Sowjetunie steunt de resolutie der Aziatisch-Arabische landen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vier kinderen te Sloten verbrand Geen staking in West-Duitsland Koningin ontving fractievoorzitters A-bom kan Rusland niet verslaan Vrijdag-26 Jan. 1951 148e Jaargang No. 22 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engeland wil bedoelingen van Peking nader onderzoeken Sir Benegal Rau bepleit een RTC Alleen oudste zoontje kwam in veiligheid Hasselman is niet populair „Kompels" werken over BEVINS TOESTAND BETER Parlementsopening in Zuid-Afrika Indonesische reactie op de kabinetscrisis Compromis werd bereikt KoJit B&iJteJk Een spionnageproces in Joegoslavië BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc' 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. rvK Russische gedelegeerde in de Politieke Commissie van de Veiligheidsraad, Semyon Tsarapkin, die Jacob Malik tijdens zijn ziekte vervangt, heeft in de vergadering van Donderdagavond verklaard, dat, hoewel de resolutie van de twaalf Aziatische en Arabische landen een aantal onvolmaaktheden bevatte, de Sowjetunie bereid was haar te steunen „in de hoop, dat zij zal bijdragen tot de verwezenlijking van een vreedzame regeling". "De tweede belangrijke mede deling kwam uit de mond van de Britse afgevaardigde Sir Gladwyn Jebb, die zeide, dat zijn land het „in grote lijnen" eens is met de Verenigde Staten wat betreft het brandmerken van China als aggressor, maar „de ernstige twijfel" koestert omtrent het overgaan tot sancties, alvorens de bedoelingen van de regering van Peking verder waren onderzocht. Engeland zou elk voorstel steunen, dat zou voorzien in de oprichting van een orgaan, dat van Peking verdere opheldering zou trachten te verkrijgen. In kringen te Lake Success wordt de definitieve stemming over het Amerikaanse voorstel om China tot aanvaller in Korea te verklaren, niet vóór Zaterdag a.s. verwacht. DIJ de hervatting van het debat over Korea heeft de Indiase afgevaardigde Sir Benegal Rau krachtig aangedrongen op het houden van een Ronde-Tafel conferentie met de regering van Peking om in Korea vrede tot stand te bren gen. Hij verklaarde, dat het moeilijk was op een afstand van duizenden kilo meters onderhandelingen te voeren. In dien men zou voortgaan met een cor respondentie met China zouden sommi gen steeds nieuwe opheldering van het standpunt van Peking behoeven. De resolutie van de twaalf ArabischAzia tische landen heeft de bedoeling een voorbereidende Ronde Tafelconferentie mogelijk te maken en hij meende, dat dit voorstel om technische redenen voorrang moet hebben boven de Ame rikaanse resolutie, waarin China als aggressor wordt gebrandmerkt. Sir Benegal zei, dat hij talrijke brie ven en telegrammen van Amerikanen had ontvangen, waarin de Indiase de legatie wordt aangemoedigd haar po gingen voort te zetten. Dit had zijn de legatie kracht gegeven. Onze pogingen zijn gericht op het tot stand brengen van een vreedzame oplossing van de problemen in het Verre Oosten. Elke uitbreiding van het conflict zou slechts verder bloedvergieten tot gevolg heb ben". De Brit Sir Gladwyn Jebb wees er in zijn rede op, dat strafmaatregelen tegen China slechts verdere crises, waarvan niemand de consequenties zou kunnen voorspellen, tot gevolg zou hebben. Het middel zou erger zijn dan de kwaal, al dus Sir Gladwyn, die herhaalde, dat Peking recht had op een zetel in de V.N. Twee amendementen. MjALIKS plaatsvervanger Tsarapkin kon het ArabischAziatische voor stel aanvaarden. Hij stelde evenwel twee amendementen voor. Volgens het ene zou de titel van de resolutie, welke spreekt van de „interventie" van de Chinese Volksrepubliek in Korea moe ten worden weggelaten. Volgens het andere zouden de datum en plaats van de voorgestelde zevenmogendhedencon- ferentie over het Verre Oosten moeten worden vastgesteld door de voorzitter van de algemene vergadering in over leg met de deelnemers aan de conferen tie. Tsarapkin zei tot slot, dat velen eindelijk het licht beginnen te zien wat betreft het „rampzalig karakter" van de politiek, waartoe de V.S. de Verenigde Naties trachten aan te zetten. Zowel de Nieuwzeelandse als de Chi leense afgevaardigden steunden de Amerikaanse resolutie, doch de Egyp tische gedelegeerde achtte haar onge schikt om de deur open te houden voor een vreedzame oplossing van de be trokken kwestie. De zitting werd daar op tot Vrijdag verdaagd. QNDERTUSSEN wijst niets erop. dat Amerika zijn houding zal wijzigen. Donderdag verklaarde Truman op zijn wekelijkse persconferentie, dat de re solutie. welke Warren Austin heeft in gediend, de krachtige steun heeft van regering, Congres en bevolking der V.S. „Elk lid der V.N. moet in deze kwestie zijn eigen beslissing nemen. Ik voor mij geloof er in om een aanvaller aanvaller te noemen". Overigens is het nu kenne lijk niet de tijd voor een snel en onver standig optreden. Het is de tijd voor helder denken en vastberadenheid", zo zei Truman. Nederlandse delegatie in moeilijke positie. DEUTER meldt uit Lake Success, dat de Nederlandse delelatie, door het aftreden van de regering, in een moei lijke positie is gekomen. Van Neder landse zijde verneemt het persbureau dat, indien een conservatieve regering in Nederland aan het bewind zou ko men, Nederland ongetwijfeld de Ameri kaanse resolutie zal steunen. Gemakkelijker voorwaarden? CEN officiële woordvoerder te Londen verklaarde, dat premier Attlee van India bijzonderheden heeft ontvangen over de nieuwe mededeling van ae Chinese regering over Korea. In ge woonlijk welingelichte kringen gelooft men, dat het betrokken telegram wijst op een ontwikkeling in China's politiek in de richting van gemakkelijker voor waarden waarop een staking van het vuren in Korea tot stand zou kunnen worden gebracht. Vader bi] reddingspogingen ernstig gewond Een zeer felle brand in een tot woonhuis verbouwde schuur aan de Zuider- akerweg in Sloten heeft gisteravond vier kleine kinderen van het leven be roofd. Terwijl vlammen en rook een wanhopige vader de toegang tot de boven verdieping versperden, kwamen de zesjarige Ria, de vijfjarige Elly, de twee- en-een-halfjarige Keesje en de vijf maanden oude baby Wim Meekel in de vlam men om. Alleen de achtjarige Nicolaas Meekel, die nog getracht had zijn broer tjes en zusjes te wekken en vervolgens naar beneden rende om zijn ouders te waarschuwen, wist zich te redden. Omstreeks half tien Donderdagavond werden de bewoners van de Zuider- akerweg buiten 't eigenlijke dorp Slo ten opgeschrikt door de kreet „brand". Buren van de heer W. Meekel waren de eersten, die de brand ontdekten. Zij spoedden zich naar het voorhuis; waar de heer en mevrouw Meekel bij hun ouders een kaartje legden. Onmiddel lijk snelden de vader en zijn toekom stige zwager het brandende huis bin nen, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen en de rook was bereids zo verstikkend, dat het niet meer mo gelijk was de bovenverdieping te be- Overeenstemming over medezeggenschap der arbeiders De vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in de mijnbouw en de staalindustrie in West-Duitsland zijn het Donderdag te Bonn eens gewor den over de kwestie van de medezeggenschap der arbeiders. Hierdoor is de dreiging van de voor 1 Februari aangekondigde staking van 800.000 Westduitse staalarbeiders en mijnwerkers definitief van de baan. reiken In de keuken troffen zij de 8- jarige Nicolaas. die door de rook wak ker geworden was en op weg was om zijn ouders te waarschuwen. De beide mannen hebben nog getracht op het dak te klimmen en door het inslaan van ruiten de kinderen te bereiken, maar -overal versperde een dikke rook hun de toegang Nadat de vader van het dak naar beneden gevallen was en daarbij door het glazen dak .van een serre was geslagen, moesten zij hun pogingen staken. De heer Mee kel had door de brand en de val ern stige verwondingen aan gezicht en handen opgelopen. Na verbonden te zijn, is hij naar een der Amsterdamse ziekenhuizen overgebracht. De Amster damse brandweer kon zich slechts be palen tot het redden van het voorhuis. Toen men om half elf de brand mees ter was, begon het trieste zoeken naai de stoffelijke resten van de vier slacht offertjes. Tegen middernacht had men de lijkjes geborgen. Omtrent de oor zaak is niets bekend. Wel brandde op de benedenverdieping een fornuis, waar van de afvoer langs de zolderverdieping liep. De zwaar getroffen moeder, die in een uur vier van haar vijf kinderen verloor is met haar zoontje Nicolaas bij buren ondergebracht. Hoewel er mutaties bij de Generale Staf te verwachten zijn, kunnen de geruchten, als zou een aantal hoofd en opperofficieren deels uit protest tegen de wijze, waarop generaal Kruis uit zijn functie is ontheven, deels uit protest tegen de benoeming van de inmiddels tot luitenant-generaal ge promoveerde nieuwe chef van de Ge nerale Staf Hasselman ongegrond ge noemd worden. Naar het ANP ver neemt, behoort lt. generaal Hassel man niet tot de „populaire" figuren in het leger, zodat het verklaarbaar wordt geacht, dat ontslagaanvragen zijn aan gekondigd. Op het ministerie van Oorlog is evenw7el nog geen enkele ontslagaanvrage ontvangen. Wat de tegen de lt. generaal Hassel man aangevoerde bezwaren betreft, werd opgemerkt, dat het feit, dat ko lonel Hasselman gedurende de bezet ting commissaris voor de afwikkeling van de Nederlandse weermacht is ge weest, thans na zijn volledige rehabi litatie mpeilijk als een serieus be zwaar kan worden opgevat. Dit geldt te meer, zo zei men ons, omdat Has selman zonder enige, bezwaar als In specteur- der Cavalerie is geaccep teerd. Teneinde het nijpende tekort aan industriekolen op te heffen heeft ade Mijnindustrieraad met volledige in stemming van de mijnwerkers bepaald, dat op de Zaterdagen 27 Januari, 10. 17 en 24 Februari, 3, 10, 17 en 31 Maart en 7 en 14 April twee uur langer dan normaal wordt gewerkt door de on dergrondse ochtend- en middagdienst en door de bovengrondse arbeiders, voor zover deze laatsten in verband met de ondergrondse arbeidstijd even eens langer moeten werken. De arbei ders zal .op de bedoelde Zaterdagen het loon van anderhalve dienst worden uitbetaald. Op Zaterdag 3 Februari de Zaterdag voor Carnaval zal niet overgewerkt worden. Donderdagavond werd medegedeeld, dat er een besliste verbetering" is in getreden in de gezondheidstoestand van de Britse minister van Buitenland- sé Zaken, Ernest Bevin, die, zoals oe- kend, aan longontsteking lijdt. r Mr. Roem betreurt aftreden van minister Stikker Gisteren heeft II. M. de Koningin in verband met de Kabinetscrisis de vol gende fractievoorzitters van de Tweede Kamer in het paleis Noordeinde ont vangen: prof. Romme (KVP), mr. J. A. W. Burger (wnd. voorzitter van de PvdA), dr. J. Schouten (AR), H. W. Tilanus (OHU), mr. P. J. Oud (VVD) en Gerben Wagenaar (CPN). In verband met de kabinetscrisis is het bezoek van de minister zonder portefeuille. L. Götzen aan Suriname, waarheen hij vandaag zou vertrekken, voor onbepaalde t\jd uitgesteld. Indonesië zou worden overgedragen, omdat het Nederlandse kabinet niet sterk genoeg zou zijn om de Ameri kaanse en Engelse druk te weerstaan". Het blad vraagt zich af, in hoeverre de bovenbedoelde druk invloed zal hebben op de positie van het Indone sische kabinet, „dat zich thans ook in grote moeilijkheid bevindt". De „Pedoman" constateert, dat het nieuwe kabinet ten aanzien van Irian zeker een minder progressieve hou ding zal aannemen, dan het afgetreden kabinet. De „Nieuwsgier" acht het duidelijk, dat het kabinet gevallen is ,door gebrek aan wezenlijke hestuurskracht en ver moeidheid". Het blad voert voorts aan, dat de „landsverdediging vis a vis het perspectief der financieel-economische ontwikkelingen, een grote rol heeft ge speeld. Generaal Kruis heeft op een psychologisch moment ontslag geno men", aldus het blad, dat niet gelooft dat deze crisis iets feitelijks verandert in de situatie, „welke weinig ruimte tot manoeuvreren laat". „Misschien keert de katholiek-socialistische coalitie in een nieuwe vorm terug. Misschien treedt zij naar buiten in een vorm, die iets meer belooft, dan de duffe fantasie en het energieloze beleid, waartoe de politieke verhoudingen elke Neder landse regering schijnen voor te be stemmen. Men moet de hoop nooit op geven", aldus de „Nieuwsgier". Amerikaans commentaar De „New York Times" hoopt op een spoedige oplossing van de politieke crisis en zegt t.a.v. Irian, dat de be langen van de bevolking van Nieuw- Guinea voor de naaste toekomst on getwijfeld beter gediend worden door ervaren Nederlandse bestuurders, dan door Indonesiërs. De kwestie is echter van een zaak van gezond verstand en welzijn der bewoners gebracht op het grotere terrein van het Aziatisch- nationalisme, een terrein, dat vol van gevaren en misvattingen is. Het vooraanstaande Franse triad „Le Monde" voorziet, dat de oplossing van de crisis moeilijk zal zijn. „Men spreekt over de samenstelling van een minis terie van technici, waardoor vellicht mr. Stikker op Buitenlandse Zaken zou kunnen worden gehandhaafd aldus het blad. Volgend „Le Mon de" is mr. Stikker een Nederlands staatsman, wiens internationale repu tatie hem de geschikste man doet zijn om zijn land te vertegenwoordigen en diens belangen te dienen. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Moh. Roem, heeft in zijn commentaar op de regerings crisis in Nederland verklaard, dat hij het aftreden van de heer Stikker als minister van Buitenlandse Zaken ten zeerste betreurt. „Hij is kundig en be kwaam en het verwondert mij niet, dat het gehele Nederlandse kabinet solidair achter minister Stikker stond", aldus mr. Roem. Talrijke bladen in binnen- en -bui tenland hebben commentaar geleverd op het besluit van de regering-Drees om af te treden. In dit verhand zijn vooral de uitlatingen van de Indone sische pers interessant. De „Sumber noemt het aftreden een verrassing, en zegt, dat het niet moeilijk is om te be grijpen. dat de motie van wantrouwen als reden had: „vrees van de reaction- naire zijde (VVD, AR en CHU), dat het kabinet-Drees op een zeker ogen blik zijn standpunt inzake .Irian zou prijsgeven, ten gevolge waarvan de souvereiniteit over West-Irian aan Rumoer om een zoen „Als je mij geen zoen geeft, dan steek ik je en als je durft gillen ook". Daarbij zou de 26-jarige timmerman L. C. U. uit Rotterdam op straat een jongedame dreigend een dolk hebben voorgehouden. Dit gebeurde in Sep tember 1950 om half vijf 's ochtends. U stond gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht. „Een eigenaardige zaak" vond de officier van Justitie en hij eiste tegen verdachte, die reeds tienmaal veroor deeld is, cfw voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering en onder toezicht stelling van een reclas- seringsvereniging. -h-. - --ii-L 1-' i AatiV.' ,ii i 'KiLaaal Op de bijeenkomst van werkgevers en werknemers te Bonn, welke door kanselier Adenauer werd geleid, zijn van beide zijden concessies gedaan. Volgens de overeenkomst zullen de ra den van toezicht der bedrijven worden samengesteld uit vijf vertegenwoordi gers van arbeiders en vakbonden, vijf der ondernemers en een elfde als ver tegenwoordiger der overheid. Deze laat ste zal echter door de tien overige le den van de raad worden gekozen. Voorts zal voor ieder der takken van bedrijf een senaat worden ingesteld die door de sociale partners op gelijke basis zal worden gekozen en die als opperste beroepsinstantie zal gelden. De regering heeft .aan de minister van Arbeid Storch opgedragen ten spoe digste een wetsontwerp op te stellen, waarin deze beginselen zullen worden neergelegd. Het Nederlandse sleepschip „Ne derland" is op de Rijn nabij KeuLen gezonken. Persoonlijke ongelukken de den zich hierbij niet voor. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Overwegend zwaar be wolkt met enige regen of motre gen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuidoost en Zuidwest. Iets ho gere temperaturen. Zaterdag: Zon op 8.29, onder 17.17 Maan op 22.35, onder 10.06. j-JEI .ICOPTER en koopvaardij hebben elkaar gevonden vrienden: De Britse admiraliteit verwacht dat deze door mensen vervaardigde reuzen-insecten in de toekomst op grote schaal zullen worden gebruikt als wapen tegen on derzeeboten. voor reddingwerk op zee en als communicatiemiddel. Sir Cy ril Sankey Fox een Engels geoloog heeft zich ook al zo'n vliegende banaan aangeschaft. Daarmee vliegt hij langs de Nijloevers om te zien of hij ook ura- niumlagen kan ontdekken, p Brittan- nie heeft n.l. grote behoefte aan dit in onze atoom-^euw zo belangrijke erts, want na drie jaar voorbereidende werk zaamheden is men te Sellafield in Cum berland begonnen met de productie van plutonium uit uranium, p Uit Rusland ontving Theodoor vandaag een vrediger productienieuwtje: Volgens het pers bureau Tass heeft de voedselproductie in de Sowjetunie het vastgestelde kwantum voor 1950 tot een waarde van drie milliard roebel overschreden. J7n omdat al dat voedsel per slot van rekening nog lekker moet worden klaar gemaakt, melden wij onze ge achte cliëntele meteen maai- dat een Engelse firma een handige pan in de handel brengt, die zowel als vuurvaste schaal, stoompan of koekepan gebruikt kan worden, p Toch willen wij onze mannelijke lezers even waarschuwen geen al te boze opmerkingen te maken als hun eega bij gebrek aan zulk prak tische kookinstrumenten eens iets min- .der smakelijks op tafel brengt: De se- ventien-jarige Francaise Marie Lavelle liep tenminste toen manlief zich over haar „schoolmeisjesachtige manier van koken" beklaagd had, prompt naar de kadi om scheiding aan te vragen. Vijf minuten nadat de scheiding was uitge sproken liet zij zich inschrijven als leerlinge van de huishoudschool naast het gerechtsgebouw. Qm die heren, die dergelijke risico's als waaraan de heer Lavelle blijk baar was blootgesteld liever vermijden, te leren hun eigen potje klaar te ma ken werd in Duisburg een gemeente lijke kookcursus voor vrijgezellen ge houden. Twee vrouwenverenigingen Er (Hassel) mankeert niets aan, al is de nieuwe chef-staf dan met populair dienden daarop bij de vroede vaderen een protest in: omdat de vrijgezellen op deze wijze veel te onafhankelijk zouden wonden -en derhalve nóg lastiger, in de netten der liefde (die zoals be kend via de maag gaat) te verstrikken zouden zijn. p De Zuidafrikaanse re gering is anders kennelijk bevreesd voor de listen en lagen waarmede de vrouwen zich somtijds een echtgenoot weten te verschaffen: Leden van de Zuidafrikaanse politie mogen in het vervolg pas trouwen nadat ze drie jaar in dienst zijn geweest en de 21-jarige leeftijd bereikt hebben. Bovendien moet de bruidegom-in-spe aantonen dat zijn bruid voor de politiestand geschikt is. £)an moeten die Zuidafrikaanse agen ten maar een meisje zoeken uit het Engelse dorp Haltwhistle, want daar hebben alle dorpsschonen, teneinde verschoond të blijven van verdere handtastelijkheden van de mannelijke dorpsjeugd, met goed gevolg hun Judo examen gedaan. Hun leraar deelde mede dat het zeer roekeloos zou zijn met deze jongedames nog flauwe aar digheden uit te halen want „ze kunnen een man van twee maal hun eigen ge wicht met gemak vloeren", p Over roekeloos gesproken: Een Amerikaanse bankiersfirma vroeg dezer dagen het faillissement aan van de regisseur Wal ter Wanger daar deze een lening ver strekt voor de vervaardiging van de film „Roekeloos" op het ogenblik niet terug kon betalen. Bij de opening van de jongste zit ting van het Zuidafrikaanse Parle ment in Kaapstad heeft men dit jaar de traditie van een bereden wacht in ere hersteld. Donderdag is te Belgrado een proces begonnen tegen zeventien Joegoslavcn, die worden beschuldigd van spionnage en revoiutionnair drijven. Zij zouden te Parijs voor het spionnagewerk zijn opgeleid en deel uitmaken van een or ganisatie onder leiding van ex-koning Peter van Joego-Slavie. Volgens de openbare aanklager zou er samenwerking bestaan met anti- Joegoslavische spionnage-centra te Ro me en Triest en in Oostenrijk. In de afgelopen drie jaar zou de spionnage-organisatie vanuit Oosten rijk en Triest verschillende malen spionnen en agitatoren over de Joego slavische grens hebben gezonden, het geen in dezelfde periode zou zijn ge schied waarin de Sowjetunie vanuit Hongarije, Bulgarije en Albanië spion nen naar Joegoslavië zond. Tien der beklaagden zouden tijdens de oorlog met de Duitsers hebben samengewerkt. LilienthalEr bestaat nog geen waterstofbom Pleidooi voor opvoering van productie-vermogen David Lilienthal, voormalig voor zitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft in „Colliers Magazine" een artikel gepubliceerd over de waterstof- en de atoombom, waarin hij o.a. verklaart, dat er thans nog geen waterstofbom bestaat en het tot stand komen ervan slechts een mo gelijkheid in verwijderde toekomst is. De vraag of de atoombom de Sowjet unie zou kunnen verslaan, ontkende Lilienthal. „Het uitwerpen van atoombommen op Sowjetrussisch gebied zal de Sow jetunie ernstig, ja verschrikkelijk wonden, doch zij zou er niet door worden verslagen. Ook kan het Rode Leger niet met atoombommen alleen worden belet Europa onder de voet te lopen en te bezetten, zelfs niet wan neer dit wapen zou worden gebruikt op een tijdstip dat een Russische aan val wordt verwacht, doch in feite niet begonnen is. Een z.g. preventieve oor- het de log is dus m.i. nutteloos", aldus de atoomgeleerde. „De Verenigde Staten waren voor de Koreaanse oorlog gevaarlijk ver van de werkelijkheid afgedreven door hun vertrouwen, dat er slechts een be paald afschrikwekkend wapen nodig was om dit land te beschermen en de wereldvrede te handhaven", zo ver volgt Lilienthal, die erop aandrong, dat Amerika's programma voor handhaven van de vrede voor naaste toekomst zal worden gegrond vest op de uitbreiding van zijn pro ductie-vermogen. „Het is mogelijk, dat de communistische Russische en Chi nees leiders het uitbreken van een oorlog op reusachtige schaal wensen te verhaasten, zodat de kans bestaat, dat er niets te onderhandelen of te re gelen valt en dat het nutteloos is de Sowjets concessies toe te staan" aldus Lilienthal, die zijn artikel besluit met de woorden: „Een oorlog met de Sow jetunie zou verschrikkelijk bloedig, kostbaar en hartbrekend zijn, doch, indien wij hem zouden moeten voeren kunnen en zullen wij vechten".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1