Meer hartziekten dan kanker Kerst-Aanbiedingen) Stad en Omgeving firma M. PREIJER Zoon HILCKMANN DORRESTEIJN Een gevariëerd Kerst-filmdiner AGENDA Voor de a.s. Feestdagen Concert Haarjemse Orkestvereniging In vroeger eet Alkmaarsi Een ruzie die goed afliep Leerlingen namen af scheid van de heer Massink 1/z PRIJZEN De kaasmarkt Zieken en invaliden blij verrast w- VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 De bioscopen bieden voor elck wat wils nE Alkmaarse bioscoopdirecties zullen het publiek tijdens de komende „serie" feestdagen op uitstekende Kerst programma's vergasten. De vier plaat selijke theaters brengen stuk voor stuk een geheel eigen genre, hetgeen het bioscooppubliek in de gelegenheid zal stellen een keus te doen uit een copieus film-diner. In het Rex Theater draait de film .Odette Churchill", Cinema Americain komt met „De gebroken pijl", het Harmonie Theater met „Fran cis" en in het Victoria Theater zal men „Fra Diavolo" te zien krijgen. nE film „Odette", waarmede het Rex Theater de aandacht vraagt, heeft na een zeer succesvolle tournee in de Euro pese hoofdsteden Alkmaar bereikt. Nog betrekkelijk kort geleden beleefde deze ontroerende rolprent in aanwezigheid van Mrs. en Mr. Peter Churchill, Anna Neagle en Trevor Howard haar Neder landse premiere. Daarvoor was de film de hoge eer te keurt gevallen op de „Royal Performance" te Londen voor de Britse Koninklijke familie vertoond te worden. Door de spontane medewer king van Mrs. Churchill, haar echtge noot en kolonel Buckmaster, hoofd van de Franse afdeling van de Britse Intel ligence Service, die niet alleen de film inleidt, maar tevens zijn eigen rol speelt, is bewezen, dat Herbert Wilcox een zeer bijzondere prestatie heeft ge leverd. In een realistische beeldenserie heeft deze knappe regisseur de lijdens weg van de agente Odette Churchill, die het veilige Engeland ruilde voor het bezette Frankrijk en daar door een schier verbijsterende moed de hoogste Britse onderscheiding verwierf, tot le ven gewekt. Op aanwijzing van hen, die dit alles in werkelijkheid beleefden, hebben Wilcox, zijn echtgenote Anna Neagle en Trevor Howard met deze film een schoon monument Opgericht voor al degenen, die de strijd om de bevrijding van Europa niet bekroond zagen. „Odette" is voor alles de film geworden van Anna Neagle, een groot actrice, die met haar creatie de waar dering verkreeg van een der, zo niet de dapperste vrouw uit de jongste wereld oorlog. ■yAN geheel andere aard is „De ge broken pijl" in Cinema Americain. Hierin herleeft 't wilde westen uit de helft van de vorige eeuw, toen de laat ste Indianen zich verzamelden voor een verloren strijd tegen blanke kolonisten en soldaten. De haat tussen blank en rood is schier onbegrensd, totdat een ex-officier Tom Jeffords begrip krijgt voor het standpunt van de Indianen. Hij leert de zeden en gebruiken van de Apachen en trekt alleen naar het kamp van het opperhoofd Cochise. Er ontstaat een hechte vriendschap tussen de twee mannen, die beiden niets liever willen dan een einde te maken aan de node loze moordpartijen. Jeffords slaagt erin faciliteiten te verkrijgen, ondervindt tegenwerking bij zijn eigen landgeno ten, maar houdt vol. Het woord van Cochise wordt niet gebroken en als president Grant de Christen-generaal Oliver Howard de opdracht geeft vrede te sluiten met de Indianen is Jeffords de aangewezen onderhandelaar. De ex- officier heeft intussen liefde opgevat voor de charmante Sonsecahray. Het huwelijk wordt met Indiaans ritueel ge sloten, doch is geen lang leven be schoren. Enkele blanke renegaten ple gen een verraderlijke overval, welke aan de jonge squaw het leven kost Cochise wete de haat uit het hart van Jeffords te bannen, die zich ten leste gesterkt weet door het besef, dat de dood van zijn vrouw de uiteindelijke bezegeling van de vrede betekent. „The Broken Arrow" is een mobile kleurrijke en spannende Western, die ver uit steekt boven de gebruikelijke Wild West-films. James Stewart als Tom Jef fords en Jeff Chandler als Cochiso heb ben het grootste aandeel in de verdien stelijke verfilming. CTAN LAUREL en Oliver Hardy. Wie kent ze niet? De lange onnozele en de goedmoedige dikzak, de twee pech vogels, die in hun onnavolgbare onhan digheid in de dolste situaties verzeild raken. Dit edele tweetal, dat reeds in tientallen films onder de regie van Hal Roach hele volksstammen enkele uren vrolijkheid bracht, boekte wel het grootste succes in „Fra Diavolo". Het Victoria Theater brengt tijdens de Eén dezer dagen deed er zich *n merk waardig geval voor. In 'n gezin hier ter stede kreeg 'n zekere B. woorden met z'n vrouw. De vrouw had 'n paar dagen ge leden aan haar man beloofd, de Radio ce laten nazien. Echter toen B. 's avonds koud thuis kwam, wilde hij eens echt lekker bij de Radio naar een mooi hoorspel luis teren. Hij zette de radio aan en tot zijn grote verbazing kraste hij nog. Hij vloog op van woede, riep z'n vrouw en vroeg waarom zij de radio niet had laten na zien. De vrouw bracht haar man tot beda ren en zei heel nuchterik heb de radio niet weggebracht want ik liep van middag door de Houttil en zag bij Gebr. Kaal 'n fijn toestel staan voor 225, Die mijnheer vertelde mij dat ik onze radio kon inruilen en de prijs voor ons oude toestel viel erg mee De volgende dag ging B. met zijn vrouw naar het vertrouwde adres voor radio, Gebr. Kaal in de Houttil, en hij slaagde geweldig. Dit gezin kan nu met de komende feest dagen volop genieten van het prachtige Kerst- en Nieuwjaarsprogramma. Dank zij de prima bediening van firma Gebr. Kaal - Houttil - Tel. 4374 - Alkmaar (Adv. I.M.) Kerstdagen een reprise van deze rol prent en ongetwijfeld zullen velen deze terugkeer van harte begroeten. Waar Stan en Olly op het oorlogspad zijn, is niets» te gek. De 23-jarige samenwer king tussen Arthur Stanley Jefferson (Stan Laurel) en Oliver Norvelie (Oli ver Hardy) vond haar bekroning in „Fra Diavolo". De geschiedenis van de beide struikrovers mag voldoende be kend geacht worden. Rest ons daarom te vermelden, dat de film aan humor nog niets heeft ingeboet. QOK het Harmonie Theater heeft de keuze laten vallen op het lichte genre, zij het ook, dat „Francis" van veel latere datum is en deze oer- geestige film een geheel andere attrac tie kent, t. w. eensprekende ezel. Dit zeer bijzondere dier, dat het lief en leed deelt van Amerikaanse soldaten zorgt voor een lawine van verrassende situaties en dialogen. Op de meest on verwachte ogenblikken debiteert het wijsheden welke men niet achter een ezel gezocht zou hebben. Dat de oude legerezel, de onbetwistbare hoofdper soon in deze film, geducht op de lach spieren werkt, behoeft geen betoog Joseph O'Donner en Patricia Medina in de „menselijke" hoofdrollen voltooien het lachsucces. Inderdaad een komische film, welke een genoeglijke bioscoop voorstelling waarborgt. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Francis (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: De gebroken pijl (14 j.); Victoria Thea ter, 8 uur: Fra Diavolo (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ódette Churchill (14 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Fran cis (alle leeftijden); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De gebroken pijl (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Fra Diavolo (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Odette Churchill (14 j.) Grote kerk, 8 uur: Der Messias. Firma Zwaan vierde feest1 Het 60-jarig zakenjubileum van do firma Zwaan en Zn. had Woensdag de winkel in een bloementuin herscha pen. Vele uitgevers, collega's en per sonen uit het drukkersbedrijf hebben de beide firmanten hun gelukwensen persoonlijk doen toekomen. Door het personeel werd een mooie electrische klok aangeboden. Des avonds waren familie en vrienden verenigd aan het diner in het Wapen van Heemskerk. Hier werd nog het woord gevoerd door de heren K. Zeeman, Chr. Vennik en vele anderen. Het was voor de beide firmanten Zwaan een grote dag. VOOR DE TIENDE MAAL KEES STET. Op tweede Kerstdag zal Kees Stel in 't Gulden Vlies voor de tiende en tevens laatste maal zijn amusant kleinkuns'pro- gramma brengen. Oude Genever, Lr5.25 Citroen, Lr4,50 Fladderac, Lrf 4.6O Bessen, Lr4. Advocaat, vanaf p. fl3.70 Cognac, vanaf p. fl4.20 Cognac Bisquit, p. fl. Cognac Courvoisier p. Cognac Remy Martin p. Rhum Punch, p. fl Citroen Punch, p. fl 9.50 fl 11.35 fl. 13.80 Bisschopwijn, p. fl 4.— 4.— 2.20 Wijnhandel Alkmaar, Voordam 8, tel; 3166 Gistermorgen werd op korte, doch zinvolle wijze door de leerlingen der HBS afscheid genomen van hun direc teur, de heer Massink. De heer C. J. Struijk, waarnemend directeur der HBS sprak een kort afscheidswoord in de heel gevulde schoolhal. Hij zeide, d';t het initiatief genomen was om de Merkwaardig tijdsbeeld Conclusies uit de Alkmaarse sterlte-statistiek Er is een tijd geweest, dat tuberculose en kanker als de voornaamste belagers van ons leven golden. De moderne tijd met zijn jachtend tempo en zijn gewel dige, nerveuze spanningen, waaraan ten slotte niemand zich geheel kan onttrek ken, heeft ook hierin een radicale verandering gebracht. Hart- en vaatziekten maken nu aanzienlijk meer slachtoffers dan kanker en tuberculose, in Nederland zowel als in het buitenland. Hoe staat het in dit opzicht met Alkmaar? Vergelijkt men de cijfers over de sterfte en de oorzaken van de dood van thans met die van vijf-en-twintig jaar geleden, dan stuit men op enige zeer in het oog lopende verschillen. In Alkmaar bedroeg de sterfte een kwarteeuw geleden 10,2 per duizend inwoners per jaar. Ook in het laatst- verlopen jaar was dit het geval en het lijkt er dus op alsof geen verande ring is ingetreden. Het beeld wordt evenwel geheel anders en veel gunsti ger als wij zien hoe de sterfte over de verschillende leeftijdsgroepen verdeeld is. Destijds bedroeg in Alkmaar de zui gelingensterfte zes pet van het totaal, nu slechts vier a vijf pet. Voor de leeftijdsgroep van één tot veertien jaar zijn deze cijfers respectievelijk zes pet en drie pet. Daarentegen bedroeg 25 jaar geleden de sterfte tussen zestig en tachtig jaar 38 pet van het totaal, tegenwoordig evenwel vijftig pet, ter wijl op oude lieden boven tachtig jaar destijds 15 pet van de sterfgevallen in Alkmaar betreking hadden, tegenover thans 25 pet. Ofschoon het sterfte-totaal dus gelijk bleef, zien wij een zeer duidelijke ver schuiving van de jongere naar de oudere leeftijden. Nog opmerkelijker zijn intussen de cijfers voor de onderscheidene doods oorzaken. Dat de tuberculose en vooral long- tuberculose minder slachtoffers maakt dan destijds, is algemeen bekend. In de totale sterfte in Alkmaar daalde het deel, dat op rekening van de long-t.be. komt, van zeven tot slechts drie pet. Voor alle overige vormen van tuber culose zijn deze cijfers respectievelijk drie a vier pet en 0,5 pet. De tegen woordige behandelingswijze van tuber- culose-gevallen en meer nog de mo derne onderzoekings-methode, waarbij de z.g. doorlichting het mogelijk maakt t.b.c.-gevallen vroegtijdig op te sporen, sluiten de mogelijkheid in zich de t.b.c. als doodsoorzaak nog verder terug te dringen. Kanker. Kanker leidde 25 jaar geleden in Alk maar reeds tot zeventien pet van alle sterfgevallen; dit cijfer is opgelopen tot twintig pet. Dat betekent dus dat van elke vijf sterfgevallen in onze stad er één door deze ziekte wordt veroorzaakt. Het is dan ook heel gelukkig, dat overal ter wereld en ook in ons land naarstig gespeurd wordt naar middelen om kanker meer afdoende te bestrijden dan momenteel reeds mogelijk is. Uit de stijging van zeventien tot twintig pet, behoeft men intussen volstrekt niet te concluderen, dat kanker thans in Alkmaar veelvuldiger of in heftiger vorm voorkomt dan vijf-en-twintig jaar geleden. Veeleer kan deze stijging worden toegeschreven aan een betere diagnostiek en aan het terugdringen van andere ziekten als doodsoorzaak. In ieder geval doet de gewone kran tenlezer er goed aan, zich door deze stijging wel te laten leiden tot ruimere financiële steun aan de kankerfondsen, maar zich vooral niet persoonlijk te laten verontrusten. Zolang de oorzaken van kanker niet vaststaan, kan ieder voor zich geen andere voorzorgen ne men dan het volgen van een verstan dige leefwijze. Was kanker in de meeste plaatsen van ons land een kwarteeuw geleden de ziekte, die het hoogste aantal slacht offers maakte, in Alkmaar werd zij in die dagen reeds door de hartziekten in betekenis geëvenaard, want ook deze doodsoorzaak veroorzaakte destijds ze ventien pet van alle sterfgevallen hier ter stede. Als een typisch gevolg van de tijds omstandigheden, van de moderne le venswijze en van de grote nerveuze spanningen, waaraan de wereld bloot staat en die practisch geen enkel mens geheel onberoerd laten, zjjn de z.g. hart en vaatziekten nu evenwel de voor naamste doodsoorzaak geworden. Het verband tussen deze doodsoorza ken en de levensomstandigheden van deze tijd is ook statistisch aantoonbaar: zij maken meer slachtoffers bij perso nen met een intellectuele werkkring of die verkeren in een druk zakenmilieu dan bijvoorbeeld in arbeiderskringen. Hartziekten, die zoals gezegd vijf-en- twintig jaar geleden zeventien pet van alle sterfgevallen in Alkmaar tot ge volg hadden, veroorzaken thans 23 pet daarvan! Daarnaast veroorzaken dan de hersenbloedingen (beroerten) nog tien pet van het totaal Het is wei eigenaardig, dat heel wat mensen kankervrees hebben, dat wil zeggen dat zij zich onmatig bevreesd maken voor de kans kanker te krijgen ën dat zij terzelfdertijd zo weinig doen of laten om hart- en vaatziekten te voorkomen, die hen méér belagen dan kanker en die voor een deel wel te voorkomen zijn. Want naast de ner veuze spanningen, waarop wij hierbo ven doelden, is ongetwijfeld ook de in ons land veelal te rijkelijke voeding bij te geringe lichaamsbeweging een be langrijke factor voor het frequenter worden van hart- en vaatziekten heer Massink iets toe te zingen, waar na het zangkoortje, onder leiding van de heer C. Jonker, een afscheidslied ten gehore bracht. De vijfde klasser A. Rens sprak namens alle leerlingen. Hij zeide, dat de heer Massink weliswaar streng was, maar dat de leerlingen hem achteraf altijd weer gelijk moesten ge ven in zijn vermaningen en raadgevin gen. Hij vertolkte aller gevoelens, toen hij de heer Massink dankte voor de grote medewerking die zij altijd van hem mochten ondervinden voor de schoolvereniging en sportavonden enz. In zijn dankwoord memoreerde de heer Massink zijn schooljaren en ver telde van zijn eerste schoolgang nu 59 jaar geleden aan de hand van zijn va der. "Jullie zult later beter begrijpen, wat je aan de school hebt te danken", zeide hij. „In 1928 ben ik hier gekomen en ik heb het waarlijk niet slecht ge troffen met de jeugd. Je kunt echter als directeur nu eenmaal niet de ge dragslijn volgen van een leraar." De heer Massink adviseerde de leer lingen hun schooltijd goed te gebrui ken en dankte hen voor de drie-delige atlas, die zij hem aangeboden hadden. De plechtigheid werd besloten door het zangkoortje met twee coupletten van het Wilhelmus, waarna iedere leerling de scheidende directeur persoonlijk de hand kwam drukken. MANTELS JAPONNEN Prachtige restanten. Kerstaanbieding NYLONS 1.onder de waarde 7.90 6.50 5.40 3.90 Dames onderjurken, nergens zo voordelig, nergens zo mooi 4.90 3.90 2.68 Baddoeken reclame 1.98 1.38 98 Bijpassende washandjes 19 Speciale aanb. trainingsbroeken en lange damespantalons. Heden etalage reel.: flanel lakens, pyama's en nachthemden. Billijk man Langestraat 23 NYLON KOUSEN, prachtige kwaliteiten 9.857.501 NYLON KOUSEN, ragfijn, in de nieuwste herfsttinten 5.4$ DAMESKOUSEN, LINKS GEWEVEN, OOK Oil zeer fijne tinten "D—"Z.29I „,DE KOUS MET LOODJE", een kwaliteit op zich zelf 3.75-3.491 ZWAAR GEFLATTEERDE DAMESKOUSEN, zeer solide 1.791 ZWARE DAMES KOUSEN, prima werkkous, slechts 0.98 ONTBIJTLAKENS, In frisse ruilen 4.98 DAMAST TAFELLAKENS, grote maat, half linnen 8.95 HERENOVERHEMDEN, zeer fijne poplin, met vaste boord 1 2.95 met 2 boorden.13.95 FLANELLEN LAKENS RECLAMEPRIJS 7.49 Natuurlijk ALKMAAR, STEENENBRUG EGMOND AAN ZEE Jan Odé had een welverdiend succes Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd twee boerenkaas stapels, wegende 1300 kg. In Bodegraven waren er Dinsdag 125 partijen. De prijzen voor le soort waren f 2.23f 2.30, tweede soort f 2.18 tot f 2.22. De handel was kalm. In Woerden waren er Woensdag 97 partijen. De prijzen waren eerste soort f 223f 2.28, tweede soort f 2.18f 2.22, met een matige handel. Alles exclusief exportverplichting en omzetbelasting. Burgerlijke Stand Geboren Antonie, z. van C. Willemsen ?u C. P. G. loeger. Jacobus, z. van S. A. Groenewoud en A. M. W. Bleeker. Petro- nella T., d. van S. W. J. Schouw en T. Kamp. Cornells, z. van C. van der Molen en C. Rempt. Ondertrouwd: Dirk Tuijnman en Mar- garetha G. Bakkum. Jacob S. Kunst en Maria Admiraal. Nico de Koning en Tietia E. Kruizinga. Overleden: Jan C. Stap, 68 jaar, ge huwd met C. M. W. Janssen. Elisabeht M. P. Spierdijk, 77 jaar, wed. van J. M. Licht. Johannes van Diepen, 69 jaar, weduwnaar van M. J. Kraakman. Er was weer een grote belangstelling in 't Gulden Vlies voor dit derde abon nementsconcert, dat ditmaal onder lei ding stond van Marinus Adam. Zeer erkentelijk kunnen we zijn voor het werk, waarmee het programma werd geopend: n.l. de Ouverture in g kl. terts van Anton Bruckner. Een jeugdwerk van deze meester te beluis teren kan zeer zeker als iets bijzonders worden beschouwd. Bruckner schreef dit werk tijdens zijn studietijd bij Ot to Ritzier en naar de partituur ver meldt, werd eraan begonnen in de Kerstnacht van het jaar 1862 en werd voltooid 23 Januari van het volgende jaar. Het werk werd voor het eerst uitgevoerd in 1921, 25 jaar na Bfuck ners dood tijdens een concert te Klos- ternenburg. Het genie Bruckner is reeds in dit werk sterk aanvoelbaar. Het werd door het orkest zéér mooi uitge voerd. Hierna kwamen we weer op bekend terrein met het Piano-concert in a kl. terts op 54 van Robert Schumann, het welk ons boeiend en virtuoos werd voorgespeeld door de pianist Jan Odé. De muzikale interpretatie van de solisi maakte de vertolking belangwekkend het virtuose element domineerde niet te veel en ook werd de romantiek niet verwaarloosd. De orkestbegeleiding was zéér goed. uitgezonderd 'n zéér precair moment. Maar Marinus Adam wist on middellijk de situatie te redden. De solist Jan Odé had een welverdiend en ernot succes. Tot besluit de bekende en hier vaker «epneelde svmnhonie ..Aus der Wenen Staatspensionneerders gaan jubileren De heer N. Bruin Hz., voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Ned. Bond voor Saatspensionnering, heeft in een dezer dagen gehouden ledenvergade ring wegens zijn hoge leeftijd zijn functie neergelegd. De heren J. Schip per en De Ruiter hebben in hartelijke toespraken de grote verdiensten van de aftredende voorzitter voor de bond belicht. De vergadering besloot met algemene stemmen de heer Bruin tot erevoorzitter te benoemen, welke on derscheiding deze dankbaar aanvaardde. Tot bestuursleden werden benoemd de heren Schepper en Van Riet. Voorts is een commissie van vier personen gevormd. Deze zal de leden moeten bezoeken in verband met de binnenkort ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling te houden feestavond. Eerst echter zal nog een circulaire onder de leden worden verspreid met inlichtingen aangaande datum en programma. DRANKWETOVERTREDERS Door de politie in samenwerking met ambtenaren van de accijnsen is tegen een drietal caféhouders alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de drankwet. Zij bleken sterke drank in hun verlofslokaliteit voorhan den te hebben. Bij elk van hen werd een hoeveelheid drank in beslag geno men. Bovendien werd tegen een van de caféhouders proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de tabakswet. Rode-Kruismannen brachten vreugde in vele gezinnen Drie auto's met wapperende Rode Kruisvlaggen spoedden zich gisteren na Het invallen der duisternis door de stad. Zij wierpen hun stralenbundels in „voorname" straten met flinke hui zen en in slopjes en stegen, waar de huizen moe en vervallen tegen elkaar schenen te leunen. Doch hoe de straten ook waren en hoe de huizen, de deu ren waarvoor de Rode Kruisauto's stopten hadden alle één ding gemeen: zij gaven toegang tot een gezin waar van een of meer huisgenoten reeds lange tijd door ziekte of invaliditeit gedwongen waren het bed te houden. Enige weken geleden organileerde het Rode Kruis Korps een feestavond voor zijn leden. De baten van de op die avond gehouden tombola werden ge heel bestemd voor het kopen van Kerstgeschenken voor zieken en inva liden. Doordat oo-k verscheidene za kenlieden en particulieren met dit doel sympathiseerden, konden drie en vijf tig pakketten worden samengesteld, die een Weihnachtstoll, een kaasje, een pak wafels, een zakje toffee's, wat ap pels en mandarijnen en een worst be vatten. Een rood lint en een takje hulst gaven de grote witte dozen een feestelijk aanzien. De vrouw en de mannen van he* Rode Kruis Korps die deze geschenken gisteravond bezorgden, zullen zelden een dankbaarder werk hebben ver richt. Zij kwamen in gezinnen waar men zich in deze dure tijden de „weelde" van kaas en worst niet meer kan permitteren en zij kwamen bij eenzamen die, doordat zij reeds jaren lang aan bed of stoel gebonden waren dachten dat de buitenwereld hen had vergeten. Zieken, die het lachen bijna verleerd waren, keken blij verrast toen daar een Rode Kruisman de kamer binnen stapte en hun een prachtig Kerstge schenk overhandigde. De pakketten waren meer dan zo maar een geschenk; zij waren het be wijs van het medeleven van anderen, die wèl in de sneeuw kunnen lopen sn die wèl een Kerstboom kunnen kopen. Zij gaven uiting aan de ware bedoe ling van het Kerstfeest: naastenliefde. Het Rode Kruiskorps heeft met daze Kerstactie een zeer mooi werk ver richt. HET OUDE LIEDJE Gisteravond werd door de politie een chauffeur-monteur aangehouden, die zich onder de invloed van sterke drank bleek te bevinden. Er werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt en na zijn ontnuchtering werd de man heengezonden. KERKELIJKE VERKIEZING Het College van Notabelen der Nederl. Herv. Gemeente alhier heeft tot kerk voogd gekozen de heer L. B. J. de Wilde, in de plaats van de heer C. Elles, die we gens gezondheidsredenen zijn functie heeft moeten neerleggen. Herkozen werd de heer J. van der Worp, thans president- Kerkvoogd. Welt" van Antoni Dvorak. Een stukdj niet te veel inspanning van de luisi] raar verlangt, maar toch een ontvet! staanbare aantrekkelijkheid bezit 4 om de inspiratie, èn om het zeer kleul rijk orkest-palet. In dit vlotte wei krijgt ieder instrument z'n kans, mJ alles blijft in het charmante kader v! het geheel. De HOV schijnt voor werk een voorliefde te bezitten. mJ musiceert hier met overgave, met resultaat, dat het auditorium met spannen aandacht blijft luisteren. Del respectabele prestatie werd door li publiek buitengewoon gewaardeeil Dit vond zijn uitdrukking in een thousiast applaus, waarbij dirigel Adam het orkest verdiend in de huil liet delen. Met spanning zien we wel uit naar het volgende concert NIEUWE AANWINSTEN OPENBARE LEESZAAL. De Openbare Leeszaal en BibliothaL heeft de volgende oorspronkelijke Netel landse romans aangekocht: Blaman. De kruisvaarder. Bruijit- Ouwehand. Het stenen hart. Jong, D d De nar Estebanillo. Eijk, van. In vrede naam. Revis. Thuishaven. Reyneke Stuwe, Succes. Uden, van. Kruis munt? VisserRoosendaal, J. De ment wikt In het Nederlands vertaalde romaj Balchin. Mijn eigen rechter. Doyle, I nan. De hond van de Baskervilles De valse munters. Kasenkina. De s naar de vrijheid. Knight. Joe en Ld J-)Morrison. Hoog in de lucht. (J.) I berts. Lydia Bailey. Roche, de la. Wakefield komt naar Jalna. Sinclair, Tussen twee werelden. II. Vervolg Einde van een wereld. Young, Bi Storm over Afrika. Young, Brett. Zij nej ken een vaderland. II. Streuvels. maanden. (Vlaams). Noordenbos, stamhalder. (Fries). (J.) is ook voor jongeren. DAMCLUB YVDO. Op de clubavond van de Alkm.Daaj club WDO werden gisteren de volgt* de resultaten behaald. le afd.: P. VeerH. Kruider 0—2, H J. ToepoelC. Dammer 11. 2e afd.: J. HomraaJ. van Beekua 02. G. v. d. KuytA. v. d. Pavei| 02, M. J. Langras—P. Noom 2—0,0 KiewittJ. Deichmann 2—0. Naar brandloos tijdperI J\^Ls wij ooit mensen uit edele moliij ven en geheel in strijd met m eigenbelang hebben zien handels dan waren het wel die brandweerl^ den, die gisteravond klokke half als nijvere bijen in vol ornaat over i| stad uitzwermden en met hun kleumde handen ruim 10.400 fl brandfolders in de brivenbussen fm melden. Uit deze suggestieve gesclil ten heeft de Alkmaarse burgerij, «of zover zij het nog niet wist, kunnenm ren, dat Nederland straatarm is esf niettemin de totale brandschade 1949 honderd-veertig-millioen gull\ bedroeg, of wel hetzelfde bedrag, uit de schatkist genomen moest ti>ord| om de Afsluitdijk te leggen. In l geboden heeft de Noordhollandse P"'L vinciale Brandweerbond waardewM adviezen gegeven teneinde brand j voorkomen. De kilometers, die brandweerlieden op hun „voetreis i een brandloos tijdperk" hebben i»,f| ten afleggen en die niet nalieten pil" lijke sporen op de voetzolen achter laten, verdienen, dat de burgers I burgeressen aandacht schenken aan* gegeven wenken. Dat de Alkmaarse brandweer i" 1 groten getale op het appèl verscheen* deze preventieve maatregel tot succes te maken, stemt tot Men kan het immers een rechtt®* brandweerman niet kwalijk newjl dat zijn hart sneller klopt als hij W*J luid sirene-geloei en belgerinkel de straten stuift, of met vaste 1*1 een machtige blanke waterstraal] een loeiende vuurhaard werpt. Gis111 avond beperkte het gerinkel Z'c[' de brievenbus en was de Ioeie»J vuurhaard slechts te vinden kachel bij „Tom". De vrijwillige 1 steldienst. had zelfs een tragi-k°m's facet! De brandweer werkte aan eigen werkloosheid. Dat zij het opgewektheid deed, gaf ons de - dadige zekerheid, dat er in een v>1' van eigenbelang en egoisme nol zonderingen zijn. iireM*! Alkmaarder mei pe concierge van het Alkmaarse 1 hoog en ver in het gebouw, waarin die i is in vele opzichten een merkwaardig i de melkboer u op een ochtend meded koopwaar door dat hjj 'n studie maa kerken? Het zou uiterst belangwekkeni Maar de concierge van het Alkmaai haalt, de deur opent, gangen boent en dagtaak gereed is, bergt hij dweilen, zich aan de studie over een nog weini) windmolens, die in de vroegere eeuwer staan. Onmiddellijk nadat mevrouw Bo heeft gebracht, de kinderen naar bed i van de dubbele archiefkast, naast zijn romantische geur van oude perkamente haal van vele eeuwen molengeschieden Concierge-historicus ontdekte vele feiten 7AT de heer Boer tracht na te vorser is, in welke mate Alkmaar en de plaatsen in de directe omgeving var industriële betekenis waren. Hij pro beert b.v. te bewijzen, dat in tegenstel ling tot de mening van verschillende historici, Alkmaar en Dordrecht de eerste plaatsen in Nederland waren waar een eigen papier-industrie ge vestigd werd. Na zeer veel speurwerk waarvan heel veel een detective waar dig zou zijn geweest, ontdekte hij ge heel nieuwe (overigens zéér antieke) gegevens. In kaartsystemen, mappen laden en dozen zijn deze keurig gerang schikt .Uit hetgeen hij in een jaar var intensieve studie en speurwerk verza meld heeft vertelde ons deze merk waardige congierge, die nimmer eer voortgezette schoolopleiding genoot doch van nature historicus is. Hoe het begon r\E liefde tot de studie, doch in he' 1 bijzonder tot het echte speurwerk dat daarbij nodig is, is de heer Boei aangeboren. De naam, die zijn vadei hem tijdens zijn jeugd gaf, drukt di wel uit. In de familiekring heette deze congierge „Piet Papier". Geen mooiei geschenk kon men voor hem bedenker dan een boek, liefst over onderwerper als bouwkunst, stedeschoon e.d. In Delft waar de heer Boer geboren is, vond hi; dan ook ruimschoots gelegenheid de schoonheid van een stad te zien en te beleven. Alkmaar, de plaats waar de bouwmeesters van vorige eeuwen ook zo duidelijk bewezen ware scheppers te zijn, werd de woonplaats van de heel Boer, toen hij solliciteerde naar de be trekking van congierge aan het kadas ter. Ook van de kaasstad, zijn sfeer, de omgeving en schoonheid genoot hij in tens. Hier was het ook, dat hij eer werk van mr. J. Belonje in hander kreeg, waarin in het bijzonder de Zijpe en Hazepolder aan een beschouwini werden onderworpen. Maar via de lec tuur over polders, kwam de heer Boei op het onderwerp: de molens, die deze polders immers hebben drooggemalen Koren op zijn molen INTERESSEERDE de dissertatie over de polders hem; bijzondere belangstelling voelde hij voor de windmolen-industrie die reeds in de eerste helft der 16e eeuw ontstond. Wat nu electromotoren, stoom machines of andere krachtwerktuiger doen, moest vroeger van de wind ko men. Men leefde in de volle zin var het woord „van de wind". De betekenis van de windmolens in vroeger dagen hun geschiedenis, hun roman in feite boeide de heer Boer. Hij verdiepte zicli in oude perkamenten, archieven, nota riële akten e.d.. waaruit hij de geschie denis van verschillende windmolens, die in een rond Alkmaar hun werk deden kon opmaken. Zo kwam hij tot de ont dekking, dat reeds in 1586 in Alkmaai een papiermolen moet hebben gestaan Deze was het eigendom van een zekert Jan Jacobsz. Du Bois. De Graaf var Leicester had deze Jan Jacobsz. er iemand in Dordrecht, gelijktijdig oc trooi tot de bouw verleend. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) WINKELSLUITING TIJDENS DE FEESTDAGEN. Velen zullen met verwondering er ontstemming 't bericht in dit blad mei bovenstaande titel hebben gelezen, be kend gemaakt door de plaatselijke po litie. Als ondergetekende het juist heeft waren tijdens de feestdagen in voor gaande jaren alleen de bakkers er melkslijters tot 's middags 12 uur opei: en konden de consumenten het brooc of de melk zelf halen. De regeling voor de komende Kerst» dagen en Nieuwjaar luidt nu: le Kerstdag: Alle winkels moger geopend zijn tot 18 uur. 2e Kerstdag: Alle winkels moger geopend zijn tot middernacht; en tol slot (alle goede dingen bestaan fn drie ën) Nieuwjaar: De eerste Januari za'. ten slotte als gewone werkdag worde* beschouwd. We zijn nu dus al zo ver gevorderd dat op erkende feestdagen de winkel: geopend mogen zijn. En nu zal men te recht zeggen: De winkels behoever niet geopend te zijn, maarals éér of twee zaken deze feestdagen we! open zijn is het hek van de dam. Een zakenman zeide gisteren laco niek: „We kunnen er vast aan wenner als de Russen komen". (De commu nisten erkennen, zoals men weet, geer Christelijke feestdagen). Het ware te Wensen dat het publiek deze regeling als volkomen foutief beschouwde er thuis gezellig bij de kerstboom bjeef Dan zouden de winkeliers, die deze feestdagen wel voor het publiek ge opend waren, eens en voor goed zijr genezen en kon het personeel dezei zaken, dat het vóór de feestdagen toe!: al druk genoeg gehad heeft, elkaai „prettige feestdagen" toewensen. Abonné.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2