In vroeger eeuwen bloeide de Alkmaarse industrie De Raad van Hensbroek contra minister Mansholt Raad Schermerhorn sprak over straatbelasting en water Weekoverzicht van de Langedijker veilingen INGEZONDEN STUKKEN dea heer Boer hoopt aan te tonen, dat Alkmaar in vroeger dagen geenszins een slapend provinciestadje, doch inte gendeel het levende middelpunt van het overigens nog weinig ontwikkelde Noord-Holland boven het IJ was. De papierindustrie, tot welk onderwerp de heer Boer zich speciaal voelt aange trokken (zijn eigenlijke beroep was ty pograaf), nam een grote vlucht toen enkele leden van de bekende papier makersfamilie Gerrevink uit Gelder land naar deze streken kwamen en in Alkmaar, Sehoorl. Engmond a. d. Hoef papiermolens bouwden. Papier met het watermerk van deze industrie vond men in de archieven van Engeland, ter wijl ook Spanje en de vroegere kolo niën van ons land van Gerrevink pa pier betrokken. Ook op exportgebied bleef Alkmaar dus niet achter. De be zetting van ons land door Napoleon deed evenwel de papierindustrie kwij nen .Slechts Van Gelder, thans een be drijf van wereldnaam wist zich aan de toenmalige, moeilijke situatie aan te passen en groeide uit tot de enorme fabriek, die ze. thans is. Gevonden voorwerpen HEILOO Heer-Hugowaard Oudorp Vergadering van Landarbeiders Warmenhuizen Voordrachtavond voor het „Nut" Bergen Feestelijke bijeenkomst afd. Bergen Holl. Mij van Landbouw Schermerhorn Egmond aan Zee ZATERDAG 23 DECEMBER 1930 Dvorak. Een stuk dal inning van de luiste! iar toch een onwecrl :kelijkheid bezit èn[ èn om het zeer kleurl In dit vlotte wem iment z'n kans, maal charmante kader vaj HOV schijnt voor fde te bezitten. McJ et overgave, met alt auditorium met gel blijft luisteren. DezJ tatie werd door iwoon gewaardeerd] drukking in een enl waarbij dirigenl verdiend in de huldf anning zien we wecj inde concert Ms. 1 AN WINSTEN E LEESZAAL. iszaal en Bibliotheakl oorspronkelijke Neder-| ekocht: uisvaarder. Bruijn-1 aen hart. Jong, D. dj Eijk, van. In vredes-f ihaven. Reyneke vaal en, van. Kruis <A endaal, J. De menschf Is vertaalde romans:] rechter. Doyle, de Baskervilles. Gidti ECasenkina. De spiiatl (night. Joe en LessJ in de lucht. (J.) Roche, de la. Maryl ar Jalna. Sinclair, U.| len. II. Vervolg 'ereld. Young, Brettl Young. Brett. Zij zoe-f II. Streuvels. Del Noordenbos. De UB VVD O. I van de Alkm. Dam-I i gisteren de volg»n-[ laid. -H. Kruider 0—2, H.| nmer 11. maJ. van Beekum I 'tA. v. d. Pavertl s—P. Noom 2—0, D, aann 2—0. sen uit edele motie-: il in strijd met Int I en zien handelen f die brandweer!!'- f td klokke half ad1'! i vol ornaat over it I en met hun wT ruim 10.400 and-I brivenbussen frowi suggestieve geschrift larse burgerij, vtyu liet tuist, kunnen ü- straatarm is en I itie brandschade I rtig-millioen guldt*\ etzelfde bedrag, tomen moest tuorde»! te leggen. In tie"! Voordhollandse Pro- I 'rbond waardevolIf I teneinde brand 'e I 'kilometers, die i hun „voetreis no*111 perk" hebben mof t niet nalieten PVn' voetzolen achter dat de burgers t» j ht schenken aan Alkmaarder mei interessante hobby De concierge van het Alkmaarse kadaster, de heer P. Boer, die ergens hoog: en ver in het gebouw, waarin die nuttige instelling is ondergebracht, woont, is in vele opzichten een merkwaardig man. Immers, wat zou uw reactie zijn, als de melkboer u op een ochtend mededeelde zo onder het schenken van zijn koopwaar door dat hü 'n studie maakte van oude koorbanken in Nederlandse kerken? Het zou uiterst belangwekkend zijn. Maar de concierge van het Alkmaarse kadaster, die 's morgens de post af- baalt, de deur opent, gangen boent en lokalen veegt, is zo een man. Als zijn dagtaak gereed is, bergt hij dweilen, emmers, bezems en stoffers op en wijdt zich aan de studie over een nog weinig door historici behandeld onderwerp: de windmolens, die in de vroegere eeuwen in en rond Alkmaar moeten hebben ge staan. Onmiddellijk nadat mevrouw Boer na de avondmaaltijd de kamer in orde heeft gebracht, de kinderen naar bed zijn, trekt de heer Boer een van de laden van de dubbele archiefkast, naast zijn schrijftafel, open en omgeeft zich met de romantische geur van oude perkamenten, akten, boeken en geschriften. Het ver haal van vele eeuwen molengeschiedenis komt weer tot leven. Concierge -hisloricus ontdekte vele feiten W/AT de heer Boer tracht na te vorsen is, in welke mate Alkmaar en de plaatsen in de directe omgeving van industriële betekenis waren. Hij pro beert b.v. te bewijzen, dat in tegenstel ling tot de mening van verschillende historici, Alkmaar en Dordrecht de eerste plaatsen in Nederland waren, waar een eigen papier-industrie ge vestigd werd. Na zeer veel speurwerk, waarvan heel veel een detective waar dig zou zijn geweest, ontdekte hij ge heel nieuwe (overigens zéér antieke) gegevens. In kaartsystemen, mappen, laden en dozen zijn deze keurig gerang schikt .Uit hetgeen hij in een jaar van intensieve studie en speurwerk verza meld heeft vertelde ons deze merk waardige congierge, die nimmer een voortgezette schoolopleiding genoot, doch van nature historicus is. Hoe het begon r\E liefde tot de studie, doch in het bijzonder tot het echte speurwerk,, dat daarbij nodig is, is de heer Boer aangeboren. De naam, die zijn vader hem tijdens zijn jeugd gaf, drukt dit wel uit. In de familiekring heette deze congierge „Piet Papier". Geen mooier geschenk kon men voor hem bedenken dan een boek, liefst over onderwerpen als bouwkunst, stedeschoon e.d. In Delft, waar de heer Boer geboren is, vond hij dan ook ruimschoots gelegenheid de schoonheid van een stad te zien en te beleven. Alkmaar, de plaats waar de bouwmeesters van vorige eeuwen ook zo duidelijk bewezen ware scheppers te zijn, werd de woonplaats van de heer Boer, toen hij solliciteerde naar de be trekking van congierge aan het kadas ter. Ook van de kaasstad, zijn sfeer, de omgeving en schoonheid genoot hij in tens. Hier was het ook, dat hij een werk van mr. J. Belonje in handen kreeg, waarin in het bijzonder de Zijpe en Hazepolder aan een beschouwing werden onderworpen. Maar via de lec tuur over polders, kwam de heer Boer op het onderwerp: de molens, die deze polders immers hebben drooggemalen. Koren op zijn molen INTERESSEERDE de dissertatie over de polders hem; bijzondere belangstelling voelde hij voor de windmolen-industrie die reeds in de eerste helft der 16e eeuw ontstond. Wat nu electromotoren, stoom machines of andere krachtwerktuigen doen. moest vroeger van de wind ko men. Men leefde in de voile zin van het woord „van de wind". De betekenis van de windmolens in vroeger dagen, bun geschiedenis, hun roman in feite, boeide de heer Boer. Hij verdiepte zich in oude perkamenten, archieven, nota riële akten e.d.. waaruit hij de geschie denis van verschillende windmolens, die in een rond Alkmaar hun werk deden, kon opmaken. Zo kwam hij tot de ont dekking, dat reeds in 1586 in Alkmaar een papiermolen moet hebben gestaan. Deze was het eigendom van een zekere •Tan Jacobsz. Du Bois. De Graaf van Leicester had deze Jan Jacobsz. en iemand in Dordrecht, gelijktijdig oc trooi tot de houw verleend. Het kalme winterweer is zeer gunstig voor de in schuren opgeslagen bewaar- groente. De handel wordt er tot nu toe slechts matig door beïnvloed. Dit is voora» van betekenis omdat de aanvoeren aan de veilingen nog ^naar betrekkelijk klein zijn. Rode kool had wat meer belangstel ling en vooral iQ de grove en middensoort kon men een prijsverbetering waarnemen. Grote kool ging de laatste dagen tussen 6 en 7 cent, goede kool van twee kg lieo ■en het dubbeltje. Kleinere soorten wa ren vrijwel niets duurder. De noogste markt was in de laatste dagen 12,30, geno teerd te Noordscharwoude. Gele kool bleef onveranderd slecht; kleine aanvoeren met elke dag doordraai. Slechts de meest ge wilde sorteringen werden afgenomen. Deense witte kool was iets duurder. De fabrieken kopen wat grote Denen, terwijl er voor export overzee wat kleinere wor den gekocht. Kleingoed is onverkoopbaar. Groene kool was vooral de laatste dagen nogal gevraagd, mooi onbevroren goed liep op tot boven 13 cent. Andijvie had vrij wat belangstelling en noteerde 16 a 20 cent. De kwaliteit was matig. Door de strengere vorst is deze groente tevens uit de markt verdwenen. De resultaten van deze teelt bleven be langrijk lager dan verleden jaar. Uienprijzen bleven laag, middeluien maakten 3 tot 5 cent, grove 5 a 6 cent. Bieten bleven goed gevraagd. Bieten A liepen weer boven de 10 cent en bieten B konden flink boven de 6 cent blijven. Witlof was prijshoudend en ging van de hand voor 35 a 40 cent. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactiel WINKELSLUITING TIJDENS DE FEESTDAGEN. Velen zullen met verwondering en ontstemming 't bericht in dit blad met bovenstaande titel hebben gelezen, he- fend gemaakt door de plaatselijke po litie. Als ondergetekende het juist heeft, waren tijdens de feestdagen in voor gaande jaren alleen de bakkers en melkslijters tot 's middags 12 uur open on konden de consumenten het brood of de melk zelf halen. De regeling voor de komende Kerst# dagen en Nieuwjaar luidt nu: le Kerstdag: Alle winkels mogen geopend zijn tot 18 uur. 2e Kerstdag: Alle winkels mogen geopend zijn tot middernacht; en tot slot (alle goede dingen bestaan fn drie ën) Nieuwjaar: De eerste Januari zal ten slotte als gewone werkdag worden beschouwd. We zijn nu dus al zo ver gevorderd dat op erkende feestdagen de winkels geopend mogen zijn. En nu zal menie recht zegge»: De winkels behoeven niet geopend te zijn, maarals één of twee zaken deze feestdagen wel open zijn is het hek van de dam. Een zakenman zeide gisteren laco niek: „We kunnen er vast aan wennen als de Russen komen". (De commu nisten erkennen, zoals men weet, geen Christelijke feestdagen). Het ware te wensen dat het publiek deze regeling «is volkomen foutief beschouwde er, thuis gezellig bij de kerstboom bleef. Dan zouden de winkeliers, die deze feestdagen wel voor het publiek ge opend waren, eens en voor goed zijn genezen en kon het personeel dezer zaken, dat het vóór de feestdagen toch al druk genoeg gehad heeft, elkaar „prettige feestdagen" toewensen. Abonné. WENTELENDE WIEKEN.... industrie QOK in de 16e eeuw moet het motto geweest zijn „Nederland industria liseert". Maar men bewees ook daad werkelijk het belang van de industrie te begrijpen. De vroede vaderen van Alkmaar namelijk, verschaften Du Bois gratis een stuk grond, waarop hij zijn bedrijf zou mogen vestigen. Wel moest hij bij wijze van belasting het „recht van de wind" betalen. De molen van Jón Jacobsz. moet in de omgeving van het Zeglis hebben gestaan. De heer Boer heeft allerlei oude papieren opge spoord, die dit bewijzen. Zelfs de koop sommen van dergelijke oude molens en de namen van hen, die ze kochten en verkochten heeft hij kunnen opsporen. Zeven jaar na de stichting van de eerste papiermolen, begon men reeds aan de houw van een tweede. Deze ver kreeg later de naam „Fhenix". De derde papiermolen was de „Dikke Guurt". De ze werd in 1604 gesticht. Tal van straat namen uit de omgeving van de Friese- weg, herinneren aan de dagen, toen Alk maar, evenals nu op die plaats, een van zijn industriecentra had. De woor den „De Hoop", op een van de houtlood- sen van de Fa, Conijn bewijzen nog, dat op die plaats vroeger de houtzaagmolen „De Hoop" heeft gestaan. De firma's Conijn en Eecen werkten in het begin van deze eeuw op die plaats eveneens met wind-zaagmolens. De firma Eecen was eigenaar van de molen „De Ruiter' die vermoedelijk is gebouwd op de plaats waar vroeger „De dikke Guurt" stond. Grote vlucht. Zonder chauvenisme. QVER tal van zaken, die de molens in vroeger eeuwen betreffen, hoopt de heer Boer over enige tijd een boek sa men te stellen. Zijn onderwerp is boeiend genoeg. Alkmaar bezat in vroeger eeuwen 37 molens, waaronder pelmolens, hennep kloppers, houtzaagmolens en niet te ver geten papiermolens. Een historisch ver antwoord boek over een zo uitgebreid onderwerp, geschreven door een man met een aangeboren talent voor ge schiedvorsing en een dergelijke nauw keurigheid als de heer Boer, zal zeker gunstig ontvangen worden. KOPERDRAAD ONTVREEMD Gistermorgen zijn door de politie twee arbeiders aangehouden, die ten nadele van de PTT 600 kg. koperdraad ont vreemd hadden. De diefstal was schied in de maanden October en No vember. Het koperdraad was door hen verkocht. VAN WIE ZIJN DE BONBONS? Gistermiddag werd de politie ervan verwittigd dat in de steeg uitkomende op de Diggelaarsteeg een grote doos met bonbons was gevonden. De eigenaar kan zich op het politiebureau vervoe gen. De volgende voorwerpen zijn gevon den in het tijdvak van 14 December tot en met 20 December en te bevra gen aan het bureau van politie op iedere werkdag van 17 tot 18 uur, be halve op Zaterdag. Beige dameshandschoen, grijwitte want paar grijze wanten, linker rode want, kinderwant met witte randen, witte wollen want, zwarte want, rech ter herenhandschoen, kinderbril, slede, huissleutel, paar grijswollen hand schoenen, groene want met gele dop jes, groene sjaal met speld en hand schoenen, grijgroene want, witrode handschoen, witte kinderwant, gele sjaal, Yale sleutel, handtasje met kam en kinderwant, rode rechter gebreide handschoen. Van de volgende voorwerpen wor den aan het bureau van politie de na men van de vinders verstrekt: rubber- kabei, insigne (metalen kruis), kinder schoudertas, bruin kinderschoentje, rode portemonnaie m. inh., armband horloge (dames), bamboe wandelstok, zilver zeskantig vulpotlood, muntbiljet, Noorse bruinwitte want, slede, groene vulpen, polsriem, bruine damesporte- monnaie, papieren zakje met geldbe drag, gevlamde ballpoint, lichtgroen kindertasje, koperen huissleutel, zil veren vulpotlood met koperen clips, koperen dop van ballpoint, abonne ment Witte Kruis, bruine wollen hand schoen, stropdas bruin met wit, zwar te ballpoint, armbandje van geldstuk ken, groene houten slede, donkerbrui ne handschoen, bruin gespikkelde jon gensbroek, witte sjaal en gymschoen, twee grijze wollen handschoenen, ball point, 4 Kerstbomen aaneen gebun deld, rozenkrans (rode kralen), brood zaag (rood handvat), ijzeren haak, lamp merk „Flesco" met snoer en rubberstekker, gouden broche, gouden schakelarmband. Uiensiaarten, stro en modderopgladde wegen De raad der gemeente Hensbroek kwam Donderdagmiddag ten gemeen tehuize in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van burge meester S. B. F. Kooiman. De heer den Das was met kennisgeving afwezig. Op de straatverlichting zal voor het electriciteitsgebruik 20 pet. bezuinigd dienen te worden. In overleg met het P.E.N. heeft de voorzitter besloten de verlichting later te ontsteken en eerder te beëindigen, om dit doel te bereiken. Geen adhaesie Van het gemeentebestuur van Fin- sterwolde was een verzoek binnenge komen om adhaesie op de bekende motie. Besloten werd hieraan geen gevolg te geven. Het gemeentebestuur van de Wijk kwam met een eenslui dend verzoek t.a.v. een motie inzake wegenbelasting. Ook hierop werd af wijzend beschikt. Is de minister abuis? Van de voorzitter van Ged. Staten was een brief ontvangen, waarbij werd teruggezonden de verordening met be trekking tot de regeling van de ver bouw van aardappelen. Verzocht werd deze verordening te wijzigen. In een schrijven betreffende deze materie deelde de minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening o.a. mede dat klasse A alleen te verstrek kend is, ook de klassen AB en B zijn naar zijn mening voor consumptie aardappelen toelaatbaar. In tegenstel ling met de minister meende de heer Hoogewerf dat de verplichting tot het opzuiveren gehandhaafd dient te blij ven, daar het hier alleen de virus ziekten geldt. De raad was het met de mening van spreker geheel eens. De raad kon zich verenigen met het voorstel van Ged. Staten om de jongste 5 pet. salarisverhoging voor het gemeentepersoneel van toepassing te verklaren zonder het aanvankelijk maximum van f 45. De pensioengrondslag van de ge meenteontvanger werd ingaande 1 Januari 1948 vastgesteld op f 1.600. Rondvraag De heer Hoogewerf informeerde naai de stand van de plannen voor gemeen- KEESTFEESTVIERING VAN DE PLATTELANDSVROUWEN. Gisteravond had in de Rustende la ger de traditionele Kerstfeestviering plaats van de Bond van Plattelands vrouwen, afd. Heiloo. Nadat enkele mededelingen werden gedaan, werd er een feestelijke maaltijd gehouden en had ieder een Kerstgeschenk in ont vangst te nemen. De tafels waren door enkele dames keurig versierd, terwijl een Kerstverhaal werd voorgedragen. KERSTGAVE VOOR DE ARMEN De dienst van Sociale Zaken van de Gemeente Heiloo heeft gisteren aan de minst-bedeelde ingezetenen een Kerst- gave utigereikt. Zes en zestig gezinnen werden verblijd met een bedrag in geld. De Kerst-man bezocht de plattelandsvrouwen Woensdagavond hadden vele Platte landsvrouwen de gladde wegen getrot seerd om gezamenlijk het a.s. Kerst feest te vieren. De stemming was er reeds dadelijk in toen allen in de mooi versierde omgeving van de kerstboom een Kerstlied zongen. Het koortje, o.l.v. mevr. Blaauw-Kosteiijk, liet zich horen in een 4-tal liederen, die twee stemmig werden gezongen. Er was een mooi Kerstverhaal, dat gelezen werd door mevr. De Groot. Enige Kerstlie deren werden op de piano gespeeld door mevr. Noorlander. Tussen dit alles door was er thee en koffie met ver snaperingen. Toen trad de Kerstman binnen, die na een indrukwekkende toespraak, voor allen een presentje had, vergezeld van een toepasselijk woord, dat door iedereen zeer op prijs werd gesteld. Het was ongemerkt laat geworden toen de voorzitster allen dankte voor hun medewerking. Nieuw toneelspel door „Pius XI" Naar wij vernemen zal de r.k. to neelvereniging „Pius XI" op 26 en 28 December a.s. 't prachtige zigeunerspel „Verdeeld Kamp", toneelspel in dr;e bedrijven door A. v. d. Lugt voor 't voetlicht brengen. Het gehele stuk zal met muziek ge ïllustreerd worden door de heer J. Cornelisse uit Alkmaar, iets wat in de kop van Noord-Holland nog niet ge beurd is. telijke woningbouw, naar aanleiding van het besluit tot stichting van twee dubbele woonhuizen. De voorzitter zeide hierover in openbare vergade ring nog geen nadere mededelingen te kunnen doen. Gladde wegen worden bestreden Wethouder de Jong zou gaarne zien dat gladde wegen door aanwonenden en aangelegen landeigenaren met zand werden bestrooid. Spreker verzocht inlichtingen over de politieverorde ning op dit punt. De voorzitter deelde mede dat de politieverordening wel verplichtingen inhoudt t.a.v. sneeuw ruimen, maar dat over gladde wegen niet wordt gesproken. De heer Koop man zeide dat men thans te Wogmeer alle mogelijke en onmogelijke zaken door aanwonenden op de gladde we gen ziet gebracht, zoals stro, modder en zelfs uienstaarten. Met wethouder Wit was de vergadering het eens dat dergelijke zaken niet op de openbare weg thuis behoren. Besloten werd dat de gemeente te Wogmeer een hoeveelheid zand zal la ten brengen om te reserveren voor het bestrijden van eventueel gladde wegen. Wethouder de Jong, te Wog meer woonachtig, kreeg machtiging dit bestrooien te laten uitvoeren door een paar mensen, die door de gemeen te betaald zullen worden. Op deze laatste vergadering in 1950 sprak wethouder Wit woorden van dank tot de voorzitter en de raad voor de prettige samenwerking in het afge lopen jaar. Woensdagavond vergaderde de Land- arbeidersbond St. Deus Dedit afdeling Oudorp in café van Morsch. De voor zitter, de heer A. M. Pieters, herdacht in "waarderende woorden de onlangs over leden heer A. J. Loerakker. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur, waar in verklaard werd dat de 5 pet. loons verhoging in het tuinbouwbedrijf in dit rayon van toepassing is verklaard. Vervolgens deed de voorzitter enkele mededelingen over de inlevering van vacantiebonnen. Spreker drong er oij alle arbeiders op aan zich te organise ren. Bij de rondvraag vroeg een lid, of als men meer dan het contractloon verdient, men dan nog aanspraak kan maken op 5 pet. verhoging. De voor zitter zeide dat men recht heeft op contractloon plus 5 pet. De vraag werd gesteld waarom het verschil zo -groot is in het loon van de landarbeider en de bouwvakarbei der. Voorzitter zeide „dat is niet zo groot, men moet ook de klasse in het oog houden". Een lid vroeg tenslotte of het be stuur moet toezien dat geen te hoge lonen worden betaald. De voorzittel' antwoorden dat dit niet de taak van de bestuur is. Wanneer, het minimumloon niet betaald wordt kan men zich tot het bestuur wenden. Gemeente betaalt kolen voor gymnastieklokaal De raad van de gemeente Schermerhorn vergaderde Woensdag onder voorzitter schap van burgemeester W. J. Driessen. Aan de heer S. Postma werd een vergoe ding toegekend van 18 omdat zijn kind de o.l.s. te Schermerhorn bezoekt. Er werd geruime tijd gediscussieerd over het toe kennen van reisvergoedingen. De bewoners van de polder Mijzen moe ten straatbelasting blijven betalen want, zo zeggen B. en W., en de raad was het hiermede eens, deze mensen hebben straat verlichting. De aanvraag om niet-betaling hiervan door het Heemraadschap leverde dus niets op. Anders is het gesteld met de bewoners van de Schermer. Deze hebben geen straatverlichting, dus is het redelijk dat ze dan ook niets betalen, althans zo redeneren B. en W. Niet alzo de heer Langen. Hij vond het minder logisch en sprak hierover in de vergadering van 7 December uitvoerig. De heer Pleegboer echter zeide dat als deze mensen eens gaan vragen om straatverlichting, de raad daar niet tegen kan zijn. Hij was bang dat de opbrengst van de belasting verre ten achter blijft bij de onkosen die deze straatverlichting met zich mede zou bren gen. Tegen deze logica was niemand be stand en de tegenstand was gebroken. Het gymnastieklokaal B. en W. hebben een nieuw reglement ontworpen voor het gebruik van het gym nastieklokaal. De leiders der verenigingen zijn aansprakelijk voor eventuele schade De gemeente zorgt voor verlichting, de vereniging voor verwarming en 1 per keer voor het schoonmaken. De sport vond een warm pleitbezorger in de heer Pleegboer. Het gaat toch niet op om deze arme vereniging ook nog eens 1 te la ten betalen. Is dat gratis? Burgemeester Driessen voelde er wel voor, de gymnastiekvereniging te subsidi ëren. De vereniging zelf dient een verzoek te richten aan de raad om subsidie en dan kan aan de hand van de kasmiddelen en ander worden bezien. De 1 vergoeding dient echter gehandhaafd om administra tieve redenen. Besloten werd echter, dat de gemeente de verwarming voor haar re kening neemt. Aan- en afvoer van water. Het werd in de raadszaal een waterige boel. Eerst werd aan de orde gesteld de waterleidingvoorziening van drie Scher mer molens. Dit vormt een bedrag van 161,22 per jaar. Schermerhorn neemt f 30 voor z'n rekening. De rest is voor de pol der de Schermeer. De bewoners van Stom- petoren hebben al te veel last van over vloedig regenwater. Indien de riolering nu maar deugde was dat niet zo erg, doch daaraan ligt het nu luist. De burgemeeste) zag een oplossing in het maken van een goot en toonde dit met een tekening aan Hoe dan ook. er zullen voorzieningen worden getroffen dat dit deel van de Schermer droog komt «te liggen. De heer Pleegboer bepleitte doorlich ting van de gehele bevolking. Burgemees ter Driessen acht dit ook juist, doch dit heeft volledig zin als 100 procent der be volking aan de oproep gehoor geeft. De heer Lakeman dankte de burgemees ter dat in dit bijna afgelopen jaar dé raadsdebatten zo vredig zijn verlopen Het werk voor de pers was hiermede ten einde doch de vroede vaderen bleven nog ge zellig in comité bjjeen. Het Nuts-departement hield een bijeenkomst in zaal Slikker. De voorzitter heette de aan wezigen welkom en speciaal de heer Cor van Beek, voordrachtkunstenaar uit Amsterdam. Te vens memoreerde de voorzitter het heengaan van onze geachte hospita, mevr. Slikker. Haar afwezigheid zal ons zeer vreemd zijn, haar steeds gulle lach en haar meegaandheid zul len wij node moeten missen. Dat zij moge rusten in vrede. Na een ogenblik plechtige stilte verleende de voorzitter het woord aan de heer Cor van Beek. Als eerste nummer werd voorgedragen „Het Versken" van Felix Timmermans, daarna „Den Hoamer" van Emile Buijsse en vervolgens „De twee riksdaalders" van F. de Sinclair. Daarna als hoofdnummer: „Flierefluiters Tussenkomst", humoristische Branbantse dorps geschiedenis (in dialect) van A. M. de Jong. De geschierenis speelt zich af op een klein boerderijtje, genaamd „Het Waterhoekske". Ondanks de noeste arbeid rust hierop geen zegen en is tegenspoed steeds het resultaat. Onvermoeid wordt doorgeploeterd en op zekere dag wordt een goudschat in de grond gevonden. Voorlopig wordt dit geheim gehouden, ar moede wordt rijkdom. De dorpsgenoten be grijpen er niets van. Bijgeloof gaat een rol spelen. De tussenkomst van Flierefluiter weet hieraan spoedig een einde te maken. Aandach tig is naar deze eenvoudige, maar zeer be gaafde voordrachtkunstenaar geluisterd. ONTSLAGEN WEGENS VERVALSING De zuivelarbeider Jb. P., werkzaam bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht" alhier, is door de directie op staande voet ontslagen, wegens vervalsing van de melk-ontvangstaten, ten bate van z'n zwager. De zaak is in handen van de politie gesteld, die een verder onderzoek zal instellen. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarsche Courant van 16 December 1850 lezen wij de volgende aankondiging: Dankbaar voor de genotene gunst bij gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest, recomman deert de ondergeteekende zich bij voortduring aan, in alles wat tot zijn Vak behoort, zijne GEZOND HEIDSONTBIJTKOEK, welke samengesteld is uit onschadelijke bestanddeelen en tevens de spijs vertering bevordert, wordt met goed succes verdebiteerd, zoo ook het ALKMAARSCH LEK KER, een nieuw gebak, hetwelk bijzonder in smaak bevalt. J. N. KUNEMAN Koekbakker, hoek van de Vischmarkt De jaarlijkse vergadering, gehouden in Het Wapen van Bergen, was weer een avond van nut en genoegen. Eerst werden in vlug tempo de verenigings zaken afgehandeld. De voorzitter, de heer H. Bruin, gaf o.m. een kort verslag over de laatst gehouden algemene vergadering: er was, zoals hij het uitdrukte, lekker gekankerd over de verlaging van df melkprijs, met als resultaat nihiL Over de verzorging van de oude dag zal binnenkort een spreker zijn licht doen schijnen. Na afhandeling van de interne aan gelegenheden was het „lichten uit!" en werd de aandacht gevraagd voor het witte doek. De heer K. v. d. Knoop uit Brielle kwam met een prachtig filmprogramma. Met grote bewondering volgden de aanwezigen de werkzaamheden, ook de voorbereidende, bij de afdamming van de Brielse Maas. Hier dreigde groot gevaar door het steeds binnen dringen van zout water: de graszoden werd aangetast en het vee leed aan chloorvergiftiging. Dit grote werk van 10 millioen gulden, waarvoor ook in het buitenland grote belangstelling be stond, zou hieraan een einde maken. Zorgvuldig bleek alles te voren bere kend en het laatste stuk, een Phoenix ponton van Wh millioen kg beton kon geheel overeenkomstig de plannen op 21 Juni 1950 de stroom sluiten. Rozen burg en Voorne waren verbonden, de vlaggen gingen in top, de klokken van Oostvoorne luidden, die van Brielle volgden. Na met grote bewondering van dit kunnen van de mens te hebben ken nisgenomen, ging het naar New York om daar te genieten van een uitvoering van het Philharmonisch orkest en koor. De Blauwe Donau van Joh. Strausz, uitgevoerd met muziek, zang en dans bracht de aanwezigen in ver rukking. Even succesvol was de „Ro mance" gespeeld en gezongen door or kest en koor. De volgende film was IJs-sensaties in Amerika. Met aan dacht werden de prestaties bij schaat senrijden, skiën, bobsleeën en andere sporten gevolgd. „Woorden-wekken, voorbeelden trekken" Na de pauze werden de aanwezigen weer uit de sfeer van kunst en amu sement teruggevoerd naar hun dage lijks bedrijf. Zij volgden aandachtig het doen en laten van hun collega v. Dam, het zelfgenoegzame boertje, dat maar niet kon begrijpen, dat juist „zijn" melk minderwaardig werd ge oordeeld en ten slotte tot een hygië nisch melkwinningsbedrijf bekeerd werd. Stijf geworden van het lange zitten trachtten de aanwezigen bij een dansje Weer lenig te worden. Teretoonstelling aquarellen, tekeningen en houtsneden Gedurende de kerstweek wordt door het H.C.B. in De Rustende Jager een expositie gehouden van aquarellen, te keningen en houtsneden van wijlen de heer B. Essers. Dit werk werd nimmer in een col lectie als hier bijeengebracht is, ge toond. De tentoonstelling wordt Zater dagmiddag geopend door de heer W. L. M. E. van Leeuwen uit Sehoorl. Zij zal in de kerstweek des middags van 14.30- 17.30 geopend zijn (uitgezonderd de le Kerstdag) tot en met 1 Januari. GESLAAGD VOOR ZWEMDIPLOMA Voor het zwemdiploma B slaagde te Alkmaar Piet Kossen, voor A: Tonnij Voerman, Greetje Papa, Klaas Akker man en Afra Jonk. De eersten zijn leerlingen der OLS, de laatste leer lingen der RK par. school. Een bijzondere ouderavond De oudercommissie der openbare lagere school organiseerde dezer dagen een bijzondere ouderavond in Kerstsfeer in de concertzaal van „De Vergulde Valk". Het hoofd der school, de heer J. Gorter, deed verschillende mededelingen over het schoolleven. Hij beval de ouders sterk aan d© kinderen mee te 'laten gaan met de schoolreis jes. Hij wees voorts op het nut van deelnam© aan het schoolzwemmen. Voorts kon hij mede delen, dat het aantal leerlingen zodanig is, dat in September 1951 naar alle waarschijn lijkheid een zevende leerkracht nodig zal zijn en dus een lokaal moet worden bijgebouwd, hetgeen de klasse-bezetting ten goede zal komen. Ten slotte besprak hij uitvoerig het instituut voor beroepkeuze, dat verbonden is aan het gewestelijk arbeidsbureau te Alkmaar. Hierna voerden de kinderen een toneelspel in bedrijven op, getiteld: „Leven is geven". De aanwezige ouders genoten van het spel van hun kinderen. De kinderen voerden na de pauze een Kerst sprookje op, dat buitengewoon insloeg. Er was dan ook veel werk g'emaakt van de aankleding. De kinderzang was zeer goed. Onder al deze bedrijven was het inmiddels half twaalf eer de heer C. Wijn, voorzitter der oudercommissie, een dankwoord kon spre ken tot alle medewerkenden. PERSFOTOGRAAF ONDER TRAILER De 36-jarige Amsterdamse persfoto graaf H. Smit is Donderdagmiddag met zijn auto'tje op de Rijksweg onder La ren onder een trailer met oplegger te recht gekomen. Het wagentje, dat klem kwam te zitten, werd een eind- weegs meegesleurd. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. In Amerika zal een begin worden gemaakt met de massaproductie van de „vliegende auto". Deze auto kan door het aanbrengen van propeller, staart en vleugel in een vliegtuig wor den getransformeerd en in deze vorm een snelheid van 175 Km per uur halen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3