3 JIMMY BROWN ALS BOKSER jPPmois Westfries musicus schreef een nieuwe operette *sHQEE)3!K Is het repertoire hiermee verrijkt? Hflltoemeii dames Veertigjarige Dambord trekt de jeugd Schaak-grootheden naar Beverwijk Het Radioprogramma ZWITSALETTEN ais het gaat om de Jgl abak - «an ilbury shaff! gxxxxxxxxx xxxxxxxxxx DAGEN I xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Karei en de rode ballon Een gezellige rebus I WOENSDAG 10 JANUARI 1951 15. „Probeert u het nog eens in het dorp", heeft de bediende van pension „Zeezicht" tegen Pim, Pam en Pom gezegd. Nu, dat hebben ze gedaan, maar overal hebben ze hun neus gestoten. Nergens is meer een plaatsje vrij. Toen hebben ze eerst maar een broodje ge geten in een winkel. „Voordat ik van de graat val", heeft Pim gezegd en nu staan ze voor een winkel met strand- artikelen: scheppen, emmertjes, tenten, ballen, visnetten en nog veel meer. „Zeg", begint Pam aarzelend. „Als we nu eens een tent huurden. Dan hebben we zelf een pension". Hij kijkt z'n broertjes een beetje verlegen aan, als of hij bang is dat ze hem elk ogenblik zullen gaan uitlachen. Meestal hebben ze niet veel met z'n ideeën op. Maar voordat Pim of Pom hem antwoord kunnen geven, klinkt er een stem. Het is de stem van de winkelier, die onge merkt in de deur is komen staan. „Groot gelijk, jongeman", zegt hij. „Voor vijf gulden verhuur ik jullie een tent"! De première is aangekondigd van de nieuwe operette „Artistenleven", ge componeerd door de Westfriese musi cus Gaston Simon (Siem Pluister). Het feit, dat een Nederlandse componist tevens een Westfriese musicus zich zeggenVoor de handen niets beter dan H AM E A-GELEI. Binnenkort bestaat de Nederlandse Dambond veertig jaar en ter gelegen heid hiervan zullen in het gehele land jeugdwedstrijden worden georgani seerd. De kampioen van iedere pro vincie wordt beloond met een gratis week vacantie in een plaats op de Ve- luwe, waar de Nederlandse Dambond dan gelegenheid heeft te laten uitma ken wie de sterkste jeugdspeler van Nederland is. Het is duidelijk, dat de Dambond voor dit gyote tournooi medewerking behoeft van de provinciale bonden, van de districten en van de verenigingen. In eerste instantie is liet de taak van de verenigingen om in hun omgeving een tournooi te houden. De winnaar daarvan komt al dichtbij de vacantie op de Veluwe. Aan deze jeugdwed strijden mogen ook niet-leden van de bond deelnemen en het ligt in het voornemen de scholen in te schakelen. In het algemeen wordt gedacht aan deelnemers van zeventien tot twee en twintig joiar. De verenigingen moeten vóór 1 Mtiart a.s. met hun serie gereed zijn. tot dit genre aangetrokken gevoelt, stemt tot vreugde, want de operette-lit teratuur, en zeker de Nederlandse, is nu juist niet hijzonder rijk. Of de compo nist zich in dit werk bij de avant-garde schaart of zijn inspiraties in het gebrui kelijke procédé heeft gevat, dit alles zal ons op Zondag 21 Januari in de toneel zaal van hotel „Prins Maurits" te Nieu we Niedorp worden geopenbaard. Nie- dorps Gemengd Koor onder directie van de dirigent J. W. Harmsen uit Hoorn zal het werk in eerste uitvoering bren gen. De inhoud van de operette „Artis tenleven" is contrasterend en bewogen en de tekst moet vlot en geestig zijn. Verscheidene malen is jreeds de aan dacht op de componist Gaston Simon gevestigd, o.a. door Peter Robert. Ook heeft hij reeds diverse werken op zijn naam staan, zodat wij met de beste verwachtingen deze première tegemoet kunnen zien. Benieuwd zijn wij naar de wijze, waarop de moderne dansen, zo als foxtrot, jitterbug en samba, in dit werk zijn ingevoerd. De vocale zowel als de instrumentale eisen schijnen in deze operette door de componist zeer hoog gesteld te zijn en Niedorps gemengd koor heeft er zeer veel studie en moeite voor over gehad om deze schepping voor het voetlicht te kunnen brengen. In vakkringen bestaat voor de pre- mirère van „Artistenleven" een leven dige belangstelling. Wij zullen met ge spannen verwachting naar Gaston Si mons nieuwe werk gaan luisteren. Ms. De samenstelling van de hoofdgroep van het jaarlijkse Hoogoven-schaak- tournooi, dat Zaterdag te Beverwijk begint, is thans definitief. De deelne mers zijn: dr Euwe (Ned.); Donner (Ned.); Q'Kelly, de Galway (Belg.); Kramer (Ned.); Poulsen (Denemarken); VanSeters (Belg.);dr Stumpers (Ned.); Paloma (Finland); G. Kieninger (West- Duitsland) en H. Pilnik (Argentinië). DONDERDAG 11 JANUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgen wijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.30 „De Antwoord man". 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Gram.muziek. 11.45 „Een hen gelaar vertelt....". 12.00 Sopraan en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededeling'en. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Populair concert. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano voordracht. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram.muziek. 16.30 Zendersluiting.' 18.00 Nieuws. 18.15 Wenken voor biljarters. 18.20 Sport. 18.30 Orkestconcert. 19.00 „De Brandweerman". 19.10 Film- en operette-melo dieën. 19.50 Tienjarig bestaan Garderegiment Prinses Irene. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 „De groeten van Nuchteren". 20.15 Avro-aller- lei. 20.20 Philharmonisch-orkest en solist. 21.20 ,,'s Levens spel", hoorspel. 20.40 Gram.muziek 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30-24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Ang'elus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Gram.muziek. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Land- en tüinb ouw-c aus erie18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard". 19.30 „In dienst van het Vaderland". 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws.? 20.05 Radio-Schaakwed strijd Noonvegen—Nederland. 20.06 Gevarieerd programma. 22.00 Gram.muziek. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. DE ANTI-PIJN TABLETTEN Avonturen van Spekje en Knorrelaartje Het voorstel van de Wijze Muis Aan Knorrelaar en Spekje Is, zals 't heet in mensentaal Een spekje naar hun bekje! Vergeten is het circus-plan, En Piko bromt: „zélf weten!" Boos gaat hij heen, maar Lorre wil Graaf mee; licht geeft 't te eten! Ze vinden in het morgenlicht Een boom met kronkeltakken; Ze kloppen schuchter, want de angst Heeft hen toch wat te pakken. 43. Mike Moker ging met Jimmy en meneer Goochum gezellig aan een ta feltje in een hoek van het oefenlokaal wat zitten babbelen. „Die match van ons is nou wel bepaald op 10 ronden van drie minuten", zei hij, „maar na de derde ronde vind ik het welletjes. Dan maak ik er een einde aan. Ik zal je dan een uppercut geven Brown en dan ga je meteen voor tien tellen te gen de planken, 't Is makkelijk, dat je dat van tevoren weet, dan behoef ik niet zo hard te slaan en dan heb jij de volgende dag tenminste geen hoofd pijn. Nou, wat zeg je van mijn voor stel?" Jimmy keek Mike Moker ver baasd aan. „Bedoel je soms, datte....?" Maar voordat hij verder iets kon zeg gen, had meneer Goochum hem ter sluiks een peut tussen zijn ribben ge geven. „Dat is 'n prachtig idee, Mike", zei hij goedkeurend. .Alleen vmd ik drie ronden wat kort. Zouden we er niet twee ronden bij doen? Je begrijpt dat Jimmy een beetje naam moet ma ken". tlCHTE VIRGINIA SHAG DOOR LOULA G. ERDMAN v (90) Beulah Kenzie, thuis terug in haar eigen kamer, legde haar rouwkleren af en trok een huisjapon aan. Haar bewegingen waren vlug en vaardig, beheerst en overdacht. En terwijl ze zich kleedde, overlegde zij de dingen die ze moest doen. Grootvader was altijd het zwaarte punt van het familieleven geweest. Hij was de kracht die allen tezamen hield. Ze kon hem het begt vereenzelvigen met de grote maaltijden, die in het Kenziehuis waren gegeven voor buren en vrienden en verwanten van verschil lende graad, allen rond hem verzameld. Van deze samenkomsten vertrokken de mensen altijd opgefrist en vol inspira tie, opgewekt en gesterkt. Met de gedachte hieraan had ze de hele familie gevraagd vanavond te ko men souperen. Hoe gelukkig zou Groot vader zijn als hij wist, dat het leven in dit huis zoveel mogelijk voortging vol gens de wijze, waarvan hij hield. De meester, zouden komen. Elaine zei dat ze hoofdpijn had. Misschien stond dat in •erband met Barry's naderend huwelijk. Waarschijnlijk had de herin nering aan Barry haar al die jaren ver hinderd een goede vrouw voor Henry te zijn. Beulah had dikwijls waargeno men dat de mensen de goede dingen, die het leven hen bood, niet zagen en apprecieerden. Het leek haar erg tra gisch voor een vrouw om blind door het leven te gaan en nooit de dingen in haar bestaan te zien, die haar vreugde konden bereiden. Beulah trachtte ieder moment van haar leven te genieten, vast gelovend in de menigvuldige vreugden die het bood. Een deel van het geluk in het huwelijk kwam voort uit de noodzaak, en het voorrecht, om in de eerste plaats te denken aan de behoeften en verlangens van een ander. Ze zou een goed souper klaar hebben vanavond. Er was een massa overgeble ven en bovendien had ze een kelder vol ingemaakt zuur en geleien en alle mo gelijke soorten vruchten om aan te vul len wat er was. Ze zou een omelet ma ken. Zij had koffie voor de volwassenen en een overvloed van melk voor de kinderen. Ze zouden allen, om de tafel bijeen zijn en zich met eerbiedige vreugde de daden van Grootvader her inneren en zijn leven hier in de ge meente. Ze wilde Mark aan het hoofd van de tafel zetten, op Grootvaders plaats. Dan zou iedereen weten dat zij en Mark hadden besloten op het oude goed te blijven, zoals Grootvader het had ge wild. Als gastheer en gastvrouw had zij het recht de plaatsen aan tafel te bepa len, en Mark om de zegen te vragen, of iemand aan te wijzen, die het in zijn plaats zou doen. Ze ging snel naar beneden, terwijl ze een schort ombond. De anderen zou den spoedig thuis komen. Zij was blij nog een ogenblik voor zichzelf te heb ben. In het huis heerste een weldadige rust, het leek of iedere kamer, ieder meubelstuk, stilzwijgend zijn goedkeu ring gaf aan wat zij had gedaan. De on dergaande zon wierp haar stralen schuin over de bof, op de bloembedden en het gazon en de grote bomen. Ver derop, in de schuur, waren de knechts aan het melken ze kon het geluid van de melkbussen horen en bij tus senpozen het zachte geloei van de koeien. Een grote rust en zekerheid kwam over haar. HOOFDSTUK Hl Allison vroeg haar vader om een ogenblik te wachten toen ze het station binnenging. Negers zaten op de rand van het perron, zonder te praten, stil rustend. Ze leken deel uit te maken van het landschap. avond, juffrouw Allison", zei een van hen. Ze sprak met hem, zonder zich zijn naam te herinneren. Het was een van hen, die Grootvader placht te helpen. Er waren nu slechts twee dingen waarvan zij zeker was. Het ene was dat Harlan had geschreven en het andere dat hij haar nodig had. Deze dingen wist ze, en ze had nog een ander groot inzicht gekregen, toen zij stil zat te luis teren bij de dienst vandaag. Het leven bestond niet alleen uit de korte tijd dat je hier was. Dit was maar een klein deel, iets voorbijgaands. Je kon geen daden verrichten alleen met het ogenblikkelijke voor ogen. Je kon niet steeds doen wat je dacht, dat vei lig was, of wat je zelf het grootste ge luk zou brengen. Je deed wat er moest worden gedaan en aanvaardde de ge volgen. Je kon het leven evenmin uit de weg gaan als de dood. Er werd gezegd, dat Grootvader op het laatst naar Grootmoeder had ge vraagd. Dat was de band, verder dan het leven, tot in de dood. Het was de band, die Harlan en haai- aan elkaar zou binden, zo uiteenlopend als ze wa ren, en zo onstuimig en zwak en eigen gereid als ze waren. Samen zou het le ven hen nooit helemaal gelukkig ma ken. Misschien, ten leste, zou zij het meest moeten toegeven en zich het meest moeten schikken. Misschien be zat ze de wijsheid en de kracht en de moed niet om het te doen. maar ze zou het proberen. De laatste drie maan< en hadden haar tenminste één ding ge leerd: het leven met hem mocht dan al niet gemakkelijk zijn, maar zonder hem was het een grote en smartelijke leegte. (Wordt vervolgd). mL Karei mocht met zijn moe der mee boodschappen doen. Hij vond dat best leuk hoor. En hoe kon het anders. In iedere winkel hadden de verkoopsters plezier in het ventje en bijna overal kreeg hij een snoepje. „Oh, wat zielig, kijk dat beest daar Spart'len in de grote kom. 't Arme dier zal vast verdrinken Dacht ons muisje, reuze dom. „Wacht, ik ga het beestje redden, 'k Wordt geëerd door heel het land En mijn foto en mijn naam Komen vast en zeker in de krant!" Zonder zich nog te bedenken, Dook Mies in de goudviskom, Maar.... ze kon héél niets van zwemmen. Miesje, doe toch niet zo dom.' Als 'een baksteen zonk ons muisje, Steeds maar dieper naar benee, Kreeg geen lucht meer, zag slechts water, Water, water, als de zee. Miesje sloof bedroefd haar ogen, Maardaar naderde de vis, Die bracht Mies moeizaam naar boven, Het ging langzaam, maar gewis. Zo moest het visje Miesje redden, In plaats dat Miesje redde de vis. Ja, dat komt er van als 'n muisje O zo dom en ijdel is. Maar de laatste winkel spande toch wel de kroon. „Hoe heet jij?" vroeg de me neer achter de toonbank met een lachend gezicht. „Karei, meneer!" antwoordde de jon gen beleefd. „Nou, Karei, dan heb ik iets prachtigs voor je, wacht maar even". Nieuws gierig gemaakt keek Karei de man na die achter in de winkel een deur uitliep. Maar toen hij terugkwam „Nou!! Hoe vind-je dat??" Met grote bewonderende ogen keek Karei naar de prachtige rode ballon die de meneer hem aangaf. Verle gen stamelde hij een paar dankwoorden en liep toen overgelukkig met zijn moe der naar huis, de ballon trots in zijn hand meevoerend. Karei mocht nog even voor het huis spelen voor dat hij naar bed toe moest. Natuurlijk stond hij met zijn ballon in het middelpunt der belangstelling. Maar plotseling vloog er een steentje door de lucht rake lings langs zijn ballon. „Ha- ha-halachte een opge schoten slagersjongen. „Ha- ha, die ballon van jou zal ik eens kapot maken...!!" en weer gooide hij een steen tje. „Nee.... nee, niet doen, niet kapot maken!!" gilde Karei en het kereltje rende naar huis, de ballon tegen zich aangedrukt. Een half uur later lag Ka- rel in zijn bedje. Het touw tje van de ballon zat om zijn polsje gebonden en de ballon zelf zweefde als een grote volle maan vlak boven zijn bed. „Ha-ha-ha....hoorde Karei weer „Ha-ha, die bal lon zal ik eens kapot gaan maken....ha-haü" De slagers jongen stond lachend in zijn slaapkamer. Hij pakte de ballon beet en begon te bla zenblazen.... als maar bla zen. Steeds groter werd de ballon en dreef langzaam het raam uit, Karei met zich meetrekkend. De ballon steeg hoger en hoger en Ka- rel zweefde er onder. Uit al le huizen hingen de mensen uit de ramen, die Karei vrolijk toewuifden. Heel klein beneden zich zag Karei de lachende sla gersjongen. Hoger ging het, steeds maar hoger. Nog ho ger dan de torenspits. Daar beneden op het kerkplein stond de balonnenkoopman. Er zaten nu alleen zoveel ballonnen aan zijn stok dat het leek alsof het kerkplein een grote ballonnenzee was. Plots hoorde Karei boven zijn hoofd iets sissen. „De ballon loopt leeg!!!" schoot het hem door zijn hoofd. „Nu val ik!!! Help!!" Er was niets aan te doen. Snel daalde Ka- rel naar beneden, sneller, steeds sneller. De ballonnen- zee op het kerkplein kwam steeds dichterbij. „Help!!" gilde Karei „Heip...helpü" En toen plofte hij midden in de ballonnen. Hieronder vinden jullie een rebus die wat je noemt anders dan anders is. Als je zin hebt om naar de oplos sing te zoeken doe dan als volgt. Links en rechts staan twee rijen van vijf tekenin getjes. Jullie zullen wel geen moeite hebben te ontdekken wat de tekeningetjes voor stellen. Neem nu de boven ste aan de linkerkant. Volg de lijn die in het vakje bij de punt begint totdat je bij een van de punten in het middelste figuur aankomt. Schrijf de naam van het af gebeelde voorwerp in de vakjes. Denk er om, er zijn steeds evenveel letters als vakjes. Begin nu weer bij de tweede tekening en vul de naam eveneens aan het einde van de lijn in. Wan neer je alle namen goed hebt ingevuld moeten de letters, van boven naar beneden, in alle eerste vakjes van het middelste figuur de naam vermelden van een stad in het midden van Nederland. Veel succes. „Pang...pang....pang... pang- pang-pangü!" horen en zien verging Karei. „Help....!!" riep hij „Help...!!" Met een schok zat hij rechtop in bed. Verward keek hij om zich heen. „Ik... ik heb gedroomd!" stamelde hij. Toen keek hij met een glimlach naar de ballon die nog steeds boven zijn bed zweefde en sliep tevreden in.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5