Geen erger vete dan familievete 3 i DAGE JIMMY BROWN ALS BOKSER Straatbelasting over polderwegen De Prinsesjes Sankt Anton gisteravond te aangekomen Ingeland voerde een hardnekkige strijd RHEUMATIEK... STRAALJAGERS BEWAKEN NEW YORK V.S. overwegen boycot van communistisch China De Soc.-Econ Raad De heer Krol (C.H.) vraagt verlaging der begroting VEERDIENST ENKHUIZEN- STAVOREN GESTAAKT Postboot' op Waddenzee aan de grond gelopen Vader en zoon vechien om een fortuin Conflict om een vrouw in Amerikaanse stijl fPim, Pam en Pom aan zee VERDEËt-rT M U I ZEN Willem Mengelberg zal niet dirigeren xxxxxxxxxx gxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Het Radioprogramma Nederlanders help€ elkaar Purmerender markt Overzichteen versteid DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 Het melkkoetje van Callantsoog Hoge Raad stelt gemeente in ongelijk plEEDS sedert jaren heeft er een strijd gewoed tegen de vooral in plattelands gemeenten dikwijls wel wat onereuze interpretatie van artikel 280 van de Gemeentewet, welk artikel de heffing van straatbelasting toestaat op vrijwel alle In een gemeente gelegen gronden en gebouwen. Volgens het artikel kan de be lasting geheven worden „naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente komend voor aanleg en* onderhoud dier land- en waterwegen; voor hunne verlichting en voor afvoer van water en vuil". Tegen de vaak wat wonderlijke uitleg van dit artikel was niets te doen, zolang door Binnenlandse Zaken het standpunt werd ingenomen, datv nu tot in hoogste ressort was uitgemaakt, dat het artikel een zodanige toepassing toeliet, aan elke gemeente, die niet „self-supporting" was, de verplichting diende te worden opgelegd een straatbelasting van vrijwel alle onroerende goederen in de gemeente te heffen. Dit starre standpunt is de laatste tijd gelukkig verlaten. Een heel bijzondere bijkomstigheid was, dat een oppervalkte van 3200 bun der land onder de gemeente Den Hel der valt, die geen straatbelasting heeft, terwijl slechts 700 bunder de onaange name consequenties van de interpreta tie van art. 280 ondervond. Hieruit volgt, dat het reeds zozeer bevoorrechte „Helderse gedeelte" van de subsidie mocht mee profiteren. De vinger, die B. en W. door de toekenning van de subsidie in de pap van „Het Koegras" zouden krijgen, zou dan alleen maar de belasting-betalende andere helft het le ven lastig maken Melkkoetje. \^/EDEROM werd dus de betreffende ingeland een belastingformulier ge zonden, maar wèèr gingen er verzoek schriften laa, de Raad van Beroep en ten slotte naar de Hoge Raad. De triomf bleef niet uit. Enkele dagen geleden werd het bericht ontvangen, dat zelfs nu nadat de gemeenteverordening gewijzigd was géén straatbelasting mocht worden geheven op percelen, ge legen aan de wegen, die niet door de gemeente worden onderhouden Het laatste woord zal hiermee nog wel niet gesproken zijn, want kennelijk betekent de straatbelasting een melk koetje, dat zich zeer voordelig laat melken. Van de andere kant is de knup pel in het hoenderhok geworpen. Elke ingeland, die de nare gevolgen van deze wonderlijke interpretatie van de Gemeentewet ondervindt, heeft zich tot schrijven gezet.... En terecht!! TOCH kan men in tal van plattelands gemeenten constateren, dat straat belasting wordt geheven over gebouw de en ongebouwde eigendommen, die gelegen zijn aan wegen, die bij polder of waterschap in onderhoud zijn en waarvoor de ingelanden derhalve hun bijdragen moeten leveren, in de vorm van waterschaps- of polderlasten. De zaak wordt voor de betrokkenen wel wat pijnlijk als ook de gemeente nog- jpaals een aanslagbiljet betreffende «traatbelasting op deze percelen presenteert. Een ingeland van de polder „Het Koegras" te Callantsoog, de thans 73- jarige heer D. Sleutel, heeft zich hier over tot de Hoge Raad der Nederlanden gewend, nadat een verzoek tot onx- heffing van de straatbelasting, door B. en W. van Callantsoog was afgewezen. De uitvoering van art. 280 was n.l. met betrekking tot deze polder in en kele gevallen wel duidelijk onbillijk. Immers, de polder zelf droeg de lasten voor het onderhoud van de wegen. Toch betaalden de polderbewoners straatbe- Jasting. Lange strijd. JJRIE jaren heeft de strijd geduurd, tot ten slotte de Hoge Raad der Neder landen besliste, dat in dit geval geen straatbelasting mocht worden geheven Deze uitspraak gold evenwel uitslui tend voor de bedoelde ingeland en niet voor de andere bewonder» van „Het Koegras", die evenzeer pijnlijk verrast waren door de mededeling, dat ze be lasting moesten betalen voor wegen aan welke de gemeente geen cent hoef de te bestede i. In een door een groot aantal ingelanden ondertekend verzoek schrift vroegen ook zij ontheffing van de straatbelasting. Een antwoord van B. en W. aan de ondertekenaren deelde mede, dat de Hoge Raad alleen aan de inzender van het eerste verzoekschrift ontheffing had verleend. Bovendien, dat B. en W. de betreffende gemeente-verordening had den gewijzigd, in die zin, dat alle eigen dommen in de gemeente onder de be- lastingschroef kwamen te staan.. Men zou echter onder het oog zien, of er aan de polder een subsidie kon worden verleend, als tegemoetkoming in de kosten van onderhoud der polderwegen. Het wonderlijke feit vond plaats, dat „Het Koegras" over 1950 een subsidie ontving van 1000 gulden, terwijl ze een bedrag van rond 2700 gulden aan straatbelasting opleverde Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Door de leiding der Amerikaanse luchtmacht is Woensdagavond mede gedeeld dat straaljagers, die onder alle weersomstandigheden kunnen opere ren, dag en nacht in voortdurende „staat van gereedheid' worden gehou den, om New York en het industriële oosten der Verenigde Staten te bewa ken. Deze straaljagers zijn van het z.g. „F94"-tyype. Zij kunnen op 15.000 meter hoogte vechten, terwijl hun grootste snelheid ruim 950 kilometer per uur bedraagt. Zij zijn uitgerust met radar en kunnen door het toepas sen van bepaalde vindingen extra vlug stijgen en in het gevecht meer dan gewone kracht ontwikkelen. Opdrachten voor onze kunstenaars (Van onze Haagse redacteur). De Bataafse Petroleum Maatschappij wil aan Nederlandse schilders op dracht geven voor het vervaardigen van vier schilderijen, t.w. een stads gezicht, een landschapsgezicht, een haven- of riviergezicht en een Polder gezicht. De schilderstukken zullen dienen ter decoratie van de eetzaal in het Oplei dingscentrum van een der buitenlandse zusterondernemingen van de B P. M. Tevens wil de B. P. M. opdracht ge ven tot de vervaardiging van een smeedijzeren kroon voor de verlichting van deze eetzaal. De Verenigde Staten bestuderen op het ogenblik een voorstel voor een economische boycot van China door de vrije wereld. Deze zou de volgende stap moeten zijn in verband met het optreden van de Chinese communisten in Korea. Regeringsambtenaren te Washington voorspellen, dat de VS de volgende week bepaalde voorstellen bij de Verenigde Naties zullen indie nen. Zulk een boycot zou geen fatale gevolgen voor de regering te Peking hebben, doch op zijn minst een aan zienlijk moreel effect zou sorteren. Het Tweede Kamerlid de heer Krol (CH) heeft in vragen aan de minister van Economische Zaken de aandacht gevestigd op het feit, dat blijkens de begroting van de Sociaal-Economische Raad voor de voorzitter van deze raad een salaris van f 10.857 per jaar is uit getrokken, mistgaders een representa tietoelage van f 1828 per jaar en dat het de bedoeling is, 29 secretarissen en administratieve ambtenaren aan te stel len. De vraagsteller acht 't salaris voor de voorzitter en de bezetting van het secretariaat te hoog in vergelijking tot de vergoeding voor de voorzitter van de Eerste Kamer en de bezetting van de Griffie der Tweede Kamer. Hij drong derhalve aan op een drastische verla ging van de begroting van de SER. De veerdienst EnkhuizenStaveren is, ingaande gisteren, wegens ijsgang gestaakt. De postboot Noord-Nederland is gis termiddag door de zeer lage water stand onder de kust van Terschelling aan de grond gelopen, toen zij op weg was van Harlingen naar Terschelling. De sleepboot „Stortemelk" nam de passagiers over om ze vervolgens op Terschelling aan land te zetten. Enkele uren later slaagde de postboot er in los te komen. Kort daarna is ook zij de haven van Terschelling binnengelo pen. De skischoenen vergeten Zo weinig rekende Sankt Anton na een stroom van elkaar tegensprekende berichten nog op de komst van de Ko ninklijke familie, dat slechts zeer wei nigen gisteravond getuige waren van de aankomst van de drie prinsesjes. Prin ses Beatrix nam onmiddelijk de leiding over de beide zusjes. Zij stapte als eer ste uit te trein, nam prinses Margriet stevig aan de hand en resoluut stapte zij te midden van de andere reizigers het kleine station uit en de weg op naar Hotel Post. De drie meisjes bleven on derweg geen moment staan. Zij liepen zonder aarzeling het hotel binnen en ginnen onmiddellijk naar de voor haar gereserveerde verdieping. Enkele minuten later waren zij ech ter reeds weer beneden. Onder aan de trap maakten zij een praatje met een paar goede vrienden: Rudi Matt er. Ludwig Tscr.oll, de Oostenrijkse ski leraren, die met hen zullen optrekken. En toen bleek, wat prinses Beatrix -eeds had gevreesd: de skischoenen wa ren er niet. Niemand wist waar ze wa ren. Vermoedelijk zijn ze verleden voorjaar in Val d'Isere achtergebleven. Er zullen dus nieuwe schoenen moeten worden aangeschaft. Rudi Matt meende dat er dan meteen maar nieuwe ski* moesten komen. De oude zijn behoor lijk afgelopen. De prinsesjes logeren op de tweede verdieping van het hotel. De directeur en trouwens iedereen in Sankt Anton -tas er een beetje teleurgesteld ovei, dat de Koningin en de Prins niet waren meegekomen. Maar prinses Beatrix bracht weer wat hoop in de harten: ..Misschien komt moeder in de eerste dagen van Januari". De Prins wordt zelfs nog eerder in Oostenrijk verwacht. 33. „Dékken Jimmy, dékken, be ter dékken!" schreeuwde meneer Goo- chum, toen hij zag dat Pat Poot Jimmy raakte waar hij hem maar raken wil de, want die Pat Poot had wel een beetje verstand van boksen Jimmy Brown deed wat hij kon. Hij probeer de de roffel van slagen en stoten zo goed mogelijk te ontwijken of op te vangen, maar alles was tevergeefs. De gehandschoende vuisten van Pat trof fen hem zonder genade. Jimmy werd er wanhopig van. Toen verkocht Pat Poot Jimmy nog één allerlaatste op stopper, waarvan onze arme aap stond te suizebollen, deed nijdig zijn hind, schoenen uit, klom met een gezicht j), een oorwurm uit de ring en snauwd, tegen meneer Goochem: „Roep nog maar eens als die bal gehakt wat meer van kan. Zó heb ik, Poot, er geen aardigheid in". (Van onze correspondent) r»E STEMMING tijdens een recente aandeelhoudersvergadering van de Ingalls Iron Works Company in Birmingham, staat Alabama, was nauwelijks vol doende gekenschetst door het woord „geladen". De atmosfeer was er eerder één van een zwaargewicht"treffen. Aan de ene kant stond Robert Ingalls Sr., een gemakkelijk ontvlambare millionair van 68 jaar, wiens toorn reeds jaren gericht was op zijn zoon, Robert Jr., die door hem niet alleen uit zijn directie-functie, van het familiebedrijf is gestoten, maar op wiens bestaan en financieel bezit papa Ingalls het kennelijk gemunt heeft. Robert Jr. stond uiteraard in de tegenover gestelde hoek van deze ongebruikelijke ring. Deze ronde die volgde op her haald treffen voor gerechtshoven, met resultaten, waarbij uiteindelijk slechts de advocaten van beide partijen zijde hebben gesponnen diende uit te maken of Sr. er in zou slagen aan Jr. de 4501 aandelen van de maatschappij te ont futselen, elk ter waarde van 470 plus interest, die hij in gelukkiger jaren aan zijn zoon ten geschenke had gegeven. heeft bereikt) er wel toe zouden over halen dollars voor zijn aandelen te kiezen. Junior echter sprak geen woord, maakte het befaamde gebaar met zijn rechterhand, waarmee Nero de Chris tenen voor de leeuwen placht te wer pen, waarop de bewapende bankwacht de rolwagen weer terugbracht naar de kluis. Recente cijfers hebben inmid dels uitgewezen, dat Junior terecht de twee-komma-zoveel miilioen naar de safe had teruggewezen: de boekwaarde van de aandelen is inmiddels 720 ge stegen. Maar de vraag is, of hij er ooit in zal slagen zolang Senior nog op aarde vertoeft, zijn papieren winst te incasseren. Het conflict Junior heeft zich in strijd met de wensen van zijn cavalier-achtige vader een tweede echtgenoot aangeschaft BE VELDSLAG was van het hoogste belang. Aangezien nagenoeg 2700 aandelen van 't totaal van 15.000, dat de maatschappij had uitgegeven, ten gevolge van een proces geblokkeerd zijn en de rest over nevenfiguren was verdeeld, vertegenwoordigden de 4501 aandelen de controlerende macht in een industrieel rijk, dat hoogovens, staalfabrieken, scheepswerven, onroe rende goederen en restaurant-exploi taties omvatte en naar schatting een 35 miilioen waard is. Het hoogtepunt van de bijeenkomst deed zich onverwacht voor, toen op een handgebaar van Robert Sr. een deur werd geopend en onder zware bewaking van gewapende bankpolitie een kartonnen doos op een rolwagen werd binnengebracht, waarin zich 2.131.325,50 bevond, grotendeels in bil jetten van duizend dollar met een glinsterende zilveren halve-dollar bo venop. Senior had klaarblijkelijk verwacht, dat zo'n goed geregisseerde kasgreep en de aanblik van zoveel contanten Jr (die inmiddels de leeftijd van 41 jaai 'f7 w 5. Pim en Pam hebben 'n reuze pret in de golven en maken zó'n lawaai, dat Pom het bijna niet uit kan houden. Hij is óók warm en hij wil óók graag in het koele nat duiken. Maar hoe hij ook schreeuwt tegen zijn broertjes om eruit te komen, hij boekt geen resultaat. Trou wens, Pim en Pam horen hem niet eens zo'n lawaai maken ze. Pom zit er af gunst: o naar te kijken. „Ze laten mij hier maar stil zitten en denken er niet aan om me af te lossen!" zucht hij. Ein delijk wordt het hem te erg! Zal hij ook eventjes een duik nemen? Als hij die brief nu eens naast de koffer neerlegt. Dan kan er toch niets mee gebeuren? Pom denkt er niet langer over na en springt zijn broertjes achterna in de gloven. EiN! MOUSE Vijfde redding van de familie Schram Voor de vijfde maal is de uit Den Haag afkomstige publiciteitsagent J. Schram met zijn gezin uit zee gered. Ditmaal werd het vaartuig van de fa milie S„ de „Amy II", een als jacht ingerichte sloep van ongeveer negen meter lengte, lekkend en wel de haven van de Ierse plaats Rosslare binnen gesleept door een trawler, die het bootje met defecte motor op zware zee voor de kust van Wales had aan getroffen. De heer Schram, aan een been invalide, die met zijn vrouw en drie kinderen van resp. negen, zeven en vijf jaar aanvankelijk naar Zuid- Amerika had willen emigreren doch later op Ierland besloot, sprak als zijn verwachting uit ten slotte in „veilige haven" beland te zijn. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben van het bestuur van het Concertgebouw vernomen, dat noch bij het bestuur noch bij de directie van het Concertgebouw van een uitnodiging aan dr. Willem Mengelberg om te diri geren iets bekend is, aldus delen B. en W. in de Memorie van Antwoord in zake de gemeentebegroting 1951 mede. x DOOR LOULA G. ERDMAN (80) Het was niet gemakkelijk geweest en zij had fouten gemaakt. Eén van de ergste was die keer geweest, da' zij snijbonen kookte, zeer dun gesne den, en dikke, zoete room er over goot. Haar moeder had ze zo klaar ge maakt, alleen dan natuurlijk met melk in plaats van room. Beulah bereidde ze voor de Kenzies, en dacht onderwijl hoe heerlijk het was werkelijk room te mogen gebruiken. De familie wierp een verbijsterde blik op de schotel en weigerde om ze zelfs maar te proe ven. Snijbonen behoorden niet te wor den klaargemaakt met room en daar mee was het afgedaan. Zij maakte die fout nooit weer. Al deze dingen waren slechts een deel van de zware taak om haarzelt tot een Kenzie te maken. Zij kon nooit anders dan zich erover verblijden, dat zij zich zo gemakkelijk aan hun le venswijze had kunnen aanpassen. Na tuurlijk, als alles zou zijn gegaan zo als het moest, zou zij zoons en doch ters hebben gehad om de Kenzie-tra ditie voort te zetten meisjes om de bekwaamheden van Ellie te leren en jongens met rood haar en rechte, sterke ruggen, die over de Kenzie-vel- den reden. De mensen, die hen zagen, zouden Oude Dade Kenzie in hen her kennen, en Ellie haar eigen vader. En de Fultons ook. Dan zou zij meer zien zelf hebben kunnen blijven, en er zich niet zozeer over hebben hoeven te be kommeren om alles te doen volgens de Kenzie-traditie. Ze was nog niet zo lang met de haar zelf gestelde taak bezig, toen ze be gon te merken, dat dit niet genoeg was. Zij hield van Mark volkomen en vanzelfsprekend, maar het was moei lijk voor haar om niet op te merken hoe verwend en egoïstisch hij was Zijn gemakkelijke en natuurlijke char me verblindde iedereen zozeer, dat men zijn zwakke wil en zelfzuchtige bedoe lingen niet zag. Anders dan bi) an dere mannen had zijn charme evenveel succes bij mannen als bij vrouwen Mannen hielden van hem en hij kon van vrouwen van juffrouw Laura af tot de kleine meisjes van Ben toe alles gedaan krijgen wat hij wen ste. Zijn moeder stond volkomen on der zijn betovering, en Ellie, al lachte zij en al zei zij hem, dat hij een ver wende baby was, was nauwelijks be ter. Alleen Allison en Beulah door zagen hem Allison objectief en zon der wrok, en Beulah met zo diepe liefde, dat zij onder de uiterlijke char me diepe innerlijke mogelijkheden zag. Zij was eerlijk genoeg om zich soms af te vragen of zij, zonder Allison, ooit de gevaren zou hebben gezien, die een man als Mark bedreigden. Mis schien zou zij zelf vel eens hebben ontdekt, dat de onweerstaanbare char me, die Mark bezat, wel aardig was bij een jongen, maar niet voerde tot echte mannelijkheid. Maar hoe dan ook, Allison had er haar op gewezen, en nu zij het zag, wist zij wat haar te doen stond. Als zij de Kenzie-familie geen jongen kon schenken, dan kon zij, tenminste trachten van Mark een man te maken Hieraan wijdde zij al haar verstand en energie, waarbij zij steeds onopgemerkt te werk ging. Zij vermeed de schijn aanmerkingen op Mark te maken, en werd geen bazige en bedilzuchtige vrouw. Het was zeker niet makkelijk ge weest, maar zij wist dat zij was ge slaagd. Mark was nu een man, vol waardig en sterk. Hem had Dade uit gekozen het familiegoed te beheren. Toen de oude man deze lente had De- sloten om niet langer zijn plichten als kerkeraadslid waar te nemen, had Mark, en niet zijn vader, deze post overgenomen. Mannen kwamen dik wijls bij hem om hem zakelijk te raad plegen. Als hij iets van zijn jeugdige charme had verloren, dan was er al leen een voorbijgaande glans verdwe nen, en niemand voelde een werkelijk verlies. De mensen zeiden nu dikwijls: „Lijkt Mark Kenzie niet veel op Oude Dade? Eigenaardig, ik heb dat vroeger nooit zo opgemerkt". Toen Beulah dit hoorde, wist zij, dat zij ten slotte geslaagd was in de taak, die zij zich zelf had gesteld. Nu, terwijl zij hier naast Mark xat. wist zij, dat zij nog een andere taak voor zich had. Een, die voor zover zij kon zien, nooit zou kunnen neerleg gen. Het was haar plicht de familie bij elkaar te houden. Hoeveel zij ook van Grootvader had gehouden, zij had nooit werkelijk ge wenst om na Grootmoeders dood in zijn huis te komen wonen Maar toen hij hen vroeg om bij hem in te trek ken, voelden zij en Mark. dat zij niet konden weigeren. Het besluit was dubbel hard omdat, na al deze jaren zij juist zoover waren dat zij een huif voor zichzelf konden laten bouwen (Wordt vervolgd) na zich op de hier meer gebruikekjkj wijze van nummer één te hebben ontl daan. Nummer twee was zeker vaj even goede familie als nummer één.1 Maar papa had bezwaren gemaakt I Toen zoonlief (toen 39 jaar) op Januari 1948 Senior van zijn tweedil huwelijk verwittigde, kreeg de oudi I heer niet alleen een hartaanval, man zegde Robert Jr. de wacht aan. „Indien je je plannen volvoert", was zijn me. dedeling kort na zijn herstel, „zal ik I je financieel en moraal breken; ja wordt uit het bedrijf ontslagen en ik zal je op iedere mogelijke maniti trachten te vernederen". Voor Barbara en Elisabeth, de beid» I kinderen uit het eerste huwelijk van I Robert Jr., waren in totaal 2700 aan. delen in een trust-fonds gereserveerd. I Zodra Robert's tweede huwelijk wail voltrokken, volvoerde Senior alle drei. gingen en irriteerde de beheerders - de trustfondsen op zodanige wijze, datl het gerecht tussenbeide moest komen,! Het legde alle in de trust gereservecT (Je aandelen vast. De grootste veldslaf gold echter de 4501 aandelen, die vijl in de aanhef noemden en aan well voorwaarde verbonden was, dat indien! Junior zich ooit uit het bedrijf zoal terugtrekken, hij deze 4501 stukken! aan papa of diens opvolger in het be-1 drijf zou moeten terugverkopen een vastgestelde koers. Junior betoog. I de nu echter, dat hij zich niet uit hel I bedrijf had teruggetrokken, doch I eruit gegooid was hetgeen teil zitting werd bevestigd en dat hjl dus niet gebonden was aan de oude I clausule. Een rechter, in een formelil uitspraak, legde een verklaring af ia f die zin. Het bedrijf, voor het geval u zidl bezorgd mocht maken, draait inmiif dels vrolijk door, verricht belangrijlB werk en houdt grote aantallen ?e-l schoolde arbeidskrachten aan de gang I VRIJDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 NCRV I 7.00 Nieuws. 7.10 Gram .muziek. 7,151 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluitinj. I 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.15 Voor dl I zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. I 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11,201 Gram.muziek. 12.00 Viool en piano. 12,301 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Mari-I nierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-1 muziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Kamer- T orkest en solist. 14.40 Voordracht. 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 Gram-muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Orgelconcert. 16.30 Zen- dersluiting. 18.00 Regeringsuitzending: dr. W. van Diffelen: „Culturele betrekkingen N> I derland—Indonesië". 18.10 „In dienst van hel I Vaderland", causerie. 18.20 Zig'eunerkwintet I 18.30 „Vijf-en-twintig jaar landelijke ruiter- f sport", causerie. 18.45 Mannenkoor. 19.011 Nieuws en weerberichten. 19.15 Regeringsuil- zending: Verklaring en toelichting". 19^1 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.4AH Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaal-! wedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Duil#r Kerkmuziek. 21.30 „De levende Kerk", caw»j| rie. 21.45 Amusementsmuziek. 22.15 Voci dubbelkwartet. 22.30 „Langs wegen van kua!| en schoonheid", causerie. 22.45 Avondovttl denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Granj muziek. HILVERSUM n, 298 ra.: 7.00 VARA, tfl VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, H>| VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22«| VPRO, 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Niflfl 7.13 Gram.muziek. 7.15 O chieiidgy ::t*l 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weer*I weerberichten. 9.10 Gram.muziek. 9.12 Voflll de huisvrouw. 9.22 Gram.muziek. 10.00 f»®0,1 deren en Mensen", psychologische causerie-1 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10-jj* I Voor de zieken. 11.05 Voor de vrouw. ^1 Piano en tenor. 11.40 Radiofeuilleton. I Orkestconcert. 12.30 Land- en tuinbouwme^ I delingen. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieu^ I 13.15 Lichte muziek. 13.45 Orgelspel. Kookpraatje. 14.20 „Een serenade in St. I nacht", zangspel. 15.00 Boekenschouw. 1'* I Tenor en piano. 15.35 Herhaling hersengJ^ I nastiek. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Z® I dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgel I zang. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 M V jeskoor. 19.15 „Beurs en Buikriem", Pn^l praatje. 19.30 „Heden en morgen in het Vflr I zinnig Protestantisme", jaarbeschouwing. Nj' I „De schoolradio van de VPRO", causerie. 19- I Berichten. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbesp^ I king. 20.10 Gram.muziek. 20.35 «M®0 I Macht", hoorspel. 21.00 Theater-koor en .1 kest. 21.30 Aetherforum. 22.00 BuitenU» overzicht. 22.15 Instrumentaal trio. 2 I „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwi) in I 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A *1 causerie. 23.30—24.00 Gram.muziek. IAN TEEKEN UIT PRETORIA i buitenland gingen omdat het eij heeft er geen spjjt van, dat hij v en zijn geluk ging beproeven in d heeft een bedrijf uit de grond gesti de, dat hij over een jaar of vijf ka terug zien op een arbeidzaam, wel appeltje» voor de dorst een bee warmte hij zoveel zweetdruppels 1: aanpakken en sjouwen was. Want met niets-doen. Ge moet bestand over aanpassingsvermogen en ge x heer Teelten heeft er ons gist ''vlak voordat hij na een kort blijf in Europa weer van Schiphol trok, bij een haastig kopje koffie verteld- Hij ie een eenvoudig, sy thiek mens gebleven: een man z< ,kouwe drukte". Een Amsterdar van geboorte. Twintig jaren had hi motoren- en rijwielzaak gehai Krommenie, maar in Maart 1936 hij daar een punt achter. Van zijn diende geld liet hij een Amsterc fabriek stofzuigers maken en me ganse voorraad van die huishoud instrumenten gingen hij en zijn v naar Zuid-Afrika. In het begin w; tasten en zoeken. Hij woonde een maanden in Johannesburg, hij pre de het een paar maanden in Kaa Het ging niet. Na een jaar was h: stofzuigers en het grootste deel zijn geld kwijt en wat hem restt, ren een paar duizend gulden (c het dure land smelten als sneeuw de zon) én zijn doorzettingsvern Hij ging naar Pretoria en beg een motorzaak. Op hoop van zeg met op elkaar geklemde lippen, wie kende in Pretoria Jan Teeke Nederlander die vooruit wilde wereld? Niemand. Men liep zijn voorbij. En iedere maand moe huur betaald worden... en ten moesten de heer Teeken en zijn 1 toch ook eten en zich kleden. Nederlanders in den vreemde 1 elkaar. Dat is altijd zo geweest e zal altijd zo blijven. Jan Teeken vond het en hoe! Er woont ir toria een Nederlandse aannemer, Den Haag afkomstige heer Vai Neut. En die zag, hoe Teeken at tobben was en zei kortweg: ik wel helpen. En hij hield woon reed met zijn auto alle Nederl: af en recommandeerde de vakmai ken bij zijn landgenoten. „Nou, zegt Teeken ons bij het koffie, toen ging het lopen. Vo Neut heeft me een zetje in m'n r gegeven en toen kwam er ga Maar het eigenlijke grote succes pas in 1937. Toen had ik een ouwt motor gekocht, een Rudge van en dat ding heb ik eens lekker poetst en ik ben er mee naar de pioenswedstrijden in Bloemfonte gaan. Ik heb meegereden en ik kampioen van Zuid-Afrika. En i PURMEREND, 27 Dec. 1950. voerd 310 runderen, waaronder 16 koeien 1,85—2,60 per kg, handel stu loop; 42 melk- en kalfkoeien 650— stuk, stil; 60 geldekoeien 385—650 pi stug; 22 pinken 325—500 per stuk. graskalveren 165240, stug; 186 n kalveren 55—110, vlug; 8 stieren 6. stug; 556 schapen en lammeren, 70115. stug. lammeren 75110, bokken en geiten 1050, stug: 1( varkens 1,701,86 per kg, vlu schrammen en biggen, schrammer per stuk, biggen 2845 per stuk, k paarden 475—700 per stuk, stil; tob voer 1548 dieren. PLUIMVEE! 1600 oude kippen en hanen 2,25— kg; 1050 jonge hanen, blauwe 2,71 kg; 450 konijnen 211 per suk; den 1,25—2,25 per stuk; 40 ganze per stuk; 17 zwanen 1418 per st kipeieren 12—14 per 100 stuks; 15( eieren 12 per 100 stuks. r\ ut.. Het is een oud een ijzeren of een gouden is. De hiervan bleek ook Woensdag we diegenen die met vette koeien of g vee aan de markt waren, een niet bevredigende dag hadden, doch d gen zij. die lammetjes, een nucl of vette varkens aanboden, een p dag beleefden. Naast het kleine van runderen, waren er nogal w koeien, al kon men niet zeggen kwaliteit over 't geheel zo goed handel was heel stroef; men mi wat slagers die men hier gewoon De afloop was dan ook stug. Met bruiksvee ging het al even stug, kelijk of men nu een gelde- of e koe of een jong beest ter markt kooplust was al even slecht. 1 koude weer heef afbreuk aan he gedaan. Voor de nuchtere kalver entegen was de handel willig, war veel vraag. De schapenmarkt w slecht bezet bij de huidige weet beid. In verband met het slachtve ooien, dat 1 Januari in werkin had men de aanvoer groter verv handel was heel goed. Voornan lammetjes werden weer voor hoi zen voor export afgenomen, ent flink boven de notering. Het aai vette varkens was naar de vraai klein, zodat deze vlug geplaats worden. De inzet was f 1,80 vooi re. maar de prijs liep al gauw en ten op om op ongeveer t 1.86 t Ook de vette zeugen deden zo f 1,70. H< od van biggen w; groot. Niet dat de handel nu zo Was, maar ze konden toch beter worden en de prijzen waren iets •je paardenmarkt was het heel s he Pluimveemarkt was dit evei geval. Dat er tijdens de feestdag onrne ip «enuttigd, viel op uit het grote aantal te koop ai konijnenvelien.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6