Dwight D. Eisenhower maakte een typisch Amerikaanse carrière Jglf Akkertje Pseudo-vogel pest in Waterland leidt tot algeheel vervoerverbod van pluimvee Krijgsroem en eerbetoon konden zijn eenvoud niet breken P.v.d.A. steunt het regeringsbeleid SNJLBWmMM u Kruitdamp en de geur van gebakken spek Zeg maar „Ike" IJs-verkenning per vliegtuig Constellation ramde een benzineopslagplaats Kamerlid Ritmeester in ziekenhuis opgenomen Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Hoop op hervatting der onderhandelingen met de Indonesische regering Van der Goes van Naters gaf eigen mening ABDIJSIROOP S€ou gevat VOOR DE TWEEDE KEER BINNEN HET JAAR De pluimveemarkt van Purmerend gesloten Vijf bedrijven zijn besmet SpoorvanKroningssteen? weet niet wat U mist! WOENSDAG 10 JANUARI 1951 CVan onze Haagse redacteur) pENERAAL DWIGHT D. EISENHOWER, de „legendarische" zouden wij bijna zeggen, de man, die de Duitse legers in 1945 op de knieën dwong, bezoekt vandaag Den Haag om er besprekingen te voeren met regeringspersonen en militaire autoriteiten, met het oog op de voorbereiding van zijn werkzaam heden ais opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten. Wie is eigenlijk deze Eisenhower, die door millioenen oudstrijders en burgers familiaar „Ike" genoemd wordt en die tot een zo hoge en verantwoordelijke post geroepen is? Een ver tegenwoordiger uit een oud geslacht van ijzervreters? Allerminst; het was in Eisenhowers familie geen traditie om een militaire loopbaan te kiezen. „Ike" stamt af van emigranten, die in 1732 met een aantal geloofsgenoten naar Amerika trokken. Oorspronkelijk waren de Eisenhowers uit Duitsland afkomstig, doch zij verlieten dit land om aan de vervolgingen te ontkomen en vestigden zich in Zwitserland en Nederland, waar ruim een eeuw lang leden van het geslacht Eisenhouwer gewoond hebben. In 1732 kozen Ike's voorouders zich Pennsylvania in de Verenigde Staten tot woonplaats. TOEN de beroemde legeraanvoerder twee jaar oud was, verhuisde zijn ouders naar Abilene (Kansas), welke stad Eisenhower beschouwt als de plaats, waar hij thuis hoort. „Als mijn taak voltooid is, hoop ik naar Abilene terug te gaan om daar mijn laatste da gen te slijten", zo heeft hij verklaard. In hun jeugd werkten de zes zoons van de Eisenhowers de zevende overleed reeds op jeugdige leeftijd in de tuin; zij zorgden voor de kippen en molken de koe. Dwight had geen hekel aan dit werk en koken vond hij zelfs prettig. Zijn moeder zegt, dat hij letterlijk alles kon klaar maken en zelf beschouwt hij zich nog steeds als een expert op dit gebied; hij houdt er van in zijn keuken te kokkerellen. Zijn speciali teiten zijn groentesoep en gebakken eieren. Dwight hield van sport; hij voetbal de en speelde base-ball en werd in zijn jonge jaren als een van de beste athle- ten van zijn school beschouwd. Geschiedenis, zijn lievelingsvak. DP school blonk Dwight uit in ge- schiedenis en wiskunde. Hij koes terde een zo grote belangsteling voor de historie, dat zijn leraren hem extra grote taken opgaven om de andere leer lingen een kans te geven hun werk af te krijgen. Toen hij achttien jaar oud was, deed hij met goed gevolg eind examen, waarna hij ruim een jaar lang op veebedrijven in de omgeving van Abilene werkte, ziin vader hielp en als brandweerman of op de ijsfabriek werkzaam "was, "vóór hij plannen voor de toekomst begon te maken. Zijn belangstelling voor de levens beschrijvingen van grote veldheren bracht hem er toe een militaire loop baan te kiezen. Daarom ging hij aan de academie van West Point studeren, al waar nij bij sportwedstrijden tweemaal zijn been brak. In Juni 1915 voltooide hij zijn studie en werd als tweede lui tenant ingedeeld bij het 19de regiment infanterie te Fort Sam Houston in Texas. Daar ontmoette hij zijn vrouw Mamie Doud, die toen 19 jaar was. Op 1 Juli 1916, de dag waarop hij eerste luitenant werd, traden zij in het huwe lijk. Aanvankelijk leek het of Ikes leef tijd hem in zijn militaire carrière par ten zou spelen. Toen hij reeds de vijf tig gepasseerd was, was hij nog steeds kolonel en zelf vermoedde hij, dat hij het wel nooit verder zou brengen. Zijn superieuren dachten er echter anders over. Op 28-jarige leeftijd werd Eisen hower onderscheiden met de Distinguish- ted Service Medal voor zijn ijver en bekwaamheid als commandant van een tanklopleidingkamp te Campcolt in Pennsylvania. Hij richtte een verzoek tot de autoriteiten om met zijn troep uitgezonden te worden naar het front in Frankrijk. Aanvankelijk werd het verzoek afgewezen en toen het einde lijk werd ingewililgd en Eisenhower zich aan boord bevond van het troe pentransportschip dat op het punt stond uit te varen, kwam het bericht, dat er een wapenstilstand gesloten was. Het was 11 November 1918.... Ike zet studie voort. MA 1918 bleef Eisenhower zijn studie voortzetten. Hoewel een tank-des kundige, werd hij enthousiast voor het luchtwapen en haalde op 47-jarige leeftijd zijn vliegbrevet. Steeds ge wichtiger taken werden aan hem op gedragen. Vijf dagen na de Japanse aanval op Pearl Harbour, op 7 Decern ber 1941, ontbood het ministerie van Oorlog Eisenhower in Washington, waar hij belast werd met de leiding van de afdeling oorlogsplannen van de ge nerale staf van dit ministerie. Op een zekere dag in Juni 1942 riep generaal George C. Marshall, de chef staf van het Amerikaanse leger Ike bü zich en deelde hem mede: „U wordt naar Engeland overgeplaatst om het bevel over onze divisies op het Euro pese strijdtoneel op u te nemen. Wan neer kunt u vertrekken? Eisenhower stond perplex, doch zei zonder blikken of blozen: „Morgenochtend", Opperbevelhebber. JN de daarop volgende maanden voer de Eisenhower het bevel over de ge allieerde strijdkrachten, die deel namen aan de invasie van Noord-Afrika, de operaties op Sicilië en in Italië en de landing in Normandie; tevens leidde hij de veldtocht, die hem en zijn troe pen dwars door Europa voerde. Als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten was hij dank zij zijn genialiteit, zijn vooruitziende blik en zijn grote leidersgaven in staat een mi litair apparaat te organiseren, dat won derbaarlijk goed functionneerde en nauwkeurig volgens een van te voren vastgesteld tijdschema opereerde, ter wijl hij bovendien ernstige conflicten tussen de troepen van de meer dan tien verschillende nationaliteiten, waarover hij bevel voerde, wist te voorkomen. Na in het begin van 1948 zijn mili taire functie neergelegd te hebben, werd hij op 7 Juni van dat jaar be noemd tot dertiende president van de Columbia Universiteit. Deze benoe ming was in de Verenigde Staten zon der precedent. Hij was de eerste Ame rikaanse generaal, die belast werd met de leiding van een universiteit van dit formaat. Zeg maar „Ike". JJISENHOWER, de man met achttien ere-doctoraten van Amerikaanse en andere hogescholen en universiteiten en met ruim veertig ridder-orden van veertien landen, leze Eisenhower, die ir het middelpunt van de publieke be langstelling staat, dankt zijn populari teit niettemin voor een deel aan zijn bescheidenheid. Zijn snelle promotie in de oorlogs- Ingenieurs van de algemene dienst van Rijkswaterstaat en de dienst der Zuiderzeewerken hebben gisteren met een door de luchtstrijdkrachten ter be schikking gesteld vliegtuig een tocht gemaakt langs en over het IJselmeer ten einde de ijstoestand in ogenschouw te nemen. Gebleken is dat de vaarweg van Am sterdam naar Harderwijk ijsvrij is. Ten Noorden van Harderwijk bevindt zich nog ijs en drijfijs, zodat de bootdien sten van Amsterdam naar Kampen Zwolle en AmsterdamMeppel nog niet kunnen worden uitgevoerd. In het midden van het IJselmeer ligt nog een grote ijsvlakte, die op enige afstand van de kust van Noord-Holland begint en tot aan de Noordoostpolder door loopt, met een uitstekende punt ten Noorden van Harderwijk. Enkhuizen is ijsvrij, langs de Friese kust bevindt zich echter nog een ijs- gordel, zodat de bootdienst Enkhuizen Stavoren nog niet in de vaart kan worden gebracht. Aan de Friese kust ligt het ijs op sommige plaatsen tegen de dijk opge schoven. EISENHOWER welkom jaren heeft niet de minste verandering in zijn opvattingen en manier van op treden gebracht. Toen een journalist hem eens vroeg, hoe hij aangesproken wilde worden, antwoordde hij, dat hij het liefst Ike genoemd werd. Zijn ruim veertig onderscheidingen vormen voor hem geen beletsel bij zijn bezoeken aan Abilene de mensen, met wie hij reeds lang bevriend is, telkens weer op te zoeken en deze vriendschappelijke be trekkingen hebben onder zijn lange afwezigheid niet geleden. Zijn stadge noten zeggen, dat hij de mensen die hij op straat genkomt nog even vlug her kent als vroeger en dat hij ervan houdt met zijn vrienden 's ochtends in het café van Joner's een praatje te maken. In het huishouden van de Eisenho wers gaat het ongedwongen toe; hier zwaait mevrouw Eisenhower de scep ter. De Eisenhowers hebben een zoon, John genaamd, die eveneens aan de militaire academie gestudeerd heeft en kapitein in het Amerikaanse leger is. Hij is gehuwd en heeft 'n zoon, Dwight David Jr., die op 31 Maart 1948 gebo ren is. Het Hdbl. meldt, dat het lid van de Tweede Kamer voor de VVD, de heer G. Ritmeester, oud-burgemeester van Den Helder, in de week vóór Kerstmis in Den Haag door de gladheid is ge vallen, waardoor zijn pols brak. De vo rige week is hij nu bovendien voor een niet met de val verband houdende operatie in het ziekenhuis Bronovo te Den Haag opgenomen. Zijn toestand die zich na de operatie aanvankelijk nogal zorgelijk liet aanzien, is, naar het blad uit zijn naaste omgeving vernam, thans bevredigend te achten. Het laat zich evenwel in ieder geval aanzien, dat het vrij geruime tijd zal duren, alvo rens de heer Ritmeester weer aan het parlementaire werk zal kunnen deel nemen. De Veiligheidsraad had een onderonsje De Veiligheidsraad heeft -op onoffi ciële wijze vergaderd ten huize van zijn voorzitter in Januari, de Ecua- doriaanse afgevaardigde dr. Antonio Quevedo. Verklaard wordt dat de le den „op vriendschappelijke wijze van mening wisselden over het programma van de in Januari te houden bijeen komsten en de daarop te behandelen onderwerpen." In de komende dagen zal worden uitgemaakt wanneer de vol gende bijeenkomst zal worden gehou den. Ned. Eiftalcfub uitgebreid De Nederlandse Klftalclub is uit gebreid met Kuneman (H.B.S.), Dijk graaf (A.G.O.V.V.) en Busscher (En schede), zodat het gezelschap thans uit 15 man bestaat. De bedoeling is dit aantal geleidelijk te vergroten met andere spelers nadat zij door hun pres taties bewezen zullen hebben, dat zij voor opneming in de club in aanmer king komen. PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK OP 20 MEI De Oostenrijkse regering heeft eer, wetsontwerp goedgekeurd, volgens het welk de nieuwe president bij landelijke verkiezing op 20 Mei gekozen zal wor den. Het wetsontwerp moet nog door het parlement goedgekeurd worden. Een Constellation van de British Overseas Airlines is bij het landen, na een oejenvlucht, op het vliegveld Filton bij Bristol in een benzineopslag plaats, waar zich duizenden liters benzine bevonden, terecht gekomen Wonder boven wonder brak er geen brand uit. Twee leden van de uit zes koppen bestaande bemanning werden licht gewond. Het vliegtuig op de plaats van de botsing. Duidelijk is het gat te zien, dat in de neus van het toestel ontstond. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring uit gegeven, waarin de mening wordt ge uit, dat bet voortduren van het ge schil tussen Nederland en Indonesië aanleiding dreigt te geven tot span ningen, waarvan de gevolgen, zowel voor ons iand. als voor Indonesië zeer nadelig kunnen zijn en dat getracht moet worden het geschil alsnog te regelen. In deze verklaring stelt het partij bestuur vast, dat de Nederlandse re gering blijk heeft gegeven niet vast te houden aan de uitsluitende Neder landse souvereiniteit over Nieuw Gui nea, zulks in tegenstelling tot de hals starrige houding van verschillende po litieke partijen. Voorts is men van mening, dat het standpunt der Neder landse regering, tijdens de conferentie ingenomen, 'n aanvaardbaar uitgangs punt vormt voor verdere onderhan delingen en men spreekt de hoop uit, dat beide regeringen er alsnog in zul len slagen op deze basis de onderhan delingen opnieuw te beginnen. Maak Uzelf niet wijs, dat ademigheid „Nu eenmaal Uw gestel hoort!" Neem het snel, werkende, verzachten de middel, dat het taaie en gevaarlijke slijm oplost: AKKERS De kapperszaak van Heinrich Hoecken- dorf in Charlottenburg in de Britse sec tor van Berlijn, is een zeer merkwaar dige. Zij is n.l. ingericht als museum en geheel gevuld met voorwerpen, die door „figaro's" in vroeger dagen werden ge bruikt. Men vindt er o.m. Venetiaanse spiegels uit de 17e eeuw, scheerstoelen en toiletartikelen uit de regerings periode van Louis XVI, antieke zeep bakjes, kammen, scheerapparaten en borstels, poederdozen enz. Zelfs een kinderknipstocl in de vorm van een olifant (op voorgrond), die honderd jaar geleden gebruikt werd, is aanwezig. Hoeckendorf ziet zich thans echter ge noodzaakt zijn unieke en vroeger goed beklante zaak te verkopen, daar vele West Berlijners zich thans in de Oos telijke Sector, waar zij met Oostmarken kunnen betalen en voor de helft goed koper uit zijn, laten knippen en sche ren. Als voorwaarde heeft hij echter gesteld, dat de gehele verzameling, wel ke hij gedurende een groot deel van zijn leven bijeen heeft gebracht na de koop in tact moet blijven. Neem 'n NOORSE VREDESOPROEP Vijf Noorse parlementsleden van de vijf belangrijkste partijen, hebben een oproep voor wereldvrede gepubliceerd, welke door alle Noorse couranten op de voorpagina is afgedrukt. Deze oproep is door vele vooraanstaande Noren, waaronder eerste minister Gerhardson, ondertekend. Verlangd wordt een in ternationale wetgeving en orde, die be rusten op de rechten van de mens, zo als door de Verenigde Naties is om schreven. De vrede zou verdedigd moe ten worden door een strijdmacht, be staande uit vrijwilligers van alle lan den, die tevens het gebruik van atoom wapens en gifgassen zou moeten tegen gaan. (Van onze speciale verslaggever) Van het drukke gedoente op marktdag in Purmerend is de pluimveemarkt maar een onderdeeltje. Maar wanneer dat schakeltje ontbreekt, is er iets on bevredigends aan dat Dinsdagse gebeuren. Zo gister. De kippen ontbraken op de Purmerender markt. Weer is de pseudo-vogelpest er de oorzaak van. Voor de tweede keer binnen een jaar is deze gevreesde pluimveeziekte in Waterland geconstateerd, en moest er een vervoerverbod worden afgekondigd. Reeds moest van vijf bedrijven de pluimveestapel vernietigd worden. Het geschiedde in de destructor van Purmerend. Totaal drie- a vierduizend beesten vielen er aan ten offer. half jaar heeft de gifstof gelegenheid gekregen alle ziektekiemen, die zich ongetwijfeld in die mesthopen bevin den, onschadelijk te maken. Een paar weken geleden is in Den lip zo'n mest hoop overhoop gehaald en over het land verspreid. Men veronderstelt, dat in het hart van de vaalt nog kiemen zijn blijven leven, die gezonde beesten van een nabijgelegen bedrijf hebben aangetast, Tien dagen nadat dat werk was geschied, werden de eerste ver schijnselen weer in Waterland waarge nomen van deze gevreesde pluimvee ziekte. Acht a tien dagen duurt de in cubatietijd, waarin de ziekte tot ont wikkeling komt. Wat daarna gebeurt, iedere pluimveehouder slaat de schrik om het hart, als hij eraan denkt. De kippen worden gaperig, krijgen diarrhee, vreten niet meer, hebben een vermin derde eierproductie, vertonen soms ver lammingsverschijnselen en krijgen blau we kammen. Ze snakken naar lucht. Nog maar enkele weken geleden was de pluimveemarkt in Purmerend weer in ere hersteld. Zeker driekwart jaar had het vervoerverbod aanvoerver- bod voor de markt) gegolden. De auto riteiten meenden, dat men de vorige epidemie wel onder de knie had. En nu is het dan weer mis en zal er binnen enkele dagen zelfs een vervoerverbod worden afgekondigd, dat zal gelden voor de gehele provincie. De minister is er mee bezig. De verwachting is, dat dit verbod zelfs nog langer zal duren dan de vorige keer. Men rekent in kringen van de pluimveehandel al met een periode van een jaar. Natuurlijk hebben de autoriteiten de wetenschapsmensen onderzocht, waar de besmettingshaard vandaan komt. Dat is moeilijk precies te bepa len. Maar toch heeft men een veronder stelling. Die veronderstelling leidt naar een mesthoop. Er zijn de vorige keer uitgebreide maatregelen genomen, zo goed als die nu getroffen worden. Een van die maatregelen was, dat ook de kippenmesthopen bewerkt zijn met het al-vernietigende natron-loog. Ruim een Wanneer men deze verschijnselen waarneemt, is men niet alleen verplicht, maar is het ook het verstandigst onmid dellijk de autoriteiten te waarschuwen. En voorts natuurlijk de grootst moge lijke voorzichtigheid in acht te nemen Het is immers opvallend, hoe gemak kelijk de smetstof zich laat overbrengen naar andere stallen. Voorzichtigheid zjj eis. De veterinair inspecteur voor de volksgezondheid in deze provincie, dr. Scholten uit Haarlem, weet er opval lende staaltjes van te vertellen. Wan neer wij dan ook bij hem belanden om informaties te krijgen, vraagt hij ons met de grootste klem aan te sporen tot voorzichtigheid. Ten eerste moet de pluimveehouder, op wiens bedrijf de pseudo-vogelpest geconstateerd werd, de mensen zoveel mogelijk van zijn erf weren. Hun, die niet zeer dringend bij de betreffende pluimveehouder moeten zijn, wordt ernstig afgeraden het be smette erf te bezoeken. En dan dienen de pluimveehouders ervoor te waken, dat eierkisten in de hokken geplaatst worden. Ze kunnen de smetstof gemak kelijk overbrengen. Het kan al ge schiedt zijn, voordat ontsmetting aan de eierveiling in Den lip plaats vindt. Het grootste gevaar schuilt in de non chalance van de mensen, volgens dr. Scholten. Men houdt onvoldoende reke ning met de enorme besmettingsmoge lijkheden .Zelfs de eieren van de zieke kippen bevatten het virus. Ook deze zullen dus vernietigd moeten worden. Dr. Scholten deelde ons nog mede, dat men de huidige epidemie niet met nieuwe entingen te lijf gaat. Een na deel van de entingen is, dat de geënte kippen thans smetstofhaard kunnen zijn, wanneer ze met smetstof in aanraking gekomen zijn zonder zelf ziek te wor den. Hun enting houdt een spontane infectie tegen. Bij de huidige epidemie zijn kippen betrokken, die deze zomer ingeënt werden. De immuniteit duurt doorgaans maar een maand of drie. De fractie-voorzitter van de PvdA, de heer M. v. d. Goes vein Naters, heeft, om misverstanden over het in terview op 4 Januari te voo. komen, medegedeeld, dat hij geenszins nam.T.s de Partij van de Arbeid heeft gesp o- ken, terwijl ook de Kamerfractie can het feit van het interview geen voor kennis heeft gehad. De Londense pers meldt, dat een jon ge tuinman bij toeval in een ruïne in Westminster een, naar het schijnt, eer ste spoor heeft ontdekt van de on langs uit de Engelse kroningszetel ont vreemde „Stone of Scone" Wat de tum- man vond is een bedrukte kaart in eikenhouten lijst, zoals deze voor de kroningszetel heeft gestaan en waarop de gegevens over de vervaardiging en de maker van de zetel vermeld staan. De politie heeft nu een nauwkeurig on derzoek ingesteld in de ruïnes in de om geving van Westminster Abbey. Geruchten over mutaties in het1 Indonesische kabinet De geruchten over een komende ver andering in het Indonesische kab'-.et zijn niet van de lucht, nu de pc ij- loze minister van defensie, Halim. we- ge ziekte is afgetreden. In sommige kringen spreekt men van de opnem'ng van de PNI in het kabinet, waartoe de partijloze ministers van Binnenlandse Zaken Assaat, Handel en Industrie Djuanda en Voorlichting Pellaupersy, zich bereid zouden hebben verklaard hun portefeuilles beschikbaar te stel len. In regeringskringen werd mede gedeeld, dat binnenkort wijzigingen te verwachten zijn door de benoeming van een nieuwe minister van Defensie en voorts van een nieuwe minister van Staat, in plaats van de afgetreden mi nister Harsono. Deze wijziging houdt evenwel geen verschuiving van de po litieke basis in, zodat de partij ei ver houding in het kabinet ongewijzigd zal blijven. Dinsdagmiddag is de 34-jarige wielrijder J. O. in de Gouverneurlaan te Den Haag onder een vrachtauto ge raakt. De wielrijder overleed ter plaatse. Als U nog geen si garen - roker bent, dan is het hóóg tijd dat U het wordt! Neem vooral de tijd voor Uw eerste si gaar! Een sigaar smaakt beter en is véél gezonderook zónder inhaleren volmaakt rook genot! Is toch maar je ware!

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3