Uitvoerige Nieuwjaarsrede van burgemeester Wytema Meer aandachi voor serieuze kunst „Wij moeten de vrees overwinnen" AGENDA Wat onze lezers te vertellen hebben „Hij was mijn vriend en had geld van me geleend" Wonder-shaker „Odeon" gal geslaagde opvoering van „In 't Witte Paard" Sarire, de wereld en Wim Versiegen P.O.A.ii.v.payglop Trrmtmiffiimmi roomkloppen maizena aanmaken klontvrij bloem aan maken eieren klutsen VROOM Sc DREE SMATVIV DONDERDAG 4 JANUARI 1951 Burgemeester Wytema heeft in de hedenmiddag gehouden eerste raads vergadering van het nieuwe jaar een uitvoerige rede gehouden waarin hjj een critische terugblik wierp op alles wat in 1950 voor onze gemeente van' belang is geweest. Wjj hebben In grote lijnen zijn zeer uitvoerige rede hieronder opgenomen! en memoreren allereerst zjjn opmerking, dat wjj allen aan deze jaarwisseling meer dan gewone aandacht hebben geschonken. Een halve eeuw werd afge sloten met al 't lief en vooral 't leed, dat deze 50 jaren ons brachten. Zoveel ernstig pogen van mensen had schipbreuk geleden op de harde rotsen dei* realiteit, zoveel idealisme was ten onder gegaan in een wereld vol machts strijd, zovele goede bedoelingen van mensen sloegen b(j haar verwezenlijking in daden om in haar tegendeel, dat de balans van deze 50 jaren eerder een debet- dan een creditsaldo lijkt aan te geven. ari 1950 ruim f 90.000, begin December was dit al de 250.000 gepasseerd. Voor de Alkmaarse middenstand is het een gunstige omstandigheid. Vele aanvragen van buitengemeenten komen bij winkeliers te dezer stede. Nagenoeg alle ongeveer 300 ge- demobiliseerden konden zonder schok ken hun plaats in het bedrijfsleven hernemen. De mannelijke beroepsbe volking nam door natuurlijke aanwas met 170 toe. In nagenoeg alle takken van nijverheid nam de werkgelegen heid toe. Een nieuwe schouwburg? Alkmaars liet en leed Het handelen der mensen is altijd, ofschoon gevolg van hun ernstig na denken, onderworpen aan invloeden, die wij pas later onderkennen, en die ons dan des te sterker doordrongen doen zijn van onze afhankelijkheid van een bestiering, die ons begrip te boven en te buiten gaat, althans op het ogen blik, waarop wij haar ondergaan. Wie zich dit realiseert, wordt stil en dee moedig en krijgt oog voor de betrek kelijke onbelangrijkheid van alles, wat onze aandacht dag aan dag in beslag neemt. Tegenover de eeuwigheid voelen wij ons gesteld, als wij denken ik ver zoek u u een ogenblik van uw zetels te verheffen aan de nagedachtenis van ons medelid Arie Steenis, een man, die in eenvoud en oprechtheid zijn vol le persoonlijkheid gaf aan een werk, dat hem boven zich zelf uithief. Spr. herdacht vervolgens de heren G. Vos, C. C. H. Köllman en Jan de Meyer, vele jaren voorzitter van de Schoonheidscommissie voor onze stad 1950 ontnam ons ook onze meer dan 100-jarige stadgenoot Gerardus van 't Hoff en in de kracht van zijn jeugd soldaat J. de Haan tijdens het ver vullen van zijn militaire dienst. Zij al len rusten in vrede. Het bezoek van prins Bernhard. Voor ons, aldus spr., was het bezoek van prins Bernhard op 14 September een reden tot grote blijdschap. Wij. die Z. K. H. die dag in ons midden mochten hebben, kwamen allen onder de bekoring van zijn spontane en on gekunstelde hartelijkheid en voelden ons vaster dan ooit verbonden aan het Huis van Oranje. In dezelfde maand vierde het Witte Kruis alhier zijn 75-jarig bestaan, en in de volgende maand ons gemeente lijk museum. Het over het algemeen slechte bezoek aan de daar gehouden tentoonstellingen bewijst dat er nog 'n lange weg zal zijn af te leggen, alvo rens de beeldende kunst gemeen goed zal zijn van de grote scharen, voor wie zij eigenlijk bestemd behoorde te zijn. Grotere belangstelling voor concerten. Met enige voldoening maakte spr. gewag van de in 1950 aanmerkelijk toegenomen belangstelling voor con certen. De vermakelijkheidsbelasting doet zien, dat het concertbezoek met pl.m. 75 pet. steeg, en dat, terwijl de opbrengst van deze belasting terug liep van f 193.000 tot f 173.000, de ver mindering niet is gekomen ten koste van de serieuze kunst. Een totaalcijfer van ruim f 10.000 op f 173.000 blijft echter aan de zéér be scheiden kant. De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" heeft ruim 80.000 bezoekers getrokken en bijna 2/3 van het aantal bezoekers onzer voornaamste aantrek kelijkheid: de kaasmarkt. Vreemde lingenverkeer blijft een belangrijke bron van inkomsten onzer stad, ook al zijn het meer dagjesmensen dan lo geergasten. Onze hotelcapaciteit en -service kan gerust wat worden opge voerd. De openbare vervoermiddelen hadden ook beduidend minder reizi gers dan vorig jaar. De daggemiddel den waren ongeveer 1000 lager dan in 1949. De Naco. Onbevredigend blijft het reizigers- vervoer op de stadslijnen der Naco. Een gemiddelde busbezetting van 10 op de lijn naar de Regulierslaan en van 4 op de lijn naar Akersloot, die door het" oostelijke stadsdeel loopt, is te ge ring voor een behoorlijke exploitatie Zou gelijk gesuggereerd is de op richting van beschutte halteplaatsen de animo, om de bus te pakken, ver hogen? De voorgenomen oprichting van een wachthuisje op het Kerkplein, is meer van betekenis voor reizigers op de buitenlijnen dan op de stadslijnen. Het blijft een moeilijke en kostbare kwestie. Diverse instellingen. Zowel bij de Nutsspaarbank als de Rijkspostspaarbank werd meer opgeno men dan ingelegd. De omzet op de Alkmaarse Exportveiling liep terug van f 1.4 millioen tot f 1.2 millioen, maar dit is een algemeen verschijnsel. Het aantal werklozen steeg van over 1949 een gemiddelde van 177, over 1950 een gemiddelde van 284, hetgeen overeenkomt met onderscheidenlijk 1 pet. en 1.5 pet. van de mannelijke be roepsbevolking. Het aantal door M. H- ondersteunde gezinnen en alleenstaan de personen nam toe met ongeveer 10 pet. van 495 aan het begin tot 535 op het hoogste punt van het jaar, daarna trad enige daling in. Het gemiddelde bleef boven dat van 1949, toen het 440 bedroeg. Een niet verontrustende, verminde ring van werkgelegenheid is daarvan overal de oorzaak. De normen voor ondersteuning moesten tweemaal ver hoogd worden. De Volkscredietbank vertoonde de sterke regelmatige groei, en de samen werking met het Alkmaarse Finan- cieringsinstituut was voortreffelijk. Be droeg het uitstaande saldo op 1 J»nu- Van de in 1950 alhier geopende be drijven op industrieel gebied noemde spr. de corsettenfabriek van de heer Eckmann en het in de graanbeurs ge vestigde bedrijf der Coöperatieve Ne derlandse Wolafzetvereniging. Spreker had Sint Nicolaas gevraagd om een nieuwe schouwburg, en deze heeft hem wat voor zijn schoen beloofd. Wie weet of wij op of omstreeks 5 December 1951 niet blij verrast zullen zijn. Industrie De gemeente verkocht van het in dustrieterrein-Noord ruim een halve hectare. Moge de binnenkort verrijzen de industriehal bewijzen, dat de be langstelling voor de graanbeurs zich niet enkel richtte op het gebouw aan het Luttik Oudorp. Een typische verschijning, de oude Alkmaar Packet, zullen wij niet meer zien. De verbinding te water met Am sterdam is opgeheven. Voor vrachtver voer is het water voorshands onmis baar; het havenverkeer bleef op onge veer hetzelfde peil als in 1949. Ruim veertig procent van de aanvoer per spoor is bestemd voor de Handels kade, en bijna vijftig procent van de vertrekkende lading gaat daarvandaan. Spreker ziet in de toekomst de behoef te de Hoornse vaart voor grotere sche pen bereikbaar te doen zijn. Evenwel zal z.i. de aanleg van de geprojecteer de open haven op het industrieterrein- Oost daaraan vooraf dienen te gaan. Het inwonertal Kort geleden werd de veertigduizend ste ingezetene ingeschreven, een jonge- dochter van onversneden Alkmaars bloed. Het zielental onzer gemeente liep op van 39411 tot 40027, een toe neming van 616. Belangrijk in dit op zicht is dat 1950 weer een vestigings overschot van 56 zielen opleverde. Het verloop over de jaren 19461949 was achteruitgaand: het vestigingsoverschot nam steeds af tot 1949 een vertrek- overschot. vertoonde. Het behoeft niet hard te gaan met het bevolkingscijfer, maar stilstand is in dezen achteruit gang. Het geboortecijfer bleef tussen 22 en 23 per 1000, het sterftecijfer werd, evenals in 1948, weer 8y, per 1000, nadat 1949 een verhoging tot 10/1000 te zien had gegeven. Gas en electriciteit De gasfabriek produceerde 10% mil lioen m3, d.i. bijna één millioen meer dan in 1949; de stroomaankoop bedroeg 11 '/2 millioen kwh, tegen 10 millioen in 1949. Spreker memoreerde het belang rijke besluit tot oprichting van de NV. „Gasvoorziening Kop Noordholland". Ook de slachtingen in het gemeente slachthuis namen met een groter per centage toe, namelijk bijna 11 De invoer van vlees verminderde met 71 De ijsverkoop da -1de met 16 maar daaraan was mede de slechte zo mer schuld. De veemarkt De veemarkt bleef zich uiterst gun stig ontwikkelen: tegen zestien en een half duizend stuk9 vee in 1949 werden in 1950 meer dan vijf en twintigduizend aangevoerd, een toeneming met vijftig procent. De aanvoer op de kaasmarkt bleef nagenoeg dezelfde, t.w. één mil lioen honderdtwaalfduizend kg. De Za terdagse goederenmarkt werd drukker. De opbrengst der staangelden steeg van 2837.op f 3482.een toeneming met twintig procent. De lappenmarkt werd een vaste jaarlijkse instelling. De gezondheidstoestand Het Centraal Ziekenhuis had tot 1 December 93.600 verpleegdagen, tegen over ruim 100.000 over het volle jaar 1949; het St. Elisabeth-ziekenhuis zag zijn verpleegdagencijfer stijgen van 123.000 tot naar schatting 125.500. Spr. memoreerde de ingebruikneming van de nieuwe gynaecologische en kraam- afdeling van het Centraal Ziekenhuis, waardoor zijn capaciteit met veertig bedden werd vergroot en wees op de nieuwe, specialismen de pathologische anatomie en anaesthesie. Door de BCG vaccinatie van zuigelingen hoopt men deze te beschermen tegen de infectie met tuberculose waardoor een vermin dering van het aantal gevallen van meningitis tuberculosa ontstaat. De algemene gezondheidstoestand is gun stig. De brandweer Gebrand heeft het gelukkig zowat niet in onze stad. Bij de hulpverlening buiten hielden onze wakkere corpsen hun goede naam hoog. De betreurenswaardige ongevallen voorgedaan met vuurwerk op straat op 9 October en een tweetal ernstige ver wondingen in de jongste oudejaars nacht nopen spreker een voorstel aan hangig te maken tot een algeheel ver bod van verkoop van vuurwerk. Het stelde hem teleur, dat na de ge slaagde proef inzake de vrijwillige me dewerking van het publiek met de nieuwe vuilnisemmers thans alleen een strafbepaling uitkomst biedt. Verkeersovertreding Het aantal processen-verbaal wegens misdrijf, was 269 tegen 452 in 1948 en 366 in 1949, waartegenover een toe neming van overtredingen (3076 tegen 2851 in 1949). Het zijn vooral de ver keersovertredingen, die de stijging ver oorzaken (379 verkeersongevallen tegen 310 in het vorige jaar). Nu de nieuwe verkeerswetgeving van kracht is ge worden, zal wellicht het aantal over tredingen aanvankelijk afnemen, maat spreker vreest een stijging van de on-' gevallen. Oplettendheid en vooral goe de verkeersmanieren zijn absolute ver eisten. Het onderwijs Spreker memoreerde de ingebruik neming van de St. Lidwinaschool aan de Schaepmankade. Aan de uitbreiding van de openb. school voor b.l.o. wordt gewerkt, evenals aan de openbare school voor g.l.o. (de z.g. Knoopschool) aan de Ruysdaelkade. De bouw van Handels- en Landbouwwinterschool kan spoedig aanbesteed worden. Grote plannen Personeelsgebrek bij openbare wer ken was de oorzaak van het nog niet in uitvoering komen van enkele grote plannen op het gebied der openbare werken, o.a. het Stationsplein, de dem ping van het afgesneden Kanaalvak en de uitbreiding van het kantoor voor O.W. Nieuwe plannen worden voorbe reid. De modernisering bij de Reiniging was hoogst nodig. Spr. hoopte dat een principe-besluit inzake opheffing van het tonnenstelsel in de loop van 1951 zal worden genomen. De woningbouw. In de loop van 1950 kwamen 137 wo ningen gereed door nieuw- of verbouw, terwijl nog een deel van het bouw programma niet is afgewerkt. De wo ningnood bleef onverminderd, zelfs steeg het aantal woningzoekenden van 1050 op 1073. Het zal nog wel jaren du ren, voor de woningnood werkelijk ge lenigd is. Spr. heeft goede verwach ting, dat het bouwvolume voor 1951 hoger zal zijn dan voor 1950. Het gemeentcpersoneel. Het gemeentepersoneel heeft zijn zware taak met toewijding en lust ver richt. Spr. had zijn dank voor de presta ties van ambtenaren en werklieden gaarne willen uitspreken jegens de eerste ambtenaar onzer gemeente, de secretaris, maar mr. Veendorp ligt gelukkig niet ernstig ziek te bed maar zijn vervanger wil deze lof wel voor het gehele gemeentepersoneel in casseren. Verscheidenen verlieten de ge meentedienst met pensioen of wegens benoeming elders; anderen namen nun plaats in. Weer anderen jubileerden en werden verdiend gehuldigd. Spr. memoreerde de intrede van de heer Eriks in de raad. Het marktvraagstuk. In de zomer van 1950 werd het rao- port van het marktvraagstuk gepubli ceerd. Enkele verenigingen hebben er tot sprekers verblijding aparte vergade ringen en besprekingen aan gewijd. Een zo belangrijke aangelegenheid, t.w. een voorstel tot demping of af braak verdient de aandacht van nage noeg alle stadgenoten. Het heeft spr. zeer verheugd op de tentoonstelling „Van -de Wadden tot het IJ" het toen ter visie liggende „plan-Dudok" en een kaart met de ge- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Odette Churchill (geprolongeerd, (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Bagdad (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Road to Zanzibar (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 U"r: De Saint in Londen (18 jaar). VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: Ontsnapping van Corregidor (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden)Harmonie Theater, 8 uur: De rode Donau (18 jaar)Cinema Ame ricain, 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden). (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de HBS-leerling Wim Verstegen en het critische woord, dat daaraan door ons werd toegevoegd, ontvingen we twee in gezonden stukken, waaraan wij hier gaar ne een plaats inruimen. I. Veel van de jongeren spreken, hebben gesproken en zullen spreken zoals de heer Verstegen dat doet. Dat is hun goed recht 1 (Evenals de ouderen altijd zullen blijven klagen over „de jeugd van tegenwoordig") U zult moeten toegeven dat de wereld van vandaag niet zo'n paradijs is, ofschoon het te betwijfelen valt of de jeugd van nu in staat zal zijn er iets beters van te maken. Zij heeft er (nog) de moed en de idea len voor! Welnu, de wereld heeft zeker behoefte aan idealisten, die ondanks alles hun idealen hoog houden. Eén van hen nu is de heer Verstegen. Aan u is het niet om hierop afbrekende critiek te leveren (wat altijd zéér gemak kelijk is) maar eerder om hierin de jeugd tegemoet te komen. Tenslotte behoort ieders doel te zijn de wereld een beetje meer bewoonbaar te maken dan hij is en dat moet door allen tezamen nagestreefd worden; ook door de redactie van zekere krant en middelbare scholieren! Met dank voor plaatsing. AKKE DE VRIES. Egmond aan Zee XX. De lezers van uw blad die tevens ge regeld „De Kabel", het schoolblad van de R.H.B.S. hier ter plaatse, ontvangen, zul len stellig met nog mee» bevreemding dan anderen het ingezonden stuk van Wim Verstegen gelezen hebben. Bijna woorde lijk hetzelfde gebral stond n.l. enkele we ken geleden reeds in het December-num- mer van „De Kabel". Toen gebruikte Ver stegen het om zijn ontslag uit de redactie van „De Kabel" te rechtvaardigen! In dit licht bezien is het dus niet ver wonderlijk dat u niet vermocht de wind molens van Don Verstegen te ontdekken in uw kunstcritiek. Wij vonden ze ook niet in z'n ontslagredenen. Blijkbaar denkt hij dit moois te kunnen gebruiken als een soort passe-partout. Afgezien van het verwarde van Verste- gens betoog, vergeet hij, zoals u terecht in uw naschrift opmerkt, aan te duiden hoe hij een betere maatschappij denkt op te bouwen. Wel, zij die wel eens met hem trachten te) discussiëren, weten dat hij dit tot dusver nog nooit onthuld heeft. Iets daaromtrent kunnen we nochtans te weten komen, lettende op het feit dat Verstegen, indien men zijn meningen niet deelt, gewoonlijk met grove beledigingen komt aandragen en zijn tegenstander uit nodigt om een robbertje te vechten, zoals „De Kabel"-redactie ondervonden heeft. Ik ben geen tegenstander van ver door gedreven maatschappij -hervormingen maar ik geloof toch dat we dat beter niet kunnen overlaten aan lieden met een der gelijke „vuile handen"-moraal. Zij zijn een groter gevaar voor de wereldvrede dan de meest-conservatieve burger. Gelukkig denkt het grootste deel der leugd er anders over dan Verstegen. 2iij begrijpen dat als ieder een door Verstegen of zelf te ontdekken weg inslaat, er bitier weinig van terecht zal komen en 1at ze van vele ouderen nog heel wat meer kun nen leren dan van Verstegen of zichzelf Namens de redactie van „De Kabel" BT. GROENLAND. projecteerde stadsuitbreiding te kun nen exposeren. Plannen betreffende onze stad moeten leven onder de be volking. De wijze, waarop een markt vraagstuk wordt aangepakt en opge lost is een stuk stadspolitiek, ook al heeft het met „politiek" niet zo heel veel te maken; daarover heeft heus iedereen ztfn opinie. Wie over een kwestie van plaatse lijk belang geen eigen mening kan en wil vormen, kan nooit over een kwes tie van nationaal of van wereldbelang zich een eigen mening verwerven. De financiële verhouding. Er staat op het ogenblik een wets ontwerp op stapel betreffende de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten, dat een zeer ernstig ge vaar inhoudt voor de gemeentelijke zelfstandigheid. Gemeentebestuurders pretenderen, dat autonomie een de mocratisch goed is van zéér hoge orde. Gemeentelijke zelfstandigheid zonder opgewekt gemeentelijk leven, zonder intense belangstelling van de gemeen- 'tenaren voor kwesties van plaatselijk belang is onbestaanbaar. Er staat meer op het spel dan drie honderd millioen na-uitkering uit het gemeentefonds of volledige compensa tie voor afgeschafte ondernemersbelas ting. Gemeentelijke zelfstandigheid met terdaad en met de volledige inzet van alle plaatselijk aanwezige krachten van zelfbewuste democratische burgers is een kwestie van leven en toekomst voor West-Europa, dus voor de wereld, die vol is van dreiging en gevaar. Temidden van al dat geweld moeten wij geestelijk weerbaar zijn. Wij moe ten de vrees overwinnen door eenvou dig te doen wat voor de hand ligt, maar tegelijkertijd ons mede-verant woordelijk weten voor de gemeen schap, waarin wij gesteld zijn. Wie in de plaatselijke gemeenschap zijn plaats kent en zijn taak vervult, kan straks ook in de grotere gemeenschap zijn deel worden toevertrouwd. Ons geleidt des Heren hand. De kracht van onze vrije Westerse wereld gaat niet gepaard met vertoon van macht, noch ook leidt zij tot zelf overschatting en overmoed, als ztf wordt gedragen door het besef, dat, wat de toekomst brengen moge, ons geleidt des Heren hand. De vreugd» en de werklust, de offervaardigheiden de innerlijke rust, die in de bereidheid tot aanvaarding van de Goddelijke leiding besloten liggen, wens ik u en de uwen voor 1951 van harte toe. De politierechter, mr. J. N. Alblas, werd bij de eerste zitting van het gloed nieuwe jaar voor een moeilijk probleem gesteld, toen hij uitspraak moest doen in de zaak tegen de Alkmaarder Tim van V., die wegens oplichting terecht stond. Tim begon met het opwekken van een fluïdum van rechtvaardigheid rondom zijn markante gestalte en vertelde: „M\jn vriend K., met wie ik ge durende enkele oorlogsdagen in een celletje te Alkmaar heb vertoefd, vroeg met op een gegeven dag 32 gulden ter leen, om inkopen te doen. Die gaf ik hem Tim vah V kreeg 'n maand wegens oplichting Waarop de officier van justitie, mr. Holstein antwoordde: „Dat lykt me toch een beetje vreemd. Iemand zo maar 32 gulden lenen doet men niet altijd." Tim betoogde, dat ze ten slotte vrien den waren van jaren her, hoewel ze el kaar na de sombere dagen in het Alk maarse celletje maar zelden meer had den gesproken. In elk geval, hy had de vriend, K., die 32 gulden geleend en was na enige tijd om terugbetaling ko men vragen. Het had nogal wat voe ten in de aarde gehad en ten slotte was Tim naar K's buurman, de heer KL, die de beheerder van K's geld was, getogen en had daar een bedrag van 26.75 geïnd. Dit tegen overlegging van een kwitantie, waarop Tim zelf had geschreven: „Een bedrag van 28.ten behoeve van K." De for mulering van de kwitantie was dus reeds fout, zoals Tim zelf toegaf. Maar nu kwam getuige K. uitleg gen wat er nog meer aan de zaak vastzat. Omstandig vertelde hij, hoe Tim op een donkere avond bij hem hao aangeklopt en zich had laten aandienen als „Theo, je-weet-wel-met>wie-je-in- de-cel-hebt-gezeten!" Nu herinnerde K. zich daarvan niets, maar liet Tim van V. toch binnen. Bij die gelegenheid vroeg Tim 32 gulden te leen, waarop K. zich liet ontvallen, dat zijn geld door buurman KI. werd beheerd. Eni- Zieke iepen in de Hout Het monotoon geluid van een zaag klinkt door de Hout en harde bijlsla gen verbreken de intense stilte, die op een mooie namiddag in dit stukje na tuurschoon van Alkmaar kan heersen Nijvere handen zijn bezig enige Alk maarse „woudreuzen" te vellen, die waren aangetast door de gevreesde iepenziekte. Enige boom-medici zijn door Alkmaars Hout getogen en con stateerden daar enkele gevallen van de zeer veel in ons land voorkomende iepen-ziekte. De geïnfecteerde bomen werden van een kruis voorzien en de verdere behandeling werd aan de ge meente-werklieden overgelaten, die met bijlen en zagen de zieke bomen te lijf gingen. Het klein maken van de dikke stammen is een geenszins benij denswaardig karwei. De in het vak vergrijsde lieden zagen echter uren on vermoeibaar achter elkaar door. Allereerst zullen vier iepen worden omgehaald. Er staan er echter nog meer op de nominatie. ge tijd daarna (en hier ontmoetten de verhalen van verdachte Tim en ge tuige K. elkaar) verscheen Tim met de bewuste kwitantie bjj buurman KI. en streek daar 26 75 op. Er werd, zo kort na de jaarwisse ling, dus al flink gejokt. Zulks con stateerde ook mr. Holstein, die Tims manier van doen heel lelijk noemde. Tim had al een slecht getuigschrift van de heren in toga en nu kwam er nog iets bij: Eén maand gevangenis straf. De officier van justitie eiste twee maanden. ZAKAGENDA'S KANTOORAGENDA'S LOSBLADIGE AGENDA'S KUNSTKALENDERS WEEKKALENDERS MAANDKALENDERS OMLEGKALENDERS Opnieuw demonstreren wij U de door iedere huisvrouw geroemde o.a. voor: enz. enz. en dit alles in een oogwenk! Bezoekt onze DEMONSTRATIE op de parterre. ALKMAAR Burgemeester reikte onderscheidingen uit In de raadszaal van het Alkmaarse stadhuis reikte gistermiddag de burge meester, de heer H. J. Wytema aan zeventien Alkmaarse oud-militairen het „Ereteken voor Orde en Vrede" uit, en aan twee ingezetenen het Oorlogsherin- neringskruis. Bij de plechtigheid waren verschil lende leden van het Gemeentebestuur en het plaatselijke demobilisatie-comité aanwezig. Verder de hoogst aanwezend officier van 't garnizoen, majoor Kropf, en het Hoofd van de afdeling Militaire Zaken, de heer Jansen. „Opdracht uitgevoerd" In zijn toespraak tot de aanwezigen herinnerde de burgemeester aan het ingezonden stuk van een ex-militair in „Vrij Nederland", waarin deze zegt het ereteken voor Orde en Vrede niet te willen ontvangen, omdat de Neder landse soldaat allerminst orde en vrede in het land overzee heeft kun nen brengen. „De briefschrijver", al dus de heer Wytema", was er naast. Het gaat er niet om of een opdracht geslaagd genoemd mag worden, neen, men is slechts een goed-- soldaat als men bereid is elke opdracht uit te voe ren. Het uitvoeren van de opgelegde taak is het essentiele bestanddeel van de soldatenplicht". De burgemeester zeide te hopen, dat zich onder dege nen, die thans het ereteken zouden ontvangen geen mensen zouden be vinden, die de mening van de bedoel de briefschrijver zouden delen. „De Regering wil degenen, die hun solda tenplicht verstonden, zonder naar om standigheden te vragen, eren", zo be sloot hij. Hierna werd het ereteken voor orde en vrede met het bijbeho rende certificaat uitgereikt aan: N. T. Blom, H. J. Boersma, C. T. Bruin, F. P. Dekker, J. H. W. van Engelen, L. J. v. d Geest, W. Haasbroek, C. Lange- dijk, L. Martin, N. J. Oud, E. O ver dijk, L. v. d. Peet, C. Piet, J. H. Pilon, H. Spijkerman, D. Veerman en J. van Wijk. Het oorlogsherinneringskruis ontvin gen de heren P. M. Pouw en J. W. Randshuizen. Na de uitreiking werd thee met ge bak geserveerd en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. DRIE WAGONS FOKSTIEREN Dinsdag zijn drie wagons met fok stieren van het station te Alkmaar naar Italië verzonden. Een der dieren had een waarde van f 43.000. Voor een stampvolle zaal van het Gulden Vlies bracht „Odeon" gisteravond een opvoering van de operette „In 't Witte Paard". Daarmee liet het gezel schap het doek rijzen voor een stuk, dat om zjjn direct in het gehoor liggende melodieën onmiddellijk aanspreekt. „In 't Witte Paard" is minder gecompli ceerd dan b.v. een operette van Lehar en vindt mede daarom onmiddellijke waardering. Vocaal stond de opvoering van deze operette op een hoog peil. De koordirigent, de heer Joh. Kuiper, verdient daaarvoor een extra compli ment. Er werd zuiver en genuanceerd gezongen. Operette-gezélschap viert eerste lustrum Hetgeen de hoofd- en bijrollen op vo caal gebied ten gehore brachten was uitstekend. Er werd zeer goed gezon gen. Mevrouw Triest-Boots was als Josepha" zeer goed. Jan Mak, als ober- kellner leverde beschaafde zang en gaf vitaal spel te zien. Bob Bruschke ver zorgde als „Wilhelm Giesecke" de ko mische noot. Ook de overige medespelenden de den zeer goed werk. De balletten, in gestudeerd door Mevr. Majolée waren beseheiden, maar in het kader van het werk verantwoord. Décors en costumes vormden de gepaste omlijsting van me nig kostelijk tafereeltje. Prima begeleiding. Het Zaans operette-orkest gaf een prima verzorgde begeleiding en bewees hiermede op operetteterrein veel er varing te bezitten. „Odeon" heeft in muzikaal opzicht weer een zéér goede uitvoering gegeven. Meer „losheid" De ware operette sfeer verlangt ech ter nog iets méér, n.l. wat meer „los heid" zowel in spel als zang. We wil len Odeon aansporen hier nota van te nemen omdat deze factoren bij de volgende uitvoering nog wel meer zul len meespreken. Zaterdag a.s. viert „Odeon" zijn eer ste lustrum. De reeds gepasseerde uit voeringen hebben het bestaansrecht van Odeon wel voldoende bewezen. De re gisseur Jean Robert Jr. heeft met dit ensemble van amateurs reeds veel be reikt. Het publiek heeft met gespannen aandacht de uitvoering gevolgd en liet het aan applaus niet ontbreken. Ms. In haar gebouw i hield gisteravond de en Bibliotheek haar ring. In het kort memt ter, de heer Tj. N. van zaken in deze d ling en deelde o.a. gang van de volge evenals voor de oor agentschap zal word derdagsmiddags van legenheid voor uit] ling van boeken bes van de U.L.O.-scho heid werd melding boekenlegaat van w Blokker. De penningmeeste: deed mededeling va stand der financiën, der lonen en social personeel, de hogers en verwarming van zeer gestegen boek not least, van de nc hoogde gemeentesut geeft nog de mini: zijn de financiële t doeltreffende exploi instelling zeer grooi Enige mededelingi over de mogelij khei gebouw zonder dat behoeft te wachten, keert evenwel nog bereiding. Tot leden van de den benoemd de her A. de Man. MIJN zonen waren hun natuurlijke i den in een ogenblil gulheid hun autoped buurjongetje Jantje zich gekoesterd in h daad te hebben ver, die goedgeefsheid ni zou zijn, interesseen ment minder. Over mijn reden voor, oi ken tegen vriend deze jongeman. Wart bezittingen van andt met breuk overi skeletdelen van gezt Ik werd dan ook gevoelens vervuld, t ten in een drukke Me midden op de u bespraken hun goed gedachten reeds de deze mij zou kosten En jawel de jo vond het op zeker lijk, te .onderzoeken heid je met een ai transformatorhuisje zonder dat er brok maakt. Met een ste hij tegen het muuri van wankelen noch weien. Uit de kelen van echter alras een hei moment wenste ik, c schade nu eens uits ning van de familie komen. Toen spoedd schreden naar de pl verwekten onheils. En daar zag ik gebroken benen wa lichamelijke letsel een blauwe plek. M bleek zozeer ten nad te zijn uitgevallen, wezen rijp was voc ruw materiaal naar Ik was zwaar ver de jongeheer Breke over zijn prestaties ver-ncht ik hem dui ziesnel uit mijn verwijderen, aangez ping zou kunnen g uitgebreide bijdrage verwarming van be lichaams. Hij volde tig aan dit mijn V( op een afstand staa Mijn nageslacht n enkel woord duidel hun goedgeefsheid aan dacht, de verni ten repareren. Er tuigde droefheid die naar ik me paedagoochelaars „natuurlijke" straf Overigens werd het zelf. Want enige da de jongelui om het vernielde speelgoed het nooit en nooit uitlenen. Ik kreeg echter voor een grootme zekere middag zag oudste het stuur vi der de voetenplank slepend, wegwandel vraag in me op, ma me en dus besteedd aandacht aan. Een uur later kw terug. Tezamen en wogen zij zich op ped voort. Pappie wou h ken en wij wilden hebben, verklaarden wichten, toen zij geroepen. Toen hel maar laten maken kostte een gulden

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2