w politiek Nieuws uit De Langedijk Pas in de laatste minuten verloor D.T.S. kans op gelijkspel :haffing van vloerwrijvers reigerd „Groentencultuur" hield jaarvergadering Koedijk Lezing voor plattelandsvrouwen HEILOO Oudorp Aanrijding Egmond aan Zee „De Flierefluiters" en een familiedrama Stompetoren Bal-masqué Ursem Bijeenkomst van de West-Frieze-Styk Heer-Hugowaard De L.T.B. hield zijn jaarvergadering De Rijp Bergen Russische iconen Ploeg uit Oudkerspel hield lang stand N. Niedorp zorgde voor 4 1 zege op V alken DINSDAG SO JANUARI 1951 i in het „Wapen van Ujkslandbouwwinter- s, daar de lezing van vooral voor de jong* namelijk tot onder- en de middelen om s gal de heer Van beschouwing over de landbouwarbeiders iders. Hieruit bleek, vondernemer minder „collega" in de in- De landbouwpolitiek. zijn tweede vraag de landbouwpolitiek van de economische, gen in het buitenland de producent en de n agrarische kringen, minister Mansholt nszekerheid van de king aangedrongen, wordt tevens de in- md behandelt, combineerde spreker hierop. De overheid :ekerheid garanderen le producten gegaran- ist te stellen. De an- roeten in verhouding :er aangepast worden. meer verantwoorde- n de voederproductie >n opgevoerd. in eigen land meer sn, zodat de import ardt verminderd. Ook rationalisatie moeten andbouwpolitiek van en bepaald inkomen en vastgesteld. Spre- de toekomst de bin- moeten overeenko- ;enlandse prijsverhou- Subsidies. subsidies werd ver- loupe genomen, waar- idelen werden bespro- raag is hier, waar da vandaan moeten ko ten geschieden uit de belasting zal hieraan ken. Ten slotte sprak Wiel nog over het rmingsstelsel. werden verschillende e door spreker op uit- Brden beantwoord. r Ver. tot bevordering Schoolonderwijs vroeg aanschaffing van een wrijver ten behoeve chool (U. L. O.) en L. O.) en één ten Wilhelminaschool. »ar B. en W. menen t het onderhoud beter vloeren met een elec- ver worden behandeld door handkracht ge- ruik van zo'n vloer- lor een grote zaal ge- klasse lokalen is het le in verband met dB in de schoolbanken, s het schoolbestuur riaffing de kosten van ;n der scholen denkt :en, dan dient vermeld, are lagere scholen het zeil of linoleum in de jr de schoolschoonma- geschiedt en de kos- n opgenomen in het rling". Om de kosten ;n te verminderen, zou r indien het meent r een electrische vloer- sn verminderen een at kunnen bekostigen g ingevolge art. 101 der jhaffing ingevolge art. ■schrijdt volgens B. sn eisen aan het geven Hen. stuur handhaaft zijn en W. stellen de raad gevraagde medewer- a. ichting aan de laalkade lichtbedrijven experi- iste tijd, zoals wij reeds met nieuwe soorten Op de Geesterweg ijze van proef een lamp aangebracht, doch hier ij. Ook de Kanaalkade tl als „proefkonijn" ge iten van ongeveer acht ■aarop natrium-lampen zijn langs het trottoir mogelijk zal de ver- id branden. schaakclub VW erden voor de winter- 'olgende partijen ge- G. Kayser—P. Hoek- Vels—P. Seewald 0—1. Pijning 10, N. Ter- ,1 W. Kwak—C. dA. Beemsterboer en A. Haksteen afgebro- F. Helder—M. Pranger woudP. Groenenberg J. MeiboomP. Holz- lej. BouwmanJ. de R. Faber—H. Arnt» M. Wolters afgebr. van WV heeft uit de ssie benoemd ter voor- ;t Paas-Tournooi. Het Schuurman, J. de Wolf In café C. Vjjzelaar te Broek op Langemljjk kivam gisteren de vereni ging „Groentencultuur" bijeen. We gens ongesteldheid van de heer Jac. Slot, berustte de leiding by het be stuurslid, de heer W. Balder. In zijn openingswoord gaf deze een kort over zicht van het afgelopen jaar. Het jaar verslag van de secretaris, de heer Jan Slot, memoreerde de aanschaf van de •jjsbreker, cüe zeer goed voldoet. Ge wezen werd op de moeilijkheden met betrekking tot de koetenbestrjjding. De vereniging telt momenteel 192 leden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer C. Wit (per. aftr.) gekozen de heer Jac. Kom mer. Door de heer Jan de Groot werd een en ander naar voren gebracht met be trekking tot de nieuwe aardappelras sen, terwijl de heer P. v. d. Molen het belang en het doel uiteenzette van 't proefbedrijf in de Diepsmeer, speciaal t.a.v. nieuwe gewassen. De heer F. Snoek deed enige mededelingen wat betreft het grondonderzoek op kali- en phosphorgehalte. Als afgevaardigde naar de L.G.C. werd herkozen de heer Jac. Slot. De heer A. van Herwijnen, hoofdcontro leur P. D., sprak vervolgens over de zo zeer gevreesde aardappelmoeheid. Geen late aardappelsoorten meer. Door het bestuur werd voorgesteld dat in het ontheffingsgebied, gelegen aan de Langedijk en St. Pancras, de aardappelen steeds vóór de 20e Juli zullen moeten zijn gerooid, waardoor geen late soorten in dit gebied meer verbouwd kimnen worden. De bedoe ling van dit voorstel is de regering Het voor en tegen van emigratie Voor de afdeling Koedijk van de vereniging van Plattelandsvrouwen sprak de heer Ingerman over het voor en tegen van emigratie. Nadat de voor zitster, mevrouw Butter-Grin, de aan wezigen welkom had geheten, volgden enige mededelingen voor de leden. De kledingtentoonstelling te Alkmaar zal op 13 Februari van twee tot vier uur de Koedijkers kunnen ontvangen. Er zal getracht worden een extra busdienst in te lassen. Hierna nam de heer Ingerman het woord. Naast de bespreking van het onderwerp emigratie, beloofde hij te vens over zijn eigen ervaringen in Afrika te vertellen. „Natuurlijk is het fout", aldus spre ker, „te denken, dat aan de overkant de gebraden duiven u in de mond vliegen. Beter is het te gaan met de ernstige wil om te slagen. Het is daar voor doorzetters mogelijk in vrijheid en onafhankelijkheid een goed bestaan op te bouwen. Het is een verkeerd be grip van ouders", zo vervolgde hij, „als ze hun kinderen bij zich willen houden. Een ouder moet zijn kind op een bepaalde tijd kunnen loslaten, want in het geluk van het kind ligt de vreugde der ouders". Hierna sprak de heer Ingerman over de inheemse bevolking van Afrika. Hij toonde aan, dat er onder de zwarte huid een waarachtig mensenhart klopt. Breedvoerig belichtte spreker de fi guur van professor Albert Schweitzer, die in het oerwoud zijn menslievend werk voor de negers verricht. Licht beelden een gramofoonplaten verdui delijkten het gesprokene. Hoewel het reeds twaalf uur was, speet het de bezoekers te moeten ver trekken. Men wordt niet gauw moede te luisteren naar een spreker, die zo geestig en boeiend weet te vertellen. Ondersteuningsfonds bij ziekte hield jaarvergadering In de zaal van de heer Jac. Schuit hield het onderling ondersteunings fonds bij ziekte zijn jaarvergadering Na de opening deelde de voorzitter, de heer J. Boon, mede, dat er een ver zoek was binnengekomen tot een stof felijke bijdrage aan het verzorgings tehuis voor ouden van dagen. Met al gemene stemmen werd besloten een mooie ziekenstoel aan te bieden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er aan ziekengeld een bedrag van f 1929,59 is uitgekeerd. Dit kwam te recht bij 38 leden, met een totaal van 1390 ziektedagen. Er zijn vijf leden overleden, en vijf nieuwe leden hand haafden het totaal van 125. Achttien personen hiervan zijn boven de 65 jaar. Het verslag over het finantieel beleid gaf het volgende te zien. Ontvangster f 2400.86; uitgaven f 2391,93, met een saldo van f 8,93. De kas is derhalve verminderd met een bedrag van f 492,71. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Hart en H. Visser, werden her kozen. In de plaats van het aftredena lid van de controle-commissie, de heer P. Beek, werd benoemd de heer P Hart Fr.z. Hierna werd de werving van nieuwe leden besproken. Op een vraag om een hogere klasse van uitkering, antwoord de het bestuur, dat eerst een betere ge neeskundige controle geregeld moest worden. Hieraan wxrd-t reeds gewerkt te overtuigen van de goede wil het ontheffingsgebied te behouden, omdat behoud van het vroege aardappel centrum een levensbelang voor deze streek moet worden geacht. Ook de andere tuinbouwverenigln- gen zullen met dit besluit, dat door de vergadering algemeen werd toege juicht, in. kennis worden gesteld en verzocht worden een gelijk besluit te nemen. Na rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Fri.ts Arjen, z. v. Maarten Kaas en Nellie Heeman. Hendrikus Jo hannes, z. v. Gerardus Dekker en Geer- truida Cornelia Spaans. Gerard, z. v. Jan Arie Boerhoop en Geertje Kaas. Ondertrouwd: Pieter Goodijk, en Niesje Bak. Overleden: Cornelia Schuit, oud 64 jaar, echtgenote van Hendrik Metselaar. Jacob Keéman, oud 73 jaar, zoon van Abraham Keeman en Br egt je Blokker. Eensgezindheid" heeft grote plannen Het fanfarecorps Eensgezindheid hield kortgeleden zijn jaarvergadering. Bij deze gelegenheid werden onderwerpen besproken, die getuigen van een fris en gezond verenigingsleven. Allereerst werd besloten dit jaar we derom een concours te houden onder auspiciën van de Algemene Ned. Unie van Muziekverenigingen en wel op de Zondagen 24 Juni en 1 Juli en bij grote deelname ook op 8 Juli. De secretaris, de heer Boot, memoreerde in zijn ver slag, dat „Eensgezindheid" een uitste kend jaar achter de rug heeft. De aftredende bestuursleden wei-den herkozen. De heer Jac. Beemster, 2e di rigent, mocht als stoffelijk blijk van dank voor het vele. door hem verrichte werk een surprise in ontvangst nemen. Aan het bestuur werd verder opgedra gen plannen uit te werken om tot de oprichting van een plaatselijke muziek school te komen. Verder zijn er plannen in voorbereiding om uit de jeugdleden, die verschillende instrumenten bespelen, een apart orkest samen te stellen, dat onder leiding van de heer M. Beemsxer zal worden gesteld. Verder werd mede gedeeld, dat „Eensgezindheid" op Zon dag 11 Febr. op concours gaat. Op 3 Maart zal het corps een donateurscon cert geven. Maandagmorgen omstreeks half acht reed op de Provinciale weg een auto van de P.T.T., bestuurd door de chauf feur W. uit Alkmaar,- i»->de richting van de Omval. In dezelfde richting reed voor hem een met paard bespan nen wagen bestuurd door de heer K. te Heerhugowaard. Door het licht van een tegenligger en de omstandigheid, dat de „één PK-wagen" vóór hem geen achterlicht voerde, bemerkte de chauf feur het gespan te laat op en botste tegen de achterkant van de, wagen. De P.T.T.-auto liep hierbij ernstige schade op aan koplampen, radiateur en de kap van de auto. De wagen werd Ook tamelijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie werd een onderzoek inge steld. De A.T.V. „De Flierefluiters" gaf een opvoering van het toneelstuk „Le vensavond", van H, Heijermans. De heer Koelink opende de avond met een hartelijk welkom. Het publiek maakte in dit stuk ken nis met de familie Van Veen, waar het niet alleen in de verkeerde richting gaat in het huiselijk leven, doch ook in de zaken. Dank zij de goede raad gevingen van Grootmoeder, komt alles nog in het reine en zij vindt in haar levensavond de kroon op haar arbeid in het geluk van haar kinderen. Er waren vier nieuwe spelers op de planken, die verdienstelijk spel te zien gaven. Mej. D. A. Foeke, als het doch tertje Liesje van de fam. Van Veen, bracht de geestige afwisseling in dit stuk goed naar voren. Mej. A. de Jong, als Toetie, Kareis vrouw, speelde als nieuweling zeer verdienstelijk. Van de overige spelers moeten we nog noe men mej. Kuipers, die de rol van An nie speelde, als gast van de Fliereflui ters. Haar komt een compliment toe voor het resultaat, want hoewel zij pas vier-en-twintig uur in het bezit van haar rol was, was van gebrek aan rol- kennis hoegenaamd -niets te merken. In zijn slotwoord dankte de heer Koelink de spelers en speelsters, in het bijzonder mej. Kuipers. Evenals de heer Zwart, die binnenkort naar Australië gaat, ontving zij als herin nering een mooie foto van de vuur toren. Ook dankte spreker de heer Stobbe voor zijn belangeloze medewer king als regisseur. Tot slot wekte de heer Stobbe de jongemannen van 20 tot 22 jaar en de dames van plm. 40 jaar, zich op te geven als lid van „De Flierefluiters". Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Toneelavond in de Prins Hendrik-stichting De toneelvereniging van het P.E.N. uit Haarlem gaf voor de verpleegden van de Prins Hendrik Stichting een op voering van 'het luchtig spel „Een of twee vrouwen" van C. B. Poultneij De aardige verwikkelingen in dit stuk deden meermalen de oudjes scha teren van het lachen. Het gezelschap mocht na afloop dan ook van een dankbaar gehoor een da verend applaus in ontvangst nemen. „Trek niet zo aan dat schip, Sim s on!" Zondag organiseerde de sportvereni ging S.S.V. in café Zwart haar tradi tionele bal-masqué. De opkomst van de gamaskerden was goed, zowel in de categorie enkelingen als in die van paren en groepen, alhoewel ons de groepen het meest konden bekoren. Wij willen slechts noemen het vele werk dat bij voorbeeld de reclame voor Honig's artikelen, Sneeuwwitje en de 7 dwer gen, de Prinses op de Erwt en Ali-Baba en de 40 rovers, voor de deelnemers met zich mede heeft gebracht. ,Voor de jury was het dan ook een moeilijke taak in de verschillende klassen de prijswinnaars aan te wijzen. Bij de prijsuitreiking door Ds. Keja wees deze dan ook op de voor de jury bestaande moeilijkheden en reik te met een toepasselijk woord de prij zen uit. Deze waren: Enkelingen. 1. Het klokje van 7 uur en dan naar bed. 2. Magere Hein, 3. Wollemijntje. Paren. 1. Winter en de sneeuw koningin. 2. De marskramers. Groepen. 1. Reclame Honig's artike len, 2. Sneeuwwitje en de 7 dwergen, 3. Ali-Baba en de 40 rovers, waarvan er 30 met griep thuis in bed lagen. Eveneens een derde prijs voor de Prinses en de Erwt en een troostprijs viel in deze categorie ten deel aan Hans en Grietje met de heks. Na het démasqué volgde een gezel lig bal tot laat in de nacht. S.S.V. kan wederom op een zeer geslaagde avond terugzien. TONEELVERENIGING KUNST NAAR KRACHT Door de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" is voor de door die ver eniging te geven voorjaarsuitvoering het blijspel „Betje weet 't beter" van Pieters in studie genomen. OLIEBORINGEN De laatste week zijn op verschillende plaatsen in de Schermeer olieboringen gehouden. De resultaten zijn wel niet florisant geweest, getuige tenminste de snelheid waarmede men naar elders is vertrokken. De Kleuterschool In een gehouden openbare vergade ring om te geraken tot het stichten van een kleuterschool te Oterleek, op welke vergadering vele ouders van kleuters aanwezig waren, is besloten, ondanks de vele moeilijkheden, die zich bij de totstandkoming van een kleuterschool zullen voordoen, te trachten dit doel te verwezenlijken. Een voorlopig bestuur werd ge vormd dat bestaat uit de heren Slot, Jb. Dekker, M. Maijer en J. Zijp. Op korte termijn zal door dit comité ge tracht worden een en ander organisa torisch op touw te zetten. De oprichtingsvergadering stond onder leiding van de voorzitter van het Comité Kleuteronderwijs in de ge meente Oterleek, Ds. F. Keja. Aan de voorbereidingscommissie te Oterleek is als vertegenwoordiger van de o.l.s. te Stompetoren toegevoegd het lid der oudercommissie van die school, de heer Jn. Schuurman. feOND STAATSPENSIONNERING Zaterdag 10 Februari houdt de Bond van Staatspensionnering, Afdeling Stompetoren en Oterleek haar jaar lijkse feestavond, die dit jaar in Café Zwart zal worden gehouden. Voor deze avond is de Toneelvereni ging „De Flierefluiters" uit Landsmeer Koekoek" zal opvoeren, uitgenodigd, die het bekende stuk „De West-Frieze Styk kondigt een bij eenkomst aan op Dinsdag 27 Maart in de Ned. Herv. kerk te Ursem. Bij deze gelegenheid treedt de familievereni ging De Goede als gastv.ouw op. Er zullen voordrachten gegeven worden betreffende het Westfriese land en volk en voorts zal er éen warme maal tijd zjjn, waaraan zowel leden als niet- leden kunnen deelnemen. In de och tenduren is er tevens gelegenheid om in de kerk aanwezige historische voorwerpen te bezichtigen. Er zijn twee voordrachten, n.l. „Magie en wa ter door drs. J. Phiiipsen, conserva tor Centraal Museum te Utrecht, en „Magie en landbouw" door dr. J. R W. Sinnlghe. Na de H. Mis gingen de leden van de afdeling Heerhugowaard-Noord Maandag geschaard achter hun vaan del, naar de grote zaal van de heer Groenland, waar een broodmaaltijd werd aangeboden. Hierna werd over gegaan tot het houden van een jaar vergadering, welke door voorzitter Oudeman op de gebruikelijke wijze werd geopend. Hierna weidde de spre ker uit over de buitengewoon afwij kende weersomstandigheden in het af gelopen jaar, welke de oogst geenszins ten goede zijn gekomen. Uit de ingekomen stukken werd een brief voorgelezen, die een uiteenzet ting gaf van de besteding van het le denkapitaal der N.MB. Van dit kapi taal wordt gebruik gemaakt b.v. bij vernieuwingen en aanbouw. Hierdoor heeft de N.M.B. beschikking over geld, zonder dat zij de zeer hoge rente percentages behoeft te betalen. Bij overlijden van een lid, of opheffing van zijn bedrijf, wordt dit geld uitge keerd. De contributie zal dit jaar in Juli-Augustus worden geïnd. De voorzitter deelde mede, dat er een professor is benoemd tot het on derzoeken van de stip-ziekte in de kool. De kosten zullen gezamenlijk door de koolveilingen worden gedra gen en zodoende zal de N.M.B. hieraan 38 pet. moeten bijdragen, wat onge veer neerkomt op f 2000 per jaar. Uit het schema dat door de voorzitter werd gegeven omtrent het aantal aanwezige en het aantal verkochte wagons kool, bleek wel zeer duidelijk, dat 1950 nu niet bepaald een rooskleurig jaar is geweest. Wel is er genoeg kool ge teeld, de export heeft echter zeer veel te wensen overgelaten. Uit de rekening van de penning meester, de heer D. Koomen, bleek, dat er dit jaar een vooruitgang te be speuren is van f 630,77. Door de tuinbouwonderwijzer, de heer Overtoom, werd een overzicht gegeven van de verlening van onder steuning aan kleine zelfstandigen. Voorzitter Oudeman herkozen Bij de bestuursverkiezing was het de beurt van de heer Oudeman, voor zitter, om af te treden. Na een vlotte stemming werd hij met een overgrote meerderheid herkozen. De heer J. Ch. Peeraer hield hierna een zeer interessante lezing over de toestand in de kunstmestvoorziening. Ook werd het veevoeder-probleem onder de loupe genomen. Bij de rond vraag werden enkele punten van huis houdelijk belang besproken. O.m. het nemen van grondmonsters, wat nog stof tot praten opleverde. Onder dank voor het vlotte verloop sloot de voor zitter de vergadering. BENOEMD Onze plaatsgenoot de heer D. Deken, welke vorig jaar als ambtenaar aan de Noorder Marktbond werd aangeno men, is nu door deze instelling voor vast benoemd. Betrokkene was aan genomen met een proeftijd van een jaar. .Voorwaarts" bracht Groot-Mogol" ,De De Gemengde Zangvereniging „Voorwaarts' heeft zich Zondag uitmuntend van haar taak gekweten, met de opvoering van de operette „De Groot Mogol". Zowel koor als rolisten brachten goed werk ten gehore. Toen voorzitter J. Engels deze avond opende was de zaal van „Het Rijper" Wapen" geheel gevuld. Speciaal werden welkom geheten: burgemeester Dalenberg en verschillende, ver tegenwoordigers van zusterverenigingen. Het spel, maar ook de décors en de ver lichting waren keurig verzorgd. Alle lof aan regieseuse mevr. Kluft—Kan en niet minder aan de heer Hans Keuning, onder wiens lei ding deze operette werd ingestudeerd en uit gevoerd. In de pauze werden enige boeken en een taart verloot. De laatste prijs werd eigendom de heer Hans Keuning. Na afloop sprak de voorzitter enige waar derende woorden tot mevr. Kluft—Kan voor het Vele werk door haar voor deze uitvoering ver richt. Haar werd een ruiker tulpen aangeboden. Afscheid werd genomen van mevr. Hekelaar Zoöierdijk, die jarenlang een trouw lid is geweest en nu, wegens vertrek uit het dorp, als liet bedankt had. Mevr. Hekel aar—Zomerdijk vervulde meestal een hoofdrol en kon bijna niet gemist of vervangen worden. Als blijk van waardering werd haar een cadeau over handigd. De heer Hans Keuning ontving als blijk van erkentelijkheid een doos sigaren. Ver der werd de heer A. Swart hartelijk bedankt voor de vele avonden, die hij besteed had om de verschillende zangnummers in te studeren. Dr. Alexej Hackel, privaat docent in de Rus sische Letterkunde en Kunst aan de Rijks universiteit te Leiden hield voor het Kunstenaars Centrum Bergen een lezing over „Russische Iconen". Met woord en beeld gaf hij de aan wezigen een denkbeeld van de religieuze iconen kunst en haar betekenis voor de Oosterse Chris tenen. Deze kunst, wars van aardse werkelijkheids zin beschouwt alle aardse verschijnings-vormen als bijzaak ten gunste van een zuiver geestelijke voorstelling. Zij vindt baar fundering in het geloof van Christus' menswording en de wer kelijke afbeeldbaarheid van Christus als God delijk en Ménselijk Persoon. Een prachtige serie iconen werd op het witte doek geprojecteerd, paneelschilderingen, die alle getuigden van een innig geloofsleven. On wrikbaar is het geloof van de Orthodoxen in de uiteindelijke opstanding en het centrale mysterie is dan ook Cristus' Verrijzenis. Voor de Oosterse Christen is de icoon een zichtbaar geworden mysterie, de theologie spreekt tot hen door de icoon. Met het prachtig gezongen Credo van Bort- miansky werd de interessante lezing besloten. LEZINGEN VOOR DE BRANDWEER Uitgaande van de Noordhollandse Provinciale :>iundweerbond zullen lezingen worden gehou den voor het brandweerpersoneel o.m. op 14 Februari a.s. te Bergen (NH) in café Nieu- wemUjk. Het verschil in stand op de rang lijst was gisteren op het Hollandia sportpark in Hoorn groter dan het verschil in spelpeil tussen de beide ploegen, Hollandia en D.T.S. Hollan dia heeft verdiend gewonnen, doch de rood-witte Horenaren hebben er har der voor moeten aanpakken, dan ze misschien gedacht hadden. De rusi ging zelfs met een 10 voorsprong voor de Langedijkers in, toen Tromp een fout in de Hollandia-verdediging afstrafte. Het spel was in deze pe riode vrijwel gelijk op gegaan, met wisselende kansen. Hoewel de Hollan dia-voorhoede diverse malen gevaar lijk dicht tot het D.T.S.-doel door- VERVOLG STADSNIEUWS Wijkhuizen winnaar in combinatie-tournooi Dit tournooi, dat gisteren in café Venneker is beëindigd, mocht zich verheugen in veel belangstelling. Zaterdag won eerst Wijkhuizen met 200— 157 van Watertoren en daarna bleef J. Ligt- hart overwinnaar in de partij met M. de Haas (200-75). De avondpartijen brachten overwinningen voor Wijkhuizen, Haakman en J. Burger, terwijl Zondag P. Schouten zijn kans op de eerste plaats verloor door een nederlaag tegen G. Lenting, die in deze partij met een gemiddelde van 11.76 speelde. Jc. Burger speelde een partij met ruim 15.— gemiddelde, Lenting met 13.76 en Ligthart mét 12.50. De voorzitter van de Drie Ruiten, de heer J. Mors, heeft Zondag bij de prijsuitreiking' hartelijke woorden van dank gesproken tot allen, die tot het welslagen van het tournooi hadden meegewerkt. Daarna reikte hij de vele mooie prijzen met hartelijke woorden uit aan de verschillende spelers. Namens de deelnemers sprak de heer M. de Haas tot het bestuur De Drie Ruiten woorden voor de organisatie van dit tournooi. De gedetailleerde uitslagen waren: 28 21 7.14 28 25 5.60 15 41 12.50 16 18 4.68 20 29 10.00 20 29 7.55 29 30 6.89 29 18 4.51 13 55 15.38 13 39 13.76 17 56 11.76 17 38 6.64 De eindstand was: B. Wijkhuizen 1350 168 42 8.03 12 G. Lenting 1348 137 61 9.83 10 P. Schouten 1264 152 41 9.3i 10 J. Ligthart 1332 136 54 9.79 8 J. Burger 1255 155 55 8.09 7 C. Haakman 1147 183 30 6.26 4 w. Watertor 1091 171 44 6.38 3 M. de Haas 923 160 44 5.76 2 (Boven de kolommen komt resp. het vol gende te staan: caramboles, beurten, hoogste serie, alg. gem. en winstpunten) De M.P. zocht lange tijd tevergeefs „De krijgsman wint genoeg, al wint hij niets dan tijd". Met deze woorden van Vondel begon de officier van jus titie, mr. J. C. V. Meischke, gisteren zijn requisitoir in de strafzaak tegen L. S. uit Stompetoren, die terecht stond ter zake van het verlenen van onder dak aan een gedeserteerde militair. De jongeman, N. K. uit Krommenie, kreeg in 1946 inschepingsverlof voor hij naar Indonesië zou gaan. Hij de serteerde echter en trad te Stompeto ren bij S. in dienst. De militaire poli tie zocht de jongeman lange tijd te vergeefs. Eerst kort geleden ontdek ten zij zijn adres, door zich tegenover de ouders van de deserteur uit te ge ven als ambtenaren van de Raad van Arbeid. Het adres werd hun toen ar geloos verstrekt. De politierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, was het met de officier eens dat de man die bij de desertie behulpzaam was, streng ge straft diende te worden. „Als iedereen ging onderduiken, bleef er geen leger meer over" zei mr. Van den Wall Bake, die S. overeenkomstig de eis veroordeelde tot f 200 subs. 40 dagen. De jongeman zal binnenkort zelf ook terecht staan. Hij kan thans echter niet meer worden uitgezonden. „Stads Ziekenhuis" wordt „Centraal Ziekenhuis" Het ziekenhuis te dezer stede wordt reeds geruime tijd Centraal Ziekenhuis genoemd, een juiste benaming aange zien de patiënten afkomstig uit de om liggende gemeenten een steeds groter gedeelte zijn gaan vormen van het to tale aantal patiënten. De benaming „Stads-Ziekenhuis", voorkomend in het reglement op deze instelling, is veran derd. B. en W. stellen de raad voor het ziekenhuis voortaan ook in het reg lement aan te duiden als „Centraal Ziekenhuis". Hoofdstad-operette brengt ,ln einer kleinen Konditorei" De Hoofdstad Operette, in voortzet ting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, en onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, zal op 6 Februari om 8 uur in ,,'t Gul den Vlies" een enkele voorstelling ge ven van de Weense operette „In einer kleinen Konditorei", met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. Op veler verzoek zal „In einer kleinen Konditorei" in de Nederlandse taal worden opgevoerd in een vertaling van Meijer Hamel. drong, waren zij niet in staat Van der Hoven te passeren, die weer in goede vorm stak. Trouwens de gehele ach terhoede van de withemden deed goed werk, waarbij vooral het goede spel van rechtsachter Reine en linkshalf Tromp opviel. In de voorhoede deed rechtsbinnen Tromp af en toe goed werk, hoewel is aan te zien, dat deze plaats hem niet geheel ligt. Linksbin nen Carnas blijft nog steeds een han dige speler. Na de rust gaf Hollandia de toon aan. Linksbinnen De Flart scoorde de gelijkmaker en even later bracht linksbuiten Swinkels de stand op 21. Nadat De Flart de Hollan- dia-voorsprong vergroot had, leek de strijd beslist, doch niettemin hield D.T.S. moedig vol. Dit volhouden werd beloond, toen de Hoornse spil in moei lijkheden geraakte en de bal lang* zijn eigen doelverdediger kopte. D.T.S. zette alles op alles, doch hun voor hoede bleek niet opgewassen de ste vige Hollandia-achterhoede te passe ren. Tien minuten voor het eind# scoorde Swinkels Hollandia's vierde doelpunt, hetgeen voor de Langedijkers het pleit beslechtte. Nieuwe Niedorp heeft nu de smaak te pakken! Weer werden twee kostbare punten vergaard, ditmaal ten koste van de geel-blauwe Valken uit Venhuizen. En wat meer zegt: evenals de zege op MFC werd ook deze triomf verkregen door beter spel. Het begin was al veelbelovend, want de weer gemakke. lijk spelende Kater gaf Vonk en Kra mer terstond enkele fraaie kansen. Opvallend was het steeds weer bui tenspel staan van de voorhoeden, scheidsrechter Scholten had het er druk mee. Na twintig minuten bleef de achter hoede van Nieuwe Niedorp staan voor vermeend buitenspel, midvoor Sijm omspeelde Druif en gaf zijn ploeg de leiding. De thuisclub sloeg direct .,e- rug en het was Klaver, die de hele Valken-familie „de hakken liet zien" om daarna Timmer voor een voldongen feit te stellen (11). Waren de elftallen in de eerste helft volkomen aan elkander gewaagd, na de thee was de thuisclub overwegend sterker. Toen na een kwartier Vonk met een vliegend schot Timmer ver geefs had laten duiken, verslapte le tegenstand der gasten. Wel deden se nog even verbeten pogingen voor ie gelijkmaker, maar Druif was prima op dreef. Het derde doelpunt werd door Kater meesterlijk voorbereid en kwam op naam van Vonk, weer met een har de kogel. De Valken werden totaal .n de verdediging gedrongen, doch hun goed spelenae stopperspil Boots kon nog veel redden. Toch was ook hij machteloos bij een voorzet van Koorn, welke door Klaver werd afgewerkt (41). De laatste tien minuten veran derde er niets Nieuwe Niedorp had deze sportieve strijd volkomen ver diend gewonnen. In de morgenuren had Nieuwe Nie dorp 3 weinig moeite met Sint Boys 3. De jongens uit Sint Maarten werden met maar liefst 121 ingemaakt. Egmondia won met 32 van Groot-Schermer Voor het eerst sinds maanden kwam Egmondia Zondag weer in het veld. Daar het Egmondiaterrein nog steeds onbespeelbaar is, werd de thuiswed strijd tegen Groot-Schermer I omgezet in een uitwedstrijd. Van meet af was Egmondia sterk in de meerderheid. De rechtsback van Groot Schermer drukte dit overwicht na 18 minuten spelen uit in een doel punt, door keihard in eigen doel ta schieten. Aangemoedigd door deze mee. valler bleven de Egmonders onstuimig aanvallen. Slechts enkele minuten later vergrootte links binnen Sloot de voor sprong tot 20. Hierna kwam Groot- Schermer er beter in en twaalf minu ten voor rust wist de linksbinnen de achterstand tot 21 te verkleinen. Bq een doorbraak ondernam middenvoor Zwart even voor rust een soloren, wel ke hq met een schitterend doelpunt be kroonde. Zo kon Egmondia met een 31 voorsprong gaan rusten. In de tweede helft wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op. Twintig minu ten voor het einde kropen de Egmon ders door een oog van een naald, toen de bal door het doelvlak caramboleer de. Acht minuten voor tqd werd een strafschop wegens haken Egmondia noodlottig. Met de stand 32 voor de bezoekers herleefde de spanning. In de resterende tijd werd de stand echter niet meer gewijzigd. Het einde kwam dus met een 23 overwinning voor Eg mondia, dat voor het eerst sinds Sep tember weer volledig in 't veld kwam. I nvitatie-tournooi Voor dit tournooi, dat verspeeld wordt in „Het Wapen van Haarlem" van de heer Brouwer (het clublokaal van „Volharden") werden gisteravond de eerste partijen ge speeld. Deelnemers zijn P. Rolie (Excel sior), J. Schermerhorn, G. Kater en C. Brouwer (Volharden) en Jan de Boer, J. Bloothoofd, P. Kamp en G. Leering (ZE KZ?). Er worden partijen van 125 caram boles gespeeld. De uitslagen van de eerste vijf partijen waren Schermerhorn Kater J. de Boer P. Kamp G. Leering P. Kamp C. Brouwer Rolie C. Brouwer Kater 125 28 13 4.46 105 28 12 3.73 125 27 24 4.62 92 27 20 3,40 125 36 31 3.46 125 36 23 3.46 125 29 19 4,31 119 29 19 4,10 125 27 14 4.01 80 St t 10? :i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3