Stad en Omgeving V.V.V. bereidt nieuwe seizoenplannen voor AGENDA De lezing over Landbouwpolitiek Reeds ihans meerdere bezoeken aangekondigd Franse Harmonie zal hier musiceren Geen medewerking voor onnodige aanschaffing van schoolboeken De nieuwe verkeers regels Abonnementsvoorstelling Gulden Vlies „Excelsior" concerteerde voor het t.b.c.-fonds Commissie doelmatige electriciteitsvoorziening Wonderen rond onze voetstappen Hei eiland Roiium is weggewaaid De aanschaffing van electrische vloerwrijvers geweigerd „Groentencultu Ondersteuningsfon ziekte hield jaarverg DINSDAG 30 JANUARI 1951 Het bestuur, de directie en de ver schillende commissies van „Alcmaria V.V.V." treffen voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. In meerdere ver gaderingen, welke reeds gehouden zijn of in de naaste toekomst perio diek zullen worden bijeengeroepen, worden plannen gesmeed om de stroom van toeristen, welke Nederland in de komende zomermaanden verwacht, ook naar Alkmaar te leiden. Algemeen wordt er naar gestreefd het vreemdelingenbezoek in het vóór- en na-seizoen te stimuleren en ook in het hoogseizoen Alkmaar weer in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Teneinde straks gereed te zgn draait de V.V.V.-organisatie thans op volle toeren en kan gezegd wor den, dat niets zal worden nagelaten om te trachten het Alkmaarse aan deel in het toeristenbezoek zo groot mogelijk te doen zijn. Reeds zijn de eerste bezoeken in groot verband aangekondigd. Eind Mei zal het harmoniecorps van de Franse Spoorwegen te Epernée een bezoek brengen aan ons land en hier door het muziekkorps van de Neder landse Spoorwegen worden ontvangen. Op het programma staat een bezoek aan en een concert in Alkmaar. He», korps bestaat uit 100 musici en wordt vergezeld van vijftig andere personen. De mogelijkheid bestaat, dat het Franse muziekkorps een ontvangst ten raadhuize zal worden bereid. Op 1 Juni zal Alkmaar de deel nemers aan het Derde Wereld Petro- leumcongres, dat onder voorzitter schap van prof. Forbes van 28 Mei tot 6 Juni in ons land wordt gehouden, binnen haar wallen zien. Er stonden in totaal vier tochten tijdens het congres op het programma. Na een bespreking tussen prof. Forbes en de directeur van de V.V.V. viel het besluit, dat de olie- De Vereniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs verzocht gelden uit de gemeentekas voor de aan schaffing van schoolboeken en hulp middelen ten behoeve van de Wilhel- minaschool aan de Doelenstraat. In verband met de vorming van een parallel le klas wegens toename van het aantal leerlingen is daar een tekort van 19 stuks aan enkele schoolboeken en hulpmiddelen. Het schoolbestuur schrijft, dat, in verband met het feit, dat de vereniging binnenkort de be schikking krijgt over een derde school voor gewoon L. O. en de parallel le klasse aan de Wilhelmiinaschool dan vrij zeker verdwijnt, meent het bestuur, dat het economischer en wenselijker is. thans reeds tot aanschaffing van boe ken voor een volledige eerste klasse over te gaan (48 exemplaren), opdat deze boeken t.z.t. naar de nieuwe school kunnen worden overgeheveld. Een voorstel om tot stichting van een nieuwe school over te gaan heeft de Raad nog niet bereikt en het zal nog wel even duren voor het nieuwe ge bouw in gebruik kan worden genomen. Het is niet zeker, dat door het hoofd der nieuwe school de boeken worden gewenst welke thans worden aange vraagd. Door 48 stuks toe te staan zou de Raad reeds in principe vastleggen dat t.z.t. tot stichting van de derde school zal worden besloten. B. en W. verzochten het schoolbe stuur dan ook thans niet 48 exempla ren van de verlangde schoolboeken maar 19 exemplaren aan te vragen, maar het schoolbestuur handhaaft zijn verzoek. B. en W. stellen de Raad voor om slechts voor de aanschaffing van 19 exemplaren financiële medewerking te verlenen. Motorraces op 2e Paasdag Naar wjj vernemen zullen op Tweede Paasdag in het Gemeentelijk Sportpark motorraces worden gehouden. Bezwaren tegen aanschaf stencilmachine (ulianaschool Het bestuur der Vereniging tot be vordering van Christelijk schoolonder wijs verzocht financiële medewerking voor de aanschaffing van een stencil machine ten behoeve van de Juliana- school aan de Burgemeester Paling straat. B. en W. menen, dat een eenvoudige cyclostyle in het algemeen op een school voor Ulo nuttig kan zijn. Men kan er door besparen op de aanschaf fing van leerboeken, zodat de cyclo style zichzelf betaalt. Waar „het Be drag per leerling" voor het U.L. onder wijs hier als voldoende moet worden beschouwd, gaat het volgens B. en W. in deze tijd, waarin de grootst moge lijke, soberheid moet worden betracht, niet op om een dergelijke aanschaffing via art. 72 der L.O.-wet te doen geschie den. Daardoor zouden de normale eisen aan het geven van L.O, te stellen worden overschreden. Het schoolbe stuur handhaaft evenwel zijn aan vrage, waarom B. en W. de Raad in overweging geven de gevraagde mede werking te weigeren. mensen uit diverse landen op 1 Juni naar Alkmaar zullen komen. Behalve 2000 Chr. jongeren, kan verder eind Juli de komst van 400 Esperantisten van twintig verschil lende nationaliteiten tegemoet gezien worden. Omstreeks die tjjd wordt te Zaandam een groot Esperanto Con gres gehouden en ook ditmaal slaagde de V.V.V. er in de organisatoren te bewegen een bezoek aan Alkmaar en zijn vele bezienswaardigheden op het programma te plaatsen. Door middel van folders zullen de gasten reeds voor hun komst met onze stad kun nen kennismaken. Hieronder volgen wederom enkele bepalingen zoals die zijn opgenomen in de nieuwe Verkeerswet: Weet u, dat het stoppen aan de lin kerkant van de weg, zowel binnen als buiten de bebouwde kom, alleen is toe gestaan: a. op wegen met éénrichting- verkeer; b. op rijbanen, waarin aan de rechterzijde spoor- of tramrails liggen en c. op wegen, waar voor de rechter zijde een stop- of wachtverbod bestaat. De vijf, die op kruisingen en split singen van wegen altijd voorrang heb ben zijn: 1. Politie (bij gebruik van sirene); 2. Brandweer (bij gebruik van sirene of bel)3. Begrafenisstoeten; 4. Militaire colonnes; 5. Trams. Geeft ech ter ook aan ziekenauto's voorrang, in dien van de drie-tonige hoorn wordt gebruik gemaakt. GELEIDEN VAN DIEREN. Het is de bestuurder van een fiets verboden meer dan één dier te gelei den. Als het een ander dier dan een hond is, is het verboden een rijwiel pad te volgen. HET PLAATSEN OF LATEN STAAN VAN RIJWIELEN. Het is de bestuurder van een 2-wielig rijwiel verboden dat te plaatsen of te laten staan: a. op rij banen. b. op rijwielpaden. c. op voetpaden, waar een vertod van het plaatsen van rijwielen bestaat. MEEVOEREN VAN RIJWIELEN. Wie lopende een rijwiel medevoert heeft zich ook aan de verkeerslichten en aan de verkeerstekens van de Po litie te houden; hij wordt dus voor dit geval als bestuurder beschouwd. MEDERIJDEN OP MOTORRIJWIEL. Met een tweewielig motorrijtuig mag behalve de bestuurder slechts één persoon worden vervoerd; deze moet op een doelmatige zitplaats gezeten zijn en zijn voeten doen rusten op voet steunen. Filmavond Alcmaria Daardoor in staat gesteld door de welwillende medewerking van de Britse ambassade, gaf het bestuur van de Alkmaarse voetbalvereniging „Alc maria" spelers en supporters de ge legenheid een aantal zeer interessante en actuele films over de Engelse voet balsport te aanschouwen. Dat hiervan een dankbaar gebruik werd gemaakt bewees wel het volle bovenzaaltje van café „Tom". Nadat de voorzitter, de heer C. Swa- ger, een kort welkomstwoord had ge sproken, begon de heer Harmsen met zijn programma. De films bepaaldpn zich in hoofdzaak tot de intensieve en veelzijdige, training van de profs. We zagen o.a. meesterlijk uitgevoerde schijnbewegingen van Man- nion (ook in vertraagde opname), afge meten voorzetten van Lawton, fantas tische kopballen van Lofthouse en prachtige safe's van Swift. Snelheid, behendigheid, zuiver plaatsen, snel af geven en scherp opstellen, waarbij de bal het werk doet zijn de wapens waar mee de Engelse professionals ten strijde trekken. Ook de jeugd heeft alle be langstelling voor de edele voetbalsport Op het veld en in de zaal hebben deze jeugdige „schoolboys" alle aandacht voor de trainer en er wordt serieus met volle overgave geoefend. Tot slot zagen we nog enige flitsen uit belangrijke wedstrijden om de Engelse „Cup". Als intermezzo draaide de heer Harmsen nog een aardig tekenfilmpje en een interessante film over inenting (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dienst maagd en de professor (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Neptunus' dochter (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar; geprolon geerd); Victoria Theater, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. Hotel Victory, 8 uur: Lezing van „Oud Alkmaar". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30 en 8 uur. Wapen van Heemskerk, 8 u.: RASA- feestavond. Gemeente Museum, 1012, 25 en 79 uur: Expositie Koos Stikvoort. De toneelgroep Comedia bracht gis teravond een opvoering van „Het Idool" een toneelspel in drie bedrijven van Ronald en Michaël Pertwee. Een grote indruk heeft dit stuk niet kun nen maken. Het handelt over de rijke Sir Robert Rowley, die zijn enige zoon Simon in de oorlog heeft verloren, wat voor hem, die ook al het gezichtsver mogen mist, een geweldige slag is geweest. Die zoon was zijn grote trots. Maar hij wil hem eren door voor de gevallene een groots herdenkings monument op te richten. Doch dan keert plotseling de doodgewaande te rug en blijkt een deserteur te zijn, die door allerlei schurkerijen aan de kost moest komen. Groter teleurstelling is voor de blinde niet denkbaar. Zijn „idool" is gevallen. In een' hooglopende twist, waarbij Simon zijn vader met een mes bedreigt' sterft de zoon. En als enige troost blijft voor de diepbedroef de blinde de liefde van zijn tweede vrouw. De opvoering had wel diverse goede speelmomenten, maar leed onder een gebrek aan rolkennis bij sommige me despelers. Geheel ingespeeld was het stuk nog niet. Jules Verstraete als de blinde vader wist meermalen te over tuigen. Ko van Dijk gaf in het tweede bedrijf sterk spel. Vera Bondam zag men met genoegen van het „hoorspel" weer op 't echte toneel terug. Ellen de Thou- ars was een goede Angela en Joekie Broedelet typeerde een overdreven tante. Ludzer Eringa was weinig over tuigend ook al door gebrek aan rolken nis. Steye van Brandenburg was ver dienstelijk als Maxwell. Mogelijk is het zeker, dat het stuk grote voldoe ning zal geven als het geheel is inge speeld. Aan het slot was er voor de uitvoerenden applaus maar de „To neelgroep Comedia" had niet haar beste vorm getoond. G. Nog eenmaal „Van de Wadden tot het Ij" „Van de Wadden tot het IJ" klinkt velen bekend in de oren. Men zal denken aan het tentoonstellingsterrein even buiten onze stad, waar het vorig jaar op grootse wijze paviljoens waren opgetrokken, die 's avonds door een feëerieke verlichting duizenden be zoekers trokken. De weg van het sta tion naar de tentoonstelling was met vlaggen en wimpels versierd, terwijl de stad zich gedurende de tentoonstel- lingsweken van zijn beste zijde liet zien. Spoedig na de sluiting van deze grootse show van Noordhollands schoonheid en industrie begon men met de afbraak der barakken, doch maanden lang bleef een der grote hou ten schuren staan en trotseerde de herfststormen en regens, tot ook deze enige dagen geleden onder slopers handen viel en in brokken en stukken per auto naar Groningen vervoerd werd Toen bleven als enige herinne ring aan dit grote blijk van onderne mingslust, sigaretteneindjes, proppen papier en vele andere overblijfselen achter, die men na een massale bijeen komst overal vindt met het gevolg, dat het terrein bij nadere beschou wing door de regering, die de eige naresse is. niet schoon werd bevonden en onze gemeente een reprimande ont ving met het verzoek de fout te her stellen. Hierdoor zagen we al spoedig enige gemeente-arbeiders op het ter rein. Zij hadden de opdracht om de laatste sporen van wat eens de groot ste tentoonstelling van Noord-Holland werd genoemd, uit te wissen. Weinig belangstelling Gisteravond gaf de muziekvereniging „Excelsior" in het Wapen van Heems kerk een concert ten bate van het tbc- fonds. De voorzitter van de vereniging, de heer Kamp, zeide een grotere be langstelling te hebben verwacht, doch garandeerde de aanwezigen, dat het mu ziekcorps ongeacht deze teleurstelling zich toch „con amore" aan het uit te voeren programma zou geven. Dirigent Roussel begon met een pit tige mars en ging hierna over tot de uitvoering van de Ouverture „Alceste" van Glück. De muzikale interpretatie van dit werk had onze bijzondere waar dering. De „Valse Triste" van Sibelius viel op door vaak zeer beschaafde klankvorming. De introductie van de L'Arlesienne Suite van Bizet werd met uitstekende nuancering verzorgd. De operette-selectie uit „Grafin Mariska" van Kalmann had bij het publiek veel succes en werd vaak op charmante wijze gespeeld. Met een mars werd het muzikale gedeelte van deze avond be sloten. In dit opzicht kan „Excelsior" op een geslaagd concert terugzien. In de pauze werd een geslaagde ver loting gehouden, ten voordele van het t.b.c.-fonds. Niet onvermeld mag blijven de Band „White and Black Stars", die zich ter opluistering, vrijwillig voor deze avond had beschikbaar gesteld. Na de pauze werd weer het amuse ment ingeschakeld met de opvoering van het blijspelletje „Cel 13" onder regie van Robert Sr. De reprise van dit toneelstukje viel bij het publiek weer bijzonder in de smaak en had een groot succes. „Excelsior" heeft zich voor het goede doel gegeven, en dit feit werd door de luisteraars voor honderd procent ge waardeerd. Ms. De minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft na te gaan of, bezien uit een oogpunt zowel van doelmatige electri citeitsvoorziening als van de daarbij betrokken bestuursbelangen, levering van electrische energie door het pro ductiebedrijf rechtstreeks aan ver bruikers dan wel door middel van ge meentelijke distributiebedrijven de voorkeur verdient. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter dr. ir. W. Hupkes, oud-president-directeui van de Nederlandse Spoorwegen, tot leden mr. A. J. M. Leesberg, wethouder der gemeente lichtbedrijven te Alk maar, A. B. J. Prakken, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, ir. H. H Ehrenburg, directeur der N. V. Elec- triciteitsfabriek IJsselcentrale en van de N. V. Twents Centraal station voor electrische stroomlevering (TCS) in liquidatie, mr. J. A. J. M. van Hellen- berg Hubar, burgemeester van Hilver sum, ir. C. Noome, directeur van de N. V. Handelsvennootschap voorheen Maintz en. Co te Amsterdam en voor zitter van de Vereniging van directeu ren van electriciteitsbedrijven in Ne derland. Tot secretaris is benoemd drs. P. Lingen, accountant bij de centrale accountantsdienst van het ministerie van Financien. Na het beëindigen van haar onder zoek zal de commissie de minister rap port uitbrengen. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna A. G., d. v. J. A. Weiier en J. J. van de Kamer. Willem J., z. v. J. W Admiraal en M. Spekken - Jan W., z. v. J. van der Minne en A. C. Groot. Maria P. C., d. v. M. Zut en N. Kindt. Franciscus C. J., z. v. J. Wit*e en J. C. Wester. Anthonius, z. v. F. C. Oostdijk en A. M. OHenbros. Overleden: Dirk Braak, oud 85 jaar, weduwnaar van D. Wolters. Ca- tharina Wilhelmina van de Kamer, oud 66 jaar, geh. met J. Wittebrood. Jan van Brummen, oud 38 jaar, gehuwd met M. Cnossen. Geetruida A. de Zwart, oud 64 jaar. gehuwd met A. J. A. Genefaas. Fempje Venema, oud 91 jaar. wed. v. A. Schwab Pieter Pallemans, oud 58 jaar. Albert Schaar, oud 87 jaar, gehuwd met L. J. Guillam. Pieternella Koole, oud 75 jaar, gehuwd met J. Kooij. TAFELTENNIS-NIEÜWS De tien sterkste heren-tafeltennis-spelers uit Noordhollands Noorderkwartier vochten Zon dag te Hoorn om het kampioenschap. De heren W. Piederiet, A. Houtkoper en P. Blank kwa men hierbij respectievelijk op de zevende, acht ste en tiende plaats. De heer Ph. Visser uit Hoom droeg de wis selbeker weg. Rond onze voetstappen in het rulle duinzand voltrekken zich de grootste en meest pakkende wonderen. In de natuur krijgen we van uur tot uur ge legenheid ons ootmoedig te buigen voor de Almachtige. Dit was de achtergrond van de boei ende verhandeling over zwerftocht en door de natuur, die gisteravond in het A.B.B.-gebouw voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling werd gehou den. De heer Jan. Klooster, natuur vriend in hart en nieren, leidde dit onderwerp voor zqn klein, aandachtig publiek in, nadat de voorzitter van de Alkmaarse afdeling, de heer Schinkel de avond had geopend. De heer Klooster ving zijn betoog aan met een beschrijving van ons land, in héél vroeger eeuwen, toen een tien tallen meters dikke ijsmassa zich lang zaam over ons land bewoog. Daarna vertelde hij hoe dit land van eeuw tot eeuw steeds meer veranderde. Het eiland Rottum is bijvoorbeeld letter lijk „weggewaaid". De wind blies het zand van de ene kant van het eiland naar het strand van de andere kant, waar het eiland zodoende weer „aan groeide". Een hele tocht heeft dat eiland gemaakt, eer het „stillag", dank zij de pogingen, die de mensen daartoe in het werk hebben gesteld. Na deze algemene inleiding ging de spreker over tot een boeiend relaas van hetgeen er nu nog van die vroe gere tijden bewaard is gebleven. De fossielen in de St. Pietersberg, de hun nebedden. Een verblijf tijdens de va- cantie in een „Natuurvriendenhuis" biedt de gelegenheid op eigen houtje die streken te onderzoeken. In het wildspoor Maar er zijn andere, zeer dankbare mogelijkheden. De lévende natuur. Op geestige wijze besprak de heer Kloos ter de leefwijze van verschillende kleine, meest onopvallende dieren, zo als de graafbij, de graafwesp en de mestkever Men gaat niet achter een wezenlijk „wildspoor" als men deze kleine dieren in de natuur volgt, maar men zal geboeid zijn door het beeld, dat het „grote in het kleine" te zien biedt. De spreker prees het gelukkig, dat er tegenwoordig ook voor eenvou dige mensen zoveel mogelijkheden zijn nader met de levende natuur kennis te maken. Vroeger moest men daar voor min of meer intellectueel zijn, omdat de boeken die erover beston den, geschreven waren in een voor le ken onbegrijpelijke taal. Heymans en Thijssen hebben ons met hun boekjes over flora en fauna een geschenk van zeer grote waarde gegeven. Maar ook zonder dat men weet met welk dier of welke plant men kennis maakt, kan het zwerven door de na tuur veel genoegen geven De schoon heid van de natuur kan men onder gaan, zoals men een muziekstuk kan ondergaan, zoder zich te hoeven sto ren aan het feit, dat men de naam van de componist of het stuk niet weet. De heer Klooster verduidelijkte zijn interessante lezing met lichtbeelden. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter een oprecht en welverdiend woord van dank aan de spreker, die de kunst bleek te verstaan de natuur te doen leven in de kille bovenzaal van sen verenigingsgebouw. Er bestond slechts weinig belangstelling voor de gisteren in het „Wapen van Heemskerk" gehouden lezing voor de oud-leerlingen der RJjkslandbouwwinter* school te Alkmaar en Schagen, hetgeen zeer te betreuren is, daar de lezing van dr. E„ van de Wiel, ambtenaar van het L.E.I. te Den Haag vooral voor de jonge boeren en tuinders van groot belang was. De causerie had namelyk tot onder werp: „De doeleinden van de Nederlandse landbouwpolitiek en de middelen om deze te verwezenlijken". Toekomstplannen uiteengezet Dr. van de Wiel begon met uiteen te zetten, wat onder de landbouwpolitiek wordt verstaan en dit is alles, wat de regering ten opzichte van de landbouw doet. Het doel hiervan is, de nationale welvaart te bevorderen. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de eco nomische politiek, waarbij de overheid zich ten doel kan stellen, in te grijpen op de prijsregeling van de agrarische producten of met subsidiëring de fi nanciële zijde der landbouwpolitiek op peil te houden. Hierbij haalde hij ook de manipulatie met de prijzen aan. Vier perloden. De landbouwpolitiek is in vier perio den te splitsen. De eerste periode ligt vóór 1930, toen er nog geen sprake was van markt- en prijspolitiek. De crisis in 1880 werd beschouwd als een nor male toestand, die de ups en downs in de binnenlandse situatie nu eenmaal kenmerkt. In de jaren 19301940 was de overheid genoodzaakt wat meer ac tiviteit te ontplooien en op improvise rende en conserverende wijze te werk gaan. De derde periode loopt tot 1948, toen ons land was afgesneden van de aan voer van grondstoffen, en dus de rant soenering werd ingevoerd. Ook de prijs- beheersing begon in die tijd vaste voet te krijgen. De laatste periode dateert van na 1948. We hebben in die tijd een nieuwe koers in de landbouwpolitiek gekregen en in de memorie van toelichting en de memorie van antwoord is de toe stand van de landbouw voor de komen de jaren opnieuw uiteengezet. De huidige toestand. Voorts ging dr. Van de Wiel over tot de bespreking van de huidige toestand in de landbouw, waarover hij vier vra gen wilde stellen. 1. Waarom is de landbouwpolitiek noodzakelijk? 2. Wat zijn economisch gezien de eisen die we mogen stellen? 3. Wat stelt de overheid zich ten doel? 4. Welke wijze heeft de regering om de landbouwpolitiek uit te voeren? Over de eerste vraag zeide spreker, dat er gevaar dreigt door de goedko pere productie elders, vooral in de overzeese landen (Nieuw Zeeland, Argentinië en Australië). De boeren stand moet beschermd worden tegen devaluatie. Het tweede gevaar zag dr. Van de Wiel in de instabiliteit en het derde vond hij de internationale goe- derenruil, waarbij v- oral de typische regeling naar voren kwam. Het laatste gevaar is ongetwijfeld de slechte ver houding tussen agrarische bevolking en cultuurgrond. Om economische rede nen moet de overheid deze gevaren keren, eveneens om sociale-, ethische- en militair strategische redenen. Een grote agrarische bevolking geeft een Benoemingen bij het onderwijs Ter benoeming van een onderwijze res aan de Vondelschool, nodig in ver band met de vorming van een parallel le klasse met ingang van 1 November 1950 aan die school, bieden B. en W. de raad de volgende voordracht aan: 1. mevr. de wed. K. A. Leek-Dik, tij delijk onderwijzerer aan de Vondel school, wonende te Heiloo; 2. mej. A. C. Hoogvorst, onderwijzeres te Ouden dijk (N.H.), Ter voorziening in de vacature van hoofd van de Lindenschool bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. P. J. Buis, onderwijzer aan de Nico- laas Beetsschool te Alkmaar; 2. J. G. A. J. Oldenhove, onderwijzer aan een openbare opleidingsschool te Heemste de; 3. J. Boon, hoofd van een open bare lagere school te Wieringen. Ter benoeming van een vakonder wijzer in de lichamelijke oefening, no dig in verband met de invoering van vakonderwijs in dit vak t«n behoeve van de 5e en 6e klassen van de scho len voor gewoon L.O., de leerlingen van de school voor voortgezet gewoon L.O. en de leerlingen van de afd. 3 en 4 van de school voor B.L.O. bieden B. en W. de volgende één-persoons-voor- dracht aan: H. Lamberts, vakonderwij zer bij het O.L. onderwijs te Zuidlaren. Deze zal ook onderwijs geven aan de Rijkskweekschool. Ter vervulling van de vacature van leraar in stenografie en in schrijven aan de handelsschool, delen B. en W. mede, dat zich verscheidene sollicitan ten ook in de vakken afzonderlijk hebben aangemeld, die zich óf te rugtrekken óf minder geschikt voor een benoeming moesten worden ge acht, mede omdat zij alleen beschik baar waren op tijden die in verband met het lesrooster nie in aanmerking konden komen. B. en W. bevelen thans de solliciant voor beide vakken, de heer H. W. Fris aan, die leraar is aan de gemeentelijke H.B.S. A te Haarlem. Dierenbescherming Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een zwarte setter (witte borst, reu, pen ning 1905—631 Amsterdam. De hond die verleden week door een sleepbootkapitein uit het water nabij Kolhorn is gehaald, is niet door de eigenaar afgehaald. Voor dit aardige dier wordt een zeer goed huls ge zocht. Zaterdag is bij 't vervoer Stompetoren- Alkmaar te Alkmaar een cypers poesje verloren (plm. 9 maanden oud, mager). Het adres van de inspecteur is: C. Ver ver, Baanstraat 1, Alkmaar. sociale rust. Voorts gaf de heer Van de Wiel een korte beschouwing over de verhouding tussen andbouwarbeiders en industrie-arbeiders. Hieruit bleek, dat een landbouwondernemer minder verdient dan zijn „collega" in de in dustrie. De landbouwpolitiek. In antwoord op zijn tweede vraag zeide spreker, dat de landbouwpolitiek een onderdeel is van de economische. De prijsverhoudingen in het buitenland dringen door tot de producent en de consument in eigen agrarische kringen. In het plan van minister Mansholt wordt op bestaanszekerheid van de agrarische bevolking aangedrongen. In dit zelfde plan wordt tevens de in ternationale toestand behandelt. Vraag 3 en 4 combineerde spreker in zijn antwoord hierop. De overheid wil de bestaanszekerheid garanderen door voor bepaalde producten gegaran deerde prijzen vast te stellen. De an dere producten moeten in verhouding hierbij min of meer aangepast worden. De boeren zullen meer verantwoorde lijkheid krijgen en de voederproductie zal moeten worden opgevoerd. Voorts zal men in eigen land meer moeten produceren, zodat de import met tweederde wordt verminderd. Ook zal men naar rationalisatie moeten streven. In de landbouwpolitiek van de minister is een bepaald inkomen voor alle bedrijven vastgesteld. Spre ker zeide, dat in de toekomst de bin nenlandse prijzen moeten overeenko men met de buitenlandse prijsverhou dingen. Subsidies. De uitkering van subsidies werd ver volgens onder de loupe genomen, waar bij de voor- en nadelen werden bespro ken. De grote vraag is hier, waar da liquide-middelen vandaan moeten ko men. Dit zal moeten geschieden uit de Rijkskas, of de belasting zal hieraan moeten medewerken. Ten slotte sprak de heer Van de Wiel nog over het steun- en beschermingsstelsel. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld, die door spreker op uit voerige wijze werden beantwoord. Het bestuur der Ver. tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs vroeg gelden voor de aanschaffing van een electrische vloerwrijver ten behoeve van de Julianaschool (U. L. O.) en Julianaschool (G. L. O.) en één ten behoeve van de Wilhelminaschool. Het staat naar B. en W. menen nog niet vast dat het onderhoud beter zal zijn als de vloeren met een elec trische vloerwrijver worden behandeld dan wanneer dit door handkracht ge schiedt, Het gebruik van zo'n vloer wrijver moge voor een grote zaal ge wenst zijn, voor klasse lokalen is het nut er van, mede in verband met dB aanwezigheid van de schoolbanken, veel minder. Als het schoolbestuur door deze aanschaffing de kosten van het schoonhouden der scholen denkt te kunnen drukken, dan dient vermeld, dat op de openbare lagere scholen het wrijven van het zeil of linoleum in de klasselokalen door de schoolschoonma- kers (maaksters) geschiedt en de kos ten derhalve zijn opgenomen in het „bedrag per leerling". Om de kosten van schoonhouden te verminderen, zou het schoolbestuur indien het meent deze kosten door een electrische vloer wrijver te kunnen verminderen een dergelijk apparaat kunnen bekostigen uit de vergoeding ingevolge art. 101 dor L. O.-wet. Aanschaffing ingevolge art. 72 der wet overschrijdt volgens B. sn W., de normale eisen aan het geven van L. O. te stellen. Het schoolbestuur handhaaft zijn aanvraag en B. en W. stellen de raad daarom voor. de gevraagde medewer king te weigeren. Proefverlichting aan de Kanaalkade De Alkmaarse lichtbedrijven experi menteren de laatste tijd, zoals wij reeds eerder meldden, met nieuwe soorten straatverlichting. Op de Geesterweg werd reeds bij wijze van proef een lamp met T.L.-buizen aangebracht, doch hier bleef het niet bij. Ook de Kanaalkad» wordt momenteel als „proefkonijn" ge bruikt. Vier masten van ongeveer acht meter lengte, waarop natrium-lampen zijn bevestigd, zijn langs het trottoir aangebracht. Zo mogelijk zal de ver lichting vanavond branden. Alkmaarse schaakclub VW Gisteravond werden voor de winter competitie de volgende partijen ge speeld: Hoofdklasse: E. G. KayserP. Hoek stra J. VeisP. Seewald 01. P. VreekenR. Pijning 10, N. Ter- maat—G. F. Cool Vi—Vt, W. Kwak—C. Meijer, P. Deugd—A. Beemsterboer en G. F. v. BrenkA. Haksteen afgebro ken. Eerste klasse: F. Helder—M. Pranger 1—0. G. Groenewoud—P. Groenenberg afgebroken. Tweede klasse: J. MeiboomP. Holz- mann mej. BouwmanJ. de Wolf 1—0. Derde klasse: R. FaberH. Arnts 10; mevr. VeisM. Wolters afgebr. Het bestuur van WV heeft uit de leden een commissie benoemd ter voor bereiding van het Paas-Tournooi. Het zijn de heren: J. Schuurman, J. de Wolf en D. Appel Sr. lil café C. Vijzelaar Langendjjk kwam giste: ging „Groentencultuuj0 gens ongesteldheid van Slot, berustte de leidin stuurslid, de heer W. I openingswoord gaf deze zicht van het afgelopen j verslag van de secretarii Slot, memoreerde de aai tjsbreker, die zeer goed wezen werd op de moei betrekking tot de koel De vereniging telt mi leden. Bij de gehouden bestu werd in de plaats van d< (per. aftr.) gekozen de hi mer. Door de heer Jan de Gi en ander naar voren gebi trekking tot de nieuwe sen, terwijl de heer P. v. belang en het doel ui tee proefbedrijf in de Diepsn t.a.v. nieuwe gewassen. Snoek deed enige mede betreft het grondonderz •n phosphorgehalte. Als afgevaardigde na: werd herkozen de heer heer A. van Herwijnen, leur P. D., sprak vervol; ■o zeer gevreesde aarda Geen late aart meer. Door het bestuur werd dat in het ontheffingsgel aan de Langedjjk en St. aardappelen steeds vóór zullen moeten zjjn gerooi geen late soorten in dit verbouwd kunnen worden Hng van dit voorstel is Hei voor en tegt emigratie Voor de afdeling Koedij vereniging van Plattel: sprak de heer Ingerman o\ en tegen van emigratie. Nai zitster, mevrouw Butter-Gi wezigen welkom had gehe enige mededelingen voor c kledingtentoonstelling te j op 13 Februari van twee de Koedijkers kunnen ont' zal .getracht worden een ext in te lassen. Hierna nam de heer In woord. Naast de bespreki onderwerp emigratie, beloi vens over zijn eigen er Afrika te vertellen. „Natuurlijk is het fout", ker, „te denken, dat aan de gebraden duiven u in vliegen. Beter is het te g; ernstige wil om te slagen, voor doorzetters mogelijk en onafhankelijkheid een gi op te bouwen. Het is een v< grip van ouders", zo vei „als ze hun kinderen bij houden. Een ouder moet zi een bepaalde tijd kunnt want in het geluk van het 1 vreugde der ouders". Hierna sprak de heer Ingi de inheemse bevolking van toonde aan, dat er onder huid een waarachtig menser Breedvoerig belichtte spre guur van professor Albert die in het oerwoud zijn r werk voor de negers verri beelden een gramofoonplat delijkten het gesprokene. Hoewel het reeds twaalf speet het de bezoekers te n trekken. Men wordt niet g; te luisteren naar een sprei geestig en boeiend weet te In de zaal van de heer hield het onderling onde fonds bij ziekte zijn jaarv Na de opening deelde de voi heer J. Boon, mede, dat ei zoek was binnengekomen to felijke bijdrage aan het v tehuis voor ouden van dage gemene stemmen werd be mooie ziekenstoel aan te bi het jaarverslag van de secret dat er aan ziekengeld een t f 1929,59 is uitgekeerd. Dit recht bij 38 leden, met een 1390 ziektedagen. Er zijn overleden, en vijf nieuwe le haafden het totaal van 125 personen hiervan zijn boven Het verslag over het finanti gaf het volgende te zien. Oi f 2400.86; uitgaven f 2391,93 saldo van f 8,93. De kas is verminderd met een bei f 492,71. De aftredende bestuurslede ren P. Hart en H. Visser, w< kozen. In de plaats van het lid van de contröle-commissii P- Beek, werd benoemd dt Hart Fr.z. Hierna werd de werving v; leden besproken. Op een vrai hogere klasse van uitkering, de het bestuur, dat eerst een neeskündige controle geregt worden. Hieraan wordt reedt

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2