Stad en Omgeving Burger IJsclub hield receptie Victory in ACENDA Een profeet wordt in eigen stad geëerd ijoarsvezsde van de Groninger vereniging „De Mollebonen" Autobussen op spoortrajecten Accordeonclub „Vita Nova" gaf uitstekend geslaagd concert UIT DE ALKMAARSE RAAD Warmenhiii'zen Ernstig fabrieks-ongeval MMS bracht geslaagde revue ten tonele MAANDAG 22 JANUARI 1951 Een bescheiden feest viering „De viering van ons 60-jarig jubi leum hebben wij in overeenstemming met het doel en streven van onze ver eniging op bescheiden leest geschoeid", aldus sprak Zaterdagmiddag mr. dr. C. Berkhouwer, voorzitter van de Burger IJsclub, bij de receptie van deze vereniging voor een klein aantal aanwezigen. „Er wordt wel eens ge vaagd'', aldus spreker, „of de vereni ging niet overbodig is geworden door de verbeterde sociale toestanden. Door vele mensen wordt onze gave aan de behoeftigen des winters ech ter op hoge prijs gesteld. Door ver tegenwoordigers van de middenstand werd de vereniging in de strenge win ter van 1890 op 1891 opgericht ten bate van de armlastigen en onze ges te bracht in vele gezinnen een sprank je geluk en doet dat nog." Hierna las de voorzitter een tele gram met de gelukwensen voor van de oud-burgemeester van Alkmaar, jonkheer Van Kinschot. Wethouder Bakker vertegenwoor digde het gemeentebestuur en gaf een terugblik op de verenigingsjaren. Hij wees als oorzaak van de oprichting der ijsclub op sociaie motieven en hoopte, dat de vereniging nog lang dit nuttige werk zou kunnen blijven verrichten. De voorzitter van de ijsclub uit Heiioo memoreerde, dat de mensen vroeger veel meer waren aangewezen op particuliere liefdadigheid, maar dat dit ondanks de verbeterde soci ale toestanden voor de armlastigen zeker niet overbodig is geworden. Hij bood namens de IJsclub Heiioo een enveloppe met inhoud aan. Ook enige diakenen van de Ned. Herv. gemeente in Alkmaar gaven acte de présence, om zoals de heer Kloos hun waardering te tonen voor het werk van de Burger IJsclub. Als gevoelens van sympathie bood deze namens de Ned. Herv. Diakonie een enveloppe met inhoud aan. Verder werden er nog woorden van sympa thie gesproken door de voorzitter van de Alkmaarse IJsclub, de heer H. G. Rijs die tevens een enveloppe met inhoud aanbood, door de vice- voorzitter van de gymnastiekvereni ging „Turnlust", de heer H. Beste man, welke zijn vereniging opgaf als donateur en door de commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer, de heer J. van Maarleveld. Mr. dr. C. Berkhouwer dankte ver volgens alle sprekers voor hun har telijke woorden en hoopte dat de Burger IJsclub tot in lengte van dagen in de wintertijd, wanneer wij het lichtfeest vieren, een klein lich tje zou mogen brengen in de gezinnen van vele Alkmaarse hulpbehoevenden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zo begint 't leven (geprolongeerd, 18 jr); Cinema Amerlcain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Abbott en Costello ontmoeten Boris Karloff (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Ter wille van mijn kind (18 jr). Gulden Vlies, 8 uur: Willem Goossens met „Schipper naast God". Valks Lunchroom, 8 uur: Openbare voordracht Blavatsky Loge. Gemeente Museum, 10—12 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. DINSDAG. Bioscopen als Maandag. Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. Expositie Koos Stikvoort werd Zaterdag officiéél geopend De bezoekers, die Zaterdagmiddag aanwezig waren bij de officiële ope ning van de ere-tentoonstelling van Koos Stikvoort, zullen slechts een vluchtige indruk hebben gekregen van de geëxposeerde werken. Men kon zich namelijk nauwelijks in de zaal van het Gemeentelijk Museum bewegen, zo groot was het aantal belangstellenden dat op deze voor Stikvoort onvergete lijke dag acte de présence gaf. Die vluchtige indruk zal echter voor velen ruim voldoende zijn geweest om dezer dagen terug te keren op een rustiger uur, want men kan nu eenmaal niet volstaan om zonder meer aan de wer ken van Stikvoort voorbij te gaan. De gemeente-archivaris, de heer Th. P. H. Wortel, heette de genodigden welkom en gaf een korte uiteenzetting waarom B. en W. zo grif toestemming hadden gegeven om Koos Stikvoort in de gelegenheid te stellen zijn wer ken in het Gemeentelijk Museum te exposeren. Dat was waarlijk niet al leen ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de kunstenaar. De heer Wortel meende, dat de heer Stikvoort de meest vooraanstaande schilder is, die de laatste 250 jaar in Alkmaar het penseel heeft gevoerd. Spreker wees vervolgens op het feit, dat de heer Stikvoort, ofschoon deze zich slechts De Groningse vereniging „De Molle- boonen" heeft Zaterdagavond in hotel Victory haar jaarlijks met stijgende belangstelling tegemoet geziene Nieuw jaarvisite gehouden, waarmee een in onze Noordelijke provincie geldend ge bruik in ere wordt gehouden. Er was een en ander uitgelekt over het pro gramma, dat de leden zou worden voor gezet en dat deed de verwachtingen nog hoger stijgen. En het staat vast, dat die in geen enkel opzicht zijn te leurgesteld. Het wakkere groepje, onder leiding van de heer en mevrouw Maats uit Heiioo, heeft zich dapper geweerd en daarvoor de dank verdiend van de in groten getale opgekomen leden de met vlaggen en wapenschilden gesierde zaal was eigenlijk meer dan vol. De vereniging groeit Men begon natuurlijk heel officieel met een openingswoord van voorzitter Bos en deze begon op zijn beurt met allen officieel „veul zegen" te wensen. Met een terugblik op 1950 constateerde hij dat de samenkomsten van „De Moi- leboonen" in 1950 flink bezocht waren, dat de vereniging sterk bloeit (sinds October waren er 41 nieuwe leden bij gekomen) en dat de geest in de ver eniging opperbest is. Over de bloei zei de voorzitter nog, dat er thans weei twee nieuwe loten aan de Molleboonen- stam zijn ontsproten: een dames- en een gemengd koortje, beide onder lei ding van mevrouw Bos. Voorts merkte spr. olijk op. dat ook op andere wijze „De Molleboonen" bloeit: twee jongelieden, die elkaar in de vereniging leerden kennen, zijn de zer dagen getrouwd. Onder de aanwezigen heette de voor zitter speciaal welkom het oudste lid, de 85-jarige heer Pilon. Na het openingswoord werd staande het Gron. Volkslied gezongen, waarna het nieuwe dameskoor zich in een vier tal liederen liet horen. De indruk (ook van de solozang van mevr. v.d. Ploeg) was bijzonder goed: het applaus klonk als een ovatie. Een afwisselend programma Daarna kwam de cabaretclub uit le den van de toneelclub op de planken, eerst in een klucht, daarna met ver schillende andere nummers (Wild- Westmuziek, Ballade van een jonge zeeman, en zang van „Twei pronk- jewailtjes in golden raand", wat inder daad twee juweeltjes werden door de wijze waarop mej. Koomen ze zong en ten slotte nog een sketch „Gooche laar uit benauwighaid". Het ene zowel als het andere sloeg geweldig in, zodat toegiftjes niet konden uitblijven. Het gemengde koor trad voor de eer ste maal voor het voetlicht met een pot pourri van Groninger liedjes en besloot het programma met het Volkslied vier stemmig te zingen, wat bijzonder ge waardeerd werd. In de coöperatieve zuivelfabriek „De Eendracht" is een vrij ernstig bedrijfs ongeval gebeurd. Toen de monteur G Nieuwland bezig was met het plaatsen van een koeler moest hij het zware ap paraat nog even bijstellen. Daarbij kan telde de ruim tweehonderd kilogram wegende koeler en raakte de hand van de heer Nieuwland bekneld. De twee middelste vingers werden gebroken en scheurden open; de pink werd bijna geheel van de hand gerukt. Dwars over de hand liep het slachtoffer een diepe wonde op. Dr Groenhart werd onmid dellijk gewaarschuwd, verleende ter plaatse de eerste hulp en bracht nem daarna per auto naar Dirkshorn, waar de heer Nieuwland, die veel pijn had en bloed verloor, verder werd behan deld. in zijn beperkte vrije tijd aan de kunst kan geven, een geweldig oeuvre bezit. De keuze van de geëxposeerde schilderijen gieeft, zo vervolgde de heer Wortel, een goed overzicht, hoe wel lang niet alle werken een plaats in het Museum konden vinden. Uit alle delen van het land waren felici taties binnengekomen. De brief echter, welke de heer Stikvoort van een kunstbroeder mocht ontvangen, zal hem diep hebbn ontroerd. Het was een brief van Frans Huismans, de man, die Stikvoort de eerste lijnen op het papier zag zetten en hem stimu leerde tot verder gaan. De juiste manier. In zijn toespraak zei burgemeester mr. dr. H. J. Wytema, dat hij het een voorrecht vond een tentoonstelling van een stadgenoot te mogen openen De burgemeester merkte op, dat er enige verwarring heerst over de kunstenaar in de samenleving. De heer Stikvoort geeft zich aan zijn kunst als hij zijn dagtaak heeft verricht. Vele kunstenaars menen echter, dat zij de godin van de kunst slechts kunnen die nen door zich alleen met de kunst bezig te houden en aanspraak te ma ken op sociale bijstand van de ge meente of het Rijk. Dat dit niet nood zakelijk is, heeft Stikvoort bewezen. De heer W. Koster sprak hartelijke woorden en overhandigde een bloem stuk namens de schildersvereniging „Doorwerken". Een vertegenwoordiger van de Utrechtse academie, de heer Brakenhof, merkte op, dat in Alk maar werd bewezen, dat het spreek woord „Een profeet wordt in zijn eigen land niet geëerd", niet altijd op gaat. De heer Stikvoort dankte op een voudige wijze voor de hartelijke be langstelling en de medewerking welke hij van verschillende zijde had onder vonden. „Ik kan beter met mijn pen seel praten dan met mijn mond", zo besloot de Alkmaarse kunstenaar met welke woorden de officiële opening van zijn eigen tentoonstelling ten ein de was. Onder de vele schoolfeesten, die leder ja-r weer door de Middelbare scholen georganiseerd worden, genieten die van de Middelbare Meisjesschool uit Ber gen een speciale reputatie. Deze school heeft door de opvoering van een buitengewoon variabel en vlot uitgevoerd programma in revue-vorm getoond wat zij waard is. Sketches, dans, zang en muziek volgden elkaar in bonte afwisseling op en hebben "e talrijke aanwezigen ongetwijfeld een prettige avond bezorgd. De sketch „De spelbreker" was een kostelijk stukje humor. De meisjes kweten zich voor treffelijk van un taak en de sterke contrasten tussen stem en voorstelling bij de als heren verklede meisjes had den zo nu en dan een komisch effect. „De Alkmaarsche courant is de beste in het land" werd in het volgende pro grammapunt door twee West-Friezen geproclameerd. Deze rollen werden ge speeld door M. Breebaart en J. Nijdam. Zingend brachten zij verschillende voorvallen van hun school naar voren en zetten enkele leraren in het zonne tje onder grote hilariteit van de leer lingen in de zaal. Wij kunnen niet allen vermelden, die hun medewerking aan deze avond hebben verleend, maar we mogen mej. L. Wals. die als eerste na de pauze enige liederen ten gehore bracht niet vergeten, evenmin als mej. M. Bouma, die met haar songs en chan sons een groot succes oogstte. Eerste dag geen moeilijkheden Het is dan zo ver. De stoom-express naar Hoorn heeft voorlopig gedaan gekregen. Tot er weer wat kolen zijn voor de locomotief. Onze fotograaf, kennelijk bang, dat hij deze bekende verschijning in het geheel niet meer zal terugzien, „knipte" het monster even, toen het met een monster-snel- neid van zeventig kilometer per uur bij de viaduct onder Hoorn reedEen interessant beeld, ook omdat de dienst nog maar onderhouden werd met een personenrijtuig en een goederenwagon. Zondagavond laat kwam de laatste trein uit Hoorn Alkmaar binnenrollen. Er stond al een „mannetje" gereed om de bordjes te verhangen, of liever voorlopig op te bergen. Van vandaag af gaan we met de bus. Veel belangstelling in het „Wapen van Heemskerk" Het „Accordeon" schijnt bij velen wel het instrument van deze tijd te zijn. In steeds breder kring wordt het spel beoefend en in muzikaal opzicht gaat ook de ontwikkeling van het repertoire de meer serieuse kant uit. Begrijpelijk dus dat er voor het concert van Vita Nova in „Het Wapen van Heemskerk" weer zéér veel muziekliefhebbers wa ren gekomen om de prestaties van dit ensemble o.l.v. Alb. v. d. Wolff te be luisteren. Het programma bood veel va riatie en bestond grotendeels uit lich te karaktermuziek, die zeer in de smaak van het publiek viel. Op een enkele uitzondering na, zoals „Nakiris Hoch- zeit", waar men met de techniek nog wat moeilijkheden scheen te hebben, werd er door „Vita Nova" over het algemeen zéér goed gemusiceerd, en, wat ons vooral opviel: met goede mu zikale voordracht. Hierin heeft de diri gent een groot aandeel en daardoor blijft ook de luisteraar geboeid luiste ren. Vooral de nuancering werd overal goed verzorgd. Van de veertien gespeel de stukken, werd de Concert Ouver ture A dur van Konrad Wolki bijna vol komen gaaf gespeeld. Deze prestatie kan men dan ook wel als het succes van de avond beschouwen. „De Tinnen soldaatjes" van Jessel werd pittig en vitaal gespeeld en de mars „Death or Glory" van Hall klonk rhythmisch zéér goed. De Balalaika Souvenir van Kok had het nodige temperament en De Chinese Tempeltuin van Ketelbey werd beschaafd uitgevoerd. De Destiny Wals van Baynes goed arrangement van De Wolff had veel succes. Het „Feest in Beieren" van Seifert werd con amore gespeeld, zodat het publiek op het balcon zelfs vocale medewer king verleende, maar dit zal naar het ons voorkomt wei niet in de partituur hebben gestaan. Annie v. Zuiden en Jan Rol speelden twee duetten voor ac cordeon, o.a. de bekende Schaatsenrij- derswals van Waidteufel. Ze hadden te recht veel bijval, want hun spel was beslist muzikaal te noemen. Met de KLM-mars van Schotemeyer werd het concert besloten. Aan de dirigent, de heer Van der Wolff, werden na afloop bloemen aan geboden. Het publiek heeft dit goed ge slaagde concert op hoge prijs gesteld en liet het aan enthousiast applaus niet ontbreken. Ms. Burgerlijke Sfartd Geboren: Geertruida T. M., d. v. J. N. Mol en A. G. Beentjes. Klaasje A. C., d. v. K. Weerstand en A. van Scheijen. Petrus J. H„ z. v. J. A. G. Kuhne en M. Th. van Elferen. Theodorus J., z. v. Th. J. de Munnik en R. J. Vos. Ada M., d. v. M. M. Baars en M. A. A. de Wit. Cornells, z. v. B. J. Telleman en G. A. Mulder. Overleden: Albertus S. F. Slisser, oud 64 jaar, geh. met M. G. Smorenburg. Jacoba E. Scholten, oud 90 jaar, wed. van J. Waiboer. Er zullen met veel Alkmaarse vraag stukken zijn, die in de afgelopen week niet van alle kanten bekeken en bespro ken zijn geworden. Een begrotingsver gadering is eigenlijk een politieke lap- penmarkt waar men van alles kan vin den, bekijken en betasten wat men op stuk voor stuk om een oplossing blij ven vragen. Het is in 1951 met de begrotingsbe schouwingen niet anders gegaan dan in andere jaren. Er is veel gepraat en er is door dat praten maar heel weinig veranderd. Men achtte het in den be ginne volkomen verkeerd, dat het be grotingstekort met een bedrag van 160.000 uit het saldo van 1948 zou ge schijnt zo nu en dan een deel van zijn woorden in te slikken en heeft de ge woonte met afgewend gelaat te spre ken. Wanneer er intussen in de Raad nog onderlinge gesprekken worden ge voerd is hij prac'.isch niet te volgen. Een zelfde zwakke broeder althans wat geluidsvolume betreft is de heer Bakker, maar deze spreekt althans gereed met hit presentje van een extra van een meerderheidsgroep in de Raad gezinsreductie op de gastarieven, in het uit te maken. een gewone markt in den regel niet tweede g.eval was. er biJ de J*0"15' ^an aantreft. Men zou haast kunnen spre- het kmdJe eigenlok geen enkele reden De heer Enks-die aan dat compro- om er over te juichen. mis part noch deel heeft sprak zijn En al waren dan ten slotte alle hier- waardering uit over de goede toon der 1110e ®ezlc naar de zaal gewend en bat*TT %7maUUr""X*t 7*7777 over gevoerde debatten practisch nut- debatten en ook de burgemeester zeide 1 ls YR"1 zl?n wetbouberbJke uitspra ook na de begrotingsbeschouwingen nog tek)os omdat tijdens de vergadering daardoor te zijn getroffen er "tijdas rijn'rede niet'dlo'1 anderen bleek, dat door de kolennood op geen Er is wei eens onenigheid in de Raad ,J 1 uet 0001 anaeien enkele reductie kon worden gerekend, maar dat komt in de beste families wor gesproken, toch waren ze in zoverre van betelce- voor en Vader Wytema zorgt wel dat er nis, dat zij vrjj duidelijk illustreerden geen onovertogen woord wordt gespro- En nu komen wij tenslotte aan een hoe in werkelijkheid de verhouding is ken. Er werd ditmaal zelfs een oor- heel andere kwestie, namelijk aan de tussen de beide verbonden fracties, die spronkelijk communistische motie van onmogelijkheid de raadsverslagen te samen een meerderheid in onze Raad afkeuring over het regeringsbeleid aan- blijven weergeven zoals wij dat sinds vormen. genomen en een CPN-er mocht voor onheugelijke tijden gedaan hebben. De KVP-ers en de heren van de P. v. het eerst weer zitting nemen in een Problemen van ruimtegebrek en kost- d. A. hebben eikaars wethouders dest commissie al was dat dan ook maar om baar papier doen zich steeds meer ge- tijds op de kussens geholpen, maar het een rekening van 1946 na te kijken, voelen en begrotingsvergaderingen als dekt worden maar naarmate de" tiid regeren is niet zo prettig als men blijk- waarvoor de gegadigden zich blijkbaar deze eisen zoveel plaatsruimte, dat het verstreek begonnen al die onoverko- baar gedacht heeft omdat men aan bei- niet in brede rijen kwamen melden. andere - en voor velen vaak belang- melijke bezwaren weg te smelten en de kanten voelt, dat men een blok aan wethouder Va.i Slingerland zou zijn het been he0f' Naturl«k 18 er bok d tnmal hier en begroting er ongewijzigd hebben door- Er was wat de gezinsreductie betreft daar weer eens wat polit.eke stoom af- ffehaald onk zonder de on het laatste een compromis, maar men had destijds geblazen, maar men deed het voorzich- ogenbldc gedane belofte dat hil pro for bbikbaar niet alle détails geregeld en tig en vriendelijk en we moesten on- ^a om een extra^ukkering zou dragen, er bleek nu een groot verschil van op- willekeurig terugdenken an die goeie. rijker nieuws er door in het gedrang komt. Het is niet meer zoals vroeger, dat alleen de fractieleiders hun inzichten vertolken, er zijn onder hun volgelin gen sprekers die voor hun redevoerin gen evenveel of soms nog meer tijd no- Obscura meegebracht en las tot ver wondering van diverse raadsleden de eerste regelen van Victor Hugo's be kende gedichtje voor waarin het hele gezin gaat juichen als er 'n kindje bin nenkomt. Hoe meer kindertjes er bin nenkomen des te groter en welvarender zal de natie worden. Dat is een theorie, welke voor bevol- kingsarme streken door niemand weer sproken zal worden, maar het is de landen als het onze met zijn problemen van werkloosheid, kostbare steunuitke ringen en emigratie van het onderne- Tegenwoordig moet ieder zijn woord je meepraten. Zes en twintig sprekers komen minstens tweemaal aan het woord, dat zijn dus al 52 redevoeringen nog afgezien van allerlei onverwachte verrassingen. Bij op elkaar volgende vergaderingen als deze moet alles pers klaar worden bijgehouden en het vraagt de uiterste concentratie om al< vatting of men de prijsverlaging alleen ouwe kaptein van de Alkmaar Packet, Wethouder LeesbTrg had de Camera voor de grote Spinnen zou toestaan of die van te voren in de kauit kwam en hebbëm - ook de kleine er van zou iaten profi- de moeders de raad gaf om de oortjes teren. van de kinderen dicht te houden omdat ie „effetjes zou moeten blazen". B. en W. waren al in een meerder- Waar de verbonden groepen elkaar heid en een minderheid verdeeld en njet nodeloos becritiseren was het te wethouder Coerts vergat in het vuur verwachten, dat de critiek op de P. v. van zijn rede een ogenblik, dat hij een d A. van de zijde der andere fracties blok aan zijn been had en deelde de zou komen. De heer Hoytink gaf de voorzitter van de KVP-fractie onom- burgemeester de raad het voorbeeld wonden mede, dat de reductie voor de van zyn Amsterdamse collega te vol- grote gezinnen er niet zou komen als gen, maar de heer Sietsma noemde zijn w» Hol të" i WeeY !e men ze ook niet voor de kleine zou partij kerngezond en vergeleek die met r v'00 ag0n b grote vraag of ze ook houdbaar is in kunnen krijgen. een blok graniet> waarna de heer Berk_ achttien men - alleen al m de raads- „Is dat een dreigement?" vroeg de houwer constateerde, dat het graniet in Z^Y u,;, gew®est ls moet zlch heer Venneker later op de avond. fragmenten uiteengevallen was, dat de iY sommige spre- Maar de wethouder, die inmiddels keien er al uit waren en de kiezelsteen- een Senoegen ™enen te mendste bevolkingsdeel, dat hier zijn van een poiitiek geschoolde partijge- tjes waren overgebleven. doen dooi haar vele volgetypte vellen boterham niet meer kan verdienen. noot wel een kalmeringstabletje zal De tijd zal wel Ieren of de scheurtjes, van.hun redevoering te komen bren- Men kan, zoals de wethouder dat hebben gekregen, deelde mede, dat het die men ZOwel in het graniet als in het gn' 'Y-Y8 p' de heren altijd nog deed, de grote aanwas der bevolking z0 maar een persoonlijke opvatting was compromis met de KVP ziet, al dan w.ef 71J .en genlieul z"llen vinden verklaren door een doeltreffender ge- geweest, waarmee de heer Venneker niet groter worden. Het ligt niet op on- z daarin nog eens extra te verdiepen, zondheidszorg, vast staat toch Wel, dat zijn blijdschap betuigde omdat het an- ze weg ons hierin verder te verdiepen, wij niet allemaal klaar staan om te jui- drs moeilijk zou zijn met dergelijke ien als er in deze omstandigheden al mensen voortaan tot compromissen te De heer Kirpenstein achtte het ver weer een kindje is binnengekomen. kunnen komen. standig te verklaren, dat hij vroeger Hoofdkwartier opnieuw de belangrijk In elk geval bleek ook nu weer hoe eens iets gezegd heeft, dat het tegen- heid van raadsverslagen is afgewogen Het bleek trouwens al spoedig, dat t raadsleden zich kunnen binden door af- cvergesteld was van wat er in de cou- tegen de zeer grote plaatsruimte wei groot verschil in waardering was naar spraken met groepen waarmede zij rant had gestaan. Dat is helemaal niet ke zij voor zich opeisen. Er zal op den gelang dat kindje zijn joyeuse entree in principieel weinig gemeen hebben en verwonderlijk, want alles wat de heer duur versobering moeten plaats vinden een groot gezin deed of dat het een ook hoe de afdoening van vele gemeen- Kirpenstein in de Raad meent te moe- zodat alleen de belangrijkste feiten en doodgewoon eerste kindje uit het hu- telijke zaken vaak afhanklijk is van af- ten voorlezen is voor de heren aan de besprekingen naar voren gebracht wor- welijk van twee jonggehuwden uit de spraken waarbij niet allereerst ge- perstafel grotendeels onverstaanbaar, den. Partij van de Arbeid betrof. In het eer- streefd is naar de verwerkelijking van Hij is allerminst een geboren orator, hij De practijk zal wel leren op welke ste geval stonden alle KVP-raadsleden eigen principes maar naar da wens deel is ver van de perstafels verwijderd, wijze dit liet beste kan geschieden, Van Hoorn uit waren er vanmorgen vroeg twee grote spoorbussen van de NACO nodig om de reizigersstroom naar Alkmaar te verwerken. Voor het Alkmaarse station werden vanmorgen vroeg drie van deze touringcars bela den met passagiers. Het was natuur lijk even raden vanmorgen voor de stationschef, die over deze plotselinge busdienst de leiding blijft houden, hoe veel .wagens er wel nodig waren. Er was echter voldoende materiaal voor- handen, om de mogelijke passagiers, stroom op te vangen. Niet alleen was er voldoende ma teriaal, ook chauffeurs waren er plen ty. Ongeveer een jaar geleden was de NACO genoodzaakt verscheidene van deze mensen hun congé te geven, we gens een inkrimping van het bedrijf. Nu zich deze (tijdelijke) uitbreiding voordeed, meldden zich weer enkelen van deze vertrouwden van voorheen aan. Ze werden natuurlijk weer prompt in dienst genomen. Voorts werd het bekwame chauffeurscorps uitgebreid met enkele nieuwe krachten. Voor de dienst op Bergen en Bergen aan Zee behoefde slechts een kleine autobus extra ingelegd te worden. Deze pasagiersstroom kon overigens geheel worden opgevangen door de particuliere busdienst, die sinds ver- scheidene jaren zo'n onmisbare scha kel is tussen Alkmaar en deze beken de Noordhollandse recreatie-gebieden. De eerste proefochtend van de nieu we autobusverbinding AlkmaarHoorn en AlkmaarBergen aan Zee is intus sen wel gebleken, dat ook deze trajec ten hun spitsuren hebben. Tegen de avond verwacht men ongeveer een ge lijke passagieisstroom terug, als van morgen tussen 7 en 9 uur heen te ver werken viel. Over het algemeen is wel gebleken, dat de autobusverbinding geen nade len behoeft te hebben boven de spoor verbinding. Er werdt keurig op tijd gereden. De enige wanklank, die ons be reikte, kwam uit de Wieringermeer. Op deze route langs Nieuwe Niedorp bleven verscheidene passagiers, vooral schoolkinderen, vanmorgen staan. Ver wacht mag worden, dat deze moeilijk heden morgen verholpen zullen zijn. Het zijn zo de kinderziekten. De NACO heeft bewezen in staat te zijn kinder ziekten te boven te komen. Ook nu zijn we daar niet ongerust over. Neen, het is wel te betreuren, maar ook wel te begrijpen, dat in het Grote Interessante lezingen van „Oud Alkmaar" Verschenen is het tweede en laatste deel van het programma 1950/51 van de door de vereniging „Oud-Alkmaar" te beleggen bijeenkomsten. Op Dins dag 30 dezer zal mr. B. van 't Hoff, rijksarchivaris te 's Gravenhage, spre ken over de oude atlas van Jacob van Deventer en Joan Bloems oude platte gronden van Alkmaar. Een bijzonder interessante lezing zal op Woensdag 7 Maart a.s. worden gehouden door de kolonel der Genie, W. H. Schukking, over het onderwerp „Oude fortificaties te Alkmaar". De lezingen worden op Dinsdag 12 April e.k. besloten door de heer A. Visser, ieraar aan het Murmellius- Gymnasium alhier, die zal spreken over „De Latijnse School te Alkmaar". Gewond door scherven van een gramofoonplaat In de Vermeerstraat was gisteren de heer E. aan het experimenteren met een gramofoonplaat, die hij afdraaide op een stofzuigermotor. Op een gegeven ogenblik vloog de plaat er af door de grote snelheid van de motor, tengevolge waarvan de heer E. ernstig aan zijn oog werd gewond en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn zoon tje werd minder ernstig gekwetst door een scherf in zijn buik. MR. SCHAAFSMA EERVOL ONTSLAGEN Bij Koninklijk Besluit is op zijn ver zoek aan mr. J. Schaafsma, eervol ont slag verleend uit zijn betrekkingen van subst'tuut-griffier bij de Arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam en van rechter-plaatsvervanger in de Ar rondissementsrechtbanken te Utrecht, Haarlem en Alkmaar. BEROEPEN Beroepen is bij de Ned. Herv. kerk te Hummelo (toez.) onze oud-stad genoot ds. F. J. Dun, thans vloot-predi- kant te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2