Verbonden troepen ontruimen Seoel Ten derden male in andere handen treuren om land VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Front der V.N. niet doorbroken Kopi >er gaat weer op de bon Geen besprekingen uitsluitend over Duitse kwestie Samenwerking wordt levenloos Twee Surinaamse hun ontslag ministers nemen voor aioomfabriek jif en wrijf m Donderdag 4 Jan. 1951 148e Jaargang No. 3 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vloot dekt bewegingen der verbonden troepen De regeling wordt zeer binnenkort afgekondigd Helgoland weer onbewoond? „Bezetters" van eiland afgehaald Twee gewonden overleden Weerbericht ACHESON IS ONVOLDAAN Russische antwoordnota onvoldoende geacht Overleg met Londen en Parijs begonnen LEIDER DER AMERIKAANSE REPUBLIKEINEN; Als één man achter ons land" KoJit B&hteJk Natsir voorziet herziening van RTC-accoord Geen interventie van de Verenigde Naties Pieck bevestigt: Oost-Duitsland zal aan zijde van Sowjetunie vechten Sultan Hamid II komt spoedig voor Rente Rijkspostspaar bankvan 2.16op 2.28pci De fietsbanden worden iets duurder Duits'geallieerde conferentie is uitgesteld Verdachte komt U lunchen? windende gelegenheden in iers- en manufacturenzaak Cassels pleegt te treffen, woordigers van de regering h de verontruste bevolking ge prijzen bij de aankoop ad te beloven. De grondprij- ater van 30 dollar per mor ing tot meer dan 100 dollar zullen nog lange tijd ver- Zal de regering aan dege- len daar thans „displaced oemt, dezelfde prijzen be- :egenwoordigers van de fir- i Pont de Nemours Cp., die fabriek zal oprichten en beloofden de werkloos ge rm hands" als bouw- en la- sarbeiders in dienst te ne- jllen 24.000 bouwarbeiders terwijl in de fabriek zelf arbeiders zullen werken. ;ta, de dichtstbijzijnde gro- aikt men de „boom", die de van 260 millioen dollar ai brengen. Dat is hetzelf- Kamer van Koophandel, er in onze stad tegelijker- brieken opgericht zouden m verwacht een snelle stij- het aantal inwoners van 00.000. De plaatselijke cou- it nu toe slechts eens per heen, maakt reeds plannen :s te verschijnen en overal ïitecten en technici koorts iet werk om op reusachtig# jlaats van mais en sojabo- huizen uit de grond te ier zal binnenkort de dol- ■n de burgemeesters vragen d af, hoe zij de twijfelach- tten de baas kunnen blij- >or de nieuwe „atoomroes" len aangetrokken. wijzigt dienstplicht sche regering heeft een bij het parlement inge- itens hetwelk de duur van i dienstplicht wordt ver- 25 tot 15 jaar. De dienst- kunnen worden opgeroe- tijd van twee jaar, waar ster van defensie de be- rijgt, de recruten tussen de 24ste maand met onbepaald nden, indien de omstandig- veroorloven. De militairs ïeeft voorts aangedrongen g van een volledige organi- le burgerlijke verdediging. rkoudheid van neus, of borst weg met an al die gezeten?" de spie iet, maar elbeelden. Langzaam htig uit- ie spiegel hij weer jakje van m en een met een sprak de 'ans altijd ie paard- Frans lo- Plotse- egelbeeld gedaan- oort hoge rullen cn jde man- om zijn de kleur het ver- hem ver let eens rd, maar dat wel. riep hij. iuisternis t in het ipiegelen. w bij me goed, jij iok jouw in vertel ns graag, i de spie- t en leg- prachtige m Frans, ke koop- sn leefde. S I muisje, haar mond el deuntje, weer gezond! BUREAU: ADMINISTRATIE VoorcLm 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN ALKMAABSCBE COU TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten Voor de derde maal in korte tijd ligt Seoel in het brandpunt van de harde gtrijd om Korea. Gistermorgen begonnen de harde gevechten in de Noordelijke buitenwijken van de stad. Deze zijn geëindigd met het terugtrekken van de strijdmachten der V.N. onder de zware druk van de aanstormende communis tische massalegers. Wat er nog aan brandbaars te vinden was, staat thans in lichterlaaie; vluchtende burgers hebben het in brand gestoken. De bewegingen der terugtrekkende strijdkrachten worden gedekt door het vuur van de vloot der V.N., die voor Intsjon, de haven van Seoel, is samengetrokken. Hoewel de communisten zware aan vallen op de linies der verbonden troe pen hebben ondernomen en al het mo gelijke hebben gedaan om in de rug van de verdedigers van Seoel te ko men, zijn zij er toch niet in geslaagd, door het front heen te breken. De Amerikanen en hun bondgenoten zijn er in geslaagd, de samenhang tussen hun troepen te bewaren en de vijand te weerstaan. Wel was het nodig, het front op verschillende plaatsen verder terug te nemen. Zo begonnen de verbonden troepen Seoel gisteren te verlaten, hoewel hun verdedigingsring tot die tijd had stand gehouden. Terwijl de communistische troepen al vechtende in de Noordelij ke wijken van de stad doordrongen, verlieten de verbondenen Seoel in Zuidelijke richting. De order, om het contact met de vijand te verbreken, gaf hun een schok, zo melden journa listen van het front. Maatregelen worden voorbereid voor de invoering van de distributie van en kele metalen voor de industrie. Koper komt het eerst aan de beurt. Afkondi ging van een distributieregeling hier voor is zeer binnenkort te verwachten. De wereldpositie van enkele metalen is reeds enige tijd door de oorlog in Korea en de stijgende productie van de bewapeningsindustrie moeilijk ge worden. Amerika heeft daarom reeds beperkende maatregelen voor de uit voer en het verbruik van deze metalen genomen. Gistermorgen heeft de Britse pa trouilleboot „Eileen" alle bezetters van Helgoland afgehaald. De 24 Duitsers zullen niet vervolgd worden. Helgo land zal na de Engelse en Amerikaan se bombardementen aan Duitsland worden teruggegeven. Terwijl de Eileen de bezetters van Helgoland haalde, vertrokken uit Hoer- num op het eiland Sylt twee boten met ongeveer twaalf bezetters. Men gelooft, dat zij op Helgoland zijn aan gekomen kort nadat de „Eileen" met de vorige „bezetting" was vertrokken. Voordat de demonstranten werden weggeleid, was een bespreking ge voerd van twee uur tussen Britse offi cieren en de leider van de actie, Prins Hubertus zu Löwenstein. De demon stranten verklaarden, dat het eiland on middellijk weer bezet zou worden als er opnieuw bommen op zouden vallen. Vijftien Duitse politiemannen ston den in de houding toen de „bezetters", onder leiding van Prins Von Löwen stein, zich naar de boot begaven. Het hoofd van de Duitse politie-afdeling wenste hun een gelukkig N'euwjaar en feliciteerde hen met hetgeen zij gedaan hadden. De „bezetters" hebben in een grote schuilkelder gewoond, het enige gebouw op het eiland, dat nog bewoon baar is. Enkele van hen (in totaal 24) hebben zich bezig gehouden met het opnieuw begraven van de beenderen van doden, waarvan de graven door bombardementen getroffen werden en met het eerstellen van beschadigde kruisen. Nederlandse geestelijken in Belgie verongelukt Een auto, bestuurd door kapelaan S. Sleegers uit Oss, is gisternacht geslipt op de Antwerpse Steenweg te Westmalle en tegen een boom terecht gekomen. Twee inzittenden, rector A. van Nistel- rooy, leraar aan de HBS te Veghel en kapelaan L. Earners uit Helmond, wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis te Turnhout overgebracht, alwaar zjj later zijn overleden. De bestuurder en de derde passagier, pastoor Van der Wiel uit Oss, werden licht gewond. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Verdere stijging van temperatuur. Vrijdag: Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 6.44, onder 13.36. Twee leden van de „bezetting" van Helgoland hijsen de Europese vlag aan de vlaggenmast; het zijn de Heidelbergse studenten Georg von Hatzfeld (links) en René Leudes- dorff. Marinestrijdkrachten van de VN hadden posities voor de kust van Ko rea ingenomen en bestreken het kust gebied met hun verdragend geschut. Britse, Canadese, Nederlandse en Aus tralische kruisers en torpedobootja- gers lagen in de buurt van Intsjon ge reed voor actie. De Amerikaanse krui ser Rochester beschoot de Chinezen, die op Seoel aanrukten. Transport schepen en gehuurde koopvaardijsche pen lagen gereed voor het geval het wenselijk mocht blijken, de landstrijd krachten weg te voeren. Andere sche pen waren bezig met duizenden vluch telingen op te nemen. Velen van hen waren aanhangers yan de Zuidkoreaan- se regering en overheidsambtenaren. Seoel wisselt voor de derde maal van bezetter. Op 28 Juni van het vo rige jaar werd het door de Noord- koreanen bezet, op 26 September her overden de Amerikanen de stad en thans is ze opnieuw in communistische handen. Een en een kwart millioen in woners zijn naar het zuiden gevlucht in de dagen, die aan de slag om de stad voorafgingen. ILSE KOCH IN HONGERSTAKING Use Koch. de weduwe van de oud commandant van het concentratiekamp Buchenwald, is een hongerstaking be gonnen. Rusland zal de Westerse mogendhe den eerst eens wat nauwkeuriger moe ten vertellen, wat het wil, voordat wij kunnen geloven in de bereidheid van Moskou om een vier-mogendhedencon- ferentie te houden, zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Dean Acheson, gisteren op een persconferentie. De Amerikaanse regering wil de garantie hebben, dat niet alleen de kwestie- Duitsland, doch alle hangende vraagstukken aan de or de zullen komen. Het enige nieuwe punt in het Rus sische antwoord was volgens Acheson de bereidverklaring, om deel te nemen aan een conferentie van vier plaats vervangende ministers. Deze zou ech ter alleen een agenda mogen opstellen. De Westerse voorstellen- vöor een alge mene bespreking worden aanvaard noch verworpen. Engeland, Frankrijk én Amerika heb ben reeds in Washington van gedaih- ten gewisseld over het Russische ant woord. De besprekingen worden nog voortgezet. De Engelsen schijnen ei voor te zijn, de door de Russen voor gestelde conferentie toch .te houden. Op de achtergrond leeft bij hen de verwachting, dat er dan misschien jok nog wel andere zaken aan de orde kun nen komen. De Fransen zouden er zelfs naar willen streven, van de be sprekingen het beste te maken wat mo gelijk is. yOOR de zesde achtereenvolgende maal heeft Sam Rayburn Woensdag het Amerikaanse Congres geopend. In zijn openingstoespraak voor de 82ste zit ting zei Rayburn, dat het Congres die dingen moet doen, waardoor internatio nale desperado's en tyrannen bevreesd zullen worden de V.S. in de weg te tre den. Indien het Congres niet zijn plicht doet, zullen wij een wereld krijgen, waarin vrije mensen niet zullen kunnen wonen. De Atlantische en de Stille Oceaan zijn geen schilden meer, waarachter de Verenigde Staten zeker zijn van vrijheid en veiligheid. De leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, zeide, dat men in het buitenland geen ver keerd denkbeeld moet krijgen van het steekspel der Amerikaanse politiek. „Wij staan allen als een man achter ons land", zo zeide hij. illtlll)IIJlUlllllllllllllUl!llllUllllllll!lllltllll!l!lllllllIHIIill!illljUllUIUHIillUlllijiaflD Dondvluchten per heliocopter boven Engeland en Frankrijk zullen deze zomer tot de attracties van het Festival of Britain behoren. De piloten van de tien heliocopters, die voor deze toeris- tenvluchten gebruikt worden, zullen danks van N.B.C. tevens als gids fungeren. Over gen om voor 150.000 dollar per jaar vluchten gesproken: Voor de gedeti- W.i. 50.000 dollar meer dan de presi- neerden in de Maidstone gevangenis bij dent zelf verdient!) in de radio- en Londen werd dezer dagen een lezing televisie-uitzendingen van deze maat- p uit Moskou zelf kwam ook al een gehouden door de schrijver Eric Wil- schappij op te treden. verrassend geluid: Daar wees Yuri liams. Onderwerp: „De techniek van Mee, dan had de bekende journalist Zhdanov, zoon van wijlen Andrei het ontsnappen"; zulks naar aanleiding Drew Pearson meer succes met zijn A. Zhdanov, eens lid van het almach- van William's bekende boek „Het hou- critiek op senator Brehm, die hij ervan tige Politburo, de Sowjetgeleerden er ten paard", waarin de ingenieus op- beschuldigde van het door de regering in het weekblad „Cultuur en Leven" gezette ontsnapping van een aantal betaalde salaris van z'n secretaresse op. dat zij niet mogen vastroesten in Britten uit een Duits krijgsgevangen- meer dan de helft af te nemen voor orthodoxe theorieën, doch de eenmaal kamp wordt beschreven. Zijn trou- eigen bate. Brehm zal deswege in Was- aangenomen stellingen voortdurend wens toch vindingrijke lui, die Engel- hington terecht moeten staan. Valt dienen te herzien in het licht van sen. vindt Theodoor: Heeft me waratje het te verwonderen vrienden, dat nieuwe feiten en ervaringen. Hoe een Britse kolonel een „moreel-verstevi- Trumans collega in Ai'gentinie Juan wel Theodoor daar natuurlijk glad vóór Overigens is men van oordeel, dat ie Russen er naar streven, de bespre kingen zoveel mogelijk los te maken van het verband der VN. Vandaar, zo redeneert men. hun weigering, om te New York bijeen te komen, hoewel le ze stad aan de beurt is om de minis ters te ontvangen. De Westduitse bondskanselier Ade nauer is voorstander van een voorbe reidende conferentie van de Grote Vier Het is van belang, zo redeneert men in Bonn. dat in een vier-mogendheden- conferentie de kans op een compromis inzake de Duitse kwestie besloten ligt De Rijkstelegraafdienst deelt me de, dat het telegraafverkeer met Ko- President Sukarno van de Repu- rea tot nader order is stopgezet. bliek Indonesië tijdens één van zijn jongste toespraken. yOOR een voltallig parlement en een overweldigende publieke belangstelling heeft de Indonesische premier Moh. Natsir in een rede van twintig minuten medegedeeld, dat Indonesië in verband met het mislukken van de Nieuw-Guïnea- conferentie herziening van de R.T.C.-overeenkomst met inbegrip van het sta tuut der Nederlands-Indonesische Unie zou moeten overwegen. Enigerlei toe komstige besprekingen zou moeten geschieden op basis van souvereiniteitsover- dracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Anders zouden dergelijke besprekin gen zelfs hij de aanwezigheid en bijstand van een derde partij nutteloos zijn, aldus Natsir, die er bij het volk op aandrong de strijd om Nieuw-Guinea voort te zetten en verder zeide, dat het parlement moet beslissen hoe de zaak in de toekomst moet worden behandeld. Politieke waarnemers te Djakarta waren van mening, dat mogelijke in terventie door de Ver. Naties door de verklaring van Moh. Natsir uitgeslo ten is. Natsir verklaarde in zijn rede o.a, dat de impasse in de besprekingen een toestand schiep, waarbij naar nieuwe grondslagen in de verhouding tussen Indonesië en Nederland gezocht dient te worden. Samenwerking op de be staande basis was zeer moeilijk gewor den. Na een overzicht te hebben gege ven van de besprekingen en de op merking, dat de delegaties zelfs geen overeenstemming konden bereiken over het gezamenlijke communiqué over de laatste bijeenkomst, omdat de Neder landers niet wilden verklaren, dat de zitting de laatste was, herinnerde Nat sir eraan, dat Indonesië de samenwer king met Nederland in het afgelopen jaar ernstig in uitvoering heeft ge bracht. „Tweemaal werd een ministers conferentie gehouden, die vlot verliep. Het Indonesische volk kan niet aan vaarden en begrijpen, dat de Neder landse partij, hoewel zij de aanspraak van het Indonesische volk begrijpt, zich daarnaar niet wil voegen. De sa menwerking, zoals die thans bestaat, zal daarom levenloos en onwerkzaam worden". Perón fel van leer getrokken is tegei het kapitalisme? Hij zei o.m.: Het ka pitalisme, dat misbruik maakt van de vrijheid en de privé eigendom, is de vloek voor de mensheid. Omdat het het aanbod gekre- communisme alleen verklaard kan worden als reactie op deze misbruiken kan dit slechts dan verslagen worden als we eerst 't kapitalisme opruimen' gings"-machientje geconstrueerd dat „Bravo! Goed zo! Zet 'm op! Kop om hoog!" kan roepen, bemoedigende schouderkloppen utdeelt en ten slotte telkens een daverende lachbui produ ceert als het een mop te horen krijgt. Dat is net wat voor President Tru man, want die werd door het Engelse vakblad voor mannenmode „Tailor and Cutter" voor de „slechts geklede pre sident van de V.S." uitgemaakt. Ove rigens lang niet zo erg als het lijkt, zo'n felle critiek: Trumans dóchter Margaret, die laatst door een criticus iermate „gekraakt" werd dat haar bo ze pa de betreffende criticus schrifte lijk een paar blauwe ogen en een ver frommelde neus beloofde, heeft deson- Ik ben echt blij, dat de R.P.S. de rente verhoogd heeft. Kunnen we tenminste de duurdere fietsbanden, suiker en kwitantiezegels betalen. is, gooit de Amerikaanse zendeling in China, Dryden Phelps hem de oude opvattingen iets tè ver over boord. Die verklaarde in een Amerikaans maand blad: „De samenwerking met de Chi nese communisten is de diepste Chris telijke ervaring die ik ooit beleefde Dit is de belangrijkste en krachtigste renaissance in de menselijke geschie denis. Vijf en negentig procent van de pers in de V.S. geeft een valse -voor stelling van zaken. God staat aan de zijde van deze communisten" Sol daat John Palma in Korea juist uit Chinese gevangenschap bevrüd had niet zo veel woorden nodig: „We hebben de hele tijd alle duivelse hard ge beden", zei hij. De arbeiders van de Westduitse ijzer- en staalindustrie zullen met in gang van 1 Februari in staking gaan, indien hun aanspraak op medezeggen schap in de bedrijfsvoering niet wordt vervuld. „Het vredelievende Duitse volk zal aan de zijde van de Sowjetunie strij den, indien de aanvallers het zouden wagen een nieuwe oorlog te beginnen", verklaarde de Oostduitse president Wilhelm Pieck in een toespraak tot een aantal Oostduitsers, die, ter gele genheid van Piecks 75ste verjaardag, op het erf van diens ambtswoning, het kasteel van Schönhausen in Oost- Berljjn, waren bijeen gekomen. Verscheidene vooraanstaande Oost duitse politici hebben reeds overeen komstige verklaringen afgelegd, dooh het was de eerste maal, dat de Oost duitse president Pieck dit zelf deed. „Een spoedige afhandeling van de zaken-Westerling, Sultan Hamid n en Andi Abdul Azis is mijn eerste pro grammapunt", aldus verklaarde de nieuw benoemde procureur-generaal te Djakarta, Suprapto. In samenwerking met het ministerie van buitenlandse zaken zal Suprapto nogmaals een poging doen om Wester ling aan Indonesië uitgeleverd te krij gen. De berechting van Sultan Hamid II zal vermoedelijk in Djakarta plaats vinden. De voorbereidingen zijn gereed en kortgeleden heeft de regering een advocaat-generaal benoemd, n.l. mr. Muljatno. De zaak-Abdul Azis is nog in handen van de polisi militer. De directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher heeft in zijn Nieuw jaarsrede medegedeeld, dat de rente vergoeding op de saldi der inleggers bij de Rijkspostspaarbank met ingang van I Januari van 2,16 procent tot 2,28 pro cent is verhoogd. Als het enigszins mogelijk is, zal da PTT ook dit jaar trachten te ontkomen aan het dreigend gevaar van tariefs verhogingen. Op grond van gestegen grondstofkos- is per 1 Januari de maximumprijs voor normale rijwielbuitenbanden van de afmeting 28 x ly2 verhoogd van 4.85 tot 5.20 per stuk. De, op grond van het te Brussel geno men besluit van de ministers van bui tenlandse zaken, op 8 Januari vastge stelde besprekingen tussen West-Duits- land en de geallieerden over de moge lijkheid van een bijdrage van West- Duitsland en de geallieerden over de mogelijkheid van een bijdrage van W. Duitsland aan de verdediging van W-- Europa zijn uitgesteld. £EW Londense rechtbank heeft op grond van de nieuwe wet geving een afdeling voor ver keersovertredingen ingesteld. Een dame, die een parkeerverbod had overtreden, was kort geleden de eerste „klant". Zij bekende schuld. Toen stond tot haar verbazing de voorzitter op en sprak haar als volgt toe: „Mevrouw, het hof heeft het ge noegen u als eregast tot een lunch uit te nodigen; de boete van vijf shilling, die we u moeten opleg gen, zal het hof betalen, want u bent de eerste klant van deze nieuwe kamer". Bij de lunch zaten 85 personen aan. Tot de gasten behoorden ook vier stokoude mannetjes uit een tehuis voor ouden van dagen. Zij zijn namelijk dagelijks gasten op de publieke tribune van de recht bank, waar zij hun verveling trachten te verdrijven. De Surinaamse landsministers Hewitt (landbouw) en Lichtveld (onderwijs, tevens volksgezondheid), hebben ont slag gevraagd. Gouverneur Klaassesz heeft dit ontslag aanvaard. In hun gezamenlijke ontslagbrief zeg gen de ministers, dat zij niet bereid zijn tot het tekenen van een besluit tot ont binding van de Staten vóór de behan deling van de wijziging van het kies reglement. Hun bezwaar tegen ontbin- ding nu is, dat de voorzitter van de Staten geen gelegenheid heeft gehad om met gebruikmaking van de aanwezige machtsmiddelen tot handhaving van de orde. het kiesreglement in behandeling te brengen. De ministers A. Brakke. A. Currie en J. Zaal zijn wel genegen een dergelijk besluit tot ontbinding van de staten te ondertekenen. De minisiei» Hewitt en Lichtveld, dit gemis aan ho mogeniteit in het kabinet constaterend, kunnen de consequenties van ontbin ding der staten niet aanvaarden en hebben daarom ontslag gevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1