Handels „Messias" beleefde een voortreffelijke uitvoering Nieuwjaarskaarten Frankenberg M. AGENDA P.O.A-n.V.PflYGLOP firma M. PREIJER Zoon Voor de a.s. Feestdagen Stampvolle Grote Kerk genoot van uitvoering door Helders en Alkmaars Toonkunstkoor Vier uitstekend ver zorgde solopartijen Zij vierden Kerstfeest ARCHIEFZAKKEN DOSSIERMAPPEN VOUWMAPPEN SNELHECHTERS REGGAMAPPEN Kerstfeest van Zondags school „Laat de kinderen tot mij komen' Wijnhandel Alkmaar, Voordam 8, tel. 3136 Heeft de wereld vrede? Nog niet alle ijsbanen geopend LAATSTE NIEUWS De Bilt verwacht tanga vorstperiode Nieuwe Niedorp Hond op het ijs WOENSDAG 37 DECEMBER 1950 JJOVEN DE STAD stond de avond hoog en koud en donker. Die avond was vol van de rustige, bedachtzame, ernstige oproep der klokken van de Grote Kerk in het hart der stad. Het volk gaf gehoor aan dat zingend brons en kwam: uit de stad zelf, uit de dorpen rondom de stad en van nóg verder. Het stroomde aan, dat volk: in totaal vijftienhonderd mensen. Vijftienhonderd mensen zoch ten stil hun plaatsen in de kerk, waarvan iedere steen een herinnering is aan vele eeuwen. In die kerk stonden in de koperen kronen kaarsen te branden. Die brandden stil, devoot en waardig. En al dat licht van al die kaarsen verwoei als 9en lichtgele mist door de hoge ruimte daarboven. Dat deinende kaarsenlicht Sidderde soms als een zinvol geheimenis door de Grote Werk, in het hart van Alkmaar. Toen stelde zich het koor op en het orkest. Daarna kwamen de Solisten. En ten slotte kwam de jonge dirigent en voorbij de lange rijen mensen gaande, heel die kerk door, golfde de stilte achter hem aan. Waar hij voorbij ging, daar stolde elk geruis van elk gefluister. Dat was begrijpelijk en natuurlijk. Die jonge dirigent droeg daar met zich mee, mee in zijn hoofd en mee in zijn hart, de muziek van Handel. Dat begrepen en dat voelden vijftienhonderd men sen heel duidelijk, heel tastbaar. Twee honderd en acht jaar geleden schreed een andere dirigent door een andere kerk voorbij andere mensen: dat was George Friedrich Handel zelf. geslaagd was, vóór de uitvoering, zijn medewerkers van die geest te overtui gen en te doordringen. Daarom, alleen daarom, werd een „Messias" gebracht, Handel waardig. Omdat de dirigent h^t werk doorleefde en omdat zijn instru ment het doorleefde. Daarom kon er zo gejuicht en gebeden worden. D~ om straalde en flonkerde het. Daarom was men ontroerd. Op en voor het po dium. Daarom waren wij alleen te zamen en ieder alleen in dat verre, vreemde, gelukkige land, waarheen de muziek ons soms vermag te voeren op haar gazen vleugels. Wie de geest van Handel verkend heeft en daarbij de gave bezit die geest te enten .op ande ren, die brengt datgene waaraan wij allen, heel deze arme, benarde, ver loren, bedroefde en verslagen wereld zo bitter-hard behoefte hebben: z 1 k e muziek. Dan wordt een „vertolking" een gebeurtenis, een getuigenis, een be levenis. En.een credo! Dan klinkt Gods stem zélf mee in de fluiten, de hoorns en de violen. Dan zingt God zélf mee in de koren, die op vijftienhonderd mensen afkomen, golf na golf, stromend naar de kust van ons hart, om daar tegen, zoals in het „Halleluja", in een haast onwereldse branding uit te lopen. Hoor hoe Herman Zaal steeds dat ene woord „Frieden" laat zingen en ge be grijpt het allemaal. Zie hoe hij zijn men sen leidt en fascineert. En horo een „Messias", naar de oude, originele par tituur. Zo heeft de oude meester het gewild. Zo bracht de jonge meester de fakkel over. WAT zal men nu, met zoiets stroefs, onwilligs, onbuigzaams als woo r- den, gaan schrijven over zulk een werk en zulk een vertolking? Hoe arm, en karig, dor en armzalig, is het woord dat over muziek moet gaan vertellen. Het Lper en het lood behoren eerder bij het goud, dan het geschreven woord bij de muzhik. Maar daarvoor is de muziek dan ook de eerste der kunsten. In het Kerstnummer van de Groene Amsterdammer citeert de kriticus Mat- thys e>meulen Corot, die heeft gezegd „Als je werkelijk door iets aangegre pen bent zal je emotie overslaan op anderen". Dat is een feilloos waar woord. Dat werd die avond in de Grote Kerk bewezen. Het koor was geëmo tioneerd. Het orkest niet anders. En zo als het koor en het orkest, zo waren de eolisten. En zo was, misschien het meest van allen: de dirigent, Herman Zaal. Want hoe zou men anders tot zulk een verklanking kunnen komen Van een werk, dat alleen dan tot in de uiterste uithoeken van het menselijk hart kan zingen en klagen, juichen en getuigen, als heel dat apparaat van koren, solisten en muzikanten samen balt tot één machtig instrument, het geen geroerd wordt, geïnspireerd en gefascineerd. Zo was, die avond, dat instrument. En daarom werd „Der Messias" aanzienlijk méér dan alleen maar een „vertolking". Hij werd be lijdenis en getuigenis beiden. Hoe schoon dat koor kan zingen! Wie werd niet tot in zijn hart gegrepen door „Uns ist zum Heil ein Kind ge boren"? Zo licht, zo jong, zo mild stralend? Wie van die vijftienhonderd vergeet het „Und Frieden auf Erden" uit het deel „Ehre sei Gott", zo zacht, devoot en leiflijk gezongen? Daar was Jo Vincent, onze eerste sopraan. Wie zei daar laatst, dat zij de uiterste toppen van haar groot talent was gepasseerd? Wie dat gezegd heeft, die hoorde nooit haar glanzende vertol king van „Er weidet seine Herde", een allernobelse verheerlijking van de Goede Herder, in de trant van een Si- ciliano. De stem van Jo Vincent blijft een werkelijke gave des hemels en als zij openbloeit, die stem, en aanruist door de ruimten vol kaarslicht en zacht vibrerend schaduwbeweeg, en heel die ruimte vult, voordevol met echo's uit een mensenhart, dan is dat een koste lijk getuigenis van een groot, een warm en gesublimeerd talent. Gesublimeerd door de jaren, gesubliceerd door de kennis en de wijsheid die het leven de jeugd onthoudt. Er is géén tweede zan geres in heel dit land die zó zingt! Men zou lang willen schrijven: over het koor, over de majesteit van het grote „Halleluja", over onderdelen van het werk, dat langzaam opvoert naar zijn climax. Men zou over de solisten Willen schrijven, over de muzikanten, die dan wel dilettanten waren, maar geïnspireerde dilettanten. En waarbij men de vraag zou kunnen stel len wie beter, warmer, bezielder instru- tenten bespelen: gehonoreerde en nièt- geïnspireerde muzikanten, of alleen maar dilettanten, die gekomen zijn om zeer bewust te getuigen en te beleiden. Een vraag, die vijftienhonderd mensen die avond al lang beantwoord hebben. Nog een woord over de jonge Wiebe Drayer. Wij hoorden hem twee jaar ge leden zingen en daarna voor de eerste maal weer deze avond. Het was een ge heel vernieuwde, zijn technisch arse naal aanzienlijk uitgebreid hebbend zanger, en men zal deze tenor nog vele malen ontmoeten op de eerste podia van dit land en op vele buiten het land! Het bewijs? Alleen reeds zijn weergave van het recitatief „Die Smart bricht ihm sein Herz". Hét klassieke voor beeld van doorleefde voordracht. En dan is daar de meester, die dat ene instrument, samengeklonken uit zangers, muzikanten en solisten, tot een dusdanige manifestatie van bezield ge- tuigeen bracht: Herman Zaal. Wie dat nog niet wist weet dat nu: Herman Zaal is kunstenaar en als zodanig behoeft men zich over de indruk, die deze weergave van Handels meesterwerk achterliet, niet zo zeer te verwonderen. Want eer daar op dat podium gezongen en gemusiceerd werd, was er het een en ander aan voorafgegaan. Daarvóór waren de lange, lange repetities ge weest, maar niet alleen zij. Ook nog iets anders. Dat andere was de geest van Handel, om wie het ten slotte alle maal was begonnen. God en Handel ter ere was die Zaterdagavond deze „Mes sias". Het was Herman Zaal die er in Ten slotte: wat was dat dilettanten orkest een verrassing! Gaat men te ver als men de verwachting uitspreekt, dat zo'n ensemble zonder veel moeite tot een geheel eigen stijl zou kunnen ko men? Het zou een der winstpunten van deze avond zijn indien zo'n combinatie gehandhaafd kon blijven. Voor Alkmaar. E n voor de provincie. En dan: het was een daad van groot sociaal begrip voor zó lage prijs zulk een uitvoering te bieden. Die was toe gankelijk voor zelfs de karigste beurs. Wie nooit de kans kreeg een Jo Vin cent, een Bogtman, een Annie Woud, te mogen beluisteren (en dat zijn er ve len!), die kreeg die kans die avond. Dat was sociaal en cultureel werk van het beste gehalte en daarvoor mag Alkmaar zijn Toonkunst-bestuur van harte dankbaar zijn. Zoals men dan in het bijzonder een figuur erkentelijk mag zijn, die wij, bij utizondering, met name willen noemen: mevrouw Holz- miiller. Waarschijnlijk is zijzelf aller minst gesteld op het doen etaleren hal rer deugden. Maar die deugden waren voor deze ,.Messias"-verk)anking der mate loffelijk, dat wij haar, al dan niet contre coeur, in de schijnwerper der dankbaarheid van vijftienhonderd be zoekers willen plaatsen. Zo werd die avond veel kou en ver killing weggezongen, weggespeeld in die grote kerk. Voor hen, die reeds ge borgen waren in hun geloof, de Chris tenen, een avond van geloofsluister en inspiratie op het hoogste, beste wat het geloof bezit. Voor de anderen.een avond met op de achtergrond een vreemd en donker helmwee. Het heim wee van de balling, levend op een rampzalige wereld. In de Kerstnacht, de nacht van Zon dag op Maandag, werd een tiental per sonen, dat zich zeer baldadig gedroeg, door de politie op de Laat aangetroffen. Daar zij zich niet in het minst aan de herhaalde waarschuwingen stoorden, zag de politie zich genoodzaakt van de gummistok gebruik te maken, waarna de rust wederkeerde. Gedurende de af gelopen nacht laveerde een personen auto van links naar rechts door Alk maars straten om ten slotte in de Eike lenbergstraat over het trottoir te blij ven rijden. Toen de wagen ten slotte stopte, bleek de bestuurder sterk on der de invloed van sterke drank te zijn. Hij werd ter ontnuchtering naar het politiebureau gevoerd en de auto werd in beslag genomen. Van de vele dron ken aangetroffen personen had één bo vendien de orde verstoord en bij het bonken op een cafédeur een ruit ver nield. Gedupeerde aannemers Bij de politie is aangifte gedaan dat uit de loods van een bouwwerk aan de Anna van Burenstraat een rol lood van ongeveer honderd kilo is ontvreemd. Bovendien werden uit de in aanbouw zijnde woningen achter Rochdale een aantal loden buizen van ongeveer een halve meter lengte ontvreemd. Voor allen: een stralend muzikaal beleven! Onze muziekrecensent schrijft over de uitvoering: De algemene indruk was uitstekend, de schoonheid van Handels muziek zal men als een zeer weldadige en rust gevende invloed hebben ervaren. Dit Bijbels-Oratorium, bestaande uit le rende, propheterende en prijzende ge zangen, heeft niet zo zeer de theolo gische inslag van een Bach-werk, maar is meer op het menselijke gevoel ge ïnspireerd. Een mildere, maar ook voorname sfeer beheerste het gehele werk. De koren in Handels Oratoria, verlangen een uitnemende techniek en we heb ben de amateurs bewonderd, die er in slaagden, deze koren op een klein on- effenheidje na, zo voortreffelijk met beschaafde koorklank te zingen, al zou men hier en daar wat grote bewogen heid gaarne hebben gehoord. De be scheiden en rustige directie van Her man Zaal, kwam de uitvoering van het werk zeer ten goede. Als zéér mooi uit gevoerd willen we memoreren het koor „Ehre sei Gott", het Slotkoor en het koor no. 22 Wahrlich, er trug unsre Qual. De solo-partijen waren subliem be zet. Een beter vocaal kwartet kan men zich moeilijk denken: n.l. Jo Vincent, alt; Wiebe Drayer, tenor en Laurens Bogtman, bariton. Dat deze vocalisten ons zangkunst van de hoogste orde zouden bieden, wisten we tevoren maar ze hebben stuk voor stuk de prachtige lyriek van de aria's, voor ons tot een levend geheel gemaakt. De voordracht van de tekst in de meest perfecte vorm verzorgd. En dit is in wezen nog belangrijker dan de schoon heid van de stem alleen. Wat de bege leiding betreft van de gezamenlijke amateurs strijkorkesten, kunnen we over het algemeen niets dan lof heb ben. De begeleiding van een sympho- nie-orkest, was natuurlijk wel het ideaal geweest, maar toch waren op enkele hoogst noodzakelijke plaatsen, de blaasinstrumenten en pauken pre sent. Men verkreeg dus toch een zeer aanvaardbaar geheel, wat de orkest bezetting betreft. Vermelding verdient de voor orkest alleen, gespeelde „Pas torale Symphonie". Niettegenstaande, dat men in het gehele werk tien cou pures maakte, duurde de uitvoering toch nog drie volle uren. Met gespannen aandacht heeft het talrijke publiek het concert gevolgd. Het was een uitstekend geslaagde uit voering en het was de moeite waard er bovendien nog een klein beetje koude voor over te hebben. M.S. GEVAARLIJKE IJSVREUGDE Gedurende de Kerstdagen zijn door de politie herhaaldelijk kinderen van het ijs gehaald op plaatsen waar dit onbetrouwbaar was. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Fran cis (alle leeftijden); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De gebroken pijl (14 j.); Diavolo (alle leeftijden); Rex Theater, Diavolo (alel leeftijden); Rex Theater, 2 30 en 8 uur: Odette Churchill (14 j.) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Francis (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: De gebroken pijl (14 j.); Victoria Thea ter, 8 uur: Fra Diavolo (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Odette Gulden Vlies, 8 uur: Rotterdams To neel: „Vuile handen". Dinsdagmiddag hebben de opgeveer vijf honderd kinderen van de Alkmaarse Zondags school „Laat de kinderen tot mij komen", te zamen met hun ouders en belangstellende in de Grote Kerk, die tot de laatste plaats bezet was, Kerstfeest g'evierd. De dienst stond onder leiding van ds. W. W esseldijk. In het midden stond een grote Kerstboom, die toch nog klein scheen in de grote ruimte van deze prachtige kerk. De tientallen kaar sen, cfie werden aangestoken, waren het sym bool van 't Licht, dat is gaan schijnen in de Kerstnacht en nu nóg schijnt in deze donkere wereld. Het Licht, waarvan ook allen zongen in het „Daar is uit 's Werelds duist're wolken, een licht der lichten opgedaan!" Op eenvoudige wijze vertelde ds. Wessel- dijk de oude lcerstgesehiediens van de geboren Zaligmaker. „Geboren een Koning, geboren een Kind, geboren een Heiland, die zondaars bemint!" De voorzitter, de heer C. Knaap, sprak de vijf-en-dertig kinderen toe die de Zondags school verlieten. Hij gaf hen een Bijbeltje mee, om dit te gebruiken in hun verdere leven. Het personeel van de Zondagsschool zong hen hierna een zegenbede toe. De heer G. van Tiel vertelde van „Penkie's Kerstfeest", waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. De heer Knaap ging' voor in gebed, waarna allen instemden met Psalm 150: Looft God, looft Zijn nanm alom!". De kinderen kregen allen een Kerstgeschenk mee. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de vol gende nieuwe inschrijving opgenomen: Jac. van Eekeren, Oterleek, Stompeto- ren, Noorder vaart 45c. Administratie- en assurantiekantoor en belastingconsu lent. Oude Genever, p. 1ƒ5.25 Citroen, p. 1ƒ4.50 Fladderac, p. 14.60 Bessen, p. 1ƒ4. Advocaat, vanaf p. flƒ3.10 Cognac, vanaf p. fl4.20 Cognac Bisquit, p. fl9.50 Cognac Courvoisier p. fl. 11.35 Cognac Remy Martin, p. fl. 13.80 Rhum Punch, p. fl4 Citroen Punch, p. fl4. Bisschopwijn, p. fl2.20 Om deze vraag te beantwoorden werd Zondagavond in de Grote Kerk een openbare Kerstwijdingsdienst ge houden. Men was in grote getale opge komen, zodat vrijwel geen plaats meer onbezet was. Een bewijs, dat men voor de beantwoording van deze vragen grote belangstelling had. Deze dienst werd geleid door ds. N den Oudsten, die op zo'n juiste en tref fende wijze dit probleem belichtte en antwoord gaf op bovengenoemde vra gen, vooral ten opzichte van het we reldgebeuren. Een wijdingswoord het welk alle aanwezigen een grote steun heeft gebracht m deze moeilijke tijd. Aan deze bijzondere dienst werkte mede het Christelijk Gemengd Koor door het zingen van „Miserere" en „Psalm 138" van J. P. Sweelinck, „De donkere schaduw is aan 't breken" van Beintema en het machtige „Halle luja-Koor" uit Der Messias van Handel. Ook het bekende Alkmaarse Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriend schap" verleende zijn medewerking aan deze dienst met het zingen van 'n viertal toepasselijke liederen en wel „Kerstlied" van Bern. Diamant, „Steal A-way", „Benedictus" van G. C. Pran ger en „Stille Nacht" van Kremler. Het koor zowel als het kwartet, die beiden onder leiding staan van de Alkmaarse dirigent G. ,C. Pranger, hebben er veel toe bijgedragen deze bijzondere kerkdienst tot een zeer mooi geheel te maken. De organist speelde o.a. Fantasie over „Hoe zal ik U ontvangen" van J. S. Bach en „Grand Choeur sur Noël Suisse" van C. Frank en onder de ma gistrale tonen van het prachtige orgel verlieten allen zeer onder de indruk van het beluisterde en met een vredes- gevoel het imposante gebouw. Leerlingen Vrijz. Zondags school vierden Kerstfeest Op de avond van de Eerste Kerst dag hebben de kinderen van de Vrij zinnige Zondagsschool het Kerstfeest gevierd in de Grote Kerk. In het schip van de kerk was een prachtige grote Kerstboom opgericht. De Kerk was ge heel bezet, toen de driehonderd kin deren in een lange rij binnenkwamen en op hun plaatsen rondom de boom gingen zitten. Ds. Van Wijk vertelde het verhaal van Christus' geboorte, dat door zang van de kinderen werd af gewisseld. Vervolgens vertelde ds. Dik- boom een boeiend verhaal: Van een Zaanse molenbrand op Kerstavond. Nadat de kinderen nog een lied had den gezongen, werd een toespraakje gericht tot die leerlingen, die dit jaar de Zondagsschool verlaten. Zij moch ten een kaars aan de Kerstboom ont steken, waarna de andere kinderen hen toezongen „Als kaarsjes in de nacht". De uitreiking van een klein ge schenk en een tractatie besloten dit feest. Damclub D.D.D. Vrijdagavond speelde het tweede tiental van DDD een competitie-wedstrijd voor de eerste klas tegen „Damlust" uit Zuid-Scharwoude. Damlust won met 4—16. Voor DDD won G, Bakkum zijn partij. D. Stam en M. A. Langras speelden remise. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: M. J. Langras Jr.-M. Oud 0-2; M. He mels— J. Schuit 1—li N. Oud—D. Peerdeman 2—0; A. Visser—J. v. Beusekom 2—0; C. Bij waard-C. Balder 0—2; P. Booy-D. Klink hamer 2—0; J. Mekken—M. J. Langras Jr. 2«0; J. Ranzijn-P. de Wijn 0-2; M. Oud- L. Verver 0—2; Th. Hofman—J. Ranzijn 0—2; J. Schuit—G. Woonijk 2—0. ENIGE INSCHRIJFSTER In het Domeinkantoor te Wieringer- werf is aanbesteed het maken van een voetbrug over het Amstelmeerkanaal. Enige inschrijfster was de N.V. Aanne mersbedrijf P. Daalder te Alkmaar voor t 7690. Vele schaatsliefhebbers verbeiden met ongeduld het ogenblik, waarop hun ijsbaan de poort zal openen voor het publiek. Zij mopperen op het be stuur, dat het toch ook niet kan helpen dat het niet harder vriest Het vriest nu al ruim een week, maar niet hard genoeg om de ijslaag dik genoeg te maken voor het dragen van enige honderden mensen. Dit mocht voor de ijsverenigingen in War- menhuizen en Sint Pacras echter geen verhindering zijn, zodat men daar al enige dagen van de oude nationale sport kan genieten. De banen in Ber gen en Heiloo zijn echter alleen nog maar voor kinderen geopend. In Bergen moet de baan wel in goede conditie gehouden worden voor de Provinciale Kampioenschappen van Vrijdag. Na deze wedstrijden zal de baan zeer waarschijnlijk ook voor het publiek geopend worden. In Heiloo wordt ook alleen de jeugd nog maar toegelaten, eveneens met het oog op de toestand van het ijs, dat nog niet voldoende draagkracht bezit voor schaatsliefheb bers uit Alkmaar, Heiloo en omstre ken. Het wachten is nu dus maar op strenge vorst. Mogen wij het weer station „De Bilt" vertrouwen, dan ligt deze inderdaad in het verschiet. Voor de -tiende maal Kees Stet 't Was gisteren voor het gezelschap Kees Stet in het Gulden Vlies een bij zondere avond. Dit ensemble heeft het n.l. gepresteerd om tienmaal in een betrekkelijk kort tijdsbestek voor ge heel uitverkochte zalen in Alkmaar op te treden. Gisteravond bij deze tiende voorstel ling was er weer geen plaats onbezet. En 't succes was nog even groot als de eerste maal. Kees zelf met zijn praatje en zijn schetsen was in topvorm en om zijn kostelijke avonturen en ver halen uit West-Friesland is onbedaar lijk gelachen. Klaas Sluys stond hem in diverse schetsen goed ter zijde. An nie de Moor met haar begeleiders zorgden voor keurige accordeon-num mers. „Cakie" goochelde weer even handig als altijd en het zang-ensemble zorgde voor goede nummers. Een gul applaus viel de uitvoerenden telken male ten deel. Na het laatste nummer vóór de pau ze betrad de heer W. Mooy het toneel en in een aardige kostelijke toespraak huldigde hij Kees Stet, die zeker een bijzondere prestatie had geleverd. „Tien uitverkochte zalen doet men hem niet gauw na", en spr, gaf zijn bewonde ring te kennen voor deze „krachttoer" Hij bood de heer Kroon een mooie doos fijne .sigaren aan, waarna hij mevr Kroon eveneens een aardige attractie offreerde. Daarna bracht hij mevr. De Moor hulde voor haar onafgebroken medewerking en liet deze vergezeld gaan van fraaie bloemen. Hij dankte verder alle andere medewerkenden en offreerde onder luid applaus aan allen nog een aardig aandenken. Het tweede gedeelte van de avond slaagde na deze hulde nog beter dan anders, 't Was voor „Kees Stet van Ierswoud" een mooie avond. Burgerlijke Stand Geboren: Frank, z. van W. P. de Vries en W. M. van Zwieten; Marianne F„ d. van W. H. Jansen en M. G. van der Zwart; Mijnardus A., z. van M. A. van der Lem en en E. Bosma; Richard R„ z. van J. C. Blankendaal en A. J. van de Pas; Froukje, d. van R. van der Zee en A. M. Plato; Elisabeth W. M., d, van N. C. Zijp en W. F. van de Burgt; Hendrikus H. J., z. van H. J. Jansen en M. Koopman; Marianne, d. van F. J. Ris en N, Vennik. Getrouwd: Jan F. van Ginkel en Catharina M. van Sluis. Overleden: Jan Smit, wedr van B. Butter, 68 jaar; Catharina W. Witten- sleger, gehuwd met H. Sterk, 68 jaar; Wilhelmina Schmittman, wed. van A. Mol, 80 jaar; Elisabeth Tonneboeijer, wed. van C. M. van der Stok, 88 jaar. Verkeersongevallen Op de eerste Kerstdag werd op de Straatweg een bouvier door een auto aangereden, ten gevolge waarvan het dier een poot werd afgerukt. Op ver zoek van de geleider werd de hond ter plaatse door een veearts afgemaakt. Op de Kanaalkade moest de bestuurder van een auto gisteravond uitwijken voor een geparkeerd staande auto en kwam hierbij in botsing met een van de andere zijde naderende auto. Het bleek dat van de laatste auto slechts de rechterkoplamp brandde, zodat het voertuig voor een motorrijwiel was aan gezien .Beide wagens werden bescha digd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Een reizende tentoonstelling In de eerste maanden van 1951 zal een reizende tentoonstelling door het land gaan, n.l. de „Goede kleding", ten toonstelling en modeshow van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het doel is om aan de Plattelandsvrouwen de juiste voorlichting te geven hoe zij zich goed, practisch en toch smaakvol kun nen kleden. Deze tentoonsteling zal van 12 tot en met 17 Februari in Alkmaar worden gehouden. HOKTENTOONSTELLING „DE POSTDUIF" Op 24 December hield de Alkmaarse Postduivenvereniging „De Postduif" een hoktentoonsteiling. De heer C. Rabeling, oud-bestuurlid, keurde de inzendingen naar zijn eigen stelsel. De beschikbaar gestelde prijzen vielen ten deel aan de heren S. Norder, H. J. Struys, met acht punten en de heren W. Haker J. de Beers met zeven pun ten. in goede sortering Langestraat 24 Ongecorrigeerd) Het ziet er naar uit, dat we eet periode van langdurige vorst tegemoet gaan, zo meldt het KNMI te De B| hedenmorgen in een algemeen over, zicht van het weer in Europa. Bove# Scandinavië ligt thans een gebied met hoge luchtdruk, boven Noord-Ruslanj daarentegen is de barometerstand ge. durende de Kerstdagen sterk gedaald, Op de scheiding van deze twee gebie. den beweegt zich thans een koudt luchtstroom over Finland en Zweden, die reeds temperaturen van vijftiej graden onder nul heeft veroorzaakt Doordat ook boven de Middellandse Zee de luchtdruk laag is, ontstaat boven ons land een Noordoostelijk wind, die over de Oostzee heen koudt lucht uit Zweden aanvoert. Wel tem, pert de Oostzee de ergste koude nog maar deze zal binnen enkele dagen dichtvriezen. Bovendien is er nog een voorraad zeer koude lucht boven Noord Siberie en Nova Zembla ont. staan, die waarschijnlijk spoedig naat deze streken zal beginnen te stromen. Al deze factoren tezamen leiden tot de verwachting, dat er een langdurigi vorstperiode op komst is. W. F. Jansen van Jorksveld overleden Op 72-jarige leeftijd is de heer F. Jansen van Jorksveld, één der oud. ste Heilsoldaten van het Leger dei Heils, alhier, overleden. Onlangs ontving hij uit de handen van de burgemeester, de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van de Oranje Nassau, voor de langdurige trouw (55 jaar) het Leger des Heiï betoond. De uitvaardienst, welke geleid worden door Kapitein en mevrouw T Bergsma uit Zutphen, zal Donderdag- middag 1 uur vanuit de Legerzaal de Limmerhoek plaats vinden. Kerst-feestviering van het Kruisleger Het Kruisleger had Tweede Kerst dag een bijzonder goede dag. 's Mid- dags 3 uur kwamen de kinderen vai de Zondagsschool bijeen die alle ge tracteerd werden op chocolademelk koek en versnaperingen. Aan het eind kon aan 43 kinderen nog een groot pak ket medegegeven worden gevuld met kleding, speelgoed en versnaperingen. Ook de ouders waren bij het feest aanwezig. 's Avonds 8 uur was er een Kerst feest voor de ouderen. De zaal, gezel lig in Kerststemming, was geheel ge vuld. Om half elf moest er noodge dwongen een einde aan gemaakt wor den. De Bev. Officier, Kapteine De Haas dankt alle zaken welke het om mogelijk maakten, dit buitengewoon Kerstfeest te organiseren. VREDESBIJEENKOMST Vanavond houdt het Alkmaars Vre- descomité een vergadering in hotel Central, waarin Marcus Bakker en de heer Kaastra zullen spreken over hel Vredescongres in Sheffield en War schau. OOK DAAR KOMT DE RAAD BIJEE Ook de raad van de gemeente Nie- we Niedorp zal nog voor 1951 bije komen en wel hedenavond om hi acht. Ook in deze gemeente zal de be groting nog in behandeling worde: genomen. En ook daar zal men zii beraden over de gemeenschappelijke regeling voor de vleeskeuringsdienst WT en vredig waren Alkmaars con treien gedurende de dagen Kerstmis en talrijke wandelaars trok ken er op uit om van deze stille schoon heid te genieten. Op de singels en 'lo ten lag het lokkende ijs en velen hei den het gewaagd zich de snelle ijW onder de voeten de binden. Niet ove"> was het ijs echter even sterk en 1 vele plaatsen vertoonden zich rol geen kinderen op het donkere en !e' vaarlijk uitziende oppervlak. Onto* de vertier zoekenden bevond zich ooi- een welverzorgde bouvier, vergezel' van een welverzorgde heer en delf heer vond het blijkbaar noodzakelifi zijn viervoetige vriend op deze zwakke plekken experimenten te laten uitW*j ren. Hij wierp dan een tak op W broze stolsel en de hond stortte z daarop enthousiast voorwaarts en porteerde het hout. Dit gebeurde tien tallen malen en daar ditzelfde ij' °f van het tweetal scheidde, was het mogelijk er commentaar op te leveren- Het is goed dat er niets gebeurde voor de bouvier althans want scnijnt ons geen hulpelozer aanblik zijn dan een in het koude water ro" spartelende hond, die met zijn holpen poten weer op het ijs truc" krabbelen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2