Stad en Omgeving Dit jaar geen paardencourses op het Alkmaarse Sportpark? AGENDA Talloze overtredingen van het rijtijdenbesluit Het Alkmaars Politievoetbalelftal heelt kans op zege ondanks 3-3 gelijkspel Boxem en Slikker schoten DAW dichter bij waterpolo-kampioenschap ALKMAAR ZOALS HET WAS Motorraces op Tweede Paasdag dreigen roet in het eten te gooien Vereniging „Vooruit" ten zeerste ontstemd Verzoek om Katholieke Ambachtsschool De nieuwe verkeersregels Chauffeurs genoten te weinig rust Causerie over het werk van Koos Stikvoort Scheidsrechter zag buitenspeldoelpunt van de Amsterdamse Marechaussees over het hoofd Alkmaar tekende protest Vrouwen! aan Concurrent Neptunus in Zaandam met 2-6 bedwongen Interessante causerie over oude kaarten Het publiek I WOENSDAG 31 JANUARI 1951 In de loop der jaren hebben de paardencourses op het Sportpark te Alk maar, zich een eigen plaats veroverd in het coursewezen in Nederland. In de jaren, dat de totalisator verboden was, bleven de wedstrijden tot drie of vier per seizoen beperkt, omdat het de organisatoren financieel onmogelijk was meer wedstrijden te organiseren. Met de terugkeer van de „toto" was het gemakkelijker wedstrijden te organiseren en binnen enkele jaren voerde het actieve bestuur van de paardensportvereniging „Vooruit" het aantal courses tot acht op. Aanvankelijk stonden voor het seizoen 1951 tien wedstrijden op het programma. Gisteren echter maakte het bestuur van „Vooruit" bekend, dat er in Alkmaar geen draverijen worden gehouden, als men de Tweede Paasdag niet als coursedag krijgt toegewezen. De heer A. Blom Hzn., voorzitter van de paardensportvereniging „Voor uit", vertelde ons, dat hij zich in No vember tot de directeur van het Alk maarse Sportpark had gewend om de coursedata te bespreken. Hij had tien dagen op zijn lijstje staan, waaronder Tweede Paasdag. Behave over deze datum kwam men spoedig tot een accoord. Met betrekking tot Tweede Paasdag kon nog geen definitieve af spraak worden gemaakt. Daar de heer Blom echter uit het antwoord van de directeur van het Sportpark meende te kunnen opmaken, dat de Tweede Paasdag nog niet aan een andere sportvereniging was verhuurd, dacht hij, dat „Vooruit" ook deze dag wel toegewezen zou krijgen. Op de kalen- clervergadering van de Nederlandse Bond van het Draf- en Coursewezen, heeft de heer Blom zich dan ook be ijverd om die Tweede Paasdag voor Alkmaar te krijgen. Hoewel de grote banen, waaronder ook Alkmaar be hoort, bij toerbeurt op de Tweede Paasdag courses mogen geven, had dat veel voeten in de aarde. Na vijf uur vergaderen was men het eens; Alkmaar kreeg de Tweede Paasdag, maar moest dan tevens enkele min der gunstige data nemen. Nu zouden er geen moeilijkheden zijn gekomen als op de kalendervergadering van de K.N.M.V., welke Zaterdag werd ge houden, niet was bepaald, dat op Tweede Paasdag in Alkmaar motor races zouden plaats vinden. Dit werd de heer Blom Maandagmorgen be richt. De voorzitter van „Vooruit" stel de zich met zijn andere bestuursleden in verbinding. Men was zozeer door deze gang van zaken ontstemd, dat men het besluit nam geen courses in Alkmaar te organiseren, tenzij de Tweede Paasdag ook in het teken van de paardensport zou komen te staan. Dit is de gang van zaken zoals zij ons door de voorzitter van „Vooruit" werd geschilderd. Daar de kwestie nog niet door B. en W. van Alkmaar werd besproken, kon men ons van die zijde nog geen inlichtingen verstrek ken. Strop voor gemeente. Op welke manier de zaak zal wor den opgelost, is, voordat B. en W. zich hierover hebben uitgesproken, niet te voorspellen. Vast staat echter, dat 't voor Alkmaar in het bijzonder en voor de paardensport in Noord-Holland in het algemeen een belangrijk nadee» zou zijn, als de paardensportvereniging „Vooruit" en het gemeentebestuur van Alkmaar niet tot een vergelijk kun nen komen. Afgezien nog van het feit, dat de gemeente Alkmaar aan terrein en stalhuur een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden zal missen en een nog groter bedrag aan vermakelijk heidsbelasting, zou de beslissing, da' dit jaar in Alkmaar niet gedraafd zal worden, voor velen een ernstige teleurstelling betekenen. Bovendien was Alkmaar de enige baan in Neder land, die in 1950 zonder verlies draai de. Het zou ons daarom ten zeerste spijten, en velen met ons, als de Alk maarse courses van het toneel ver dwenen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dienst maagd en de professor (alle leeftijden); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur; Nep- tunus' dochter (18 jaar); CinemaAmc- eain, 2.30 en 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar; geprolongeerd); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De jongen met de trom pet (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 u.: RASA- feestavond. Gemeente Museum, 1012, 25 en 7—9 uur: Expositie Koos Stikvoort. Gulden Vlies, 7.30 uur: Nonstop-gym- nastiekuitvoering „Turnlust". DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De dienst maagd en de professor (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Neptunus' dochter (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Staatsgeheim (18 jaar; geprolon geerd); Victoria Theater, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). Gemeente Museum: 1012 en 25 uur: Expositie Koos Stikvoort. Gulden Vlies, 7.30 uur: Nonstop-gym- nastiekuitvoering „Turnlust". B(j het gemeentebestuur is een ver zoek binnengekomen van een groep R. K. ingezetenen, waarin de gemeen teraad wordt verzooht medewerking te verlenen om te komen tot de bouw van een R. K. Ambachtsschool in onze stad. Hier volgen weer enkele door de politie verstrekte gegevens, die het de weggebruikers mogelijk zullen maken de strenge hand van de Hermandad te ontlopen (als zij zich ook aan deze regels houden). Linksafslaan. Bestuurders van motorrijtuigen moe ten, bestuurders van overige voertui gen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee mogen, ingeval zij voornemens zijn op een kruising of splitsing van wegen linksaf te slaan, bij nadering van die kruising of split sing zich (na dit voornemen te hebben kenbaar gemaakt) tevoren naar de linkerzijde van hun weggedeelte bege ven. Zitplaatsen. Indien naast de bestuurder van een motorrijtuig op meer dan 2 wielen een of meer personen gezeten zijn, moet de vrije ruimte van de zitplaatsen, langs de achterzijde van de zitting tus sen de wanden gemeten, ten minste 0.60 meter bedragen voor de bestuur der en 0.40 meter voor elk der andere personen voorzover zij de leeftijd van 12 jaren hebben bereikt, of tenminste 0.30 meter voorzover zij die leeftijd niet hebben bereikt. Uit veiligheids overwegingen wordt aangeraden kin deren te Ieren de bocht naar links al tijd zo groot mogelijk te maken, dus zo rechts als mogelijk is. Naast of voor de bestuurder mag zich geen persoon bevinden, die niet op de daarvoor be stemde zitplaats is gezetem uitgezon derd een kind beneden 5 jaren, dat zich bevindt op de schoot van een naast de bestuurder gezeten persoon. Slipgevaar bij Omval wordt bezworen Onlangs heeft de A. N. W. B. er op aangedrongen, dat het slipgevaar op de weg tussen de Omval bij Alkmaar en de Huigendijk zal worden bezworen Thans verneemt de Bond, dat zodra de weersomstandigheden dit toelaten het slipgevaarlijke traject over vier kilo meter lengte anti-slip zal worden ge maakt. Het was een ongehoord groot aantal overtredingen, dat gistermiddag voor de Meervoudige Kamer werd behan deld, vond de officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga. K., de eigenaar van een Alkmaars taxibedrijf, had talloze malen in strijd met de Rijtijdenwet 1936 gehandeld door het aanbrengen van wijzigingen in de werkboekjes van zijn chauffeurs of door het on leesbaar maken van de ingevulde tij den. Hierdoor genoten deze chauffeurs over het algemeen veel te weinig rusttijden, hetgeen volgens de deskun dige getuige F. E., rijkscontroleur voor het verkeer op de duur zeer gevaar lijk voor de veiligheid van het ver keer kon zijn. Bovendien vond de of ficier dat verdachte hierdoor de an dere bedrijven een oneerlijke concur rentie aandeed, daar het hem mogelijk was de tarieven lager te stellen. Hij eiste voor iedere overtreding afzon derlijk een hoge boete, in totaal een bedrag van bijna f 2000 en bovendien een voorwaardelijke hechtenis van een week met een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. W. Beurs, vond dit bedrag buitengewoon hoog, verge leken met de geldboete die was opge legd door de kantonrechter, voor wie deze zaak eerst was behandeld. Hij zeide dat een en ander meer een ge volg was geweest van slordigheid en gebrek aan controle en vroeg uiterste clementie. Uitspraak Dinsdag 13 Fe bruari. Gevonden portefeuille Verdachte J. v. d. B. uit Den Burg op Texel had, naar hij zeide, op 13 No vember 1950 op de boot naar huis plotseling in de rechter-binnenzak van zijn colbertje een hem onbekende por tefeuille aangetroffen waarover de po litie, die bij de debarkatie op Texel aanwezig was, zich gaarne ontfermde. Wat was namelijk gebeurd? De tim merman K. uit Anna Paulowna die evenals v. d. B. op het fort Oosthoeve te Den Helder werkte, had op die be wuste dag zijn loonzakje ontvangen, in zijn portefeuille gestoken en daarop zijn colbertjasje in het wachtlokaal van het fort opgehangen. Toen hij om half vijf de portefeuille uit zijn bin nenzak miste, verwittigde hij hiervan onmiddellijk de werkpolitie, die K.'s collega's aan den lijve onderzocht, doch niets kon vinden. Van de B. en een andere Den Burgenaar, L., waren reeds tevoren naar Texel vertrokken, zodat de werkpolitie-agent G., die als getuige aanwezig was, de politie op Texel van het gebeurde in kennis stel de, met het reeds vermelde gevolg. De officier van justitie, mr. A. W. Hol- steijn, achtte het zeer onwaarschijnlijk dat v. d. B. inderdaad aan boord deze portefeuille in zijn binnenzak had ge vonden en herinnerde zich, dat ver dachte in 1949 reeds eenmaal wegens diefstal was beboet. Hij eiste een maand hechtenis. De raadsman, mr. A. V. J. Leesberg, legde er de nadruk op, dat de politie rechter deze zaak om zijn ingewik keldheid naar de Meervoudige Kamer had verwezen en achtte ook nu geen enkel bewijs geleverd. Uitspraak op Dinsdag 13 Februari. Antje was anders ^NTJE R. uit Anna Paulowna had in Juni van het vorige jaar als dienst bode te Schoorl een bankbiljet van honderd gulden ontvreemd en erkende dit trieste feit. Een doktersverklaring zeide dat zij „niet helemaal zo was als een ander" en achtte opneming in een inrichting gewenst. Mr. Holsteijn vond dit een uiterst moeilijk geval en eiste een boete van een gulden of een dag hechtenis, met terbeschikkingsstelling van de rege ring. Het ontvreemde bedrag diende zij terug te geven. Uitspraak op Dins dag 6 Februari. Beschaamd vertrouwen J. B. te Hoorn, die eveneens voor de Meervoudige Kamer terecht stond, had al het hem ten laste gelegde toegege ven, namelijk dat hij gedurende de maanden October en November van het vorige jaar als winkelbediende van de heer Van de W. te Hoorn van de klanten ontvangen gelden, tot een totaal bedrag van tweehonderd gulden, niet had afgedragen doch had achter gehouden en er van alles voor had gekocht. De gekochte voorwerpen, die hij gedeeltelijk ten geschenke had willen geven, werden alle in beslag genomen. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, zeide dat het over de jongeman uitgebrachte reclasserings- rapport niet ongunstig was, doch oor deelde, dat J. B., die na zijn repatri ëring uit Indonesië van alle kanten was geholpen, het in hem gestelde vertrouwen zeer had beschaamd. In zijn requisitoir eiste hij een voorwaar delijke straf van zes maanden en on der toezicht stelling van de reclasse ring. De raadsman, mr. F. Zeiler, legde de nadruk op de moeilijke tijd, die ver dachte achter de rug had en op het feit, dat hij vaderlijk gezag had moe ten ontberen, daar een streng toezicht noodzakelijk was. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak Dinsdag 6 Februari. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Dinsdag zijn. trawler Sch 93 (uit de Barendszee) 13.000; loggers Sch 399 4895; Kw 159 t 5840; 39 2800; 189 200. Prtjzen per kg; gr. tong 2,22—2,14; grm. tong 1,541,50; kim. tong 1,46—1,38; kl. tong 1 1,64—1,48; kl. tong II 1,50—1,39; tarbot I 2,60. Prij zen per 50 kg: tarbot IV 58—38; gr. schol 21,5019; grm. schol 4442; kim. schol 60—57; kl. schol I 55—49; kl. schol II 25,50 —8; schar 16,50—9; bot 13—10,50; v. haring 28; wijting 16—8. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 18476. De totale aan voer bedroeg 680 kisten. De Ere-Tentoonstelling van het werk van Koos Stikvoort, die ook vanavond weer van 7 tot 9 uur ge opend is, trok Zaterdag en Zondag veel belangstelling. Om de belangstelling nog meer te stimuleren, heeft het bestuur van de Kring „Vrienden van het Stedelijk Museum" de heer M. Diemei, kunst schilder en directeur van de Vrije Kunst-Academie te Utrecht uitgeno digd een causerie met lichtbeelden over dit werk te komen houden. Dit zal morgen(Donderdag)avond geschieden in de Trouwzaal van het Stadhuis, daartoe welwillend door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld. Na een causerie aan de hand van een serie projecties zal de heer Diemei een rondgang leiden langs het in het museum tentoongestelde werk. Wij hebben de heer Diemei deze causerie in Utrecht horen houden; hij is een vlot en deskundige spreker, zodat de belangstellenden een leerzame avond wacht. Voor leden van de kring be draagt de entree ter bestrijding der onkosten slechts een kwartje; voor niet-leden-belangstellenden het dub bele. Aanvang 8 uur. DOS organiseert bedrijfs- schaakcompetitie Op de laatste jaarvergadering is door D.O.S. het besluit genomen om te ko men tot een wintercompetitie schaken voor de bedrijven. Het Hooge Huys, de Alkmaarsche Courant en de P.T.T. heb ben reeds iets dergelijks voor hun per soneel georganiseerd. D.O.S. stelt zijn lokaal en materiaal gratis voor dat doel ter beschikking en hoopt, dat ook andere bedrijven hiervan gebruik zul len maken. Inlichtingen kunnen de be drijven krijgen bij het Secretariaat van de schaakclub D.O.S., P. van Hoven, Milstraat 3 te Alkmaar. De verdere uitslagen van de winter competitie luiden: F. AppelS. de Boer y,y„ C. MazereeuwJ. Kooij y,Vj; M. PrangerJ. Boekei 01; J. Nijman ■W .Speets afgebr.; P. van HovenA. Burgert 0—1; J. Nijman—A. Ligthart 10; J. KooijR. van Wezop 01; J. SlikkerW. Speets afgebr.; C. Maze reeuwJ. Boekei yt 14; F. AppelA. Burgert 01. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus C. M., z. van E. F. Olbers en E. Boendermaker. Dieuwertje, d. van P. Plas en G. C. Paschedag. Egbertus, 7.. van A. D. de Rooij en J. E. Groot. Elisabeth W. A., d. van J. Schoen en J. J. Waleveld. Joannes J., z. van J. A. de Vries en M. A. Spijker. Herman F., z. van A. de Jong en C. de Moor. Getrouwd: Franciscus J. Vogelpoel en Adèle M. Vozza. Herman B. Meijer en Christina A. M. Bmin. Overleden: Maria J. Maret, 77 jaar, wed. van C. Nes. Hendrik Brandenburg, 8 jaar. Klaas de Haan, 79 jaar, weduw naar van M. Tuinman. Catliarina J. P. Goes, 55 jaar, g'ehuwd met J. J. Groot. Johannes B. Peperkamp, 78 jaar, gehuwd met M. Ko ning. Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2,08 en f 7.94. (Advertentie, Ing. Med.) Op een zeer glad veld .bracht Haver- lag de bal voor Alkmaar aan het rol len en wist direct een aanval op te zetten, die op niets uitliep. Het bleek ai spoedig, dat er winst in deze wed strijd zat. Bij een plotselinge aanval der Alkmaarders opende Haverlag met een laag schot de score. Men bleef niet vurig doorspelen, maar er kwam opeens een zekere matheid over het spel der Alkmaarse Politie-mannen. Zij meenden de wedstrijd met dit ene doelpunt reeds te hebben gewonnen. Van deze inzinking profiteerde de Marechaussee. Baart, de back van Alkmaar, trapte de bal vlak voor doel tegen de tegenstander, met het gevolg, dat deze in het bezit kwam van de vrijstaande rechtsbinnen, die met een laag hard schot Noortman passeerde (1—1). Geïnspireerd door dit doelpunt kwa men de Marechaussee geducht opzet ten. In de Alkmaarse verdediging wist men aanvankelijk met kunst en vlieg werk de aanvallen af te weren. Door een verre uittrap van Noort man kwam er even opluchting in de Alkmaarse achterhoede en waren de Alkmaarders in de aanval. Bij een duel met een van de backs van de Marechaussee raakte Haverlag gebles seerd. Nu ging er in het geheel geen kracht meer van de voorhoede uit. Bij een plotselinge uitval van de Mare chaussees stonden de beide backs van Alkmaar te ver opgedrongen, hetgeen hen noodlottig werd. De middenvoor der Marechaussees liep goed op een doorgespeelde bal door en gaf Noort man het na-kijken. De bal kwam via de binnenkant van de staander in het doel terecht (21). Hierna heeft Alkmaar nog enige ma len de kans gehad om de gelijkmaker te scoren, doch door slecht schieten en plaatsen gingen deze kansen jammer lijk verloren. Vermeld dient, dat de beide vleugelspelers en de rechtsbin nen van de Marechaussees zeer ge vaarlijk waren. Met deze stand brak de rust aan. In de kleedkamer werd door de aan voerder een hartig woordje gesproken, en medegedeeld, dat er harder moest worden aangepakt. NA DE RUST Na de rust verscheen er een geheel ander Alkmaars elftal in het veld. Er werd direct stevig aangepakt en de Marechaussees werden op hun helft terug gedrongen. Op onbegrijpelijke wijze ontkwam hun doel aan een doorboring. Rechtsbuiten Pool zette de bal steeds prachtig voor het doel, doch door goed ingrijpen van de Ma rechaussees gingen de kansen verloren. Op een gegeven moment dachten wij Haverlag de gelijkmaker te zien ma ken, maar deze kans ging verloren, daar hij last had van zijn blessure. Uit een plotselinge aanval van de Ma rechaussees ontstond een corner. Deze werd goed voor doel geplaatst, doch door Van Wensem weggewerkt. De spil van de Marechaussees, die ook naar voren was gekomen kreeg de bal in zijn bezit en schoot hard in. (31). Bij het maken van dit doelpunt stond de middenvoor der Marechaussees naast Het eerste zevental van D.A.W. heeft zich gisteravond in het Sportfondsen- bad te Zaandam een flink eind, in de richting van het kampioenschap water polo, Kring Noord-Holland van de K.N.Z.B. gespeeld. Door een 26 neder laag werd de medegegadigde voor de titel, het Zaandamse Neptunus duide lijk, welke ploeg hierop in de na bije toekomst het meeste aanspraak maakt. Alleen Nereus 2 uit Zaandijk kan op papier de Alkmaarders alle illusies nog ontnemen. Het reserve-team van de ex-Noord- hollandse hoofdklasser Nereus met de oud-eerste zeventalcracks Boot, v. d. Toorn en Koeman in zijn midden, moet de Alkmaarse Waterratten namelijk nog tweemaal ontmoeten, maar bezit reeds drie verliespunten. DAW bleef in zes ontmoetingen ongeslagen en zal dus De voorzitter van de vereniging „Oud Alkmaar", de heer H. Ringérs, leidde gisteravond met een kort woord van welkom voor een kleine groep belangstellenden de interessante cau serie in van mr. B. van 't Hoff over de stede-atlassen van Jacob van De venter en Joan Blaeu. Hij kon de ver heugende mededeling doen van de aan gifte van zes nieuwe leden, zonder dat de vereniging enige propaganda hier voor had gevoerd. Mr. B. van 't Hoff begon met een korte inleiding over Neerlands steden schoon en memoreerde, dat er prac- tisch geen land ter wereld is, met een zo'n kleine oppervlakte en zoveel ste den als ons land. Bijna alle steden hebben twee bloeiperioden gekend, aldus spreker, waarvan er wonderlijk genoeg één ligt tijdens de 80-jarige oorlog. Geleidelijk kwam de heer Van 't Hoff op de kaarten van Van De venter en de wijze, waarop hij deze vervaardigde. In de middeleeuwen wer den er nog geen kaarten gebruikt, hoewel bekend is, dat in de tweede eeuw na Christus een kaart van Rome bestond. Dit was dus in de Romeinse tijd. Vermoedelijk is de kunst van het kaarttekenen daarna verloren gegaan om na 1500, in de renaissance tijd weer te herleven. Dikwijls werden er toen nog alleen maar strategische kaarten gemaakt, die dus voor hei publiek verborgen bleven. De eerste belangrijke kaarten van Jacob van Deventer waren die der provinciën" en daarna, die der steden in opdracht van Karei V. Toen hij 1575 in Keulen stierf werd een gedeelte van zijn kaar ten naar Madrid gestuurd. Het andere deel verdween spoorloos. Na een lan ge omweg zijn deze historische kaar ten ten slotte in musea terecht geko men. Na de pauze werd de atlas van Joan Blaeu behandeld, die een uitstekend geograaf was. In 1634 kwam van hem het eerst een eigen wereldatlas uit, die na verschillende verbeteringen uit negen delen bestond. Zijn stedenatlas bestaat uit twee delen, waaronder een deel van de Verenigde Nederlanden. Door middel van lichtbeelden werden tal van reproducties dezer kaarten getoond, terwijl de heer Van 't Hoff daarbij een explicatie gaf. Deze wees op de bijzonderheden van onze Oud hollandse steden en op de nauwkeu righeid, waarmee de kaarten gemaakt zijn. Op een oude kaart van Amster dam stond leder huis en ieder ge bouw in zijn ware vorm aangegeven! De heer H. Ringers sprak uit aller naam, toen hij de heer Van 't Hoff dankte voor zijn boeiende en leerzame voordracht. definitief de ere-palm kunnen wegdra gen, wanneer zij de eerste strijd tegen Nereus in haar voordeel beëindigt. En de kans hierop is zeker aanwezig, ge zien het vertoonde spel in de wedstrijd tegen de grootste concurrent tot gister avond, Neptunus. Vooral in de tweede helft liet de Alkmaarse ploeg zich van haar beste zijde zien. Maar dit was no dig ook, want via een 21 achterstand ging de rust met 22 in. Bloothoofd opende de score toen hij een van de paal terugspringende bal na een ver schot van Boxem achter doelman Zon deponeerde. Schoen en Doets ver anderden deze verhouding echter bin nen kort tijdsbestek in het voordeel van Neptunus (21). Na goed aangeven van Boxem maakte André Slikker in vrije positie gelijk. In de tweede helft domineerden de Alkmaarders. Via een blunder van de Zaandamse goalie veroverde DAW een 2—3 voorsprong, toen een tam schot van Aat Boxem door zijn armen gleed. Fraai opbrengen van Pesie deed de bal even hierna opnieuw bij Boxem belan den, die in moeilijke positie onver wacht inschoot (24). De Zaandam mers bleken al hun kruit vóór de rust verschoten te hebben, hoewel dient gezegd, dat de DAW-doelman Van Straaten, die binnenkort vijf-en-twintig jaar waterpolo-speler is, in puike con ditie verkeerde. Met verbluffend ge mak stopte hij een aantal schoten van de Zaandamse kanonnier Schoen. De Alkmaarse voorwaartsen moeten zich in de tweede helft wel zo vrij als een vogeltje gevoeld hebben. De twee laat ste doelpunten waren hier getuige van. Slikker en Boxem brachten het cijfer zes voor DAW op het score-bord, op een wijze, waarvoor zeker geen zware training nodig was. Maar dat was te danken aan de grove dekkingsfouten, die de Zaandammers maakten en welke zeer zeker door gebrek aan uithou dingsvermogen de hand gewerkt werden. keeper Noortman op de doellijn, het geen de scheidsrechter toegaf. Door dit doelpunt waren de Alkmaarse po litiemannen niet ontmoedigd. Na on geveer een half uur glipte Haverlag door de verdediging heen en scoorde een fraai doelpunt (3—2). Hierna kwa men de Alkmaarders verwoed opzet ten, zij zagen de kans voor een gelijk spel. In deze periode werd er te veel op links gespeeld. Nederveen begreep helaas de passes niet, welke hem door Haverlag werden opgediend. Baart was inmiddels spil gaan spelen, het geen een versterking bleek. Hij gaf steeds mooie ballen door aan Haver lag, doch deze kon ze vanwege zijn blessure niet belopen. Naarmate de tijd verstreek steeg de spanning. Een mi nuut voor tijd kwam de bal in het be zit van Nederveen, die hem vlug voor zette. Haverlag was er als de kippen bij en de stand was gelijk (33). Hier op brak het einde aan en had Alk maar de kans op zijn kampioenschap behouden. Na de wedstrijd heeft Alk maar protest aangetekend tegen hert toekennen van het derde doelpunt van dé Marechaussees. De kans is zeer groot dat dit protest wordt geaccep teerd. Wanneer het protest geen ge volg heeft, heeft Alkmaar evenveel verliespunten als de collega's uit Velsen. Marktoverzicht Purmerend Het aanbod van vette koeien was gisteren vrij groot, in verhouding tot de vraag. De handel verliep heel kalm, doch de aankoop van beste koeien was vlot en de prijzen bleven standvastig. De handel in de mindere soorten was stug. Wel werd er voor lagere inzet voor de vleesfabrieken gekocht. De handel in geldekoeien wordt iets le vendiger, hoewel de verkoop nog kalm was. Hetzelfde beeld toonde de handel in verse melkkoeien. Het aanbod op deze laatste markt was iets groter en de handel kwam in de loop van de dag beter op gang. Ook de vraag naar jong vee wordt iets groter. De handel in nuchtere kalveren was zeer goed. De aanvoer was niet zo groot, doch de prijzen daarentegen liepen sterk op. Van de zijde der fokkers was de vraag zeer groot. Ook op de wolveemarkt was de aanvoer matig. Hoewel de kwaliteit voor de slacht wel te wensen over laat, is de vraag toch groot. De prijzen ble ven evenwel aan de lage kant. Op de bokken- en geitenmarkt was de handel weer stug evenals de handel in vette varkens. De aanvoer was evenwel be hoorlijk te noemen. De inzet van de prijs was f 1.64. De lichtere soorten begon nen ongeveer met f 1.60. De prijzen hielden stand. De vette zeugen liepen rond f 1.48. Er was een grote aanvoer van biggen, maar de handel was heel kalm. De enkele fokzeugen gingen vlot van de hand. De paardenhandel was slecht en ook op de plulmveemarkt was de handel stug. PURMEREND, 30 Januari. Aangevoerd 504 runderen waaronder 193 vette koeien van f 1.95 tot f 2.70 per kg stug, 92 melk en kalfkoeien van f 700—f 975 per stok matig, 167 Gelde koeien van f 380f 725 per stuk kalm, 20 pinken van f 360f 520 per stuk kalm, 18 graskalveren van f 180 f 310 per stuk matig, 329 nuchtere kal veren van f 30—f 30 per stuk goed, 32 nuchter kalveren (fokkers) van f 65f IsO per stuk gied, 14 stieren van f 650—f 1200 per stuk kalm, 283 schapen en lammeren van f 85—f 155 en f 85—f 115 per stuk vlug, 29 bokken en geiten van f 10—f 50 per stuk stug, 263 vette varken van f 1.58 f 1.64 per kg goed, 961 schrammen en biggen van f 40f 70 per stuk en van f 17.27f 27.50 per stuk matig, 5 fokzeu gen van f 240—f 300 per stuk goed. 44 paarden van f 450—f 70Ó per stok stil, 2450 totaal, PLUIMVEEMARKT, 250 konijnen van f 2f 10 stug, 600 kipeieren van f 10— f 11 per 100 stuks. 200 eendeneieren van f 9.40 per 100 stuks. MARKTBERICHTEN EIERVEILING TE ALKMAAR De aanvoer op de N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier te Alk maar bedroeg in de week van 22 Jan. tot en met 27 Januari 243.526 stuks kip peneieren. De prijs per kilogram was f 1.76. BROEK OP LANGENDIJK. 18000 kg uien 4,70—5,30, grove 3.704,80, drie lingen 4,80—4.90; 7000 kg groene kool 7 —18; 18.000 kg. rode kool 6,5013,90; 22.000 kg gele kool 6—6,70; 1600 kg Deense witte 5,50. Doorgedraaid: 11500 kg gele kool, 5000 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND 10.000 kg peen B 4; C 4.20—4.30; 12.000 kg uien 5.10—5.80; grove 4.70—4.90; driel, 4605.70; 43.000 kg rode kool 6.50— 15.20; 9200 kg gele kool 6—7.40; 1000 kg groene kool 10.60—14.20; 48.000 kg Deen se witte 5.505.0. WARMENHUIZEN 5000 kg uien 4.805.40; 23.200 kg rode kool 7.70 15.50; 14.600 kg gele kool 6—7.70; 5600 kg Deense kool 5.50; 175 kg bieten 8. OPPERDOES, 30 Jan. 1951. Deens» kool 5,505,60; gele kool 66,40; groene kool 78,10; uien, gewoon 4,505,20; grof 4,604,80; peen II 4, III 4—4,20; bieten, I rond 6,20—6,60, II rond 5—5,40, I lang 6— 6,20, II lang 4; bonen 82100. MEDEMBLIK, 30 Jan. 1981. Rode kool 7,20—13,20; gele kool 66,40; groene kool 7,5013,40; Deense kool 5,50—5,56; uien, gewoon 1,70—5.20,' grof 2,10—4,80, drielin gen 3,20—S, nep 11,20—12; bieten I rond 6,20—6,60, II rond 4,60—5,20, I lang 6—6,40: peen II 4, III 44,20; voerpeen 2.102,30; voerkool 0,801; bl. Eigenheimers 10. URK, 30 Januari. Door 24 vaartui gen werd aangevoerd; 1701 pond snoekbaars, prijs f 0.59f 0.60; 580 ponti rode baars, prijs f 0.39—f 0.40; 128 pond Wei f 0.07; De Stichting Ams gezelschap trad Dinst Rustende Jager" vooi Bergen op met „E August Strindberg. I de periode van het Zweden heeft Ingeluid „Röde ronunet" (de ri volgd door „De zoon maagd" en „De verde een dwaas", heeft ooi staan een naturalist scheppen. Behalve „F: het aangrijpende „De mede tot zijn drama werken het latere „D dendans) Strindberg, de enigi maturg van groot fo: zijn werken een sfeer spanning te scheppen eenvoudigste middeler één tafel, twee stoelen kele maal drie person< Aan het einde van beide echtgenoten weer het begin ieder aan et tafel, met de onzichtba haat tussen hen in. Ai van de tafel de in he gestelde, hoogmoedige eens weerzinwekkend jagend, dan weer arm; genswaardig. Aau de a vrouw, een gedesillusii die in de tredmolen va huwelijk een diepe haa' keld en er alleen maar echtgenoot zoveel mo| len. Tussen deze twee schitterend vertolkt dc Dalsum en Charlotte K neef Kurt, de vriend en van de beide echtgeno hen te helpen. Schmitz deze ondankbare rol. In ademloze spannii publiek het echtpaar op het leven. Hoogtepunt pijnlijke liefdesscène ti de vrouw en het macht bij de echtgenoten, die elkaar geketend waren gen „wat is de zin van 1 de man bekende, dat hij geworden sedert hij de d had gekeken. Aan het slot van de opvoering gaf het publ belzinnige wijze uiting wondering voor het sch van deze drie grote toi A. Roland-Hols voordrachten te Adriaan Roland Holst te Brussel in het kader middagen een voordrach zal 's middags ontvangen de Vlaamse afdeling vai 's Avonds zal hij een t over zijn werk houden i Club. De plaatselijke Prijzen Heiloo maakt bekend, c werkzaamheden met kra Met nadruk wordt erop de Prijsopdrijvings- en het Prijsvormingsbesluit schillende van kracht zi; prijzenbeschikkingen vol te worden nageleefd. He' voor de prijsaanduidingsi De taak van de Plaatse commissie bestaat uit het optreden in geval van ge len over prijzen, zowel f en verkoper van goederei als tussen (onder) huurde: der. Slechts klachten teg ondernemers, die niet toi bereid blijken, worden di selijke prijzencommissies aan de Economische Cont: De Plaatselijke Prijzent als volgt samengesteld; Kennemerstraatweg 526, zitter; H. L. de Koekkoel 87, Heiloo. secretaris; J. Kennemerstraatweg 73, He Haanraads, Kennemerstr Heiloo, lid; A. Vorst, Holle loo, lid. Klachten kunnen gediend bij de secretaris. MARIJKE JONKER DROl De afdeling van de Bond vrouwen hield onlangs in zaï bijeenkomst, waarbij ook heren 1 Het was te betreuren, dat c meer personen aanwezig waren voordrachten van Marijke Jon genieten. Onder doodse stilte volgde haal van een onbekende vrouw had gesohreven aan de man, d Na afloop werd besloten op Kledingtentoonstelling te Alkmai en de jaarvergadering op 2 houden. BURGERLIJKE STA Geboren: Albertos P. 51 A. Meereboer en E. C. M. Kt z. van P. Selhorst en V. Kuijp: M., d. van N. J. Kager en M. Cornelia A., d. van J. Louter Bruin. Ingrid, d. van H. de Schinkel, Getrouwd: H. Rossing der Kaaij, Overladen s Trijntje Zw< L

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2