PELS Stad en Omgeving AGENDA De heer Van der Winden door velen hartelijk gehuldigd Er is behoefte aan een dorpshuis Een verdachte, d fiets en loteng ie zich over een eld ontfermde «Ik deed slechts mijn plicht" Engelse schoolvoetbal- club komt spelen Alkmaarse Hermandad vierde Korpsfeestavond Toewijzing van woningen voor gedemobiliseerden Spoedige aanbesteding verbetering stationsplein WOENSDAG 10 JANUARI 1951 Hoofd van de Lindenschool mei pensioen Na drie-en-twintig jaar zjjn beste krachten aan het openbaar lager onder wijs te Alkmaar te hebben gegeven, nam het hoofd der Lindenschool, de heer H. J. van der Winden, gisteravond in het Verenigingsgebouw van de Vrij-, zinnig Hervormden afscheid van de ouders van zijn leerlingen, collega's en vele andere genodigden. Het was de bedoeling van de heer Van der Winden op zeer sobere wjjze afscheid te nemen van hen, met wie hij dagelijks in amb telijk contact stond. Het is echter anders uitgekomen. Tal van sprekers ge tuigden op buitengewoon hartelijke wijze van hun gevoelens jegens de schei dende hoofdonderwijzer en zij maakten zjjn sober afscheid tot een indruk wekkend eerbetoon. De avond werd geopend door de heer J. Groet, die verheugd zeide te zijn, dat de heer Van der Winden aan het herhaald verzoek om het afscheid niet geheel in stilte te doen plaats vinden, gehoor had gegeven. De heer Groet verzocht de sprekers met de wens van de scheidende hoofdonder wijzer rekening te houden. Een werkzaam leven. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door de wethouder van on derwijs, de heer R. Bakker. Deze noem de zijn toespraak een woord van waar dering voor de stoere en rustige ar beid, die de hoofdonderwijzer steeds aan de Lindenschool heeft gegeven. Vervolgens gaf spreker een kort over zicht van de eervolle loopbaan van de heer Van der Winden. Deze behaalde reeds op achttien-jarige leeftijd zijn onderwijzersacte. Twee jaar later ver wierf hij de hoofdacte en kort hierna behaalde hij achtereenvolgens de ac- ten voor vrije- en orde-oefeningen, En gels l.o., Frans en handelskennis. In 1927 kwam de heer Van der Winden van Hoorn naar Alkmaar, waar hij onderwijzer werd aan de gemeente school II .-an de Oudegracht. In 1929 volgde zijn benoeming als hoofd van de toen gestichte Lindenschool. Al die tijd heeft de heer Van der Winden ge toond, dat hij niet rustte op zijn acte van bekwaamheid, doch steeds legde hij zijn persoonlijkheid en alle warm te in zijn werk. Het is de gewoonte, aldus de wet houder, dat onderwijzers die vijf-en- twintig jaar hun dienst hebben ver vuld, de legpenning van de gemeente wordt aangeboden. Voor het eerst in de historie werd thans hier van afge weken en werd het onderscheidings teken ook toegekend voor een iets kor tere ambtsperiode. Eén elfstedentocht. De inspecteur van het lager onder wijs, de 'leer G. G. C. Vernooy. ver geleek de loopbaan van de heer Van der Winden met een elfstedentocht, waarin de eerste tien etappes in schit terende stijl werden afgelegd, doch de elfde stad door een val of door ma teriaalbreuk niet kon worden bereikt. Spreker zeide diepe eerbied te hebben voor de wijze waarop de heer Van der Winden afscheid had genomen van bet onderwijs. Dat hij zich thans heeft teruggetrokken is een geste waaruit blijkt, dat hij zichzelf niet heeft wil len tellen en alleen gelet heeft op het belang van de aan hem toevertrouwde kinderen. „U bent een man, die heel wat presteerde, doch nooit wilde we ten, dat hij het deed," aldus de in specteur, die ook namens het Rijks- schooltoezicht de hartelijke dank over bracht. Bezielende leiding. De heer H. A. Bulten, waarnemend hoofd der Lindenschool, voerde het woord namens het personeel der school. De heer Bulten noemde de heer Van der Winden een lichtend voorbeeld voor de collega's. Hfj hield niet van uiterlijk vertoon, doch hij was een stille, rustige werker binnen de schooi. De hoofdonderwijzer stelde zich steeds op de hoogte van alle vernieuwings problemen op het gebied van het on derwijs en koos er steeds dat uit, wat voor de leerlingen practisch en uit voerbaar was. „Het was een vreugde onder uw bezielende leiding te mogen werken," aldus spreker. Namens het personeel bood de heer Bulten een boekwerk aan. Geen cadeau doch een herinnering. Namens de ouders bracht de heer W. Oliemans de hoofdonderwijzer in een geestige toespraak dank voor de goede zorgen, welke deze besteedde aan de hem toevertrouwde kinderen. Daar de heer Van der Winden geen cadeaux wilden hebben, bood de heer Oliemans namens de ouders een „her innering" in de vorm van een boek werk aan. Mevrouw Van der Winden werd verrast met een bouquet bloemen. De herinnering blijft. Ook de oud-inspecteur van het 1. o. de heer G. C. Dun, sprak een woord van afscheid. Spreker zeide enkele van de elf steden met de scheidende hoofd onderwijzer te hebben meegereden en diens mooie stijl bewonderd te hebben. De heer Van der Winden heerste door dat hij diende. De warmte die u in uw hart droeg sprong over op uw collega's en leerlingen. Die herinnering aan u zal blijven" aldus spreker. Dank van het departement. De directeur van de Rijkskweek school, de heer C. J. Knook, zeide net zeer prettig te vinden het woord te mo gen voeren zonder dat enig ambtelijk verband hem hiertoe noopte. Spreker dankte de hoofdonderwijzer voor de wijze waarop deze steeds de kweke lingen die in zijn school les kwamen geven, tegemoet trad. De heer Knook zeide door het de partement gemachtigd te zijn de dank van dit lichaam voor de door de heer Van der Winden bewezen goede dien sten over te brengen en namens het departement een kunstencyclopaedie te mogen overhandigen. Een dergelijke onderscheiding is zeer zeldzaam. Ook bracht spreker de erkentelijkheid van de hoofdinspecteur en het personeel van de Kweekschool over. Hij wenste de scheidende hoofdonderwijzer en diens echtgenote nog vele goede jaren toe. De heer J. Arnoldus, directeur van de Ambachtsschool, noemde de wijze van les geven van de heer Van der Winden keurig. „Jammer dat u met pensioen gaat, want zoals u zijn er niet veel", aldus spreker. Mej. A. M. Holle, die sprak namens de Nederlandse Onderwijzersvereni ging, bracht de hoofdonderwijzer dank voor het vele werk dat deze in het be lang van het verenigingsleven heeft gedaan. Spreekster bood een geschenk onder couvert aan. Een pionier. De heer J. Schoorl, de directeur van de Nutsspaarbank, beschouwde de heer Van der Winden als een van de pio niers van het schoolsparen. Spreker deelde mede dat er in de afgelopen twintig jaar door de kinderen van de Lindenschool f 21.575 is gespaard. De heer Schoorl bood de hoofdonderwijzer een boekwerk aan als blijk van erken telijkheid voor diens langdurige en belangeloze medewerking. De heer J. Nieboer bracht tenslotte de dank over van de commissie van toezicht, die zich eveneens steeds inde belangstelling en medewerking van ae heer Van der Winden mocht verheu gen. Als blijk van erkentelijkheid bood de heer Nieboer een boekwerk aan. Een dankwoord. Tenslotte was dan het woord aan dc heer Van der Winden zelf. Deze dank te alle sprekers afzonderlijk voor de hartelijke woorden die zij tot. hem hadden gericht. Spreker zeide zich steeds op de hoogte te hebben gesteld van de nieuwe stromingen in de pae- dagogie. Hij had de aan zijn zorgen toevertrouwde jeugd niet blootgesteld aan proefnemingen die hun deugdelijk heid nog moesten bewijzen. Achteraf is dat de juiste methode gebleken. Spreker zeide steeds getracht te heb ben vrolijkheid en zonlicht in zijn klas te brengen. Zijn collega's raadde iij aan steeds hun persoonlijkheid in I i werk te leggen. Dat is als zout in de spijzen en gist in het deeg. De taak van een schoolleider is niet die van een fabrieksdirecteur of een opzichter, doch die van een aan voerder van een ploeg spelers. Het spelen aan de Lindenschool was altijd prettig, aldus spreker. De lawine van woorden en de keur van geschenken aehte de heer Van der Winden niet verdiend, doordat zij wer den verkregen voor eenvoudige plichts betrachting. Hij wilde ze echter toch aanvaarden, omdat ze afkomstig zijn van vrienden, die hem een warm hart toedragen. Spreker wenste allen toe. dat zij nog lang getuigen zouden zijn van een groeiende en bloeiende Lin denschool. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Ont snapping van Corregidor (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden): Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De rode Donau (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Wie ner Madeln (alle leeftijden). DONDERDAG Victoria Tiieater, 8 uur: Ontsnapping van Corregidor (14 jaar)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden)Harmonie Theater, 8 uur: De rode Donau (18 jaar)Cinema Ame ricain, 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden). Jansen voelt een griepje dreigen, Moet steeds hoesten, rillen, hijgen. De dokter zei: Geloof me vrij, met COGNAC is dat wel klein te krijgen Naar wjj van de Britse Inlichtingen Dienst te Den Haag vernemen, zullen met Pasen voetbalwedstrijden in ons land plaats vinden tussen Britse en Nederlandse scholieren. De Britse schoolclub „Wembley As sociation" zal tegen Nederlandse teams spelen en wel in Hoorn, Enkhuizen en Alkmaar. Een internationale bridge- wedstrijd Zoals de bridgeliefhebbers misschien weten, is er in het afgelopen week-einde een zeer interessante bridgewedstrijd ge speeld te Amsterdam in het Victoria-Ho tel en wel tussen een team van de Con tinental-Club te Amsterdam en een sterk Engels team. Het Amsterdamse team be stond uit de heren mr. F. W. en mr. E. C. Goudsmit, Van Bemmel Suyck en Cats. De Engelsen waren gekomen met zes spelers, alle van internationale klasse; de ze drie paren wisselden elkaar af. Er wer den 192 spellen duplicate gespeeld, in zes zittingen van 32 spellen. Het verschil in behaalde matchpunten zou beslissen, doen vooruit was bepaald dat bij 20 m.p. ver schil aan 't slot de strijd remise zou zijn. De Hollanders hebben zeer goed ge speeld en tot en met de vijfde zitting de leiding gehad. De laatste ronde ging men in met 12 m.p. voorsprong. Maar het ge luk was in de laatste ronde niet met de Hollanders. De voorsprong ging verloren en zelfs kwam men nog 22 m.p. achter, juist twee boven de remisegrens. Zo werd het ten slotte nog een wel zeer kleine en ook onforuinlijke nederlaag. Maar over het geheel kan geconstateerd worden, da1 de partijen volkomen tegen elkaar opge wassen waren. Dierenbescherming 8-1 ni va Zwervend is in de omgeving van de Langestraat aangetroffen een poesje van plm. zes maanden, kleur wit-zwart, en een langharig donker hondje, eveneens plm, zes maanden, reu. Aan de Hoornse Kade werd -zwervend aangetroffen een wit- zwarte hond, type fox. Sinds Zondag zwerft te Schoorl een grote herdershond, reu, lichtgrijs van kleur, g^en staande oren. lief karakter. Adres: Braam, Duin weg 39. Schoorl. Ter beschikking is een jonge zwarte hond, plm. vijf maanden oud Het dier is zindelijk en heeft een lief ka rakter. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. GEMEENTEBEGROTING. Verschenen is het algemeen verslag betreffende het onderzoek van de ge meentebegroting voor 1951 met de me morie van antwoord van B. en W. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester om de eerstvolgende raads vergadering na de begrotingsvergade ring (op 18 en 19 Januari) a.s. te be leggen op 15 Februari. Terwijl de Rijkspolitie uit de om liggende gemeenten voor de veiligheid van de inwoners van Alkmaar zorg droeg, vierde de Alkmaarse Gemeente politie gister op luisterrijke wijze haar jaarlijkse korpsfeestavond in het Wa pen van Heemskerk. De toneelvereni ging „De Maskerspelers" uit Bergen verleende haar medewerking en bracht het voor deze avond uitstekend ge schikte Amerikaanse blijspel in drie bedrijven van Larry E. Johnsen „Haar andere man", ten tonele. Mary Marshall, een ongeneeslijk ro mantische vrouw, veroorzaakte bij een plotselinge overkomst van haar tante Emmy een verwarde situatie in haar kleine landhuisje, door zich rijker voor te doen dan ze in werkelijkheid is. Ten slotte komt het zover, dat haar man als butler optreedt en zij een vreemde man als echtgenoot moet ac cepteren. Na de arrestatie van haar echte man, het terughalen van geleen de' voorwerpen door haar vriendin, de liefde van haar tweede man voor een nichtje en de ontdekking van tante, dat Mary alle verwarringen in het huis alleen gesticht heeft om zich voor meer uit te kunnen geven, dan zij was, weet de schrijver deze ingewik kelde geschiedenis tot een goed einde te brengen. Vooral Mary Marshall (Rie Koster Ruis), Harvey P. Marshall (Jaap El lens), en de dienstbode Stella (Greet BeeldmanRensink) speelden voortref felijk. Ook de overige spelers vertolk ten verdienstelijk hun rollen. De tone listen werd dan pok na afloop een ware ovatie gebracht. Ook de regisseur, de heer G. Kooyman, komt veel lof toe. De heer J. Havérlag, voorzitter van de feestcommissie bracht dank namens alle aanwezigen. Aan het begin van de avond sprak de commissaris, de heer Dreeuws, een welkomstwoord. Hij sprak er zijn leed wezen over uit, dat de burgemeester wegens familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn en bracht dank aan de Rijkspolitie voor de buitengewone samenwerking. Bij een dansje bleven de gezagsdra gers en hun dames nog lange tijd ge zellig bijeen. Naar wij vernemen zal thans binnen kort een aanvang worden gemaakt met de toewijzing van de 96 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, bestemd voor gedemobiliseerde militairen. Het aantal ingekomen aanvragen bedraagt 128 en heeft dus het aantal beschik bare woningen aanzienlijk overtroffen Het zal dus noodzakelijk zijn een selec tie toe te passen en te dien einde zijn de gegadigden verdeeld in verschillen de categorieën. Als eerste categorie ko men in aanmerking de gedemobiliseer de militairen, afkomstig uit Alkmaar, die alhier thans nog wonen en werk zaam zijn. Vervolgens zij, die alhier niet woonachtig zijn, doch te Alkmaar in het arbeidsproces zijn opgenomen en hier zo enigszins mogelijk aan een woning moeten worden geholpen. Voorzover dan nog woningen be schikbaar zijn zullen in aanmerking komen zij, die afkomstig zijn uit Alk maar en nog hier wonen, doch elders in Noord-Holland werkzaam zijn. Bij gelijkheid van overige aanspra ken gaan oudere lichtingen voor. Het ligt in de bedoeling de gegadigden, die tot de eerste categorie behoren op te roepen voor een persoonlijke ken nismaking ten stadhuize, zulks ten ge rieve van de betrokkenen in de avond uren. Ten slotte wordt nog medege deeld, dat de aanmelding voor deze woningen thans is gesloten. Het is thans zeker, dat dit jaar het Naco-hoofdkantoor van Purmerend naar Alkmaar verplaatst zal worden, volgens de plannen die wij reeds het vorig jaar aankondigden. Achter de Centrale Werkplaats aan de Helderse Weg komt een grote garage. Hier wordt reeds aan gebouwd. De vorst heeft het werk even gestagneerd. Het gereedko men van de bouw betekent, dat de centrale administratie van Purmerend naar Alkmaar verplaatst kan worden. Tevens zal er dan voldoende ruimte zijn om de vele autobussen te stallen. Plaatsgebrek is op het ogenblik oor zaak, dat tal van wagens 's nachts bui ten moeten blijven. Straks zal het ge hele wagenpark ondergebracht kunnen worden in de gebouwen aan de Hel derse weg. De garage aan de Stations straat zal dan opgeheven worden. Op het Stationsplein zal ten behoeve van het reizend publiek een aantal open perrons met vluchtheuvels wor den gemaakt. Naast het stationsgebouw der N.S. komt voorts een wachthuis. Er zal een restauratie in komen, alsmede een klein kantoortje, wachtlokaal voor chauffeurs en conductrices en een klein magazijn voor materialen. De tekenin gen hiervoor zijn al gereed. De verbetering van het Stationsplein en de Stationsweg zal in Februari kun nen worden aanbesteed. Schaakclub DOS Bij de Alkmaarse Schaakclub D.O.S. is de stand in groep I thans als volg': J. Kooi, 7 gespeeld. 6 punten; JR. van Wezop, 7 gespeeld, hfj punt; C. Maze- reeuw, 7 gespeeld, 5'/ü punt; A, Burgert, 8 gespeeld, 6 punten; W. Speets 10 ge speeld, 7 punten; A. Nijman. 9 gespeeld, 5 punten; F. Appel, 4 gespeeld, 4 punten; P. Obdam, 8 gespeeld, 4 punten; J, Boe kei, 9 gespeeld, 4 punten; J. Nijman, 9 gespeeld, 3'/- punt; S. de Boer, 8 gespeeld. 3 punten; P. van Hoven, 7 gespeeld, 3 pun ten; F. Jongkind. 7 gespeeld, 3 punten; J. Slikker, 8 gespeeld, 27a punt; M. Pran ger, 7 gespeeld. 1 punt; A. Ligthart 6 ge speeld, 0 punten. De voortgezette onderlinge wedstrij den voor de wintercompetitie luiden: A. de RooiP. Obdam 01, J. Kooi M. Pranger 10, J. Slikkervan Ho ven 1/2, AppelF. Jongkind 10, A. Burger?W. Speets 01, M. Pran gerJ. Nijman 01, A. NijmanC. Mazereeuw 10, P. van HovenW. Speets 10, R. van WezopP. Obdam 10, A. LigthartJ. Kooi 01, P, Ob damJ. Nijman 10, M. PrangerR. van Wezop 01. DE ROOS VAN STAMBUL De Alkm. Operette-Ver. geeft Zondag haar laatste opvoering van de mooie operette „De Roos van Stamboel". Gezien het succes dat deze vereni ging bij haar eerste opvoering heeft geoogst twijfelen wij er niet aan dat ook Zondag weer voor 'n volle zaal ge speeld zal worden. Militairen varen thuis Aan boord van het troepentransport schip „Groote Beer", dat op 12 Januari te Amsterdam wordt verwacht, bevin den zich o.a.: M. den Hartigh. Frans Halsstraat 3, Alkmaar; J. C. Hogenes, Kerlclaan 27, Heiloo; N. C. Dekker, Pa ter Nosterstraat 6, Alkmaar; W. van Osch, Gerard Doustraat 26, Alkmaar; F. E. Vos, Molendwarsstraat 1, Heiloo; E Gey, Studler van Surcklaan 14, Ber gen; J. Luitjes, Dokter Schaepman- plein 1, Alkmaar; N. van Ammers, Rippingstraat 44, Alkmaar; D. Bart, N. G. Piersonstraat 37, Alkmaar; C. H. van den Berg, Schuine Hondsbosse- laan 23, Heiloo; C. J. van de Gragt. Bovenweg 44, St. Pancras; A. Manlkus, hotel „Ingeborg", Bergen; I. N. Mers- sie, Ruïnelaan 29, Bergen; R. C. P. Poeteray, Marine Mess „Ingeborg", Bergen. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna M., d. van J. Bleeker en D. M. den Nijs. Getrouwd: Eugène Th. Poppe en Jo hanna J. Iken. Overleden: Maartje de Boer, 87 jaar, wed. van P. Prins. Guurtje van Teunen- broek, 85 jaar, wed. van J. J, van der Linden. - Antje Schoen, 65 jaar, gehuwd met K. Bos. POST VOOR DE „CHITRAL" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepensehip „Chitral", welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Ja nuari in Nederland ter post worden bezorgd. Levensdrang Het was een triest geval met dat schaap gisteren. In de vrachtauto op weg naar het Slachthuis was het over de goede zijden van het aardse bestaan gaan nadenken en had hierbij gecon cludeerd dat het zich nog geenszins rijp achtte om veranderd te worden in coteletten en beenderenlijm. Derhalve nam het dier de benen, zodra het op het Slachthuisplein was uitgeladen en rende vastberaden de poort uit, onmid dellijk gevolgd door zijn bewakers. Via de Helderseweg kwam het al dra in een 'weiland terecht, net zo'n wei land als dat waarin het een zorgeloze jeugd had doorgebracht. Juist begon het schaap zich af te vragen of het niet allemaal een angstige droom was ge weest, toen de zeer tastbare achtervol gers naderbij kwamen en het dier zijn hopeloze vlucht moest voortzetten. Als een ranke ree sprong het in zijn doodsangst over allerlei hekken en kwam uiteindelijk weer op de Hel derseweg terecht. Hier liep het met zijn kop tegen een bestelauto op, die notabene ernstig werd beschadigd. Hei schaap zelf scheen de botsing amper te bemerken en rende voort in de rich ting van het spoorwegemplacement in zijn tragische worsteling om leven en vrijheid. Op het spoorwegterrein werd het uitgeputte stuk wolvee ten slotte ingesloten en gearresteerd. De slachtbank was het droeve einde van een kortstondige vrijheid. Medewerking van B. en W. hiervoor onontbeerlijk Er bestond grote belangstelling bjj de ontwikkelings- en ontspannings verenigingen te Heiloo voor de plan nen tot stichting van een dorpshuis Dat bleek Maandagavond in dc Oude Herberg, waar niet minder dan 16 ver enigingen aan de besprekingen deel namen, die op initiatief van de heer N. Majolee werden gehouden. De heer N. Majolee wees in zijn openingswoord op het rijke vereni gingsleven ter plaatse, hetwelk echter geremd werd door gebrek aan vol doende ruimte voor de noodzakelijke bijeenkomsten. Vooral de jeugdvereni gingen ondervinden van deze omstan digheid groot nadeel. De ontwikkelingsverenigingen zou den hun werk kunnen uitbreiden, ter- Experiment met geestes zieke kreeg een tragisch verloop Er was natuurlijk niets tegen, dat Arie K. op een intiem fuifje een bor reltje was gaan drinken. Dat tpj er echter zoveel had gedronken, dat hij zich niet meer kon herinneren een damesfiets op de Oudegracht te heb ben wegenomen, nam de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyi, hem wel kwalijk. Daarom stond Arie gister middag voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar terecht, waar hij ook de president, mr. A. D. van Regtcren Al- tena, vertelde „schijnbaar" iets te veel te hebben gedronken. Dat van die fiets kon hy zich nog steeds niets herinne ren, doch de feiten spraken voor zich zelf. De rapporten, welke een psychiater en een reclasseringambtenaar over hem hadden uitgebracht waren wei nig hoopvol. Er werd gesproken over een doortrapte deugniet, die sluw en berekenend was. De psychiater meen de, dat slechts een onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring een oplossing zou kunnen zjjn. Nadat de fietsendiefstal was behan deld, droeg de officier nog een andere zaak voor, Arie had zich namelijk nog met de verkoop van loten bezig ge houden. De verlotende instantie had door zijn medewerking een schade van ruim 48.— moeten accepteren. Dit bedrag, de opbrengst van de verkoop van een aantal loten, was Arie „kwijl geraakt". Op welke manier kon hij evenmin vertellen. Mr. Holsteyn meen de, dat verdachte voor een zware strat in aanmerking kwam. Anderhalf jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijk ter beschikking stellen van de rege ring was de eis. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Een merkwaardig probleem. De Alkmaarse arrondissements rechtbank kwam voor een merkwaar dig probleem te staan, toen Jacobus M. die in de St. Willibrordus-stichting te Heiloo wordt verpleegd voor de ba lie verscheen terzake van verduiste ring van een schrijfmachine. Hij had deze in huurkoop van een Alkmaarse firma ontvangen doch verkocht ze voordat ze aan de firma was afbetaald. In 1947 had M. ook al voor de rechters gestaan, maar was van rechtsvervol ging ontslagen en ter beschikking van de regering gesteld, omdat hp niet over al zijn geestvermogens beschikte. Hij was opgenomen in de psychiatrische inrichting te Heiloo, waar men best over hem te spreken was. Zelfs zo, dat hü een zekere mate van vryheid ge noot en bij wyze van experiment als colporteur werd tewerkgesteld. Het experiment mislukte volkomen, toen M. het rech e pad verliet en de schrijf machine aan de man bracht. Hetgeen hem bij de middagzitting ondersteunde bestond uit een verdedi ger, mr. Jonker en een doktersverkla ring, waarin een arts aanvoerde, dat strafoplegging aan deze verdachte volstrekt zinloos zou zijn. De officier van Justitie was het hiermede niet eens. Hy meende, dat. nu het langs deze weg mislukt was, verdachte op een andere manier van de maatschappij diende te worden ver wijderd en eiste 1 jaar gevangenis straf. M.'s raadsman betoogde, dat het ln psychiatrische inrichtingen de ge woonte is de patiënten vertrouwen te schenken en dat dit vertrouwen uiter aard wel eens wordt beschaamd. Maar daarvoor werkt men dan ook met geesteszieken. Mr. Jonker stelde het zo: „Is verdachte toerekeningsvat baar? Wel, dan hoeft hij niet in Hei loo te zitten. Is hy het niet? Waarom moet hij dan de gevangenis in, waar hy waarschijnlijk niet beter zal wor den. En moet de maatschappij tegen deze verdachte beschermd worden, dan is zy dat in elk geval óók als M. in Heiloo wordt verpleegd. De officier repliceerde, dat de prak tijk het tegendeel heeft uitgewezen. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. Verkeerde opleiding. De' jeugdige Alkmaarder Hendrik L. had in Alkmaar een transportfiets gehuurd om in Haarlem handel te gaan drijven in oud papier. Twee dagen ging dat goed, maar toen Hendrik de twee de dag een hoeveelheid papier van de hand deed, verkocht hij meteen, maar de transportfiets. „Wat is er met het geld gebeurd?" informeerde de pre sident. Even tilde verdachte zijn han den op en zei schuchter: „Opge maakt". De Haarlemse politierechtér had reeds met deze jongeman, die zo als de president opmerkte, in het mi lieu van orgeldraaiers een verkeerde opleiding had gehad, kennis gemaakt. Daarom eiste de officier een jaar jeugdgevangenis. De zaak werd aan gehouden om te onderzoeken of de mo gelijkheid bestond, dat verdachte na jeugdgevangenis in een opleidingskamp voor schippers kon worden opgenomen. Andries R, en zijn tijdelijke compag non Jan H., beiden uit Alkmaar, ston den terecht, omdat zij op een afgeslo ten, doch voor handige jongens niet moeilijk te betreden terrein een partij koperdraad hadden gestolen. De waar de daarvan bedroeg ongeveer f 600. Opkopers hadden voor verdere distri butie zorggedragen. De zaak tegen Andries en Jan, die beiden al meer ver oordeeld waren (zij het dat Andries bij vorige bezoeken in gezelschap van andere collega's verscheen) was dui delijk genoeg. De officier meende, dat een strenge straf tegen Andries, die in verband met een proeftijd, opge legd voor een ander delict de drei ging van negen maanden hechtenis rond zich voelt waren, wel op zijn plaats was. Bij de vorige gelegen heid in Mei 1950, had de officier zich verzoend met het idee, dat Andries door vrienden zou zijn overgehaald. Bovendien wachtte er 'n betrekking op Andries en hij zou zijn kansen verspeeld hebben, als hij inge volge de eis zes maanden had moeten zitten. Het was toen drie maanden on voorwaardeiyk en negen maanden voorwaardelijk geworden. „Klaarblijke lijk heeft de verdachte de kop in de wind gegooid", aldus mr. Holstein, die zeide, dat het moment voor het eisen van een zv-are straf thans gekomen was. De eis luidde één jaar. De compagnon, Jan H., kwam er genadiger af: acht maanden met af trek, welke laatste bepaling ook gold voor Andries, De verdediger van het tweetal, mr. Avis, bracht verzachtende omstandig heden naar voren. Het leven was An dries wel moeilijk gemaakt. Hij heeft een gebrek aan een pols en ontvangt een uitkering van Sociale Zaken, die wel wat te weinig is. Als Andries werk heeft schünt men geen kind aan hem te hebben, maar zodra komt de ledig- wijl op ander terrein ook veel nuttigs tot stand zou zijn te brengen, o.a. ten behoeve van de ouden van dagen. Is er een „dorpshuis" dan kan men ge zellige middagen voor hen organiseren. Er zouden clubs voor handenarbeid etc. kunnen worden opgericht. De moge lijkheden daartoe ontbreken nu ten enenmale. De openbare lagere scliool heefteven- eens behoefte aan een lokaal voor handenarbeid. De gelegenheid om tot stichting van een dorpshuis te komen is thans gunstig, omdat het schoolhuis dat twee ruime lokalen bezit is vrij gekomen. Drie verenigingen makpn reeds gebruik van een deel van de ruimte in het gebouw. Spreker wekte de aanwezigen op, om op korte ter mijn beslissingen te nemen en memo reerde tevens, dat steun van het ge meentebestuur onontbeerlijk is Hij verwachtte van deze zijde een welwil lende houding. Na de inleiding had een hoogst in teressante gedachtenwissëling over dit onderwerp plaats, waaruit duidelijk naar voren kwam hoe noodzakelijk de totstandkoming van een „dorpshuis" is. Betreurd werd dat het gemeente bestuur weinig voor de jeugd deed, terwijl zo vaak op de jeugd wordt rf- gegeven. Overleg met B. en W. Ook de financiële zijde van 't vraag stuk werd onder de loupe genomen. Wethouder Rus, die als belangstellen de aanwezig was, meende, dat eerst dc financiële mogelijkheden bekeken die nen te worden, betreffende de huur en eventuele onderhoudskosten. Daarna kan men met B. en W. in overleg treden. De heer Rus had eveneens ds wens tot stichting van een dorpshuis te komen. Ten slotte werd besloten volgende week wederom een bijeenkomst te houden waarop de vertegenwoordigers van de verschillende organisaties ge gevens zullen verstrekken over de be dragen, die zij eventueel kunnen mis sen voor huur ete. De gehele exploi tatie zal dan behandeld wbrden en doorgezonden aan B. en W. Daarna zal een onderhoud met het college wor den gevraagd. De heer Majolee sprak aan het slot van de avond de hoop uit, dat de plannen van dc stichting van een dorpshuis mogen slagen. Hij spoorde de organisaties aan wanneer zij wil len deelnemen aan het voorbereidende werk, zich in verbinding te stellen met het correspondentie-adres Schuine Hondsbosschelaan 62. heidWij vroeg voor Andries drie maanden onvoorwaardelijk en negen maanden voorwaardelijk met een rui me proeftijd. Over Jan H. is nog geen reclasseringsrapport uitgebracht en derhalve verzocht de verdedigers daar nog op te wachten. Ov£r veertien da gen volgt de uitspraak.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2