Openbare leeszaal en bibliotheek Gerrit Stapel ten grave gedragen Landbouwtelling wordt voortgezet Op de algemene vergadering werd precaire toestand toestand der financiën besproken Zelfsiandige jeugd Westfries van de ouden stempel De minimumprijzen voor bewaarkool ingrijpend gewijzigd Oplopend karakter vervallen Broek op Langedijk Obdam IETS LAGER OMZET BIJ „DE TUINBOUW" Noord-Scharwoude Jubilea bij Gasfabriek Stompetoren HEILOO Markiberichien De toestand in de tuinbouw Behoedt uw schapen voor leverbot Schoorldam Notaris Pinxter benoemd te Lisse Onderdeel van wereld- landbouwtelling DONDERDAG 4 JANUARI 1951 In haar gebouw in de Langestraat hield gisteravond de Openbare Leeszaal en Bibliotheek haar algemene vergade ring. In het kort memoreerde de voorzit ter, de heer Tj. N. Ademaë, de gang van zaken in deze drukbezochte instel ling en deelde o.a. mede, dat met in gang van de volgende week weer, evenals voor de oorlog, in Bergen een agentschap zal worden gevestigd. Don derdagsmiddags van 25 zal daar ge legenheid voor uitlening en inwisse ling van boeken bestaan in een lokaal van de U.L.O.-school. Met dankbaar heid werd melding gemaakt van een boekenlegaat van wijlen de heer J. Blokker. De penningmeester, de heer H. Lind, deed mededeling van de precaire toe stand der financiën. Door de stijging der lonen en sociale lasten van het personeel, de hogere kosten van huur en verwarming van het gebouw, de zeer gestegen boekenprijzen en, last not least, van de nog steeds niet ver hoogde gemeentesubsidie Alkmaar geeft nog de minimum-uitkering zijn de financiële bezwaren voor een doeltreffende exploitatie dezer nuttige instelling zeer groot geworden. Enige mededelingen werden gedaan over de mogelijkheid van een nieuw gebouw zonder dat men daarvoor de behoeft te wachten. Een en ander ver keert evenwel nog in staat van voor bereiding. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren G. W. Kloos en A. de Man. De periodiek aftredende bestuurs leden mevrouw LourensVan Hamel en de heren Tj. N. Adema en W. van de Pol, werden bij acclamatie her kozen. Tot tiende bestuurslid werd de heer mr. H. Lesterhuis gekozen. MIJN zonen waren hevig verstoord op hun natuurlijke verzorger. Zij had den in een ogenblik van overmatige gulheid hun autoped afgestaan aan het buurjongetje Jantje Brekebeen en zich gekoesterd in het besef, een goede daad te hebben verricht. Dat ik over die goedgeefsheid niet bijster gesticht zou zijn, interesseerde hun op dat mo ment minder. Overigens had ik er mijn reden voor, om bezwaar te ma ken tegen vriendendiensten jegens deze jongeman. Want zijn spel met de bezittingen van anderen eindigde altijd met breuk overigens nimmer in skeletdelen van gezegde knaap. Ik werd dan ook met sombere voor gevoelens vervuld, toen ik mijn sprui ten in een drukke onderlinge discus sie midden op de weg zag staan. Zij bespraken hun goedheid ik telde in gedachten reeds de pegulanten af, die deze mij zou kosten. En jawel de jongeheer Brekebeen vond het op zeker moment noodzake lijk, te onderzoekenmet hoeveel snel heid je met een autoped tegen een transformatorhuisje kunt oprijden, zonder dat er brokken worden ge maakt. Met een stevige gang tornde hij tegen het muurwerk op. Dit bleek van wankelen noch van wijken te weten. Uit de kelen van drie kinderen steeg echter alras een hevig gebrul op. Een moment wenste ik, dat de aangerichte schade nu eens uitsluitend voor reke ning van de familie Brekebeen zou komen. Toen spoedde ik mij met forse schreden naar de plek des moedwillig verwekten onheils. En daar zag ik het al weer. Van gebroken benen was geen sprake. Het lichamelijke letsel beperkte zich tot een blauwe plek. Maar de krachtproei ijleek zozeer ten nadele van de autoped te zijn uitgevallen, dat het speeltuig in wezen rijp was voor verzending als ruw materiaal naar Veisen. Ik was zwaar vertoornd en onthield de jongeheer Brekebeen mijn oordeel over zijn prestaties allerminst. Voorts vervrcht ik hem duidelijk en dringend, ziesnel uit mijn gezichtskring te verwijderen, aangezien ik anders roe ping zou kunnen gevoelen, een zeer uitgebreide bijdrage te leveren tot de verwarming van bepaalde delen zijns lichaams. Hij voldeed snel en schich tig aan dit mijn verzoek, doch bleef op een afstand staan schelden. Mijn nageslacht maakte ik met een enkel woord duidelijk, dat ik er na hun goedgeefsheid-op-mijn-kosten niet aan dacht, de vernielde autoped te la ten repareren. Er was luidkeels be tuigde droefheid om deze beslissing, die naar ik me herinnerde door paedagoochelaars als een uitermate „natuurlijke" straf werd aangeprezen. Overigens werd het een straf voor mij zelf. Want enige dagen lang zanikten de jongelui om het herstel van het vernielde speelgoed, vurig belovend het nooit en nooit meer weer te zullen uitlenen. Ik kreeg echter geen gelegenheid voor een grootmoedig gebaar. Op zekere middag zag ik de heren, de oudste het stuur voortduwend, de an der de voetenplank achter zich aan slepend, wegwandelen. Even rees een vraag in me op, maar ander werk riep me en dus besteedde ik er verder geen aandacht aan. Een uur later kwamen mijn nazaten terug. Tezamen en in vereniging be wogen zij zich op de herstelde auto ped voort. Pappie wou hem niet laten ma ken en wij wilden hem toch terug hebben, verklaarden de jeugdige boos wichten, toen zij op het matje werden geroepen. Toen hebben wij hem zelf maar laten maken. De smid zei, het kostte een gulden. Wgn. Mannenkoor Orpheus in het concertgebouw Op Zaterdagavond 6 Januari zal in het concertgebouw te Amsterdam een zangersavond worden gehouden, geor ganiseerd door het gewest Noord-Hol land van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Hieraan zullen deel nemen een twaalftal mannenkoren uit Amsterdam, Alkmaar. Enkhuizen, de Zaanstreek en 't Gooi, alle aange sloten bij genoemd Koninklijk Ver bond. Ook het mannenkoor Orpheus heeft een uitnodiging tot deelname ontvangen en heeft deze gelegenheid niet laten voorbij gaan om Alkmaar op deze avond vertegenwoordigd te doen zijn. Ingeschreven is in afdeling A. Het verplichte werk voor deze af deling is L'Eccho van Orlando di Lasso. Dat prominente koren zullen mede werken, moge o.m. blijken uit het feit. dat de avond zal worden besloten met het optreden van „Apollo" uit Amster dam (dir. Fred. J. Roeske). De deel- lemende koren zingen elk een ver plicht en een vrij werk. Orpheus za als vrij werk uitvoeren „Milenka Tra vicka" van Ant. Dvorak. Deze zangersavond heeft niet het karakter van een wedstrijd, zodat geen prijzen kunnen worden behaald, doch is bedoeld als propaganda voor de mannenzang. De koren krijgen indi vidueel een critische beschouwing van het uitgevoerde toegezonden. Dat directeur Joep Schreurs en de leden van Orpheus allen het hunne er toe zullen bijdragen om de naam, die Orpheus zich in de loop der jaren heeft weten te vewerven, hoog te hou den, daar kunnen wij van verzekerd zijn. REMMEN WERKTEN NIET. Gistermiddag moest een vrachtauto op de Kanaalkade plotseling stoppen voor een vrouw, die op de rijbaan liep. Een tweede vrachtauto reed hierdoor tegen de achterzijde van het voertuig op, waardoor beide werden bescha digd. Het bleek dat de twee remmen van laatstgenoemde wagen niet werk ten. Tegen de bestuurder werd proces verbaal opgemaakt. „Crescendo" concerteerde in Medemblik Gisteravond gaf de Alkmaarse ac cordeonvereniging „Crescendo" onder leiding van Jac. Hartog een concert voor de verpleegden in het Provinciaal ziekenhuis te Medemblik. De diverse nummers werden door de aanwezigen met grote aandacht gevolgd en het ge- bodene werd met een dankbaar applaus beloond. Na afloop dankte dr. Hirsch- feld de dirigent en leden voor hun spel. Spreker kon zich zeer goed indenken, dat deze vereniging voor de radio had gemusiceerd, want dit concert was vol gens Spreker, een uitzending waardig. Hij prees het enthousiasme van de le den, die ondanks de gladde weg de tocht van Alkmaar naar Medemblik hadden gewaagd en hij wenste hen een hartelijk weerzien toe. Lichtproef op de Geesterweg De lichtbedrijven in Alkmaar zijn momenteel bezig met het nemen van proeven voor moderne straatverlich ting. Van verschillende binnen- en buitenlandse firma's heeft men varian ten ontvangen op de straatverlichting door T.L. buizen. Een van deze typen heeft men gistermiddag op de Geester weg aangebracht. Dit is een verlich ting, bestaande uit drie T.L.-buizen, waaromheen een half cylindervormige huls past. De proefnemingen met de diverse modellen zullen enige tijd in beslag nemen. Alvorens men tot posi tieve resultaten kan komen zullen er door de lichtbedrijven verschillende metingen worden verricht. Burgerlijke Stand Geboren: Teunis, z. v. J. P. van Es sen en B. Figge; Myrna M„ d. v. J. P. Kokkes en A. C. Godijn; Wouterus P., z. v. N. Zuurbier en K. Kolmans. Gehuwd: Dirk Tuijnman en Marga- retha G. Bakkum; Nico de Koning en Tie- *ia E. Kruizinga. Overleden: Helena Hamers, 89 j., wed. van D. Deden; Maria E. Eekhof, 87 jaar, wed. van J. Schuurmans; Pieter Swier, 81 jaar, weduwnaar van T. Stam; Martinus Wit, oud 70 jaar. NOG MEER ONGEVALLEN MET VUURWERK Tijdens de jaarwisseiing heeft nog een vijfde ongeval met het zgn. „Boem"-vuurwerk plaatsgevonden. Een 24-jarige marinier werd hierbij vrij ernstig aan zijn linkerhand gewond, zo dat hij zich onmiddellijk onder dokters behandeling moest stellen. HET PORTIER STOND OPEN. Gistermiddag om drie uur reed een wielrijdster op Luttik Oudorp tegen het openstaande portier van een stil staande vrachtauto. Zij liep hierbij een hoofdwonde op. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich voor het verstrekken van inlichtingen op het politiebureau te melden. De minimumprijzen van de bewaar kool aan de veilingen zullen dit jaar geen oplopend karakter hebben. Wel bestaan er plannen om oplopende ga rantieprijzen in te stellen en deze aan het eind van het seizoen als toeslagen uit te betalen. Men heeft getracht om hiervoor een regeling te ontwerpen, die in het verleden gemaakte fouten zou vermijden. Een bezwaar was altijd, dat bij het vaststellen van periodieke verhogingen de aandacht schokkend verliep. In de eerste dagen van de nieuwe periode was het zeer druk en de laatste dagen was er practisch geen aanvoer. Nu zal men uitgaan van de gedachte, dat elke tevoren beraamde verhoging zal in gaan, pas nadat een bepaald deel van de aanwezige voorraad van dat pro duct aangevoerd en geruimd is. Om hiervoor een basis te hebben, heeft men nagegaan hoe de aanvoer voor heen gemiddeld liep. Er bleek dat na December ongeveer 30 pet per maand wordt aangevoerd. Zouden er bijv. 1000 wagons rode kool zijn, dan zal elke prijsverhogingsperiode 150 wagons moeten bedragen en om dan met de tijd in evenwicht te blijven,.zullen deze in ongeveer 14 dagen aangevoerd moe ten worden. Op zichzelf is dit een voor de tuinder aantrekkelijke regeling. De gestelde restricties en de hoogte van de te stel len minimumprijzen doen echter de regeling in een heel ander licht zien. In verband met de hoogte van de heffing en wat belangrijker is, de con currentie van Denemarken op de Duitse markt, kon de minimumprijs niet hoger vastgesteld worden dan 60 pet van de herberekende LEI prijs, zon der ondernemerswinst. Deze 60 pet zou op 1 Januari bedragen voor rode, witte en gele kool respectievelijk f 7.20, f 5.50 en f 6 Zeer strakke grenzen. De omvang van het als toeslag uit te betalen bedrag is, gezien de opzet van de regelingen der minimumprijzen van het Centraal Bureau aan zeer strakke grenzen gebonden. Er is n.l. vastgesteld dat de toeslag niet groter mag zijn dan het totaal bedrag van de ontvangen heffingen van het betref fende product na aftrek van 1/3 deel van de wegens doordraai betaalde ver goedingen. Vervolgens zal, wanneer de middenprijs in een bepaalde week bo ven de beraamde minimumprijzen uit gaat, aan partijen, welke die week be neden die minimumprijzen zouden be sommen, geen toeslag worden bere kend. Uit een en ander blijkt bij nadere beschouwing duidelijk, dat bij een oplopende garantieprijs geenszins ge- eventuele catastrofe in het voorjaar de garaadeerd is. Integendeel. Zouden bij voorbeeld van de 2500 wagons witte kool er 1000 doordraaien, dan is het bedrag der heffing ad f 125000 reeds onvoldoende om een derde deel van de vergoeding uit te btalen, die, berekend op f 4.80, op f 480.000 komen. Het is duidelijk dat er dan andere wegen zou den moeten worden gezocht om de teelt van bewaarkool die alleszins verant woord wordt geacht, de helpende hand te reiken. Uit een en ander blijkt echter duide lijk, hoe uiterst gevaarlijk het is om met een grote voorraad op Maart of April te speculeren. Uit de voorgestelde regegling springt nog een vrij ingrijpend verschil met die van verleden jaar naar voren, n.l. de uitbetaling bij doordraai. In 1950 kre gen eerste soort en tweede 80 pet en afwijkende soort 60 pet vergoeding. In 1951 krijgt le soort 80 pet, tweede soort 60 pet en afwijkend geen uitkering. Hier dreigen nog wel wat moeilijkhe den, hoewel men verzekerd heeft, dat het hier slechts een gelijk maken be treft van de regeling met die, gelden de voor andere groentesoorten. Ook zal kool niet zonder gebreken behoeven te zijn, doch deze kool dienst slechts aan „redelijke" eisen te vol doen. Coöp. Afzetvereniging besprak afname pootgoed In de zaal van de heer J. de Boer te Broek op Langendijk hield de coöp afzetvereniging Broek op Langendijk e.o. gisteravond een goed bezochte vergadering, o.l.v. de heer Jac. Huibers Aangenomen werden de bestuurs voorstellen om de leden voorkeur van levering te geven en eveneens van af name van nieuw pootgoed. Door de heer K. Wagenaar Wz. werden enige mededelingen gedaan over handel en verschillende bewaarmogelijkheden. zo als de bouw van een potershut. Door de secretaris, de heer J. de Graaf, werd medegedeeld, dat de afzet van de V.T.N. in het verlopen seizoen '49-'5U 60 wagons aardappelen bedroeg. Aangenomen werd het voorstel om een definitief bestuur te kiezen. Her kozen werden de heren Jac. Huibers, M. Oyevaar en C. de Groot Cz. Het ledental steeg met 20 en be draagt thans 49. De omzet aan de veilingvereniging „De Tuinbouw" bedroeg over 1950 f 1.215.708,18, tegen f 1.275.542,50 in 1949 Alzo over 1950 f 59.843,32 minder dan over 1948. Op plechtige en ontroerende wijze is Woensdagmiddag op een kille en tries te winterdag afscheid genomen van de heer Gerrit Stapel, in leven een voor aanstaande figuur in Sjjbekarspel en een even prominente persoonlijkheid in Westfriese veehouderskringen. Na dat ds. Baudet in het sterfhuis in aan wezigheid van de naaste familieleden had gesproken, werd het stoffelijk overschot langs het levenswerk van de heer Stapel het moderne K.I. station het geheel gevulde kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente binnengedragen, waar zeer velen wa ren samengekomen, om de overledene de laatste eer te bewijzen en de heer Sasburg o.m. het „Largo" van Handel speelde. Behalve de vele familieleden waren o.a. tegenwoordig het voltallige bestuur van de coöp. vereniging „De Vooruitgang", de heer Veldstra, direc teur, met leden van het bestuur van .Aurora" de heer Peters, dijkgraaf van ,De Vier Noorder Koggen" met de se cretaris en leden van het waterschaps bestuur, de heer Rempt, directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren, de heer C. N. Laan. voorzitter van de Bond van Rundveefokvereni- gingen in Noord-Holland, leden van kerkbestuur en kerkeraad te Sijbekar- spel, evenals vertegenwoordigers van dezelfde colleges uit Benningbroek en voorts een groot aantal belangstellen den buiten de gemeente. Met het lezen van psalm 103 en de mededeling, dat het kerkgebouw dé meest geschikte plaats was, om deze bijeenkomst te houden, wees de predi kant er op, dat onder wel zeer droe vige omstandigheden afscheid moest worden genomen van de man, die plotseling aan gezin, werk, kerkelijke gemeente en de gemeenschap was ont vallen. Burgemeester Elmers liet in zijn toespraak zijn gedachten teruggaan naar de officiële opening van het K.I. gebouw in November 1949, waarbij hij toen de wens had uitgesproken, dat de overledene nog vele jaren in het belang der jonge vereniging werkzaam zou zijn. Dit is helaas niet geschied en namens het gemeentebestuur betuigde spreker zijn innige deelneming aan weduwe en kinderen, daarbij wijzend op het goede voorbeeld, dat de ont slapene als vader voor zijn gezin is ge weest. Uit naam van de zuivelfabriek „Aurora" gewaagde de heer S. Groo- tes van het levenseinde van een mede bestuurslid, dat de belangen, ook van Aurora, op uitstekende wijze heeft ge diend. Zijn grote werkzaamheid en plichtsbetrachting zullen steeds een lichtend voorbeeld blijven. Zich tot de weduwe en de beide zonen wendend, hoopte de heer Grootes, dat men kracht naar kruis zou mogen ontvangen. Ook de heer Peters,dijkgraaf van „De Vier Noorder Koggen", maakte melding van de voortreffelijke wijze, waarop de belangen van het waterschap door de overledene werden behartigd. De heer Stapel had een eigen stijl, was op recht, soms gezond-conservatief doch ook vooruitstrevend. Als vriend en kameraad sprak de heer Appel, de voorzitter van de Provinciale Bond van K.I. verenigingen, waarna de heer Terhorst, die de directie van de Land- bouw-Onderlinge vertegenwoordigde, tot uitdrukking bracht, dat de heer Stapel ook zijn krachten had gegeven ter bereiking van een zo groot moge lijke sociale gerechtigheid Dat de heer Stapel ook bij de vereniging Ge- Bij de gasfabriek te Noordseharwou- de zijn twee jubilea herdacht, n.l. dat van de heer G. de Haan, gasfitter, en dat van de heer K. G. Reinders, secre taris van de gaseommissie, die beiden vijf en twintig jaar in deze functie werkzaam zijn geweest. In een bijeenkomst ten kantore van de gasfabriek zijn beiden hartelijk toe gesproken door de burgemeester van Langedijk, de heer H. Schelhaas, de burgemeester van St. Pancras, de heer C. K. Kronenburg, de directeur van het bedrijf, de heer J. Akkerboom, en de oud-directeur, de heer W. J. Smit. Uit naam van fabrieks- en kantoor personeel werd het woord gevoerd dooi de heren Chr. Wolf en J. Timmerman. Aan de jubilarissen werden verschil lende geschenken aangeboden. Weer auto-ongeluk aan de Noordervaart Gisteravond omstreeks half zeven is de heer Breure, technisch hoofdambtenaar van het P.E.N. te Hoorn, komende met zijn auto uit de richting Alkmaar, langs de Noordervaart tegen een stilstaande vrachtauto van de heer Kramer uit Scher- merhorn opgereden. Hoewel de medepas sagier van de heer Breure met het hoofd tegen de voorruit sloeg en het glas daar door werd verbrijzeld, liep het ongeluk wonder boven wonder zonder persoonlijk letsel af. De auto van de heer Breure werd evenwel zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. „DAMCLUB HEILOO" Dinsdagavond speelde het tweede tien tal van „Damclub Heiloo" zijn eerste com petitie-wedstrijd in Amsterdam tegen ODV. De uitslagen zijn als volgt (eerst genoemde heren vertegenwoordigen ODV) H. W. Bennik—S. Schure 1—1; H. Pere boom—P. Oud 0—2; P. OlthofB. Hofman 02; J. VelnigA. Kroon 20; K. Voogt J. Spaans 11; P. BrouwerJb. Helder 11; L. van DijkC. de Jong 2—0; J. v. Essen—A. Slijkerman 20; C. Lelieveld C. van Lieshout 11; J. RiepenA. v. d. Werf 0—2. Totaal 10—10. trouw Schoolbezoek in hoog aanzien stond, bewezen de persoonlijke woor den van de heer J. Slooten, hoofd der school. Diep onder de indruk nam de heer C. P. Stapel, die als veearts aan de K.I. vereniging is verbonden, als naaste medewerker afscheid. De pro vincie Friesland was vertegenwoor digd door de heer S. U. Lemstra, die als commissionnair in fokvee vele ma len op de prettigste wijze met de heer Stapel in aanraking was gekomen. De heer Rezelman, tweede voorzitter van de K.I. vereniging, zei, dat de ontsla pene moeilijk zal zijn te vervangen. Hij had een helder verstand, een grote opmerkingsgave en een sterke wil. Spreker raadde de kinderen aan, voort te werken in vaders geest. De heer R. Klaver wees op de lege plaats, die de overledene, ook in de familiekring, zal achterlaten. Als mede-kerkvoogd gaf de heer J. Stapel Sz., tevens als neef en buurman, uiting aan zijn grote ont roering, die het tragische verscheiden had teweeg gebracht. Meer dan 250 jaar is de naam Stapel verbonden ge weest aan kerkelijke colleges. Het kerkbestuur zal de nagedachtenis eren, door te trachten de restauratie plannen van het kerkgebouw tot een goed einde te brengen. Naast de grote droefheid en de slag, die de familie had getroffen, was de heer G. Stapel Jr., zoon van de over ledene, dankbaar voor de goede vriend schap en bewijzen van medeleven, in deze moeilijke dagen ondervonden. Na een kort slotwoord van ds. Baudet ging deze voor in het bidden van het Onze Vader. Terwijl de heer Sasburg bij het ver laten van de kerk het „Rust mijn ziel, Uw God is Koning" ten gehore bracht, werd de baar, bedekt met een schat van bloemen aan de schoot der aarde toevertrouwd. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. ALKMAAR, 3 Jan. 1951. Spruiten 2064 per 100 kg; Boerekool 15.5033 per 100 kg; Knolselderie 515 per 100 sluks; Witlof 3364 per 100 kg; An dijvie 2262 per 100 kg; Sla 10.50—15 per 100 stuks; Gele kool 69.50 per 100 kg; Rode kool 7.5014 per 100 kg; Groene kool 716.10 per kg; Bieten J9 per 100 kg; Worteltjes 2337 per 100 kg; Uien 310 per 100 kg; Aard appelen 79.50 per kg; Peterselie 7 14 per bak. LANGEDIJKER GROENTECENTRALE, 4 Januari 1950. 85.000 kg uien 4.206,70, grove 6—7,70, drielingen 35, nep 10lï; 1000 kg bieten A 9,90—10,30, B 6,10—6,50; 1600 kg peen C 6,20, B 5,50; 150 kg sprui ten 45—58; 1200 kg witlof I 54; II 35—47; 6500 kg rode kool 6,50—15,80; 35.000 kg gele kool' 59,60; 48.000 kg Deense witte kooi 5,507,70; 15.000 kg groene kool 7 14,10. NOORDERMARKTBOND, 4 Jan. - 1500 kg uien 5.90, drielingen 8,40—8,70 en nep 12,70—13,10; 1800 kg peen: B 4.50 en C 8,40; 4800 kg bieten;' A 9-9,70 en B 6,30 6,50; 48.000 kg rode kool 7,60-15,80; 10.000 kg gele kool 6,60—9,90; 50.000 kg' witte kool 5,50-7,30. WARMENHUIZEN, 4 Jan. - 110.400 kg rode kool 7,90-15,70; 10.100 kg gele kool 10,10—10.80; 59.700 kg witte kool: Deense 5,70-7,40. MIDDENMEER, 3 Jan. Tarwe f 21.50—f 23.75, gerst f 28.50—f 30.50, haver f 27.50f 29.50, roggie f 28.50 f 31.50, duivenbonen f 30f 35, capu- cijners f 55f 69, groene erwten f 38 f 39 50, Schokker erwten f 37f 43 bruine bonen f 48f 58.50, koolzaad f 59f 60.50, karwijzaad f 127.50— f 147.50, blauwmaanzaad f 137f 150. Aardappelen: consumptie-aardappe len binnenland f 8f 10.50, export f 8 f 11. Handel in pootaardappelen prac tisch stilgelegd. Vlas: voor het verhuren weinig belangstelling. Hooi- en stro geperst: wit hooi f 105 f 115, rode klaverhooi f 100f 110, lucerne hooi f 110f 120, haverstro f 45 f 50, gerst- en tarwestro f 50f 55, roggestro f 45f 48, groen erwtenstro f 50f 62 ander erwtenstro f 40f 45. Voederbieten met hoog gehalte f 22— f 25 .Voeraardappelen f 4f 5. Veel vraag naar goed hooi en stro, waardoor de prijzen blijven stijgen. Ruw voeder practisch geruimd. Zoals bekend, bestaat er thans enige gelegenheid tot het exporteren van tuinbouwproducten naar Duitsland. Wat Noord-Holland betreft, komen voor deze uitvoer alleen de bewaar- producten in aanmerking. In afwach ting van het handelsverdrag, waar omtrent nog steeds geen overeenstem ming kon worden verkregen, is een be drag van een half millioen dollars ter beschikking gesteld om deze import te financieren. Tot dusverre profiteerde alleen de rode kool op bescheiden schaal van deze gelegenheid, -ds gevolg van de vorsperiode liepen de prijzen enigszins op en er werden noteringen opgemaakt van ongeveer f 6.50 tot f 15.De witte kool is wat beter dan gedurende de herfstmaanden, doch niettemin bren gen de beste partijen niet meer dan ongeveer f 11.50 op. De witte kool blijft een moeilijk te plaatsen product. De zuurkoolindustrie is de enige afnemer. Er is een te grote aanvoer van dit arti kel en de prijs kom', nog steeds nauwe lijks boven de minimumprijs uit. Er wordt f 6.tot 6.50 voor betaald. Met de bloemkool s het, tengevolge van de vorst en de dooi, geheel afge lopen. Hoewel zeer veel bloemkool te gen goede prijzen is verkocht, is alles nog niet opgeruimd. De voorraad, ten gevolge van de vorst verloren gegaan, wordt op enkele millioenen stuks ge raamd. Wat de bewaarproducten betreft, is de hoop tevens gevestigd op Belgie. Verwacht wordt, dat daar in de eerst komende weken behoorlijke hoeveelhe den kunne- wor^n afgeleverd. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland vestigt de aandacht op het veelvuldig voorko men van leverbotziekte bij de 'schapen en op de bestrijdingsmiddelen daar tegen. De leverbot ontwikkelt zich, voor hij door het schaap wordt opgenomen, eerst in een zoetwaterslakje, dat dus optreedt als tussengastheer. De verzoeting van het polderwater door het aanleggen van de AfsluKdijk is vermoedelijk de oorzaak, dat dit slakje tegenwoordig in veel groter aantal wordt aangetroffen dan vroeger en dat als gevolg daarvan de ziekte thans meer voorkomt. De ongewoon grote regenval in het afgelopen jaar heeft er wellicht toe bijgedragen, dat de leverbotziekte in ontstellende mate optrad. De bestrijding richt zich enerzijds tegen het zoetwaterslakje. In dit op zicht kan iets worden bereikt door hjt strooien van landbouwzout langs de sloot- en greppelkanten. Anderzijds moeten de schapen pillen worden in gegeven, waardoor de leverbotten in het schaap worden gedood. Dit moet regelmatig gebeuren. De gezondheidsdienst geeft in ver band met de bestrijding van de ziekte de volgende richtlijnen; 1. Ruim de slechtste dieren op. 2 Versterk de weerstand van de schapen door ze bij te voeren. 3 Hok de schapen 's nachts op, maar zorg voor voldoende ruimte en denk er aan, dat ze het niet te warm krij gen. 4. Geef de schapen pillen tegen lever botziekte. 5 Wees er dit jaar tijdig bij en geef de schapen reeds omstreeks September pillen. De heer F. J- M. Pinxter za] het ruim twin tig jaar door hem vervulde notariaai hier ter plaatse, binnenkort verwisselen voor Lisse, Avaar hij, ingevolge dezer dagen verschenen Konink lijk besluit, tot notaris is benoemd. Op Londen Airport is een Strato- cruiser verongelukt. Er waren geen passagiers en de bemanning is er met de schrik afgekomen. Dezer dagen is een begin gemaakt met het tweede gedeelte van de land bouwtelling 1950. Deze landbouwtel ling maakt deel uit van de dit jaar on der de auspiciën van de FAO (Food and Agricultural Organization) in on geveer 65 landen georganiseerde we reld-landbouwtelling. De voedsel- en landbouworganisa tie van de VN wil als het ware eens een balans opmaken van de land- en tuinbouw over de gehele wereld. Men wil een inzicht hebben in de opper vlakte en het gebruik van de grond, de akkerbouwgewassen, de zaaizaden, het grasland, de veestapel, de bloem bollen, groenten en fruit, de boomkwe kerij- en de bloemkwekerijgewassen, enz. enz. Daarvoor geeft de eerste telling van dit jaar in ons land reeds een beeld. Van 1934 af werd er in Nederland be gonnen met een jaarlijkse inventari satie van de land- en tuinbouw. Het eerste deel van de landbouwtelling '50 is dus gereed gekomen en is voor ons land niet nieuw. Het tweede gedeelte der telling gaat echter veel verder dit deel moet een inzicht geven in de structuur van de agrarische bevolking, de samenstelling van het huishouden, de arbeidskrach ten in de land- en tuinbouw zowel de vaste als de tijdelijke de be drijfsinrichtingen en het gebruik van werktuigen en machines. Men zal zich door deze telling een juist beeld moe ten kunnen vormen van de wijze waar op de landbouwer werkt en zijn bedrijf voert. Van groot belang is het, dat deze telling ook zal laten zien op welke wijze de mechanische landbouw 7 't heeft ontwikkeld. Deze laatste telling is wel uniek, want zij zal een nauw keuriger en uitvoeriger inzicht en over zicht geven dan die van de andere lan den. De plaatselijke bureauhouders be schikken over tellers, vaak boeren zoons, die de jaarlijkse inventarisatie doen. Zij hebben dus ervaring. Ook de tweede telling gebeurt nu op dezelfde wijze. De tellers bezoeken per soonlijk de bedrijven ofwel de land en tuinbouwers komen op de zitdagen, die door de plaatselijke bureauhouders worden gehouden ten behoeve van de ze telling. Tevoren zijn er proeftel- lingen gehouden en vergaderingen, die de tellers geheel op de hoogte hebben gebracht van deze telling. De telling duurt tot 23 Januari.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3