REBUS-PRIJSVRAAG Jan Teeken ging naar Zuid-Afrika en stichtte er een modern bedrijf f 500.- aan prijzen!! DOE MEE AAN ONZE De roman van een Noordhollandse jongen, die van aanpassen en aanpakken wist Nederlanders helpen elkaar van de toekomsi?^\ Scheepvaartberichten De Bilt verwacht lange vorstperiode Vandaag plaatsen we no. 1 van de serie !l DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 leed nijdig zijn hand. met een gezicht alt it de ring en snauwd» „Roep als die bal gehakt kan. Zó heb ik, Pat ardigheid in". lier meer gebruikelijk! één te hebben ont. twee was zeker van nilie als nummer één. iad bezwaren gemaakt (toen 39 jaar) op lg enior van zijn tweed» ttigde, kreeg de oud» een hartaanval, maaj de wacht aan. „Indien rolvoert", was zijn me- ia zijn herstel, „zal ik en moraal breken; je bedrijf ontslagen en ik ;re mogelijke manie? en Elisabeth, de beid» et eerste huwelijk van ren in totaal 2700 aan- rust-fonds gereserveerd. tweede huwelijk wa» Senior alle drei. :erde de beheerders van op zodanige wijze, dat isenbeide moest komen, in de trust gereserveer. st. De grootste veldsla; 4501 aandelen, die wij noemden en aan welk •bonden was, dat indien >it uit het bedrijf zo* hij deze 4501 stukken opvolger in het be terugverkopen tegen e koers. Junior betoog- hij zich niet uit het ;eruggetrokken, doch was hetgeen te? evestigd en dat hij iden was aan de oude in een formele e een verklaring af in voor het geval u zich t maken, draait inmid- oor, verricht belangrijk grote aantallen ge lskrachten aan de gang. 29 DECEMBER 402 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.10 Gram.muziek. 7.15 de dag. 7.30 Zendersluiting, weerberichten. 9.15 Voor de erstanden. 9.35 Gram.muziek. 11.00 Alt en piano. 11.20 .00 Viool en piano. 12.30 awmededelingen. 12.33 Man- Nieuws. 13.15 Mandoline- Gram.muziek. 14.00 Kamer- 14.40 Voordracht. 15.00 ic. 15.30 Gram.muziek. 15.40 Orgelconcert. 16.30 Zen- Regeringsuitzending: dr. R. „Culturele betrekkingen Ne- 18.10 „In dienst van het erie. 18.20 Zig'eunerkwintet vintig jaar landelijke ruiter- 18.45 Mannenkoor. 19.00 19.15 Regeringsuit- ring en toelichting". 19-35 voor een goede zaak". 19.40 Nieuws. 20.05 Radio-Schaak gen—Nederland. 20.06 Duitü 0 „De levende Kerk", cause- 22.15 Vocail „Langs wegen van kunJf causerie. 22.45 Avondover- 23.15-24.00 Gram.' tl, 298 m.: 7.00 VARA, ld" ARA, 12.00 AVRO, H* TRO, 21.00 VARA, 22.40 t.00 VARA. - 7.00 Nie»«k 'k. 7.15 Ochtendgymnast'eh ng. 9.00 Nieuwe en weer- Gram.muziek. 9.12 Voof 22 Gram.muziek. 10.00 „Kin- psychologische causerie, ling. 10.20 Gram.muziek. 10.30 11.05 Voor de vrouw. 11.40 Radiofeuilleton. 12.00 Land- en tuinbouwniede- Sportpraatje. 13.00 Nfeuwjj 13.45 Orgelspel, 1^.00 „Een serenade in St. 15.00 Boekenschouw. 15-20 15.35 Herhaling hersengri»' iuzikale causerie. 16.30 2eo- )0 Nieuws. 18.15 Orgel ik om de bocht". 19.00 Mei* .Beurs en Buikriem", Pr''^e!T leden en morgen in het vnr isme", jaarbeschouwing. 19.45 de VPRO", causerie. 19.5$ Nieuws 20.05 Boekbespre- am.muziek. 20.35 „Man l. 21.00 Theater-koor en therforum. 22.00 Buitenen® 5 Instrumentaal trio. 22- 22.45 Avondwijd'Dj 3.15 „Huwelijk van A tot Z Gram.muziek. JAN TEEKEN DIT PRETORIA is een dier vele Nederlanders, die naar het "buitenland gingen omdat het eigen land hun te klein werd. En Jan Teeken heeft er geen spijt van, dat hij veertien jaar geleden uit Krommenie vertrok en zijn geluk ging beproeven in de Unie van Zuid-Afrika. Hij is geslaagd. Hij heeft een bedrijf uit de grond gestampt dat hem zoveel financiële baten oplever de, dat hij over een jaar of vijf kan ophouden. Hij zal dan vijftig jaar zijn, kan terug zien op een arbeidzaam, welbesteed leven en gaat met ruim voldoende appeltjes voor de dorst een beetje genieten van het prachtige land, in welks warmte hij zoveel zweetdruppels heeft geplengd in de jaren, toen het nog hard aanpakken en sjouwen was. Want ge wordt ook in Zuid-Afrika geen millionnair met niets-doen. Ge moet bestand zijn tegen tegenvallers, ge moet beschikken over aanpassingsvermogen en ge moet willen werken en kunnen werken. was ik populair. Na twee jaar kon ik de zaak uitbreiden met een garage en dat ging alles best tot 1942. Toen ging ik in het Nederlandse leger en moest naar Curagao. In1944 werd ik afge keurd en ging naar Pretoria terug Toen heb ik een nieuw bedrijf gesticht: een grote werkplaats voor het reviseren van automotoren, zoiets als Enkes in Voorbrug. Er is zeer veel werk. We hebben er de nieuwste machines. Ik ben vorige week nog even naar Italië geweest om weer nieuwe, nog moder nere machines te kopen. Er werken ook Nederlanders bij me\ Dirk Saai uit Wormerveer bijvoorbeeld, die met zijn gehele gezin is overgekomen. Zij maken het allemaal erg goed". ag heer Teeken heeft er ons gisteren, vlak voordat hij na een kort ver blijf ia Europa weer van Schiphol ver trok, bij een haastig kopje koffie van verteld. Hij is een eenvoudig, sympa thiek mens gebleven: een man zonder „kouwe drukte". Een Amsterdammer van geboorte. Twintig jaren had hij een motoren- en rijwielzaak gehad in Krommenie, maar in Maart 1936 zette hij daar een punt achter. Van zijn ver diende geld liet hij een Amsterdamse fabriek stofzuigers maken en met een ganse voorraad van die huishoudelijke instrumenten gingen hij en zijn vrouw naar Zuid-Afrika. In het begin was het tasten en zoeken. Hij woonde een paar maanden in Johannesburg, hij probeer de het een paar maanden in Kaapstad. Het ging niet. Na een jaar was hij zijn stofzuigers en het grootste deel van zijn geld kwijt en wat hem restte wa ren een paar duizend gulden (die in het dure land smelten als sneeuw voor de zon) èn zijn doorzettingsvermogen. Hij ging naar Pretoria en begon er een motorzaak. Op hoop van zegen en met op elkaar geklemde lippen. Maar wie kende in Pretoria Jan Teeken, de Nederlander die vooruit wilde in de wereld? Niemand. Men liep zijn zaak voorbij. En iedere maand moest de huur betaald wordenen ten slotte moesten de heer Teeken en zijn vrouw toch ook eten en zich kleden. Nederlanders in den vreemde helpen elkaar. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo blijven. Jan Teeken onder vond het en hoe! Er woont in Pre toria een Nederlandse aannemer, de uit Den Haag afkomstige heer Van der Neut. En die zag, hoe Teeken aan het tobben was en zei kortweg; ik zal je wel helpen. En hij hield woord. Hij reed met zijn auto alle Nederlanders af en recommandeerde de vakman Tee ken bij zijn landgenoten. „Nou, zegt Teeken ons bij het kopje koffie, toen ging het lopen. Van der Neut heeft me een zetje in m'n rug ge- gegeven en toen kwam er gang in Maar het eigenlijke grote succes kwam pas in 1937. Toen had ik een ouwe race motor gekocht, een Rudge van 250 cc en dat ding heb ik eens lekker opge poetst en ik ben er mee naar de kam pioenswedstrijden in Bloemfontein ge gaan. Ik heb meegereden en ik werd kampioen van Zuid-Afrika. En meteen Purmerender markt PURMEREND, 27 Dec. 1950. Aange voerd 310 runderen, waaronder 166 vette koeien 1,85—2.60 per kg, handel stugge af loop; 42 melk- en kalfkoeien 650850 per stuk, stil; 60 geldekoeien 385650 per stuk, stug; 22 pinken 325—500 per stuk, stil; 12 graskalveren 165240, stug; 186 nuchtere kalveren 55110, vlug; 8 stieren 675—1250, stug; 556 schapen en lammeren, schapen 70—115. stug, lammeren 75110, vlug; 18 bokken en geiten 1050, stug; 107 vette varkens 1,70—1,86 per kg, vlug; 356 schrammen en biggen, schrammen 4565 per stuk, biggen 2845 per stuk, kalm; 15 paarden 475700 per stuk, stil; totaal aan voer 1548 dieren. PLUIMVEEMARKT 1600 oude kippen en hanen 2,252,50 per kg; 1050 jonge hanen, blauwe 2,753 per kg; 450 konijnen 211 per suk; 850 een den 1,252,25 per stuk; 40 ganzen 811 per stuk; 17 zwanen 1418 per stuk, 3500 kipeieren 1214 per 100 stuks; 1500 eend eieren 12 per 100 stuks. Oworvirht- Het is een oud gezegde UVCIAItl dat een verstelde markt »en ijzeren of een gouden is. De juistheid hiervan bleek ook Woensdag weer, daar diegenen die met vette koeien of gebruiks- vee aan de markt waren, een niet bepaald bevredigende dag hadden, doch daarente gen zij, die lammetjes, een nuchter kalf of vette varkens aanboden, een plezierige dag beleefden. Naast het kleine aanbod van runderen, waren er nogal wat vette koeien, al kon men niet zeggen dat de kwaliteit over 't geheel zo goed was. De handel was heel stroef; men miste heel wat slagers die men hier gewoonlijk ziet. -be afloop was dan ook stug. Met het ge- bruiksvee ging het al even stug. onafhan kelijk of men nu een gelde- of een verse koe of een jong beest ter markt had. De kooplust was al even slecht. Ook het koude weer heef afbreuk aan het bezoek gedaan. Voor de nuchtere kalveren daar entegen was de handel willig, want er was veel vraag. De schapenmarkt was maar slecht bezet bij de huidige weersgesteld heid In verband met het slachtverbod van ooien, dat 1 Januari in werking treedt, had men de aanvoer groter verwacht. De handel was heel goed. Voornamelijk de lammetjes werden weer voor hogere prij zen voor export afgenomen, enkele zelfs flink boven de notering. Het aanbod van vette varkens was naar de vraag veel te klein, zodat deze vlug geplaatst konden worden. De inzet was t 1,80 voor de zwa re. maar de prijs Rep al gauw enkele een Jf" °P °m op ongeveer t 1,86 te sluiten. e vette zeugen deden zo om de H' 'd van biggen was niet te wa et dat de handel nu zo heel stug Worn "hoor ze konden toch beter geplaats' den en de prijzen waren iets hoger. Od paardenmarkt was het heel stil. en op - 7Wmveemarkt was dit eveneens het kn„« er de feestdagen menig uit h .e ""nut,i8d, viel op te maken hortjnenlSfen.aantal k°°P aangeboden Land van kansen J^E heer Teeken vertelt ons het ver haal van zijn geslaagde leven op een toon, alsof het eigenlijk allemaal van zelf spreekt. Hij heeft zich volkomen aangepast bij het Afrikaanse leven. Er is, zo zegt hij, nog altijd een scherpe verhouding tussen het Afrikaanse en het Engelse element, maar de Afrika ners zijn aan de winnende hand. Het land wordt meer en meer Afrikaans. Een probleem vormen de naturellen, onder wie het communisme sterk is verbreid. Gevaar is er niet van te duchten; de regering heeft alles uit stekend in de hand. Dat de agenten van Moskou spelen op de lichtgelovig heid van de naturellen is begrijpelijk, maar dat de blanken het gevaar, dat er uit zou kunnen ontstaan, door tegen maatregelen neutraliseren is even be grijpelijk. Ten slotte is Zuid-Afrika het mige stuk van het werelddeel, waar de blanke beschaving wtfrtel heeft gescho ten en dat zal zo blijven. De Nederlanders worden in de Unie zeer gewaardeerd; zij passen zich over het algemeen gemakkelijk aan, doordat zij het Afrikaans direct verstaan n snel leren spreken. In Pretoria zijneen Nederlandse Vereniging en een Neder landse Club; van de Club zijn ook Afrikaners lid. De onderlinge verhou ding is uitstekend. Er zijn vele Neder landers, die rijk werden in Zuid-Afri ka. Grote aannemers als Jan Zijlstra uit Dokkum en Engel en De Ruyter uit Den Haag zijn er millionnair gewor den. En er is nog plaats voor duizenden vaklieden. In de bouwvakken kan men iedereen gebruiken, die zijn vak ver staat. De lonen liggen rond de 120. - per week, maar goede vaklui komen wel aan de 150.De kansen zijn er ook voor automonteurs, electriciens, kortom voor iedereen, die een vak heeft geleerd. Er is volop werk en er wordt best betaald. De levensstandaard is iets hoger dan in Nederland, de hoogste uitgavepost is de huishuur.' Een redelijk huis kost 130.per maand. Maar daar staat weer tegenover, dat de belastingen er Veel lager zijn dan in Nederland. „Zuid-Afrika is een prachtig land voor fatsoenlijke mensen, die bereid zijn om zich aan te passen bij de zeden en gewoonten en die kunnen en willen werken. Wie aanpakt kan het er ver brengen", zegt Jan Teeken nog, alvo rens hij zich naar het vliegtuig begeeft, dat hem naar zijn bedrijf in Pretoria terug zal brengen. Een stevige hand druk en een vriendelijke uitnodiging („kom eens bij me aan") en ons ge sprek is ten einde. Een gesprek met 'n Nederlander van de oude stempel. Een man, die van aanpakken weet. Een best ambassadeur in het stamverwante land onder de evenaar en een voorbeeld voor velen. Aagtedijk, 23-12 te Baltimore Almdijk, 23-12 van R'dam te New York Andijk, 26-12 te Mobile Arkeldijk, 25-12 te' Galveston Arnedijk, 24-12 te West Palmbeach Aals- dijk, 26-12 van New Orleans naar Le Havre Albireo, R'dam—Rosario, 26-12 te Santos Amstelpark, A'dam—Basrah, 26-12 van Mar seille naar Genua Annenkerk, Melbourne— R'dam, pass. 26-12 Perim Bengkab's, Dja karta—A'dam, 26-12 van Port Said Bever wijk, Gibraltar—Alexandrie, pass. 26-12 Kaap Bon Boschfontein, A'dam—Beixa, pass. 26-12 Ouessant Boissevain, 26-12 te Durban Cal- tex Leiden (t), Ras Tanura—R'dam, 26-12 van Port Said Caltex Pernis (t), 25-12 van Ras Tanura naar R'dam Cameronia, 24-12 van Djakarta te R'dam Cottica, A'dam—Deme- rara, 26-12 van Trinidad naar Paramaribo Duivendijk, 25-12 van Vancouver te R'dam Edam, New York—R'dam, pass. 26-12 Scillies Esso Rotterdam, 26-12 van R'dam naar Aruba Eendracht, 26-12 van Alexandrie te Saloniki Hecuba, Maracaibo—A'dam, 25-12 van Paramaribo Kota Agoeng, Djakarta- R'dam, pass. 27-12 Guardafui Kota Gede, 26-12 van Djakarta te R'dam Kota Inten, R'dam—Djakarta, 26-12 van Suez naar Aden - Larenberg, 24-12 van R'dam naar Spezia Laurenskerk, R'dam—Basrah, 26-12 te Bus- hire Macuba, Curasao—Turku, pass. 26-12 Dover Malea (t), 26-12 van Swansea te Gibraltar Marisa (t), 26-12 van Miri te Heysham Mataram, Djakarta—R'dam, 26-12 van Port Said Meerkerk, 23-12 van R'dam naar Sydney Nieuw-Amsterdam, 26-12 te Carthagena Nigerstroom, 26-12 van Free town naar Vridi Oranje, A'dam—Djakarta, pass. 26-12 Sabang Prins Willem van Oranje, 23-12 van Le Havre te R'dam Rotti, Djakarta—A'dam, 26-12 van Aden naar Suez Sommelsdijk, 25-12 van Le Havre te R'dam Stad Dordrecht, R'dam—Porto Empedocle, pass. 26-12 Ouessant Stad Schie dam, Casablanca—R'dam, pass. 26-12 Finisterre Schiedijk, 26-12 te Antwerpen - Sibajak, Djakarta—R'dam, 27-12 te Aden Sloterdijk, 26-12 te Savanna Tero, 26-12 van Buenos Aires naar Santa Fé Tomori, R'dam—Balik Papan, 27-12 te Port Said Tamo, Buenos Aires—R'dam, pass. 26-12 Madeira Titus, 26-12 van Algiers naar Tunis Tjipanas. 26-12 van Montevideo naar Durban Win- sum, 24-12 van Huelva te R'dam Wester- dam, 26-12 van R'dam te New York Wil lem Ruys, pass. 26-12 Gibraltar, 30-12 van Djakarta te R'dam verwacht Zuiderkruis, pass. 26-12 Gibraltar naar R'dam. TELEGRAAFVERKEER MET CHINA Particulier telegrammen voor Chi na zijn alleen toegelaten indien ge schreven in het Chinees, Engels, Frans of Russisch. Het is niet waarschijnlijk, dat men de hier afgebeelde auto in deze vorm op de wegen zal kunnen aan schouwen, al zullen vele van de nieuwste vindingen, die in deze wagen zijn ondergebracht, wel deel gaan uitmaken vam, de auto's der toekomst. Deze, door Generaal Mo tors ontworpen proefauto, die de naam „De Sabeldraagt, is ver vaardigd van deze kostbare mate rialen zoals magnesium en alumi nium legeringen. Zij is uitgerust met een achtcylinder V-motor en slechts 90 cm. hoog. In de staart- vormige achterspatborden zijn de tanks voor de brandstof ingebouwd; één voor benzine en één voor methylalcoholwelke laatste vloei stof de motor een bijzonder krach tig vermogen verschaft. Het ziet er naar uit, dat we een periode van langdurige vorst tegemoet gaan, zo meldt het KNMI te De Bilt hedenmorgen in een algemeen over zicht van het weer in Europa. Boven Scandinavië ligt thans een gebied met hoge luchtdruk, boven Noord-Rusland daarentegen is de barometerstand ge durende de Kerstdagen sterk gedaald. Op de scheiding van deze twee gebie den beweegt zich thans een koude luchtstroom over Finland en Zweden, die reeds temperaturen van vijftien graden onder nul heeft veroorzaakt. Doordat ook boven de Middellandse Zee de luchtdruk laag is, ontstaat er boven ons land een Noordoostelijke wind, die over de Oostzee heen koude lucht uit Zweden aanvoert. Wel tem pert de Oostzee de ergste koude nog, maar deze zal binnen enkele dagen dichtvriezen. Bovendien is er nog een voorraad zeer koude lucht boven Noord-Siberie en Nova Zembla ont staan, die waarschijnlijk spoedig naar deze streken zal beginnen te stromen. Al deze factoren tezamen leiden tot de verwachting, dat er een langdurige vorstperiode op komst is. KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Bedankt voor Amsterdam (wijk 21) J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Pernis: S. Greving te Zierikzee; te Rotterdam-Zuid: L. W. Muns t« Berlikum. Bedankt voor Augusti- nusga-Surhuizum: L. Zwanenburg, reserve legerpreaikant, wonende te Middelburg. Christ. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor VlissingenM. Drayer te Drachten. Baptisten Gemeente. Bedankt voor Almelo: J. B. de Neef te Winschoten. Examens. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie de heren A. v. d. Tempel te Wasenaar, D. de Heer te Breda, W. Hoogsleen te Drie bergen en C. de Ruyter te Leidsendam. Ds. W. Meindertsma overleden. Eerste Kerstdagmorgen is te Huizum overleden ds M. Meindertsma, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken De overledene werd 15 Februari te Nia- wier geboren, studeerde te Kampen en aanvaardde 13 November 1872 zijn ambt te Oldekerk. In 1900 vertrok hij naar Wit- marsum, welke standplaats hij in 1910 met De Leek verwisselde, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat in 1932. Hij was vervolgens enige tijd werkzaam als hulpprediker te Staphorst, <jm zich in 1937 metterwoon te 's Gravenhage te ves tigen. De laatste jaren woonde hij te Hui zum. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Vrij dagmiddag te Murmerwoude worden ter aarde besteld. De Chinese opmars in Tibet door sneeuw belemmerd Door de hevige sneeuwval is thans de Chinese opmars in Tibet tot staan gekomen, zo wordt uit Assam gemeld. De propaganda-oorlog gaat echter on vermoeid voort. Er worden nog steeds pamfletten verspreid, waarin wordt beweerd dat de Chinezen komen om Tibet te bevrijden van Britse en Ame rikaanse invloeden. Niets wijst er op, dat de Chinezen het voornemen neb ben, India aan te vallen. De Indische regering heeft echter alle noodzakelij ke voorzorgsmaatregelen genomen. Burgeroorlog in Nepal duurt nog steeds voort In een communiqué van de Nepalese ambassade te New Delhi wordt toege geven, dat de strijdkrachten van de Nepalese Congrespartij Biratnagar, Ne- pals belangrijkste industriestad, Bhodj- poer en Tsjainpoer in Oost-Nepal en Kailali en Kantsjanpoer in West-Nepal hebben veroverd. EINDEXAMENS VAN MIDDELBARE SCHOLEN Het schriftelijke gedeelte van het eindexamen en van de hogere burger burgerscholen A en B en de afdelingen hogere burgerscholen A en B van de lycea zal worden gehouden op 23, 24, 25, 28, 29 en 30 Mei 1951. Deze data zijn voor de gmnasia en voor de afdelingen gymnasium van de lycea bepaald op 16, 17 en 18 Mei 1951, voor de middel baren scholen voor meisjes op 23. 24 en 25 Mei 1951, voor de handelsdagscho len öp 23, 24, "25, 28, 29 en 30 Mei 1951 en voor de handelsavondscholen op 2, 4, 7, 8, 10 en 11 Mei. JUBILEUM EN AFSCHEID BIJ DE FRICO TE LEEUWARDEN De Friese Coöperatieve Zuivelsport- vereiging FRICO te Leeuwarden heeft gisteren afscheid genomen van haar di recteur, de heer S. Nijholt, die op die dag zijn veertigjarig dienstjubileum bij deze organisatie vierde, en thans met pensioen ging. Wegens zijn grote verdiensten voor de Nederlandse zui- velbewerking werd hem het officiers kruis van de Orde van Oranje-Nassau verleend. Onwillige evacuée Nu de grote aanval van de Noord- Koreanen op Seoel elk ogenblik verwacht kan worden, verlaten vele inwoners de stad. Vluchtelin gen, die hun bezittingen op een wagen hebben geladen, moeten per boot overgezet worden, daar de brug door de oorlogshandelin gen verwoest is. Het paard even wel heeft voor de inscheping weinig animo, zodat met man en macht gewerkt moet worden, om het dier aan boord te krijgen. Vervoerstarieven verhoogd De directeur-generaal van het ver keer heeft bepaald, dat met ingang van 27 December in het interlocaal vervoer de maximumprijzen, welke voor weg transport mogen worden berekend, tot nader aankondigng, met ten hoogste 25% zullen mogen worden verhoogd, indien bij het vervoer hinder wordt ondervonden van sneeuwval en /of gladde wegen. In het locaal vervoer zal deze verhoging ten hoogjte 10% mogen bedragen. Staangelden, laad- en loslonen en andere bijkomende kosten mogen echter niet worden verhoogd. Indonesisch officier door bende vermoord Op de weg tussen Bandung en Ga- rut (Java) zijn de majoor D. Sjamsu van het Indon. leger, commandant van het onder-territoriale commando Prian- gan, en de heer Adawidjaja, ambte naar van de Volksbank, door een ben de, waarvan de leden in uniform wa ren gekleed, met hun auto tot stoppen gedwongen en vermoord. DE „ZUIDERKRUIS" ONTSCHEEPT ZATERDAG TE AMSTERDAM De Zuiderkruis blijkt de ruim twee en een halve dag voorsprong die het schip óp de normale reisduur had niet tot het eind toe te kunnen behouden. Het schip wordt nu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. verwacht. De ontscheping zal dan Zaterdagmorgen niet te Rotterdam geschieden, maar in Amsterdam, waar het schip ook voor rekening van de regering zal wor den verbouwd tot emigrantenschip. BUSBOTSING IN ITALIË Bij Palestrina, 30 km ten zuidoosten van Rome, zijn vandaag twee bussen in volle vaart op gladde weg tegen elkaar gereden. Een chauffeur verloor het leven en ongeveer 50 passagiers liepen verwondingen op. Binnenkort berechting van malversaties te Oldebroek Ten aanzien van de geruchtmakende verduisteringen in de legerplaats te Oldenbroek wordt thans officieel me degedeeld, dat er voldoende terrr. SP aanwezig zijn gevonden, om over te gaan tot vervolging van de comman dant van de legerplaats. De wijze, waarop de marechaussee de zaak heeft onderzocht, wordt voldoende gerecht vaardigd door de ernst van de aan de dag getreden feiten. Het onderzoek is nog niet ten einde. De volledige om vang van deze zeer ingewikkelde zaak kan nog niet worden overzien. Pas nfi onderzoek van de boeken zal kunnen blijken, hoe groot het bedrag der ver duisteringen is. T.z.t. zal de zaak wor den behandeld in een openbare zitting van de krijgsraad te Arnhem. Fransman te Praag gevonnist Een 43-jarige Fransman, Gervais Garcette, oud-employé van de Franse ambassade te Praag, is aldaar tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens smokkelen van monsters Tsjechisch uranimerts naar Frankrijk. De Tsjech Gustav Maran werd ter dood veroor deeld omdat hij vier kilo uraniumerts^ had verstrekt aan een vroegere Fran se militaire attaché te Praag. Een tweede Tsjech kreeg 20 jaar wegens medeplichtigheid. AMBASSADEURS TE MADRID. Truman zal in Januari, als het Con gres bijeenkomt, Stanton Griffis tot ambassadeur van de VS te Madrid be noemen. Amerika heeft in 1947 zijn ambassadeur in Spanje teruggeroepen ingevolge het besluit van de Algemene Vergadering der VN. Dit besluit is kortelings ingetrokken. Ook de Britse regering zal waarschijnlijk binnen en kele dagen een ambassadeur in S je benoemen. Aangenomen wordt dit Sir John Balfour, de tegenwoor dige ambassadeur te Buenos-Aires, zal zijn. TINO ROSSI MET TRAANGASBOM VERWELKOMT Tijdens het eerste optreden van de bekende, op Corsica geboren zanger Tino Rossi, te Haifa, in Israel, is een traangasbom geworpen Door de traan- gasbom werd het publiek genoodzaakt de zaal te verlaten. Later werd het optreden voortgezet. Van communistische zijde was aan gedrongen op boycot van Tino Ross! wegens „collaboratie met de Nazi's". In ons blad van gister hebt U kunnen lezen, dat er prachtige prijzen te winnen zijn voor diegenen onder onze abonné's, die de rebussen goed oplossen! Hieronder volgt no. één van de zes. Wat denkt U dat daar staat? Aan U het antwoord. Als U de slagzin gevonden heeft, behoeft U voorlopig niets anders te doen, dan de uitslag er onder te schrijven, het geheel uit te knippen en te bewaren. Inzending van de zes rebussen volgt later. Let op de krant van Zaterdag a.s., want dan komt nummer twee.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7