Pact van E ABrfüsntbOP DM JIMMY BROWN ALS BOKSER Nederhorst den Berg - nieuwste schakel in het wereldverkeer Oplichters maakten goede sier Engeland waakt over Zondagsrust DAGE R 12 Wijziging in de Minister hield In een wondere wereld van moderne iechniek Van NORA tot NERA Verouderde ftOË&T Ruim veertigduizend juffen en meesters Twee slachtoffers brach ten f 750.000 - op Ais het gaat om de Jflabak -dan ilbury shagr! Kussen op Zondag verboden Klerk incasseerde kwart ton aanbrengpremie CPim,Pam, Pom als schatgravers^I xxxxxxxxxx xxxxxxxxx> xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx^ Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw D Het Radioprogramma Grote Drie zullen Vrijdac Sowjetunie antwoordei tot een bedrag van f 25.000.000 Zaanse inbrekers veroordeeld Weerbericht WASDAG 20 ULL». -kjii 1050 (Van onze speciale verslaggever) Midden in de dikbesneeuwde Horster meerpolder, waarheen langs smalle gladde wegen en over gevaarlijk wan kele bruggetjes een autobus ons ge bracht heeft, ligt het lage rode bak stenen gebouw, dat het nieuwe radio ontvangstation van Nederhorst den Berg huisvest temidden van een mast bos van 33 antennes met 140 veertig meter hoge palen. „NERA" heet de aan winst van het staatbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, dat in de plaats gekomen is van de NORA in Noordwijk en Donderdag officieel door de heer L. Neher, Directeur-generaal, geopend is. Hier, ver van de bewoonde wereld, bevinden wij ons midden in het wereldverkeer, in een eersterangs sta tion voor het vaste commerciële ver keer met Noord- en Zuid-Amerika, West-Indie, Indonesië, Scandinavië Zwitserland en Tsjechoslowakije. Wil men cijfers: de NORA verzond en ontving per radio-telegraaf in 1938 17.700.000 woorden, in 1946 22.700.000 en in 1949 32.000.000. De in- en uitgaande gesprekminuten per radio-telefoon be droegen in 1938 75.700, in 1946 91.900 en in 1949 222.800! Het duinterrein in Noordwijk bleek voor de kortegolfontvangst minder ge schikt en de beschikbare terreinruimte te klein. Bovendien was in de oorlog de installatie ernstig beschadigd. Thans heeft men in de vochtige Horstemeer- polder een terrein van 145 ha, dat 2 km lang en driekwart km breed is. Men maakt gebruik van ruitantennes met eenzijdige ontvangst, die met ee-axiale kabels verbonden zijn met de ontvangstinstallaties, die in groepen van zes opgesteld staan in de grote ont vangstzaal, waar aan drie contröle- lessenaars de stations door de ambtena ren gecontroleerd worden. Tussen de antennes en de ontvangers zijn splitsversterkers aangebracht, om meer ontvangers op een antenne onder te brengen. Daar is bovendien een draaibare an tenne, welke men zoek-antenne zou kunnen noemen voor de stations, die niet op een ruitantenne aangesloten zijn. Contact met de hele wereld Men heeft 15 hoofdcorrespondenten, die evenwel ook onderling gebruikt worden. Radio-telefonisch verkeer is er met Argentinië, Aruba, Brazilië, New York. Djakarta en Bandoeng, CuraQao, Suriname, Nieuw-Guinea en als enig schip mef de Nieuw-Amsterdam. Radio-telegrafisch contact is er met Noord- Zuid-Amerika, Scandinavië, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Indone sië ,West-ïndie. Met Moskou is er geen verkeer, maar zodra daartoe uit Rus land het verlangen kenbaar gemaakt zou worden, zou de PTT aanstonds ser vice kunnen verlenen voor geregeld radio-telegrafisch verkeer. Daar is dus in Nederhorst den Berg telegrafische en telefonische ontvangst uit alle werelddelen, maar afluisteren van gesprekken is niet mogelijk, daar elk gesprek expresselijk verminkt wordt om geheimhouding te bewa ren en op het centrale kantoor te Am sterdam via een aparte apparatuur ver staanbaar gemaakt wordt. Een rondgang door dit gebouw, dat uitermate sober, maar practisch en Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. 1852; 2. Het laatste lied van een dich ter of compositie van een toonkunstenaar of een laatste redevoering; 3. Een Major Domus is de eerste huisbediende; 4. Bei de zinnen beweren iets dat onjuist is: de zon komt niet in het Westen op maar in het Oosten; 5. Marnix van St. Aldegonde; 6. Aan geen van beide zijden, want een gems heeft geen veren; 7. Een halve vier kante meter is twee maal zo groot; 8. Van de vroegere, gebruikelijke afkorting U.S.Am., inplaats van U.S.A.; 9. Dit was heel logisch. Zij hóórde niet dat hij iets zei, maar kon alleen aan zijn mond zién dat haar iets gevraagd werd. Er is op de maan geen geluid, omdat er geen lucht is; 10. Die bestaat niet want kunstparels wor den bij speciaal gekweekte pareloesters veroorzaakt, door korrels zand e.d. in de schelp te brengen. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. portier, 6. reptiel, 11. li. 12. el, 13. opa, 15. au, 16. pi, 17. ark, 19. storten 20. rel, 21. ale, 23. mes, 24. die. 26. ore, 29. nek, 31. en, 32. predikant, 33. re, 34. toe, 35. Eva, 36. b.v., 37. rentenier, 38. kg, 40. rood, 42. nier, 44. oei, 45. dag taak, 48. sla, 49. or. 51. mi, 52. in, 54. id.. 55. serie, 57. eed, 58. nonna, 60. nat, 61. ar, 62. as, 63. log. Verticaal: 1. plak, 2. oir, 3. te, 4. Ilse, 5. room, 6. rats, 7. pand, 8. tu, 9. Epe, 10. lila, 14. president, 18. kar, 20. ree, 22. leperd, 25. intern, 26. ontvoeren, 27. Veen- dam, ^8. baviaan, 30. krakeling, 36. broos, 39. Grada, 41. o.i., 43. is, 46. gier, 47. Aida, 50. fit, 53. vol, 56. ra, 59. N.O. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. naar een wonderlijke wereld der tech- zeer overzichtelijk ingericht is, voert u niek. U draait als bij uw radiotoestel een knopje om en hoortRio de Janeiro of Djakarta. En het verbaast u, kind der 20ste eeuw, helemaal niet te vernemen, dat Paramaribo een der beste verbindingen vormt. Dat voorts de antenne voor Nieuw-Guinea op de richting Shanghai gericht is en die van Bandoeng op Warchau. Dat er drie maanden tevoren inter nationale frequentie-voorspellingen sa mengesteld als radioweerberichten, bin nenkomen en dat de juiste golflengte samenhangt met de zonnestand. Het nieuwe gebouw, gelegen in een polder die nog geregeld drooggemalen wordt, is waterdicht tot boven de pa trijspoorten, zelfs als het twee meter onder water zou komen te staan. Het kostte de PTT f 1.000.099 en de gehele apparatuur f 2.000.000. Aan de antennes werd niet minder dan 50 km hard koperdraad gebruikt en het aan tal ambtenaren, dat deze wondere we reld der techniek onder leiding van ir. van Dijl beheert en bedient, over schrijdt administratief en huishou delijk personeel inbegrepen het ge tal van 45 niet. De eerzame burgers van Nederhorst den Berg zullen wel nooit gedroomd hebben zulk een belangrijke schakel te zullen worden in het wereldverkeer van radio-telegrafie en -telefonie! In totaal telde ons land op 1 Januari van dit jaar 41.526 onderwijzers en on derwijzeressen^ Daarvan werkten 11.947 bij het openbaar onderwijs en 29.579 bij het bijzonder. Bij het gewoon lager onderwijs wa ren in totaal 34.213 personen werk zaam, waarvan 9483 bij het openbaar en 24.730 bij het bijzonder. Bij het voortgezet gewoon lager onderwijs 541 personen, n.l. 216 bij het openbaar en 325 bij het bijzonder. Bij het uitgebreid lager onderwijs werkten 1873 personen, n.l. 1597 bij het openbaar en 3302 bij het bijzonder. Bij het buitengewoon lager onderwijs werkten 1873 personen, n.l. 651 bij het openbaar en 1222 bij het bijzonder. Van het genoemde algehele totaal van 41.526 waren er 18.204 vrouwen, n.l. 4.681 bij het openbaar onderwijs en 13.523 bij het bijzonder onderwijs In een school voor openbaar uit gebreid lager onderwijs stond een een en zeventig-jarige onderwijzer voor de klas. Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,83, f 2,08 f 7.94 28. Jimmy Brown zat meneer Goo chem 'n beetje glazig aan te staren. Dat deze hem zat te vertellen, dat er een groot bokskampioen in hem schuil de, was hem heel aangenaam, ja, het vervulde hem met innige blijdschap, maar dat hij er een fortuin mee kon verdienen, liet hem ijskoud. Hij, als aap, had al eerder gemerkt, dat geld in de mensenwereld heel wat te beteke nen heeft, maar hij had nooit begre pen waarom, want hij vond dat dat vieze papier maar slecht smaakte en hij had ook eens geprobeerd een paar dubbeltjes en kwartjes op te bikkel dat was hem 'slecht bekomen. „z(J maar liever waar en wanneer jjl U kan komen trainen, meneer", f Jimmy eenvoudig. De heer GoiJ moest de neiging onderdrukken! brave aap aan zijn hart te drukke! De Haagse recherche heeft een op lichtersbende opgerold, die er in is ge slaagd, een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame voor zeven en een halve ton op te lichten. Zes man zitten thans in het Huis van Bewaring, de zevende is in Barcelona aangehouden; zijn uitlevering is aangevraagd. LICHTE VIRGINIA SHAG (Van onze correspondent te Londen) „Zo vervelend als een Zondag in Engeland" pleegt men over de hele wereld te zeggen en er is nauwelijks één Engelse traditie, die zich zo taai in het leven houdt als deze. Er zouden ook geen autoriteiten te vinden zijn, die voor een minder strenge handhaving van het oude gebruik van de stille Zondag willen pleiten, als er niet zulke belangrijke dingen op het spel stonden als het welslagen van de grote Britse tentoonstelling in het volgende jaar. De regering, die rekent op een geweldige toestroom van vreemdelingen uit alle delen van de wereld (met overeenkomstige record-ontvangsten aan deviezen) tracht wette lijk vast te laten leggen, dat deze representatieve tentoonstelling van de Com monwealth ook op Zondag geopend mag worden. hij een overtreding vap de Zondags rust vermoedde. Zo'n overtreding vindt volgens de wet plaats, wanneer uit een of andere vermakelijkheid materieel voordeel wordt verkregen. Het is dus niet verboden om op Zondag te voet ballen, maar wèl om er entrée voor te heffen. Ook concerten zijn alleen toe laatbaar bij vrij entrée. 25.000 gulden aanbrengpremie jyjliS. HOUGHTON behoefde dus alleen maar te onderzoeken of in de een of andere vorm een geldelijke bijdrage werd gevraagd. Dan had de openbare aangever een zaak en zijn vrouw dien de als getuige; dank zij haar talent voor gedaanteverwisselingen viel het nooit op, dat het steeds weer dezelfde persoon was, die als getuige a charge optrad. Daar de wet van 1780 een pre mie voor dc aangever uitlooft, kwam Houghton op een inkomen van üp.OOO gulden per jaar (belastingvrij). De rechters staken hun verachting voor de vreemde practijk van de aangever niet onder stoelen of banken, maar zij moesten hem volgens de wet de hem toekomende premie toekennen. Ten slotte konden echter verschillende za ken onder veroordeling tot betaling van de kosten afgewezen worden, zo dat Houghton de lust verging 'zijn practijk voort te zetten. Al is de openbare aangever thans ook ter ruste. Herbert H. Martin blijft waakzaam; hij is de voorzitter van de „Vereniging voor de Heiliging van de Dag des Heren", een machtige organi satie, die midden in Londen een ge bouw kon kopen, dat 700.000 gulden gekost heeft. Deze vereniging waakt erover, dat Zondags iedere activiteit onderdrukt wordt en zij kent daarin 0P een vergadering van juristen, die zich kort geleden met deze kwes tie bezig hield, werd erop gewezen, dat volgens de sinds 1780 bestaande wet zelfs een kus, die een Engelsman op Zondag aan zijn geliefde geeft, de overtreder een boete tot 500 gulden kan opleveren, als hij de pech heeft op heterdaad door een „openbare aan gever" betrapt te worden. Dat zo'n in stelling in Engeland, het land van de fairness, kan bestaan, is wonderlijk genoeg; maar de „openbare aangever" dateert uit de puriteinse tijd, evenals de wet betreffende de Zondagsrust van 1780, die gebaseerd is op wetten van 1625 en 1677 en eigenlijk alleen door de aangever in leven wordt gehouden. Het beroemde geval Houghton-le- Touzel heeft de kwestie van de Zon dagsrust enige jaren geleden weer doen opleven. Houghton was klerk bij een advocaat, waar hij gelegenheid kreeg in oude wetten te bladeren. Bij deze lectuur kwam hij op de wet van 1780, die zeer omvangrijk en ingewik keld is. Houghton nam twee jaar de tijd om in alle bijzonderheden door te dringen. Toen nam hij ontslag uit zijn betrekking en vestigde zich als „open bare aangever". Hij werd daarbij ge steund door zijn vrouw, een buitenge woon knappe verschijning, die in staat was haar gezichtsuitdrukking binnen enkele ogenblikken zo te veranderen, dat zelfs ervaren detectives meenden een geheel andere persoon voor zich te hebben. Houghton stuurde zijn vrouw en medewerkster erop uit, overal waar geen pardon. Zo verhinderde zij on langs een cricket-match ten bate van een verongelukte en noodlijdende spe ler en een bloemententoonstelling ten bate van een kinderziekenfonds. Ze wilde zelfs haar veto uitspreken tegen een luchtvaartbijeenkomst, die geor ganiseerd zou worden om recruten te werven voor de RAF; zo ook tegen de oefeningen van reserve-vliegers, die op het weekend gesteld waren, om de industriële productie gedurende de week niet te storen. In het laatste ge val hebben de autoriteiten zich echter van de protesten der vereniging niets aangetrokken. Het zal niet gemakkelijk zijn om het voorstel van de regering te doen aan nemen, waarbij bepaald wordt, dat de tentoonstelling, die naar men hoopt 3 a 4 millioen vreemdelingen zal trek ken. Zondags geopend mag zijn. Aan beide kanten van het Lagerhuis, zo wel bij de Labour-partij als bij de con servatieven, zit een aantal onbuigzame Puriteinen, die nog helemaal in de geest van Cromwell leven en hun stemmen zullen de doorslag geven. Reeds geruime tijd volgde de Haagse recherche de gedragingen van een paar mannen, die zich in café's ophielden en daar grote verteringen maakten, zonder dat men kon nagaan, wat ze uitvoer den. Het spoor leidde eerst naar hun slachtoffers, die mededeelden dat zij herhaaldelijk bezoek hadden gehad van leden van het complot. Zij waren er toe gebracht, geld af te staan voor de financiering van een ta- pijtenhandel, het oprichten van fa brieken voor sigarenaanstekers, kinder speelgoed, schenkkurken en soortge lijke zaken, waar aan veel te verdienen zou zijn. Voor de leden van het complot was er in ieder geval aan te verdienen: een van de heren had op zeker moment vier auto's en een andere medeplichtige kon zich een dure reis naar Parijs permit teren. Tijdens zijn afwezigheid zond hij een telegram naar zijn vrienden, om hem vooral op de hoogte te houden van de gang van zaken. Dit viel de politie in handen. De afzender is nu in Barcelona aangehouden en zal wel spoedig bij zijn vrienden in het gevang terecht komen. Vermiste Indiase vliegtuig thans gevonden Alle zestien passagiers en de vier leden van de bemaning, die aan boord van de vermiste Dakota van de Air India waren, zijn dood aangetroffen. Het toestel was Woensdag op een vlucht van Madras naar Trivandroem vermist geraakt. In zware mist heb ben reddingploegen in het dichte oer woud dagenlang gezocht tot zij de wrakstukken van het vliegtuig op 250 km. ten noorden van Trivandroem aan troffen. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van mr. W. A. J. V. oud-burgemeester van Den Haag, die door het Haagse gerechtshof is veroor deeld tot 3 maanden gevangennisstraf en een boete van f 10.000 wegens over treding van het deviezenbesluit. 72. De brigadier en meneer Spaar varken kunnen het allemaal niet gelo ven. En toch hebben ze het met eigen ogen gezien. Twee bewusteloze rovers, aan handen en voeten gebonden. „Ik moet zeggen, het is keurig werk, zegt brigadier Slim tevreden. „Ik zelf zou het jullie niet verbeterd kunnen heb ben". En meneer Spaarvarken straalt ook ai van genoegen. Al het geld van de spaarbank is terecht en niemand zal enige schade behoeven te lijden. „Zeg me wat jullie wensen jongens", roept hij en jullie wens zal vervuld worden" „We zouden heel graag naar onze moe der gaan", zegt Pim verlegen. „Moe der weet nog van niets en ze zal niet begrijpen, waar we blijven". „Accoord De politiejeep zal jullie naar huis brengen", roept brigadier Slim. „Jullie -zult je moeder heel wat uit te leggen hebben". Enbinnen het kwartier houdt de jeep stil voor het hok van Pim, Pam en- Bom. Hun avontuur is weer ten einde. EINDE. X X X X DOOR LOULA G. ERDMAN X 75) „Laat mij meehelpen", zei ze tot Beulah. „Het is zonde om hier in de keuken te helpen in die mooie japon", zei Beulah. „Waarom ga je niet naar de voorkamer en ontvang je de mensen, die komen? Iemand moet dat doen". Elaine zei snel nee. Zij wist dat zij niet naar de woonkamer kon gaan. want Barry zou daar kunnen zijn en zij voelde zich niet in staat hem nu te zien. „Ik zal een schort voor je krijgen als je hier blijft helpen", zei Beulah, ter wijl zij zich, zoals zij ook voor ieder ander deed, naar haar wens schikte. Elaine, die wist dat zij haar eigen schort had mee moeten nemen, nam dat wat Beulah haar overhandigde. Andere vrouwen brachten altijd haar eigen schort mee, in krantenpapier verpakt in haar handen met levensmiddelen of in haar tassen. Maar Elaine vergat het steeds. Zij was geen goede hulp, overi gens. Zij had geen aanleg voor huis houdelijk werk. Zij was zich er van bewust dat, zelfs met volop melk en boter en eieren, haar gerechten er nog even bleekjes uitzagen als die van haar moeder. Zelfs in de stralende weelde der Missouri zomers, zag haar tafel er nooit ook maar bij be nadering even rijk uit als die van de andere Kenzie-vrouwen. Zij kon er niet toe komen een kuiken te doden, zodat tenzij zij er aan dacht het Henry te vra gen voor hij naar het land ging, zij zelden gebraden kuiken op tafel had. Een gerecht dat vanzelfsprekend bij de dis van iedere Kenzie-familie verscheen van Juni tot October. Zelfs een kuiken toe te bereiden maakte haar lichtelijk ziek door de geur van het bloedige water. Ais zij een kuiken had gebraden kon zij er nauwelijks van eten. Dikwijls liet zij het met opzet achterwege Henry te vragen er een te slachten. Er waren altijd hammen in het rookhuis. Of schoon zij het nooit kon klaar spelen door de dikke huid en het harde vlees te snijden, had Henry gewoonlijk zo veel voor het ontbijt gesneden, dat er nog ruim voldoende voor het middag maal over was. Dat was een symbool van hun huwelijk geworden als zij in de keuken kwam sneden ham of ba con te vinden, netjes gesneden en zon der zwoord, gelegd op het waspapier, waarin het brood was bezorgd. Elaine „bakte" niet zelf. Zij wist dat alle an dere Kenzies medelijden met Henry hadden, omdat hij brood van de bak ker moest eten. Zij had oprecht gepro beerd brood te maken. Een van de ge lukkigste herinneringen aan haar leven bij Tante Ellie was in de keuken te ko men en de versgebakken broden te vind :n, met de boter nog in de bruine korst terwijl zij op tafel lagen om af te met voedsel konden bezig houden op een paar sneden er van en tante Ellie gaf ze hun, besmeerd met boter, en met bruine suiker er op. „Nu, alsjeblieft", placht zij te zeggen „als jullie ze openen, ga dan ver genoeg van de keukendeur om de vliegen niet aan te trekken." Meestal klommen zij dan op de tak van de boom buiten Elaine's venster, en terwijl het brood smolt in hun gretigc- monden, fantaseerde Barry sprookjes van ridders en schone jonkvrouwen. Elaine volgde iedere aanwijzing op die tante Ellie haar gaf om brood te maken, maar altijd was het resultaat afschuwelijk. Ten slotte gaf zij het op en kocht brood in de kruidenierszaak Dit konden zij tenminste eten, want of schoon Henry al zijn best deed om te eten wat zij bakte, moest het meeste aan de honden of kuikens worden ge voerd. Nu deed Elaine het schort voor da: Beulah haar had gegeven, en begon het brood te smeren. Beulah had tante El be's gave om brood te bakken. Het luchtige van de broden, hun vorm, het bruin van de korst, waren alle zoals tante Ellie ze placht te hebben. Nu Elaine er over nadacht, waren alle din gen precies alsof de oude vrouw nooit was heengegaan. Hetzelfde eten werd opgediend op dezelfde tafel, waaraan dezelfde mensen zaten. De gasten wer den ontvangen met dezelfde eenvoud en wellevendheid en hartelijkheid Beulah, die het meest vreemdelinge was in de familie, was degene die de oude gebruiken voortzette, net zoals zij altijd waren geweest. Mamie Bledsoe sneed aardappels voor de salade. Het was jaren geleden dat Elaine de vrouw had gezien zo lang dat zij zich niet meer kon herinneren of de vrouw een ver verwijderde nicht was van de kant van Tante Ellie of van Oom Dade. De Bledsoes waren erg arm. Zowat de enige gelegenheid waar bij zij hun rijkere verwanten kwamen bezoeken, was bij huwelijken of be grafenissen. (Wordt vervolgd) Winterkou in den lande Purol voor huid en hanj KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. -e Oobtermeer: R. j. yl ma te Nieuw Leuzen; te Hey en Boe J. W. v. d. Linden te Kamerik. genomen naar Enschede als hulpsT diker voor de wijk Lonneker: mej, Schreuder, candidate te Haarlem, dankt voor Bodegraven (toezeggij L. Kievit te Putten. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Vlissingen: P. y l Schaaf, res. legerpredikant te Epe; I Palembang: K. L. F. Ie Grand te Twijl thans als res. legerpredikant werkzaT te Rotterdam-Delf shaven: H. W. Wierdal 's Gravenhage-Loosduinen. AangeX men naar Capelle a.d. IJsel: G. Bod candidaat te 's-Gravenhage, die bedarl voor Aarlanderveen, Tweede ExloërmtJ Reitzum, St. Jacobiparochie, Vries, 1 penveld, Wilnis en Woubrugge. dankt voor Tijnje: L. Zwanenburg,i| legerpredikant, woonachtig te Midaelbi Gereform. Kerken (onderh. art. 31 KI Beroepen te Loppërsum-Wesl embden: G. A. Jansen te Hoorn-EnwJ zen. P r wordt natuurlijk ietf extra's gedaan en dat brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar, dat er aan Uw extra uilgaven bij De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juist in deze dure dagen is bei winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Gruyter artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij U terug. Is dat niet een uit komst juist nu? BUREAU: ADMINISTRATIE Voord-.ii 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN tegeri rheumatiek Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in fe nemer Practisch smakeloos Tegen spier», zenuw- en gewricWl rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver-| koudheden en pijnen. Het feit, in R 12 (Salicylamide) de vooral nevenverschijnselen verantwoordelijk! zuurgroep ontbreekt, maakt het wl gelijk de voorgeschreven dosis zoodr| bezwaar in te nemen. Kuur ver pakking, inh. 48 tabled Gtd. 3.20. Verkrijgbaar bij apothety en drogisten HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 1 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCBï| 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturc kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Niea 9.10 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden, il Gram.muziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gnf muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 concert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Scka| radio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.mui 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. Hl Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 .N'iKj en Katholiek nieuws. 13.20 Omroeporl 14.00 Promenade-orkest. 14.30 Voor de vtkJ 15.25 Koperkwartet. 15.40 Kerstwijdingsdifil 16.30 Zendersluiting. 18.00 Voor de jeeil 18.30 Land- en tuinbouw-causerie. l&fl Kerstboodschap. 19.00 Nieuws en weerbeii ten. 19.15 „Levensvragen van allerlei asrtl 19.30 „In dienst van het Vaderland". Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Sctiü wedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Ff-1 lie-competitie en spraakwaterval. 20.10 Gp| rieerd programma. 22.10 Gram.muziek. Buitenlands overzicht. 22.35 Kerkkoor i Bachkoor. 22.45 Avondoverdenking. Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 All 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 'I Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 MorC| wijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 Populair eert. 10.30 „De Antwoord-man". 10.45 Gra muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gaf muziek. 11.45 „Is er iets nieuws onder zon?", causerie. 12.00 Metropole-orkest. Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 ,J spionnetje". 12.38 Lichte muziek. 13.00 Ni| 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Zang en 13.45 „U kunt het geloven of niet". H| Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw, Gram.muziek. 15.00 Voor de zieken. ^1 Orgel en accordeon. 16.30 Zenderslu'f 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatjes. 18.30 0^ orkest. 19.00 Voor burger en militair. Orkestconcert. 19.45 „Opvoeding tot Sls^ burger", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Acfj aliteiten. 20.15 Radio Philharmonisch-o^L 21.15 „Eugenie Grandet", hoorspel. 22.45 caal Dubbelkwartet. 23.00 Nieuws. 23-1 Sportactuali teilen. 23.30—24.00 Gram.nw^l De ministers van Buitenlandse Za ken van de vijf mogendheden, die aar, gesloten zijn bij het Pact van Bruss« Belgie, Engeland, Frankrijk. Luxem hurg en Nederland zijn gisteren bij een gekomen teneinde hun nieuwe pt gitie te bespreken. In een door de Raad van de Wesl europese Unie uitgegeven communiqu wordt verklaard, dat de reorganisati van de Noordatlantische verdedigin geen invloed zal hebben op het Brui I seise verdrag. Speciaal op politie! maatschappelijk en cultureel gebie gal de nauwe samenwerking der vi 'mogendheden voortduren. De consu tatieve raad keurde de rapporten ovs de sociale en culturele samenwerkin "°°De militaire organisatie van de We telijke Unie zal echter worden gewi. zigd. De afdeling voor het opstelle I van militaire plannen wordt in ha: geheel opgenomen in de organisat: van het Noordatlantisch verdrag. Het grote vraagstuk wordt gevornc door- de bekostiging van de herbew: pening. In de eerste plaats moeten c kosten hiervan worden vastgesteld, r bepalingen in het verdrag van Brass betreffende de landsverdediging bli ven gehandhaafd. De militaire ben: lingen van het voor vijftig jaar gesl< i ten Brusselse verdrag worden in gi l val van nood automatisch van krach Dit is niet het geval bij de voor twii tig jaar gesloten Noordatlantiscl overeenkomst. Antwoord aan de Sowjetun Amerika, Frankrijk en Engelan die Dinsdag het antwoord op de Ru sische uitnodiging tot het houden va een vier mogendheden-conferentie ov, Duitsland hebben goedgekeurd, do< hierin het voorstel de plaatsvervai gers van de ministers van Buitenlani se Zaken bijeen te roepen om te trac! ten het eens te worden over eenagei da. De westelijke mogendheden zi. niet bpreid met Rusland alleen ov de demilitarisatie van Duitsland spreken. I Het antwoord zal waarschijnlijk Vr dag worden verzonden. (Van onze pari DIJ de behandeling van het hoofdstu en Waterstaat in de Tweede Kan nu weer hebben de leden een ganse Woensdagmiddag heeft hij daarop ge dat ter bevordering van de wcrkvei staatswerken tot een bedrag van 25 uitvoering daarvan overgegaan word, Werkverruimingspianne \/OOR de uitvoering van het Rij 4 wegenplan is een som van 750 ir liocn gulden beschikbaar, zo dee. hij mee. Dit betekent echter niet, i dit bedrag zo gauw mogelijk m worden opgebruikt Er is een sche I opgesteld voor de voordeligste oes I ding van dit geld. In zekere zin ge I dit ook voor de 208 millioen guld 1 die voor de waterstaatshuishouding uitgetrokken. De kwestie van de aanleg en de v betering van de havens van Katw I en Scheveningen is nog bij de reger I in studie Er zijn verscheidene bel gen bij betrokken, die nauwkeurig I gen elkaar afgewogen moeten wore I Daarover is thans een levendig mi De Krommenieërs, van wie de o cier van Justitie te Alkmaar, tien gen geleden had gezegd, dat zij h op weg waren om misdadigers groot formaat te worden, hoor hedenmorgen het vonnis over zich spreken. Marinus B. werd tot één jaar aftrek verordeeld en Pieter H. tot i jaar, eveneens met aftrek van de i ventive hechtenis. De officier had i tijds tegen B. anderhalf jaar en te H. vier jaar gevangenisstraf ge Deze Zaankanters hadden Zich op schillende plaatsen in Noord-Holl schuldig gemaakt aan inbraken. Verwachting, geldig tot Vrijdaj avond: Zwaar bewolkt en neveli weer. Plaatselijk enige lichi sneeuw of motregen. Overwegen matige wind tussen Zuidoost Oost. Temperatuur om het vrie, punt tot lichte vorst. Vrijdag: Zon op 8.46, onder 16.2 Maan op 14.28, onder 7.27.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 8