Hoge Commissarissen spraken vijf uur met Dr. Adenauer De afvloeiing van Ambonese militairen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Meer kinderbijslag voor de grote gezmnen Indonesische regering zal boycot actie niet tegengaan Vrijdag 22 Dec. 1950 147e Jaargang No. 300 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Lees voor familie berichten Uw streekkrant Stap vooruii op de lange weg naar Duitse troepen in Atlantisch leger Bonn zou een veiligheids- verdrag eisen lij veertien dagen verloor Mc. Arthur 12975 man Kardinaal von Preysing (70 jaar) overleden Weerbericht Roosenburg tekent het contract Compensatie voor hogere huurzegt min. Joekes Atoom-laboratorium in Nederland Joegoslavië acht aanval niet uitgesloten Amerikaanse troepen vóór Juli naar Europa Russische troepen in Bulgaarse haven? Houdt het of houdt het niet? CHANTAGE OM NIEUW-GUINEA Nederland verplicht tot overdracht van Irian Unie op het spel gezet? PROF. GERBRANDY INTERPELLEERDE MINISTER S' JACOB GerbrandyZij worden de dood ingejaagd De Minister: Van uitlevering is geen sprake KoAt ReJuteÊ Ambonezen willen niet naar Ambon Overval op Javase Bank te Surabaja Drie defensiezones in Europa? Eisenhower zou zich te Straatsburg vestigen BUREAU: ADMINISTRATIE VoorcL.u 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCHICODEANT De drie geallieerde Hoge Commissarissen en de Westduitse Bondskanselier, gonrad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn en bespreking van vijf uur gehad over de Duitse bijdragen tot de defensie van West-Europa. Tevoren hadden de drie Hoge Commissarissen onderling een bespreking gevoerd. In een communiqué werd verklaard, dat dr. Adenauer de verzekering ontving, dat Duitsland ter zake van zijn bijdrage tot de Westeuropese defensie niet voor een voldongen feit zou worden gesteld. Er werd overeengekomen, dat Duitse en geallieerde deskundigen binnenkort besprekingen zullen voeren over de omvang van de Duitse bijdrage en de wijze, waarop zij zal worden gegeven. Het resultaat van deze besprekingen zal daarop weer door de Bondskanselier en 3e hoge Commissarissen worden besproken. zaak hierop neerkomt, dat de West duitse troepen in geval van oorlog niet in actie zullen gaan onder ongunstiger omstandigheden dan de anderen. Ofschoon West-Duitsland slechts ge vechtsgroepen zal mogen hebben, ter wijl de geallieerden divisies hebben, die tweemaal zo groot zijn, hebben mi litaire deskundigen op grond van re cente ervaringen de overtuiging ge kregen, dat de gevechtsgroep de mo dernste tactische eenheid is. Een Duitse functionaris verklaarde, dat een militaire studiegroep binnen kort zal worden gevormd om de Duitse defensiebijdrage te bestuderen. Zij zal besprekingen voeren met de leiders van alle Westduitse politieke partijen. Dit zal waarschijnlijk begin Januari ge beuren. Stap vooruit Adenauer verklaarde na de conferen- tie: „Wij hebben een flinke stap vooruit gedaan". Vóór de bespreking had Adenauer Donderdagochtend een i onderhoud met Frangois Poncet, de 1 Franse Hoge Commissaris, die, naar (verluidt, de Bondskanselier een alge meen overzicht heeft gegeven van de resultaten, die de Atlantische Raad te Brussel heeft bereikt. Men neemt aan, dat de Hoge Com missarissen Adenauer Donderdagavond op de hoogte hebben gesteld van het besluit van de Atlantische Raad om de herbewapening van een beperkt aantai Duitsers toe te staan onder voorwaar den. die tegen een herrijzenis van een Duits nationaal leger en een generale staf garantie zullen bieden. Het algemene plan is. zoals bekend, dat de Duitse strijdkrachten zullen worden georganiseerd in gevechtsgroe pen van ongeveer 6,000 man en in to- I taal 150.000 man zullen tellen. De Duitsers Een Westduitse woordvoerder had Don- derdag reeds verklaard, dat de Duit se eis tot gelijke behandeling in hoofd Koreanen niei meegerekend De strijdkrachten der V.N. hebben in de periode van tegenslag tussen 27 November en 12 December 12.975 ver liezen geleden, die van de Zuidkore- aanse manschappen niet inbegrepen, aldus een communiqué van generaal MacArthur. Tot de verliezen worden gerekend doden, gewonden en vermisten. De zwaarste verliezen werden geleden door de Amerikaanse tweede infante- rie-divisie (4131), grotendeels bij de terugtocht van het Tsjongtsjonfront in Noord-West-Korea. Daarna komen de j twee divisies, die bij de terugtocht uit het Tsjosin-bekken betpokken waren, namelijk 2891 verliezen bij de eerste mariniersdivisie en 2097 bij de zeven de infanterie-divisie. Volgens het communiqué is de om vang van deze verliezen niet onge woon in vergelijking met de verliezen die in soortgelijke omstandigheden in dere oorlogen worden geleden. Kardinaal Graaf von Preysing, de ka tholieke bisschop van Berlijn, is Don derdagmiddag op 70-jarige leeftijd aan een beroerte overleden. In 1935 werd Graaf von Preysing aartsbisschop van Berlijn. Hij toonde zich een fel tegenstarder van het natio- naal-socialisme, en, na de oorlog, van het communisme. Hij werd herhaalde lijk door de Oostduitse autoriteiten aangevallen, omdat hij de geestelijken in zijn bisdom verbood deel te nemen aan het nationale front, het alle par tijen en organisaties omvattende Oost duitse politieke blok. De Paus benoemde hem in 1946 tot kardinaal. Door zijn dood is het aantal kardinalen in Duitsland tot twee ge daald: Kardinaal Frings van Keulen en Karinaal Von Faulhaber van München Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Over het algemeen zwaai bewolkt met plaatselijk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. 16.31. Maan op 15.06, onder 8.35. ZATERDAG: Zon op 8.47, onder Een veiligheidsverdrag? Jn diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat ook het Duitse verzoek om een veiligheidsverdrag in plaats van het bezettingsstatuut is De- sproken. Het is zeker, dat de geallieerden in verband met de integratie van Duitse eenheden in het Atlantische leger ver dere verzachtingen van de bepalingen van het bezettingsstatuut zullen toe staan. Men gelooft echter niet, dat zij het statuut in zijn geheel zullen op heffen, omdat hiermee de juridische grondslag voor de aanwezigheid van de geallieerde troepen in West-Duitsland zou komen te vervallen. De Nederlandse voetballer André Roo senburg heeft gisteren zijn officiële oefenwedstrijd met het elftal vau Flo- rentina gespeeld en zijn contract ge kregen, naar verluidt een transactie, waarmede een bedrag van 16.000.000.- Iire (ongeveer 95.000 gulden) gemoeid is. Vandaag vertrekt hij naar Nederland om zijn transfer te regelen. Het is nog Onbekend, wanneer hjj naar Florence kan terugkeren om voor Florentina uit te komen. Minister Joekes heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van so ciale zaken medegedeeld, dat de kin derbijslag zal worden verhoogd voer gezinnen met vier en meer kinderen. Er wordt nog nader overlegd met de loon- en prijscommissie en de Stich ting van de Arbeid. Deze verhoging moet worden beschouwd ais een com pensatie voor de huurverhoging voor deze groep. Het laboratorium voor „vreedzaam atoomonderzoek", voor de voorberei dende werkzaamheden, waarvan de programma- en begrotingscomcjissie der Unesco reeds gelden heeft uitge trokken, zal waarschijnlijk in Frank rijk, Zwitserland, Nederland of Belgie worden gebouwd, aldus heeft Buurlanden beschuldigd van te grote legers Generaal-majoor Djoero Loncare- witsj, een lid van maarschalk Tito's legerstaf, verklaarde Donderdagavond, dat Joegoslavië met het oog op de hui dige wereldsituatie een aanval van de Cominformlanden niet uitgesloten kan achten. Generaal Loncarewitsj beschuldigde Bulgarije, Hongarije en Roemenie er van, dat zij grotere legers hadden dan door de vredesverdragen is toegestaan. Bulgarije, zo vervolgde hij, onder hield een leger van 160.000 man, ter wijl het volgens het vredesverdrag een leger van niet meer dan 55.000 man mocht hebben. Roemenie had twee maal zoveel als de toegestane 138.000 man onder de wapens en Hon garije had in plaats van 70.000 man 140.000 man onder de wapens. Joegoslavië behoeft niet bevreesd te zijn, zo ging de generaal verder, „want heden zou de gehele vredelievende mensheid aan onze zijde staan in het geval van aggressie jegens ons". Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft Donderdag te Washington verklaard, dat hij verwacht, dat voor een Juli van het volgend jaar enige extra manschappen naar Europa zullen Worden gezonden. de Franse commissaris voor de atoom energie, Francois Perrin, te Bombay verklaard, Men verwacht, dat het plan op de volgende bijeenkomst van de Raad van Europa zal worden goedgekeurd. Ook zou men Duitse geleerden bij de voor bereiding van de bouw willen betrek ken. „Het niet-politieke laboratorium zou het grootste van deze soort in Europa worden. Er bestaan plannen om een „cosmotron" te bouwen een machine, die door het splitsen van atomen soortgelijke deeltjes als zich in komische stralen bevinden zou kunnen produceren. Deze mededeling was het voornaam ste deel van 's ministers antwoord <-,p de opmerkingen, die vele Kamerleden gisteren en eergisteren over zijn beleid hadden gemaakt. Daarbij was aange drongen op een compensatie voor de komende huurverhoging voor die men sen, die weinig of geen belasting oe- talen en daardoor extra van de huur verhoging te lijden hebben. De min> ter had uiteengezet, dat aan algemene compensaties niet kan worden gedacht, omdat de omstandigheden individueel en plaatselijk vaak zozeer verschillen, dat men niet van een bepaalde groep kan spreken. Grote gezinnen vormen, wei zulk een „bepaalde" groep. Ove rigens zal de verhoging gelden voor alle gezinnen met vier en meer kinde ren en niet enkel voor de minst draag- krachtigen. Verder hebben de Kamerleden nog aïlei'lei wenselijkheden en noodzake lijkheden bepleit, zoals verbetering van de blindenzorg, de 48-urige werk week voor winkelbedienden en meer van dien aard. De Kamer is niet dooi de begroting heengekomen. Een ge- dëelte is aangehouden tot na het Kerstreces met het oog op de tijd en toch ook omdat er eerst een beslis sing dient te vallen over de kwestie van de topsalarissen. Deze week zouden Russische troepen in de Bulgaarse Zwartezeehaven Bur gas gijn ontscheept. VRAAG VAN DE DAG Niet zodra komt er ijs in vaart of sloot of de jeugd is er bij om te pro beren of het sterk genoeg is. Feitelijk moeten we zeggen: mannelijke jeugd, daar de meisjes voorlopig liever de rol van toeschouwster bij dit min of meer gevaarlijke spelletje vervullen. De Indonesische regering heeft me degedeeld, generlei maatregel van bui tengewone aard te zullen treffen in verband met een eventueel initiatief of activiteit van het Indonesische volk, die zou kunnen leiden tot een boy cot van de Nederlandse belangen in verband met de kwestie-Nieuw-Gninea, pROF. MR. P. S. GEK BRANDY heeft gistermiddag in de Tweede*Kamer de minister van Oorlog geïnterpelleerd over de wijze van afvloeiing en verschepen van Ambonese ex-KNIL- militairen. Naar aanleiding van een vijftal vragen heeft de anti-revolutionnaire woordvoerder betoogd, dat men bezig is met de middelen, die toepassing hebben gevonden en nog vinden, de trouwe KNILAmbonezen in de dood te jagen door hen te zenden naar 't door de APRIS bezette deel van Ambon. De heer Gerbrandy stelde de minister de vraag of deze het toelaatbaar acht pressie door middel van zinspeling op ge bruikmaking van de krijgstucht uit te oefenen en of de be windsman niet met hem van oordeel is, dat de genoemde militairen krachtens art. 44 Regeling Landstrijdkrachten het recht hebben afvloeiing naar een niet door hen begeerd gebied af te wijzen. Na de vraag of het niet ongerechtvaardigd is, dat de Nederlandse legerleiding de afvloeiing laat beïnvloeden (c.q. zelfs bepalen) door de Indonesische autoriteiten, vroeg de heer Gerbrandy of het niet gebiedend noodzakelijk is, dat niet alleen de rechten der betreffende militairen worden geëerbiedigd, maar dat ook de voorlichting aan deze belanghebbenden over die rechten zodanig moet geschieden, dat nooit of te nimmer van „uitlevering" van deze eenmaal aan Nederland getrouwen kan worden gesproken. In zijn vijfde en laatste vraag zegt de heer Gerbrandy: „Acht de minister het niet ontoelaatbaar, in afwachting van een definitieve door de rechter uitgesproken beslissing, een rechterlijk bevel tot hand having van de status quo, hetwelk de slachtoffers rechtsbescherming wil verlenen, niet onvoorwaardelijk na te leven?". jAoor de directeuren van de Amerikaan se luchtbeschermingsdienst is een „radiologische dienst" ingesteld. Deze zal tot taak hebben gebieden welke door uitstralingen tengevolge van overleed 48 jaar geleden op 55-jarige leeftijd. Als die 23-jarige koopman uit Den Haag dat geweten had, was hij waarschijnlijk niet zó hard van stapel gelopen. Nu is hij gearresteerd wegens atoombomaanvalïen „besmet" zijn op geprotesteerd tegen de slechte kwaliteit schaking, omdat hij met zijn 18-jarige te sporen en af te bakenen. Q Is het van de door de regering (gratis) ver- uitverkorene, wier moeder zich tegen deswege niet begrijpelijk vrienden, dat strekte kunstgebitten. Ze beweren, dat een huwelijk verzette, onder valse naam de Engelse auteur Priestley, geïrriteerd de Britten thans minder vijgen kopen in Scheveningen op kamers was gaan door „al dat gepraat over interplanetair omdat de pitjes onder het gebit komen wonen. Nu dan pikt Togliatti het verkeer", in de „News Chronicle" vast- te zitten. handiger in: Volgens het blad „11 Mo- stelt dat de aardebewoners voorlopig J-Joewel Oma May Place uit Syracuse mento" zou de Italiaanse nog niet in staat zijn zelfs maar het in de staat New York ook wel een no. één zijn communist reis naar de Sowjetunie miezerigste meteoortje over te nemen? gebit zal dragen (ze werd 102 jaar), kan ondernomen hebben om te trouwen met „Als we dan al de moed, het geduld ze nog pittig haar mondje roeren: Haar Leonide J-otti, het parlementslid dat de energie en de middelen hebben naar recept voor een lang leven: „Sta nooit hem vergezelt. Zijn eerste huwelijk andere planeten te reizen", zo schrijft 's nachts op om je kinderen te helpen, werd kort geleden door een Russische hij, „laten we die dan eerst gebruiken iaat je man dat doen!". De heer Place rechtbank ontbonden. Winston Chur- om de aarde zelf een beetje op te rui men". Q Voor opruim-enthousiasten is in Amerika alvast werk te over: De storm van 25 November j.l. ontwortelde daar z-oveel bomen, dat alle pulpmolens in de V.S. er twee jaar volop van zou den kunnen draaien. O De bossen in Australië worden niet door stormen doch door branden geteisterd; in de staat Victoria nemen zeventigduizend personen aan de bestrijding van het vuur deel. In Koela Loempoer op Malakka kraaide de rode haan ook al victorie: Tweehonderd ton rubber ter waarde van 820.000 gulden werden door brand vernietigd. Zonde van al die kauwgom! o Over kauwen gesproken: De Engelse vijgenhandelaren hebben bij de minister van gezondheid Beven hriomboel chili zoekt het Zuidelijker. Die gaat met de Kerstdagen zijn ouwe botten wat verwarmen in Marrakesj waar in deze tijd van het jaar volop de zon schijnt. Zijn schildersattributen gaan natuurlijk mee. En de Spaanse schil der Canada ontdekte tijdens restaura tiewerkzaamheden in Iran een doek dat aan Rembrandt wordt toegeschre ven. Generaal Eisenhower, Europa's nieuwe opperbevelhebber is zelf zo wat een schilderij. Als hij in Januari hierheen komt zal hij op zijn tuniek 51 militaire onderscheidingen dragen, waarmee hij zelfs „Monty's beroemde regenboog" zal slaan. Onder de vele eretekens bevindt zich ook een Russi sche, de eerste klasse van de orde van Soevoraf. JN zijn toelichting zeide de heer Ger brandy. dat z.i. de mensen niet juist worden voorgelicht. Het vonnis releve rend, dat 's morgens door de president van de Haagse rechtbank in kort ge ding was gewezen (waarvoor wij u naar onderstaand bericht verwijzen Red.) en waarin te kennen wordt gege ven, dat de af te vloeien militairen be horen te kunnen kiezen en gerechtigd zijn Nieuw Guinea als plaats van ves tiging te kiezen, verzocht de heer Ger brandy de minister zich naar deze uit spraak te voegen. „Wilt u het vonnis zo royaal toepasseni dat het schip van 18 December wordt teruggeroepen? Bewijs, dat gij het recht wilt volgen', aldus spr. De heer Hofstra (P.v.d.A.): Recht? De heer Gerbrandy: „Ja, recht". De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.): „Dit is een politiek vonnis". De heer Weiter (KNP): „Het is recht". Zie vervolg pag. 5. Staat der Nederlanden in kort geding veroordeeld De president van de Haagse recht bank, mr. A. N. Kuhn, heeft gister vonnis gewezen in het kort geding van de Ambonese militairen van het voor malige KNIL tegen de Nederlandse Staat. Het vonnis verbiedt gedaagde (de Staat der Nederlanden) afvloeiing van Ambonese ex-KNIL-militairen of hun gezinsleden zonder hun toestem ming naar Ambon of enig ander ge bied van de republiek Indonesia op straffe van betaling van een dware- som van f 1 millioen. Gedaagde werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het ge ding. zolang een dergelijk initiatief niet in strijd komt met wet en openbare orde. Een weigering van Nederland om voor het einde van het jaar de souvereini- teit over Nieuw-Guinea aan Indonesië ver te dragen, zou inbreuk vormen op de verplichting, die Nederland op zich heeft genomen tegenover de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, om het grondgebied van Nederlands-Indie volledig en onvoorwaardelijk aan In donesië over te dragen. Zulk een in breuk, aldus zegt de officiële verkla ring verder, zou noodzakelijkerwijze leiden tot een ernstige verslechtering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië en de grondslagen voor een toekomstige samenwerking in de waag schaal stellen. Zij zou ook onvermijdelijk een aan leiding vormen tot betogingen van kwaadwillige zijde en tot uitingen van gevoelens van verbittering onder de bevolking. Niettemin zal de regering haar ver antwoordelijkheid voor de bescherming van het leven en de wettige rechten van ingezetenen op haar grondgebied aanvaarden en- zij vertrouwt er op dat, in weerwil van zijn gewettigde veront waardiging, het volk van Indonesië, onder de leiding van president Sukar no en vice-president Moh. Hatta, zich loyaal zal betonen en zich zal onthou den van handelingen, strijdig met wet en orde. Demonstratie-staking Op 28 December zullen in geheel In donesië demonstraties in de vorm van een algemene staking worden gehou den, indien Irian niet bij Indonesië wordt toegevoegd, aldus de voorzitter van het strijdcomité Irian, Latuma- hina. op een vergadering te Makassar. Tevens zal de opzegging van de over eenkomst der Ronde Tafelconferentie geëist worden. Dezelfde dag wordt een boycot begonnen ten aanzien van de Nederlandse producten. Deze zullen verkocht noch gekocht worden, totdat Irian tot Indonesië zal behoren. Buit3,8 millioen Rupias Op de Javase Bank te Surabaja werd een aanval gedaan, waarbij 3,8 millioen rupias werden buitgemaakt. De bewapende rovers kwamen op het ogenblik, dat de kluizen geopend waren. Onder de vjjf rovers bevonden zich een Europeaan en een Indo-Euro peaan. De portier werd neergeslagen. JJIT gewoonlijk welingelichte bron te Londen wordt vernomen, dat de ministers van Defensie van het Atlantisch Pact en de militaire chefs de vorming van drie afzonderlijke verdedigingszones overwegen, n.l. een centraal-Europese zone onder persoonlijke leiding van generaal Eisenhower, een Noordelijke zone (Scan dinavië eiï Oostzeehavens) onder een bevelhebber, die ondergeschikt aan Eisen hower is en ten slotte het Middellandse-zeegebied onder Britse leiding. Het definitieve plan zal eerst worden opgesteld als Eisenhower in Europa is aangekomen. Deze zal een tijdelijk hoofdkwartier te Parüs vestigen maar in welingelichte kringen meent men, dat de generaal zijn permanente hoofdkwartier meer naar het Oosten wil inrichten. Straatsburg wordt in deze kringen zeer waarschijnlijk geacht.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1