Er komt geen reductie op de gastarieven De begroiinp 1951 vastgesteld De raadsleden op de bres voor autonomie der gemeente De begrotingsdebatten duurden achttien uur Burgemeester en Wet houders antwoorden De gastarieven De volkshuisvesting De burgemeester aan het woord A vondvergadering ZATERDAG 20 JANUARI 1951 Alkmaars raad heeft zich gister weer duchtig geweerd en in een middag- en avondzitting, welke tot één uur in de nacht duurde de begrotingsbeschouwingen beëindigd. Veel is er gezegd, maar weinig is er aan de begroting veranderd. Ten slotte namen vrijwel alle raadsleden, die bezwaren tegen de wijze van dek king van het begrotingstekort hadden hun bedenkingen terug, zodat 160.000 van het overschot van 1948 voor het stoppen van het begrotingsgat zullen worden gebruikt al zal dan pro forma ook aan de regering om een hogere uitkering gevraagd worden. De reductie op de gastarieven was plotseling van de baan omdat de regering bij de huidige kolennood daarmee niet accoord kan gaan. Wel kreeg de Herv. commissie voor gezinsverzorging gedaan, dat haar ook over 1950 een subsidie zal worden uitgekeerd. Een motie waarin de raad de regering hecritiseert inzake de uitkering aan de gemeenten werd met algemene stemmen aangenomen. loofde de wens van de heer Berkhou wer om de gemeente door twee afge vaardigden in het bestuur van de Landbouw Huishoudschool te laten vertegenwoordigen, nader te zullen be spreken. De f 20 schoolgeld die de heer Vleugel voor sommige gezinnen te hoog vond, achtte de wethouder wel verantwoord daar het verlangde bedrag beoordeeld wordt naar de per soon. Spreker zeide geen enkele aan leiding te hebben het avondonderwijs dat hier ter plaatse wordt gegeven voor M. T. S.-studie, tegen te werken. De opleiding van kleuterleidsters heeft de aandacht van het college. De moei lijkheden die bestonden rond de kleu terschool aan de Bergerweg zullen nu waarschijnlijk spoedig kunnen worden opgelost. Het rapport over het Sport park in Overdie en Achtermeer heb ben B. en W. nog in vooronderzoek. Spreker betoogde dat de verpachting van de buffetten en de rijwielstalling bij het Sportpark na openbare in schrijving heeft plaats gevonden en lat men tevreden is over het beheer. In antwoord op een vraag van de heer Van der Borden deelde de wet houder mede dat met de Koninklijke Nderlandse Motorbond besprekingen zijn gevoerd over de organisatie van de motorwedstrijden in het komende seizoen. Men zal alles in het werk stel len om de kans op ongelukken te ver kleinen. Speciale aandacht zal men be steden aan de wedstrijden voor ju nioren. Er zuilen minder renners ge lijktijdig aan de start komen en ook zal er een voorselectie worden gehou den. De wedstrijden zullen, wil men een gunstig financieel resultaat berei ken, zoveel mogelijk op Zondagen moe ten worden gehouden. Met de plaatse lijke besturen van de motorvereni gingen te Merenveld en Geleen is overleg gaande om gezamenlijk lange- baankampioenschappen te organiseren. Op iedere baan zou dan een wedstrijd worden gehouden, waarna de finale waarschijnlijk in September te Alk maar zou kunnen plaats vinden. Spreker bestreed de bewering als zou het program van samenwerking tussen K. V. P. en P. v. d. A. grote moeilijkheden voor beide partijen heb ben opgeleverd. Men heeft het pro gram nergens in de steek gelaten. Wel bestaat er verschil van mening over wat onder een gezinstarief moet wor den verstaan. Spreker gaf als zijn me ning weer dat alle gezinnen in dezen tegemoet gekomen moeten worden en niet slechts een enkele groep: de gro te gezinnen. Door korting te geven op het gasverbruik ten behoeve van babies tot één jaar zouden ook de gro te gezinnen van deze regeling profite ren, aldus de heer Bakker. Begonnen werd gistermiddag meteen tweetal benoemingen. Benoemd werd tot onderwijzer aan de Tesselschadeschool de heer A. Bou- ma, onderwijzer aan de openbare lagere school te Oosterwolde. Tot onderwijzeres aan de Bosboom Toussaintschool werd benoemd mej. A. Laan, onderwijzeres aan de o. 1. school te Schermerhorn. De burgemeester sprak zijn vreugde uit over de verjaardag van Prinses Margriet en stelde onder algemene goedkeuring voor namens de raad een telegram van gelukwens te zenden. De heer S i e t s m a feliciteerde .ie burgemeester met de verjaardag van diens jongste zoon, waarvoor de burge meester hartelijk dank zegde. Bezoldiging personeel B.L.O. Zoals wij reeds mededeelden steldep B. en W. voor, in afwijking van het advies der commissie van bijstand, bef verzoek om de leerkrachten van het buitengewoon lager onderwijs nog een gemeentelijke marge boven de thans uitgekeerde bezoldiging te geven niet in te willigen. De heer Venneker (K. V. P.) zeide, dat de gemeente hier ogenschijn lijk geen taak heeft. B. en W. wijken hier evenwel van het advies der com missie van onderwijs af. In diverse plaatsen gaat men boven de rijksmarge. In Alkmaar heeft men geen gemeente lijke marge die het mogelijk maakt goed personeel te krijgen. Men besloot B. en W. te verzoeken de zaak voor dit jaar af te wijzen en het volgend jaar nog eens te bekijken. Spr. kan zich met het afwijzend voorstel alleen verenigen als dit geen afwijzing voor de toekomst betekent. De heer Sietsma (P. v. d. A.) meende dat er een Rijksmarge van f 600 was wanneer de gemeenten ook iets doen. De heer T o r e n v 1 i e d (C. P. N zeide dat andere gemeenten een derge lijk verzoek wel toestaan. Dat perso neel doet zeer moeilijk werk. Men kan de zaak inmiddels nader bekijken. Wethouder Bakker (P. v. d. A.) zeide dat hij zich wel met het stand punt der commissie van onderwijs kon verenigen. Dit jaar is er geen argu ment om aan het verzoek te voldoen maar men kan een dergelijk verzoek het volgend jaar herhalen. Adressanten kunnen dan hun aanvrage aanpassen aan de eisen des tijds, die dan wellicht anders zijn. B. en W. menen, dat de bij zondere prestatie door de Rijksmarge gesticht wordt. Moeten we voor een klein deel van het personeel van de Rijksnormen afwijken? Spr. wilde de afwijzing nu goedkeuren en het vol gend jaar de kwestie nader bekijken. De heer Venneker (K. V. P.) stelde zich daarmede op dit ogenblik tevreden. De heer Torenvlied zou gaar ne willen weten of meerdere gemeen ten een bijzondere marge vast stelden Dat zou men dan kunnen navolgen waar hier zeer zware eisen aan het personeel worden gesteld. Wethouder Bakker zeide dat er op zijn lijst toch ook vele gemeenten staan die geen bijzondere toelage ga ven. Het voorstel van B. en W. werd daarnaar aangenomen. Onteigening. Besloten werd in het belang der volkshuisvesting tot onteigening van een perceel grond met woning en schuur van gebr. Brasser aan de Ber gerweg. Overnemen van totalisator- gebouwen. De raad besloot gratis over te nemen van de paardensportvereniging „Voor uit" twee totalisatorgebouwen met re kenkamer op het Sportpark. De jaar lijkse recognitie werd, in verband daar mede, van f 250 tot f 150 verlaagd. De eerste wethouder die aan het woord kwam voor de be antwoording van de beantwoording van de hem bij de begroting gestelde vragen was de heer R. Bakker (P. v. d. A.), de wet houder van onder wijs. De vraag die de heer Hoytink stelde over de stichting van een ULO-school voor meisjes, betreurde de heer Bak ker. Dit vraagstuk zal pas in 't school jaar 1952'53 in de raad aan de orde komen. De wethouder heeft dus nog een jaar de tijd om deze materie na der te bestuderen. De heer Bakker be- Beroep op de K,V.P. f Wethouder C o e r t s j CP. v. d. A.) zeide, dat de heer Hoytink zich verheugt over de meningsverschillen in de P. v. d. A. en er op wees, dat de burgemeester van Amsterdam voor zijn partijlidmaatschap bedankt heeft. Lie P. v o. is nog springlevend en kan best zijn eigen geschillen oplossen In de crisisperiode was het nationale vermogen nog intact maar de situatie in 1945 was heel anders. De socialisti sche ministers hebben er aan meege werkt de maatschappij uit het moeras te trekken. Wat de gezinstarieven betreft had den B. en W. het voornemen die in te voeren voor de grote gezinnen maar de P. v. d. A. staat daar niet achter als alle gezinnen daarij niet betrokken worden. De heer Hoytink maakt er zich al heel gemakkelijk af. Spr. deed een beroep op de K. V. P.-fractie om het minderheidsvoorslel te steunen. Komt dit er niet dan komt ook het andere er niet en daarmee is niemand geholpen. De gezinsverpleging behoort sinds jaren bij de Kruisverenigingen. Nu komt er een betreurenswaardige split sing doordat ook de kerkelijke instel lingen zich op dat terrein bewegen. Toch zijn onderhandelingen gevoerd met diverse organisaties en we hebben een oplossing gevonden. De Ned. Herv. en Chr. willen samenwerken zodat er nog nuttig werk in federatief verband kan worden gedaan, ook in samenwer king met de R. K. Op deze grondslag wil het college voor het jaar 1951 nog subisidie aan de kerkelijke instellingen verlenen. Maatschappelijk Hulpbetoon. Het M. H. is duurder door de stij ging van het aantal behoeftigen en de grotere noden. Vooral de gestichts- verpleging is veel duurder geworden. Men houdt bij M.H. rekening met de kostbaarder levensomstandigheden. Aan het „verhaal" op onderhouds plichtigen wordt zeker de nodige aan dacht besteed, maar het wordt voor de lagere inkomens soepel toegepast. Er zijn gevallen van menseti die zich hier vestigen en ten laste komen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Dat is niet altijd te keren en men is er tot steun verplicht door de bepalingen van de Armenwet. Een andere wettelijke regeling is zeker wenselijk. De ar- beidsschuwe elementen moeten zo spoe dig mogelijk aan het werk gezet wor den. De Sociale Werkplaats. Wij moeten erkennen dat het eerste resultaat van de Sociale Werkplaats niet gunstig is, maar alle begin is moeilijk. Men moet trachten contactep met de bedrijven te krijgen opdat een voudige werkers weer ingeschakeld kunnen worden. De Sociale Werkplaats had, met ver schillende moeilijkheden te kampen mede doordat diverse toezeggingen on gedaan werden gemaakt. De sfeer in de werkplaats was vaak niet gunstig. Verandert dit dan kunnen velen daar lonende arbeid vinden. De morele kant van deze zaak is ten slotte de voornaamste. Spr. deed een beroep op de bedrij ven in Alkmaar en omgeving om zo veel mogelijk werk te verschaffen aan een 20 of 25 arbeiders. De exploitatie moet met de gemaak te winst en de steunbedragen sluitend kunnen worden. Het tariefstelsel is niet van grote betekenis maar kan worden ingevoerd. Ook B. en W. zijn er over teleurge steld dat het rapport-Kruit nog niet is verschenen. Daarop wacht de her- classificatie der gemeente. Wat de wachtgelden betreft is er een Ko ninklijk Besluit waar tegen B. en W niets kunnen doen. Men moet die blij ven uitkeren. We volgden steeds de loonsverhogingen van het Rijk maar willen niet verder gaan. B. en W. heb ben een werkobject-regeling vastge steld. Zijn er productieve objecten dan zullen B. en W. zeker actief zijn. De levering van kleding had niet al leen door Alkmaarse middenstanders plaats omdat verscheidene van Nen niet over de nodige stoffen beschik ken, hoewel diverse Alkmaarders hier klederen geleverd hebben. Wethouder Lees berg (K.V.P.l wijdde het groot ste gedeelte van zij betoog aan de gastarieven, waar bij hij zich zeer zeide te verwonde ren over de tegen stand die het voor stel had ondervon den. Aan het einde van zijn betoog zeide de wethouderdat hij alle voor gestelde tariefsverminderingen moest intrekken, dus ook die voor de mid denstanders, de grootverbruikers en de industrie. Het was spreker opgevallen dat vele raadsleden hadden aangedrongen on samenwerking. Hij Rad echter moeten constateren dat reeds een eenvoudig voorstel tweespalt had gebracht. Als men ook de gezinnen met één kind on der de nieuwe regeling wil brengen, betekent het dat practisch iedereen dan- een korting zou krijgen. Men had reeds een zeer ruim standpunt ingeno men door de middenstand, de groot verbruikers, en de industrie eveneens reductie te geven. Ook de gewone ge zinnen wilde men niet het bedrag laten betalen dat volgens de huidige prijzen- beschikking geoorloofd is. Ieder werd dus naar verdelende rechtvaardigheid behandeld. De heer Leesberg had een lijstje ge maakt van de redevoeringen die ver schillende raadsleden in de vergade ring van 22 Februari 1950 over het ge zinstarief hadden gehouden en waar in zij zich voorstanders van een der gelijke regeling toonden. Thans echter verklaren zij zich er tegen. Spreker betoogde dat alle landen waar een groot kindertal is, het welvaartspeil evenredig hoog is, al zijn er natuurlijk moeilijkheden met industrialisatie »n emigratie te overwinnen. Zou men het minderheidsyoorstel aanvaarden, dan zou het amendement Goudsblom nood zakelijk worden. Een nieuw punt. Spreker zeide tot zijn spijt een nieuw punt in het geding te moeten brengen. Gistermorgen is een beslissing van het ministerie bekend geworden welke alle plannen in de war brengt. Door de stijging van de prijs der grondstof fen is het thans onmogelijk de voorge stelde reducties door te voeren. Hoewel het hem zeer speet zag hij zich gedwongen de voorgestelde verlagingen voor alle sectoren uit de begroting terug te nemen. Hij kondig de echter aan dat, zodra de tijden be ter zijn, hij met zijn voorstellen zou terugkomen. Een en ander wordt ver oorzaakt door een plotselinge stagnatie in de kolenvoorzienin; die het bedrijf f250.000 zal kunnen kosten. In antwoord op een vraag van de heer Holsmuller deelde de wethouder mede dat er geen enkele bezwaar te gen bestaat d balansen van de over heidsbedrijven ter inzage te leggen. De vervangingswaardeleer achtte hij voor deze bedrijven van weinig nut. De straatverlichting, zo besloot de wethouder zijn rede, wordt thans met opzet teruggebracht. Dit is te wijten aan een tekort aan industriekolen. Dit tekort is internationaal. In Londen bij voorbeeld worden thans alleen maar de hoofdstraten verlicht. Weihouder Van Slingerland was optimistisch Wethouder v. Slingerland (K. V. P.) was er over voldaan, dat de begroting zo gunstig ontvangen was. De afd. Financiën moest onder hoge druk werken zodat de stukken later ver schenen dan de raad wel gewenst had, al heeft de raad de zaak toch goed in zich opgenomen. Niemand is het met B. en W. eens dat wij het te kort van f 160.000 uit een overschot van 1948 moeten dekken. Een bedrag van f 160.000 is niet zo groot als er f 100.000 uit gereserveerd wordt (voor het elec- triciteitsnet en de industrie). Er is f 50.000 uitgetrokken voor het Kleuter onderwijs welke misschien nog niet nodig zijn en als spr. nu het onvoor ziene bedrag met f 10.000 verminderde zou de begroting in zich zelf sluitend zijn maar het zou niet verstandig zijn. Spr. gelooft niet dat wij in de gege ven omstandigheden een bijzondere Rijksuitkering zouden krijgen. Wij mogen niet op de rijksoverheid parasiteren als wij ons zelf nog kun nen helpen. Met de achterstallige te korten valt het nog wel mee. We krij gen over 1947 nog een bedrag van f 6 per inwoner die we ook kunnen gebruiken tot wegwerking van de achterstallige tekorten. Alkmaar staat er nog niet zo slecht voor. We hebben in de afgelopen jaren beleidvol gewerkt. Uit de aanbiedings brief en het voorlopig verslag blijkt dat B. en W. volledig uitleg van zaken geven en dus niet zoals de heer Holsmuller zegt verstoppertje spe len. Wat aan de gemeenten toekomt moet het Rijk uitkeren en men mag dat niet reserveren. De Ver. van Nedex-landse Gemeenten- is t. d. o. diligent. Spr. zegt toe door leningen zoveel mogelijk van de aan biedingen op de geldmarkt te zullen profiteren. In deze begroting moesten we f 133.000 meer voor M. H. plus de 5 pet. loonsverhoging opvangen. Als men dat in aanmerking neemt staan we er met deze begroting nog niet zo slecht voor. Als men de vervangingswaarde consequent gaat doorvoeren zou men geen geld meer overhouden. Met een derde loonronde kan spreker nu nog geen rekening houden. Komt die er Werkelijk dan zal men zich opnieuw moeten beraden. De vermakelijkheidsbelasting. De heer Van der Borden wilde de vermakelijkheidsbelasting voor motor races met 5 pet. verhogen en die voor de bioscopen met 5 pet. verlagen. Wil len we de motorraces behouden dan moeten we met andere gemeenten kunnen concurreren en vele films wor den al minder belast. De 3de klas-graven zijn inderdaad veel duurder maar men behoeft geen eigen graf te nemen. B. en W. zijn daarvan geen voorstanders omdat eigen graven de vrijheid van uitvoering van werken op de begraafplaats belem meren. De subsidies De subsidie aan de R. K. Leesbiblio theek kan wettelijk niet geweigerd worden. De heer Eriks heeft er op ge wezen dat de Openbare Leeszaal f 1500 meer subsidie gevraagd heeft. Op 29 September verklaarden B. enW zich bereid tegemoet te komen in de loonkosten, maar zij wachten dienaan gaande nog op antwoord en kunnen dus nog geen nader besluit nemen. Spr. heeft een bespreking gehad met de commissie voor goede toneelkunst en de heer Mooy om goedkope en goe de uitvoeringen te geven. Het bleek, dat de heer Mooy de gezelschappen had betaald en de commissie geen ri sico had gelopen. B. en W. zullen ook dit nader bekij ken. Van de f 110 subsidie aan „Steun Wettig Gezag" zal men spr. zeide dit ter gerustselling van de heer To renvlied geen atoombom kopen. Een drietal grote gezinnen kon men nog niet onder dak brengen. Misschien zal men dit binnenkort kunnen doen in de speciaal daarvoor gebouwde wo ningen van „Goed Wonen". Door dik en dun maar vorderen om de mensen van de straat af te krijgen is funest. Het samenwonen is een ramp. Nog de ze week hebben drie ouders hun ge trouwde kinderen op straat gezet en ook inwonenden maken het de oor spronkelijke bewoners vaak zeer lastig. De raadsleden moesten eens een spreekuur kunnen meemaken. Er wordt medisch periodiek gekeurd om de mogelijkheid van inwoning te be oordelen. Als we een jong gezin blij maken met' inwoning komen ze toch steeds weer terug. Bouwen is het enige mid del. Een opvangcentrum moet er zijn voor mensen die op straat gezet wor den. Die mensen zijn ook ten einde raad en een opvangcentrum is noodza kelijk zij het dan dat het minder at tractief dan een normaal huis moet zijn. De Prov. inspecteur is speciaal be last met de zorg voor gerepatrieerden en er is zeer goed met hem samen te werken. Er worden hier geen mensen gehuisvest in een andere stad als men weet, dat ze armlastig zullen worden Spr. heeft een zeer moeilijke porte feuille. Het is onhoudbaar dat de men sen voor de woningaanvragen bij hem aan huis komen. Een avondspreekuur aal nodig zijn. De burgemeester stelde er prijs op lof te brengen aan de ambte naren der gemeente die de begroting zo keurig samenstelde al heeft deze misschien ook enkle „drukfouten", veroorzaakt door het vele werk in zo korte tijd verricht. Spr. heeft er geert bezwaar tegen over te gaan tot de behandeling der begroting zoals de heren Sietsma en Venneker dat willen, al zal het dan meer tijd kosten. Men heeft hier blijk gegeven van grote belangstelling in de zaken der gemeente. Spr. acht bet principieel onjuist, dat de begrotings cijfers eerst in de commissie komen. De begroting wordt in de afdelingen onderzocht. Het is een semi-openbare behandeling. Dit is het verschil tussen de behandeling van gewone voorstel len en van de begroting. De begroting weerspiegelt het beleid van B. en W. en moet dus niet aan de critiek yan een commissie van financiën onder worpen worden. Spr. vindt het zeer te betreuren dat het presentiegeld voor de commissie vergaderingen niet eerst in 't senioren convent is behandeld. Het vraagstuk van de behandeling van ingekomen stukken zal ook in het senioren-con vent aan de orde komen. Spr. verzekerde, dat B. en W. van het wat krasse standpunt t.o.v. het Rijk wat de uitkering aan de gemeenten betreft geen woord terug nemen. De kwaal is dat men in centrale regerings kringen te weinig vertrouwen heeft in de arbeid der gemeentebestuurders. Het politiecorps. Hoe staat het met de top van het politie-apparaat? Er is vrijwel geen enkele gemeente die haar politiekosten door een rijksuitkering gedekt ziet. De fout zit hier bij de normen. Spr. gaf te dien aanzien de cijfers van diverse andere gemeenten. Men kan de stof van een politiecorps nu eenmaal niet beoordelen naar het zielental. Er kun nen overal andere eisen nodig zijn en gesteld worden. In de begroting is een verbetering vastgelegd voor verbetering bij de Kennemerhoek. Dan zal daar ook het verkeersvraagstuk worden bekeken. Men mag niet wensen, dat er in de Koorstraat maar eens een chaos ont staat. De autobewakers hebben hun reglementen en staan onder controle van de politie. Bij de ventvergunningen kan men door wederkerigheid niet ontkomen aan het geven van een aantal ventver gunningen. De politie houdt regelma tig toezicht op de logementen. De ge meente moet zich daar zoveel moge-, lijk buiten houden. Subsidie aan „Steun Wettig Gezag" is als minimum noodzakelijk. Wat het vuurwerkverbod betreft zijn er na 8 October niet direct maatrege len genomen. Spr. bad hoop dat men wijzer was geworden. Nu dat niet het geval is moeten er maatregelen wor den genomen. Over de tunnel aan de Bergerweg hebben B. en W. een vertrouwelijk schrijven aan Tie Kamer van Koophan del gericht. Natriumverlichting zal zeer kostbaar zijn. Niet overal worden de verkeersstrepen voldoende ge spaard. De woningbouw Wij zijn in 1950 zeer ontevreden ge weest over het bouwvolume. Een com missie ging bij de verdeling af op de directe urgentie en wij kwamen er slecht af. De woningen voor gede- mobiliseerden haalden wij er door. Behalve de voorgenomen bouwplannen van de bouwverenigingen is er een plan voor 82 woningen voor gerepa trieerden door de gemeente te bouwen waarbij ook rekening is gehouden met de grote gezinnen. Met woningsplitsing kan men niet steeds doorgaan. Wat het onderbrengen van bejaarden betreft is het plan van Rochdale zeer goed. De 96 woningen voor gedemobiliseerden zal de ge meente voorlopig in eigen handen hou den. Een nieuwe beschoeiing is zeer kostbaar en de demping van de San- dersbuurt heeft waterbouwkundige be zwaren ook wat betreft de Schermer Boezem waar men bij verkleining van de waterboezem een bepaald bedrag moet betalen. Men moet niet te licht denken over vermindering van het wa teroppervlak. Het zal hogere kosten met zich brengen als de verkeerscommissie ver breding van het Torenburg zou eisen maar men mag niet riskeren dat er stagnatie iïi, de bouw van de nieuwe brug komt. Het College betuigde voor de uitvoering van dit werk reeds zijn voldoening aan de minster. Aan ■Ie keermuur is niet te ontkomen. Rijks- en provinciale wegen hadden veel te lijden van de overvloedige re gen. In ernstige gevallen kan men zich voor een slecht wegdek tot O.W. wen den. B. en VV. gaven de directeur van O.W. opdracht een winkelplan te ma ken. Een woning boven de bunker zou het gezicht op de molen van Piet weg nemen. De plannen worden nader be keken. De kwestie van een betere brug bjj het industrieterrein Noord werd reedt vroeger bekeken. Een dure brug kan men niet geheel op de rekening van het industrieterrein brengen. In elk geval wordt dit nader bekeken. Dg bloemenklok moet niet op het bolwerk komen, want dan wordt de aandacht der autobestuurders in een gevaar lijke bocht afgeleid. De komende ver keerscommissie zal vooral haar aan dacht aan het O.-deel van de stad ge ven. Wellicht wordt daarbij ook de vismarkt betrokken. Laat men dat nog even afwachten. De volkstuinders zullen in het nieuwe uitbreidingsplan wellicht op 2 3 H.A. permanente grond toegewezen krijgen en ook in een ander deel van de stad. Misschien kan ruiling van grond hier nog voor deel brengen. Als B. en W. niet had den gevraagd de stoffelijke overschot ten op het Chrenfriedhof weg te halen zouden zjj er nog zijn en was de toe stand gebleven zoals hij was. De ge denktekenen op de begraafplaats zijn aan deskundig onderzoek onderhevig. Het is wenselijk, dat B. en W. door het verlenen van toestemming de zaak in handen houden. Wat het zieken huis betreft is het mogelijk de prij zen hoger te maken, maar men moet ook rekening houden met die van an dere ziekenhuizen. Waarschijnlijk zal dit centraal in den lande worden ge regeld. Hoge verpleegprijzen vragen hogere premies, maar het is niet erg als men in :én of andere vorm finan cieel 'bijspringt aah de hulp voor de zieken. De betrokken gepensionneerde aan het ziekenhuis kan niet met eigen middelen rondkomen en zijn aanstel ling is dus niét afkeuringswaardig. Alkmaar komt voor volksdoorlichting aan de beurt, maar deze kwestie is hier niet zo urgent. Het bedrag van ƒ1.05 zal niet gehandhaafd kunnen blijven. De directeur van onze G.G.D. is directeur van het ziekenhuis en heeft 18 jaar huisartsenpractijk en is dus zeker geschikt als stadsarts. De markt. Een marktanalyse is hier niet zo nodig De veemarkt is hier vrij con stant en men kent de factoren waar onder zij bestaat. Alkmaar moet geen pogingen doen om, b.v. de veemarkt van Purmerend, die een geheel an dere is, hier te krijgen. De belangstel ling in de Zuivelwereld en de Alk maarse kaasmarkt is thans zo groot, dat spr. de toekomst van deze markt met vertrouwen tegemoet ziet. Een voorjaarslappenmarkt zou de najaars- markt kunnen schaden. De huurder van het beursgebouw kan niet vol doende vlug een eigen gebouw heb ben. Het schouwburgvraagstuk is niet alleen een kwestie van geld en de be langen van velen zijn er bij betrokken. Het gaat niet aan meteen maar de gelden van het fonds voor bijzondere noden op tafel te leggen. Laat men B. en W. voor deze kwestie nog even tijd laten. Het maken van papieren plan nen b.v. een 7-jarenplan als in Zaandam is niet erg aanlokkelijk. Wat men elders doet doen wij ook. In de komende periode van 5 46 jaar zal er 10 millioen voor openbare werken nodig zijn, o.a. voor het grote riole ringsplan. Het heeft weinig betekenis de raad nu een meerjarenplan voor te leggen en daarbij een slordige ra ming te maken. Het is niet nodig alles in een rapport samen te vatten dat raad en bevolking allen weten. Spr. was de heer Eriks dankbaar voor zijn opmerking ovier de goede samenwer king in de raad, een samenwerking, welke ook spr. ten zeerste waardeert. Na de rede van de burgemeester werd de'zitting geschorst. Om 8 uur gisteravond opende de voorzitter de vierde ronde van de be grotingsdebatten met het woord te ver lenen aan de heer Sietsma (PvdA), die zijn repliek begon met het looche nen van enkele door de heren Knuis- ting Neven en Hoytink aan het adres van de Partij van de Arbeid gelanceer de opmerkingen. Hij vergeleek de heer Hoytink met een terrier, die af en toe van de Partij van de Arbeid een oude bal krijgt om er mee te spelen. „Laat hij echter zorgen zijn tanden er niet op stuk te bijten", aldus spr. De heer Sietsma persisteerde bij zijn mening, dat het sluitend maken van de begroting met behulp van het reserve fonds van de dienst 1948 onjuist moet worden geacht. Beter ware het aan te dringen op een hogere uitkering uit het gemeentefonds. Evenmin kon de heer Sietsma het eens zijn met de wijze van de behande ling der gemeentebegroting. Hij zeide daarin met de voorzitter van mening te blijven verschillen. De heer Van der Borden (CH) vreesde, dat het tekort van het Cen traal Ziekenhuis voor een gedeelte zou zijn gevormd door het verlenen van kosteloze diensten aan huisartsen. Hij meende te hebben vernomen, dat som mige dokters van de outillage en het personeel van het ziekenhuis gebruik maken zonder daarvoor enige vergoe ding te geven. Na zijn spijt te hebben uitgedrukt over de manier waarop de begroting sluitend is gemaakt, sprak de heer Van der Borden zijn teleurstelling uit over de motorwedstrijden op Zon dag .Speciaal wilde spd. de aandacht van het college vragen voor de dem ping van de Sandersbuurt, een ver keersvraagstuk van de eerste orde. Met enige opmerkingen over de door de regering gevolgde politiek t.a.v. huren en lonen besloot de heer Van der Borden zijn toespraak. (Vervolg van pag De voorzitter verzocht met het oog op de tijd, redevoeringen te willen bi De heer Venneker treurde het, dat het gezii kan doorgaan. Het heeft zin meer veel over de b: hoeften der grote gezinne Mr. Berkhouwer wilde get bevolkingsgroep bevoordelt toch geen bezwaar voor e voor de groep grootgebr sterke bevolkingstoename s grote problemen, maar als hadden, zouden we er heel voor staan. Gez De bevolkingstoename hoofdzaak veroorzaakt doo gezondheidszorg, In de krir grotere gezin vat de meni men daar wel enigszins wordt. Bij de gasprijsreductte w de aanvang af de bedoeling de grote gezinnen te helpe treurde de waarschuwing zinstarief. Misschien is de wat dat betreft een eenlii fractie. Men zou anders kunnen worden met zijn overeenkomst aan te gaan ten opzichte van het Rijk w ogen!? Spr. was de wethor nanciën dankbaar voor zijn om niet op het Rijk te par De heer Veneker v ten sterkste tegen de princ heer Torenvlied en behand de onderlinge verdraagza; R.K. De wet erkent het ree op eigen leeszalen als zij e de aantal geloofsgenoten in plaats hebben. Een R.K. Le de R.K. uit eigen kring a waaraan zij behoefte hebb< men daar niet uitsluitend i hebben. Spr.'s bezwaar tege: races op Zondag is, dat me hele dag voor nodig heeft, zich nu wel accoord verkla wijze, waarop de begroting gemaakt en complimenteer meente voor zijn actie inzat huisvesting. „EEN ZAKJE KIEZE „Dank zij de mededeling v der Leesberg dreigt het g; tingsdebat een platonisch krijgen", aldus begon de hee houwer zijn toespraak vai minuten. „We spreken nu v tekort van 160.000 gulden, nr straks nog wel groter worde Berkhouwer toonde zich vei de uitlating van de heer S zijn Partij vergeleken hao brok graniet. Van dat grai maar een bescheiden zakje nen overgebleven nu de gro uit gevallen zijn, meende Steentjes, die met een kur makkelijk te verteren zijn. Berkhouwer vervolgde, dat ichap door te veel sociale r niet naar de afgrond mag - leid. Men moet zich de wi van kunnen veroorloven. De steeds aangedrongen op maar laat ons de bezuinigin; naleven en niet slechts me ten hierover genoegen nemi Zelf verantwi Spreker was van mening, ten van grote gezinnen niel teld mogen worden op de gei Voor deze lasten zijn uitsl verantwoordelijk, die deze ■innen vormen. De heer Berkhouwer sloot komen aan bij de door wethc gerland gevolgde woningpc noemde aan het slot van zijn beweegbare brug en de te schouwburg punten, die een langstelling verdienen. Ook de heer W ol d e nd o bewoog zich nog even op 1 van de gezinstarieven, het dat zovele tongen in beroe gebracht. Spr. hoopte op een menwerking tussen de partiji De heer Knuisting (CPN) betreurde het dat d de tweede loonronde ook nie zijn uitbetaald. De heer H< weerde, dat een communist Staten gezegd had, dat zijr noten zich desnoods door d< van hun rechten zouden Spr. wilde dit verklaren do< dedeling dat dit dan door het communisten de staking CAMOUFLAGE De heer Kirpenstein (I achtte de Zondagsrust ook motorraces verstoord. Sprek nerde o.a. aan het radio-del Ir. Vos en de heer Ritmees! een nederlaag voor de laatste Een deskundige deelde spi de. dat het vooruitstekende de bunker opgeruimd kan wo: O.W. dat eens bekijken. Sprei digde de arbeid van de wei schap tegen de opvatting va: Hoytink c.s. Vroeger was een taak van de kerk, nu zij houdingen anders. Alleen klein kerkgroepje zou het r lijk zijn. Spr. dankte het colle alsnog subsidie voor 1951 wil g de kerkelijke gezinsverzorging treurde het dat men deze or redenen voor 1950 wil weigi zal dienaangaande een nader °en> daar bij weigering ook subsidie voor deze Ned. H voor gezinszorg verloren gaal Vooruitzie De heer Holsmuller (1 de, dat hij waarschuwde voo laging der gastarieven (g( Hu blijkt wel, hoe juist dat wethouder had dat kunnen Het nemen van het begrot uit het saldo van 1948 kan s; wel billijken. Het is noodzakelijk de rc net fonds voor bijzondere c

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2