieke kring. Ged. Staten kregen de gevraagde ïachtiging, nadat enkele andere spre- ;ers te kennen hadden gegeven, dat de leer Faber zich naar hun smaak al be- even had in de materie van de voor- racht betreflende de exploitatie zelf. lie voordracht komt pas in de Januari- ergadering aan de orde. De begroting 1951. De heren Statenleden hebben na de- korte inleiding de dag verder vol Smaakt met algemene beschouwingen ver en rond de Provinciale Begroting 951 De heer Gortzak (C.P.N.) open deze beschouwingen, besprak daar- ij in het bijzonder de loon- en prij spolitiek, drong aan op een kerst- ratificatie voor het Provinciaal per- jneel, en benadrukte andermaal, dat fractie strijdt voor vrede en rood. Ten aanzien van dit laatste punt rkte spr. niet geheel tactisch op, dat (jn fractie ook bestaat uit communis- en en mensen, die slechts onder het lotto „Vrede en Brood" hun zetel ver- nerven in deze Statenzaal. Daar heeft heer Gortzak in de loop van de lag heel wat over te horen gekregen. )e overige fracties vonden namelijk 't re*, lies van vijf zetels bij de laatste terkiezingen nogal rigoure voor de C. PN. Zij voelden zich nu gedrongen op merken, dat het verlies in werke- kheid dus nog groter geweest was. emoedelijk vaderend ried de heer erjee (Prot Chr) de heren nader- nd aan dat doorzichtige jasje maar te laten. En om te bewijzen, dat C.P.N. ook van de andere fracties échts klare taal te horen zou krij- voegde de heer Dorjee er met n maar aan toe, dat hij de vraag om n kerstgratificatie maar een slag in lucht vond, omdat de C.P.N. nu een aal geen verantwoordelijkheid draagt. De heer Groen (K.V.P.) zijn af keer van C.P.N.-ers in de bestuurscol leges al evenmin verbloemend roer de een ogenblik het woningvraagstuk aan. De heer De Roos (Arbeid) inter rumpeerde hem hierbij wel, omdat de ze het beter vond dit onderwerp bij het betreffende hoofdstuk aan de orde te stellen, maar de heer Groen kreeg toch verlof te zeggen, wat hij op het hart had. En zo verklaarde hij dan be zwaar te hebben tegen de stelling van Ged. Staten, dat de woningbouw een zaak zou zijn van zelfbestuur. Maar ook de kwestie van het bouwvolume kon de goedkeuring van dit Statenlid niet wegdragen. Naar spr. vernomen had en Ged. mej. Ribbius Peletier bevestigde met een hoofdknik de juistheid is dit bouwvolume reeds voor de komende drie jaar vastgesteld. Het is geschied hoofdzakelijk gebaseerd op een bevolkingsprognose. Maar dat is een slag in de lucht. Deze prognose gaat er immers van uit. dat in de plattelandsgemeenten het zielental voortdurend terug zal lopen, of in het gunstigste geval gelijk zal blijven. Een defaitistisch standpunt noemde de heer Groen dit. Eenmaal zover erkende de voorzit ter de juistheid van het standpunt, dat de heer De Roos interrumperend te kennen had gegeven. De heer Groen krijgt dus pas antwoord op zijn be merkingen, wanneer ook de andere fracties zich over dit onderwerp heb ben uitgseproken. Hoog heft Piko zijn lantaarn: Daar 'moet hij meer van weten! Dan zien ze hoe daar op een tak Een vogel is gezeten, Die zuchtend spreekt: „Och had 'k maar nooit Mijne kooi daar thuis verlaten! Al ben ik een knappe papegaai, Die fluiten kan en praten, Toch heb ik vroeger nooit geleerd Om zelf mijn voer te halen; Dus moet ik deze domme vlucht Met honger nu betalen!" De heer De Roos (Arbeid) betrad direct na de heer Groen het spreekge stoelte. Hij drong er op aan. dat het Provinciaal beleid een wat actievere politiek zou demonstreren. Het maakt naar de mening van deze spreker, ver schil. of men zich met de verschijnselen bezighoudt, of zelf verantwoordelijk heid gaat dragen. „Een verantwoorde ontwikkeling bevorderen" geschiedt met alleen door zo nu en dan eens een subsidie te verstrekken. Het pro vinciaal program van de P. v. d. A. wil een nieuwe stimulans geven. De heer Baas (Prot. Chr.) maakte bezwaar tegen „het jongleren met de, reserves" Bij ontwaarding van de gul den is de reserve geen cent meer waard. Beter zou het dus zijn aan die reserve een bestemming te geven. De heer Caron (V.V.D.) fulmineerde nog even tegen de samenstelling van het college van Ged. Staten, omdat spr.'s fractie met drie zetels winst, gepasseerd was geworden. Spr. drong erop aan te streven naar sluitende be grotingen, waarbij aantasting van de reserves vermeden wordt. De huidige vorm, waarbij een flinke hap gedaan wordt uit de reserves, acht spr. geen normale toestand. Ten slo*te heeft de Gedeputeerde Van der Donk (K.V.P.) in een betoog van anderhalf uur. dat vervelend mi nutieus was. over de financiële kwes ties gesproken. Daar zaten enkele op timistische geluiden in. De rekening 1948 heeft een batig slot opgeleverd van onreveer* een ton. Die van 1949 zal vermoedelijk een batig saldo heb ben van 2li ton en die van 1350 vol gens een globale becijfering zo'n over schotje van zelfs 3 y, ton. Telkens is de Rijksbijdrage in het Provinciaal Fonds te laag geraamd. Voor 1950 mag gerekend worden op drie millioen. Ten aanzien van de reserves deed de heer Van der Donk alle ongerust heid teniet door zijn mededeling, dat er een groot verschil is tussen de ramingen en de bedragen, die werke lijk uit het reservefonds geput wer den. Het reservefonds bedraagt than.- ongeveer 6 7 millioen. Ged. Staten menen, dat deze reserve bewaard moet worden voor moeilijke dagen. Er wor den jaarlijks enige tonnen aan rente en aflossing mee bespaard. Hedenmorgen werden de debatten in tweede termijn voortgezet. Truman heeft aanvullende bevoegdheden nodig President Truman heeft de leiders van het Congres medegedeeld, dat hij aanvullende bevoegdheden nodig heeft voor i.tïrv de wë'reldcns'is' te sluiten regeringscontracten. Een daartoe strek kend verzoek zal door de president spoedig bij het congres worden inge diend. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN De 13-jarige Stoffer Lahpor die met twee vriendjes Dinsdagmiddag te Veen- dam aan het schaatsenrijden was, is door het ijs gezakt en verdronken. O* De eerste groep Ambonnese militai ren van het vroegere KNIL is Maan dagmiddag met de „Van Outshoorn" van de KPM van Djakarta naar de Kei-eilanden en de Zuidelijke Moluk- ken vertrokken. Het ging hier om een contingent van 250 mensen waarvan ongeveer 100 militairen. Allen wensten naar deze bestemmingen te vertrek ken. Een te Semarang gelegerde groep heeft echter geweigerd te vertrekken, in afwachting van de uitspraak van het proces, dat thans in Den Haag wordt gevoerd. De UNCI te Djakarta heeft een com muniqué uitgegeven, waarin zij ver klaart, noch de heer Aponno die haar namens Ambonnese militairen telegrammen heeft gezonden n-ch zijn bevoegdheid om namens deze per sonen te spreken, te kennen. Bovendien vallen de zaken, die hij aanroert ï- ten de lopende besprekingen inzake de demobilisatie en repatriëring van de vroegere soldaten van het KNIL. (Vervolg van pag. 1) Het lot der binnenschippers ging voorts de heer Schilthuis en ds. v. d. Zaal ter harte. Uitvoerig besprak deze afgevaardigde verder de beurtvaart en de evenredige vrachtverdeling. Onjuist oordeelde de heer Zegering Hadders (WD) het, dat de N.S. met geheime tarieven en geheime contrac ten werken. Deden zij dit niet, dan zou een groot deel van het kolenvervoer aan de binnenscheepvaart, het aange- De Amerikaanse minister van het leger, Frank Pace, generaal J. Lawton Collins, de chef van de Amerikaanse generale staf, en luitenant-generaal Albred Gunther, van het Amerikaanse ministerie van oorlpg, zijn gisteroch tend op een luchtbasis in de buurt van Frankfort geland. Zij zullen een be zoek aan West-Duitsland brengen. Het is nog niet bekend, hoe lang Pace c.s. in Duitsland zullen blijven. Vermoede lijk zullen besprekingen worden ge voerd met generaal Thomas T. Handy, de Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, en met luit.-gen. Manton S. Eddy, commandant van het in West- Duitsland gestationneerde zevende Amerikaanse leger. wezen middel voor dit vervoer, vallen. Hij opperde bedenkingen tegen de uitbreiding van het werkterrein van de A.T.O. en bepleitte meer hoffelijk heid bij het wegvervoer en uitbreiding van het aantal flikkerlichten bij de on bewaakte overwegen. Dit laatste wen sten ook enkele andere leden. De heren Haken en Hoogcarspel van de CPN ten slotte critiseerden voor namelijk de lage lonen en de lange werktijden van het spoorwegpersoneel. De minister heeft in zijn antwoord betoogd, dat er heel veel ruimte is voor ongeregeld vervoer en dat zijn departe ment alle aandacht heeft voor de on dernemersvrijheid. Overigens ontkent hij, dat men de N.S. zou moeten belet ten, aan het wegverkeer deel te nemen. Ook sprak hij tegen, dat de Spoorwe gen worden voorgetrokken bij het ko lenvervoer. De radicale oplossing zou zijn, alle onbewaakte overwegen te voorzien van flikkerlicht-installaties. Dat zou echter 125 millioen kosten. 's Avonds is de behandeling voortge zet met een debat o.m. over de Rijn vaart. VOLKSWAGEN IN ZUID-AFRIKA De Duitse „Volkswagen" zal van Januari af in Zuid-Afrika gefabri ceerd worden in de werkplaatsen van de „Studebaker" in Uitenhage. De prijs zal beneden de f4000 liggen. Over de afvloeiing van leden van het oude KNIL (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Dinsdagmid dag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft prof. Gerbrandy (AR) de Kamer verlof gevraaga op korte termijn zo mogelijk Donderdag of Vrijdag a.s. enkele vragen te stel len aan de minister van Oorlog en Ma rine en eventueel aan de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen over de wijze, waarop op dit ogenblik gere geld wordt de afvloeiing van de ex- KNIL-militairen, met name van de Ambonezen. De Kamer beslist hedenmiddag over deze interpellatie-aanvrage. Twee Jusfifie-ambfenaren pleegden verduisteringen De officier van Justitie te Arnhem heeft Van R. en Van Z. laten arres'e- ren, die zich in hun functie bij het parket van de officier hebben set g gemaakt aan verduistering. Van Rdie 1 Augustus j.l. ontslagen is, was o.a. belast met het teruggeven van t*- tuigingstukken, nadat de officier van Justitie daaromtrent een beslissing heeft genomen. Van het feit, dat de betrokkene verzuimden de afgegeven stukken, waarin vaak geldsbedragen zaten, terug te vragen, heeft deze voormalige schrijver gebruik gemaakt om de stukken af te boeken en ze zelf te behouden. De tweede verdachte V. Z. heeft boetebetalingen niet afgedragen. VERKIEZINGEN IN DE SOWJET- UNIE Bij de verkiezingen voor de plaatse lijke Sowjet te Moskou is 99.99 pet. van het kiezercorps opgekomen. De candidaten van de communistische par tij en van het blok der partijlozen hebben 99,79 pet. der stemmen behaald. Wonderlijk zijn die ver haaltjes, die sprookjes, waarin alles kan gebeuren, waarin niets onmogelijk is, en die jullie en ook de oude re mensen graag lezen. Och, ik weet wel waarom een goed sprookjesverteller of -schrijver altijd succes heeft. Omdat het heerlijk is je weg „Oh, wat heb ik slecht geslapen, Op die harde, koude grond, Jk wou dat er in mijn holletje Maar een lekker bedje stond!" „Nee maar, dat kan ik gebruiken! Dat doosje komt me goed van pas!" Mies je trok met al haar krachten Tot 't bakje uit het huisje was. „Van die mooie rode stokjes, Maak ik poten voor mijn bed!" En ze zaagde en ze klopte, Reeds bij voorbaat had ze pret tSt [ft Toen vond Mies een pok met watt m, Vbxg nam ze een pluk er vit. „Dat is goed voor een matrasje, „Wacht, nu nog een mooie deken, Iets van stof of iets van doek, Rijk eens, dat is broertjes inktlap! Zacht ais dons!", so dacht Poet precies, net wat ik ét mti*- soek!" Mi et heeft weer een prachtig meubel fn haar kleine muizenhuis. Ga 't maar direct proberen, Vel to ruston, grijs* muis! te laten drijven op je fanta sie, omdat er altijd zo'n leu ke sfeer in een sprookje zit en omdat je het gevoel krijgt alsof je al die wonder lijke dingen zelf meemaakt of verplaatst bent in een ge heel andere wereld. Er zijn zoveel sprookjesin de wereld dat je ze onmo gelijk kunt tellen en iedere dag komen er meer bij. Zul len wij er samen ook eens een gaan schrijven? Goed, maar dan moeten jullie alies om je heen gewoon vergeten en zeggen: Ik zit niet meer in de huiskamer, nee ik sta in een heel groot bos. Niet zo'n gewoon bos hoor!! Er groeit dik mos op de grond en aan de voeten van al die dikke bomen staan prachtige varens en bloeien rode en witte bloemen. Ja, daar staan we nu. Nu moeten we iets laten gebeu ren. Wacht, laten we een houthakker laten komen. Dat is echt zo'n sprookjes figuur. Luister, we horen hem al in de verte. Hij is druk aan het werk „hak- hak-hak". Kom, we gaan er heen. Zien jullie hem, daar tussen de bomen door. Hij hakt een boom om aan de rand van het beekje en zingt er een vrolijk liedje bij. Maar jongens, ik zte nog meer, wat komt daar nu aangedreven?? Het lijkt wa rempel welja, ik zie het goed, het is een groot blad en op dat blad sat een elfje. Maardat is wel een héél erg mooi elfje. Zou het soms de woudkoningin zijn?? Langzaam duwt de wind haar over het water voort. Ze wuift vriendelijk naar drie kleine konijntjes die met open monden èit prach tige schouwspel gadeslaan. Alleen die houthakker ziet niets, hfl hakt maar door „teh-hak-Ka*". Plotoeüog begint de boom verschrikke lijk te kraken en helt lang zaam naar voren. Maar pas toch opdie boom valt in de richting van het beekje!!Ja, de koningin ziet plotseling ook het ge vaar waarin ze verkeert. Angstig slaat ze haar hand jes voor haar ogen. Dan komt de boom met donde rend geraas naar beneden. Boenggggggen blijft dwars over de rivier liggen. Gelukkig is de woudkonin gin niets overkomen, alleen is ze erg geschrokken. De drie konijntjes die alles heb ben zien gebeuren zijn luid roepend het bos in gehold om hulp te halen. En wat we nu toch te zien krijgen is ongelooflijk. Plotseling is alles in rep. en roer. Kijk, daar zijn grote prachtige vogels die de koningin lang zaam naar de zijkant van 't beekje trekken. En zie eens, daar komen een heel stel woudmannetjes aangerend met kleine strijkboutjes om - het prachtige kleed van de koningin, dat door de gewel dige plons helemaal nat Is geworden, op te strijken. Wel drie, vier spechten slaan midden in de omge vallen boom hun scherpe snavels, want het hele beek je is versperd en de konin gin moet doorvaren, omdat z» een tentoonstelling gaat openen van prachtige herfst bloemen. Twee eekhoorntjes poetsen het goude kroontje op en weer verderop zijn an dere diertjes bezig het grote blad, dat als bootje dienst deed, helemaal droog te maken. EO KAN IEDEREEN TEKENEN H Op dtt plaatje staan 57 ge nummerde puntjes. Trek nu met een potlood een lijntje van het eerste naar het tweede puntje, dan naar het derde en zo door tot aan no. 5T. toe. Je krijgt dan een leuke tekening te zien. Eindelijk is de koningin weer gereed om verder te varen. Ze is al geheel over de schrik heen en als de spechten de boom hebben doorgehakt, dankt ze alle dwergen, dieren en vogels hartelijk en vaart rustig verder. Tevreden gaan alle dieren naar huis. Ook de houthak ker, alleen is hij niet erg tevreden. „Dom van me!!" mompelt hij, „voortaan zal ik beter uitkijken als ik aan het hakken ga." Ja, nu oen ik helemaal alleen verder gaan fantaseren en we zou den het toch samen doen? Maar dat is niet erg hoor, ik doe het graag en heb er altijd plezier in te denken aan alle wonderlijke dingen, die in een bos kunnen ge beuren. Nu moeten jullie het zelf eens doen. Het is met zo moeilijk, want fel sprookjes kunnen alle die ren praten, er kunnen ri viertjes zijn of watervallen. Er kunnen hele leuke die- renhuisjes staan met echte kleine keukentjes. Och, alles kan gebeuren en alles kan bestaan ln ons sprookjesbos.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7