Geen accoord over Nieuw-Guinea Incident aan de grens tussen Roemenie en Joegoslavië VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Algemene staking te Makassar Kees Broekman in Nederland Kinderen onwel door kolendamp Donderdag 28 Dec. 1950 147e Jaargang No. 303 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Al het nieuws uit stad en om geving: in Uw streeklcrant NA DRIE WEKEN ONDERHANDELEN: Nederland blijft souverein Bemiddelingsvoorstel bleef onbeantwoord F Maandsalaris voor Franse regering zet bestaan op het spel Irianse delegatie: Wij moeten Nederlands blijven Indonesische regering verbiedt stakingen Strijd om verlaagde melkprijs is nog niet ten einde Opnieuw besprekingen met minister Mansholt Boeren gereserveerd t.o. regeringsbeleid de vrijheid Illllllllflllllili Iniernaiionale Landbouwdag Als de vorst aanhoudt komen de buitenlanders Roemeens officier werd doodgeschoten KcPil E&üiefe Weerbericht Kees in Zutphen aan de start BUREAU: ADMINISTRATIE Voord ..ui 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT JJADAT GISTEREN nog een drietal bijeenkomsten waren gehouden en zelfs van Britse zijde nog aandrang op de beide delegaties was geoefend, om tot een vreedzame oplossing te geraken, is gisteravond bekend gemaakt, dat de conferentie over de status van Nieuw-Guinea voorlopig is gesloten. Enig resul taat heeft zij niet opgeleverd. Pogingen, van beide zijden, om tot overbrugging der geschilpunten te komen, bleven zonder resultaat. Van Nederlandse zijde is eerst voorgesteld, om onder handhaving van de Nederlandse souvereiniteit over het gebiedsdeel een raad van toezicht uit Nederland en Indonesië te vormen, die hel bestuur zou controleren. Dit werd afgewezen, evenals een Nederlands voor stel, om de Unie met de souvereiniteit te belasten. Eveneens is een Indonesisch voorstel, om de overdracht der souvereiniteit over Nieuw-Guinea de facto te doe» geschieden in de loop van de eerste helft van 1951, afgewezen. De Indone sische delegatie heeft niet geantwoord op een Nederlands voorstel, om de on derhandelingen voort te zetten en gebruik te maken van de goede diensten der UNCI. Nieuw-Guinea blijft dus Nederlands gebied. AL DEZE feiten zijn vervat in een tweetal verklaringen, die gistermid dag in de slotzitting van de conferentie zijn voorgelezen. In de Nederlandse verklaring wordt uiteengezet, dat Ne derland, ook na bestudering van de Indonesische argumenten, de Indonesi- iche aanspraken op Nieuw-Guinea niet kan erkennen. Echter is gepoogd, een oplossing voor het geschil te vinden. Daarom heeft de Nederlandse delega tie op 14 December een voorstel inge diend, volgens hetwelk de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea te zijner tijd door middel van een stemming over i zp politieke status zou kunnen be llissen, en dat deze volksstemming zou worden gehouden onder toezicht van Nederland en Indonesië tezamen. Voordien moest gelegenheid worden gegeven voor een vrije voorlichting. Voorts diende een Nieuw-Guinearaad te worden gevormd, waarin Nederland en Indonesië gelijkelijk zouden zijn vertegenwoordigd. Hieraan zou het Ne derlandse bestuur over Nieuw-Guinea jaarlijks verslag moeten uitbrengen over de staat en de ontwikkeling van het gebied. De Raad zou besluiten kun nen nemen ten aanzien van het te voe ren beleid. De Nederlandse souvereini teit zou gehandhaafd blijven totdat het zelfbeschikkingsrecht door de bevol king zou zijn uitgeoefend. Dit voorstel werd door de Indonesi sche delegatie op 23 December van de hand gewezen. DAAROP HEEFT de Nederlandse re- gering voorgesteld, om onder hand having van het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea de souvereiniteit over dit gebied op te dragen aan de Nederlands-Indonesische Unie. Ver wacht werd, dat het geschil geleidelijk door overleg tot een oplossing zou kun nen worden gebracht. Ook dit voorstel is niet aanvaard. De onderhandelingen hebben niet binnen het vooraf bepaalde tijdsbe stek tot het beoogde resultaat geleid. De Nederlandse souvereiniteit en de status quo blijven derhalve gehand haafd. Aangezien deze onderhandelin gen moeten worden beschouwd als een voortzetting van de Ronde-Tafel conferentie, die plaats vond onder bij stand van de XJNCl, heeft de Neder landse regering voorgesteld, de onder handelingen zodra mogelijk voort te zetten onder (bijstand van dit of een ander geschikt orgaan. De Indonesi sche delegatie heeft doen weten, dat haar instructies een antwoord op dit voorstel niet toelieten. De Neder- lanse regering ziet een antwoord hierop alsnog gaarne tegemoet. HE' INDONESISCHE STAND PUNT. DE Indonesische verklaring wordt nog gezegd, dat Indonesië had voor gesteld, de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan dit land over te dragen, doch deze overdracht de facto pas in het midden van 1951 te doen geschie den. Bijzondere overeenkomsten zouden de veiligheid der Nederlandse belangen garanderen. Dit is door Nederland af gewezen. Indonesië daarentegen heeft de Nederlandse voorstellen verworpen, omdat het weigerde te berusten in ae voortduring van de koloniale status of van een vreemd bestuur. Ten aanzien van het voorstel, om up bemiddeling van de UNCI in te roepen, wordt nog opgemerkt, dat de Indonesi sche delegatie de zaak reeds voldoende van alle kanten besproken acht. Boven dien diende 27 December de laatste dag te zijn van de conferentie over de: status van Nieuw-Guinea. Derhalve wordt thans vastgesteld: 1. De Republiek Indonesia hand haaft haar aanspraken op Nieuw- Guinea. 2. De status quo van dit gebied, die volgens de RTC-overeenkomsten slechts met toestemming van Indonesië zou mo gen voortduren, wordt van deze dag af voortgezet, echter zonder instemming van Indonesië. p „Frankrijk zal in 1951 naar schatting 29 procent van zijn gehele begroting voor militaire uitgaven bestemmen te gen 19 procent in 1950. Iedere Frans man zal een maand loon van zijn jaar lijkse inkomen moeten afstaan om ons militaire programma te helpen uitvoe ren, doch hij zal hiermede zijn onaf- Nu Nieuw-Guinea Nederlands blijft Het Irian-comité te Makassar heeft tegen heden een eendaagse algemene staking uitgeroepen, teneinde uitdruk king te geven aan de gevoelens van teleurstelling bij het Indonesische volk over de afloop van de conferentie in zake de status van Nieuw-Guinea. Hierbij zijn ook alle overheidsdiensten behalve politie en leger betrokken ge weest. In de straten hingen spandoeken- waarop stond, dat de Indonesische revo- De strijd om de verlaagde basisprijs voor de melk is nog steeds niet ten einde. Thans is weer een confe rentie op het departement van Land bouw in Den Haag gehouden. Hieraan namen minister Mansholt, enkele ver- i tegenwoordigers van het Landbouvv- ttonomisch Instituut en enkele leden va» de Stichting voor de Landbouw dM. De grondslagen voor de kost prijsberekening voor de melk zijn on- rier de loupe genomen en aansluiten! hierop ook de argumenten, die de mi nister voor de verlaging in de Twee de Kamer heeft aangevoerd. Onder- Weer is gebleken, dat de zandbedrij- fen een prijs kunnen ontvangen, wel ke zeer aanmerkelijk lager ligt dan de door de regering gegarandeerde prijs. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft in een nabe schouwing over de tot dusverre ge voerde besprekingen vastgesteld, dat de boeren steeds minder vertrouwen hebben in het landbouwbeleid van de regering. Deze zet hen wei tot gro tere krachtsinspanning aan, doch ont neemt hun tegelijkertijd de beloning voor hun werk Er dreigt gevaar voor de export, doordat de tendentie, om tot een extensiever bedrijfsvoering over te gaan steeds sterker wordt. De Stichting heeft voorts al haar argumenten tegen de verlaging nog eens uiteengezet in een adres aan de beide Kamers van de Staten Generaal. lutie nog niet is geëindigd, zolang Irian niet is overgedragen. De delegatie van de centrale Irianse lolitiekt: vertegenwoordiging in De" Haag heeft aan de Koningin, de rege ring en de Staten-Generaal een tele gram gezonden, waarin zij er haar ern st' ge ongerustheid over uitspreekt, da de Indonesische regering in haar oi> aanvaardbare houding inzake de hand having der Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea blijft volharden. De toekomst van Nieuw-Guinea is volgens adressante alleen gewaarborgd bij voortduring van het Nederlandse be stuur. Zij verwacht dan ook, dat geen beslissingen zullen worden genomen, die risico's voor de bevolking van Nieuw-Guinea en haar leiders inhou den. De Indonesische regering heeft gister avond een verklaring uitgegeven, waar in zij verklaart, niet langer te kunnen toestaan, dat dreiging met of aanmoe diging tot staking, alsmede intimida ties, boycot en soortgelijke tegen per sonen of groepen gerichte acties de atmosfeer in de samenleving beïnvloe den. Zij zal hiertegen geëigende maat regelen nemen. hankelijkheid bewaren en zijn vrijheid verzekeren", aldus verklaarde de Franse minister van Landsverdediging Jules Moeh Woensdag in de Nationale Verga dering, toen daar de speciale begroting voor de bewapening ten bedrage van 355 milliard francs behandeld werd. De financiële commissie had voorge steld de bewapeningsbegroting van 355 milliard tot 329 milliard te verlagen en verder 28 milliard te bezuinigen op de gewone begroting. De Franse minister van Financiën, Maurice Petche, ver klaarde evenwel, dat de regering wei gert om ook maar een der voorgestelde bezuinigingen te aanvaarden. De 355 milliard francs vertegenwoordigen Frankrijks bijdrage voor het eei-ste jaar van het program voor de Westeuropese defensie, waarover in de afgelopen zo mer te Washington is beraadslaagd. De regering is van plan haar bestaan op het spel te zetten om aanvaarding van de begroting te verkrijgen. Petche noemde het heffen van nieuwe belastingen tot een bedrag van f 165 milliard ix-ancs de enige billijke manier om de bewapening te financie ren. Met 412 tegen 176 stemmen werd een van communistische zijde ingedien de motie om over te gaan tot de orde van de dag verworpen. Het bestuur van de gymnastiek vereniging „Turnlust", dat 27 Januari, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, in 't Gulden Vlies zal recipiëren. Staande van rechts naar links: L. van Zoonen, P. van Heugten, H. Besteman, mevr. Schotvanger, C. Habiecht, L. van Baden, J. van Zoonen (directeur). Zittende v.r.n.l.: Jaap Smit, Nini Madderom, J. Narold (secretaris), G. de Rie (voorzitter), H. Wiersma (penningmeester), mr. Van Hïlten (beschermheer). In Scheveningen vierde gisteren het echtpaar J, M. KorvingDe Ruiter, zijn 70-jarig huwelijksfeest. Opa Kor ving is 93 jaar de bruid 90 jaar. Op 5 Februari te Utrecht (Van onze Haagse redacteur). Op Maandag 5 Februari zal de Stich ting voor de Landbouw in Utrecht een buitenlandse dag organiseren. Op deze dag zal het internationale aspect van de landbouw en het internationale werk van de Stichting voor de Land bouw belicht worden. De inleidingen worden gehouden door de heren ix\ C. Staf, Directeur-Generaal van de Land bouw. H. D. Louwes, voorzitter van de Mai-shallcommissie van de I. F. A P. J£EES BROEKMAN, die reeds geruime tjjd in Hamar (Noorwegen) zich voor bereidt voor het aanstaand winterseizoen, is onverwacht naar Nederland te ruggekeerd. Vrienden van hem uit het Westland hadden Broekman gewaar schuwd, dat er in Nederland werd gereden. Onze landgenoot wilde van dit buitenkansje om ook eens in eigen land zijn kunnen te demonstreren gebruik maken, nam de trein van Hamar naar Oslo en is toen meteen maar naar Am sterdam doorgevlogen, waar hij Woensdagmiddag om twee uur in gezelschap van Abram Chardon, ook een rijder uit het Westland, op Schiphol arriveerde. De Joegoslavische grenswachten heb ben gisteren een persoon in Roemeens uniform doodgeschoten. Het voorval deed zich voor op Joegoslavisch gebied, zeshonderd meter binnen de grens met Roemenie, in de buurt van het dorpje Radojevo. De Joegoslavische regering heeft aan Roemenie een protest doen toekomen. Liet is wel erg lang geleden, geachte clientele maar herinnert ge u nog uw heilige verontwaardiging bij het vernemen van de rasverbetex-ingsme- thoden, zoals die in Nazi-Duitsland werden toegepast? Theodoor moest daar aan denken, toen hij vernam, dat de Franse luchtmacht op 1 Januari zal Verwachting tot Vrijdagavond: In het Zuiden van het land vrij veel bewolking met later moge lijk enige sneeuw. Elders flinke opklaringen. Krachtige tot ma tige. maar langs de kust van Holland en Zeeland tijdelijk har de Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge overigens lichte tot matige vorst ulieden in één moeite door, dat dé Raad van Technische Samenwerking in Zuid-Oost-Azie zijn eerste zitting heeft beginnen met het oproepen van jonge gehouden. De Raad kreeg direct reeds mannen tussen 18 en 21 jaar voor de opleiding tot beroepsvliegenier. Ze moeten ongehuwd zijn, doch mogen na hun opleiding in de V.S. en Canada in het huwelijk treden. Q De Sjah van Perzie, die gister zou trouwen moet ook nog even wachten: wegens ziekte van de bruid is het huwelijk veertig dagen uitgesteld. Langer uitstel zou overi gens funeste consequenties voor de ge nodigden meebrengen, want de tradi tionele zwavt-wit-dracht waarin mannelijke gasten zich bij deze soortgelijke feestelijke gelegenheden plegen te pex-sen, gaat verdwijnen. In de Londense uitgaande wereld heeft de jonge generatie n.l. een revolutie op touw gezet door in plaats van met witte vesten met rijk geborduurde of broca- ten vesten in combinaties zoals donker blauw met wijnrood of wit met goud te verschijnen. Er komt trouwens toch steeds meer kleur in het Engelse leven: De BBC zal ongeveer zestig pro cent van haar belegde kapitaal gaan gebruiken voor de uitbreiding en ont wikkeling van de televisie-uitzendin gen. Voor experimenten met kleuren televisie werden reeds installaties ter waarde van vijf millioen gulden be steld. En nu we toch zo technisch aan het ontwikkelen zijn berichten we vele aanbiedingen voor hulp. Australië stelde honderd studiebeurzen beschik baar en bood tevens voor de eerste zes jaar vijf en twintig millioen pond ster ling aan. Cn dat wie goed doet, goed ontmoet ondervond dezer dagen een heer uit Houston, die een tweetal mannen zijn de technische hulp kwam aanbieden daar en zij een auto niet op gang konden krij- Een maandsalaris voor de vrijheid? Het Mocht wat! gen. Het bleek z'n eigen wagen, die enkele dagen te voren gestolen was, te zijn. Nog meer autonieuwtjes: Vol gens Tass is in de straten van Moskou een nieuw model zes-cylinder auto, welke een maximum snelheid van 130 km kan halen en van verscheidene nieuwe technische snufjes is voorzien, verschenen. Q In Winsconsin zijn ze niet zo ex-g gek op alle mogelijkheden die de auto biedt en dei-halve heeft de procureur-fiscaal aldaar verordineerd, dat een ieder die gesnapt wordt terwij] hij in een auto zit te vrijen, gestraft zal worden met inti-ekking van zijn rij bewijs. De Winsconsinse jeugd mag het dan niet makkelijk hebben, in Ier land is het helemaal droevig gesteld voor alle verliefde paartjes: Op last van de regering zullen daar alle ban ken vier dagen gesloten zijn. Omdat vijfduizend bankbeambten in staking zijn gegaan, q Over staken gesproken: Daar de havenarbeiders van La Ro- chelle en La Pallice, zoals Theodoor u gisteren meldde, weigeren wapens voor West-Duitsland te lossen zal de Franse legerleiding dit nu door soldaten laten doen. De Amerikaanse soldaten, die in La Rochelle zijn ingekwartierd om deze wapenleveranties in ontvangst te nemen hebben om de stemming wat te vex-zachten de armen en wezen van de stad onthaald op een Kerstmaaltijd waarbij ook geschenken werden uitge deeld. En dat herinnert Theodoor nu weer zo sterk aan de ..Weihnachtsfeste" in de Haagse Dierentuin en andei-e door de Duitse bezetters georganiseer de liefdadighedens, dat hij er voor van daag maar weer het zwijgen toe doet. Volgens nadere mededelingen was de betrokken pex'soon een Roemeense offi cier-, die in gezelschap van twee mili tairen de grens overschreed. De drie mannen werden enige malen gewaar schuwd, dat zij zich op Joegoslavisch gebied bevonden, doch zij bleven door lopen. Er ontstond een schietpartij, waarbij de Roemeense soldaten onge veer veertig schoten losten. De officier werd daarop neergescho ten en later als zodanig geïdentificeerd. Nadien poogden honderdvijftig man Roemeense troepen het lijk van de offi cier over de grens te halen, waax-bij zij de Joegoslavische grenswachten be schoten. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Roemeense zaakgelastigde te Belgrado ontboden en verzocht, zich met zijn regex-ing in ver binding te stellen, opdat een eind zou kunnen komeix aan de uitdagende han delingen, die op het grensincident volg den. Eerder was aan Roemenie de vor ming van een gemengde commissie ge vraagd. Deze zou een onderzoek naar het incident moeten instellen. Westerse waarnemex's te Belgrado zijn van oordeel, dat de Joegoslavische re gering aan de kwestie n* er dan ge wone betekenis hecht. Kees Bx-oekman is van plan om van de vorstperiode een goed gebruik te maken. Vandaag zal hij te Rottex-dam deelnemen aan het provinciaal kam pioenschap van Zuid-Holland over 500, 1500 en 5000 meter. Vrijdag zal hij rust houden met de bedoeling Zaterdag 30 en Zondag 31 December fris en uitge rust te Zutphen aan de start te verschij nen bij het Nedex-lands kampioenschap op de lange baan. Mocht het blijven vriezen, dan is het de bedoeling, dat enkele buitenlandse rijders naar Nederland komen om teza men met de beste Nederlandse cracks op enkele wedstrijden te starten. Broekman toonde zich enigszins te- leux-gesteld toen hij vernam dat Van der Voort en De Koning niet naar Ne derland zouden terugkeren voor net Nederlands kampioenschap. Beide rij ders oefenen in Valadalen in Zweden. Sedert het seizoen 1946'47 is er geen Nederlands kampioenschap meer gehou den en Broekman hoopte nu eindelijk eens de kans te krijgen de nationale titel te verovex-en en, en passant, indien weer- en ijsomstandigheden dit toela ten, te trachten enkele Nederlandse re cords te verbeteren. Broekman voelde zich volkomen fit, verklaarde dat hij vijf pond minder woog dan het vorig jaar en dat dit op de lange afstand wei degelijk merkbaar zou zijn voor hem. Zijn beste trainings tijden zijn 45,4 over de 500 meter en 4 min. 56,7 over de 3000 meter. Gesioord Kerstfeest in Schermerhorn (Van onze correspondent) De Kerstviering van <le Chr. school te Schermerhorn in de Geref. kerk heeft een zeer onprettig verloop gehad. Het hoofd der school, de heer D. E. Deerenberg zou juist aanvangen met zijn zelf vervaardigd kerstdeclamato- rium toen zijn dochtertje Jeike flauw viel tegen de tafel met geschenken. Ijlings werd zij naar de consistorie kamer gebracht. Groot werd echter de consternatie toen bijixa alle kinderen begonnen te braken. De kinderen wer den direct naar buiten gebracht en en kele die er erger aan toe waren werden opgenomen in de woning van de kos ter. De oorzaak was kolendamp. De kerk heeft kortgeleden een nieuwe kachel gekregen, welke een constx-uctiefout schijnt te hebben. Enkele ouders voel den wel iets aan hun trommelvliezen, doch brachten dit niet in verband met de aanwezigheid van koolmonoxyde. De diplomatieke betrekkingen tus sen Joegoslavië en Griekenland zijn na een onderbreking van vier jaar hersteld. Gezanten hebben in Belgrado en Athene hun geloofsbrieven overhandigd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1