Zware gevechten in Midden-Korea Broekman kwam, zag en overwon Beneluxconferentie slaagde 9 r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Koningin en de Prins reeds spoedig naar Sankt Anton? V.S. kunnen zich niet meer van Europa isoleren Mida Zaterdag 30 Dec. 1950 147e Jaargang No. 305 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Aanval tegen Seoel in voorbereiding Posthume bevordering van Lt.-Gen. Walker Mg r Beran zal berecht worden V.S. willen vormen van samenwerking bespreken Op conferentie van Amer. republieken Republiek Zd.-Molukken contra KPMvoor het Hof Arbitragebepalingen Zijn -Worden die beslissingen niet eenstem- i mig genomen, dan zal het betrokken Gasprijs kan stijgen door duurdere kolen „Oude'' Jan Langedijk leverde nog bewonderenswaardige prestaties 0F HET NU waai is, dat Ke>es Broekman en zijn vriend Chardon aan de voorzitter van de IJsclub Krallngen een startgeld van vijfhonderd gulden hebben bedongen of niet, in ieder gei al beeft onze nationale kampioen in be langrijke mate bijgedragen tot het welslagen van de Provinciale kampioen schappen van Noord-Holland, welke gisteren door de Berger IJsclub werden georganiseerd. Eén van de bestuursleden van de organiserende vereniging werd omstreeks tien uur aan de telefoon geroepen. Een stem vertelde hem, dat Broekman en Chardon zeer gaarne in Bergen wilden starten, een aan melding, die uiteraard met grote vreugde werd geaccepteerd, te meer daar over startgeld niet werd gesproken. Het ging van mond tot mond, dati Broekman zou komen, maar toen de series van de 500 meter reeds waren verreden en hij nog steeds niet was gearriveerd, dacht niemand meer, dat onze nationale crack nog zou opdagen. Daarom was de verrassing des te groter, toen Broekman zijn blonde kuif om de hoek van de koffiekamer stak en in alle bescheidenheid informeerde of hij alsnog zijn 500 meter mocht rijden. Chardon tweede in het klassement Wordt Marshall-plan geen militair hulpplan? Fransedefensiebegroting aanvaard Dalai Lama uit Lhasa vertrokken? Z.-Slavie beëindigt staat van oorlog met Duitsland Begin 1951 politiek beraad te Bonn to BUREAU: ADMINISTRATIE Voord—u 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Er is thans van het front in Midden-Korea wat 'meer activiteit te melden. Voor het eerst sinds een paar weken zijn er de laatste dagen gevechten op grote schaal geleverd, waarbij zelfs flinke stukken terrein de inzet van de strijd vorm den. Nadat eerst aan de Oostelijke flank van het front der verbonden troepen gebied moest worden prijsgegeven, slaagden de Noordkoreanen er vervolgens in, in het centrum de linies van de V.N.-cenheden vijftien kilometer achteruit te drukken. Reeds schijnt een aanval tegen Seoel, op de Westelijke sector, in voorbereiding te zijn. Er wordt süids Donderdag in de ber gen van Midden-Korea een hevige slag. Tienduizend Noordkoreanen zijn er in geslaagd, om een oprukkende Zuidkoreaanse divisie heen te trekken Zij drongen op tot op vijftien kilo meter ten Zuiden van de 38ste breed tegraad. Daarbij slaagden zij er in, de oprukkende Zuidelijken van hun hoofdmacht af te snijden. De Ameri kaanse luchtmacht werd vervolgens in de strijd geworpen, teneinde de afge sneden troepen van de nodige voor raden te voorzien. De Amerikanen zijn overigens van mening, dat het bergachtige gebied ten Westen van Tsjoentsjon weinig geschikt is voor een offensief op grote whaaL Zij veronderstellen derhalve, dat deze aanval er een is van een reeks „peilingen", die reeds een paar weken gaande zijn. Noordelijke guer rillabenden, die na de opmars der verbonden troepen zijn achtergeble ven, hebben zich tot grote eenheden aaneengevoegd en ontplooien thans een krachtige activiteit. Ondanks alles heeft de nieuwe op perbevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger, generaal Ridgway vol ledig vertrouwen in het eindresultaat van de strijd der verbonden troepen, zo heeft hij op een persconferentie Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, zal in Januari worden berecht door een Tsjechoslowaaks hof. Vijf an dere bisschoppen, onder wie die van Brno, Litomerice en Zlin. zullen waar schijnlijk tegelijk met hem terecht moeten staan. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden: Ned. Antillen s.s. „Baarn" (2 Jan.); Suriname m.s. „Bonaire" (3 Jan.); Nw. Guinea m.s. Borneo" (4 Jan.); Indonesië m.s. „Wil lem Ruys" (10 Jan.) verklaard. De generaal legde deze ver klaring af na een inspectiereis van drie dagen langs het front. President Truman heeft het Congres toestemming verzocht voor de posthume bevordering van lt.-gene raal Walker die dezer dagen bij een ongeluk omkwam tot generaal MacArthur heeft een zoon van de om gekomen bevelhebber benoemd tot zijn adjudant. [llllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllillllllillIHlIIitlilllllllUllltlUIHIIUilKllllllllllllKIIIIII De V.S. hebben voorgesteld op de te Washington te houden interamerikaan- se conferentie van ministers van bui tenlandse zaken de navolgende punten te bespreken: 1) politieke en militaire samenwerking voor de verdediging van de Amerikaanse landen tot steun aan de pogingen van de vrije wereld om aggressie te voorkomen en af te slaan; 2) samenwerking ter versterking van de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse republieken; 3) samen werking op economisch gebied. Als datum is voorgesteld 19 Maart. Van Drie Koningen en een telefoongesprek DK KONINGIN en de Prins zullen waarschijnlijk spoedig naar Sankt Anton gaan, om zich daar bij de Prinsesjes te voegen. „Waarschijnlijk komen wij morgen of overmorgen reeds naar jullie toe", telefoneerde de Koningin gister avond haar oudste dochter. Beter nieuws had zij haar kinderen niet kunnen mededelen. Overigens verdreef het alle belangstelling voor het Drie-Koningen feest, dat in Hotel Post in volle gang was. voor de prestaties der Prinsesjes. Zo liep hij gistermorgen, zo hard zijn kleine benen hem konden dragen, over dc Galzig, toen de Prinsesjes de helling afsuisden. „Ik wil ze in de wolken zien verdwijnen", zei hij. Maar hij kwam er niet aan te pas de meisjes waren reeds in de tussen de bergen hangende wolken verdwenen, nog voor hij er een glimp van had kunnen opvangen. De Drie Koningen waren in de loop van de dag van huis tot huis en van hotel tot hotel getrokken ietwat vroeg, maar zij hadden vacantie en achtten het nu lonend, om alvast maar van tevoren hun tribuut te in nen. 's Avonds kwamen zij in de lounge van hotel Post en zongen daar hun lied. Er zat een klein meisje aan dachtig naar hen te luisteren twee andere meisjes toonden echter geen spoor van interesse, maar schoven plot seling de zaal uit naar een telefoon cel, waar een echte koningin voor hen aan de lijn was. Na afloop van het gesprek kwamen zij met glundere ge zichten de zaal binnen en verstoorden met hun grote nieuws het succes van de koningen. De Prinsesjes brengen op het ogen blik hun vacaptiedagen door met skiën en mgt wandelen. Hun" skiléraar. 'Lud- wig Tscholl, is niet al te straf begon nen, maar voert nu het tempo geleide lijk op. Prinses Beatrix levert uitste kende prestaties. Zelfs prinses Mar griet is enthousiast, al kan ze nog lang niet wat haar oudere zusjes presteren Jan Linthorst Homan, het achtjarige zoontje van de Friese commissaris dei- Koningin, is een en al bewondering Er kwam een klant In hei rustige middaguur, tentijde toen de klanten afwezig waren en de verveling tastbaar ter plaatse hing te hangen, kwam er een gehaaste man het café binnen. De volstrekte leegte en de gezapige vijandigheid van de nutteloze tafels en stoelen scheen hem niet te hinderen in de bedrijvige ner veusiteit, waarmee hij toeschreed op de ingedommelde kastelein. Meneer.zei de slokjesbaas. Geef me gauw twee borrels vóór het geduvel begint, beval de man met schichtige oogopslag. De kastelein goot twee kelkjes vol met het zeer goede, zeer oude en de klant deed ze in het keelgat verdwij nen met het vertrouwde gebaar van de geroutineerde borreltjesdrinker Toen zweeg hij nadrukkelijk en staar de doelloos in de ruimte. As ik niet te otibescheiden ben wat. is dat voor geduvel, waarvan u sprak?, tastte de flessenbeheerder. Dat komt op DIT ogenblik, zei de man, want ik heb geen stuiver om te betalen. Aldus is het geschied in een der ge moedelijke plaatselijke etablisse- mentjes. alwaar gelagen gezet worden In het proces, dat door de Republiek Zuid-Molukken tegen de Kon. Paket- vaartmaatschappij wordt gevoerd, is gisteren in tweede instantie voor het Amsterdamse gerechtshof gepleit. Voor de KPM pleitten mr. Th. P. J. Mast- hoff en mr. J. H. W. G. de Pont, voor de Republiek mr. dr. C. Berkhouwer. Kortelings heeft de Tweede Ka mer het amendement-Tuin aangaande de salariëring van de hoogste ambte- naien aangenomen. Er is thans een Kon. Besluit verschenen, reeds door de regering aangekondigd, waarin dit amendement is uitgewerkt. Landbouwproiocol 1 Januari van kracht Dreigde eergisteren de ministersconferentie van de Beneluxlanden nog vast te lopen op een verschil van inzicht aangaande de datum, waarop het Landbouw protocol van Luxemburg van kracht diende te worden gisteren is er plotseling na lang onderbandelen een oplossing gevonden. Het resultaat is, dat het protocol op 1 Januari in werking zal treden. Een uitzondering is gemaakt voor de bepa lingen aangaande de arbitrage, die pas geldig zullen worden, nadat zjj door de parlementen van Belgie en Luxemburg zullen zijn aanvaard. A _L:ide vastgestelde minimumprijzen ligt. OpgeSChOrt land naar goeddunken kunnen hande- len. De Nederlandse delegatie had Don- Een bijzondere regeling is getroffen dag het standpunt verdedigd, dat het voor Luxemburg, protocol in elk geval op Nieuwjaarsdag in werking diende te treden. De Belgen stelden hier tegenover, dat het proto col, zoals het daar lag. niet voldoende garanties bood tegen het misbruiken van Nederlandse zijde met betrekking tot de prijzen van.bepaalde landbouw producten. De voortgezette' onderhandelingen hebben tot overeenstemming dienaan gaande geleid. Een commissie uit de drie landen zal nu het prijsverloop volgen en bepaal de beslissingen kunnen nemen, wan neer een importerend land de import van bepaalde landbouwproducten staakt, omdat de prijs hiervan beneden Van Nelle's... kauwgum! Van Nelle, alias „de Weduwe", gaat binnenkort de handel in koffie en thee uitbreiden met de productie' van kauwgum! Opgericht is n.l. de Van NelleAdams N.V. te Rotterdam. De Erven de Weduwe J. van Nelle N.V. zal in dezen samenwerken met de American Chicle Company te New- York. Van Nelle neemt 749 aandelen voor haar rekening, de Amerikaanse 751. De laatste worden volgestort in dollars en gedeeltelijk door inbreng van machines. FOSTER DULLES VERKLAART: Amerikanen kunnen trots zijn doelmatig en op het juiste momentten uitvoer gelegd. op Trumans politiek John Foster Dulles, de Republikein se adviseur van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft in een te New York gehouden rede voering nadrukkelijk stelling genomen tegen de door sommige Amerikaanse leiders verkondigde opvatting, dat de Verenigde Staten zouden moeten te rugkeren tot dc vooroorlogse politiek van isolationisme. Het is uitgesloten, zo zei hij, dat de VS zich zouden kun nen beperken tot een verdediging van het Westelijke halfrond. De houding van hen, die dit bepleiten, draagt reeds de kiemen van het verderf in zich. Foster steunde in zijn rede de Ame rikaanse buitenlandse politiek, zoals die door Truman wordt geleid. Hij zei, dat de Amerikanen hierop trots kun nen zijn, ook al wordt zij niet altijd Met ingang van 1 Januari zullen bij beschikking van de minister van Econo mische Zaken de prijzen van industrie kolen worden verhoogd in verband met stijging van de prijzen van geïmpor teerde kolen, aldus H.V.V. In verband hiermede is aan de gas bedrijven toegestaan de kolenprjjsver- hoging door te berekenen tot ten hoog ste een halve cent per kubieke meter gas. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw. Matige nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Bijna overal strenge tot matige vorst. ZONDAG: Zon op 8.48. onder 16.38. Maan op 0.00, onder 11.57. MAANDAG: Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 0.48, onder 12.08. Een verdediging, die de omsingeling aanvaardt, gaat spoedig ten gronde. Elk land, dat in momenten van het uiterste gevaar zijn meest bedreigde bondgenoten van zich af schudt, zal daarna nauwelijks meer in staat zijn. zijn eigen bondgenoten te kiezen. Mocht de Sowjetunie tot oen open lijke aanvalsoorlog besluiten, dan is er slechts eén doelmatige verdediging: de tegenaanval tot het uiterste. Deze moet op alle denkbare wijzen worden ondernomen en met de grootst moge lijke soepelheid en beweeglijkheid en als een voortdurende verrassing wor den uitgevoerd. Daarbij- moeten wij uitgaan van die punten, waar wij het best de weermacht van de vijand kun nen weerstaan. De Provinciale Schaatskampioenschappen ie Bergen (Van onze sportredacteur). QAAR de Lierenaar een half uur vooi een spoorwegovergang had moeten wachten en hij zicli voor de aangege ven tijd als deelnemer had opgegeven, was hiertegen natuurlijk geen bezwaar. Hij mocht ryden en daarmede werd tevens een streep gehaald door de re kening van de veteraan Langedijk, die tot dat moment de beste papieren voor het kampioenschap van Noord-Holland had. Broekman kwam. zag en over won. Alle drie nummers nam hij met groot gemak voor zijn rekening. De 500 m. m 49,7 sec., de 1500 m. in 2 min. 36.8 sec. en de 5000 m. in 9 min. 24,1 seconde. Optimisten hadden wellicht gedacht, dat Broekman met enkele Nederlandse recordverbeteringen uit de bus zou ko men. Het ijs was 's morgens behoorlijk hard en de wind zou ook geen sta-in- de-weg kunnen vormen. Het ijs bleek echter niet bestand tegen de warme zonnestralen en was daarom allerminst geschikt voor een recordverbetering. Niettemin heeft Broekman in zijn eerste officiële wedstrijd in Nederland de beste tijden van dit seizoen gemaakt. Maar dat was bij dan ook aan zijn stand verplicht. J-Jugo Brunners, een in Stuttgart wer kende Oostenrijkse architect, heeft 'ié prijs van 25.000 dollar gewonnen, uitgeloofd voor het beste ontwerp voor een paleis voor de koning van Ethio pië. De jongedames uit Kingston Ko-tit Btöie,k IHtliiil!IIU!lllilillllUIIIIIUIIilllllUllllltHlilllillUIIIIIIIIIIIHIIIIIII!iiHIIIHWIIHI!IIKiUilUiHHIll van het bekende Metropoütan Mu- hoogst persoonlijk gesigneerde exem plaren van Mein Kampf, een horloge met inscriptie in dezelfde geest en Hitiers identiteitskaart uit de eerste wereldoorlog. Over identiteitskaar ten gesproken: Teneinde deze heetbe- zijn al met heel wat minder dan een seum of Arts kreeg van de hertogin geercje papieren machtig te worden. van Windsor de beroemde trouwjapon, ,jrongen met messen gewapende Chi- paleis tevreden. In het aldaar verschij nende dagblad las Theodoor tenminste de volgende advertentie: „Beschaafde jongedame zoekt klein appartement of vrijgezel. Filmster Yvonne de Carlo is ook al op de vrijgezellenjacht. Bij aan komst in Londen verklaarde zij: „Ik verzamel juwelen, meubelen en man nen. He1 is erg moeilijk een echtgenoot te vinden, die meer verdient dan ik zelf. De wereld gaat gebukt onder een ernstig tekort aan serieuze vrijgezel len. De New Yorkse actrice Maua Adams is daarentegen op een leeftijd gekomen, waarop een mens om al die wereldse zaken weinig meer geeft. Op haar 78ste verjaardag schonk zij het Amerikaanse toneelmuseum de dia manten kroon, die zij bij haar af- scheidsvoorstelling („Een kus voor Assepoester") op Broadway in 1917 ge dragen had. En de costuumafdeling waarin huwde. zij ex-koning Eduard VIII nese communisten vijf huizen in Singa pore binnen en beroofden 76 inwoners Peorg Brunner uit München probeer- van hun persoonsbewijs. Een onbe- de daarentegen zijn historische aende Yankee is kennelijk nog meer stukken te verkopen. De politie pikte van plan, die gaf n.L bij de Kerstman hem echter in de kraag, want het be trof hier een aantal door de Führer XdeodooA en wensen U een gelukkig en voorspoedig 1951 de volgende bestelling op: Zend mij s.v.p. een goed scherp mes, een paar pistolen en tweè atoombommen. LJ Stink bommen kunnen anders al erg genoee zijn: Dat ondervond generaal Anders, lie tijdens een lezing in Brussel me' leze projectielen en rotte eieren en fomaten bekogeld werd. Professor Joliot Curie werd door Parijse stu denten ook al met stinkbomen ont vangen. Voor de variatie waren de tuinbouw- en pluimvee-producten bij deze gelegenheid echter door voetzoe kers vervangen. En dat vindt Theo door dan meteen een mooie knal om het nieuwe jaar mee binnen te halen. 'De grote verrassing van de Prov. kampioenschappen van Noord- Holland te Bergen was de komst van Kees Broekman, die men hier in gesprek ziet met de coach KI. Schenk (in plus four). |_|ET was echter niet alleen Broekman die de schaatsliefhebbers in ver rukking bracht. De veertigjarige Jan Langedijk. uiteraard minder snel dan in zijn glorietijd, heeft nog niets van zijn sublieme techniek ingeboet. Zijn 50,8 sec. op de 500 meter, de 2 min. 49.9 sec. die hij voor de 1500 meter nodig had en zijn 10 min. 30,1 sec. op de 5000 meter zijn nog altijd tijden waarvoor de meeste jonge rijders het hoofd moe ten buigen. Veertig jaar en dan nog te behoren tot de sterkste rijders is een prestatie waarvoor ook wij onze hoed afnemen. (Zie verder elders in dit blad). De berichten, volgens welke het plan-Marshall in 1951 in een plan voor militaire hulp zou worden omgezet, worden in bevoegde .Amerikaanse kringen te Parijs voorbarig genoemd. De beslissing dienaangaande berust bij het Congres der Verenigde Staten, dat in zijn volgende zitting moet be raadslagen over voortzetting van de hulp en nieuwe toewijzingen moet vaststellen. De Franse militaire begroting van in totaal 740 milliard Irancs is met 416 tegen 180 stemmen door -de Nationale Vergadering aangenomen. De premier, Pleven, heeft de vertrou wenskwestie verbonden aan het voor stel van de regering, om 140 milliard francs aan nieuwe belastingen te hef fen voor de financiering van het her bewapeningsplan. Hierover zal in de komende nacht worden gestemd. Eveneens is de kwestie van vertrou wen gesteld ten aanzien van een drie tal andere punten van deze begroting. Aanleiding hiertoe was het optreden van de communisten. De Dalai Lama, het hoofd van de Tibetaanse staat, is twee of drie da gen geleden uit de hoofdstad Lhasa vertrokken en te Gyantse, 160 km ten zuidwesten van de stad aangekomen, aldus gezaghebbende kringen te New Delhi. Volgens genoemde kringen wa ren er geen aanwijzingen omtrent de bestemming van de Dalai Lama. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Kardelj, heeft in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat Joegoslavië de staat van oorlog met Duitsland zal beëindigen. Daarmee wordt echter niet vooruit gelopen op de bepalingen van het nog te sluiten vredesverdrag. De Prins von Liechtenstein wegens smokkel in arrest Prins Hans von Liechtenstein is op bevel van het parket van de Badense stad Loerrach gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht, betrokken te zijn bij de smokkel van meer dan twintigdui zend Zwitserse horloges uit Liechten stein naar Duitsland. De horloges zijn in auto's van het prinselijke huis over de grens gebracht. De Prins ontkent alle schuld. Ook twee buitenlandse diplomaten in Zwitserland zouden bij de zaak be trokken zijn. De politie kwam op het spoor van het complot, toen zij enige tijd geleden twee personen, die bij de affaire betrokken zijn, arresteerde en aan een verhoor onderwierp. Grotewohls voorstel Geen bijeenkomst ten huize van dr Dibelius De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer zal begin 1951 met zijn mi nisters en de partijleiders besprekin gen voeren, over het schriftelijke voor stel van de Oostduitse premier Otto Grotewohl. Deze wil. zoals men weet, een conferentie met Adenauer houden over de vraag of en op welke wijze de hereniging van Dnitsland tot stand kan worden gebracht. Aan deze officiële mededeling is toe gevoegd, dat het bericht, als zou een ontmoeting tussen Adenauer en Grote wohl ten huize van de Lutherse bis schop Dibelius te Berlijn worden ge houden, zonder enige grond van waar heid is. De Westduitse regering bestudeert thans nauwgezet alle aspecten van Grotewohls voorstel, teneinde het ant woord te kunnen geven, waarmee de belangen van het Duitse volk het meest zijn gediend. Walter Ulbricht, de Oostduitse mi nister-president, is van zijn bezoek aan Moskou in Berlijn teruggekeerd met nieuwe plannen voor de hereniging van Duitsland. Hij zou deze plannen nog deze week aan het Politburo van de Socialistische Eenheidspartij willen voorleggen. Men meent, dat het zijn eerste doel zal zijn onderhandelingen tussen Oost en Westduitsland te doen aanvangen alvorens er viermogendheden-bespre- kingen beginnen. it il i- ir i- l- 3. it ie it t- n n L- g a n n r

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1