LAATSTE NIEUWS UW iHtal heeft gelijkspel Strindbergs „Dodendans" voor Berger Kunstkring de De toestanden in de Langedijk „De West" hield jaarvergadering unt van de het hoofd rBERICHTEN HEILOO Hensbroek Schoorl Noord-Scharwoude Tuinbouwvereniging „De Toekomst" kwam bijeen GAAT GIJ EMIGREREN? Gebr. HOED HANDWAGEN TE KOOP Weinig gebruikt Ver. N.H Dagbladen Afd. Expeditie, Achterdam Ubent verrast V/ANNEEU/ /tl K föeVcJfo voon. U wastJ OMZET VERGROTEN Alkmaarsche Courant NIEUWS UIT HEER-HUGOWAARD De tuindersbeurs is leeg INGEZONDEN STUKKEN De Bergerweg w öi)AG 81 JANUAltl It/oi. de doellijn, het- chter toegaf. Door de Alkmaarse po- ontmoedigd. Na on- glipte Haverlag heen en scoorde (3—2). Hierna kwa- iers verwoed opzet- kans voor een gelijk werd er te veel Nederveen begreep welke hem door opgediend. Baart gaan spelen, het- ïg bleek. Hij gaf door aan Haver- ze vanwege zijn Naarmate de tijd spanning. Een mi- de bal in het be- die hem vlug voor- er als de kippen gelijk (33). Hier aan en had Alk zijn kampioenschap wedstrijd heeft Alk- ïgetekend tegen hat derde doelpunt van De kans is zeer test wordt geaccep- protest geen ge- Alkmaar evenveel de collega's uit :ht Purmerend vette koeien was in verhouding tot de verliep heel kalm, van beste koeien was bleven standvastig, mindere soorten was voor lagere inzet eken gekocht. De eien wordt iets le- e verkoop nog kalm ld toonde de handel en. Het aanbod op was iets groter en in de loop van de Ook de vraag naar ts groter. De handel :n was zeer goed. De zo groot, doch de ;en liepen sterk op. fokkers was de vraag de wolveemarkt was Hoewel de kwaliteit te wensen over laat, groot. De prijzen ble- de lage kant. Op de imarkt was de handel de handel in vette ier was evenwel be- De inzet van de prijs htere soorten begon- f 1.69. De prijzen vette zeugen liepen as een grote aanvoer de handel was heel fokzeugen gingen vlot paardenhandel was e plulmveemarkt was Januari. Aangevoerd >nder 193 vette koeien per kg stug, 92 melk- f 700—f 975 per stuk koeien van f 380f 725 pinken van f 360f 520 graskalveren van f 180 matig, 329 nuchtere kal- 30 per stuk goed, 32 (fokkers) van f 65—f IsO stieren van f 650f 1200 schapen en lammeren f 85—f 115 per stuk ;n geiten van f 10f 50 vette varken van f 1-58 oed, 961 schrammen en 70 per stuk en van stuk matig, 5 fokzeu- 00 per stuk goed, 44 f 70Ó per stuk stil, IT, 250 konijnen van kipeieren van f 10 200 eendeneieren van iks. NG TE ALKMAAR op de N.V. Eierveiling Noorderkwartier te Alk- n de week van 22 Jan. anuari 243.526 stuks kip- prijs per kilogram was LANGENDIJK. 18000 '0, grove 3.704,80, drie- 7000 kg groene kool 7 rode kool 6,5013,90; kool 6—6.70; 1600 kg 50. Doorgedraaid; 11500 00 kg witte kool. LRKTBOND 10,000 C 4.20—4.30; 12.000 kg grove 4.704.90; driel. kg rode kool 6.50 ele kool 6—7.40; 1000 kg 0—14.20; 48.000 kg Deen- 0. IZEN 5000 kg uien 0 kg rode kool 7.70— gele kool 6—7.70; 5600 5.50; 175 kg bieten 8. 30 Jan. 1951. Deens» gele kool 6—6,40; groene 1, gewoon 4,505,20; grof 1 4, III 4—4,20; bieten, I rond 55,40, I lang 61 onen 82—100. 30 Jan. 1951. Rode kool kool 6—6,40; groene kool se kool 5,50—5,56; uien, grof 2,10—4,80, drielin- 11,20—12; bieten I rond 4,60—5,20, I lang 6—6,40; -4,20: voerpeen 2.102,30; bl. Eigenheimers 10. ari. Door 24 vaartui- ïgevoerd. 1701 pond f 0.59—0 60; 580 pond f 0.39—f 0.40; 128 pond Het publiek leefde mee De Stichting Amsterdams Toneel gezelschap trad Dinsdagavond ln „De Rustende Jager" voor de Kunstkring Bergen op met „Dodendans" van August Strindberg. Deze Zweed, die de periode van het naturalisme in Zweden heeft ingeluid met zijn roman „Rode rummet" (de rode Kamer), ge volgd door „De zoon van de dienst maagd" en „De verdedigingsrede van een dwaas", heeft ook de kunst ver staan een naturalistisch drama te scheppen. Behalve „Fröken Julie" en het aangrijpende „De Vader" behoort mede tot zijn dramatische meester werken het latere „Doddansen" (Do dendans) Strindberg, de enige Zweedse dra maturg van groot formaat, weet in zijn werken een sfeer vol dramatische spanning te scheppen met de aller eenvoudigste middelen: één kamer, één tafel, twee stoelen, twee, een en kele maal drie personen. Aan het einde van het stuk zitten beide echtgenoten weer precies als aan het begin ieder aan een kant van de tafel, met de onzichtbare barrière van haat tussen hen in. Aan de ene kant van de tafel de in het leven teleur gestelde, hoogmoedige kapitein, nu eens weerzinwekkend en angstaan jagend, dan weer armzalig en bekla genswaardig. Aan de andere zijde zijn vrouw, een gedesillusionneerd wezen, die in de tredmolen van een tragisch huwelijk een diepe haat heeft ontwik keld en er alleen maar op uit is haar echtgenoot zoveel mogelijk te kwel- len. Tussen deze twee hoofdfiguren, schitterend vertolkt door Albert van Dalsum en Charlotte Kohier, stond de neef Kurt, de vriend en vertrouweling van de beide echtgenoten, die poogt hen te helpen. Schmitz was groot in deze ondankbare rol. In ademloze spanning volgde het publiek het echtpaar op zijn weg door het leven. Hoogtepunten waren de pijnlijke liefdesscène tussen Kurt en de vrouw en het machtige slot, waar bij de echtgenoten, die 25 jaren aau elkaar geketend waren, zich afvroe gen „wat is de zin van het leven? en de man bekende, dat hij een ander was geworden sedert hij de dood in de ogen had gekeken. Aan het slot van de zeer geslaagde opvoering gaf het publiek op ondub belzinnige wijze uiting aan zijn be wondering voor het schitterende spel van deze drie grote toneelspelers. A. Roland-Holst houdt voordrachten te Brussel Adriaan Roland Holst zal Donderdag te Brussel in het kader van de poëzie middagen een voordracht houden. Hij zal 's middags ontvangen worden door de Vlaamse afdeling van de Penclub 's Avonds zal hij een tweede lezing over zijn werk houden in de Vlaamse Club. Prijzencommissie De plaatselijke Prijzencommissie te Heiloo maakt bekend, dat zij haar werkzaamheden met kracht voortzet Met nadruk wordt erop gewezen, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, het Prijsvormingsbesluit en de ver schillende van kracht zijnde speciale prijzenbeschikkingen volledig dienen te worden nageleefd. Hetzelfde geldt voor de prijsaanduidingsvoorschriften. De taak van de Plaatselijke Prijzen commissie bestaat uit het bemiddelend optreden in geval van gerezen geschil len over prijzen, zowel tussen koper en verkoper van goederen en dienstan als tussen (onder) huurder en verhuur der. Slechts klachten tegen malafide ondernemers, die niet tot bemiddeling bereid blijken, worden door de plaat selijke prijzencommissies doorgegeven aan de Economische Controle Dienst. De Plaatselijke Prijzencommissie is als volgt samengesteld: H. C. Groot, Kennemerstraatweg 526, Heiloo, voor zitter; H. L. de Koekkoek, Herenweg 87, Heiloo, secretaris; J. A. de Groot, Kennemerstraatweg 73, Heiloo, lid; P. Haanraads, Kennemerstraatweg 253. Heiloo, lid; A. Vorst, Holleweg 85, Hei loo, lid. Klachten kunnen worden in gediend bij de secretaris. MARIJKE JONKER DROEG VOOR De afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen liield onlangs in zaal Kossen haar bijeenkomst, waarbij ook heren toegang hadden. Het was te betreuren, dat door ziekte niet meer personen aanwezig waren om van de voordrachten van Marijke Jonker te kunnen genieten. Onder doodse stilte volgde men het ver haal v«n een onbekende vrouw, die een brief had geschreven aan de man, die zij lief had. Na afloop werd besloten op 15 Februari de Kl^dingtentoonstelling te Alkmaar te bezoeken en de jaarvergadering op 20 Februari te houden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Albertus P. M., z. van Th. A. Méereboer en E. C. M. Keijzer. Rudi, z. van P. Selhorst en V. Kuijper. Elisabeth M., d. van N. J. Kager en M. J. Schilder. Cornelia A., d. van J. Louter en A. J. C. Brum. Ingrid, d. van H. de Boer en L. E. Schinkel. Getrouwd: H. Rossing en G. A. van der Kaaij. Ovarlddenj Trijntje Zweet. Gevonden en verloren voorwerpen Gedurende het tijdvak van 19 tot 28 Januari werden aan het politiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: rood-zwarte wollen want, blauwe alpino, groene autoped, contactsleuteltje, zilver arm bandje, zwarte gymnastiekschoentjes, gebreide witte want, doublé armband je, zwart-witte kindermuts, dop ben zinetank (Solex), witte wollen want, kindercape, witte wollen das, glacé dameshandschoen, kinderwantjes groen wit, krop duif, kinderleesboekje, kin- derportemonn. met inhoud, metalen kettinkje met sleutels, wit-bruine hond. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: bruine schooltas, blauw-witte gebr. muts, damesrijwiel, grijze wollen handschoen, zilverbon van f 2.50, cein tuur van loden jas, donkerblauw leder etui met vulpen en vulpotlood, rode autoped, bruin étui met vulpen, vul potlood en ball pointpen, groen-zwarte gebreide pantoffel, 2 zilverbons van f 1, reservewiel met band. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas M., z. van W. J. Kraakman en M. A. van den Bosch. Jan netje, d. van C. Veis en G. Kolk. Marianne, d. van G. Vahl en G van Zwanenburg. Ondertrouwd: Bart Henneman en Cornelia Druiven. Jacobus Schouten en Johanna Bruin. Hendrik Paul en Nicoline de Woiff Peereboom. Overleden: Heinrich Buckmann Maartje Kager. Wilhelmina Franken. In de zaal van de heer P. Kramer vergaderde de Tuinbouwvereniging „De Toekomst" onder leiding van Je heer S. de Boer, die in zijn openings woord een overzicht gaf van het afge lopen jaar. Spreker wees op de moei lijkheden in de aardappelcultuur in verband met de aardappelmoeheid. welke ziekte ook de export in gevaar kan brengen. Hij betreurde de geringe tulpenteelt. Voorts memoreerde hij de hem ten deel gevallen onderscheiding, het 20-jarig bestaan van de vereni ging en het werk van de secretaris, de heer C. de Boer Czn. Besloten werd aan de Plantenziektekundige dienst en aan de mechanisatie-commissie een subsidie van f 10 te verlenen. De re kening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 267.38. Me degedeeld werd, dat 48.800 kg kunst mest werd verbruikt. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heren S. de Boer Kzn., P de Geus Jzn., V. Kostelijk en in de va cature van C. de Boer Czn. de heerL. de Graaf. Het 40-jarig bestaan der ver eniging zal feestelijk worden her dacht. Ten slotte werd de voorzitter toegesproken door de heer P. de Geus Jzn. De heer C. de Boer Czn. werd benoemd tot ere-bestuurslid. CORRESPONDENTIE Amat. Met alle waardering voor Uw gedicht over de vergadering van „Staatspensionnering" hebben wij te gen opname toch bezwaar. De ondervinding heeft ons geleerd, dat opname van een gedicht uit onze lezerskring, het inzenden van talrijke andere dichtwerken tengevolge heeft en het dan moeilijk wordt deze te wei geren. Niet iedereen is helaas een Vondel. (Red.) GAAT VOOR VAKKUNDIGE VERPAKKING VAN UW GOEDEREN en VERHUIZING NAAR. DAAR IS HET GOED 1 BERGPLAATS VOOR INBOEDELS, ALKMAAR, SCHARLOO 21, TELEFOON 2083 Wasserij „DE VALK" Noorderkade 68, telefoon 3776, Alkmaar Nieuw produel bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door Uw advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek. TOG-revue werd een succes Een dertigtal jaren geleden organi seerde in Heerhugowaard-Noord een onderwijzer, de heer Van Schaik, met enkele jongens een gymnastiekclubje. Spoedig bleek hiervoor een flinke be langstelling te bestaan. Het clubje kreeg ook in Heerhugowaard-Zuid be kendheid en thans is zij een van de grootste plaatselijke verenigingen. Ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum heeft de gymnastiekvereni ging TOG in acht dagen tijd in de zaal Interessante Nieuwjaarsrede van de burgemeester De gemeenteraad van Langedijk kwam gistermiddag bijeen onder voor zitterschap van burgemeester H. Schelhaas. Afwezig waren de heren P. K. Volkers en J. Heeringa. Alvorens de raad de agenda in behandeling nam, hield burgemeester Schelhaas zijn nieuwjaarsrede. De burgemeester wees eerst op de ongunstige stand van de Neder landse betalingsbalans. Als hier niet een spoedige verandering in komt, zal overwogen moeten worden, welke werken tot betere tijden moeten wor den uitgesteld. Vooral voor een jonge gemeente als de Langedijk zal dit zeer nadelig zijn. Het verloop van de werkloosheid was voor deze gemeente niet ongun stig. Waren er in Januari 1950 204 arbeiders in zorg, in December was dat aantal 185. In de maanden Juli tot en met October was er in 't ge heel geen werkloosheid, aldus spreker. Ernstig zal gelet moeten worden op de spreiding der werkzaamheden van de cultures alsook van de fabrieken. De bevolking. Ten aanzien van de bevolking kon de burgemeester de volgende gegevens verstrekken: Geboren 130 jongens en 130 meis jes. Overleden 41 mannen en 35 vrou wen, Ingekomen 119 mannen en 136 vrouwen. Vertrokken 165 mannen en 213 vrouwen. Toename der bevolking 42 mannen en 19 vrouwen. Het bevol kingscijfer is hierdoor gestegen van 8652 tot 8713. Naar het buitenland zijn vertrokken 16 mannen en 10 vrouwen. Huisvesting. Een grote zorg voor het gemeente bestuur noemde spreker de huisves ting. Op 1 Januari 1950 bedroeg hei aantal aanvragen om een woning 201. Dit aantal vermeerderde in de loop van het jaar met 139. In totaal moes ten dus 340 gezinnen aan een woning geholpen worden. Door nieuwbouw, inwoning, ruiling en leegkomende wo ningen konden 121 gezinnen worden geholpen. Het aantal ingeschreven woningzoekenden bedroeg op 1 Jan. 1951 nog 219. In de loop van de zomer zullen dertig woningen gereed komen. Deze huizen zullen in het uitbreidings plan Centrum worden opgenomen. Het onderwas. De gang van het onderwijs achtte spr. bevredigend. De plannen tot de bouw van een nieuwe ULO zijn ge reed en zeer binnenkort zal tot aan besteding worden overgegaan. Plan nen tot de bouw van een nieuwe tuin bouwschool zyn in voorbereiding. Ook zal het noodzakelijk zijn over te gaan tot inrichting van een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs voor de R.K. meisjes, wegens een te kort aan ruimte voor dit eindonder wijs. De mogelijkheid wordt onder zocht of de oude ULO-school door eeu ingrijpende verbouwing voor dit doel geschikt gemaakt kan worden. Door de afdeling HollandBrabant van de Chr. Boeren- en Tuindersbond zal in Broek op Langendijk een landbouw- huishoudschool worden gesticht. Dan zijn er plannen voor een ingrijpende verbouwing van de O.L. school te Oudkarspel en verbetering van de res terende lokalen van de school in de Koog mede ten bate van het teken onderwijs. De mogelijkheid inzake de verkrijging van kapitalen zal bepalen in hoeverre de plannen in dit jaar tot uitvoering kunnen komen. B. en W. hebben de gemeente-archi tect opdracht gegeven een plan te ontwerpen tot het bouwen van één centraal gelegen zweminrichting in *i plan Centrum. Voorts zullen verschillende wegen moeten worden hersteld. De plannen tot de bouw van een nieuwe sluis te Noord-Scharwoude en de bouw van 'n gymnastieklokaal te Broek op Langen dijk zijn reeds eerder ter sprake geko men. Men zal nauwkeurig moeten overwegen welke plannen voor uitvoe ring in aanmerking komen en welke noodgedwongen moeten worden uit gesteld. De tuinbouw. De economische toestand der ge meente noemde spreker niet ongun stig. De twee veilingen hebben even als verleden jaar een omzet bereikt van gezamenlijk ruim 12.000.000. Hoewel de teelt van zomerkooi zeer riskant gebleken is, zijn er andere teel ten, die goed te noemen zijn. Vooral de teelt van pootaardappeleri wordt met vrucht beoefend. Met de bede, dat God in rijke mate zijn zegen op de arbeid ten bate van de gemeente Langedijk en haar bur gers moge geven, verklaarde de bur gemeester deze eerste vergadering in het jaar 1951 voor geopend. De kroosopruimingsmachine. Hierna kwam de kroosopruimings machine van de polder Geestmeram- bacht ter sprake. De motor van de machine is te zwak gebleken, terwijl de transportband het kroos niet vast hield. In verband met aan te bren gen verbeteringen stelden B. en W. voor de jaarlijkse bijdrage in het ex ploitatietekort met ƒ350.— te verho gen. Wethouder J. Weel (R.K.) vond het onjuist, dat de gemeente bjj de gehouden demonstratie niet is uitge nodigd. De heer A. Dirkmaat (P.v.d.A.) uitte zijn vrees, dat de aan te brengen verbeteringen ook nu niet afdoende zouden zijn. Ondanks de geuite grieven werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Onderwijszaken. Vastgesteld werd de vergoeding in de exploitatiekosten der bijzondere scholen over 1949, Het bedrag der kos ten per leerling voor het openbaar g.l.o. was destijds vastgesteld op 26.16. De vergoeding werd als volgt vast gesteld: Noord-Scharwoude; School met de Bijbel ƒ1.674.24; R.K. Jongensschool ƒ6.112.72; R.K. Meisjesschool 6.173.76. Broek op Langendijk: Chr. Nat. school 6400.48. Voor het openbaar l.o.: ƒ8.667.68. Voor het openbaar g.l.o. is over 1949 werkelijk uitgegeven een bedrag van 10.231.59. Verkoop huls aan notaris Visser. De nieuwbenoemde notaris, de heer P. G. Visser te Ouderkerk aan de IJsel, heeft verzocht het perceel Dorpsstraat 146 te Zuid-Scharwoude te mogen kopen voor de som van 15.000.Het voormalige notaris huis is voor zijn gezin n.l. te klein. De voorzitter deelde mede, dar de gevraagde woning per 1 Mei a.s. vrij komt. Het voordeel van verkoop is, dat de gemeente van de grote on derhoudskosten af komt. Besloten werd het huis voor de bo ven aangegeven prijs te yerkopen. Schenking landkaart. Van de heren H. W. Smit, oud-nota ris, en J. P. C. Kroon, secretaris van Brielle, ontving de gemeente een land kaart uit het jaar 1825, voorstellende het ambtsgebied van 't hoogheemraad schap der uitwaterende sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland. Deze kaart werd in dank aanvaard. Kostprijs gronden. B. en W. legden de raad vervolgens een berekening voor van de kostprijzen voor de terreinen in uitbreidingsplan centrum. De kostprijs voor het indus trieterrein wordt berekend op f 5,28 per m2. Voorgesteld werd de verkoopsprijs te bepalen op f 5.50 per m2, de gronden in het woningbouwterein op f 7.50 per m2 en verder door B. en W. nog nader te bepalen aan dwarsstraten gelegen terreinen op f 6 per m2. Vaststelling van de kostprijs is nood zakelijk in verband met het feit, dat verschillende gegadigden zich reeds hebben aangemeld. Aldus werd be sloten. Op een desbetreffende vraag van de heer Balder deelde de voorzitter mede dat voor Broek op Langendijk een spe ciale kostprijsberekening zal worden gemaakt en n.a.v. een vraag van de heer Jac. Slot (prot. chr.) dat de moge lijkheid van uitbreiding van industrie terrein in het zuidelijk deel der gemeen te de aandacht van B. en W. heeft. Ten slotte werd o.a. nog besloten tot het aangaan van een kasgeldlening van f 200.000. van de heer Heiligenberg vier maal een revue-uitvoering gegeven en daar bij veel succes behaald. De talrijke aanwezigen hebben ten volle genoten. Er werd hartelijk gelachen om de geestige sketches en met grote belang stelling volgde men de moeilijke lichaamsoefeningen. Vóór de pauze traden de jongeren voor het voetlicht; de meisjes dansten balletten en de jongens deden oefenin gen aan rek en brug. Ook na de pauze werd een bont programma opgevoerd. Veel succes hadden „The Happy Three", de heer Jongkind, en de sket ches die werden verzorgd door de heer Van Stralen en mej. T. Groeneveld. Het revue-orkest o.l.v. de heer J. Beers verdient ook een woord van lof. Eveneens in verband met het dertig jarig jubileum zal eerstdaags een z.g. sportdag worden gehouden. Waar schijnlijk zal men hiervoor een dag in de maand Juni uitkiezen. Rubber-industrie en -bewerking Op de Maandagavond gehouden Nuts- avond van de afdeling Heerhugowaard had men de heer De Wijs. propagandist van de Rubberstichting, uitgenodigd om deze avond te verzorgen. Allereerst gaf spreker een uitvoerige uiteenzetting over de totstandkoming van de rubberstichting toen er vijf jaar geleden een groot surplus aan rubber was. Besloten werd om een halve cent belasting per kg. rubber te heffen waarvan de. propaganda-kosten .zouden worden betaald. Verschillende soorten propaganda-films zijn er gemaakt en worden thans op vele plaatsen vertoond. Vervolgens gaf de heer De Wijs een beschouwing over de ontwikkeling van de rubberbereiding vanaf de dagen van Columbus tot heden. Het gesprokene werd door films verduidelijkt. ^Hieruit bleek dat de rubber een grote plaats inneemt in het hedendaagse wereldge beuren en in het dagelijke leven. Na de pauze werden nog enige films over het gebruik van rubber vertoond. De voorzitter dankte de heer De Wijs voor zijn duidelijke uiteenzetting en hoopte dat de aanwezigen hun kennis van rubber en alles wat daarmee in verband staat weer verrijkt hadden. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het bureau der Rijkspolitie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: een polderkruiwagen; een kachelpijp; een zwartlederen motor handschoen; een blauwe alpinomuts; een wollen kinderwantje; een Elko- sleuteltje in papieren zakje; een zwart gebreide handschoen en een voertoom met kaak. Verloren: een rode damesportemon- naie met koperen knip (inh. f 9, een paar gehaakte kinderwanten (rood en groen); een roodbruine kinderwant' een paar gymn.schoenen en een wit en een zwart sportbroekje; een pak ledige meelzakken; een zwart suède dames- handsehoen; een bruin-zwart gevlamde vulpen; en een autovelg met binnen- en buitenband, 825x20 Michelin. Voor de jaarvergadering van de tuin bouwvereniging „De West", die in Café Butter te Koedijk werd gehouden, be stond ruime belangstelling. Voorzitter S. Visser opende de ver gadering met een rede, waarin h(j de positie van de tuinder in deze tjjd be lichtte en de vooruitzichten besprak. Men kon reeds jaren geleden voorzien, dat het met de afzet van tuinbouwpro ducten mis zou gaan, als West-Europa eens een jaar met voldoende regenval zou beleven. De tuinbouw in West- Europa is te uitgebreid, aldus spreker De gevolgen hiervan ondervinden we nu: een lege beurs bij vele koudegrond- tuinders. Het m.p. systeem heeft een totaal catastrofe kunnen voorkomen. De overheid zal echter hulp moeten bie den, als zich een werkelijke catastrofe zou voordoen. Aan het slot van zijn lange rede wekte hij de leden op, de moed niet te verliezen. Een mogelijke vorstperiode kan de koolprijzen sterk doen stijgen, waardoor allerlei sociale regelingen niet nodig zullen zijn. Jaarverslag. Het financieel verslag van de secreta ris gaf de volgende eindcijfers te zien: f 4383,55,. saldo f 1410,83, met als resul taat een vooruitgang van f 371,85. Twee fruit- en één motorcursus sijn met suc ces gevolgd. Veertig leden nemen deel aan de rattenbestrijding, die het geheie jaar door met ki-acht ter hand is ge nomen. De aftredende bestuursleden, de he ren C. Spaan, H. Lammerschaag en J. Vries Cz. werden met grote meerder heid van stemmen herkozen. De verga dering ging met algemene stemmen ac- coord met het voorstel f 300 bij te dra gen aan een filmprojectieapparaat ten behoeve van het verzorgingshuis voor ouden van dagen. Eveneens werd aan vaard het bestuursvoorstel het 40-jarig bestaan op 4 April feestelijk te herden ken. Des middags zal er een receptie zijn incafé Butter, 's Avonds treedt de cabaretgroep „Kees Stet" voor de leden op. De voorzitter zeide in de handel in poters nog wel perspectief te zien. Het buitenland heeft deze graag. Het proefveld. Op desbetreffende vragen deelde hij mede, op de L.G.C-vergaderingen de moeilijkheden inzake de doorgedraaide producten ter sprake te zullen brengen- Menigmaal komt de doorgedraaide kool langs sluikwegen toch bij de consu menten terecht. Te bevoegder plaatse zal het proef veld in de proefpolder in discussie wor den gebracht. Da heer P. Zwetsman liet over dit proefveld ernstige critiek ho ren, Verder werd besproken de wijzi ging van vervoer in de proefpolder. Er zal smalspoor moeten worden aange schaft. De heer Hart vertelde op verzoek iets over de bestrijding van stip in de kool en het werk van de plantenziektekun dige dienst. Na besprekingen over huishoudelijke onderwerpen volgde de sluiting. Feest- en propaganda-avond Bond v. Staatspensionnering De afdeling Koedijk van de Neder landse bond voor Staatspensionnering heeft besloten inplaats van het Andijker Toneel, de Toneelvereniging Oudesluis te laten optreden, tijdens de feest- en propaganda-avond, die op 4 Februari te Koedijk zal worden georganiseerd. Een gezellig bal zal het optreden van de tonelisten, die met hun stuk „Rooie Arie", dat reeds in het gehele Noorderkwartier volle zalen trok, voot het voetlicht zullen komen, besluiten. De propaganda zal voornamelijk ge richt zijn op de werving van nieuwe in het bijzonder jonge leden. Dit on der het motto „Premievrlj staatspen sioen" voor iedereen. Hat is voor de bond van groot belang, dat men juist nu, terwijl in Den Haag de laatste stappen in de richting van de Nood wet Ouderdomsvoorziening worden genomen, beslagen en in groten getale ten ijs komt, (Ongecorrigeerd) Engeland en Frankrijk steun den de Amerikaanse resolutie* Bij de stemming in de Politieke Com missie der VN hebben Engeland en Frankrijk voor de Amerikaanse reso lutie gestemd. Commissie van Goede Diensten Als de resolutie Donderdag door de Assemblée wordt goedgekeurd en gezien de grote meerderheid in de po litieke commissie wordt dit als vast staand aangenomen zal de volgende stap zijn het oprichten van de Com missie van Goede Diensten. In de Amerikaanse resolutie wordt gezegd dat het de politiek van de Ver. enigde Naties blijft een staking van de vijandelijkheden in Korea tot stand te brengen en de gestelde doelen met vreedzame middelen te bereiken Zij verzoekt de voorzitter van de algeme ne vergadering, de Pe>s Entezam on verwijld twee personen aan te wijzen om samen met hem hun goede dien sten daartoe te verlenen. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat Entezam hiervoor Lester Pearson (Canada) en Sir Benegal Rau (India) op het oog heeft. Men meent te weten dat Pearson de uitnodiging slechts zal aanvaarden als Sir Benegal ook bereid is in de Commissie van Goede Diensten zitting te nemen. Tuten verantwoordelijkheid van de Redactie) Geachte Redactie. Aangezien u in de regel beter ingelicht is dan uw lezers neem ik de vrijheid mij met het onderstaande tot u te wenden. Zoals het u ongetwijfeld bekend is, wordt in het algemeen, wanneer een weg hersteld wordt, zo te werk gegaan, dat men met de linker- of rechterzijde aanvangt, waardoor voertuigen of andere vervoermiddelen toch kunnen passeren. Het is steller dezes opgevallen, dat men bij het herstellen van de Bergerweg afgeweken is van de gewone gang van zaken, waardoor het verkeer bemoeilijkt wordt of geheel uitgesloten, en ik vraag mij nog steeds af, wat hiervan d© -reden mag zijn. Hoogachtend, EEN BERGENAAR. Naschrift: In de laatste raadsvergaderingen is dezelfde vraag gestéld. Het college van B. en W. heeft geantwoord, dal de thans ge volgde werkwijze het werk ten zeerste bespoe digt en dat „uitwijkmogelijkheden" opcn ble ven via de Kogendijk en de Groeneweg. Redactie. GROVE ONJUISTHEID Mei buitengewone belangstelling heb ik in uw blad van 25 Januari dezer het verslag gelezen van de druk bezochte vergadering van de Bond voor Staatspensionnering, afd. Scherrrterhom. Het is niet de gewoonte in te gaan op cri tiek welke op ons gemaakt wordt, daar dit in. i. (mits natuurlijk op gezonde basis) opbou wend is en de spelers slechts tot nog grotere pzestaties stimuleert. Doch uw verslaggever te Schermerhorn heeft in zijn verslag een zo afbrekende en onjuiste critiek geleverd, dat ik mij genoodzaakt zie hiertegen met klem te protesteren. r Hij schrijft o.m. het navolgende: „De toneel vereniging ,,'t Nippertje" verscheen voor het voetlicht met een zeer matige opvoering van de tragedie „Waarheen" van Arie van der Lugt, Het geheel was te mat; er werd niet gespeeld. Het stuk is, hoewel verouderd, wel geschikt voor de B. v. S, en als propaganda stuk heèft het zijn nut gehad." Uw verslaggever schijnt niet te weten, dat het stuk pas in 1949 door v. d. Lugt werd geschreven; voor een toneelstuk is het dus nog gloednieuw. Waarom schreef de Verslaggever in zijn verslag over de opvoering van ,,'t Nip pertje" niet, dat- het publiek zo meeleefde, dat het muisstil was? Ook schreef hij geen woord over het daverende applaus aan het einde van ieder bedrijf, hetgeen aan het einde van het stuk zelfs de vorm van een ovatie aan nam. Ook toen de heer Plügboer 't Nippertje bedankte «n zei ervan overtuigd te zijn ook namens het publiek te spreken, dat ze van ons spel hadden genoten, applaudisseerde het pu bliek geestdriftig. Volgens mij en volgens vele bezoekers, die ik later heb gesproken, heeft uw verslaggever ons moedwillig een trap gegeven. Heiloo. A. C. OOSTENDORP. Naschrift: Op dit, door ons verkorte, inge zonden stuk willen wij slechts opmerken, dat hoc leveren van toneelcritiek een ondankbaar werk is en blijft. Men kan over de kwaliteiten van het spel van mening verschillen, maar is het dan nodig elkaar ervan t© verdenken „moedwillige trappen" uit te delen? Overigens: ook het nieuwste toneelstuk kan naar Inhoud en stijl verouderd zijn. Red.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3