Stad en Omgeving Wat raadsleden willen weten AGENDA Schoorisgemengd koor in hetzilver Raad van St. Pancras kwam bijeen ATV „Falkland" bracht „De Zondvloed" Eretentoonstelling van Stikvoorts werken Voor-congres Gewest Noordholland P.v.d.A. de Nieuwe Niedorp Attractief slot van toneelwedstrijd Warmenhuizen Burgerlijke Stand Heer-Hugowaard Beemster Het Radioprograi MAANDAG 15 JANUARI 1951 Onderwijs- en andere vraagstukken Aan B. en W. werd gevraagd hoe it) denken over de opleiding tot kleu teronderwijzeres en zij hebben daarop geantwoord, dat zij bevordering van een opleiding, welke aan de in ver band met de a.s. wettelijke regeling van het kleuteronderwijs te stellen eisen voldoet wenselijk achten. Schooltandverzorging. Geïnformeerd werd ook naar de «chooltandverzorging en de melkvoor- ziening op de scholen. Het antwoord daarop is, dat de aan gelegenheid van de schooltandverzor- ging in voorbereiding is. Het overleg met de plaatselijke tandartsen is gaande en verwacht mag worden, dat in de loop van het jaar 1951 de raad te dezer zake een voorstel zal berei ken. Wat de melkvoorziening op de scho len betreft is gebleken, dat noch van de zijde van de ouders noch van die der onderwijzers daartoe aandrang be staat. Een middelbare technische school. Verschillende jongelieden, die hun studie willen voortzetten aan een mid delbaar technische school in Amster dam of Haarlem, moeten aan die scho len worden afgewezen wegens plaats gebrek. Gevraagd werd of B. en W. de tyd thans niet gekomen achten om tot de stichting van een dergelijke school in Alkmaar over te gaan of in •lk geval een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid daarvan. Deze school zal, naar men meent, zeker levensvatbaarheid hebben. B. en W. antwoorden, dat zij bereid zijn de mogelijkheid tot stichting van een dergelijke school in Alkmaar te onderzoeken. Zij wijzen er nog op, dat hun een verzoek bereikte om een sub sidie ten behoeve van een inmiddels opgerichte particuliere avond-M.T.S., over welk verzoek zij zich nog be raden. De ondeugdelijke sportvelden. Zeer vele raadsleden wilden inge licht worden over het resultaat van het ingestelde deskundig onderzoek naar de gesteldheid van de grond van de sportvelden in de Overdie en Aeh- termeer en vragen of uit dit onderzoek «en conclusie is af te leiden over de vraag aan welke instantie het te wij ten is geweest, dat deze voor sportvel den ongeschikte terreinen als zodanig in gebruik zijn genomen. Daarop antwoorden B. en W., dat op 16 September het Landbouwproef station en bodemkundig instituut te Groningen het gevraagde rapport om trent de hoedanigheid van de gronden van het sportparkcomplex Overdie en Achtermeer hebben uitgebracht. B. en W. hebben het redelijk geacht, mede ter beoordeling van de door de vragen stellers bedoelde schuldvraag, degenen, die bjj de aanleg van deze velden zijn betrokken geweest in de gelegenheid te stellen hun zienswijze over het rap port en de maatregelen, welke tot verbetering van de structuur van de gronden kunnen leiden, kenbaar te maken. Zodra deze zaak daarvoor rijp is zullen B. en W. de Raad over een en ander inlichten. De mot or wedstrijden. Op een vraag naar de baten van de motorwedstrijden (in 1949 13.477.45 en voor 1961 geraamd op 10.000) delen B. en W. mede, dat door het verregenen van de Tweede Paasdag en het geringe bezoek aan de kermis- Zaterdag (mede door het slechte weer) de baten voor het sportpark van de motorwedstrijden over 1951 slechts ƒ2.692.81 bedragen. De op brengst der vermakelijkheidsbelasting bedroeg ƒ5.457.10). Naar aanleiding van een vraag of B. en W. het houden van motorraces op meer Zondagen in het jaar in over weging willen nemen, antwoordde het college, dat het meent, dat het voor •en goede exploitatie van het sport park aanbeveling verdient, dat op meer Zondagen in het jaar motorwed- strtjden worden gehouden. In het af gelopen jaar is wel gebleken, dat het houden van motorwedstrijden op een Zaterdag veel risico met zich brengt, omdat op die dag het bezoek belang rijk minder is dan op een Zondag of feestdag. Zodra het wedstrijdprogram ma voor dit jaar bekend is, zullen B. en W. zo nodig een daartoe strekkend voorstel doen. Jeugdzorg. Enige raadsleden is de raming van de uitgaven voor de ongeorganiseerde jeugd opgevallen. Zij willen weten, welke plannen er bestaan t.o.v. dit onderdeel van de jeugdzorg en door hoeveel personen aan de cursussen wordt deelgenomen. B. en W. hebben medegedeeld, dat het in het voornemen ligt voor de on georganiseerde jeugd de totstandko ming van een clubhuis te bevorderen. Op de vraag of het in de bedoeling ligt de bestaande organisaties, die zich met ie a-sociale jeugd bezig nou- den, een subsidie toe te kennen, de Jen B. en W. mede, dat deze, evenals de jeugdverenigingen, een subsidie ontvangen naar 1.per lid in de leeftjjd van 12 tot en met 20 jaar. Toneel en muziek. Verscheidene leden zouden het or ganiseren van volksuitvoeringen van toneel en muziek tegen een lage toe gangsprijs van b.v. 1.a 1.25 per persoon willen bevorderen, waarop B. en W. geantwoord hebben, dat zij voor nemens zjjn op deze aangelegenheid terug te komen in het door hun toege zegde prae-advies over een in de laatst gehouden raadsvergadering ingekomen adres van de commissie voor goede toneelkunst. De katholieke openbare leeszaal. Ben raadslid deelt mede kennis te hebben genomen van de mededeling, dat van 1 Januari 1951 af de r.k. lees zaal hier tér stede zal moeten worden gesubsidieerd. Op grond van welke regeling is de gemeente hiertoe ver plicht? Hij verwacht hiervoor overi gens een afzonderlijk voorstel aan de Raad. Door andere leden werd opgemerkt, dat in het verzoekschrift destijds is medegedeeld, dat de vereniging niet de beschikking had over de nodige ge diplomeerde krachten. Is dit personeel thans wel aanwezig? B. en W. hebben hierop geantwoord, dat de subsidieregeling ig opgenomen in de voorwaarden betreffende de sub sidiëring van rijkswege van openbare leeszalen en bibliotheken, waarvan art. 31 als volgt luidt: „Blijkt een gemeentebestuur on genegen naast een algemene O.L. B. of een algemene openbare uit leenbibliotheek een r.k., of naast een r.k. een algemene O.L.B. of O.M.B. overeenkomstig de bedra gen in de grondtabel, bedoeld in art. 26 te subsidiëren, zo vervalt voor die gemeente het rijkssubsi die zowel aan de algemene als aan de r.k. O.L.B. of O.M.B." Aan de gemeente wordt dus geen keus gelaten, aangezien bij niet sub sidiëring van de r.k. bibliotheek het rijkssubsidie voor de openbare leeszaal zou worden ingetrokken. Over 1950 bedraagt dit vermoedelijk 3780.De vereniging heeft thans nog niet de be schikking over een gediplomeerde kracht. Alkmaars 700-jarig bestaan. Op de suggestie om uit het onlangs ingestelde fonds voor sociale en/of cul turele doeleinden een bedrag te reser veren voor de viering van het 700- jarig bestaan van de stad in 1954 de len B. en W. mede, dat zij voor dit doel t.z.t. een afzonderlijk crediet zul len aanvragen In verband met de zestigste verjaar dag van de Alkmaarse kunstschilder Koos Stikvoort, over wie wij enige da gen geleden een uitgebreide repor tage publiceerden, zal op Zaterdag 20 Januari een ere-tentoonstelling worden geopend. Op de expositie, die in het gemeente-museum zal worden gehou den, zullen tal van werken van deze Alkmaarse kunstenaar worden ten toongesteld, Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema zal officieel de opening verrichten. Er is een comité van aanbeveling gevormd, waarin o.m. zitting zullen hebben: Mr. Dr. H. J. Wytema, burge meester van Alkmaar; Prof. Dr. Jezef Muls, Oud directeur-generaal van schone kunsten, Kapelle (Belgie)Ba ron Opsomer, ere-bestuurder Nat. Ho ger instituut, Antwerpen Belgie)J. van Puytenbroek, kunstschilder te Ant werpen; J. Th. Jacobs, Deken van Alk maar. de heren Dr. 1^. J. M. Hofstee, Mr. Dr. C. Berkhouwer en Mr. C. J. de Lange, de rector van het Mur- melius-gymnasium, Dr. J. Hemelrijk en Drs. H. J. B. Vlas. Verder uit Bergen de heer Casper Neihaus, en uit Utrecht de heer M. Diemei, directeur van de Vrije Academie. Naast de hiervoor genoemde perso nen zullen nog tal van andere beken de figuren, w.o. verschillende kunste naars, in het comité zitting nemen. UIT HET ZAKENLEVEN In bet Handelsregister werd de volgende nieuwe inschrijving opgenomen: Coöperatieve Aan- en Verkoopver. L.T.B., Langedijk, Noord- Scharwoude, Hofstraat 9. Aan- en verkoop van land- en tuinbouwproducten. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Ave Maria (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: The blue lamp (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wiener Madeln (alle leeftij den; geprolongeerd); Harmonie Thea ter, 8 uur: Zo begint het leven (18 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur; „Anders dan anders". Gisteren heeft het Gewest Noord- Holland van de P.v.dA. in Alkmaar een vciorcongres gehouden voor het par tijcongres op 8, 9 en 10 Februari te Rot terdam. Mede aanwezig waren de Kamerle den J. Schiithuis en J. de Kadt, alsmede Frits Albrecht, de alg. secretaris van het P. B. O.a. kwam de nood van de kleine middenstanders ter sprake. De heer Schiithuis heeft hierbij gewezen op het ontwerp-middenstandsprogram, dat binnenkort aan de afdelingen zal worden gezonden. Wil er een gezonde middenstand komen, dan zal naast vak bekwaamheid het behoefte-element meer tot gelding moeten komen. Betreffende sociaal-economische aan gelegenheden deelde de heer Schiithuis mede, dat verbetering van de heffing van de omzetbelasting zal moeten wachten tot de overeenkomst met Bel gie kan worden uitgevoerd. Prijsstop betekent slechts dat de regering de prij zen in de hand wil houden. Men mag hier niet het begrip aan koppelen, dat verhoging thans niet meer zal voorko men De P.v.d.A. is voor handhaving van zodanige prijsstop. Ten aanzien van de internationale mi litaire toestand een vraagstuk, dat evenzeer aanleiding gaf tot uitvoerige gedachtenwisseling werd erop aan gedrongen ervoor te waken, dat niet de generaals de baas worden. Ten aanzien van interne organisato rische aangelegenheden werd een voor stel aangenomen om het aantal partij bestuurders met twee te vermeerderen tot 25. Candidaat werden hiervoor ge steld mevr. Weert-Brouwer uit Pur- merend en mevr. Aarse-Jansen uit Groningen. Postduif-tentoonstellingen Gister werd wederom een hokten- toonsteling gehouden door de Alk maarse postduiven-vereniging „De Postduif". Keurmeester was de heer Landzaat. Niet minder dan 22 duiven- houders namen aan de wedstrijd deel. De beschikbaar gestelde prijzen werden gewonen door de heren N. J. Struys, N. de Waard en P. Louter, die elk zes punten behaalden. In café Rialto, hield de postduiven vereniging S.I.S. de eerste club-tén- toonsteiling. Er waren zes leden aan wezig. Voor de vijf tentoongestelde vo gels trad de heer Tijdeman als keur meester op. De prijzen werden eigen dom van de heren Dondersloot, H. de Jager en B. Zwanenburg. Burgerlijke Stand Geboren: Simone P., d. van S. P. Duits en T. Haitsma. Robertus J. M., z. van J. W. Wildenburg en M. van Hooff. Arie M., z. van N. den Oudsten en M. Wesseldijk. Taede, z. van M. Smiers en U. IJssels. Overleden: Johannes G. M. Stegers, 1 dag. Eniffdtje de Wit, 86 jaar, wed, van L. Tamis. Esso J. Wicliers, 93 jaar, weduwnaar van C. Zijlstra. Johannes H. Luers, 68 jaar. Openbare contact-avond Op verzoek verwijzen wij naar dé kennisgeving van de Contact-avond welke Woensdagavond in Valks lunch room is uitgeschreven door de plaatse lijke afdeling van de Internationale Vereniging Bellamy. Spreker is de heer Brokking uit Den Haag. TOT REGENT BENOEMD Bij Koninklijk Besluit van 20 De cember 1950 is benoemd op voor dracht van de minister van Justitie tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, de heer C. J. Maats, directeur van „Wes- terlicht" te Alkmaar. Misdadige automobilisten Zaterdag en Zandag deden zich in Alkmaar twee gevallen van het zgn. „Joy-riding" voor. Deze „sport" kan men beoefenen door het eenvoudigweg in gebruik nemen van een andermans automobiel, die in alle berusting ge parkeerd staat. Men kan na afloop de auto terugbrengen, of men kan het ook laten, zoals Zaterdag gebeurde, toen een auto-eigenaar, die zijn wagen op de Kennemerstraatweg had gepar keerd, constateerde, dat andere auto mobilisten er met zijn auto vandoor waren gegaan. Later werd de auto te ruggevonden. Zondagavond vond een auto-bezitter zijn voertuig wél terug, maar het bleek, dat de contact-inrichting was vernield. Na het constateren hiervan, viel het de automobilist ook op, dat de wagen in een andere stand gepar keerd stond. Dit gebeurde op de par keerplaats op de Nieuwesloot, waar de auto-bewaarder zich voor het bewa ken van de voertuigen met een kwar tje laat belonen. „De Speelwagen" rijdt weer uit „De Speelwagen", het welverzorgde maandblad van de historische genoot schappen in Noord-Holland, gewijd aan de historische schoonheid, folklore en geschiedenis in onze provincie boven het Y, kondigde enige weken geleden aan, dat na het December-nummer de uitgave zou worden gestaakt. Financiële moeilijkheden dwongen tot opheffing. Naar wij vernemen, is voor deze moeilijkheden thans een oplossing ge vonden. Een provinciale bijdrage, een subsidie van het Anjer-fonds en een geringe bijdrage van de oudheidkun dige verenigingen hebben ertoe geleid, dat de firma Meyer te Wormerveer het maandblad nu tienmaal inplaats van twaalf keer per jaar zal laten verschij nen. De omvang, verzorging en abon nementsprijs blijven ongewijzigd. Jubileum-concert slaagde uitstekend De inwoners van Schoorl hebben op ondubbelzinnige w|jze blijk gegeven van hun grote belangstelling voor en medeleven met de zilveren jubilea van het .plaatselijk zangkoor en van zjjn dirigent Corn. Jonker. In de feestelijk versierde zaal van „De Rustende Ja ger" waren plaatsen te kort. Uit cul tureel oogpunt kan men deze belang stelling, vooral in deze tijd van min of meer algemene oppervlakkigheid, een gelukkig verschijnsel noemen. De voorzitter van het koor, de heer C. Hoogvorst, opende de avond met een welkomstwoord en gaf een kort résumé van de successen, welke dit koor op concoursen heeft behaald. Men keerde steeds met eerste prijzen huis waarts. Die was ook te danken aan de trouwe kern van het koor, medewer kers, die twintig jaren lang lid waren. Hierna begon dirigent Jonker met de afwerking van zijn muzikaal pro gramma. Dit had geen uitgesproken stijl, maar trachtte „elck wat wils" te geven. Bij een feestelijke gelegenheid kan daar ook geen enkel bezwaar te gen bestaan. Schoorl's Gemengd Koor heeft zich in die jaren ondér leiding van Corn. Jonker ontwikkeld tot een ensemble, dat zich op gebied van de koorzang een eervolle plaats heeft weten te verwerven. Twee werkjes van Clemens von Papa (15101558) werden bijna volkomen gaaf uitgevoerd. In het gro te werk „Koren" van Alph. Vranken trof de uitstekende tekstuitbeelding. „Kruisklacht" en „Waterlelie" van Bonset min of meer modern getint werden zeer goed gezongen. Solis tische medewerking aan dit concert verleenden Maartje Kliffen, sopraan; Leo Larsen, tenor en Simon Halie, Moeilijkheden met Christelijk kleuteronderwijs Het bestuur der Chr. Kleuterschool kon bij haar subsidie-aanvrage geen volledige boekhouding overleggen. Dien tengevolge kon de raad niet overgaan tot verlenging van de gevraagde subsi die. Evenals over 1950 zal ook over 1951 voorlopig f 15 per leerling worden toe gekend. Volgens de openingsrede van voorzitter Kroonenburg staat de ge meente er momenteel kerngezond voor. De huisvesting bezorgt B. en W. nog steeds grote moeilijkheden. In zijn openingswoord verwelkomde burgemeester C. K. Kroonenburg alle leden. In zijn overzicht deelde hij mede, dat 1950 een schaduwzijde heeft gehad en dat betreft de woningbouw. In 1950 is er vanwege de zeer kleine bouw volume-toewijzing niet toe overgegaan woningen te bouwen. Het aantal wo ningzoekenden stijgt nog steeds en be draagt momenteel 45. Omtrent de bouw volume-toewijzing van 1951 is nog niets bekend. Het raadsbesluit tot vernum mering dezer gemeente is geheel uit gevoerd; de Achtergeest zal van water- eiding worden voorzien; aan subsidies aan verenigingen is in 1950 ongeveer f 1000 uitgegeven; wat betreft de gas- voorziening is besoten over te gaan tot aansluiting bij de pool-vorming, terwijl de ambtswoning van de burgemeester in 1950 gereed is gekomen. In de eerste plaats moet in 1951 het uitbreidingsplan worden vastgesteld en hierop wacht het rioleringsplan. In samenwerking met de gemeente Langedijk zal getracht worden te komen tot verbetering van de Twuyverweg. De voorbereidingen zijn reeds in gevorderd stadium. De gemeente is wat de financiën betreft kern gezond, wat echter niet betekent dat ze royaal kan doen. Zuinigheid moet zoveel mogelijk betracht worden. De voorzitter bracht dank aan de raads leden voor de prettige samenwerking in het afgelopen jaar en sprak de wens uit dat dit jaar een gezegend jaar zal wor den voor de gehele gemeente. Namens de raadsleden dankte de heer Timmer de burgemeester voor de hartelijke woorden. Ingekomen stukken en mede delingen. De begroting van het gemeenschappe lijk gasbedrijf werd aangeboden. De Een uitstekende vertolking Nadat Zaterdagavond in de Rusten de Jager, waar de A.T.V. „Falkland", het toneelspel „De Zondvloed" bracht, voor de aanvang de zaal tengevolge van kortsluiting geruime tijd in het donker had gezeten, gedurende welke tijd de band met populaire melodieën er de stemming wist in te houden, kon eindelijk de heer Keesman het begin van de voorstelling aankondigen. Na dat hij had medegedeeld, dat er een telegram was binnengekomen van het Falklandlid J. Anema, die zich op de Willem Barends in het Zuidpoolgebied bevindt, en waarin deze de leden en donateurs een voorspoedig 1951 toe wenste, kon het spel een aanvang ne men. De „Zondvloed", een spel in drie bedrijven van Louis Lockeffer, speelt ziet- af in het Zeeuwse land tijdens de laatste wereldoorlog, toen grote vrucht bare gebieden blank werden gezet uit vrees voor een dreigende invasie. Het stuk verplaatste ons naar hoeve Doornhof waar de eigenaar Jacob Ver pis ncke, een harde Zeeuwse boer. die met een grote haat tégen de bezetter vervuld is. evenals hij met haat is ver vuld tegen Henk Versteeg, een inge nieur bij het Waterschap, die hij van collabaratie beschuldigt, omdat deze een dijk aanlegt, die over het land van Verplancke loopt, een dijk die dient om veel land voor overstroming te be hoeden. Als hü dan bovendien nog be merkt, dat deze ingenieur liefde heeft opgevat voor zijn dochter Jannie, wijst hij hem de deur. Merien, zoon van Verplancke koestert evenals zijn vader grote haat tegen de bezetters en ge- zamelijk met zijn vriend Jan de Ha mer, die een grote liefde voor Jannie voelt en dus uiteraard ook tegen Ver steeg gekant is beginnen zij het werk aan de dijk te saboteren. Als ten slotte na vele verwikkelingen Versteeg af scheid komt nemen om dat hij naar Engeland wil oversteken, om de ge allieerden de inundatieplannen van de Duitsers in handen te spelen, geeft Ver plancke zijn verzet tegen de ingenieur op, en wanneer deze laatste begeleid door Sjefke Lampers, een Vlaamse marskramer, zal proberen door de Duit se linies te breken, geeft hij zijn zege aan de jongelui. De rol van Jacob Verplancke werd zeer goed vertolkt door Joh. de Vries, die wij voor het eerst bij Falkland op de planken zagen. Saar, de vrouw van Verplancke werd gespeeld door mevr. AnemaLeegwater, die na een zwak begin, in het laatste bedrijf prachtig spel liet zien. De weergave van Jannie en Merien, kinderen van het echtpaar Verplancke werden op een voortreffe lijke wijze door mevr. SpeurJonker en Bob v. d. Pol voor het voetlicht ge bracht. Mevr. Oud-Wljker In de rol van Koosje kon slechts bewondering afdwingen, terwijl Diok de Waard van de rol van Sjefke Lampers iets moois wist te maken. Dit was toneelspel van de beste soort. Wout Klok in de rol van Frits de Hamer, Freek Scheppers als Henk Versteeg en Niek Aafjes als Jan de Hamer voelden hun rollen goed aan, al hadden wij de laatste in som mige gedeelten wel iets vuriger willen zien. Mevr. JoostenDe Gier wist haar rol van Mientje de dienstbode op een voortreffelijke wijze uit te beelden, ter wijl Ru Keesman in het rolletje van Reinier de knecht op zeer goede wijze liet zien dat ook kleine rollen er toe kunnen bijdragen van het geheel iets moois te maken. Décor en kleding vie len zeer te roemen, evenals de geluids effecten en de belichting, Jammer was het dat de grime van enkele spelers niet voldoende was om de persoon ge heel juist uit te beelden. Zo was b.v. baas Verplancke te jong gegrimeerd, Een gezellig bal besloot deze goed ge slaagde avond. GOED AFGELOPEN. Toen Vrijdagavond een aan de Wes- terweg woonachtige winkelhouder over de Heerenweg reed, schoten plot seling enkele jeugdige knapen ter hoogte van de Aostastraat de weg over. De bestuurder wist zich nog juist staande te houden, doch kon niet ver hinderen, dat de jeugdige G. onder zijn fiets terecht kwam. Werd aanvanke lijk een lichte hersenschudding ge vreesd, later op de avond bleek, dat het ongeval nogal goed was afgelopen en dat hij slechts met de schrik was vrijgekomen. aansluiting bij de centrale gasvoorzie- ning zal ongeveer in April of Mei a.s. plaats vinden. Het tekort op deze be groting bedraagt f 12.000, waarvan f 2400 ten laste van de gemeente komt. In een brief wendden de raadsleden J. Kloosterboer en Jac. de Vries zich tot het college om de statuten van het Fonds Armengoederen zodanig te wij zigen zodat bij een eventuele aaneen sluiting van gemeenten, slechts Pan- crassers kunnen beschikken over de eigendommen van het Fonds Armen goederen. In aansluiting op dit schrij ven gaf de heer de Vries nog een nadere uiteenzetting. De voorzitter achtte de tijd nog niet daar, om reeds dergelijke voorzorgsbepalingen op te nemen. Indien tot samenvoeging zal worden overgegaan wordt toch nog ruimschoots tijd aan de raad gegeven om dergelijke dingen te bepalen. De heer Duif vond dit voorstel wel wat erg voorbarig en kleinzielig. De Win- kelsluitingsverordening was door Ged. Staten goedgekeurd, hoewel zij liever de sluitingsmiddag op Dinsdag hadden gezien. De verordening bepaalt name lijk Woensdagmiddag. Subsidie-aanvrage beide kleuterscholen. Door beide kleuterscholen was een aanvrage ingediend om subsidie over het jaar 1951. Over 1950 was aan beide scholen f 15 per leerling toegekend. De openbare kleuterschool vroeg nu f 25 per leerling, terwijl de chr. kleuter school f 1000 wenste. De heer Kloosterboer had niet ge dacht dat nu reeds een subsidie aan vrage door de chr. kleuterschool zou worden ingediend, gezien het feit dat bij de oprichting gezegd was: „Die kleuterschool komt er, al zal 't f 20.000 kosten". Hij stelde, evenals B. en W„ voor, geen subsidie te verlenen, dan nadat een volledige boekhouding zou worden overgelegd. De heer Duif zag enige onbillijkheid in het feit dat de openbare kleuterschool gratis van brandstof werd voorzien door de ge meente. Verder vond hij het door het bestuur der chr. kleuterschool ingedien de overzicht waardeloos. Wethouder Nierop gaf op het een en ander een zeer duidelijke toelichting. De heer Schut deelde mede, dat nu het bijz. schoolbestuur genoemde kleuterschool heeft overgenomen, echter zonder de schulden. Een goede boekhouding is nu wel verzekerd, terwijl' tevens getracht zal worden de boekhouding over het jaar 1950 zoveel mogelijk te complete ren. De voorzitter deelde mede, dat in derdaad gebleken is dat f 15 per leer ling te kort is. Hopelijk zal in de loop van dit jaar de kleuteronderwijswet in werking treden. B. en W. stelden de raad voor voorlopig de aanvrage van de chr. kleuterschool te weigeren, en dit geval na een half jaar nog eens te bekijken, met de tegen die tijd ingele verde stukken. Besloten werd voorlo pig aan chr. kleuterschool uit te keren f 15 per leerling, aan de openbare kleu terschool f 25 per leerling. Met algemene stemmen werd beslo ten tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Ne derlandse Middenstands Bank voor f 50.000. Bij de rondvraag hoopte de heer de Vries dat de navolgende punten in 1951 de speciale aandacht van B. en W. zou den hebben: Het aanleggen van speel plaats voor de kinderen, 't bouwen van een tehuis voor ouden van dagen en het doorlichten der bevolking in ver band met de tbc. Wat de eerste twee punten betrof, deelde de voorzitter mede, dat deze wachten op het uitbrei dingsplan, voor de doorlichting staat de gemeente reeds op de lijst. De heer Kloosterboer zag gaarne dat bij de woningtoewijzing de woningen, gelegen aan het vaarwater zoveel mo gelijk aan tuinders werden toegewezen. piano. Maartje Kliffen willen we eeh extra compliment maken voor de fijn zinnige interpretatie van de liederen I van Moussorgsky „La poupée s'endort en La prière du Solr. Ook in opera aria's van Puccini en Mascagni boeide haar zingen door de dramatische ex pressie. De tenor Leo Larsen zong I zeer mooi. Ch'io mai vi possa van Handel, en de operaduetten van Bi- zet en Mascagni, welke laatsten ge zongen werdgn met Maartje Kliffen. De pianist Simon Halie speelde wer ken van Krebs, Mozart en Liszt. „Air variée" van Mozart vormde het hoog tepunt. Hij toonde in de begeleiding van de solisten een perfect accompag- nateur te zijn. Na de pauze werden nog enkels I operanummers door de solisten uitge-1 voerd en tot besluit zong het koort „Ochtendmeditatie" van Gerard Boe- dijn. Bij de huldiging aan het slot van I het concert werd wegens ziekte van de burgemeester gesproken door wet houder Kaandorp. Spr. prees de ver-1 dienste van het koor en van zijn diri gent, Jonker. Voorts werd gecompli- menteerd namens V.V.V. te Schoorl, I het fanfarecorps. V.V.V. GroetCam perduin, Ned, Herv. Oratorium Ver, I Alkmaar, Berger Koorvereniging, N.H. Bond van Zangverenigingen, Winke liersvereniging Schoorl en de exploi tant van de „Rustende Jager". Ds. De I Jong bood namens enkele vrienden i bloemen aan. Onder de talrijke bloem stukken bevond zich een bouquet van pastoor Drost van Schoorl, die per soonlijk blijk gaf van zijn belangstel ling. Ook het Alkm. Dubb. Mannen- kwartet gaf acte de présence. De sfeer tijdens dit zeer goed ge slaagde jubileumconcert getuigde on dubbelzinnig van de grote waarde ring, die men voor het Schoorls Ge mengd Koor en zijn populaire dirigent I koestert. Ms. Aan de spanning naar de uitslag van de toneelwedstrijd van de Niedorper toneel verenigingen zal 3 Februari een einde ko men. De jury zal dan in de Prins Mauriti I de uitslag bekend maken. Om die avond ook voor het publiek aantrekkelijk te ma ken worden drie één-acters opgevoerd, waaruit het publiek een keuze kan ma ken. Het Moerbeker Toneelgezelschap I komt met „De Monschein-sonate", een luchtig spelletje van Joh. Broedelet; Cice-j ro brengt iets geheel nieuws, namelijk I ,,Het Poppenuurtje" van De Hertog en de I keus van „Kunst na Arbeid" viel op het Amerikaanse blijspel „Met de auto naar Trenton en Cambden". G eb o r e n; Hillebrand, zv G. Often I en E. Veeninga; Lutske, dv L. E. del Vries en G. Blom; Bartholomeus, zv I D. Medema en P. Vollmulier; Adrianus I J„ zv G. Treuren en D. Blom; Louise Henriëtte, dv W. Post en M. G. Gies- bert. Ondertrouwd; G. J. Beukers en I. Ligthart. Getrouwd: L. Zeelen te Harlingenl en A. v. d. Vegt; J. J. Meijer te Ber-1 gen en J. van Buuren; C. F. Meijert tel Harenkaspel en M M. de Moor; M. Kerssens te Akersloot en L. C. H. Lin- gerak. Overleden: C. de Moor, 66 jr., echtgenoot van D. v. d. Horst; VI. I Goudsblom, 6 jr., zv S. Goudsblom; T. Woud. 73 jr., echtgenote van H. Slik-1 ker; F. Vos. 1 jr., zv D. Vos. FEEST VAN KATHOLIEK THUISFRONT I Nu alle militairen uit onze gemeente be- houden uit Indonesië zijn teruggekeerd, acht het Katholiek Thuisfront, afdeling I Heerhugowaard-Noord de tijd gekomen om deze behouden thuiskomst feestelijk te herdenken. Eerst zal er 's morgens om 7 uur een H. Mis in de parochiekerk ui1 dankbaarheid worden opgedragen, waar f alle militairen, maar niet minder de ande re parochianen worden verwacht. Op die- I zelfde dag, Donderdag 18 Januari, zal des avonds een feest worden gehouden in de zaal van de heer Jac. Groenland. Hiervoor is een Haarlems gezelschap uitgenodigd. „O, BELLA DONNA LUCIA" IN STUDIE De spelers van het „Jeugdtoneel" heb ben wederom een stuk in studie genomen, n.l. „O, Bella Donna Lucia" of wel „De I Tante van Charley", een vrij dwaas ge val in drie bedrijven. Het stuk wordt ge speeld op 4 en 5 Februari in de zaal van de heer Groenland. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas, z. van C, N. Kooij en K. Meijn. Elisabeth M„ d. van A. Jonk en A. de Lange. Getrouwd: Simon P. J. de Hoon en Antje Vink. Overleden: Trijntje Bankert, 76 jaar, echtgen. D. Brugman, Rijperweg 116. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 15 Jan. Aangevoerd: 95 stuks vete koeien van 500—1140, 48 nuchtere kal veren (slacht) van 30—65 en 21 vette schapen van 80—150 per stuk; 318 varkens van 1,60- 1,68 per kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 15 Jan. 2500 kg uieh 5-5,50 en grove 5,70- 5,80; 7000 kg groene kool 7-14,50; 11-000 kg rode kool 6.50—14,?^ 5000 kg gele kool 6—6.40. Doorgediaaid 1700 kg gele kool en 2000 kg Witte kool. NOORDERMARKTBOND, 15 Jan. - 2500 kg uien 4,80, drielingen 5,70 en nep 11,90; 4200 kg rode kool 7,10-15,70; 2000 kg gele kool 6—8,40; 35.000 kg witte kool: Deense 6,60-7,20. Lifk nog spoot Over de moord op een da SS-er, welke thans aan gekomen, vernemen w(j m vermoorde, de 22-jarige H Dm Haag, in April 1945, voor de moord, door de da jarige J. van der M. in e am de Laakkade verborgen honden. De dader kende i SS-er van vroeger. Voor no ver op het ogen ken zon rijn, war de dade angst voor de loslippigheid Deze laatste Kep op straa met versohlUende mensen, van een caféhouder, wiens kaarten voor onderduikers van de verhandeling van geslacht vlees enz. Voorts der een bepaalde angst gel dat als K. door de Duitse n litie zou gegrepen worden, zou meegesleept worden. Tijdens een ruzie in het de Laakkade heeft V. d. M met diens Duitg geweer do ten. Het lijk werd in een s en werd met behulp van de de dader, de 66-jarige J. v op een open terrein aan de waar thans schooltuintjes w zorgd, begraven.' Het geweer werd na de ingeleverd bij de post van c de Capadosestraat. Het un de vermoorde werd in het Ze hebben 93 mooie i gevraagd: hoe moet d Uwer dromen zijn? 39 hebben geantwoor moet in het Nederland spelen 34 hebben geantwoor moet kunnen zingen al Crosby 19 hebben geantwoor moet ogen hebben als C Boy ér 1 heeft geantwoord: g< maar een goed geht de, hardwerkende, zor man, die 's avonds g bij me zit met een kop; en een pakje Bond DINSDAG 16 JANUAI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-2 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymi Zohdersluitjng. 9.00 Nieuws. 9.. wijding. 9.25 Gram.muziek. 9.30 V 9.35 Populair concert. 10.30 Van vrouw. 10.35 Gram.muziek. 10.5 kleuters. 11.00 Alt en piano. 11. zieken. 12.00 Orgel en accordeon, en tuinbouwmededelingen. 12.33 platteland. 12.40 Gram.muziek. 15 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Finani overzicht. 13.30 Amusementsmuz Voor de vrouw. 14.30 Gram.mu „Onze Amerikaanse buren". 16.i muziek. 16.10 Kinderkoor. 16.30 ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano R.V.U.: dr. J. C. A. Fetter: ,,H< 19.00 Fanfare-orkest. 19-25 „Paris 19.30 Gram.muziek. 19.45 Gesprei artsen en ziekenfondsverzekerinj Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedst land—Noorwegen. 20.06 Aotualitt Gevarieerd programma. 21.15 praatje. 21.20 De Antwoordman. 2 muziek. 22.00 „Goede moed", cal Celol en piano. 22.45 Buitenland 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Grai HILVERSUM II, 298 m.: 7.00- 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebf gische lcalender. 7.30 Zenderslu Nieuws en weerberichten. 9.10 V( vrouw, 9.35 „Lichtbaken". 10.' kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10, radio. 11.00 Voor de vrouw. 11 radio. 12.00 Angelus. 12.03 G 12.30 Land- en tuinbouwmededelj Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 1 en katholiek nieuws. 13.20 Actuali Lunchconcert. 14.00 Gevarieerd 1-4.53 Gram.muziek. 15.30 Ziekei Voor de zieken. 16.30 Zenderslu Gram.muziek, 18.15 Amusementsoi listen, 18.48 Sport; „Dit is lever jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actuali Metropole-orkest en soliste. 19., overzicht. 20.00 Nieuw. 20.05 R wedstrijd Nederland—Noorwegen. 2' wone man zegt er 't zijne van. 20 orkest. (Om 20.12 Actualiteiten), geestelijke nood in Duitsland", g tafel. 21.40 Viool en piano. 22 moniseh orkest en soliste. 22.40 22.45 Avondgebed en liturgisch» Ntawws. 28.15—24.00 Gr an

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2