Communistisch offensief in Korea begonnen Truman had tien woorden nodig I i Moskou antwoordt het Westen Wordt Unie spoedig opgezegd? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN >r Tweehonderdduizend Chinezen en Noordkoreanen in de aanval Seoel onder druk Pleven kreeg viermaal het vertrouwen Grote steden zonder aardappelen Bloed, zweet en tranen voor Amerika Weerbericht Sowjetunie bereid tot conferentie j DE SOWJETUNIE heeft geantwoord op de westelijke nota van 22 December, waarin een bijeenkomst van de plaatsvervangers van de ministers van buiten landse zaken der vier grote mogendheden ter bespreking van de hangende wereldvraagstukken werd voorgesteld. Deze Engels-Frans-Amerikaanse nota was een antwoord op een eerder Sowjetrussisch voorstel, waarin een vier- mogendhedenconferentic over Duitsland werd voorgesteld. De tekst van de nota welke gisteren aan de betrokken ambassadeurs te Moskou werd overhandigd, is in studie en nog niet voor publicatie vrijgegeven. Londen en Washington geven tweeërlei uitleg Boodschappen bij de jaarwisseling Dr. Drees: Vertrouwen in de toekomst MET de woorden „Ik hoop, dat 1951 vrede aan de wereld zal brengen-' sprak president Truman gisteren aan boord van zijn jacht „Williamsburg" dat een tocht maakt over de Potomac en andere wateren, de kortste Nieuwjaarsbood schap uit. Vele andere staatslieden hadden meer woorden nodig om uiting te geven aan hun gevoelens, bij de jaarwisseling. Nieuwjaarswensen uit Oost en West KoAt B^AJteJk Opzegging van R.T.C.= accoord in studie MLD-Catalina in Nieuw Guinea verongelukt ONRUST IN DE ETNA Nieuwe weg ter verkrijging van Nieuw-Guinea BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc' .1 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Dinsdag 2 Januari 1951 148e Jaargang No. I ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. £|ET algemeen offensief over de 38ste breedtegraad in Korea is begonnen, aldus meldt het Amerikaanse achtste leger. Drie Chinese legers en negen gereorga niseerde Noordkoreaanse divisies, tezamen tweehonderd duizend man, trekken op de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel aan. De troepen der V.N. werden genood zaakt langs een twee en dertig kilometer breed front „in sommige gebieden op beperkte schaal terug te trekken". Het verwachte offensief begon Maandag met een hevige nachtelijke aanval op de westelijke sector van het front. Men verwacht, dat het offensief een directe frontale aanval in de richting Seoel is en gevolgd zal worden door een grote omsingelingsbeweging van het Oosten uit en een krachtige aanval in het centrum langs de route JongtsjonSeoel. Generaal Mac Arthur verklaarde in een Maandag uitgegeven communiqué, dat de communistische strijdkrachten er aanvankelijk in geslaagd zijn door stel lingen der verbonden troepen in het ge bied van Korangpori heen te dringen. Het Amerikaanse achtste leger ver dedigt Seoel thans op een nieuwe linie. Het heeft op zijn terugtocht de tactiek van de verschroeide aarde toe gepast. Elk huis, alle voorraden en materiaal, dat door de vijand zcu kunnen worden gebruikt, werd in brand gestoken of omvergehaald. Zelfs niuren van huizen en tuinen, die op enige wijze bescherming zouden kun nen bieden, werden afgebroken. De Koreaanse burgers zijn uit de dorpen nabij Seoel geëvacueerd. Er is behalve de aanval in de rich ting van Seoel nog een nevenoffensief gaande aan de Oostkust van Korea. De communisten ontmoetten bij hun op dringen een onstandvastige verdedi ging. Nadere bijzonderheden zijn over de strijd in deze sector van het front nog niet bekendgemaakt. Zuidkoreaanse troepen, die de zwaar ste aanval te verduren kregen, werden tien km. teruggeworpen. In de eerste uren van het offensief vielen zij op som mige Iplaatsen terug tot zestien km. ten zuiden van de 38ste breedtegraad. De Noordelijken stormden bij dageraad over de bevroren Imdjin, nadat gedu rende de gehele nacht de stellingen van de verbonden troepen onder artil lerievuur hadden gelegen. Maandag middag werd gemeld, dat de Noordelij ken tot vijftien km. ten zuiden van de Imdjin waren gevorderd. De Franse nationale vergadering heeft in vier stemmingen haar vertrou wen uitgesproken in de regering Ple ven. De eerste stemming betrof de be lastingen voor de bewapeningsbegro ting. Deze werden met 314 tegen 223 stemmen aangenomen. Vóór stemden leden van de MEP, socialisten, de meer derheid van de radicalen en radicaal- gezinden en sommige gematigden. De tegenstemmers waren communisten, Gaullisten, enkele radicalen en som mige gematigden en reehtsen. Ongeveer 70 afgevaardigden, in hoofdzaak gema tigden en reehtsen onthielden zich. D' ndere drie punten waarop Ple- vi v de vertrouwenskwestie'had gesteld 'war. (1) geen latere wijziging' van de Ij rotingscijiers; (2) verwerping vau een communistisch amendement or,t sommige belastingen te verlagen en (3) goedkeuring van de bewape- niu ..-begroting in haar geheel, zowel 'wat betreft de uitgaven als de inkom sten. De uitslag van de tweede stem ming was 328 tegen 186 stemmen. De derde stemming leverde 326 vóór- en 225 tegenstemmen op en bij de vierde en laatste- stemming was de uitslag 331 vóór en 135 tegen, JOHN STEINBECK HERTROUWD De schrijver John Steinbeck is dezer dagen hertrouwd met Elaine Anderson, gescheiden vrouw van de acteur Zacha- ry Scott. Dit is Steinbecks derde hu welijk. Als de vorst voortduurt Uit kringen van de aardappelgroot handel bereiken ons "berichten, dat de aardappelroorraden in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag slechts toereikend zijn voor twee tot vijf dagen. De moei lijkheden bij de aanvoer van aardappe len uit de productiegebieden naar de grote steden houden uiteraard verband met de slechte weersomstandigheden, waardoor de aflevering bij de boeren stagneert en het vervoer door vorst en gladde wegen veel hinder ondervindt. Hoewel de groothandel in vorige jaren er steeds voor zorgde, dat er voldoende voorraad voor de wintermaanden in de steden aanwezig was, was zulks dit seizoen niet mogelijk door de enige maanden geleden in het vooruitzicht gestelde maximum consumentenprijzen voor aardappelen. De groothandel is vanmening, dat bij voortduring van de slechte weers omstandigheden het tekort aan aard appelen in de grote steden des lands dan ook onvermijdelijk zal zijn. Acheson neemt Churchills recept over En geboft dat de taak volbracht kan worden „De Verenigde Staten hebben nu no dig hetgeen Churchill in 1940 de enige oplossing voor Engeland achtte, name lijk „bloed, zweet en tranen", aldus minster Aclieson in een Zondagavond door hem gehouden radio-rede. ,Doch", vervolgde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, „hier moet nog iets bij: Geloof, geloof in ons Jand °n geloof dat de grootse taak, die ons wacht, volbracht kan en zal worden" „Wij bezitten", zeide hij verder, „de macht om ons duchtig te wreken op elke aanvaller, die ons en onze vrienden zou willen aanvallen. En de ze macht kan niet over het hoofd wor den gezien. Amerika's grote behoefte is thans' meer productie. De bedreiging van aggressie, die de wereld in haar ban houdt, maakt het noodzakelijk dat wij onze kracht opbouwen. Wij moeten kanonnen en gevechtswagens vervaar digen en wij moeten dit sneller doen dan tot dusverre het geval was. Vier voordelen zijn de onze. Onze zaak is rechtvaardig: Wij hebben vrienden die geloven in dezelfde waarden als wij: Wij en onze bondgenoten hebben teza men het grootste productievermogen ter wereld, hetgeen onze posities zeer sterk kan maken; Onze vloot is on overtroffen, wij hebben een krachtige luchtmacht en ons leger is de kern, waaromheen wij een geduchte strijd macht te land kunnen bouwen". Vervolgens werd Acheson voor de radio de vraag gesteld wat hij dacht van het gezegde dat het thans „Ame rika's donkerste uur" is. „Het donker ste uur voor een land komt", ant woordde hij, „wanneer zijn burgers hun wil en hun moed verliezen. Doch dat zullen de Amerikanen nimmer doen". Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- en sneeuwbuien en enkele verspreide opklaringen. Aanvankelijk meest zwakke ver anderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit richtingen tus sen West en Noord. Temperaturen om het vriespunt, tot lichte dooi. WOENSDAG zon op 8.48, onder Maan op 3.38, onder 12.37 de Grote Vier geen stappen dienen te worden ondernomen tot bewapening van West-Duitsland, dat de besluiten van de communistische conferentie van Praag de beste basis vormen voor de besprekingen en dat het de Russische regering onmogelijk voorkomt, de toe stand in het Verre Oosten tot een on derwerp van bespreking te maken, zolang niet China is toegelaten tot de Verenigde Naties en zijn regering niet algemeen is erkend. Terwijl in diplomatieke kringen te Londen verluidt, dat de Sowjetunie het driemogendhedenvoorstel aanvaard heeft, laat de nota volgens Amerikaan se functionarissen, die zich minder op timistisch toonden dan de Britse, de deur open voor een conferentie, maar volgt verder de lijn van de gebruike lijke propaganda. De inhoud zou in ambtelijke kringen te Washington te leurstelling gewekt hebben. Een conferentie over alle belangrijke wereldkwesties, zoals door de V.S., En geland en Frankrijk voorgesteld, zou niet zonder meer zijn aanvaard. In het antwoord zou geen uiting zijn gegeven aan de wens om te komen tot een over eenstemming, die de huidige interna tionale spanning zou kunnen verlich ten. In Franse regeringskringen heeft het een gunstige indruk gemaakt, dat de Sowjetunie zo snel geantwoord heeft. Volgens Britse en Franse berichten zou de Russische regering accoord gaan met de gedachte, dat een confe rentie van plaatsvervangers zou voor afgaan aan de eigenlijke ontmoeting der ministers van buitenlandse zaken der vier landen. De plaatsvervangers zouden de agenda moeten opstellen. Rusland zou echter wensen, dat deze voorvergadering in een andere plaats dan New York zou worden gehouden Volgens onbevestigde berichten zou in de Russische nota verder worden gezegd, dat er voor de conferentie van NCRV-microfoon tot hel Nederlandse volk zei Dr. Drees dat goede samen werking in eigen volk ondanks de ver schillen in beginsel en in inzicht, nau we samenwerking met andere volke ren in internationaal verband, onmis bare voorwaarden zijn voor een ge zonde ontwikkeling, nationaal en in ternationaal. Laten wij op deze dag, die de ge dachten op de toekomst richt, ons Do ven alle tegenstellingen uit bewust zijn van onze eenheid als leden van één volk. Moge het ons gegeven zijn ons volk in vrede en vrijheid tot nieuwe bloei te zien komen. FJr. DREES zeide in zijn toespraak tot de landgenoten overzee, dat nooit Nederlanders aan eigen land en aan Indonesië groter dienst hebben bewe zen dan degenen, die nu op hun post blijven en de schouders zetten onder het moeilijke werk, dat te verrichten valt. Wat betreft Suriname en de Antillen is er goede grond voor 't vertrouwen, dat men de samenwerking in vrijheid zal weten te verwezenlijken, die voor waarde is voor een gezonde, besluit vaardige democratie. Zich tot de emi granten richtende, verklaarde Dr Drees, dat wij hun energie en durf waarderen en' er trots op zijn te mo gen horen, hoe in het algemeen de Nederlandse emigranten een goede naam hebben. Omgekeerd kunnen zij trots zijn op het kleine stukje grond aan de Westkust van Europa, dat op nieuw een uitweg zal weten te vinden uit de nieuwe moeilijkheden en het oog met vertrouwen op de toekomst richt. In zijn Nieuwjaarsrede voor de ^CHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, bevestig de opnieuw de buitenlandse politiek van de Ver. Staten, die zich aan het bijstaan van zijn vrienden diende te houden, zich niet zou laten intimide ren door bedreigingen en met de ver bondenen zou blijven strijden tegen de krachten van aggressie. Acheson wekte ten slotte alle Amerikanen op de gele deren te sluiten. QENERAAL MACARTHUR verklaar de, dat Japan misschien zal moeten Cvita Peron heeft in Buenos Aires 20 kruidenierswinkels gekocht, wel ke als z.g. „Evita-winkels" (niet winst- makende zaken, die de kosten van le vensonderhoud laag moeten helpen houden) ingericht zullen worden. Oostenrijks eerste nieuwtje in het nieuwe jaar was minder bevordelijk voor de gemoedsrust der huisvrouwen: Vet gaat daar weer op de bon, het rantsoen zal 200 gram margarine en 450 ■MB j^e nachtwaker van het Schubert- Theater in Philadelphia daarentegen kan het niets schelen of hij nu pu bliek heeft of niet. De politie, ge- alarmeerd door werklieden, die „angst geschrokken: „Gunst, ik dacht dat ik geschreeuw in het gebouw hadden ge- thuis was". Dat het daar trouwens ook niet alles is, ondervond de heer Dellis ook al uit Chicago, die door z'n echtgenote, een nogal blotige danseres hoord, trof hem aan, terwijl hij een lied uit Butterfly „zong" voor 1900 lege stoelen. Het Symphonie-orkest van gram spek per persoon per vier weken efe d eQ zelfs van mijn bedragen En omdat kanonnenvlees man kan jk het niet ultstaan als hij in ook nogal schaars is to v. de enorme t j hem vraag er naar kregen 140.000 achttien- vQerde mevT0UW Dellis als excuus aan jarige Britten van hunne regering het vriendelijke verzoek zich een maand eerder dan was voorzien, aan te mel den voor de militaire dienst. O De kerkgangers te Phoenix in Arizona wachtte op Nieuwjaarsdag ook meteen al een wonderlijke verrassing: een grap penmaker had alle voc- de kerk ge parkeerde auto's volgeplakt met re clame-biljetten voor alcoholische dran ken. Heer Harold Fitzpatuel uit Chicago had kennelijk de op zulke bil jetten aangeprezen dranken in behoor lijke hoeveelheden geconsumeerd: Toen de politie in Providence hem vroeg waarom hij in vredesnaam 18 étalage ruiten met bakstenen aan diggelen had gesmeten, verklaarde hij ietwat in ^chtóubs vier blauwe bonen te Sydney trok weliswaar een volle zaal, slikken kreeg. Ik ben een aandachtig „da,ü °ndel' Bloed, zweet en tranen, Dee daar je maaltje maar mee leiding van de bekende Britse diri gent Sir John Barbirolli, niet door, omdat de partituren van de muziek ge stolen werden. Volgens Sir John is een dergelijk geval nog nimmer in de mu ziekgeschiedenis gesignaleerd. Nog een diefstal: In Zuid-Afrika moest een reeds vaker veroordeelde gauwdief op het matje komen, omdat hij een boek getiteld: Ik zondigde opnieuw" had gestolen. Joegoslavië is daarentegen blijkbaar ernstig besloten de zonde te '.elpen bestrijden: Dezer dagen onber ekende Tito's regering de internatio nale conventie tot afschaffing van de irostitutie en van de handel in blanke slavinnen. Q Het Britse corps mari niers in Korea ten slotte doet ook al z'n uiterste best het more l van de we reld hoog te ljouden. Het verwierf zich de unieke faam nog geen enkele scheerbeurt te hebben overgeslagen. herbewapenen, indien de internationale wetteloosheid de vrede blijft bedrei gen. De generaal hoopte dat het niet nodig zou zijn, maar indien het geval zich zou voordoen, zou Japans veilig heid alle andere vrije landen in het gebied van de Stille Oceaan zeer ter harte gaan. QOTTWALD, de Tsjechoslowaakse president zond Nieuwjaarsbood schappen aan de volksdemocratieën. In zijn boodschap aan Stalin werd uiting gegeven aan de steeds groter wordende vriendschap ten opzichte van de Sowjetunie zonder wie de Tsje- choslowaken niet vrij zouden zijn het socialisme in hun eigen land op te bouwen. "JTTO trad het jaar 1951 met veel kommer binnen, doch wekte zijn volk op niet te vertwijfelen. De afzon dering, waarmede Joegoslavië door de Sowjetunie werd bedreigd, is verme den. Het land staat niet meer alleen, aldus Tito, die de verlenging van het vijfjarenplan met een jaar aankondig de. PANDIT NEHROE deelde het Indi sche volk mede, dat de Indiërs geen pacifisten zijn. Wij hebben een leger, een vloot en een luchtmacht, wagrvan wij ons, zo gevaar dreigt, zullen be dienen. Het lot van de mensheid is thans in het geding. De vrede kan niet worden verworven door een compro mis of capitulaties. TSJIANG KAI SJEK: Uitsluitend door een volledige mobilisatie van het land en de voortzetting van .-lc oorlog op het Chinese vasteland kan het communisme worden uitgeroeid en de rode dreiging, die over de wereld hangt, worden weggenomen. Tsjiang Kai Sjek herhaalde zijn belofte China te zullen heroveren. (Zie vervolg pag. 7) De sluitingstermijn voor het inzen den van formulieren voor de nationale prijsvraag ten bate van de kankerbe strijding is uitgesteld tot 15 Januari. Sukarno zweeg Op een bijeenkomst ter gelegenheid van Mohammeds verjaardag heeft pre sident Sukarno een rede gehouden, waarin hij mededeelde nog niet over Irian te zullen spreken, aangezien bet kabinet in deze kwestie zijn standpunt nog niet bepaald heeft. Zodra dit ge schied is, zal de president alsnog over de kwestie Nieuw Guinea het woord Zondag is te Djakarta een hijeen- komst gehouden, gewijd aan het mis lukken der Nieuw Guinea-conferentie. Alle politieke groeperingen van het Indonesische parlement waren verte genwoordigd en waren er over het -1- gemeen over eens, dat het noodzake lijk is de mogelijkheden om de R. T. C.- overeeukomst op te zeggen, te bestu deren. Vandaag, zal op een tweede.' overeenkomstige vergadering, een des betreffende motie worden opgesteld. Moh. Roem terug. Bij zijn terugkeer in Djakarta heeft mr. Moh., Roem zich tot het Indone sische volk gericht en zijn spijt be tuigd, dat hij niet heeft kunnen vol doen aan de verwachtingen. „Wij mpe- ten ons niet laten beïnvloeden door deze tegenslag", aldus Roem. „Wij sta ken de strijd niet totdat, de idealen zijn verwezenlijkt". Tot de journalis ten zei Roem, dat de Indonesiërs niet met hetzelfde enthousiasme de samen werking met Nderland kunnen voort zetten". Helderse vliegtuigmaker onder de drie slachtotters Het „Catalina" amphibie-vliegtuig „VPY 82" van de Marineluchtvaart dienst is op 28 December te Seroei (Nieuw-Guinea) bij de start veronge lukt. Van de zeven inzittenden, allen behorende tot het personeel van de Marine Luchtvaartdienst, werden er drie uit het vliegtuig geslingerd en als vermist opgegeven. Dit waren de luitenant ter zee tweede klasse L. M. van Son uit Bergen op Zoom, de vliegtuigmaker H. J. M. van Leth uit Zeumel (Gelderland) en de vliegtuigmaker J. de Groot uit Den Helder. Het stoffelijk overschot van deze laatste is inmiddels gevonden. Zwaargewond werd de luitenant ter zee tandarts derde klasse M. J. W. van Es (KM reserve uit Wassenaar). De ove rige drie inzittenden werden slechts licht gewond. De oorzaak van het on geval is nog niet bekend. De uitbarstingen van de Etna die enigszins waren afgenomen zijn Zon dag opnieuw krachtiger geworden. F.en nieuwe lavastroom vloeit over de vroegere lagèn. Hij heeft een breedte van 150 meter en een snelheid van 100 meter per uur en beweegt zich in de richting #an de weg. Er zijn voortdu rend ontploffingen. Indonesisch kabinet heden bijeen Heden komt het Indonesische kabinet bijeen, om Roems rapport over de mislukking van de conferentie over de toekomst van Nieuw-Guinea aan te horen. Ook zullen de consequenties van deze mislukking in ogenschouw worden genomen. Het kabinet zou het in principe eens zijn met opzegging van het Unie statuut. De kwestie is alleen, wanneer dit zou moeten geschieden. Hiermede zou een nieuwe weg worden bewandeld voor het verkrijgen van een oplossing ten aanzien van Indonesies nationale eis. Is de opzegging eenmaal een feit, dan zal het hoge commissariaat worden vervangen door een ambassade- voorts zou een nieuw verdrag moeten worden gesloten inzake de opening van consulaten. „Opzegging van de Unie zou voor Indonesië geen nadeel betekenen, doch wel voor Nederland", «o redeneert men in Djakarta. Bo ter geil icr- Laar be- iun- van wil, )UW nog te- cle van mr. >.ar- de een Hij een iem ian- jn*»t net leb- rol- ge- ian- !na- jor- •uo p 00" ave tra- rar- de ter daar ge- nde zo 'erlc /er- ,aan zijn inde per- icb- toek ten- \esf\ iavi die ooit b.v. dat de nan te dei &rse ïerd les Zijn dt

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1