Interpellatie Gerbrandy over de Ambonese militairen Tien jaar geleden werd de Irene- Brigade opgericht Tuberculine voortaan alleen bevoegde handen in Mohammed ben Mohammed heeft geen achternaam Regering moei zich aan vonnis houden Polen en Oost-Duitsland zijn het geheel eens Russisch document bevestigt bestaan van slavernij in Sowjet-Unie Weer circus in Carré De hoogste vlaggemast van Engeland Strijdmacht met korte maar roemrijke historie Drie en veertig man lieten het leven Deze moet in Marokko nog worden gemaakt Occulte machten VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 (Vervolg van pagina 1) De minister van Oorlog, mr. s' JacoD, wees erop dat de mensen niet in een avontuur gestort worden en verzekerde dat er geen dwang gebruikt is of wordt. Er wordt in Den Haag een rel gemaakt rondom het kort geding. Men gelooft deze mensen meer dan de adviseurs der regering ter plaatse. Op Java kan men Eet best beoordelen waarheen men het veiligst kan gaan en niet hier achter een schrijftafel. De regering is bereid geweest na het kort geding de status quo tussen 16 en 21 December te hand haven. De vragen beantwoordend, zei de minister, dat bij een eventuele keuze met de belangen der Ambonezen reke ning wordt gehouden, dat overleg met de Indonesische autoriteiten moet ge- (ehieden en dat van uitlevering geen Iprake is. De lieer Gerbrandy was van mening, dat door de wijze, waarop de Ambone zen door hoge legerautoriteiten worden toegesproken, van een bepaalde dwang om naar Ambon te gap- gesproken ban worden. Spr. meent, dat de uit spraak van 16 December het bevel om een schip op weg naar Ambon op te houden gesaboteerd is. Het vonnis volgen. rvE heer Oud (VVD) was van oor- deel, dat van de regering eerbiedi ging van de rechterlijke uitspraak ge vraagd mag worden en daarom had de laatste vraag bevestigend beantwoord moeten zijn. Is de regering het niet eens met het vonnis, dan kan zij in appèl gaan. De toon, waarop de mi nister gesproken heeft, had mr. Oud met grote zorg vervuld. De heer Van der Feltz (CHU) was met de heer Ger brandy van oordeel, dat bezwaarlijk van vrijwilligheid gesproken kan wor den. Hij deed een beroep op de rege ring om te voorkomen, dat 13.000 men sen in gevaar zouden worden ge bracht. Naar de mening van de heer Van der Goes van Naters (PvdA) is het vonnis van de Haagse Rechtbank nog niet in kracht van gewijsde. Het vonnis in kort geding is een voorlopige de regering. De heer Weiter (KNP) had vekiaarde, dat een oordeel over het vonnis preamatuur is, omdat men nog geen kennis heeft kunnen nemen van de overwegingen. Spr. verklaarde be vredigd te zijn door de regering, doch zou wel willen zien, dat de regering Winterhanden 3S3&SI Win ter voeten §T ïf Si. '<W ia Win teroren- zich uitspreekt, dat ze zich natuurlijk aan het vonnis zal houden. Overigens was prof. Romme van oordeel, dat er overeenstemming is tussen het dictum van het vonnis en het antwoord van de regering. De heer Weiter KNP) had nog nooit gehoord, dat een regering door de rechter moest worden verbo den iets te doen. Spr. achtte het feit beschamend. Met de heer Zandt (SG) was hij van oordeel, dat de regering zich aan het vonnjs moet houden. Na dat de heer Gortzak (CPN) als zijn mening had uitgesproken, dat geen Nederlandse militairen mogen worden ingezet indien verzet zou worden ge boden om naar Ambon te gaan, kreeg minister 's Jacob andermaal het woord om mede te delen, dat hij generaal Scheffelaar de opdracht gegeven heeft er op toe te zien, dat alleen weg gin gen degenen, die zich vrijwillig daar voor hadden opgegeven. De minister betwistte iets denigrerends tegenover- de rechterlijke macht te hebben ge zegd en zegde toe het uiterste te doen om te voorkomen, dat de Nederlandse militairen zouden moeten optreden tegen de Ambonezen. Nadat minister Van Maarseveen de juridische kanten van de zaak belicht had, sprak de heer Gerbrandy ten slotte zijn leedwezen uit over het feit, dat de minister geen definitieve beslissing over zijn houding ten opzichte van het vonnis heeft genomen, waarop minister s'Jacob repliceerde, dat het zeer on waarschijnlijk zal zijn, dat de regering niet in hoger beroep zal gaan. Oost-Duitsland en Polen hebben tij dens de besprekingen van de Oostduit- se president Wilhelm Pieck met Pool se regeringsleden, „volledige overeen stemming" bereikt. Gesproken is over de internationale toestand en de be trekkingen tussen de landen. Pieck is Woensdagavond, na een ver blijf van twee dagen, uit Warschau vertrokken. Het was zijn eerste offi ciële bezoek aan de Poolse hoofdstad. Dwangarbeiders in diensi van Russische productie Ingevolge de goede gewoonte heeft Circus Strassburger ook ditmaal kort ivoor Kerstmis zijn intrek genomen in het Amsterdamse Carré, waar gister avond de gala première plaats vond, luide toegejuicht door een enthousiast publiek. Er werden tientallen bloem stukken binnengedragen, in het bijzon der bestemd voor de familie Strassbur ger die in tegenstelling tot vorig jaar thans een voornaam gedeelte van het programma verzorgt en alle paarden-nummers voor haar rekening neemt. Karei Strassburger zelf leidt een keurcollectie paarden van edele bloede de piste binnen, daarin bijge staan door Elly Strassburger, terwijl mevrouw Regina de moderne en klas sieke hogeschool rijdt en daarmede ook ditmaal prachtige staaltjes dressuur ten beste geeft. Het wild gedierte een leeuwen- groep voorgeleid door Spaanse domp teurs krijgt men pas in het tweede gedeelte van de voorstelling te zien. Het openingsnummer wordt ditmaal in genomen door een kleurige en fleurige parade van alle medewerkenden, zulks ter ere van het dertigjarig directeur schap van Karei Strassburger. De beesten-nummers er zijn ook perfect gedresseerde apen en honden worden op goede wijze afgewisseld floor het optreden van sterke lieden en lenige acrobaten, door clowns, water ige Abessijnse pyramide-bouwers ei zeker niet in de laatste plaats door een verrassend goed werkende jongleur d'e in zijn eentje een prima nummer brengt en wiens optreden een hoogte- Punt is van het circusprogramma, dat in sensationeel opzicht zijn bekroning v'indt in het stoutmoedige werk van drie acrobaten aan een hoog boven de Piste rondsnorrend vliegtuig. Grondstoffendirectoraat in oprichting In welingelichte economische krin gen te Parijs meent men, dat er op grond van de te Brussel gevoerde be sprekingen binnenkort te Washington een grondstoffendirectoraat zal wor den opgericht, dat onder Frans-Engels Amerikaanse leiding zal staan en tot taak zal hebben de grondstoffen onder de vrije landen te verdelen en de zee transportmiddelen voor grondstoffen t« organiseren. Naar verluidt zijn met de landen van het Engelse Gemene best, met Indonesië en met de Zuid- amerikaanse staten reeds onderhande lingen gaande over het instellen van Ben grondstoffenpool. In een geheim Sowjetrussisch docu ment over economische onderwerpen, dat tot dusverre nog niet aan de open baarheid was prijsgegeven, doch waar van de inhoud onlangs door de Ameri kaanse regering bekend werd gemaakt, wordt het „onweerlegbare bewijs" ge leverd dat slavernij en het systeem van dwangarbeid dat door de geheime staatspolitie van de Sowjetunie ten uitvoer wordt gelegd, jen van de voor naamste grondslagen is van^het Sow- jetrussische economische systeem. Het betreffende document, dat het geheime economische plan vooy 1941 is, blijkt de belangrijkste rol die deze slaven spelen bij de wederopbouw en de productie in de volkshuishouding en tevens dat de geheime politie (MVD) de verantwoordelijkheid draagt voor een groot gedeelte vaii de bouw programma's en de aanleg van nieu we wegen alsmede voor de massa productie van een aantal belangrijke producten en grondstoffen, zoals bruin kolen, chroomerts en meubilair. Vol gens dit document werd in 1941 ruim Ojj tt-wYewt, 'UIL ill Loit..c, ae grote tentoonstelling ter gelegen heid van het „Festival of Britian" zal huisvesten, wordt een reusach tige vlaggenmast, welke door Brits Columbia is aangeboden, geplaatst. Het gevaarte, dat 38 meter lang is, wordt met behulp van een kraan in positie gebracht. Op de achter grond de „Royal Festival Concert Hall" en de „Shot tower". 20 procent van de door de Russische spoorwegen gebruikte dwarsliggers door slaven geproduceerd, verder on geveer 5 procent van de gedolven steenkolen en een groot gedeelte van de geproduceerde aardolie. Het 750 pagina's omvattende docu ment werd tijdens de tweede wereld oorlog door de Duitsers buitgemaakt en viel na de capitulatie van Duits land in handen van de geheime dienst van de geallieerde legers. Bekendheid met de feiten, die dit boekwerk in houdt is een van de redenen waarom beide landen reeds herhaaldelijk het vraagstuk van de slavernij in Rusland in de V.N. ter sprake gebracht hebben. Het aantal slaven in de Sowjetunie wordt geschat op tussen de acht en veertien millioen. Bril tegen verblinding Aan de heer C. van Velzen te 's-Gra- venhage is octrooi verleend op zijn in 1948 ingediende aanvrage bescher mingsinrichting voor het voorkomen van verblinding". Deze beschermingsinrichting, die binnenkort onder de naam „Dimpy" in de handel zal worden gebracht, be staat uit een soort brilmontuur met daarop aangebracht een aantal schermpjes. Deze schermpjes zijn zo danig instelbaar dat men, wanneer eer. tegenligger met verblindend licht na dert, de weg op geheel natuurlijke wijze blijft zien. Het verblindende licht wordt door die schermpjes opgevangen. Het apparaat wordt in Belgie ver vaardigd. CHINESE VERGELDING Als vergeldingsmaatregel tegen net Amerikaanse verbod op de uitvoer naar communistisch China, hebben de autoriteiten te Peking hun agenten te Hongkong medegedeeld, dat er geen vergunningen meer zullen worden ver strekt voor uitvoer naar de V.S. en Japan. Verder is hun medegedeeld, lat het verstrekken van uitvoervergunnin gen voor Europa, Australië en andere gebieden zal moeten worden bespro ken, alvorens een beslissing kan wor den genomen. AMERIKAANSE BOMMENWERPERS VOOR INDO-CHINA De Verenigde Staten zijn bereid der tig bommenwerpers van het type B-26 naar Indo-China te zenden om de Fran sen te helpen in de strijd tegen de Vietminhbeweging. Irene-brigade" is een woord, dat ook thans nog tot de verbeelding van vele Nederlanders spreekt, hoewel de brigade al meer dan vijf jaar geleden is opge heven. Het is het Garderegiment „Prinses Irene", dat thans de traditie van de Brigade voortzet en dat abusievelijk nog wel eens „Irene brigade" wordt ge noemd. De 11e Januari 1851 zal het tien jaar geleden zijn, dat de Koninklijke Nederlandse Brigade te Congleton in Cheshire (Engeland) werd opgericht. Op bescheiden wijze zal dit feit worden herdacht. Het Garderegiment Prinses Irene organiseert 11 Januari a.s. te Assen o.a. een vlaggeparade, een inspectie en een défilé; de leden van de voormalige Brigade zullen op 13 Januari te 's-Gravenhage een reünie houden. Wetsontwerp tegen gebruik door onbevoegden Aan de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp „Bepalingen met be trekking tot de bereiding van en han del in tuberculine" is het volgende ont leend: Krachtens wettelijk voorschrift rust momenteel op iedere veehouder in Ne derland de verplichting zijn rundvee stapel te doen onderzoeken op tuber culose. Jaarlijks worden 2,5 millioen runderen onderzocht. Dit onderzoek, dat geschiedt onder leiding van de pro vinciale gezondheidsdiensten voor die ren, kost enorme sommen geld. Het wordt verricht door dierenartsen met behulp van een tuberculineinjeetie bij elk rund. Na drie dagen heeft de con trole plaats en worden de runderen, die aan tuberculose lijden, onderkend door een positieve reactie. In Nederland zijn thans ongeveer 400.000 reactie-dieren aanwezig. Tot dusverre werd aan de twee voor waarden voor het welslagen der geor ganiseerde tuberculosebestrijding in ons land, te weten uniformiteit der ge bezigde tuberculine en gebruik daarvan uitsluitend door bevoegde personen, voldaan. Juist onlangs is echter de noodzaak van maatregelen zeer duide lijk gebleken. Sedert korte tijd wordt namelijk door een bepaalde firma bij de veehouders door middel van een op ruime schaal verspreide circulaire re clame gemaakt voor het gebruik van een door haar in de handel gebrachte tuberculine. Daarbij wordt aan de vee houders aangeraden zelf het onderzoek op tuberculose onder hun rundveesta pel te verrichten. Bij de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en bij alle instanties, welke zich met de tuber culosebestrijding onder het rundvee in Nederland bezighouden bestaat grote vrees, dat door deze reclamecampagne, welke huis aan huis wordt gevoerd, een groot aantal veehouders en vooral mala fide handelaren deze tuberculine zullen gaan gebruiken met alle gevaren, daaraan verbonden. De minister is van mening, dat in ai- wachting van deze definitieve regeling reeds thans op korte termijn de wette lijke maatregelen dienen te worden ge troffen, welke het gebruik van tuber culine door onbevoegden kunnen keren. Senaat der V.S. keurt nieuwe belastingen goed De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel voor een belasting op buiten sporige winsten van maatschappijen tot een bedrag van 3.200 millioen dollar aangenomen. Het Huis van Afgevaar digden had aanvankelijk een wet goed gekeurd, welke aanzienlijk afwijkt van de door de Senaat'genomen maatregel Een gemeenschappelijke commissie zal trachten de verschillen weg te werken EEN „VREDESVERDRAG" BIJ DE AMERIKAANSE SPOORWEGMIJ'EN Het Witte Huis heeft een „vredes verdrag" van drie jaar aangekondigd tussen de voornaamste Amerikaanse spoorwegmaatschappijen en vier vak verenigingen. De overeenkomst, die betrekking heeft op 300.000 spoorar beiders, voorziet in een loonsverhoging met terugwerkende kracht tot 1 Octo ber en een glijdende loonschaal (met om de drie maanden een nieuwe loon- vaststelling) Nog in hetzelfde jaar, waarin zij werd opgericht, kreeg de brigade van H.M. Koningin Wilhelmina te Wolver hampton haar naam en een vaandel. Drie jaren zou het echter duren voor de brigade op 5 Augustus 1944 te Til bury kon worden ingescheept naar Frankrijk, om onder commando van kolonel A. C. de Ruyter van Steve- ninck deel te nemen aan de veldtocht in Europa. Op 8 Augustus landde zij aan het invasie-strand bij Courseulles sur Mer en na enkele dagen onderging zij de vuurdoop aan het front langs de Orne. rond het kasteel St. Come bij Breville. Duits artillerievuur veroor zaakte door scherfwerking zeven ge wonden. Op 14 Augustus sneuvelde de eerste militair, wachtmeester P. W. H. Lammers, een onderofficier van de medische dienst, eveneens tijdens een artillerieduel. Nog in de loop van Augustus begon de grote Duitse terugtocht en de bri gade kon de „Heil fire corner" verla ten om de tegenstander op de hielen te volgen. Zij passeerde Troarn, Pont l'Evèque, veroverde met een verras sende stoot Pont Audemer en bereikte de oevers van de Seine, nabij Rouaan. Nederlandse grens gepasseerd Het eerstvolgend vuurcontact met de vijand vond plaats bij Beeringen, waar verbitterd werd gestreden. In het ka der van de geallieerde luchtlandings acties bij Arnhem, Nijmegen en Eind hoven kon de opmars hervat worden. In de nacht van 20 op 21 September 1944 passeerde men bij Valkenswaard de Nederlandse grens en de volgende dag bereikte men Grave. In October bevrijdde de brigade met geallieerde hulp Tilburg. De wintermaanden bracht zij door op de Zeeuwse eilandea. Op Noord-Beveland maakte zij o.a. een sterke Duitse afdeling onschadelijk. De laatste actie vond plaats bij Hedel, waar de brigade een bruggehoofd vormde noord van de Maas. Op Dinsdag 8 Mei 1945 deed de bri gade haar triomfale intocht in 's Gra- venhage. Twee maanden later werd zij, op de binnenplaats van de Prinses Julianakazerne aldaar, ontbonden. Bjj deze gelegenheid hechtte z.k.h. Prins Bernhard de versierselen van de Militaire Willemsorde 4e klasse aan het vaandel en reikte onderscheidin gen uit aan officieren, onderofficieren en manschappen van de brigade. De brigade verloor bij haar veldtocht door Frankrijk, Belgie en Nederland 43 man, van wie er 12 bij Hedel sneu velden, enkele dagen voor de Duitse capitulatie. Zij allen offerden voor onze vrijheid hun leven. Door een on geval kwamen na de capitulatie nog twee militairen van de brigade om het leven. Regiment „Prinses Irene' Voor jaar 1946 werd het Regiment Infanterie „Prinses Irene" opgericht, dat Arnhem als standplaats kreeg. Op 1 Juni 1948 ontving het regiment de eervolle onderscheiding tot Garde regiment te worden verheven, waar. mee de Koningin tot uitdrukking bracht de bijzondere betrekking, waar' in dit regiment, als drager van de tra ditie der brigade, staat tot het Ko ninklijk Huis. Thans ligt het Garderegiment in As sen en Zuidlaren. Het vormde in Gé afgelopen vier jaar vijf bataljons, die naar Indonesië werden uitgezonden. Eén daarvan, het 434e Bataljon Infan terie, vertoeft als onderdeel van de H brigade nog overzee. De overigen zijn gerepatrieerd en gedemobiliseerd. Ceremonieel tenue Op 11 Januari zal men te Assen het ceremonieel tenue van de militairen van het Garderegiment kunnen be wonderen, bestaande uit de typische scharlakenrode jas, donkerblauwe pan talon met rode bies, donkere helm met voorop de vijfhoekige ster, herin nering aan de invasie-ster van Eisen howers strijdmacht. Wanneer gij deze soldaten ziet mar cheren bedenk dan, dat dit geen mill Moeilijkheden bij organisatie van een bestuursapparaat demonstraties in rio In Rio heeft de politie meer dan 100 Personen gearresteerd om te trachten communistische demonstraties ter ge tegenheid van de verjaardag van Sta- «u te vieren tegen te gaan. „Koopman Mohammed ben Moham med, wonende Abdelhazizstraat 25, heeft de eer bekend te maken, dat hij niets te maken heeft met Mohammed ben Mohammed, wonende Abdelhaziz straat 25, die wegens woekerprijzen veroordeeld is tot een boete van 1000 francs". Wie is de ene en wie de andere Mo hammed ben Mohammed? Deze kleine advertentie in een Marokkaans dag blad, één van de vele. werpt een schel licht op de moeilijke taak van de mo dernisering van het bestuur, waarvoor de Fransen zich in Marokko geplaatst zien. De Arabieren voegen van oudsher aan hun voornaam de voornaam van hun vader en van hun grootvader toe, b.v. Joessoef ben (zoon van) Joessoef ben Joessoef, ter onderscheiding van Joessoef ben Joessoef ben Ibrahim. Maar er zijn vele Joessoefs en Ibra- hims en Mohammeds en zo ontstaat er voor de bestuursambtenaren een ein deloze verwarring, als ze de inwoners van een stad willen registreren. Met uitzondering van enkele geslachten, die van Andalusische afkomst zijn en reeds familienamen bezitten en de vooruitstrevende kringen, die een her vorming van de naamgeving noodza kelijk achten en deze ook wensen, is de grote massa der Marokkanen er moeilijk van te overtuigen, dat deze toestand in de tegenwoordige tijd niet meer kan voortbestaan. Vele Marokkanen hebben er een he vige afkeer van, zich in ambtelijke registers te laten inschrijven, omdat de lange arm der belastingambtenaren hen dan gemakkelijker kan bereiken. Als het al niet anders gaat. dan vol staan ze het liefst met hun voornaam en verzwijgen voor de zekerheid de voornaam van hun vader en groot vader. Het gevolg is, dat er steeds ver wisselingen optreden en dat bijvoor beeld bij ontvoering van kinderen, wat in Marokko dagelijks voorkomt, het bestuur voor onoplosbare raadsels staat. Welke voordelen er bovendien aan zulke verwisselingsspelletjes ver der kunnen zijn, heeft men in de oor log gezien, toen Mohammed ben Mo hammed ben Mohammed steeds volop brood had, want wie heet er niét Mo hammed en wie een beetje handig was kon de ene keer zoon Mohammed, de andeï» keer vader Mohammed en dan nog eens grootvader Mohammed zijn. De Franse ambtenaren kunnen door het lijdelijk verzet van het grootste deel der bevolking bij deze hervor ming en de aanleg van een familie- register slechts langzaam te werk gaan. De eerste stap is de verplichting tot inschrijving voor iedere Marokkaan, die familiebijslag geniet. Men neemt aan, dat deze maatregel niet op grote moeilijkheden zal stuiten, daar ze ma teriële voordelen oplèvert. Doch voor de rest van de bevolking is de inschrij ving tot nog toe niet verplicht. Men hoopt in ongeveer tien jaar met de invoering van de familienaam in ge heel Marokko klaar te komen, als men tenminste opschiet en er geen moei lijkheden optreden. Alle familienamen moeten eerst „gefabriceerd" worden, een maatregel, die diep ingewortelde tradities moet overwinnen. Of het over tien jaar mogelijk zal zijn om mijnheer Mohammed ben Mohammed ben Mohammed van de in hetzelfde huis wonende mijnheer Mohammed ben Mohammed ben Mohammed te onderscheiden? tairen zijn van de Brigade „Prinses Irene", maar dienstplichtigen van het Garderegiment van die naam, dat de traditie der brigade voortzet. Het vaandel van het Garderegiment echter is het roemrijke vaandel van de brigade, gesierd met de Militaire Wil lemsorde en waarop de plaatsnamen vermeld staan: St. Come, Pont Aude mer, Beeringen, Tilburg en Hedel. Het was de brigade, die streed, het waren Nederlandse militairen, die daar met moed, beleid en trouw aan ons Vor stenhuis de driekleur hoog hielden. Dit vaandel groetend, brengt ge een eerbiedig saluut aan de dappere man nen van de Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene", die in moei lijke jaren hun plicht verstonden. ANDERS zo tierige Maarten Snoek was in een toestand van ern stige depressie geraakt. Een zware neerslag drukte zich op zijn blozend gelaat uit, terwijl er ergens achter hem een koude luchtlaag scheen te naderen. Onder één zijner armen klemde hij een boek, waarvan de band rijk met sterren, planeten, kometen en dingen bedekt was. Zijn brilletje bun gelde lusteloos boven de forsgevormde neus. ,,'k Ben d'r puur mee an", sprak hij diepzinnig, „zoas de mengse je teuge- valle kennen". Hij wees met de vin ger in de richting van Kees Smit, die een pas of wat verder met een solide veekoper in gesprek was. „Deer hew je nou Kees", sprak Maarten, ,,'k hew altaid 'docht dat 't nog 'n knap jong was, maar teuge jouw gezaid: 't is 'n barrel. Je zouwe 't niet achter 'm zoeke, maar hai hoort regelrecht in de tuchtskool thuis". Treurig schudde Maarten het hoofd, als was hij zeer in het mensdom bedrogen. „En neem Gert Blok. Je ziene 'm elleke Zondeg in de kerk, maar as je 'n main vrage is bidden d'r ok niet bai. 't Lait in z'n aard, dat ie je verraaitMaarten liet zijn stem tot fluistertoon dalen en siste: ,,'t Is 'n skorpioen!" Geschrokken keken we Maarten aan. „Jaat", Zei deze, ,,'t is 'n heers zuchtig slag vollek, altaid voorop van zelf; èn hillegaar te vertrouwe ben' ze ok niet!" Het bleef enige tijd stik We peinsden diep na over de schokkende mededeling. Dat hadden we van Gert wel in de laatste plaats verwacht. Over Maartens gelaat begon de kou de laag zich af te tekenen, ,,'k Hope, dat je d'r met gien mengs over prate", zei hij ernstig, „maar met de vrouw is 't ok niet best". Hij trok ons oor dicht tot de spelonk van zijn mond en lispelde: „Ze is 'n kreeft!" De mede deling verstomde ons. „Een kreeft", zei Maarten gedragen en in-treurig. „Valse kerakters, alderlai leugentjes en d'r ben d'r, die 't bai 'n aar houwen1" Hij onderdrukte 'n snik. „Wat je je aige ok in 't mengsdom vergisse ken- ne", zei hij op tragische toon. „En on der ons gezegd, ik prate d'r vanzellef met gien mengs over, mar jai ben 'n tweeling!" Enigszins verpletterd keken we naast ons. Uit zeer goede bron ver namen we onlangs nog, dat we de laatste vormden van een niet onver dienstelijk lange rij mensenkinderen. Voorzover was na te gaan, waren we gans alleen in dit tranendal gearri veerd. Zou het arme wicht, dat onze evenknie had moeten zijn, te vondeling zijn gelegd, door wanhopige ouders, aan de rand van de afgrond en het eind van het banksaldoWas de jon geling, die aan onze lengte hetzelfde intelligente gelaat paarde, en die we laatst in de trein ontmoetten wellicht de andere helft! Een nieuwe ramptijdig trof ons oor. „Je ben nag wel „trouwd", sprak Maarten dof „mar voor Truussie vrees ik 't erregste. Want jai ben echt 'n tien om gehaime liefdesverhoudings te hewwe!" Beledigd keken we hem aan. „Hoe kom je aan die nonsens?", vroe gen we bloeddorstig. Maartens bonkige vinger ging naar het boek, waarop het firmament was uitgeschilderd. „Dut hew 'k van klaie Gerrebrand 'krent voor Sunneklaas", deelde hij mee, En 't git over asterlogie. As je iemand z'n geboortedatum weet, kenne je haar- fain uitmikke wat 't voor 'n mengs is. Zodoende ben jai 'n tweelingWe trokken het boek onder Maartens ko lossale arm vandaan en sloegen ijlings zijn eigen geboortedatum op. Dan ver kondigden we met een zucht van op luchting: „Kleine, bleke mensen, smalle handjesv goedgekleed, enigs zins verwijfd type, zachte stem We keken de menselijke vesting vóór ons aan, aanschouwden de bo men van benen, de ruige rots, die Maarten „hoofd" noemt, de zwaarge- spierde armen, kortom de gehele vleselijke Mont Blanc, die Maarten is. „Dwaasheid", zeiden we krachtig. Jou noemen ze in dit boek een ver wijfd type!" „Mar aigelijk ben ik 'n kln'v piet- seltje verwaifd". zei Maarten gebelgd en scheurde het boek als een sigaret tenvloeitje doormidden TOM t i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5