Stad en Omgeving Wat de raadsleden willen weten AGENDA Berger tram opnieuw ter sprake Nieuw! Rookwedstrijd van Buurtvereniging „Bloemwijk" R.K. Tuinbou te St. Pan< Het jaarlijkse vraag en antwoordspel Kleine verrassingen mogelijk UW SUCCES OF MISLUKKING GLOBE" „Anders dan anders" Uit de gevangenis ontsnapt Spoorwegen veel soepeler „Tot Leringhe ende Ver- maeck" gaf 'n geslaagde feestavond Burgemeester Huygens is gematigd optimistisch rl6t inwonertal liep terug gende vergadering daaraan zal worden Voor de Politierechter Horloges van het Waterlooplein Verdachte speelde ,veilinkje" Prijzen voor Nestor en Benjamin Broek op Lang Zuid-Scharwou Uitslagen „Daml elfde ronde Noord-Scharwo DONDERDAG XI JANUARI 19S1 Nu de commissie van rapporteurs het verslag: van het onderzoek der begro ting aan B. en W. heeft aangeboden en het College de vragen en opmerkingen bekeken en beantwoord heeft, zijn zoals wij reeds eerder meldden het Algemeen verslag en de Memoire van antwoord verschenen waarvan wy als gewoonlijk met belangstelling hebben kennis genomen. Het ziet er over het algemeen wel naar uit, dat het 't College ditmaal niet moeilijk zal worden ge maakt. Ernstige critiek op haar beleid komt zelden of niet naar voren, het is het gewone vraag- en antwoordenspel waarbij men soms ook vraagt naar wat men reeds weet, alleen om het nog eens te accentueren. We durven dan ook wel voorspellen, dat de begroting zal worden aangeno men, zij het dan dat kleine verrassingen altijd mogelijk blijken. De practijk van vele jaren heeft geleerd, dat in de fel heid der debatten een tweetal, soms ook een drietal, onzer vroede vaderen, als het op een bepaald punt zijn zin niet kan krijgen, zogenaamd „geacht wil worden, te hebben tegenge stemd", wat natuurlijk niet wegneemt, dat de begroting met overgrote meer derheid van stemmen wordt aange nomen. Wie niet beter weet, krijgt bij al die algemene beschouwingen wel eens de indruk, dat B. en W. met hun begro ting in een gevaarlijke positie verkeren, maar de min of meer geschoolde politi cus weet wel, dat een begrotingsbehan deling veelal hoofdzakelijk de gaarne benutte gelegenheid is om eens wat ter sprake te brengen, omdat anders geen gelegenheid bestaat, om eens wat politieke stoom af te blazen en ook wel om eens wat propaganda voor eigen partij en eigen inzichten te ma ken, in de hoop, dat de heren van de pers het zo uitvoerig mogelijk zullen publiceren. Wat ten slotte niet wegneemt, dat voor een begrotingsbehandeling altijd meer dan gewone belangstelling be staat en dat wij er natuurlijk voor zover onze beperkte plaatsruimte dat toelaat weer onze volle aandacht aan zullen besteden. Enkele vermeldenswaardige vragen. Uit de grote hoeveelheid van be schouwingen, vragen en antwoorden zullen wij vóór de behandeling op Don derdag en Vrijdag a.s. plaats vindt, eni ge vermelden waarvan wij aannemen, dat er over het algemeen wel belang stelling voor bestaat. Wat de tarieven voor de electrische stroom betreft delen B. en W. mede, dat bepaald is, dat met verbruikers die in een kalenderjaar meer dan 10.000 een heden voor licht en kracht tezamen met die welke meer dan 5000 uitsluitend voor licht gebruiken, bijzondere over eenkomsten kunnen worden aangegaan. Het ligt in hun bedoeling aan grootver bruikers van kracht en licht een reduc tie te verlenen van onderscheidenlijk f 20.500 en f 5.000. Bovendien ligt het in het voor nemen aan de middenstandsbedrijven een reductie van 10 procent te verle nen op de kosten van het electriciteits- verbruik waarmede een bedrag van pl.m. f 6500 zal gemoeid zijn. hangt af van wat u 's avonds doet. Ga 's avonds studeren. Dan aouwt u in uw vrije tijd aan uw toekomst volgens een goed opgezet plan. U kunt een cursus volgen in: TYPEN STENO NE DERLANDSE, ENGELSE, DUITSE of FRANSE HAN DELSCORRESPONDENTIE of CONVERSATIE BOEK HOUDEN M.B.A. MID DENSTANDSDIPLOMA. De volgende week beginnen nieu we cursussen. U kunt zich er da gelijks voor aanmelden. Een practische opleiding, die uw kansen voor de toekomst ver groot, verzekert u Instituut 99 Verdronkenoord 67, Tclef. 4410 Over enkele dagen zal in 't Gulden Vlies de première van de nieuwe Hal ter non-stop-gymnastiekrevue „Anders dan anders" worden gegeven. Wij wa ren zo gelukkig een van de slotrepeti- ties mee te kunnen maken en hoewel men bij een dergelijke repetitie nooit een duidelijk beeld krijgt, zijn wij er van overtuigd dat de titel „Anders dan anders" zeer goed is gekozen. Het is anders dan anders. Nieuwe vondsten en nieuwe oefeningen zijn bij elkan der aangepast en het is de Halter revue-commissie en directeur Klaas Boot Sr. wel toevertrouwd een en an der vlot en aantrekkelijk op te dienen. Bovendien zal men Dinsdagavond, als de eerste van de vijf uitvoeringen wordt gegeven, kennis kunnen maken met een geheel nieuw toestel. Het tri- plopaard wordt ten tonele gevoerd. Het is een toestel, de naam zegt het al. waaraan drie turners tegelijk een paardoefening doen. Een uiterst moei lijk toestel, maar met keurturners als Klaas Boot Jr. en Maup Volkers zul len die moeilijkheden zonder twijfel overwonnen worden. Dat op het ogen blik de gehele Halterfamilie in rep en roer is en de zenuwen hoog zijn ge spannen laat zich gemakkelijk begrij pen. Die hoogspanning zal zich Dins dagavond ontladen en stuk voor stuk zullen de Halterianen zich beijveren om het nog beter te doen dan anders. Opgemerkt werd, dat bij het rijken de provincie de mogelijkheid bestaat dat personeel werkzaam in z.g. „slij tende" betrekkingen op 55-jarige leef tijd met vervroegd pensioen kan gaan. Vele leden vragen of B. en W. een dergelijke regeling in de verordening willen opnemen. B. en W. antwoorden hierop dat het hierop betrekking hebbende Koninklijk Besluit o.a. de betrekkingen noemt van agent van politie, stoker van stoom ketels en gasfabrieken, verplegenden en hoofdverplegenden in een zieken huis, vroedvrouw e.d. Als vereiste voor het ontvangen van pensioen op 55-ja- rige leeftijd geldt voorts dat het ont slag niet op eigen verzoek verleen.? wordt. B. en W. zijn bereid het opne men van de in feite reeds toegepaste regeling in de ambtenaren- en werk lieden-reglementen te bevorderen. Friese brug. Door een der leden werd geïnfor meerd of de aanleg van toegangswe gen en opritten naar de nieuwe Friese brug ter hand zal worden genomen na dat de commissie tot bestudering van de verkeersvraagstukken met haar rapport gereed zal zijn. Met name werd daarbij gewezen op de voorgenomen afsluiting van het Torenburg, terwijl juist deze weg de meest aangewezen toegangsweg is tot de Dijk. Gevreesd wordt, dat indien het Torenburg even tueel tot toegangsweg naar of afvoer- weg van de markten wordt aangewe zen, de oprit naar de Friese brug op nieuw een wijziging zal moeten onder gaan. Daarop antwoordt het College, dat er bij het maken van het plan naar ge streefd is de situatie voor het verkeer uit alle richtingen zo gunstig mogelijk te doen zijn. Het ligt niet in de bedoe ling om het Torenburg af te sluiten. De verbinding met de Achterweg blijft gehandhaafd. Het lijkt B. en W. niet gewenst noch noodzakelijk de aanleg van dit belangrijke project te vertra gen door de bestudering van andere verkeersvraagstukken. De werken zul len in de loop van dit jaar door het Rijk worden uitgevoerd. De tunnel aan de Bergerweg Door enkele raadsleden is de aan dacht gevestigd op de urgentie van het maken van een tunnel in de Berger- weg. Vooral nu het Bergerweg-kwar- tier steeds meer tot ontwikkeling wordt gebracht doen de ernstige ver- keersbelemmeringen, veroorzaakt door de spoorwegovergang, het gemis van een tunnel steeds meer gevoelen. In welk stadium zijn de onderhandelin gen met de Ned. Spoorwegen? Kan de raad binnen afzienbare tijd plannen tot tunnelbouw tegemoet zien? B. en W. hebben daar op geant woord, dat het nog niet bekend is in hoeverre door het Rijk en de N. S. in de kosten van aanleg van de tunnel zal worden bijgedragen Hierover zijn nog besprekingen gaande. De N.S. heb ben reeds een voorlopig plan inge diend en zodra een financiële regeling is getroffen, wordt door de N.S. een begin gemaakt met de verdere uitwer king. Uiteraard heeft dat plan steeds de volle aandacht van het college. Wij zullen in enkele volgende num mers nog enige vragen en antwoorden publiceren over vraagstukken waar voor, naar wij mogen aannemen, alge mene belangstelling bestaat; (Ontleend aan onze advertentie-rubriek) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Ontsnapping van Corregidor (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden)Harmonie Theater, 8 uur: De rode Donau (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftijden). VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Ave Maria (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: The blue lamp (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftij den; geprolongeerd); Harmonie Thea ter, 8 uur? Zo begint het leven (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Kamermuziek- trio. Naar wij vernemen is het gistermid dag om ongeveer vijf uur twee ge vangenen gelukt uit de strafgevange nis in De Hout te ontsnappen. Het betreft een gedetineerde uit Nijmegen en een uit Breda. Hoewel onmiddellijk consigne is gegeven de vluchtelingen aan te houden is er ,ot dusver nog geen spoor van hen gevon den. Dezer dagen maakten wij melding van het feit, dat Zaterdagmiddag met de trein die te 1.09 uur uit Hoorn ver trok, een aantal passagiers uit protest op het perron achterbleef, omdat hun bij overvolle derde-klasse een staan plaats in de goederenwagon werd toe gewezen, en hun met het derde-klasse plaatsbewijs de toegang tot de tweede klasse, waar voldoende ruimte beschik baar was, door het spoorwegpersoneel werd geweigerd. Inmiddels blijkt c.e houding der Spoorwegen ten gunste der passagiers gewijzigd te zijn. Althans gistermorgen konden op het station Alkmaar de passagiers derde klasse voor de richting Hoorn, die geen zit plaats meer konden krijgen, in de tweede klasse plaats nemen. We hopen en vertrouwen dat deze gewijzigde houding bestendigd mag blijven, vooral op koude dagen, wan neer het staan in een goederenwagon minder dan ooit tot een pretje behoort, en weinig geëigend is om opgewekt de dagtaak te beginnen. De noodzakelijkheid tot kolenbespa- ring, met als gevolg inkrimping van de personentrein op de lijn Alkmaar Hoorn tot slechts vijf coupé's derde klasse, mag ten slotte niet ontaarden in een groot ongerief voor het reizend publiek. Geen gerepatrieerden in het barakkenkamp Wij hebben destijds na uit officiële bron bevestiging daarvan te hebben verkregen medegedeeld, dat het in het voornemen lag het voormalige mi litaire barakkenkamp aan de Wester- weg te Alkmaar als opvang-centrum voor de te verwachten stroom van ge- repatrieerden in te richten. Nu deze repatriëring inmiddels een feit is geworden en nog steeds repa-' triërenden te Amsterdam en Rotterdam debarkeren, is het een zeer verheu gend verschijnsel te constateren, dat het de Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zorg van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken onder wie de huis vesting van betrokkenen ressorteert is gelukt deze mensen in bestaande in richtingen. tehuizen en pensions onder te brengen. Even verheugend is het. dat de ge meenten, die ieder voor de huisves ting van een bepaald aantal gezinnen van gerepatrieerden zijn aangeslagen over het algemeen een zeer vlotte me dewerking verlenen. Sommige gemeentebesturen zijn er- zelfs toe overgegaan nieuwe woningen ten behoeve van de gerepatrieerden te bouwen. Wanneer deze medewerking ook verder zal worden verleend en de ge meenten ponds-ponds gewijze maande lijks een deel van het van hen ver langde aantal woningen, ter beschik king zullen stellen, zal het inderdaad mogelijk blijken, dat Noord-Holland nog dit jaar de aanslag van het onder brengen van 1800 gezinnen van gere patrieerden realiseert. Het zal dan overbodig zijn, het ba rakkenkamp aan de Westerweg als voorlopig opvangcentrum in te rich ten, wat de gerepatrieerden veel leed en het Rijk een zeer aanzienlijke uit gave zal besparen. Wat intussen het lot zal zijn van dit 12 jaar oude kamp is momenteel nog onzeker. In de intieme sfeer van het gymna stieklokaal, waarin voor deze gelegen heid een geïmproviseerd toneel was in gericht, voerde de schoolvereniging „Tot Leringhe ende Vermaeck" van de Christelijke ULO in de Burgemeester Palingstraat een bont feestprogramma op, dat voor elk wat wils bevatte. Het kleine lokaaltje was tot op de laatste plaats bezet, wat van ruim 230 aanwe zigen getuigde. Het programma werd uitsluitend door leerlingen en oud leerlingen opgevoerd en overtrof alle verwachtingen. Het is niet doenlijk de namen van al degenen, die zich voor deze avond verdienstelijk hebben ge maakt te memoreren, doch wij willen hier toch enkele hoofdrolvertolkers en declamatrices vermelden. Allereerst komt een woord van lof toe aan de actieve voorzitter van de schoolvereniging H. Blees, die het openingswoord uitsprak en zich ver der verdienstelijk maakte door op aar dige wijze een der hoofdrollen te ver tolken in de één-acter „Joop ter Heul". Verschillende met zorg gekozen sket ches zorgden voor de humoristische noot, terwijl enige declamatrices het programma met aardige voordrachten onderbraken en waaronder wij in het bijzonder de naam van F. Vroegop wil len vermelden, die op buitengewoon aardige wijze enige Westfriese voor drachten ten gehore bracht. Ook de meisjes M. Wagenaar, T. Tenkink en R. Wagenaar, welke laatste 'n stukje pro za voordroeg, verdienen vermelding. Het schoolkoortje zong enige liederen onder leiding van de heer J. J. Ooye- vaar en de dames E. Bruin en M. Ma- rees zorgden verder voor het muzikale gedeelte van het programma door de uitvoering van enige pianostukjes. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden werd het reeds eerder ge noemde „Joop ter Heul" opgevoerd, waarin naast H. Blees, mej. G. Huis man en G. Slot een belangrijk aandeel hadden. Onder de aanwezigen bevon den zich o.m. de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer G. C. C. Ver- nooy en de voorzitter van het school bestuur, de heer H. H. E. Haytema. Een woord van lof aan de heren or ganisatoren en degenen, die in de Kerstvacantie enige tijd opgeofferd hebben voor de bouw van het podium is zeker niet misplaatst. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Simon A. van Doorn en Elisabeth A. W. Ruig. Overleden: Dieuwertje Kuiper, 78 jaar, wed. van J. Stoffer. Het molenwrak aan de Jan van Scorelkade Enige tijd geleden hebben wij in een uitvoerig artikel melding gemaakt van het molenwrak aan de Jan van Scorel kade en op restauratie van deze bijna 2 eeuwen oud zijnde watermolen aan gedrongen. Sedertdien heeft het Polderbestuur de molen voor het civiele bedrag van 1.aan de gemeente Alkmaar ten verkoop aangeboden. Burgemeester en Wethouders zullen over dit aanbod alsnog hun advies uit brengen. Het laat zich evenwel aanzien, dat met een eventuele restauratie een aan zienlijke som zou zijn gemoeid. Van particuliere zijde is thans aan de vereniging „Oud-Alkmaar" verzocht door het verlenen van een subsidie in de kosten van restauratie, aan het be houd van deze molen te zullen mede werken. LJ^I I;deelde voorzitter mede, dat een vol- gewijd. Bij de brandweer was alles perfect in orde. In 1950 werd de brandweer la maal gealarmeerd, waarbij vijf maal voor ernstige branden. De gemeenteraad kwam Woensdag avond voor de eerste maal in 1951 in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Dr. W. Huygens. Na allen een voorspoedig 1951 te hebben toegewenst gaf de voorzitter, der traditiegetrouw, een kort over zicht van het belangrijkste gebeuren in 1950 en enige perspectieven voor 1951. De voorzitter was van mening, dat Bergen met tevredenheid kan te rugzien op het afgelopen jaar. Wat de verkeersproblemen betreft, merkte spreker op, dat het gemeente bestuur na de eerste aanval der Ned. Spoorwegen niet het hoofd in de schoot had gelegd, maar een strijd had gevoerd op een wijze en met middelen, die tot in de hoogste kringen waar dering hadden afgedwongen. Het be richt in de Alkmaarsche Courant over stopzetting van de dienst Alkmaar Bergen aan Zee per 20 Mei noemde spreker volstrekt voorbarig. B. en W. blijven niet passief bij het stellen van de prognose voor de toekomst. Ber gen is niet van plan zich blindelings te onderwerpen aan de prognose van hogere organen. Nieuwe woningen. In 1950 werd de bouw van 81 wo ningen voorbereid, waarvan er 69 zijn voltooid. Twaalf en een halve hectare bouwgrond was aangekocht en het Dorpshuis. De wederopbouw van het hotel te Bergen aan Zee is voorlopig uitgesloten. De toestand van het strand heeft de volle aandacht van het ge meentebestuur. Bergen aan Zee, aldus de burgemeester, behoeft zich niet on gerust te maken. Voor de provinciale duinen is helaas nog geen oplossing gevonden. Verbetering Bergerweg. B. en W. prijzen zich geukkig, adus vervolgde de voorzitter, dat met de verbetering van de grote weg. die Alk maar en Bergen verbindt, een aanvang is gemaakt. Wat het Oude Hof betreft werd medegedeeld, dat drie deskundigen de waarde hebben bepaald en dat thans met de eigenaar wordt onderhandeld. De financiering van de huishouding wordt bemoeilijkt door de schaarste aan geld. Voor het veilig stellen van de leningscapaciteit zijn maatregelen getroffen. De financiële toestand noemde spreker niet zorgwekkend, wel moet op de kleintjes worden gepast. Wat de huisvesting betreft, moest spreker helaas een achteruitgang con stateren, maar een troost, zij het een schrale troost, is het, dat het elders niet beter gesteld is. De huisvesting van ouden van dagen heeft de volle aandacht van B. en W. De enquête was volbracht en plannen in voorbereiding. Het culturele leven bloeit en de voorzitter spoorde de verenigingen aan op de ingeslagen weg door te gaan. Het onderwijs aan lagere school en kleuterschool groeide, dat aan de Ulo school liep terug. De stichting „De Vrije School" had bericht ontvangen, dat het verplicht aantal leerlingen om in aanmerking te kunnen komen voor een schoolgebouw, van 50 was verlaagd tot 40. Wat het electriciteitsbedrijf betreft. Voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. A. Markus, verscheen op de zitting van gistermiddag de heer Gerrit B. uit Nieuwe Niedorp. H(j had het reglement betreffende In- en uitvoer overtreden, door zich op het Amsterdamse Waterlooplein (waar men van sigarettenvioei tot motorfietsen zwart kan kopen) in het bezit doen stellen van een aantal horloges, die ge zien de plaats van handeling en de prij zen, op duistere wijze in deze contreien moesten zijn binnengekomen. Jean Nicot, de progressieve Frans man. die in 1560 voor de eerste maal het uit Amerika afkomstige tabaks zaad naar Parijs zond, zou zich onge twijfeld zeer voldaan hebben gevoeld, indien hij gisteravond in Paviljoen Kinheim ware geweest. Daar had zich namelijk een groot aantal oudere en jongere heren, gelijk in vroeger dagen het Tabakscollegie van Frederik Wil lem I van Pruisen, in een dicht rook gordijn achter de lange tafels ge schaard, teneinde hun kundigheid op de sigaar te meten. De wedstrijd, die georganiseerd was door en voor de Buurtvereniging „Bloemwijk", ging met veel ceremonieel gepaard. Er kwa men kaarsen aan te pas, een start fluitje en voor iedere deelnemer een uitstekende La Paz Corona Habana. Een argeloos toeschouwer zou niet de verwoede strijd bevroed hebben die zich bij dit vreedzame tafereel af speelde. Onbeweeglijk doch innerlijk sterk bewogen zat het sterke geslacht achter de dikke sigaar en trachtte met man en macht een zo lang mogelijke aspunt aan zijn corona te kweken en tegelijkertijd het voorwerp zo lang mogelijk brandende te houden, wat geen lichte opgave was. Om de gemoe deren de zo nodige rust te verschaffen speelde op de achtergrond een muzi kaal ensemble, dat bestond uit de ge zusters Zwanenburg en de heer Kaal, menuetten, gavottes en sarabandes. De jury, samengesteld uit de herer. P. Ha- sebroek, A. Bol en J. Broersma, had de handen vol werk, horloges en meet latten. De gelukkigen wier sigaar niet uitdoofde en wier aspunt het niet be gaf, boden een prachtig schouwspel door met het hoofd ver achterover in uiterste spanning en zelfbeheersing de wankele witgrijze staaf in evenwicht te houden. De uiteindelijke mooie resultaten van al deze bemoeienissen waren als volgt: de heren met de langste as: D. de Vries (de 83-jaar oude nestor ven het gezelschap) won de eerste prijs met 6,6 centimeter. Hij ontving een bos gerookte paling. Dicht op de hie len zaten hem de heren C. J. Roodhart en P. J. de Groot met ieder 6,3 cm. Zij ontvingen ieder een doos sigaren. De overige prijswinnaars waren de heren K. Ruiter, N. Nooy en E. de Zeeuw. In de tijdsduur-wedstrijd was de heer J. Trompetter (de 20-jarige ben jamin van het gezelschap) de laatste, dus de eerste met de mooie tijd van twee uur en tien minuten. Ook hij ontving een bos gerookte paling. Hij werd gevolgd door de heer P. J. de Groot met een tijd van twee uur en een halve minuut. Hier waren de ove rige winnaars de heren A. H. Bakker, B. Eikenaar, C. J. Roodhart en J. E. Dekker. Bovendien waren er een troostprijs en een eervolle vermelding voor de heer J. Schoen, die de strijd op de gevoelige plaat vereeuwigde en buiten mededinging aan zijn Corona een aspunt van 6,6 cm. wist te kwe ken. Nadat de voorzitter van „Bloem wijk". de heer J. Jonker, de gelukki gen had gefeliciteerd, besloot hij deze bijzondere bijeenkomst Velen bleven echter nog in intieme kring wat na- roken. Het was een kostelijke avond, waarbij gezelligheid en spanning om de voorrang streden. De officier van justitie, mr. J. M. Vellinga, bracht verdachte onder het oog, dat men zjjn tijd nu eenmaal moet beiden als horlogemaker, en dat men op het Waterlooplein niet naar alle daagse handel behoeft te zoeken. Daar weet men direct al hoe laat het is. Hij eiste de verbeurdverklaring der horloges en een boete van f 50 of 25 dagen hechtenis. De politierechter, die in drie voor gaande zaken reeds vonnis had gewe zen tegen overtreders van de in- en uit- voer-reglementen, maakte er ten slotte een boete van veertig gulden of 20 da gen van. OPHAALDIENST Nicolaas W. uit Heer-Hugowaard was voor de politierechter geen onbekende. Uit de stukken bleek zijn verleden, dat een tweetal malen was opgeluisterd door bezoeken aan het gerechtsgebouw. Nu verscheen hij, omdat hij in totaal elf zakken slabonen en drie kistjes sprui ten had gestolen, die op de algemene rechtvaardigheid vertrouwende land bouwers langs de weg hadden geplaatst. Een vrachtrijder zorgde dan voor ver der transport naar de veiling. Maar verschillende malen was Nicolaas tus senbeide gekomen, zoals hij thans boet vaardig bekende. De politierechter stel de tot overmaat van ramp vast, dat de eerste kistjes landbouwproducten ver dwenen terwijl Nicolaas in een proef tijd liep terzake van een in 1946 ge pleegd feit. Het toezicht, dat gedurende de proef-periode over Nicolaas was uit geoefend had kennelijk niet veel vruch ten afgeworpen. Er werd twee maanden geëist. De uitspraak luidde één maand hechtenis. BESCHONKENE DOOR BEVRIEZING GESTORVEN Te Utrecht is in een vrijwel onbe woonbaar huisje in de Suikerstraat een 69-jarige man dood aangetroffen. Hij was enkele dagen vóór het nieuwe jaar dronken thuis gebracht en blijkt thans door bevriezing om het leven te zijn gekomen. Het inwonertal. Het bevolkingscijfer was teruggelo pen van 8661 tot 8576. Ten slotte bracht spreker dank aan raadsleden en ambtenaren voor de zorgen waarmee allen de gemeente belangen hebben behartigd. Baron Taets van Amerongen zei als nestor van de raad dank voor de goede wensen. De woningbouw. Bij het éerste punt van de agenda, de vaststelling der notulen, informeer» de mr. Sluis naar de begroting. Deze zal spoedig verschijnen. Ingekomen was een adres van de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf in zake het scheppen van een juiste ver houding tussen het aantal in uitvoe ring zijnde werken en de beschikbare en voor deze werken geschikte arbeids krachten en materialen. B. en W. stelden voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Broersma zei de activiteit van het gemeentebestuur te loven. Of schoon decentralisatie meer en meer de centralisatie verdrongen had, werd toch z.i. nog getracht de gemeente besturen te influenceren. Hij bepleitte een betere verdeling over het hele jaar. Dat arbeiders zouden vragen om handhaving van de loonstop, achtte hij ondenkbaar. Ten slotte werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van de Ned. Onderwij zersvereniging, afd. „Duinkant" om toe te treden als lid van de Neder landse jeugdherbergcentrale werd door de raad ingewilligd. Meer vergunningen. Medegedeeld werd, dat het aantal vergunningen met twee is verhoogd. Nadat de raad na toelichting door de voorzitter zich accoord had ver klaard met een aanvullende overeen komst van geldlening met de pensioen raad, stelden B. en W. voor om de be voegdheid tot het nemen, wijzigen of intrekken van in het wegenverkeers reglement genoemde maatregelen over te dragen aan B. en W. Na enige dis cussie besloot de raad tot het delege ren van de bevoegdheid aan B. en W, voor zover het geen ingrijpende maat regelen betreft. Het volgende punt betrof een ln de vergadering van 4 Dec. 1950 aange houden voorstel tot het vaststellen van een regeling betreffende het toeken nen van een tegemoetkoming in de kosten van vrijwillige ziekenfondsver zekering. De heer EHis kwam met een voor stel. dat z.i. verschillende onbillijk heden zou voorkomen. Nadat weth. Den Das de zaak uit voerig had toegelicht, namen B. en W. het voorstel-Ellis over, waarmee de raad accoord ging. De benoeming van bestuursleden bi) gemeentelijke instelling voor sociale belangen in verband met de periodie ke aftreding van de heren J. H. W. Schmidt en mr. S. D. Sluis had tot resultaat, dat beide heren met grote meerderheid van stemmen werden herbenoemd. Vragen over de tram. Bij de rondvraag bracht dr. Hemel rijk de tramkwestie ter sprake. De geruchten hieromtrent hadden heel wat alarm veroorzaakt. Ofschoon de toelichting door de voorzitter hem wel enigszins bevredigd had, zou hij toch graag meer weten. De raad had indertijd besloten, dat B. en W. alles in het werk zouden stellen om de tram te behouden. Welke autoriteit, informeerde spre ker, heeft zich zo uitgelaten, dat de Alkmaarsche Courant het alarmeren de bericht plaatste? Hebben B. en W. contact opgenomen met Ned. Spoor wegen en is er een plan klaar, dat on middellijk in werking kan treden als de dienst wordt stopgezet? De voorzitter antwoordde op de eer ste vraag, dat het courantenbericht, dat hem buitengewoon ontstemd had. op besliste wijze moet worden tegenge sproken en dat verder in alles was voorzien. Minister, rijksinspecteur, hoofdcom missaris vervoer zjjn van plan het door de gemeente ingezonden rapport basis te laten zjjn van een onderzoek. B. en W. hebben de schriftelijke toezegging, dat in geval er te weinig tijd zou zijn voor voorziening in het vervoer, de tram zal hljjven rijden tot na het sei zoen. Er worden onderhandelingen ge voerd met de Rotterdamse Tramweg Maatschappij om overneming van de I(jn. B. en W. vertrouwen te kunnen re kenen op medewerking van de Ned. Spoorwegen. Nadat de heer Ellis nog gevraagd had om meer licht en dr. Hemelrijk een lans had gebroken voor onderhoud van het natuurreservaat, ging de raad in comité. Een grote mond De fabrieksarbeider H. L. uit Bergen was op de vordering van de stationschef van Krom menie niet in de trein doorgelopen en had deze ambtenaar een grote mond gegeven, waar na hij uit de trein gezet was. De man beweerde voor de Zaanse kanton rechter, dat er nog ruimte genoeg in de trein was geweest. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 20,- boete. Dinsdagmiddag had in c zicht" dc jaarvergadering de R.K. Tuinbouwver. Zuid Sint-Pancras. De voorzitter, Bijpost, sprak een woord v Hij deelde mede, dat voor gen van een ledenrekening i voor 1 Januari moet zijn in wordt dan in de loop van 1 jaar uitbetaald, een maatre heffing van bedrijf. In een betreffende verhoging mini wordt voorgesteld verhogin voerkwantum. De voorzitter «•gen geprotesteerd omdat eerlijke verdeling in de h; „Die goede kwaliteit hee vast", aldus de voorzitter. De vergadering besloot mene stemmen hiertegen Vervolgens kwamen de vi omtrent aardappelmoeheid Sommigen menen dat het 1 c Volgens de heer Herwijnen deze omgeving 1 op 2 jaar. d. Gragt zei, dat hij de 1. schriften niet kent, maar wanneer vroege aardappelei Juli gerooid zijn de voorscl gelden. De voorzitter deelde op een kringvergadering i de contributie te verhogen, bestuur wil een verlaging De voorzitter deelde vervo dat rode kool als onveran wordt beschouwd. Hij heeft tegen verzet omdat in dezt altijd rode kool is verbouwc vloed is ontstaan doordat me sen waar nimmer rode kool nu met de teelt daarvan is De voorzitter zei, dat h( stuur ledenregisters wil waarop vermeld wordt, wat veilen. Het bestuur geeft in twee veilingen op te geven een of ander artikel de ene schikter is om behoorlijke maken dan de ander. Opgeir „Als de L.G.C. er zoveel pr dat men daar veilt, laten ze tie geven als de prijzen hoger zijn". Van de stichting „Verzo Ouden van dagen te Koedi was een verzoek ingekomen drage. De voorzitter zei, in tie geen voorstel te zullen beslissing aan de vergader laten. Er werd besloten een verlenen van f 25 voor h( van het huis en niet te bind vaste bijdrage. Een voordracht over Vóór de K.V.P. en N.K.J". spïa iu hotel „De Burg" de heer J. Do het onderwerp „Spanje". De bijet geopend door wethouder Jac. Wee De heer Dominions schetste in geschiedenis van Spanje vanaf de ring omstreeks het iaar 500, daar der moren omstreeks 700 en c strijd van de Spanjaarden tegen d Niet minder dan 98 pet. van Spa liek, waarvan 10 pet. naar de kc rest js voor de vorm katholiek groot deel anarchist. Na de regen bons tot 1931 kwam de republic waarna het land tot '39 in een was gewikkeld. De schade hierv ker, draagt de r.k. geestelijkheid, rupt was en erbarmelijke toestai leven.hield. De kerk bezat en bez een-derde van de grond. Vier pro bevolking bezit niets. De g'eesb ploiteerde dansings, cabarets en f< republiek bracht geen sociale gere ook onder Franco heeft de geest weer te gemakkelijk. Vervolgens besprak de heer maatschappelijke toestanden in S] loop van de burger-oorlog' en nale verhoudingen na de burger- uiteenzetting te hebben gegeven bestel in Spanje, eindigde spreker merking van oordeel te zijn, dat ten in Spanje vervolgd worden, voor geen excuus is te vinden goed doen bij een beoordeling geschiedenis en toestanden in Cabaret voor de Zondag 21 Januari zal het L bavetge/.e ;chap van 12—12.40 Avro-nx -oi'oon optreden in h „Hallo, hallo, bij ons gaat all werking wordt verleend door Vries—Deutekom en Henny Wilf mede door de heren Th. van Zui J. Klinkert, P. Tromp, G. Deute Prijs. Export van koi Naar verluidt is er een h jin de export van kool naar Belgie vraag naar rode kool is. Rode kool wordt trouwens ook ling meer gevraagd dan witte. Eerste klasse: P. Schuffelen—P steld; C. Schuffelen—Fr. Slot 1 blom—Th. de Haas 0—2; Joh Zijp uitgesteld; P. Schuffelen— 0—2; P. v. d. Molen—A. v. d. Tweede klasse: A. Mosk—H. J. Cools—Jac. Berkhout 2—0; C. 1-1; Van Weel-P. Balder 1-1; N. Jol 2-0. Derde klasse: W. Marsman Hartigh 2—0; W. Visser—H. Rutse Jac. Ootjes—A. Zuidscherwoude v. d. Hoven—A, den Hartigh Hoven—P. Bekker 2—0. 12 Januari speelt Damlust I in Alkmaar en 20 Januari spet* tegen Texel I in Den Helder. GESLAAGD De heren A. Vonkeman slaagden voor het diploma delscorrespondentie der N< voor Praktijkexamens. I

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2