Europese samenwerking of chaos De UNO aanvaardt het Vredesplan Nieuw Chinees offensief in het Westen en de centrale sector Duitsers horen in Westerse kamp Groot offensief van de Vietminh Maandag 15 Jan. 195! i4öe jaargang No. IL DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vijfjarenplan voor T.B.C.-vrij vee De teelt en de afzet van de tuinbouw moeten in evenwicht komen Bewusteloze werd wéér overreden Scheepsbrand bij Indo- China eist 30 doden Jongwol staat in brand Mao Tse Toeng zou hef niet zonder meer afwijzen Alleen hef Noorden nog griepvrij Drie op de tien Belgen ziek in bed Verzoek aan Peking om spoedig antwoord Generaals in Tokio Geen kentekenbewijzen voor kleine auto's worden weggenomen KoJit B&ileJk Naar beperking van het spoorwegverkeer BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc1 m 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN VtkcNIGüt NOOkO-HOUMNÜSi ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. Mansholt kondigt maatregelen voor land- en tuinbouw aan AAN het eind van het agrarisch congres van de P.v.d.A. te Zwolle heelt minister Mansholt een rede gehouden, waarin hij vijf regeringsmaatregelen aankondigde en mededeelde, dat het verzekeren van een redelijke bestaans zekerheid voor boeren, tuinders en landarbeiders de rode draad is, welke door zijn landbouwbeleid loopt. Ook in de toekomst zal de regering de rationalisatie van de kleine bedrijven blijven beschouwen als een der voornaamste punten van haar landbouwpolitiek. Naast de regeringsmaatregelen is echter een inter nationale marktordening nodig. De samenwerking tussen Nederland en Belgie zal hierin beslissend blijken, want wanneer deze twee landen zo contraste rend van economische constellatie tot overeenstemming op landbouwgebied komen, zal dit de basis zijn voor algemene Westeuropese samenwerking. Op de laatste besprekingen in Den Haag is helaas een stap terug gezet. „Belgie zal zijn irreële bezwaren op zij moeten zetten en bovendien bereid moeten zijn over eventuele geschillen in de toekomst arbitraal te doen beslissen", aldus minister Mansholt, die er de nadruk op legde, dat de komende maanden beslissend zullen zijn. „Komt men niet tot overeenstemming, dan zal binnen enkele jaren in West-Europa een chaotische toestand op landbouwgebied heersen". (Spreker betreurde het, dat de tuin- bouwhandel zich de laatste jaren meer gericht had op markten, welke kort stondige winst boden, in plaats van die markten te kiezen, waar de Ne derlanders een historische taak te ver vullen hebben.) A LS komende regeringsmaatregel kon- digde minister Mansholt aan: Een vijf-jarenplan tot bestrijding van de runder-tbc met het doel de Nederland se veestapel t.b.c.-vrij te maken. De uit voering van dit plan is thans moge lijk, dank zij de Marshall-hulp, waar door de overheid 50 millioen gulden kan bijdragen. De „ereschuld" inlos sen. welke nog steeds tegenover de landarbeider bestaat, zodat deze een gelijk loon zal ontvangen als een even productief ander arbeider. Pogingen om de teelt en de afzet, vooral op het gebied van de tuinbouw met elkaar in evenwicht te brengen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Vughterweg, onder de ge meente 's-Hertogenboseh, de 20-jarige Jan Roozen uit Udenhout, die vermoe delijk aan de kant van de weg heeft staan liften, door een uit de richting van de binnenstad komend motorrijtuig overreden, tengevolge waarvan hij in bewusteloze toestand op de weg is blijven liggen. Een uit de richting Vught komende automobiliste, die kort na het ongeval passeerde, zag het slachtoffer op de weg liggen. Zij stapte uit haar auto en trachtte de uit de richting van de bin nenstad komende auto's op het slacht offer attent te maken Zij kon echter niet verhinderen, dat een auto over het lichaam van R. reed. Met zware inwendige kneuzingen is R. in het Grootziekengasthuis te Den Bosch op genomen, waar hij Zondagmorgen overleed. Een stimuleren van de vorming van landbouwwerktuigcoöperaties. Thans zijn er reeds 220 in ons land, welke ongeveer 50.000 ha. land bestrijken. Bijzondere aandacht voor de ruil verkaveling en de verbetering van de grond. (Spreker deelde mede, dat het nieuwe wetsontwerp voor de ruilver kaveling binnenkort het parlement zal bereiken) Melkprijs blijft IV h cent gcherp stelde minister Mansholt zich tegenover de boeren en de instan ties, die de aanvankelijk gegronde cri- tiek op de melkprijs hebben doen ont aarden in een rel. De bestaanszeker heid van de boer wordt voor de perio de van November 1950 tot November 1951 gewaarborgd door de garantie marktprijs van zeventien en een halve cent, zo zeide spr. „Het zou onverant woordelijk zijn, wanneer de overheid er achttien cent van zou maken, zoals de boeren vragen, daar dit ten koste zou gaan van andere bevolkingsgroe pen". Ten slotte wees de bewindsman op de hoopvolle perspectieven, indien de boeren erin zouden slagen de veevoe derproductie nog uit te breiden, het geen mogelijk is door het potentieel arbeidsoverschot, dat op het huidige kleinbedrijf wel 20 pet. bedraagt, pro ductief te maken. In dit verband noemde de minister o.m. de stijgende consumptie in eigen land van varkens vlees. Daarnaast is er een grotere vraag uit het buitenland. De bedoe ling is, dat er dit jaar 2,7 millioen varkens zullen zijn, maar een uitbrei ding met nog een half millioen zou zeker welkom zijn. Slang doet spoorwagon kantelen Als gevolg van het rijden over een sawahslang (python) die op de rails een slaapje deed is een spoorwagon onder het Ngempla- viaduct te Solo uit de rails ge lopen en vervolgens omgekanteld. Vier andere slangen zochten tijdig een goed heenkomen. Jo van Ammers-Küller wordi gedagvaard Naar het Hbl. verneemt, zal mevrouw Jo van Ammers-Küller tegen Maart a.s. gedagvaard worden wegens over treding van de zuiveringswet, volgens welke het haar tussen 1 Juli 1945 en 1 Juli 1951 verboden was haar beroep uit te oefenen. In weerwil van dit ver bod zou de schrijfster het boek „Dor stig Paradijs" onder de schrijversnaam Adriaan Hulshoff hebben geschreven en doen uitgeven. Mevr. Van Ammers- Küller beweert, dat de kopij door een ander zou zijn geschreven (wiens naam zij weigert te noemen) en door haar zou zijn bewerkt en opnieuw in ma nuscript zou zijn uitgetikt. De uitgever, J. G. O. Strengholt's Uitg. Mij veronderstelt, dat het oor spronkelijke manuscript van de hand van een schoondochter van mevr. Van Ammers-Küller is, die op Curacao woont. Deze heeft echter schriftelijk verklaard, dat zij met de gehele zaak niets te maken heeft. Uit Hanoi wordt gemeld, dat dertig Van de vijftig passagiers van het Viet namese schip „Troeng Viet" om het leven kwamen, toen ter hoogte van Moncay brand uitbrak. Nederlanders bij Wondjoe in het nauw Zondag werden ruim driehonderd duizend man communistische troepen samengetrokken in de westelijke en centrale sectoren van het Koreaanse front, als voorbereiding voor een aanval in twee richtingen op de ongeveer 240 km lange geallieerde verdedigingslinie. De acht en dertigste en vijftigste Chinese communistische legers staan opgesteld rondom de steden Socwon en Osan, ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van Seoel en dwars op de enige goede weg, die langs de westkust in zuidelijke richting loopt. Ten Noorden van Seoel be vinden zich de overige eenheden die zich thans in zuidelijke richting bewegen. 50 km ten Zuid-Oosten van de stel lingen der V.N. te Wondjoe, staat in brand. Aan de Oostkust werd Kang- noeng door de Chinezen veroverd. Ook in de centrale frontsector, ten Noorden en ten Oosten van Wondjoe, blijven de communisten hun troepen versterken. De hier opgestelde Ameri kaanse, Nederlandse en Zuid- koreaanse troepen hebben drie dagen achtereen de ene vijandelijke aanval na de andere moeten afslaan. Vier communistische divisies zijn echter ten Westen van Wondjoe doorgetrokken en dreigen om de troepen, die de berg passen verdedigen, heen te trekken. De communistische troepen, die Wondjoe in het Oosten zijn voorbijge trokken hebben Matsjari veroverd en daarmee de hoofdweg en de spoorweg verbinding van Tsjotsjon naar de Oostkust afgesneden. De stad Jongwol. Spaanse leeuwentemmer opnieuw aangevallen Vrijdag werd tijdens de middagvoor stelling van circus Strassburger in Carré te Amsterdam de Spaanse leen wentemmer Dola wederom door zijn dieren aangevallen, toen hij twee met. elkaar vechtende leeuwinnen tot be daren wilde brengen. Door de hulp van Lola, zijn zuster, die zich zeer dapper gedroeg en Pedro, zijn broer, konden de dieren, nadat het nummer was af gewerkt, uit de kooi worden gedreven De temmer liep wederom enige ver wondingen van niet zeer ernstige aard op, ditmaal aan de rug. Wegens het be toek van Spaanse circusdirecteuren was de temmer zelf ook enigszins ner veus. De temmer, gewond als hij was spoorde de enigszins onrustig gewor den toeschouwers nog tot kalmte aan De voorstelling vond verder gewoon doorgang. De griep verspreidt zich thans snel over de provincies Holland, Brabant, Utrecht, Gelderland en Overijsel. Het noorden van het land schijnt nog na genoeg vrij te zijn. De duur van de winterepidemieën is ongeveer twee maan den, terwijl het hoogtepunt meestal pas wordt bereikt ongeveer vier weken na het verschijnen der eerste ziektegevallen. Het viruslaboratorium van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden isoleerde op 10 Januari het eerste influenza-virus uit de huidige epidemie. Zoals bekend is, stamt de influenza ditmaal uit Dene marken en Zweden, doch heeft overigens hetzelfde karakter als de zgn. Italiaan se influenza van 1949. Ondertussen is de griep ook tot het paleis Soestdijk door gedrongen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix moeten het bed houden. Drie op de tien Belgen hebben thans de griep, waardoor het werk in grote bedrijven en de openbare instellingen aanzienlijke vertraging ondervindt. Zelfs de kabinetsraad moest door ziek te van enkele ministers worden uit gesteld. Verschillende scholen moesten worden gesloten. Het ministerie van Volksgezondheid heeft de bevolking aangeraden lijders aan griep niet te bezoeken. Verder wordt geadviseerd zich goed te voeden, warme kleren en goede schoenen te dragen en bij de eerste symptomen van griep het advies van een geneesheer te vragen. Over het algemeen is de epidemie in Belgie van goedaardige soort, doch vol gens de laatste berichten schijnt de ziekte in het gebied van de Leie en de Mandel en in de streek van Wareg :m een verontrustende omvang aangeno men te hebben. Vooral onder de ouden van dagen en de longlijders vallen vele slachtoffers. De Politieke Commissie der V.N. heeft Zaterdagavond met vijftig tegen zeven stemmen bij één onthouding een plan voor een staking van het vuren in Korea en vervolgens een conferentie ter bespreking van de problemen van het Verre Oosten aanvaard. Aan de genoemde conferentie zouden Engeland, de Verenigde Staten, de Sowjetunie en de Chinese Volksrepubliek moeten deel nemen. De commissie besloot met vijf en veertig tegen vijf stemmen bij acht onthoudingen, waaronder die van verscheidene Arabische landen en de Philip- pijnen, het plan naar Peking te zenden, met het verzoek om een spoedig ant woord. De Sowjetunie en de vier landen, die haar steunen, alsmede nationalis tisch China en San Salvador, stemden ie en en de Philippijnen onthielden zich. De Sowjetrussische en Poolse afge vaardigden verklaarden, dat zij tegen de resolutie hadden gestemd, omdat noch vertegenwoordigers van Noord- Korea noch die van de Chinese Volks republiek aan het debat hadden deel genomen. De Phillippijnse afgevaardig de, generaal Carlos Romulo, verklaar de vóór de stemming, dat de V.N. de weg opgingen van „een nieuw Mün- chen" wat betreft haar optreden tegen over China. De nationalistisch-Chinese afgevaardigde had gewild, dat nationa listisch China aan de viermogend- hedenbesprekingen zou deelnemen. Volgens de „New York Times" zou de regering van India uit Peking de aanwijzing hebben ontvangen, dat Mao Tse Toeng het betreffende vijf-punten plan als een basis voor verdere be sprekingen over de regeling van vraag stukken van het Verre Oosten met enige voorwaarden zou willen aan vaarden. Er was echter een belangrijk voor behoud. Peking zou het program der handelingen, zoals voorgesteld door de wapenstilstandscommissie gewijzigd wensen te zien in die zin, dat de strijd in Korea tegelijk met andere kwesties behandeld zou worden. In officiële kringen te New Delhi zou men aange moedigd zijn door het feit, dat de be treffende communicatie via de diplo matieke weg tot stand zou zijn ge komen. De premier van India is te Londen op de hoo'gte gesteld. Men schept ook hoop uit het feit, dat iet plan te Peking althans in overweging zou zijn genomen, en niet, zoals bij de eerdere pogingen van Lake Success zonder meer verworpen is. De „New York Times" waarschuwt echter, dat -ndere waarnemers „ge neigd zijn voorzichtigheid te betrach ten ten aanzien van deze schetsmatige berichten." Generaal Lawton Collins, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger en generaal Hoyt Vandenberg, staf-chef van de luchtmacht zijn Zon dag in Tokio aangekomen. Hun be zoek viel samen met dat van lt.-gene- raal Bedell Smith en generaal-majoor Bolling, hoofd van de inlichtingen dienst van het Amerikaanse leger. Volgens een woordvoerder van het ministerie „willen de generaals alleen maar inlichtingen inwinnen. V.N.-patrouilles doorgedrongen in Osan Op het Westelijk front van Korea is een patrouille van de verbonden strijdkrachten doorgedrongen in Osan zonder tegenstanders te ontmoeten De stad is bijna een week geleden ont ruimd. In de nacht van Zondag op Maandag wordt geen enkel contact met de tegenstanders gemeld. Koplampen ie laag De KNAC heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht direct maatregelen te treffen, zodat aan klei ne auto's, zoals Volkswagen, Minor, Fiat 500, enz., een kentekenbewijs zal kunnen worden uitgereikt. Dit wordt nu geweigerd, aangezien de koplampen van deze auto's te laag zijn aange bracht. De KNAC acht de kosten, voortvloeiende uit een eventuele ge- dwongeh ombouw, die technisch in vele gevallen practiseh onmogelijk is, onverantwoord. Ook het aanbrengen van extra koplichten, indien ombouw onmogelijk is, brengt een onverant woorde extra belasting bij de automo bilisten, aldus de KNAC. APRI slaags met terroristen ten Noorden van Bandung Sedert enige dagen vinden in de om geving van Tjitjalangka, ten noorden van Bandung, heftige gevechten plaats tussen eenheden van de APE1 en groe pen terroristen, wier aantal ongeveer 300 zou bedragen en die goed gewa pend zijn. Uit militaire bron werd me degedeeld, dat verschillende APRI- militairen zijn gesneuveld. Cijfers wer den evenwel niet verstrekt. In het ziekenhuis te Winschoten overleed het oud-Tweede Kamerlid F. E. H. Ebels uit Nieuw Beerta. Adenauer sieli echier vijl voorwaarden Het wantrouwen moet De Westduitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft Zondag op een bijeen komst van de Christendemocratische Unie van Westfaien verklaard, dat alle Duitsers „vierkant in het Westerse kamp van de vrijheid" stonden. Hij somde echter vijf voorwaarden op, die noodzakelijk waren voor een goede samenwerking tussen West-Duitsland en het Westen. Naar men van Franse militaire zijde gelooft, is de Vietminh een „groot of fensief" begonnen tegen Franse stel lingen 50 km. ten Noord-Westen van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, zo heeft generaal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo- China die zich aan het front bevindt bekend gemaakt. Franse troepen hebben Zondag een geregelde eenheid van het leger van de Vietminh bij operaties in de Ton- Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Tijdelijk opklaringen. Aan vankelijk wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, nu en dan opklaringen, en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag tijde lijk toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. In het binnenland in de nacht tijde lijk zwakke -and, overigens krachtige tot matige wind. Aan vankelijk Noord-Westelijke, later krimpend van Zuid-Westen tot Zuid. kin-delta op 80 km. ten Noord-Oosten van Hanoi volkomen verslagen. In het Noordelijke gebied van de delta wer den aanvallen van de Vietminh op drie Franse buitenposten door artille rievuur afgeslagen, Zondagochtend nog voor de dage raad, werd de kleine post van Baots- joec, benoorden Vinhjen, waar zich een vijftigtal manschappen bevinden, door machtige Vietminh-formaties aange vallen met artillerievuur. Bataljons van de mobiele groep, on der bevel van kolonel Vanuxen, ver trokken onmiddellijk naar Vinhjen om de aangevallen post hulp te bieden Nabij Daothoe kwamen zij in contact met de tegenstander. Dit is de eerste maal sedert het begin van de oorlog in Indo-China, dat verscheidene Viet- minhbataljons op open terrein de strijd hebben aangebonden met de Franse troepen Luchtverkenners waren van oordeel, dat de tegenstanders over minstens vijf bataljons beschikten aan de ene oever van een kanaal terwijl zich aan de andere oever nog een ba taljon bevond. deze Wat Doris Duke, verschnk- de rijkste heeft de het gen zal. Qanada heeft in 1949 bijna een hait millioen ton meer krantenpapier ge produceerd dan in 1948. Komt goed uit, want Theodoor heeft U weer heel wat te vertellen. Een nieuwe ritssluiting van Brits fabrikaat is gemaakt van ®ee".. riauw^idee^ van buigzaam plastic en kan zonder risico gemakkelijk worden gewassen en door vrouw wereld, betreft, de wringer gehaald worden. Iets voor het ijzeren gordijn? Praktische lui die Britten, want een andere Engelse firma is begonnen met de vervaardi ging van een nieuwe matras met een „zomer"- en een „winterzijde". De zomerkant is van poreuze iatexrubber waar de lucht vrij doorheen kan stro men, de winterkant is van een warme stof en voorzien van fijne stalen veren. O Harry Vinten uit Ontario sliep ken nelijk ook op een koele matras, wefit die kwam pas uit zijn bed, toen de brandweer de ruiten van z'n slaapka mer insloeg om hem uit zijn branden de huis te bevrijden. „Ik dacht dat jullie het alléén wel konden fixen", zei hij. Nog een „ijskouwe" Een Amerikaanse tankbestuurder in Korea heeft het hart van alle tankontwerpers in de V.S. gestolen door over zijn nieuwe „Patton" te verklaren: ..Het is zo'n lekker geluid de granaten er af te horen ketsen". Zijn bevelhebber generaal Ridgeway vat de zaken ge lukkig niet zo luchthartig zijn Doelen de op de exodus van twee millioen Koreanèn naar het Zuiden verklaarde deze: Dit is wellicht de grootste trage die uit heel de veelbewogen Aziatische Omdat de dieren ook al zo gewel- geschiedenis. Al het andere verbleekt dadtg worden, heb ik me maar er bij. Het Amerikaan sa volk heeft ten pieérie herbewapend. weerstaanbaar zijn. Hoe onweer staanbaar ze dan ook op haar zestigste mag zijn, de uit Texas afkomstige filmster Ann Miller is toch nu maar vast op zoek naar een geschikte echt genoot. Natuurlijk moet het een Texaan zijn, „liefst met een paar oliebronnen en anders een cowboy, want dat zijn generaal het m ieder geval bij het ook beste kerels„ zei ze a A]s The0. rechte end: Die laat (onder leiding door Ann was> hield hij het toch maar van twee universiteitsprofessoren) op die oI- Neem nu Ibn Saoud koni haar boerderij een model-varkensstal van Arabie eens Na uitgebreide onder6 bouwen, waarin o.m. een speciale in- handeUngen tussen zijn minister van stallatie voor geparfumeerde lucht zov- financiën AbduUah ej Saleiman en de alle ter- vice-president van de Amerikaanse Qver parfum gesproken:. De Franse oliemaatschappij Amraco kwam een parfum-fabvikante Gabrielle Cha nel (U weet wel van no. 5) verklaar de onlangs: „Leeftijd doet zake: Een vrouw kan op haar twintig ste jaar verrukkelijk, op haar veertig ste charmant en op haar zestigste on- accoord uit de bus, waarbij de Arabi sche vorst de helft van de winst zal n|e' Jer krijgen. Voor 1950 bedroeg die winst 180 millioen dollar, voor 1951 wordt ze op 200 millioen geschat. De kantoor klerken in Detroit waren daarentegen helemaal niet - te spreken over een fifty-fifty verdeling: Die dienden bij de politie-autoriteiten een klacht in over de verkeersagent Louis Schlosser Omdat die het ene uur twiet-twuut- twiet op z'n fluitje blies en nét als ze daaraan gewend waren Iwuut-twiet- twuut. Sam kreeg order voortaan een van beide wijsjes aan te houden. U Teft slotte nog een fluitje ter afscheid voor vandaag: De, wegens verduiste ring van gelden (bestemd om de sala rissen van z'n collegae mee te betalen» tot drie jaar brommen veroordeelde- fluitist van de band van ..Don Carlos' uit de Londense „Embassy Club" mag zijn fluit meenemen, zodat hij in de gevangenis kan blijven oefenen. Deze voorwaarden waren: 1. vrijheidlievende volken moeten stond hun volledige politieke en i 'i- taire macht in dienst stellen van de vrede en het bewaren van de vrijiie.d; 2 het bezettingsrecht moet vervangen worden door een wet of een verdrag en de geallieerde Hoge Commissie door een conferentie van ambassa deurs; 3. het Duitse defensiecontingent moet een absoluut gelijkwaardige sta tus krijgen met die van de andere bondgenoten, 4. West-Duitsland moet, afgezien van zijn eigen bijdragen, fi nanciële steun krijgen van de gealli eerden voor de opbouw van zijn ver dediging teneinde het in staat te --tel len ook aan zijn uiterst zware sociale lasten het hoofd te bieden: 5. een vier- mogendhedenconferentie moet niet gaan ten koste van Duitsland. Verder wensten de Duitsers, dat de geallieerden eindelijk „de slagbomen van wantrouwen" zouden verwijderen. Adenauer gaf de schuld van de „laks heid inzake de wil der Duitsers om zich te verdedigen" onder meer aan de „vele politieke blunders", zoais het „veroordelen van de gehel'e Duitse weermacht". Duitsland wist eveneens af van de plannen voor de verdediging ten Westen van de Rijn waarbij de Duitsers slechts met lichte wapens voorzien zouden zijn. Adenauer werd luide toegejircht, toen hij zeide, dat in Frankrijk nog steeds Duitse krijgsgevangenen ge ou den werden en dat generaal Von Fal- kenhausen thans in Belgie terecht stond. „Al deze psychologische hinaer- palen moeten verwijderd women. Slechts een vrije natie, slechts solda ten, die zich de gelijke van andere soldaten voelen, zullen betrouwbare en effectieve geallieerden zijn", aldus Adenauer. Naar het A.N.P. verneemt is er bin nenkort, in verband met de kolenpo- sitie. een beperking in het spoorweg verkeer te verwachten. De beslissing daarover zal in de loop van deze week vallen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1