LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving WAT DE THEATERS BRENGEN Blinde Alkmaarder wordt organist AGENDA Westfriese avond voor reisvereniging Predikbeurten moeilijke methode DE ALKMAARSE WASSERIJ Duizend ton slakken voor Bergen De betekenis van het wachtverband Geslaagde candidafen HARMONIE THEATER: Neptunus' dochter VICTORIA THEATER: CINEMA AMERICAIN; REX THEATER „De dienstmaagd en de professor" Stompetoren Plattelandsvrouwen kwamen bijeen Bergen INGEZONDEN STUKKEN Nag ers an Kees Stet EB HEEFT thans eei plaats gehad van dit door plaats verworven w en-veertig oudjes. Er is e zestig mille mc gemoeid groot bedrag weliswaai heeft er mee weten te er een sfeervol huis werd kan wedijveren met tehui elders in ons land besta; of alleenwonenden kurni een centraal verwarmde i sion huren onder de veli de heer en mevr. Kaan menig jongere jaloers zal den. We worden gen ZATERDAG 27 -JANUARI 1951 Bezoek aan een gelukkige Hij „ziet" door de ogen van componisten Braiile-muziekschrift is |}E HEER P. BLOKKER, Van Leeu wenhoekstraat 7, Alkmaar, behoort tot die bevoorrechte mensen, die hun eigen lasten licht weten te dragen en van wie dan ook iets prettigs uitstraalt. Toch zijn zijn lasten niet gering. Van kindsbeen af is deze 53-jarige blind. Als vijfjarige kwam hij op de R.K. Blindenschool in Grave, waar hij reeds op zesjarige leeftijd het eerste muziek- onderriclit kreeg, naast kennis, die op zijn algemene ontwikkeling was ge richt en die zelfs vakken als Frans, Duits, Engels en Esperanto omvatte. Zijn aanleg voor muziek was onmis kenbaar. Aanvankelijk assisteerde hij de kapel-organist als „jongste prutsertje" Twintig jaar oud kreeg hij een aan stelling als muziekleraar aan de school. Op 23-jarige leeftijd werd hij van hulp- erganist hoofd-organist aan het insti tuut. Vijf-en-twintig jaar bleef hij dat. Toen dreef een onweerstaanbare drang hem terug naar Noord-Holland. Hij kwam in Alkmaar terecht. Stemmer en reparateur bij de fa. Kamstra. Drie jaar duurde dit. Toen emigreerde de heer Kamstra naar Z.-Afrika. En de heer Blokker raakte zonder betrek king. Langer dan verwacht was, heeft deze periode van gedwongen nietsdoen geduurd. Weliswaar vond de blinde een veilig tehuis bij zijn broer en schoonzuster in de Van Leeuwenhoek straat in Alkmaar, maar twee jaar wachten is een lange tijd wanneer een mens zich sterk genoeg voelt om zijn nut voor de gemeenschap te bewijzen. TN DE DIRECTEUR van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Alkmaar heeft de heer Blokker een goede vriend ge vonden. Deze heeft hem kortelings krachtig gesteund bij zijn sollicitatie als organist van de R.K. kerk te Lim- men. Uit de krant was de heer Blok ker gebleken, dat de bejaarde organist Admiraal zijn functie spoedig zou neerleggen. Er is op dit ogenblik een redelijke kans, dat de heer Blokker hem zal opvolgen, al bereikte hem op het moment, dat wij hem bezochten geen schriftelijke aanstelling. Braiile-muziekschrift. IN EEN GESPREK met de heer Blok- ker, heeft hij ons verteld van zijn bijzondere voorliefde voor de Bene dictijns Gregoriaanse muziek, zoals die voor wat Alkmaar betreft gespeeld wordt in de Dekenale kerk aan het Verdronkenoord. De kerken aan de Laat ZIJDS'ZACHT WASWA7SPJ WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat en de Singel zijn Dominicane kerken, waar het Dominicaans-Gregoriaans ge speeld wordt. Dit verschilt wel zoveel van het Benedictijns-Gregoriaans, dat het de heer Blokker nog moeilijkheden oplevert, Het Braiile-muziekschrift is moeilijk leesbaar. Alle figuren van het Brailleschrift niet minder dan 63, terwijl ons alphabeth maar 26 tekens heeft worden ook in het muziek schrift gebruikt. Het grondtype van 't Brialleschrift heeft 6 punten. Hieruit zijn 63 verschillende combinaties ont wikkeld. De letter d in Brailleschrift duidt in de braillemuziek de Do aan die een achtste tel moet worden aangehouden. Hft letterteken Y is de hele noot Do. Zeer zware studie. JASTEND GAAN de vingers bü het studeren langs het stippeloppervlak van het muziekblad. Zo dikwijls her haald, tot de melodie vast verankerd ligt in het sterk ontwikkelde geheugen. Eerst dan zal volle aandacht geschon ken kunnen worden aan de klankkleur. Een lange, maar toch ook weer dank bare weg om dat toppunt van vervoe ring te bereiken, dat de luisteraars in het hoge kerkgebouw met de gebrand schilderde ramen ontroert. Het toppunt van vervoering, waarin de ziel van de orgelist voor wie luis teren kan, komt open te liggen. De ziel van de blinde organist P. Blok ker, die hoopt zo spoedig mogelijk zijn aanstelling te zullen krijgen in Lim- men. Zijn aanstelling, die hem terug voert naar het werk, dat hem zo lief is, en daarom de vreugde is van zijn leven, dat veel schoons ontberen moet, dat voor ons, zienden, is weggelegd. Naar wij uit Limmen vernemen is de heer Blokker met ingang van 1 Febru ari benoemd tot organist van de R.K. kerk, aldaar. Er was nogal belangstelling van de schooljeugd en een aantal grijze figu ren, die de geneugten van Drees' nood wet ondervinden, toen de eerste vijf dagen van deze week een enorme Rijn aak nabij de pudding-fabriek Victrix, gelost werd. Twee kranen tilden grote vrachten slakken (wij zeggen .sintels", maar de vakterm is nu eenmaal „slak ken") uit de ruimen van dit voor onze haven" wel zeer grote schip. De uit Rotterdam afkomstige aak heeft deze slakken gehaald bij een van de ijzer industrieën in het Ruhr-gebied. Ze zullen gebruikt worden voor de aan leg van wegen in Bergen. Na deze lading, die bijna duizend ton bedroeg, zullen er nog verschillende volgen, aldus gelegenheid gevend tot het maken van de parodie op het be kende spreekwoord: „Koop ijzererts voor je geld, daar hoef je niets van weg te gooien!" GEWETENSGELD Bij de ontvanger der directe belas tingen alhier zijn bedragen binnen ge komen van 1500. f 100 en uit Gronin gen 367.46. Door storting op de post rekening van 's Rijks schatkist kwam nog f 60 binnen onder de letters A. J. Huisvestingskwestie Reeds drie dagen achtereen werd er in het Bergerkwartier door ganse fa milies, vrienden en bekenden incluis, een ware veldslag geleverd om een heel huis. Het was een gekrakeel van belang en ieder deed op zijn of haar beurt een verwoede aanval op het bewuste pand. Het ging er zeker niet zachtzinnig toe, dat bewees wel het gekrijt en het kabaal, dat soms uren lang de lucht vervulde. Het was im mers zo, dat een bezadigde familie reeds enige jaren het huis bewoonde, doch na-ijverige jonggehuwden uit de omgeving, die zich moesten behelpen, konden het niet langer aanzien en trachtten stormenderhand de woning te veroveren. Op de derde dag van deze luidruchtige affaire werd des avonds weer veel lawaai gehoord en nieuws gierige toeschouwers ontwaarden bo ven op het dak allerlei bewegelijke silhouetten, die elkaar langs de dak pannen en de schoorsteen optrokken om zo ten slotte op de nok terecht te komen. Bij het krieken van de dage raad zat een moeder kraai triomfante lijk en met pientere oogjes rond te kijken, haar blauwglanzende vleugels zorgvuldig over de opening van de niet gebruikte schoorsteenuitgang ge spreid. Zij had het pleit gewonnen en de vestigingsvergunning lag op de bo dem van het nest. De rust in het Ber gerkwartier was weergekeerd. Als de woning nu maar niet gevor derd zal worden. GESLAAGD Aan de Landbouwhogeschool te Wi- geningen slaagden voor het inge nieursexamen Nederlandse landbouw de heren J. C. O. van Gijsen en P. D. Krijger uit Alkmaar. Op 26 Januari slaagde te Amsterdam onze oud-stadgenoot de heer J. A. Bernards voor het candidaatsexamen in de medicijnen. Gisteren slaagde aan de Universi teit te Amsterdam onze stadgenoot de heer J. G. de Waal voor zijn candi daatsexamen in de medicijnen. De arbeider A. J. Verkuijl uit Alkmaar heeft in de buizengieterij van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken zodanig zijn hoofd gestoten aan een rollende buis. dat hij moest worden opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De dienstmaagd n de professor (alle leef tijden); Harmonie Theater, 7 en 9.30 u.. Neptunus' dochter (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Staatsgeheim (18 jaar, geprolongeerd); Victoria Thea ter, 7 en 9.30 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). Gemeente Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Koos Stikvoort. Wapen van Heemskerk, 8.30 uur: Groot Bal-Masqué. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 3, 4.30, 7 en 9 30 uur. Cinema 2 en 4.30 u.: Jeugdprogramma. Kapelkerk, 7 uur: Jeugddienst. Gemeente-Museum, 25 uur: Expo sitie Koos Stikvoort. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Dans en Showorkest familie Kok. Gulden Vlies, 8 uur: Lustrum-bal Operette-gezelschap „Odeon". MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dienst maagd en de professor (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Neptunus' dochter (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar; geprolon geerd); Victoria Theater, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: ,Comedia" met „Het Idool". Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale opening tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek „Wanna, Ritsevoort" apot heker mej. C. Kamphuys, Ritsevoort 5. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 28 Janudri zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. K. H. Kolk, Geestersingel 36 (tel. 3017) en dr. J. Pot, Kennemerstraatweg 65 (tel. 3117). Het wachtverbod betekent, dat u geen voertuig (hieronder valt ook een rijwiel) moogt doen of laten staan, be halve indien dit nodig mocht zijn voor het onmiddellijk laten in- of uitstappen of het onmiddellijk laden of lossen: le. op wegen, waar dit door borden als verboden is aangegeven (dit kan al dan niet voor een bepaalde tijd zijn) en 2e. voor een uitrit. Het doen of laten staan van voer tuigen, ook indien zulks geschiedt voor het in- of uitstappen dan wel laden of lossen is echter nimmer toegestaan op die plaatsen, waar een voertuig niet mag stilstaan (stoppen)bijv. a. indien het verkeer wordt belem merd of de veiligheid in gevaar wordt gebracht; b. binnen 10 meter van een kruising of splitsing; binnen 12 meter van een bushalte; d. op een brug, viaduct en in een on derdoorgang en de andere plaatsen waar een verbod tot stilstaan geldt. An bath VihCfmict: Betere Virginia. DE EXPOSITIE VAN KOOS STIKVOORT De tentoonstelling Koos Stikvoort. in het Gemeente Museum, trok de tf- gelopen week enkele honderden be zoekers. Men heeft daarom gemeend de tentoonstelling ook hedenavond van 7 tot 9 uur voor het publiek open te stellen. Zondagmiddag bestaat van 2 tot 5 uur gelegenheid de werken van onze stadgenoot te bezichtigen. De di recteur van de vrije universiteit te Utrecht, de heer M. Biemel, geeft Don derdagavond in de trouwzaal een cau serie met lichtbeelden over de werken van Stikvoort. Deze ongetwijfeld in teressante en leerzame avond is voor de „Vrienden van het museum" toeganke lijk voor f 0.25. Voor niet-leden oe- draagt de entreeprijs het dubbele. Prijzen van boter en kaas daalden De kaasmarkt was Vrijdag flauw. Op de kaasbeurs kon de notering van de vorige week niet gehaald worden en in plaats van met f 2.15 moesten de verkopers nu tevreden zijn met f 2.13. Erger was het gesteld met de boter. Daarvan liep de prijs in de loop van de week terug met ongeveer f 0.15 per kg. De groothandelprijs bedraagt nu onge veer f 4.50 per kg. De daling in de boter werd vooral voorzaakt door een dalende vraag uit Belgie. Het schijnt, dat de productie daar weer wat begint toe te nemen en dat het laagtepunt in de melkproductie er is overschreden. Ook hier is dit dieptepunt ongeveer bereikt. Dat is vroeger dan normaal en de reden daar van zal wel zijn, dat de boeren hun koeien vroeger hebben laten afkalven met de bedoeling zoveel mogelijk te profiteren van de winterprijs voor de melk, die steeds hoger ligt dan de prijs in de zomer. Over enkele weken zal nu ook hier de melkproductie wel beginnen te stij gen. Vraag naar kaas was er vooral uit Engeland en uit Belgie. Duitsland heeft, in afwachting van de nadere be palingen van het handelsverdrag, dat juist is afgesloten, nog weinig te be tekenen. Deze Duitse handel, die in de allernaaste tijd is te verwachten, bevat natuurlijk nieuwe perspectieven en over het algemeen wordt dan ook niet aangenomen, dat de kaasprijzen voor lopig sterk zullen dalen. Voor de Praktijk-examens afgeno men door - de Vereniging van Leraren en door de Associatie zijn van het Instituut „Globe" de volgende Candida ten geslaagd: Ned. Handelscorrespon dentie de heren J. Mul te Oudorp, H. Wansink, J. Huybers te Alkmaar, B. Jager te Stolpen. Engelse Handels correspondentie de heren N. Akker man, A. Kraakman, J. Obdam, N. Stu benitsky en L. van Wely, allen te Alk maar. Franse Handelscorresponden tie mej. J. Butter te Bergen. Boek houden de heren C. Bleeker, J. Veld man te Heerhugowaard. J. Hofstee te Alkmaar. H. Lamar te Heiloo. Chef Correspondent Engels de heer K. Wit te Alkmaar. Goed programma in een uitverkochte zaal „Ut is skoftig mooi weest en ze hewwe allegaar bar lacht". Dit kan het bestuur van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse reisvereniging gisteravond na afloop van de West- friese avond gezegd hebben, toen het talrijke publiek in de beste stemming huiswaarts keeTde. Inderdaad, het was een uitstekend programma, dat aan vankelijk mis dreigde te lopen, toen de heer Broersen, die een praatje zou houden over West-Friesland, bekeken door de journalistieke bril, wegens griep verhinderd was naar Alkmaar te komen. Kees Stet zorgde evenwel voor een goede vervanging door enige cabaret- artisten. Nadat de heer A. Sietsma, voorzitter van de afdeling Alkmaar, de aanwe zigen welkom had geheten, in het bij zonder de heer Wallach van het hoofd bestuur, en vervolgens een propagan- da-woord voor het historisch en fol kloristische blad „De Speelwagen" had gesproken, kreeg de conferencier, de heer John Pimps uit Haarlem het woord. Hoewel zijn grappen niet be paald van de laatste data waren, bleek hij toch een vlot redenaar, die in staat was het publiek op zijn hand te krij gen. Zijn liedjes waren uitstekend en een hartelijk applaus vertolkte de waardering der aanwezigen. De accor deonist John Davis bleek een virtuoos te zijn, die tal van bekende melodieën voor de vuist weg speelde. Zijn pot pourri's waren van geheel verschillend genre, hetgeen evenwel zeer gewaar deerd werd. Vooral met de mars „Cir cus Renz" oogstte hij veel succes. Eveneens veel succes oogstte de Schermer Dansgroep. Dat deze reeds een grote vermaardheid bezit, behoeft geen betoog, indien men weet, dat in verschillende delen van ons land reeds werd opgetreden en men dit jaar zelfs een tocht naar onze Zuiderburen gaat ondernemen. Op talrijke dansen werd het publiek onthaald. Polka's en wal sen van omstreeks het jaar 1900 wer den keurig uitgevoerd en vooral de ouderen onder de aanwezigen leefden intens mede met deze dansen, die nog steeds te prefereren zijn boven samba's of raspa's. Onder groot applaus verlieten de Schermer dansers, wier fleurige kledij ongetwijfeld medewerkt aan het suc ces, het .toneel. Het beste hebben we voor het laatst bewaard. Dit was nu eens niet alleen Kees Stet, doch met hem moet de Eg- mondse Rietje Dekker in één adem genoemd worden. Beiden kregen een denderende ovatie, aan het einde van hun repertoire, dat van geheel verschil lende aard was. Kees Stet kennen de mensen wel. Zijn praatjes zijn uiter mate humoristisch en als hij begint over de avonturen van Gertje Groen en andere bewoners van het inmiddels bekend geworden Ierswoud, dan davert het. Dit zelfde gold gisteravond voor het „Gulden Vlies". Nadat Kees het verhaal Onverwacht schadepostje In de Eerste Landdwarsstraat is he denmorgen ongeveer kwart vóór tien een melkwagen van de heer B. uit de Korte Landstraat „gedompt", waar schijnlijk omdat het voorste deel te zwaar beladen was. Een groot aantal gevulde flessen met melk, gort, enz., moesten het ontgelden. Een onver wacht schadepostje. Deze „dochter van de zeegod" was in derdaad een film vol kleur en fleur en leven, vol afwisseling met muziek, zang en dans. En bij de muziek moet dan al lereerst genoemd worden het beroemde orkest van Xavier Cugat, dat zich van zijn beste zijde deed kennen. Inderdaad artis- ten van formaat. En dan de fraaie zwem- opnamen, waarin de hoofdvertolkster, de bekende Esther Williams, het beste op dil gebied laat zien in verrassende show-num mers. Betty Garrett, in de film de zuster van Esther, deed zich kennen als een co medienne, geknipt voor dit genre. En er was nog Red Skelton, de roodharig ko miek, die weer tal van komische scènes tot een succes maakte. Maar ook Ric^rdo Montelban, de uitstekende polo-speler, danser en charmeur wist in samenspel met Esther voor vele vermakelijke scènes te zorgen. Het geheel was op fantastische wijze opgenomen en is bijzonder geschik* om eventuele dagelijkse zorgen voor eni ge uren te vergeten. De twee journaals, die het programma openden, waren zeer interessant. Zelfs de kabinetscrisis was reeds in het Hollands Nieuws. En dan was er behalve een ge kleurde tekenfilm nog een prachtige één- acter van een hond, Moer de Wolfshond Een film, die men met genoegen zal zien. „Young man with a horn" Wij kunnen ons voorstellen dat de re actie van vele regelmatige bioscoopbezoe kers zal zijn! dat het toch eigenlijk bene den de waardigheid van een Michael Cur- tiz is, een jazz-film te regisseren. Het doel ook wat vreemd aan. Sinds Curtiz in 1888 te Boedapest in de burgerlijke stand werd ingeschreven, heeft hij in Hongarije. Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en de Verenigde Staten films geregis seerd, doch het is ons niet bekend dat hij zich ooit op het glibberige pad van de Jazz heeft bewogen. Dat hij het ditmaal wèl heeft gedaan is de film „Young man with a horn", De jongen met een trompet slechts ten goede gekomen. Deze jazz-film is nu eens niet domweg een opeenvolging van schlagers. Curtiz heeft inhoud gegeven aan de film, hier en daar met een tikkeltje sentiment, de nodi ge liefdesverhoudingen en een happy-end, maar toch een inhoud waardoor „Young man with a horn" op een aanmerkelijk hoger plan is gekomen dan de doorsneè Amerikaanse jazz-film. De trompetsoli dit ter geruststelling van de jazz-liefheo- bers zijn voortreffelijk. Dat is ook be grijpelijk, als men weet dat het niet de hoofdrolspeler Kirk Douglas is, wiens lippen de wonderlijk zuivere tonen aan het metaal ontlokken, doch Harry James. De Doris Day-fans kunnen hun hart op halen aan de verschillende uitstekende songs van hun charmante lieveling. Als wij tenslotte nog vermelden dat de film door een bekwaam cineast is opgenomen, menen wij te hebben duidelijk gemaakt dat „De jongen met de trompet" een aan trekkelijk product van Warner Bros is. Staatsgeheim Een geschiedenis als deze biedt tal van prachtige gegevens om er een spannende film van te maken. Dr Marlowe, een Ame rikaan, wordt naar een land achter het ijzeren gordijn ontboden. Men heeft het de naam Vosnië gegeven en als de dok ter de enige ter wereld die een be paalde operatie kan verriqhten in Vos nië een ogenblik het gelaat van de hem toevertrouwde patiënt ziet, weet hij, dat het Niva, de dictator, is. De patient sterft en omdat het van het hoogste belang voor het land is. dat dit nog enige tijd geheim wordt gehouden, weigert de staatspolitie Dr Marlowe te laten vertrekken en maakt het hem zelfs onmogelijk zich met zijn le- legatie in verbinding te stellen. Hij vlucht, maar het gehele politie-ap- paraat van de staat wordt gemobiliseerd om hem op te sporen. Dit is ongetwijfeld het spannendste deel van de film. Dr Mar lowe heeft geen geld en spreekt de taaJ van het land niet, maar een meisje waagt Charles Boyer als de door Hitier opge jaagde Tsjechische professor Adam Be- linski en Jennifer Jones in de creatie van een kittig dienstmeisje dat een hartstocht koestert voor het repareren van lekkende kranen, verstopte gootstenen en ander loodgieterswerk. Dat zij met deze onge wone liefhebberij bevreemding wekt in het huishoudentje van een Engels vrijge zei en zeker in het stijve milieu van haar a.s. verloofde (een kostelijke rol) valt te begrijpen. Overigens heeft zij het beste met de mensen voor, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de professor. Met een veroverende levenswijsheid smeedt de uitgeweken prof, annex auteur, een hu welijk in elkaar tussen een van zijn be wonderaars en diens vriendin om aan het slot de dienstmaagd ervan te overtuigen, dat zij aan zijn zijde gelukkiger zal wor den dan tussen apotheker-flessen. Dat zij van* haar keuze geen spijt heeft, bewijst Cluny in de laatste filmbeelden. Een luchtig niemandalletje, licht ver teerbaar en zonder enige pretentie, da* voorafgegaan wordt door een Mighty Mou- se-tekenfilm in technicolor en uitgebreid nieuws uit binnen- en buitenland, w.o. een serie opnamen rond de huidige ka binetscrisis. haar leven voor hem en hij belandt met haar in het hooggebergte, vlak bij de grens waarover hij veilig zal zijn. Dan worden beiden gegrepen maar op het moment, dat over hun leven beschikt zal worden, wordt de namaak-generaal Niva door een fanaticus in het openbaar ge dood. Dan is er geen reden meer om dr Marlowe en het meisje vast te houden en in het vliegtuig dat hen door de wolken voert gaan zij een gelukkige toekomst te gemoet. "V In deze veel-besproket» en hier gepro longeerde film geven Douglas Fairbanks, Glynis Johns en Jack Hawkins uitstekend samenspel. Zoals gezegd, bevat deze his torie tal van gegevens voor een boeiende film. VOOR ZONDAG 28 JANUARI ALKMAAR. Baptiste gem. „Nieuwe Doele", 10 uur: ds. Van Wier; 15 uur. Gemeentevergadering, 20 uur: „Voor jonge mensen" in de Wilhelminaschool. VrfiJvg, 20 uur, Bijbellezing met bid stond in de Wilhelminaschool. Ned. Leger des Heils: 10 u. Heiligingsdienst; 15 uur Zondagsschool en 20 uur Verlos singssamenkomst. Dinsdag, 20 uur, Ont spanningsavond. Woensdag, 20 uur, Wij- dingsdienst o.l.v. serg. maj. Elzinga. ALKMAAR. Verbreiding der Waar heid, geb. Brouwerstraat 3U Zondag 28 Jan. v.m. 10.30 en nm. 5 uur ds. Ruys. BERGEN. Verbreiding der Waarheid, v. Borselenlaan 2. Zondag 28 Jan. nm. 8 uur, ds. Ruys. EGM. AAN ZEE. Ned. herv. kerk, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND-BINNEN. Ned. herv. kerk, 10 uur, ds. Plug. SCHOORL. Ned. herv. kerk, 10 uur, ds. De Jong. van de Rederijkerskamer verteld had en zijn optreden daarmede had beslo ten, applaudiseerden de aanwezigen zo langdurig en zo hard, dat hij nogmaals terug kwam in het gezellige West fries weer een van zijn vele beleve nissen vertelde. Eveneens een ovatie kreeg Rietje Dekker, de cabaretière en chanconière. Zij bracht verschillende goede declamaties en haar liedjes wa ren uitermate beschaafd. Vooral haar optreden als Tirolerin, Spaanse schone en als Volendammertje ontlokte een ge weldig applaus. Ze zal in Alkmaar on getwijfeld meerdere malen optreden, want een dergelijke artiste ziet men niet dagelijks. De heer Sietsma dankte allen voor hun medewerking tot het slagen van deze prettige avond. Frisse geesi in de afdeling Woensdag 24 Januari werd te Stom petoren de jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen afd. Schermeer ge houden. Na het openingswoord van ue voorzitster volgden enkele medede lingen, o.a. over de a.s. kledingten- toonstelling in Alkmaar, waaraan de ze afdeling op 14 Febr. een bezoek zal brengen. Uit het jaarverslag bleek dat er dit jaar mooie lezingen en causerieën zijn gehouden en dat er een prima geest m de afd. heerst. Bij de bestuursverkie zing werd mevr. Van Dok met alge mene stemmen herkozen. Mevr. Groot Groenewoud Kramer moest volgens het reglement aftreden als voorzitster en was niet herkiesbaar. Als bestuurslid werd daarop geko zen mej. W. Schermerhorn. In haai- afscheidswoord dankte mevr. Groot bestuur en leden voor de zeer prettige samenwerking. De vele proble men die zij tezamen, speciaal met de bestuursleden mevr. Bakker en Kal- verboer had opgelost, hadden een hechte band van onderlinge vriend schap doen ontstaan, zodat zij altijd een prettige herinnering aan de- afge lopen zes jaar zou bewaren. Met de wens dat het de afd. in de volgenae jaren goed mocht gaan, droeg zij de voorzitstershamer over aan mevr. Van Dok. Deze aanvaardde haar taak mét de hoop uit te spreken dat ook zij alle steun en de medewerking van ie leden mocht ontvangen en dankte mevr. Groot voor het vele werk dat zij in het belang van de afdeling had verricht. Namens de leden sprak mevr. BakkerSchermerhorn woorden van dank en onder applaus werd haar als aandenken een boekenbon aangeboden. Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd op uitstekende wijze door de heer Van Eeten, die de leiding gaf bij het zingen van enige canons en verder twee mooie films vertoonde, over de wintersport en over het die renleven in de Poolzee. Leesgezelschap Stompetoren In café J. Zwart had de algemene vergadering plaats van het „Leesge zelschap Stompetoren". De voorzitter, dr. H. Heringa, sprak in zijn openings woord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Door mevr. Van DokSchreuder werd een overzicht gegeven van de lezerskring. Een 52-tal leden nemen aan de lees portefeuille deel, terwijl 3 personen op de wachtlijst zijn gezet. De finan ciële toestand van het leesgezelschap is gunstig. De aftredende bestuurs leden: de heren dr. H. Heringa, J. Posch, J. de Boer, H. Davelaar en mevr. Van DokSchreuder werden herkozen. Besloten werd om te trach ten in Februari een gezellige avond to organiseren. Hiervoor zal worden uit genodigd mej. Tove Galatius Tensen, die zal spreken over Denemarken. Deze lezing zal met lichtbeelden wor den verduidelijkt. Getracht zal worden samenwerking te zoeken met de Bond van Plattelandsvrouwen en de Holl. Mij. van Landbouw. Combinatie-tournooi Bij de voortgezette wedstrijden in dit tournooi, dat gehouden wordt in Café Venneker, werden gisteren de volgende resultaten behaald: M. de Haas J. Burager 200 125 G. Lenting C. Haakman J. Ligthart W. Watertor 200 140 200 187 25 25 25 25 17 17 44 22 25 21 50 31 8.00 5.00 8.00 5.60 11.76 11.— (Ongecorrigeerd) BIJEENKOMST VAN DRIE MINISTERS Gisteravond hebben de ministers Drees, Van Schaik en Stikker een be spreking gehad op het kabinet van de minister-president in verband met de huidige kabinetscrisis. H.M. de Koningin wordt heden niet meer in Den Haag verwacht. Bevin had onrustige nacht De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, had een „onrusti ge nacht" zo heeft zijn dokter mede gedeeld. DOKTERSDIEN ST OP ZONDAG Morgen, Zondag 28 Januari wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Van Gelder, telefoon K 2208—2027. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie i Een „Ouwe Westfries" schrijft ons: Eerguster kreeg ik de krant in ine hande. Deer zag ik 't stukkie van C. de Leeuw .Maartenzoon uit Berkhout, van .t Oóstend. Weet j' ut nag? Nou ik hew ut lezen vezelf. Die meheer De Leeuw wul niet da je z'n boerestand nag langer karakteresére met een rooie zakdoek een end uit je diesel: en een antiek petje op je test. Nou dat wier me toch te gortig en ik ben in de pen klommen om efkes een aar ge luid te leite hore. Ik zou wel ders wete wulle hoe je dén zo'n echte, ouwe, ge zellige Westfriese boer moet weze. I® zo'n glummende leren jas soms, op een stoomfiets? Nei, da's zeker niet Westfries. Kees, ik vraag je uit 't diepst van me hart, blaif die je benne; je rooie snotlap en je zaie pet kenne we niet meer misse. En leit die ouwe, fiere boerenstand den achteruitgaan, we benne biait datte der altaid nag wel een paar mense benne, die der an vast houwe. Die de herinnering an vroeger levend houwe. 't Is an jou om te zur- rege, datte we voorlopig nag niet uit- sterreve. EEN OUWE WESTFRIES HEERHUGOWAARD uitgegeven voor de I tholieke meisjesschool v trale openbare lagere s lagere school wil men e< Het is vooral de jeugd, meentebestuur achtte h< ook bijzondere aandacht dagen. Sinds 1913 staat ting was echter wat ve klein getal bejaarden kc Er zijn zitslaapkam alleenwonenden en ëchtpi wie zich deze luxe niet kan chambrettes, afgesi ten, waar een bed staat kast, en waar men ziel Wenst eens even kan af: de anderen in het tehuis, overigens in royale en p: klede conversatiezalen ei van de dag kan doorbrei Wie een rondgang ma huis, zal dra tot de conc komen, dat Heerhugowaï zorg voor de eigen beje mogelijk bejaarden uit an ten, indachtig is aan de men de beschaving van e afmeten naar zijn zorg v van dagen. Mogen wij Heerhugowaard als kleim gemeente een hoog beschs reikt heeft. Wij hebben g dat burgemeester B. J. Meyer, hier de personifi De motor, die achter dit Hij wil van dit gemeei ook een particuliere stiel Het kan aan de sfeer te men. De sfeer, die geen moet ademen, maar sociaa neer deze geest niet zou I kleine plattelandsgemeen het dan mogelijk zijn, dal ter Sutman Meijer met he loopt hier een complex v: te bouwen voor bejaarde aan gekoppeld een cent gingshuis. Het is een nuchter Ongeveer 8 van c landse bevolking is op bük volgens een offici 65 jaar of ouder. Heerl telde bij de laatste in 1947 op een zielenta 350 inwoners boven d< en 510 inwoners boven Het zijn cijfers, die het de niet ver ontlopen, becijferingen zal in 1! veer 11 van de 65 jaar of ouder zijn. V nu eenmaal gezonder, waard wil er nu al mee houden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2