Slag tegen de koude gewonnen Dank zij een prima uitrusting Pleven vraagt om drie moties van vertrouwen Indonesië zoekt nieuwe basisvoor relatie met Nederland het land van generaal Franco van Het het Korea-detachement naar het Noorden (3) Op patrouilletocht rond Suwon Twee partijen-coalitie in West-Berlijn Geen bereidheid meer tot concessies Verklaring van P, v. d. A. kwam te laat Franse aanval succesvol VUURGEVECHT IN RECIFE Schip op het strand Overdracht van bestuur Rijke dokters en arme wijzen in Minister Mansholt neemt geen maatregelen Tegen aardappeltekort in de grote steden Inlijving in de V.S. Amerika legt Rusland de rekening weer voor Stukken voor het Dilettantentoneel Keus van het stuk is belangrijk Getuige wilde officer van justitie te lijf (Bijzondere correspondentie) WE zijn nu een dikke week in Suwon en natuurlijk zijn we gewend. We weten er zon beetje de weg, we hebben allemaal ons „eigen plekje" op de vloer gevonden waar we 's avonds onze tentzeilen en dekens uitrollen: de kachels branden vrij regelmatig en de brandstof hiervoor komt steeds verder van huis, omdat de bomen dichtbij al lang gesneuveld zijn. De compagnieën liggen vrij dicht bij elkaar, niet allemaal even goed en niet allemaal even slecht. We heb ben onze eerste en ook reeds de tweede postzak ontvangen en mèt het eten, dat uitstekend is, is er wat dat betreft dus geen reden tot klagen. In het begin heb ben we het nog wel eens behoorlijk koud gehad, maar sedert enkele dagen is er warme kleding uitgereikt, zodat we er nu tegen kunnen. Natuurlijk is nu ook bet koude weer plotseling verdwenen en koesteren we ons, eerlijk gezegd, in een heerlijke zon. ^imiiiHHiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiM In sneeuw en ijs jt/TAAR eerst even iets over die kleding. In Nederland was men al zo wijs ens de beruchte „combinations" mee te geven, een soort overall van ondergoed, broek en hemd aan één stuk dus. Ieder een lachte zich wild en niemand durf de ook maar het plan te opperen deze „rare" dingen aan te trekken.... Be kend moet worden, dat genoemde com binations dan ook een rustige tijd hele maal onder in de plunjezak hebben ge had, totdat., we in Korea aan land Stapten en men aldra de eerste „dap pere" er mee zag lopen, aanvankelijk onder hoongelach van „Hij wél". Maar dat veranderde al gauw en toen de échte koude kwam, kregen zij, die hun combinations thuis hadden gelaten, ge- ducnt spijt.... TN Taegu werden door de Amerikanen de bekende „field-jackets" verstrekt, die de eerste kou konden opvangen, doordat ze winddicht zijn. Maar behalve een koud lijf heeft men natuurlijk ook last van koude voeten ten minste in de meer Noordelijke streken en daarom werd aan een ieder een zoge naamd „shoepack" verstrekt, een soort rubberlaars, waarin men vilten zolen moet leggen om er daarna, met twee- of drie paar sokken in te stappen, en van de kou hoegenaamd geen last meer te hebben. Hier, in Suwon is onze uitrusting wat „strijd tegen de kou" betreft, nog gecompleteerd door een „pile-jacket", een soort vest met lange mouwen, van binnen gevoerd met pluis en voorzien van een gebreide kraag en polsstukken. Deze pile-jacket wordt ónder het field- jacket gedragen en heus, wie het dan nog koud heeft, moet zich eens laten nakijken! En alsof dat nog niet mooi genoeg is, werden we nog eens verrast met de nieuwste Amerikaanse vinding, een soort zware regenjas met uitknoop- bare wollen voering en voorzien van enkele aanvankelijk raadselachtige lap- De Westberlijnse christen-democra ten en vrije democraten hebben beslo ten een „kleine coalitie" stadsbestuur te vormen zonder de sociaal-democra ten, de sterkste politieke partij van West-Duitsland. In het begin van de ze week werden de besprekingen tus sen de drie partijen, die een stadsbe stuur van een „grote coalitie" beoog den, afgebroken. De christen-democraten hebben hun voorzitter dr. Walter Schreiber tot candidaat voor het burgemeesterschap benoemd. U |W zijn derde en voorlopig J weer laatste reportage 3 over de belevenissen van de jg Nederlandse vrijwilligers in Korea beschrijft de L.V.D.- §j Ij correspondent, luitenant W. Ij H W. Dussel, het eerste succes |j 5 van het detachement: de m T overwinning op de Koreaan- 3 jj se winter. Hoe deze vijand g jj tot capitulatie gedwongen jj werd, vindt u in neven- j| H staand artikel. IlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllP. pen onderin, die men echter uit blijkt te kunnen „zipperen", zodat ze als het ware als een broek een verlengstuk vormen om de benen. Dan is men ook werkelijk van top tot tenen beschermd tegen koude en vocht. We kunnen er nu tegen, maar we hebben het nog niet kunnen proberen, omdat het weer zo bijzonder zacht is momenteel! Op zoek naar guerrilla's JN afwachting van onze definitieve in deling wordt er in en om Suwon ge patrouilleerd, volgens het uit Indonesië bekende systeem tegen guerrilla's: niet thuis blijven, maar opzoeken. Dagelijks trekken kleine groepen Nederlandse militairen erop uit om het gebied rond om onze legeringsplaats te verkennen op eventueel aanwezige vijandige ele menten. Mijlen ver wordt de omgeving afgezocht, maar hoewel het terrein hier met zijn talrijke bergen een ideale schuilplaats zou kunnen vormen, heeft men tot op de dag van vandaag nog niets kunnen bespeuren. Wel werd de buurt dezer dagen op geschrikt door een hevig schieten, nog versterkt door de echo's tegen de ber gen. Maar dat had niets te betekenen, want het betrof slechts een oefening van het gehele detachement en met vrijwel alle wapens, alle voertuigen an dat behoeft natuurlijk nauwelijks gezegd met al het enthousiasme, dat er bij zulke gelegenheden nóg meer dan ar.ders aanwezig is. Er zijn „tjotten" beklommen met een vaart als betrof het een klein zand bergje in een Nederlandse speeltuin; er is verkend, er zijn mitrailleur- en BAR- oefeningen gehouden en de mortieris- ten hebben bewezen nog even vlot te kunnen schieten als in Indonesië. Bij deze grote oefening kon alles en iedereen getest worden. Ge kunt ervan overtuigd zijn, dat het Nederlands de tachement zijn taak aankan. Daarvoo- zorgen de prima wapens, de prachtige uitrusting en niet in de laatste plaats een enthousiaste troep onder deskun dige leiding. Op de fatale datum van 27 December beschouwde de Indonesische delegatie haar taak als geëindigd. De conferentie werd toen formeel door haar gesloten. Hiermee vervielen tevens alle voorstellen, welke zij had ingediend, en alle con cessies, waartoe zij zich bereid had verklaard, zo heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting verklaard. Thans zjjn regering en volk van Indonesië doende een nieuwe basis te zoeken voor de relaties tot Nederland. Nieuwe onderhandelingen kunnen slechts worden geopend op grond slag van onvoorwaardelijke overdracht van Nieuw-Guinea. men, kwam deze partij niet met zulk een verklaring, toen de conferentie nog aan de gang was? Het psychologische ogenblik is nu verstreken. Tambunan, de vice-voorzitter van het Indonesische parlement, achtte de pogingen van de P.v.d.A., om tot een oplossing te ko men, sympathiek, maar meende, dat de voorstellen te laat kwamen. Zelfs de zeven punten van de Indonesische de legatie ontmoeten in Djakarta in het parlement grote tegenkanting. Tambu nan meende dat deze punten nogmaals aan de orde zouden kunnen komen, wanneer de besprekingen op basis van de overdracht van de souvereiniteit werden hervat. In de loop van de parlementsdebatten hebben verschillende sprekers annule ring van het Uniestatuut geëist. Onder meer werd herinnerd aan de belofte, die dr. Van Mook zou hebben gedaan, deze zou n.l. hebben toegezegd, dat Nieuw Guinea bij Oost-Indonesie zou worden gevoegd. De Indonesische regering zal Maan dag antwoorden op hetgeen de ver schillende sprekers in de loop van het debat hebben gezegd. Hiertoe is gister morgen besloten. Deze verklaring was het slot van een uiteenzetting, waarin de Nederlandse onderhandelaars ervan werden beschul digd, dat zij zich niet hadden gedragen als vrienden, die voor 27 December het vraagstuk Irian wilden oplossen, doch zich integendeel beschouwden als ver beten tegenstanders, die het onderste uit de kan wilden halen. De woordvoerder verklaarde voorts niet te kunnen aannemen, dat de Par tij van de Arbeid bereid zou zijn, een kabinetscrisis te riskeren ter wille van overeenstemming met Indonesië. De verklaring van jhr. mr. M. van der Goes van Naters aangaande het standpunt van de Partij van de Arbeid is in het algemeen in Djakarta niet gunstig ontvangen. Waarom, zo vraagt Nadat de Franse Senaat Vrijdagmor gen met 155 tegen 18 stemmen bü 130 onthoudingen het totale militaire cre- diet van de bewapeningsbegroting ten bedrage van 740 milliard francs had goedgekeurd, doch de nieuwe belas ting ten bedrage van 140 milliard had verworpen, heeft minister president Bene Pleven des avonds, toen in 'Ie Nationale Vergadering het wetsont werp in tweede lezing behandeld werd, om drie moties van vertrouwen ver zocht, waarover Maandagmiddag zal worden gestemd. Deze moties betreffen de volgende punten: 1 Goedkeuring van het totaal der op de begroting voorkomende uit gaven voor de bewapening en de mi litaire defensie ten bedrage van 740 milliard francs en van de nieuwe be lasting ten bedrage van 140 milliard; 2. Verwerping van het Senaatsamende- De in de nacht van Donderdag op Vrijdag in Noord-Vietnam begonnen operatie ter verruiming van het gebied van Tienjen en Hanoi heeft volgens de Franse legerstaf een zeer gunstig ver loop. De Vietminh-troepen werden zo wel te land als vanuit de lucht met succes aangevallen. Er werden tijdens de operatie, welke de grootste ge noemd wordt sinds de aanval oo het vroegere hoofdkwartier der Vietminh te Thai Ngoejen in October, veel ter rein gewonnen, stellingen heroverd en talrijke "gevangenen gemaakt. Dit laat ste heeft ten doel de druk op de om singelde Franse posten te verlichten. HAVENSTAKING TE PHILADELPHIA Alle scheepvaart in de haven van Philadelphia ligt stil als gevolg van 'n staking van 250 man sleepbootperso- necl De stakers wensen loonsverhoging. 6500 havenarbeiders staken uit sympa thie. Philadelphia i6 op één na dc grootste haven van de Verenigde Sta ten. ment, volgens hetwelk de belastingpost in de begroting verminderd zou wor den; 3 Bevestiging van de eerste stem ming der Nationale Vergadering ten gunste van de speciale bewapenings- wet als geheel. Te Recife, de hoofdstad van de Bra ziliaanse staat Pernambuco is het tot een vuurgevecht tussen politie en communisten gekomen. De politie om singelde het gebouw van een plaatse lijk communistisch blad nadat het per soneel, gesteund door een aantal an dere communisten, gepoogd had het gebouw, dat gesloten was, met vuur wapens te bestormen. Bij het vuurge vecht, dat hierbij ontstond, werd een aantal personen van beide partijen ge wond, sommige ernstig. In November 1928 liep de ,.Hoydal", een Noorse houtboot, tijdens een storm bij de Koog op Texel op het strand. Nadat de lading was ge lost, heeft men getracht zoveel mogelijk van het schip te slopen, doch het getij dwarsboomde deze plannen, en toen heeft men de zaak maar laten rusten. Geheel ver weerd en begroeid met duizenden schelpdiertjes ligt nog steeds het wrak op de plaats waar het 22 jaar geleden strandde. De fantastische vorm, die het in de loop der jaren kreeg, Weerspiegelt zich in het bassin, dat rondom het wrak is ontstaan. over Wenen In Wenen, ue enige siau we.ein., waar de geallieerde bezettings machten nog samen werken, wis selt iedere maand het bestuur, en degene, die het overneemt is tevens gedurende 'deze tijd voorzitter van de Geallieerde Raad. Tijdens de overdracht van het stadsbestuur door een Russische officier aan een Amerikaanse collega, Kapitein S. A. Barkovic (rechts). Na de Ame- kanen nemen de Engelsen het be stuur in handen; daarna volgen de Fransen. Dooi losi conflict op Naar het zich op het ogenblik laat aanzien zal het verschil van mening tussen de groothandelaren in aardappe len en minister Mansholt over de maxi mumprijsregeling, dat mede oorzaak zou zijn geworden van de moeilijkhe den in de aardappelvoorziening voor de grote steden, vooralsnog geen aanlei ding geven tot het nemen van maat regelen. Zoals men weet bestaat er een erkenningsreglement voor de aardappel- handel. De minister zou dit reglement tijdelijk buiten werking kunnen stellen, tengevolge waarvan dan detaillist en consument hun aardappelen rechtstreeks van de teler zouden kunnen betrekken. Hoewel het nemen van deze maatre gel is overwogen, lost thans de ingeval len dooi de moeilijkheden op. De extra- kosten, die op het aardappeltransport komen bij sneeuw en ijs, komen hier door uiteindelijk te vervallen. ONTMANTELING IN W.-DUITSLAND VRIJWEL VOLTOOID De ontmanteling in de Britse zone van Duitsland is nagenoeg geëindigd Van het totaal van 1.300.107 ton aan machines behoeven nog slechts 5.105 ton te worden gedemonteerd. 1.273.036 ton zijn reeds als herstelbetaling ver scheept naar de geallieerde landen. De zigeuner, die aan de lever werd geopereerd Van onze correspondent te Madrid) ALS men vroeger in Spanje van iemand wilde zeggen, dat hij het geld maar voor het opscheppen had, dan zei men: „Die verdient meer dan een Torero" Dat is nog steeds zo. Maar sinds de tijden zo ongezond zijn ge worden, zoals algemeen bekend is, pleegt men tegenwoordig te zeggen: „Hij verdient meer dan een chirurg". Geen wonder, zou men zeggen, want de Spanjaarden ieven nog minder ge zond dan andere volkeren. Bij een hoog alcoholgebruik, weinig sport, on regelmatige dagindeling, onmogelijke enstijden, laat opstaan en nog later naar-bed-gaan, moeten de artsen wel veel werk nebben. Meestal hebben de genen onder hen, die naam gemaakt nebben, het ook wel tot een vorstelij ke levensstijl gebracht, met auto's, een villa in een park en uitgebreid perso neel, zoals de beroemde en nog jonge professor Zumel, die één van de be kendste chirurgen van het land is. Als mep echter met doktoren over geld spreekt, dan hoort men de klacht, dat het hun niet half zo goed gaat als hun patiënten. Dit is natuurlijk het oude liedje, dat ook de beoefenaars van andere beroepen zo graag aanhef fen. Nieuw is echter wat de chirurg onlangs over zijn ervaringen met een Zigeuner wist te vertellen. De Zigeu ner had het aan zijn lever. De profes sor knapte hem met zijn mes weer op. Wat hun bankrekening betreft ple gen Spaanse Zigeuners, als ze geen Torero's zijn, zich niet met doktoren te kunnen meten. Wel echter, als het op listigheid en grappige onbeschaamd heid aankomt, op dit punt doen ze voor niemand onder. Zo ook die arme Zi geuner met zijn leverziekte, die door Zumel gratis was geopereerd. Na zijn genezing vertrok hij met duizend be dankje?, om na enige maanden terug te komen met de aankondiging: „Profes sor, we hebben nog een rekening te vereffenen". „Maar ik heb toch gezegd, dat u me niets schuldig bent". „Dat klopt", verzekerde de Zigeuner, maar u bent mij iets schuldig. Vroeger had ik geen geld om te eten. Maar omdat ik vóór uw operatie nooit trek had, gaf ik er niet om. Sinds u mijn lever, of hoe dat ding heet, in orde ge bracht hebt, rammel ik iedere dag van de honger. Dat gaat zo niet langer; of u maakt me weer zoals vroeger, óf u geeft me het geld om elke dag te eten". Dit verhaal heeft het bijzondere kenmerk waar te zijn. Met een paar peseta's en enige goede adviezen, die Zumel de listige nakomeling der Pha- rao's gaf, kwam hij er nog goed van af, want de dankbare patiënt wilde 25.000 peseta's van hem hebben om een groentewinkel te beginnen. De onsterfelijken. Evenals de rijkdom van Torero's en doktoren spreekwoordelijk geworden is, geldt het tegengestelde voor de doorluchtige „Academices". Hun roem wordt maar karig gehonoreerd, hoewel de Academie een rijke instelling is. Een Spaans „onsterfelijke" heeft wel iswaar in zijn hoedanigheid van lid van de Academie bepaalde inkomsten, maar hij verdient minder dan een loopjongen. Hij heeft geen recht op een vast salaris, doch slechts op zittings- geld, dat alleen uitbetaald wordt voor vergaderingen, waaraan hij deelgeno men heeft. Zulke premies voor vlijt schijnen voor de schare der grijsbaar- dige, waardige Olympiërs niet over bodig te zijn, want van hun hooggeëer de klasse spijbelen ze niet minder graag dan hun kleinzonen van de la gere school Wie minder dan honderd keer deel genomen heeft aan de vergaderingen, die sinds generaties elke Donderdag door de Academie gehouden worden, ontvangt per keer 30 peseta's, wat overeenkomt met het „vorstelijke ho norarium" van ongeveer 3 gulden. Bij meer dan honderd vergaderingen be hoort men tot de bijzondere scholieren, die vier gulden krijgen. Wie meer dan 2000 vergaderingen bijgewoond heeft, krijgt zijn geld zelfs zonder dat hij zijn stoel bij de huiselijke haard behoeft te verlaten. Maar om het op 2000 punten te brengen, mag men 38 jaar lang geen enkele van de beroemde Donderdag vergaderingen gemist hebben en nooit ziek geweest zijn. Dat heeft tot nu toe alleen de inmiddels gestorven Don Ra mon Campoamor gepresteerd, van wie boze tongen beweerden, dat hij na het bereiken van de 2000ste vergadering bijna nooit meer op de Academie te zien was. Toen was 40 peseta's ook nog wat waard. Natuurlijk zijn de „onster felijken" niet alleen op hun inkomsten van de Academie aangewezen. Een van hen is zelfs de Hertog, van Alba, die zijn mede-Olympiërs wel niet in wijs heid, maar zeer zeker in legendarische rijkdom en nog meer in legendarische adeltrots overtreft. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft het congres verzocht machtiging te verlenen voor het inlijven van achttienjarige Ame:i- kaanse mannen. Ook wil het ministe. rie minder vrijstellingen en uitstel van opkomst verlenen aan dienstplichtige Amerikanen van 19 tot 25 jaar. De duur der eerste oefening is thans 21 maanden. Het ministerie wil deze termijn tot 27 of 30 maanden ver lengen. Dit plan zal echter mogeMjk nog worden gewijzigd, voor het net congres bereikt. Op 1 Juli worden 1.200.000 Amerikanen achttien jaar. Hiervan zullen, naar schatting 800.000 voor de militaire dienst worden goed gekeurd. Op 15 Januari zullen de onderhan delingen over een regeling van de schuld der Sowjetunie aan de Verenig de Staten betreffende in de afgelopen oorlog volgens Roosevelts leen- en pachtwet geleverd Amerikaans oor- logsmaterieel worden hervat. Het gaat hier om een bedrag van elf milliard dollar. Er wordt reeds sinds 1945 over het afdoen van deze Sowjetrussiscne oorlogsschuld onderhandeld. De liefhebberij om lid te worden van een dilettanten-toneelvereniging, die de kunst van het toneelspelen voor het genoegen der leden beoefent, is in ons land en wel bijzonder in Noord-Hol land, zeer groot. Er schijnt van het toneel voor velen iets fascinerends uit te gaan. En die ambitie voor de plan ken is toe te juichen. Maar laat men vooral bedenken, dat het werkend lid worden van een am.-toneelvereniging verplichtingen oplegt. Men moet trach ten de mensen, voor wie men wil op treden, iets goeds te brengen, iets wat waard is gezien te worden. Toneelspe len, zij het dan ook door amateurs, stelt hoge eisen en velen gaan er wel wat gemakkelijk toe over om op de planken te treden. Algemene ontwik keling, enige kennis van vreemde talen, losheid van beweging, moeten in principe aanwezig zijn. Een goede leider, de regisseur, zal dit alles ver der kunnen ontwikkelen, maar hij kan niet uit niets beginnen. Gelukkig hebben wij meermalen kunnen constateren, dat er in tal van plaatsen van ons land uitstekende dilettanten zijn. Maar die hebben er dan ook voor moeten werken. De bloei van een toneelvereniging hangt voor namelijk af van de leider, de regis seur en van de ambitie van de leden, die er van doordrongen moeten zijn dat toneelspelen zeer moeilijk is, en verder van de bescheidenheid van de dame of heer, die als dilettant toneel wil spelen. Maar een tweede en wel zeer be langrijk punt is de „keuze van het stuk". En daarover wilden wij nog gaarne iets opmerken. Vroeger speelde men rijp en groen door elkaar. Nooit was een stuk te moeilijk. De zwaarste stukken werden door zwakke clubs gekozen, omdat er voor mej. A. of mijnheer B. zo'n mooie rol in was, of omdat de vereniging in C. of D. er ook zo'n succes mee had behaald. Maar dat komt nu gelukkig sporadisch voor. Regisseur en bestuur zullen eerst na het zorgvuldig lezen van stukken hun keus bepalen. Zij moeten dan de overtuiging hebben, dat zij de rollen in het stuk inderdaad goed of minstens behoorlijk kunnen bezetten. Maar juist om het stuk gaat het. Tegenwoordig zijn er uitgevers, die zich er toe bepalen, na zorgvuldige keuze uit de hun toegezonden ma nuscripten, een fonds samen te stellen van stukken voor het dilettanten toneel. Een van de grootste en be kendste uitgevers op dit gebied is de N.V. Vink's Uitgeversmaatschappij te Alkmaar. En men zou verwonderd slaan als men kon zien hoevele aan vragen om stukken er elke dag uit alle delen van ons land binnenkomen. Men krijgt dan ook enig idéé van het aantal verenigingen in Nederland, dat de toneelspelkunst als liefhebberij be oefent en dat geregeld voor de leden optreedt. Zo'n firma tracht natuurlijk steeds weer na nauwkeurige selectie, het beste voor de dilettanten te bren gen, dat er voor hen te krijgen is. Op enige nieuwe uitgaven vestigen wij gaarne de aandacht. En dan noe men wij allereerst het uitnemende stuk van Mr. J. H. Penning: „De Zon daar". Een mooi werk, dat slechts kor te tijd in ons land bij het beroeps toneel een groot succes heeft behaald 'oor het prachtige spel van Cor van Lugt Melsert in de titelrol. Wat het in deze bezetting nog een bij val vinden! De vereniging, die het stuk in studie zou willen nemen, mag dit alleen doen als zij voor de titelrol een prima kracht bezit. Ook van de bekende schrijver R. Feenstra hebben bij Vink's Uitg. Mij. diverse zeer aanbevelenswaardige stuk ken het licht gezien. Wij noemen slechts „Wiener Mélange", een spel in drie bedrijven, dat zich afspeelt in het pension van Madame Thérèse. Vele prachtige typen komen in dit stuk voor, rollen, die door iedere dilettant met genoegen zullen worden gespeeld en bij goede vertolking zeker tot een succes zullen voeren. „Als de klok waarschuwt" van dezelfde auteur is evenals de klucht „Schandaal in de Groene Kakatoe" voor amateurs uit stekend te spelen. Verenigingen, die voor het momenteel populaire „Ambtenaar geef ons een huis" meer voelen, kunnen dit th-ns in druk krijgen. Ook het nieuwe detec tive-stuk „Chantage" van Jaap de Lan ge zal wel de aandacht trekken. Dit is slechts een kleine greep uit Vink's Toneelfonds. Onze amateur-toneelver enigingen kunnen er hun voordeel mee doen. G. Tumult in rechtszaal Tijdens de behandeling van een brandstichtingszaak voor de Amster damse rechtbank is het gistermorgen op zeker moment vrij heftig toegegaan. Een broer van de verdachte, die als getuige werd gehoord, werd na het re quisitoir zo boos, dat hij scheldend op de officier van jusitie losstormde en deze te lijf wilde gaan. Een politieman en de verdachte zelf verijdelden deze poging, waarna de vertoornde getuige onder hevig tumult uit de zaal werd geleid. Een koopman uit Amsterdam, zekere T., werd ervan verdacht, dat hij in de woning van zijn broer, bij wie hij inwoonde, opzettelijk brand had ge sticht T. echter ontkende dit en weet de brand aan een ongelukje Zijn b-oer zei er van overtuigd te zijn da. er van opzet geen kwestie was. Twee an dere getuigen verklaarden desgevraagd, geen sporen te hebben kunnen vinden van voorbereidingen voor brandstich ting. De officier eiste twee jaar ge vangenisstraf en onmiddellijke gevan genneming. Dit laatste werd door de rechtbank na raadkamer afgewezen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5