Etmaal in een trein zonder gl as REBUS-PRIJSVRAAG De gevaarlijke tijdbom die Hitier heeft kunnen achterlaten VOOR DE VIERDE MAAL DE Nog steeds f 500.- prijzen Nederlandse ploeg naar Hamar Blonde Greetje uit de polderin koude Koreaanse winternacht De humor laat onze jongens niet los KERKELIJK NIEUWS IVF de publicatie van nevenstaand artikel be ginnen wij een serie van drie bijdragen, welke de L.V.D.-correspondent bij het Nederlandse detachement in Korea naar het vader land seinde. In zijn eerste reportage beschrijft de cor respondent de reis van de Nederlandse vrijwilligers naar het Noorden in een trein zonder ramen en ver warming bij een tempera tuur van vele graden onder nul. Mensen zonder dak, dekking en doel WinterhanderfpiJllQI, DE WILLEM "ËARENDSZ HAD GOEDE VANGSTEN Komt Nepals koning terug? Urndeksel was niet zoek Haat, verveling en arbeidsschuwheid Ontwortelde massa Ook Biesbrouck naar 't zonnige Zuiden? McCloy verhuist naar Bonn Demonstratie in Amsterdam DONDERDAG 4 JANUARI looi Met het Korea-detachement naar het Noorden (Bijzondere correspondentie) ^AT zou u denken, lezer, van een reisje door een met sneeuw bedekt land, een dag en een nacht lang, in een niet verwarmde trein, die voor driekwart geen ramen heeft, ja waarvan sommige wagens zelfs helemaal geen banken heb ben? Ik stel me zo voor, dat u dat niet prettig zoudt vinden, temeer als die reis door een gebied gaat, dat nu niet bepaald „veilig" genoemd kan worden. |illllllllllllllli!ll!llllllillllll!lllll!lllll>illllillilllllllllll!llilllllllllllllllilllllll!!ltlllllllllll!!lü MAAR laat ik bij het begin beginnen en dat was in Taegu, in het United Nations' Reception Center, waar we op de kop af negen dagen hebben gezeten. Wat we in die negen dagen zoal heb ben gedaan? Uitrusting ontvangen, een marsje maken en onze wapens inschie ten op de zogenaamde „Rifle Range". Administrateurs trachtten hun bureaux in te richten, koks gingen hun keukens opzetten, de doktoren openden hun ge lukkig steeds schaars bezette ziekenza len, ja zélfs dacht de facteur erover post te gaan uitreiken. (De goede man heeft daar in Taegu slechts één keer de gelegenheid voor gekregen). Enfin, u begrijpt wat ik bedoel: we pakten uit. Of een legeronderdeel ten velde nu er gens één uur dan wel drie maanden blijft zitten, uitgepakt wórdt er. En dus kwamen ook bij ons de spullen voor de dag. En juist begon de boel een beetje te draaien, toen er op die bewuste ne gende dag, een Zaterdagavond nog wel, het bericht binnenkwam: Alles inpak ken en morgenochtend om zes uur weg, naar het Noorden". Wég was de illusie van een héél klein beetje Zondagsrust. Inpakken! De Zaterdagavondsfeer, die we, als rechtgeaarde Nederlanders toch overal mee naar toe schijnen te nemen, was verdwenen. Iedereen greep naar bullen, iedereen rende, haastte en jachtte om op tijd klaar te komen. Gelukkig werd de soep zoals zo vaak ook hier niet zo heet gegeten, als ze werd opgediend, want het bleek al gauw, dat het vertrek 24 uur werd uitgesteld en bepaald werd op Maandagmorgen 4 December. Dit nam echter niet weg, dat er haast gemaakt diende te wor den! Nimmer is er meer gelopen, meer ge rend, getimmerd, gezaagd, gepakt en gesjouwd. Jeeps en trucks reden af en aan naar het stoffige kamp en zelfs gedu rende de nacht was er nauwelijks iets merkbaar van verminderde activiteit. En zo werd het Maandagmorgen, het tijdstip van vertrek van het grootste gedeelte van het detachement. Van te voren waren er namelijk drie convooien vertrokken per auto. Eén kwartierma kers convooi en twee jeeps- en truck- convooien, die respectievelijk tot taak hadden legering te zoeken en het wa genmateriaal over te brengen. De rest ging dus, zoals gezegd, per trein. En wat voor trein! De Oriënt-express. flNZE eerste gedachte bij het zien van de fraaie verzameling wagons was: „Op de dump er mee". Het geval bleek echter wel degelijk voorbestemd om ons „naar het hoge Noorden" te transpor teren en onder veel hilariteit werd de wankele massa ijzer en hout beklom men Bepaald schoon was het interieur ook niet en de typische knoflooklucht die m heel Korea hangt was ook hier duidelijk merkbaar. U had die „trein" eens moeten zien met haar fraaie opschriften als „Res tauratie", „Alleen le klasse", „Gereser veerd tot Den Haag" enz. De tocht met deze „Oriënt-express" heeft bijna twin tig uren geduurd. We waren op een lange tocht voorbereid. Er waren rant soenen; er was muziek en er was een goede stemming. Misschien denkt u, dat alleen rantsoenen van belang zijn en dat dat andere op de tweede plaats komt. Ik geloof dat niet. Niemand ge looft dat. Neem een wagen, een vee wagen, die tocht door al zijn kieren en spleten. Ziet er een stel soldaten in met een doos „Rations" en een gitaar. De koekjes, de sigaretten en de zuur tjes uit het rantsoen zijn zó op, maar van de gitaar en de stemming, die er altijd is, leven ze drie dagen Ge moet eens een avond meemaken in zo'n duistere trein, die zich hortend Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Baarn: G. W. Scholte te Ooster- en Westerblokker. Aange nomen naar Erica: C. de Jongh te Warfhuizen; naar PietersburenW. Rogge veen, candidaat en hulpprediker te Vel- sen. Bedankt voor Randwijk: W. Kranendonk te Hagestein; voor Aalburg'. J. T. Doornenbal te Oene; voor Brakel: A. J. Wijnmaalen te Oldebroek; voor Nijkerk, derde predikantsplaats: J. Hovius te Hoo- geveen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Heerjansdam en te Lexmond: J. van Reeven, candidaat te Rotterdam. Bedankt voor Hornhui- zen-Kloosterburen: W. A. Lenderink te Gees (Dr.); voor Murmerwoude: E. J. Duursema te Westerembden; voor Strijen: H. Numan te Hattem. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). Aangenomen naar Loppersum- Westerembden: G. A. Jansen te Hoorn— Enkhuizen. Bedankt voor Kapelle a. d. IJsel: A. H. Algra te Waardhuizen. Christ. Gereform. Kerken. Beroepen te Culemborg: C. Smits te Driebergen; te Werkendam: P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te GoesH. Lichtenberg te Rotterdam-West. Bedankt voor Dordre ht: F. Mallan te Bruinisse. Reportage uit Korea Ilill en stotend door bergen, dalen en pas sen een weg zoekt. Ge moet eens een avond gezeten hebben met een deken om u heen en een vuurtje aan uw voe ten, waarop ge „white potatoes" op warmt. Ge moet eens met zijn allen in goederenwagen hebben gelegen, kris, kras door en over elkaar en dan eens luisteren naar die troep. Die troep, die op weg is naar het Noorden, naar het gevaar, dat toch eigenlijk steeds dichter bij komt. Ais ge u dat kunt voorstellen, dan zult ge haast niet willen geloven, dat men daar „Home on the range" zingt en „Oh, give me land, lots of land" en „Kleine Greetje uit de polder". Dan zult ge niet willen geloven, dat de hu mor hoogtij viert, dat de ene mop na de andere verteld wordt. Zingende en kleumende. £N de trein slingert voort, station na station. Even rijden, even stoppen. Want al is het hier koud, al ligt de snieeuw op de velden en op de sawahs, al vriest het hier soms, dat het kraakt: ge zijt hier in het Oosten en alles gaat er langzaam. Maar we zijn er gekomen. Zingende en kleumende. Rations etende en aan het eindstation de kachel doven de, die vindingrijke kou-lijders gefa briekt hadden, 's Morgens om een uur of acht stonden we op het eindstation en kon iedereen zijn benen wat strek ken en zijn dekens weer oprollen. We waren twintig uur sporens „opgerukt". Toen stapte op het besneeuwde per ron een soldaat op me af, die zei: „Vindt u ook niet, dat de stemming zó was?" „Ja", zei ik, „maar had je anders verwacht?". Toen gaf hij een antwoord, dat ik u niet wil onthouden. Hij zei namelijk dit: „Gek is dat, maar is het niet zo, dat humor en ontbering eigenlijk aan elkaar grenzen?". Ik heb met m'n hoofd ge knikt en hem nagekeken, toen-ie het perron afliep met z'n zware ransel op zijn rug. De sneeuw kraakte onder zijn voeten. Bitter oorlogsleed op Koreaanse wegen Een stroom van twee millioen vluchtelingen beweegt zich thans achter het front in Korea in zuidelijke richting, in de hoop ergens nieuw onderdak te zullen kunnen vinden. In Poesan, de aanvoerhaven van de verbondenen aan de zuidkust, zal voor hen in elk geval geen plaats meer zijn. Met de beschik bare verblijfsruimte in deze stad is reeds tot het uiterste gewoekerd. Elke vier kante meter ruimte in kerken, scholen, theaters, fabrieken en andere gebouwen is er reeds ingenomen. Horden vervuilde kinderen in snerpende koude De autoriteiten, die geen plaats ruimte meer te vorderen of te verge ven hebben, willen nu stromatten gaan distribueren opdat daklozen zich daar mede nog enige beschutting tegen de koude kunnen verschaffen. En onder wijl arriveren nog dagelijks duizenden vluchtelingen uit het Noorden. Bij de stations zwerven hördeh" vèrvuilde en bedelende kinderen, huiverend onder hun armelijke bedekking van oud le- gergoed. De honger drijft velen tot nachtelijke rooftochten. Vele der vluchtelingen komen uit de Noordelijke hoofdstad Pjongjang of nog noordelijker van de Mandsjoerijse grens en een groot gedeelte is de Zui delijke hoofdstad Seoel ontvlucht. Een honderdduizend vluchtelingen is af komstig uit Noord-Oost-Korea, het ge bied van Hamhoeng en Hoengnam, de door de geallieerde artillerie en lucht macht van de aardbodem weggevaag de havensteden. Vele vissers uit Poesan en omstre ken hebben hun gewone bedrijf thans verwisseld voor vluchtelingentrans- port. Zij vragen het equivalent van duizend Amerikaanse dollars voor het overbrengen van een gezin. Inmiddels doen Amerikanen, Zuidkoreanen en de Wereldgezondheidsorganisatie hun best om zoveel mogelijk hulp te bieden, vooral aan de bejaarde vluchtelingen en de kinderen. Sedert begin December j.l. bevindt de Willem Barendsz zich op de vangst- gronden. Tot 22 December de datum, waarop in dit seizoen de vangst op baardwalvissen ingevolge internationa le overeenkomst mocht worden begon nen werd op potvissen gejaagd. Deze heeft een productie van 12.142 vaten (2024 ton) sperm-olie opgeleverd, tegen 4957 vaten in het vorig seizoen. Verwacht wordt, dat het Nepalese parlement zal toestemmen in de terug keer van koning Tribhoevana op de troon, zo verluidt uit gezaghebbende Nepalese bron te New Delhi. De rege ring van Nepal zou in principe met de terugkeer van de koning accoord gaan. HoofdprijsEen radiotoestel of heren- of damesrijwiel naar keuze Ja, die derde rebus, welke we eergisteren plaatsten, was niet zo eenvoudig. Maar dat er een paar „zware" tussen zouden zitten, hebben we u reeds voorspeld. Dat houdt de spanning er in en is voor iedere abonné, die zich voorgenomen heeft de eindstreep te halen, een aansporing te meer om door te zetten. De puzzle voor vandaag is weer een ..zacht eit'e"! Die vindt u zo! Let maar op! Dit is de rebus: Ziezo, nu hebt u nummer vier dus ook. Nu nog twee maal en het leed is geleden. Nog even de tanden op elkaar. Maandag a.s. krijgt u nummer 5 en Donderdag 11 Januari de laatste van de serie. Daarna gaan we inleveren! Mysterie werd opgelost Enige maanden geleden al gebroken Het raadsel van de Amsterdamse urn is gauwer opgelost dan men had kun nen verwachten. Er blijkt n.l. noch van éen misplaatste grap, noch van enige andere euveldaad in de nacht van Oud op Nieuw sprake te zijn geweest. De deksel ontbreekt n.l. al enige maanden. De autoriteiten herinnerden zich dat plotseling, toen de Amsterdamse poli tie al de gehele Dinsdag naar het ver dwenen stuk had gezocht. Wat is er n.l. aan de hand? Ongeveer drie maan den geleden is een dronken zeeman van vreemde nationaliteit het plant soen binnengestapt en heeft per on geluk het deksel vernield. Hij werd opgepakt en vergoedde de volgende dag op het stadhuis de aangerichte schade. Aan de beeldhouwer, die destijds de urnen vervaardigde, is opdracht ge geven een nieuw deksel te maken. Hij vertoeft echter in het buitenland en daardoor is de opdracht nog niet uit gevoerd. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de KNSB besloten de rijders Kees Broekman, Nico Olsthoorn (Maasdijk), Wim van der Voort en Aad de Koning (Ilpendam) de beide laatsten bevin den zich reeds in het Noorden voor rekening van de bond enige tijd, maai in ieder geval tot aan de Europese kampioenschappen, te Hamar onder leiding van het lid van de technische commissie Klaas Schenk, te laten trai- Veeauto gleed van de dijk De veehandelaar N. Borst uit Schoon hoven, die gistermorgen met een auto vol koeien op weg was naar de vee markt onder de gemeente Lopik, is door de gladheid van de hoge Lekdijk gestort. De auto sloeg enkele malen over de kop. De vrachtrijder werd met een gebroken been uit de cabine be vrijd. Drie koeien bleken door de val gedood te zijn. De auto werd flink be schadigd. Milhoenen vluchtelingen in W.-Duitsland (2) (Van onze speciale verslaggever) I\E uitgewezenen uit de door Rusland en Polen bezette gebieden, de op drift geslagen massa, die thans in Ne der Saksen, Westfalen, Sleeswijk Hol- stein en Beieren is neergestreken, zijn mensen, die, ondanks alle ellende, die zij hebben doorgemaakt, nog altijd de hoop koesteren, dat zij eens hoe lang het dan ook duren moge naar „huis" zullen terugkeren. Er zijn er onder deze ontwortelde massa, die wel licht wel naar een nieuwe oorlog verlan gen, omdat zij er nooit ellendiger aan toe zuilen zijn dan thans en omdat een nieuwe krijg hun geboortegrond mis schien weer vrij zal maken. Zij zijn in West-Duitsland allesbe halve enthousiast ontvangen, wat nie mand zal verwonderen als men be denkt welke problemen er met deze onverwachte gasten hun intrede de den. De eerste vluchtelingen werden in scholen, ziekenhuizen en staats- of ge meentelijke gebouwen ondergebracht. Maar de stroom groeide met duizenden per dag. die noodgedwongen inge kwartierd moesten worden. Men weet te goed wat er aan het woningprobleem in ons eigen land vast zit om niet te kunnen begrijpen, wat deze invasie in het verslagen en ont redderde Duitsland betekende. In een stad als Oldenburg, die door het oor logsgeweld nog wonderlijk gespaard is, kreeg men pef gezin één of twee vluchtelingenfamilies in huis. Dorpen met 1000 inwoners kregen er vaak 1200 of meer bij. Alle misère van het ge dwongen samenwonen kwam tot uiting, de haat, uit machteloosheid geboren, vlamde op en men erkent algemeen, dat de zogenaamd particulier gehuis veste vluchtelingen het zwaarste lot te dragen kregen. Alle rangen en standen Daaronder bevinden zich mensen van alle rangen en standen, voorheen armen en rijken, onontwikkelden en intellectuelen. Ook deze mensen heb ben hun gevoel van eigenwaarde gro tendeels behouden. Een hereboer, die thans grondwerker is, een professor, die kantoorbediende is geworden, spre ken nog graag eens over de goede oude tijd en prikkelen daarmede hun gastheren, die in hen niets anders dan paria's, verpauperde en hulpbehoe vende landgenoten zien. De spanning, die hieruit ontstaat en trouwens het gehele vluchtelingen probleem wordt wel eens genoemd: de gevaarlijkste tijdbom, die Hitier heeft achtergelaten. De millioenen van deze zich veron gelijkt voelende massa's staan in dit onevenwichtige tijdsgewricht voor alle invloeden open, wanneer handige po litieke agitatoren daarvan gebruik willen maken. Ondanks alle ellende zijn zij wellicht minder vatbaar voor communistische propaganda, omdat zij te zwaar onder de methoden van het Oosten moeten lijden. Men zou ze ge makkelijker in een rechts extremisti sche richting kunnen drijven, maar het is opmerkelijk, dat symptomen daar van zich nog niet duidelijk geopen baard hebben. Er is meer sprake van een zekere lethargie, van arbeidsschuwheid, van een groeiend minderwaardigheidsbe sef, dat ook zijn gevaren kent omdat de misdaad er een gunstige voedings bodem kan vinden. In het belang van een groeiende Europese gemeenschap moet deze haard van sociale en poli tieke onrust worden uitgeroeid door deze mensen werk en brood te geven en hen hun zelfvertrouwen te doen herwinnen. Internationaal probleem Wanneer men bedenkt, dat dit eigen lijk een internationaal probleem is, mag men er enigszins verbaasd over zijn, dat de hulp uit het buitenland de Marshallhulp en die van de grote lichamen voor internationale proble men tot dusver ontoereikend is ge weest. Misschien hebben de Duitsers zelf er nog niet alles aan gedaan wat zij doen konden maar vastgesteld moet worden, dat door Charitas en Evange- lisches Hilfswerk, door de „Lander" en de nieuwe Bondsrepubliek reeds milliarden Marken zijn uitgegeven om de ergste nood te kunnen lenigen, dat er bij de coöperatieve woningbouw re kening met enkele millioenen wonin gen voor vluchtelingen wordt gehou den, dat er reeds zeshonderd millioen Marken aan credieten voor vluchte- lingenbedrijven werden uitgegeven en dat men voornamelijk getracht heeft duizenden jongeren een „Heim" en lonende arbeid te verschaffen. De vluchtelingen hebben hun hoop gesteld op de plannen, welke de U.S A.-studiecommissie aan de U.S.A.- regering en het parlement zal voor leggen, maar intussen leven hier nog 270.000 mensen in kampen, honderd duizenden in behuizingen, die men onterend moet noemen. Het zijn in het bijzonder de kinderen, die dringend kleren en vooral ook een stukje speel goed nodig hebben. Het buitenland helpt Hier kan het buitenland helpen. De nemarken, Noorwegen. Engeland, Zwit serland, delegaties uit de U.S.A. doen reeds wat zij kunnen Ook in Nederland is een commissie gevormd, die zich het lot der kinderen heeft aangetrokken en in verscheidene plaatsen van ons land al zoveel kle ren en speelgoed heeft verzameld, dat een eerste zending daarvan naar het kamp Roffhausen kon worden ver zonden. In de hier genoemde Natio nale Commissie voor vluchtelingen hulp, waarvan de heer Neher, direc teur-generaal van de P.T.T., voorzit ter is, zijn tal van kerken en organi saties vertegenwoordigd, de vereniging Humanitas, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het Nederlandse comité van de U.N.A.C., het Nederlandse Rode Kruis, de Ned. Herv. kerk, de Geref. kerken, het Landelijk Kath soc. charitatief centrum en het Landelijk Interkerkelijk Bureau Noodvoorzie ning. Het is begrijpelijk, dat men van Ne derland uit zelfs als men zich tot kinderhulp bepaalt niet voor alle kampen kan zorgen en om versnippe ring van de gaven te voorkomen, heeft men er hier een twaalftal geadop teerd. De vertegenwoordigers van deze Na tionale Commissie, vijftien journalisten, die de Nederlandse pers in al haar schakeringen vertegenwoordigen, zijn vier dagen in Nieder Sachsen geweekt om persoonlijk een indruk te krijgen van de toestanden in de vluchtelingen kampen. Over onze tocht en wat wij daarbij gezien en gehoord hebben, zullen wij in een volgend artikel vertellen. Broekman vertrekt een dezer dagen naar Noorwegen. Olsthoorn zal op 10 Januari naai- Hamar gaan. Op die dag reizen ook Wervers (Rotterdam), De Goede (Amsterdam), Vermeulen (Breu- kelen), De Graaff (Rotterdam) en Charisius (Leeuwarden) naar net Noorden. Dit vijftal rijders vormt net Broekman Van der Voort, De Koning en Olsthoorn de leden van de kern ploeg, waaruit te zijner tijd het vier tal wordt gekozen, dat op de Europese kampioenschappen, het laatste week einde van Januari te Oslo te houden, zal starten. Biesbrouck, de linkshalf van R.C H. in het Nederlands elftal, heeft Dinsdag bezoek gehad van twee Italiaanse voet balscouts, die hem wilden contracteren voor een nog niet met name genoemde profclub in Zuid-Italie. Omdat Bies brouck juist op het punt stond van hat kantoor waar hij werkzaam is, naar de training in het Olympisch Stadion te vertrekken, werd het onderhoud een dag verschoven. De Italianen deden Biesbrouck hierbij enkele aanbiedingen, maar wilden de naam van de Italiaanse club nog niet bekend maken. Ook de den zij nog geen toezegging omtrent het bedrag, dat zij Biesbrouck zouden kun nen aanbieden. Wel werd hem verze kerd, dat voor hem en zijn gezin (Bies brouck is gehuwd en heeft een zoontje) voor woongelegenheid zou worden ge zorgd, voorlopig in een hotel, terwijl zijn maandsalaris plus premies onge veer 800 a 900 gulden zou bedragen. Biesbrouck die in principe bereid bleek een prof-contract aan te gaan, zal zich enkele dagen beraden, waarna een nieuw onderhoud zal plaats hebben. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse Hoge Commissie zal verplaarst worden van Frankfort naar Bonn, zo heeft de Hoge Commissaris, John McCloy, medegedeeld. De verhuizing zal tegen het einde van September vol tooid zijn. Hij zeide, dat dit een belang rijke stap zo betekenen in 't totstand- brengen van normale betrekkingen met de Westduitse regering. McCloy zeida verder met genoegen te kunnen mede delen, dat de kosten van inrichting en verhuizing niet de bezettingskosten zou den drukken doch betaald zouden wor den uit Amerikaanse tegenwaarde fondsen. Woensdagavond om kwart over acht werd er in de omgeving van de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam een demonstratie gehouden waarbij leuzen werden geroepen als „Weg met het fascisme" en „Wij zijn tegen de her bewapening van Duitsland". De poli tie heeft de demonstranten verspreid en daarbij een arrestatie verricht, als gevolg van verzet. Minister Acheson heeft gisteren met de Britse en de Franse ambassa deur te Washington de kwestie van de grondstoffenvoorziening besproken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5