Werk en streven van de Nibeg „Stadhuis van Amsterdam" heropend „Huis ter Kimme" in gebruik genomen Nieuws uit Heiloo De geesteszieke in inrichting en maatschappij Voor velen nog onbekend De politie was actief Proefproces over het vervoer van schapen P. A. de Lange overleden Mej. J. Slotboom weder om in het gelijk gesteld St. Pancras Het Witte Kruis in 1950 Bergen NIEUWS UIT HEER-H Geen ,,armenzorg' 'maar sociale plicht Belangwekkende lezing voor het I.V.A.O. Schoorl Schermerhorn Langendijk R.K. Landarbeiders bijeen Noord-Scharwoude Li'mmen DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 Voor een klein aantal aanwezigen in de vergaderzaal van „Het Wapen van Haarlem" gaf de algemeen secretaris van de Nibeg, de heer B. A. van Ketel, een uiteenzetting over het doel en streven van deze vereniging. De Nibeg is een Nederlands-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen, geïn terneerden en gerepatrieerden. Doel en streven van de Nibeg zijn het behar tigen der materiële en sociale belan gen van alle Nederlandse onderdanen zonder onderscheid van de landaard, die gedurende de oorlog door de vijand in Nederlands-Indië zijn ge ïnterneerd geweest, die bij de Neder landse en Nederlands-Indische strijd krachten in Zuid-Oost-Azie zijn ge weest, van de nagelaten betrekkingen dezer personen of van hen, die in een gelijkwaardige positie hebben ver keerd. De Nibeg heeft de afgelopen jaren wel wat bereikt, doch lang niet voldoende. Spreker las een artikel voor van een Nederlands blad, waarin de schrijver zich fel kantte tegen de uit Indie gerepatrieerden. De heer Van Ketel concludeerde hieruit, dat er een zekere haat bestaat, in ieder geval eer aversie. Hij zeide, dat de Nibeg hier tegen zal strijden. Hierna gaf hij een résumé vanaf de oprichting van de Bond en 'wees op de resultaten, die waren bereikt. „De leden moeten saamhorigheidsgevoel, steun en begrip bij ons kunnen vinden", aldus de alge meen secretaris. De Bond wordt door zeer velen om advies gevraagd op velerlei gebied, als belasting- en juri dische vraagstukken, pensioen of huis vestingsmoeilijkheden. De onderwer pen zijn aangegroeid tot een zestigtal en groeien nog steeds. Wij hebben de beschikking over adviseurs en deskun digen van het Indie van voor de oor log en raadplegen ook dikwijls de betrokken instanties. In het afgelopen jaar zijn ongeveer 1500 brieven per maand om advies binnengekomen. De Nibeg heeft getracht vergelijkende cijfers te krijgen over de Nederlandse oorlogsslachtoffers en die uit Indie maar is daarin sleht ten dele ge slaagd. In Indie waren dienovereen komstig in verhouding veel meer ge troffen personen dan in Nederland, namelijk 60.000, terwijl Nederland er ruim 600.000 kent. Spreker noemde vervolgens de uit gekeerde bedragen en ging in op tal van vergoedingen, die uitgekeerd wa ren of waar dit nog geheel of gedeel telijk moestgebeuren. Hij behandelde Verschillende processen, die gevoerd waren en nog gevoerd zullen worden in overeenstemming met het doel WO de Bond. Hij haalde aan, dat er dank zij de Nibeg een betere schoolgeld regeling was gekomen en vertelde een en ander over het sociale werk der Gistermiddag gebeurde er op het bouwwerk aan de Willem de Zwijger laan een ernstig ongeval, waarbij een 40-jarige opperman een bekkenfractuur en een gekneusde arm opliep. De man werkte twaalf meter boven de gropd en met behulp van een lier zorgde hij er voor, dat de kruiwagens met grind, zand en andere benodigdheden in het gebouw werden geloodst. Door middel van een teken beduidde hij de lier knecht, dat deze de motor kon aanzet ten om het vrachtje naar boven te hij sen. Op een gegeven ogenblik zag de lierknecht de opperman naar beneden komen, in plaats van de kruiwagen. De man is blijkbaar over het schot ge vallen, dat de arbeiders tegen de lier moet beschermen. Hij werd door de Gemeente Geneeskundige Dienst naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Omstreeks middernacht is er een man op de Achterweg aangehouden, die een grote plank vervoerde. De man be weerde deze te hebben gevonden, maar bij onderzoek bleek, dat het hout ont vreemd was van de opslagplaats voor bouwmaterialen aan de Friese brug. Dezer dagen is een 41-jarige man aangehouden, verdacht van niet nader te noemen handelingen. Op grond van art. 248 bis van het wetboek van straf recht is hij in verzekerde bewaring gesteld. Diverse malen zijn er klachten binnengekomen bij de politie, waarbij melding wordt gemaakt van het ver dwijnen van wasgoed, dat achter de huizen hing. Daar textiel zeer duur is, raadt de politie een ieder aan, zijn wasgoed vóór het invallen van de duis ternis binnen te halen. vereniging. Hij besloot met te zeggen, dat de taak der vereniging nog lang niet beëindigd is en dat er nog veel werk ligt. Hij riep de hulp in van de leden, die de Nibeg evenals iedere andere organisatie niet kan ontberen. ,De oorlogsslachtoffers uit Indonesië, de mensen, die voor het Nederlandse Rijk alles gaven tot zelfs hun leven mogen niet vergeten worden en moe ten kunnen rekenen op de hulp en steun van ons allemaal", aldus de heer Van Ketel. Na de pauze bestond er gelegenheid vragen te stellen aan de heer M. den Hartogh, van het Nibeg secretariaat, waarvan verschillende gebruik maak ten. AVO-teams boekten volle winst Het was Zondag voor AVA 'n suc cesvolle dag. De dames behaalden in een spannende wedstrijd een 2-1-over- winning op SDL. Hoewel SDL uitste kend partij gaf, toorfden de Alkmaar- se dames meer initiatief en op grond daarvan is deze kleine overwinning dan ook wel verdiend. Nog beter was de prestatie van de heren. Met maar liefst 10—2 werd het sterke BATO kansloos verslagen. Niettegenstaande de harde tegenwind scoorde de AVA- voorhoede voor de rust vijfmaal. Het binnentrio Plet Pijning, J»n Pijning en Schipper stelde met zijn vlotte combinaties de achterhoede van BATO steeds voor onoverkomenlijke proble men. De nieuwe aanwinst „onder de lat", P. Pusch, was een goede debu tant. Slechts tweemaal moest hij in zijn eerste wedstrijd capituleren. Na de rust maakte AVA eveneens vijf doelpunten. De harde wind was de oorzaak dat het slechts bij tien doel punten bleef. Het is te hopen dV deze wedstrijd voor de AVA-heren 't keer punt betekent. In ieder geval zal men uit deze wedstrijd moed kunnen put ten. Woensdagmiddag half twee verscheen een wagen van de heer E. Govers aan het politiebureau, waarop een krat stond met twee stijf tegen elkaar aan gedrukte schapen. Op de bok zat me juffrouw Govers, zijn dochter, en er voor stond een fraai paard, Casped. „Een mooi dier", zeiden we tegen de heer Govers, die inmiddels was ver schenen. „Ja, maar het is ook haar rijpaard", luidde het antwoord. De heren Rempt en Stokreef, resp. directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland en die renarts, werden er bij gehaald en toen begaf de heer Govers zich naar de po litie. Voorlopig kwam het echter nog niet tot bekeuren. Daarvoor was het oordeel nodig van de heer Zwanenburg, poli- tieveearts. Ook hij was spoedig ter plaatse en gelukkig bleek hij van oordeel, dat het vervoer op de wijze als door de heer Govers geschiedde, er niet bij door kon. Gelukkig! Want anders zouden we niet verder zijn gekomen, anders zou alles op losse schroeven zijn blijven staan en zou de schapenfokker, wanneer hij zijn vervoer op de gebruikelijke wijze laat plaats hebben, steeds opnieuw in con flict komen met de dierenbescherming. Nu zal de rechter tot in hoogste instan tie uitspraak doen of dit vervoer ge oorloofd is of niet. De heer Govers had zijn maatregelen goed genomen. De schapen moesten naar Zeeland en gaan per as naar Rot terdam. Daar zal een hoofdcontroleur van de dierenbescherming aanwezig zijn om de toestand van de dieren te controleren. Ten einde deze laatste in staat te stellen een vergelijking te trek ken, heeft de heer Govers aan de zen ding een krat toegevoegd, waarin zich slechts één schaap bevindt. Dit dier heeft dus gelegenheid om zich vrijer te kunnen bewegen. Schapenhouders zijn van oordeel, dat dit juist in het belang der dieren niet gewenst is, omdat ze dan kans lopen door het schokken van het voertuig de poten te breken. De politie nam nauwkeurig de maten van het krat op: lengte 1.37 m., breedte 0.60 m., hoogte 1 m. En de heer Govers was zo welwillend nog mede te delen, dat het transport 24 uur zou duren en dat de schapen in die tijd niets te vre ten kregen. Die periode van 24 uur was overigens niet lang, want proefonder vindelijk was gebleken, dat schapen zonder enig bezwaar een reis van 3 da gen doorstaan zonder dat ze daarvan last krijgen. Daarmee was het afgelopen. Het krat van de wagen werd dichtgeslagen en deze vertrok om de schapen af te leveren voor hun reis naar Rotterdam. DIERENBESCHERMING Vrijdag is in 't Heilooërbos zwervend aangetroffen een licht-bruin hondje, teef, nieuw halsbandje om. In de omgeving van de Bergerweg zijn zwervend aangetroffen twee grote cyperse katers. Beide dieren zijn in zeer goede conditie en indien zien geen eigenaar meldt, ter beschikking van liefhebbers. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. BENOEMD Bij beschikking van de minister van O., K. en W. zijn benoemd tot tijdelijk leraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar de heren H. A. van Vessem, te Oegstgeest en Chr. D. van Dam, te Amsterdam. Te Alkmaar is na een langdurige ziekte op 66-jarige leeftijd overleden de heer P. A. de Lange, die in het open baar leven te dezer stede een belang rijke plaats heeft ingenomen. De heer De Lange was vanaf 1929 commissaris van de Nutsspaarbank, hij was plaatsvervangend agent van-de Ne derlandse Bank, penningmeester van de Nutshulpbank, regent van het Wilde manshofje en van het hofje van Beijne- veldt op de Koningsweg. Ook was de heer De Lange secretaris van het col lege van regenten van de strafgevange nis en het Huis van Bewaring. De heer De Lange was een man, die zich door zijn open karakter bij velen bemind wist te maken. De teraardbestelling zal Donderdag plaatsvinden op de Gemeente Begraaf plaats. Om half twee wordt van het sterfhuis vertrokken. Wij hebben kort geleden uitvoerig melding gemaakt van de actie, welke door mej. J. Slotboom tegen de gemeen te was ingesteld in verband met ontoe laatbare handelingen, welke zij als amb tenares zou hebben gepleegd, hoewel de overtredingen niet van ernstige aard bleken. Mej. Slotboom werd door Burgemeester en Wethouders gedegradeerd van hoofd klerk tot klerk, warmee zij geen ge noegen heeft genomen. Zij ging in be roep bij het ambtenarengerecht in Am sterdam, waarbij mr. H. Scholten uit Alkmaar als haar verdediger optrad en het standpunt der gemeente werd ver dedigd door mr. A, J. M. Leesberg. Het ambtenarengerecht stelde mej. Slot boom in het gelijk, waarna het gemeen tebestuur in hoger beroep ging bij de Centrale Raad in Utrecht, waarbij beide bovengenoemde pleiters zich opnieuw van hun taak kweten. De Centrale Raad van Beroep voor Ambtenaren zaken heeft gister de uitspraak van het Amsterdamse ambtenarengericht be vestigd, zodat mej. Slotboom opnieuw in het gelijk werd gesteld. De motieven van deze uitspraak waren hedenmorgen nog niet aan mr. Scholten bekend. De heer J. Bakkum jubileerde Het is feest aan de Friese weg, waar op nummer 132 de heer J. Bak kum woont. Vijf-en-dertig jaar geleden trad deze in dienst bij de firma G. A. Conijn, hetgeen op feestelijke wijze werd herdacht. De eerste tien jaar fungeerde de heer Bakkum als koetsier op de paar- dentaxi, doch toen de houthandel de beschikking kreeg over een vrachtr auto, werd hij tot chauffeur bevor derd. Het chauffeur zijn is nog steeds het dagelijkse werk van de jubilaris, die geheel Nederland bezoekt en in alle provincies de weg weet te vinden. De heer H. Conijn feliciteerde de jubilaris namens de directie en feprak waarderende woorden over de arbeids- verrichtingen van de heer Bakkum. Hij overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Van de Maatschappij van Handel en Nijverheid ontving de jubi laris een fraaie medaille en van de „Algemene verladers- en eigen ver voerdersorganisatie" een diploma voor het feit, dat hij vijf-en-twintig jaar als chauffeur werkzaam is geweest. Kolping Boys op dreef Zondagmiddag speelde Kolping Boys een wedstrijd op eigen terrein tegen St. B-oys van Sint Maarten. De ploe gen, die beide goed spel te zien gaven, werden nogal gehinderd door de ster ke wind, die ongeveer dwars over het veld stond. De bal geraakte dan ook te dikwijls over de lijn. Met de rust had St. Boys een 10 voorsprong. Kort na het begin van de tweede helft wist Kolping Boys gelijk te maken. In het laatste gedeelte van de tweede helft bezorgde Smit met een fraai schot Kolping Boys een 21 voor sprong. Kort daarna plaatste Jonge- bloed met ene onhoudbaar schot het leer in het net. Het mocht St. Boys niet gelukken in deze stand verande ring te brengen. Invifatie-fournooi Wapen van Haarlem Gisteravond werden in dit tournooi weer vijf partijen gespeeld, die op wat hoger peil stonden dan de vorige maal. P. Kamp won een mooie partij van Kater en speelde met een gemiddelde van. 5.68. Ook in zijn partij tegen Schermer- hom kwam hij boven het gem. van 5.—. C. Brouwer leed een onverwachte nederlaag tegen Bloothoofd, terwijl deze laatste weer met klein verschil van J. de Boer verloor. P. Rolie speelde met 4.63 gem. in zijn partij tegen Leering. Vrijdag en Zaterdag wordt het tournooi voortgezet en beëindigd. De gedetailleerd uitslagen van gisteren waren: J. de Boer 125 34 22 3.67 Bloothoofd 116 34 11 3.41 P. Kamp 125 22 19 5.68 Kater 68 22 9 3.09 P. Kamp 125 24 24 5.20 Schermerhorn 95 24 12 3.93 J. Bloothoofd 125 37 14 3.37 C. Brouwer 113 37 22 3.05 P. Rolie 125 27 19 4.63 G. Leering 67 27 12 2.48 POSTDUIVEN- HOKTE NTOONS TELLING De Postduivenvereniging „Steeds in Span ning" hield 4 Febr. haar hoktentoonstelling. Aan de keuring werd door twee-en-veertig be zoekers deelgenomen. De keurmeester was de heer S. v. d. Meulen. De prijzen vielen ten deel aan Kranenburg, 15 punten; Peters, 14 punten; Hoedjes, 14 punten. Zondag 11 Febr. heeft er weer een hok tentoonstelling plaats in café „Rialto". Gedurende het jaar 1950 kwamen on der toezicht 1 nieuw gezin met 1 pa tiënt. Afgevoerd werden 4 gezinnen met 5 patiënten, zodat het eind van 1950 onder toezicht stonden 14 gezmnen met 19 patiënten. Eén volwassene werd in Sanatorium en één kind in ziekenhuis verpleegd. Eén patiënt kuurde in ligtent, later in huis, onder toezicht van wijk- verpleegster-huisbez.oekster. Twee kinderen gingen naar een va- cantiekoionie. Door de wijkverpleegster -huisbezoekster werden de gezinnen in totaal 62 maal bezocht en 105 bezoeken afgelegd, w.o. 27 voor verpleging. Bij de- kinderen der le en 3e klas der Openbare Lagere en Bijzondere School, alsmede de hoogste klas der Openbare en Christelijke kleuterschool werd de Piguet-reactie gedaan, hetgeen een goe de uitslag tengevolge had. De toestand der bevolking t.o.v. de tuberculose is goed te noemen. Er be staat geregeld contact met het Con sultatie-bureau te Alkmaar. Vele woorden van waardering Vele plaatselijke autoriteiten waren Zaterdagmiddag bij de heropening van de bal- en toneelzaal van de heer C. Blokdijk aanwezig. Onder hen bevon den zich burgemeester Dalenberg, de wethouders Roel en Luder, de secre taris der gemeente, de heer Appel, en pastoor Holtkamp. De heer N. H. Oudejans, de architect van de restauratie-werkzaamheden, heette de vele aanwezigen welkom en memoreerde in 't kort de moeilijkhe den, waarmede men had moeten kam pen tijdens de bouw. Hij bracht voorts dank aan de aannemers de firma N. Oudejans en Zn. en de firma Slot en Zn. te De Rijp. Vervolgens kreeg de burgemeester het woord voor zijn openingsrede. In de eerste plaats dankte de heer Da lenberg alien, die de restauratie en aanbouw van 't bedrijf mogelijk heb ben gemaakt. Het deed hem veel ge noegen dat het gebouw in fraaie stijl was opgetrokken en hij was de me- Een gestolen kerstboom R. L. en W. H„ twee jongelieden uit Bergen, drongen op 22 December een tuin aan de Noordlaan binnen, om er een kerstboom te stelen. De operatie gelukte, doch op de terugweg naar huis werden zij aangehouden door een op sporingsambtenaar. Het gevolg was, dat zij gisteren voor de Alkmaarse poli tierechter, mr. J. N. Alblas, terecht moesten staan terzake van diefstal. Mr. Holsteyn eiste tegen L. f 10, subs. 5 dagen tuchtschool en tegen H., die reeds eerder kennis maakte met de Justitie, f25,subs. 10 dagen. Nadat mr. Bondam clementie had be pleit voor zijn cliënt L., veroordeelde mr. Alblas de jeugdige L. tot f5,— subs, één week tuchtschool en H. tot f 10;subs. 5 dagen hechtenis. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan C. A. M., z. van H. Schotten en M. A. Groot. - Maria J., d. van J. Wokke en M. Hoogzaad. Johannes N. M., z van M. C. Veldt en M. A. Blankendaal. Hendrikus L. M„ z. van C. J. Erkamp en E. Kleef. BENOEMD In de commissie, die voor 't jaar 1951 zitting zal houden te Deventer voor het afnemen van examens voor de akte N. XIX, Nijverheidsonderwijs, zijn tot le den benoemd de dames M. C. Schouten en M. A. Stockman, beiden uit Bergen. Gistermiddag is het fraai gerestau reerde huis voor ouden van dagen „Ter kimme" te Heer-Hugowaard officieel in gebruik genomen. In de stijlvolle recreatiezaal hadden zich tal van autoriteiten en genodig den verzameld, onder wie burgemees ter B. J. F. Sutman Meijer, de beide- wethouders en de voltallige gemeente raad, de gemeente-secretaris, de heer G. Th. A. Specker,, de gemeente architect, de heer Westerman, de heer Kroese, namens Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr. H. Hofstee, na mens de Sociale Raad voor Alkmaar en Omgeving en de pastoors der beide R.K. parochies. De burgemeester, de heer Sutman Meijer, uitte zijn vreugde over de ver beteringen, die het verzorgingshuis voor ouden van dagen heeft ondergaan. Hij meende te mogen constateren, dat de verzorging der ouden van dagen na de oorlog meer in de belangstelling is gekomen. De ouderdom, zo zei spr., krijgt eerherstel; niet langer wordt deze zorg als armenzorg, doch als so ciale zorg beschouwd. De burgemees ter dankte de gemeenteraad voor de geschonken medewerking. Hij ver- De lezing die gisteren onder auspi ciën, van 't Instituut voor Arbeidersont wikkeling werd gehouden was er één van bijzonder gehalte. Dr. De Smet, directeur-geneesheer van de St. Willi- brordusstichting sprak n.l. over „De zorg voor de geesteszieken in de in richting", hetgeen aldus spreker niet los te maken is van de zorg voor de gees teszieken in de maatschappij. In grote trekken vertelde spreker allereerst over de ontwikkeling van de psychiatrische inrichting, haar bouw, bevolking, omge ving en instrumentarium. Hij gaf een verklaring van de woor den „stichting" of „inrichting". Jn een stichting a.l. bergt men iemand op, in een inrichting behandelt men iemand. Dit is ook de reden, dat de St. Willi- brordusstichting officieel een psychia trische inrichting is geworden. Spr. schetste vervolgens hoe men vroeger de geesteszieke behandelde of liquideer de. In het begin van de vorige eeuw kwam de kentering, dank zij enkele vooruitstrevende doktoren. Diverse methoden werden gevolgd om de stoor nissen in het geheugen te bestrijden. Ook de verpleging werd aandachtiger beschouwd. De Duitse medicus dr. Simon, heeft ca. 25 jaar geleden een actieve behandeling van de geesteszieke gepropageerd. Dit heeft een grote om mekeer ten gevolge gehad. Hun verple ging werd gericht op terugkeer in de maatschappij. De arbeidsmogelijkheden vormen echter weer een probleem apart. Spreker gaf vervolgens een korte opsomming van het werk dat in de psychiatrische inrichting in Heiloo, wordt verricht. In het afgelopen jaar werden b.v. 2468 manden bloembollen schoonge maakt, 15100 radioklokken geplakt, 6825 dozen meel verpakt en afgewogen, 3432 potlodendoosjes gemaakt, 1098 sprook jesboeken geplakt, 122523 fittingen ge monteerd en 20676 plastic speelgoed auto's gemonteerd. Iets over therapie. Ook de ontspanning, de slaap-, koorts en shock-kuren (die het eerst in 'Hei loo werden toegepast), en verschillende andere therapieën werden door hem besproken. De laatste methode die in Heiloo is toegepast is de bewe gingstherapie. Tonen deze verpleegden eenmaal hun bewegingsvrijheid dan worden zij direct overgeschakeld op de werktherapie. Spreker schetste vervol gens hoe wel eens incidenteel iets bui ten de regels valt, maar het principe van het regiem is juist gebleken. Tach tig procent van de opgenomen patiën ten kan na kortere of langere tijd in de maatschappij worden teruggebracht. Verder deelde spreker mede, dat het aantal geesteszieken in Nederland met 800 per jaar toeneemt. Wanneer de toe gepaste systemen ondoeltreffend zou den zijn, zou het noodzakelijk zijn dat er jaarlijks een inrichting als die in Heiloo bij kwam. Spreker schetste ten slotte de geestelijke weerstand van de patiënten, vooral in deze moderne tijd. Na de pauze beantwoordde Dr. De Smet een twintigtal vragen. STRANDVONDERIJ-GOEDEREN De burgemeester-strandvonder heeft ge rechtigden opgeroepen voor de volgende strandgoederen: 2 vurenhouten balken, on gemerkt, 2 ijzeren boeien, ongemerkt, 98 vurenhouten baddings, gemerkt K-M, 1 scheepstrap en 2 ijzeren vlotten, onge merkt. GESLAAGD Voor het voorlopig diploma voor scheepswerktuigkundige slaagde onze dorpsgenoot ds heer Jan Vlug. volgde met te zeggen, dat het oude gebouw, de sfeer ademde van „een Armenhuis". Hulde bracht hij ook aan de gemeente-architect, de heer Wester man, die de architectonische en bouw technische problemen zo bevredigend heeft weten op te lossen. Tenslotte dankte hij het damescomité voor het toezicht op het huishoudelijk gedeelte Niet eenvoudig. Na het aanbieden van verversingen werd het gebouw onder leiding van de burgemeester en de gemeente architect in ogenschouw genomen. Na deze rondwandeling verklaarde laatstgenoemde dat de hem gegeven opdracht niet eenvoudig was geweest. Hij dankte de diverse overheidsinstan ties, de aannemers en leveranciers en ook de heer en mevrouw Kaandorp en de oudjes, die zich gedurende de her stelwerkzaamheden heel wat onge makken hebben moeten getroosten. „Een open deur voor ieder". Vervolgens werd nog het woord ge voerd door pastoor Sprenger van de parochie Heer-Hugowaard-Zuid, de heer J. Veldman, namens de gemeen teraad, dr. Hofstee als voorzitter van de Sociale Raad voor Alkmaar en om geving, en het lid van de gemeente raad, de heer R. Bruin. Laatstgenoem de sprak de wens uit dat de deuren van het tehuis niet slechts voor de beter, maar ook voor de minder- gesitueerden, blijvend zouden mogen open staan. De bijeenkomst werd hierop door de burgemeester met een kort woord ge sloten. Hugo Boys gaat sportterrein verlichten In de ledenvergadering van de voet balvereniging Hugo Boys besloten de leden gezamenlijk een actie op touw te zetten, om hierdoor te komen tot ver lichting van het sportterrein. In zijn openingswoord heette voor zitter C. J. Plak alle leden hartelijk welkom in het bijzonder trainer Hart- land. De grootste moeilijkheid was de slech te opkomst van het derde elftal. Na enige bespreking werd besloten bij niet opkomen der leden een boete te heffen van f 1,en tevens twee weken schor sing te gelasten. Dit geldt ook voor de reserve-speler. ''Uit het jaarverslag bleek dat in het afgelopen jaar veel is gedaan voor het sportterrein. In een kernachtig woordje sprak trai ner Hartiand de leden toe. Zijn wensen waren: betere opkomst der se nioren op de training en dat Hugo Boys I hem het kampioenschap zal aanbieden Men besloot een actie te houden om te komen tot een verlichting van het ter rein. De heer Jac. Groenland stelde een achttal palen beschikbaar, welke in dankbaarheid werden aanvaard. Deze actie zal over ongeveer 3 weken wor den gehouden. ning toegedaan, dat dit de vreemde lingen ongetwijfeld zou trekken. Voor de plaatselijke verenigingen is het een aanwinst, daar nu grote ver gaderingen kunnen plaats hebben, de zaal biedt plaats aan ruim 300 perso nen en voorts voldoet h 't gebouw aan alle eisen des tijds. De burgemeester prees de moed van de familie Blokdijk, om in de tegen woordige situatie vertrouwen in a« toekomst te hebben en sprak de hoop uit, dat de heer en mevrouw Blokdijk nog vele jaren profijt zouden 'mogen hebben van hun nieuwe gebouw. Hier na werd het nieuwe restaurant her opend met het onthullen van een ge denkplaat, die in de vestiarie 'n plaats zal vinden. Vervolgens sprak pastoor Holtkamp waarderende woorden. Hij vond de verandering 'n voordeel voor de jeugdverenigingen. De heer G. de Jong, gemeente-architect, sprak namens d R. K, Middenstand. Hij zeide, dat het „Stadhuis van Amsterdam" in wij de omgeving bekend is en dat het een belangrijke plaats in De Rijp had in genomen. Diverse sprekers getuigden hierna nog van hun waardering voor de heer Blokdijk. Aan het slot van de officiële opening dankte de heer Oude jans voor de vriendelijke woorden. Hij gaf nog een overzicht van de bouw en restauratiewerkzaamheden, waaruit bleek, dat bij de modernisering niet# is vergeten. De verlichting is voor wat 't groot ste gedeelte indirect en omvat onge veer 200 lampen. Alle medewerkers werd lof toege zwaaid voor de keurige afwerking. Mt een woord van dank en waar dering aan uitvoerders en personeel en een dankwoord aan de ïrser Blokdijk voor het genoten vertrouwen, sloot de heer Oudejans deze geslaagde ope ning. De NK|B vierde vastenavond De deelname aan de vastenavondviering was niet zo groot als werd verwacht. Niet temin is deze avond, die onder leiding stond van de NKJB en gehouden in het zaaltje van de heer G. Grasboer, goed ge slaagd. Het onder leiding van de heer G. Schipper staande orkestje en de humorist Jac. Noë zorgden voor een prettige sfeer. Tot twaalf uur bleef men gezellig bijeen. Bestuur en leden waren enthousiast over het verloop van deze avond. UITSLAG AANBESTEDING De uitslag van de gehouden aanbeste ding voor het verbouwen en uitbreiden van de zaak in huishoudelijke artikelen van de heer H. J. Kaptein luidt als volgt: voor het timmer- en metselwerk: fa. D. Ent 12.663; N. Oudejans en Zn. 12.892: fa. Slot en Zn. 13.295 en C. de .Tong 13.896. Voor het lood- en zinkwerk de heer Jac. van Straten 1604. De gunning werd aangehouden. In hotel „De Burg" vergaderden Za terdagmiddag de R.K. landarbeiders uit Langedijk en omgeving. Na een in leidend woord van de heer Bosman werd het woord gevoerd door de bonds voorzitter, de heer H. v. d. Ploeg. Hij sprak over de totstandkoming der man telcontracten, de moeilijkheden om tot algehele overeenstemming te komen, speciaal wat betreft de doorbetaling bij ziekte en de vacantietoeslag. In dit ver band sprak hij over het verschil tussen land- en tuinbouw, welke laatste be drijfstak in een ongunstiger positie verkeert. Spreker verwachtte, dat dit jaar de collectieve contracten voor de tuinbouw vlot tot stand zullen komen. Verder werd besproken het verschil bij het agrarisch bed ijf en de industrie ten aanzien van de werkloosheidsverzeke ring, speciaal de grotere risico's bij land- en tuinbouw. Aan de overheid is gevraagd om ge durende de wachttijd een goede werk gelegenheid te scheppen, niet gelijk de DUW, maar in de vorm van vrije cul tuur-technische werken, zulks ter ont lasting van het wachtgeldfonds. Inmid dels zijn hiervoor reeds zekere toezeg gingen gedaan. Met betrekking tot de PBO wees spreker er op, dat deze geen wijziging brengt in de individuele verhouding tussen werkgever en werknemer. Tot slot werd gewezen op de ency clieken Rerum Novarum en Quadrage- simo Anno en het herdenken van het uitgeven dezer encyclieken op 15 Mei aanstaande. Een klein muziekgezel schap verleende aan de bijeenkomst medewerking. BURGERLIJKE STAND Geboren: Comelis, z. van E. Smit en G. Leijen. Leonardus W., z. van P. van Kampen en A. Meeuwissen. Herman, z. van J. P. Schoon en J. Olie. Ondertrouwd: Evert Oom en Trijntje Dirkmaat. Getrouwd: Petrus Vleugel en Cornelia M. Kok. NIEUWE DIRECTEUR COÖP. GEESTMERAMBACHT Tot directeur-bedrijfsleider van de Coöp. Geestmerambacht is benoemd de heer G. Meindertsma te Slootdorp, werk zaam bij de coöp. aan- en verkoopver eniging aldaar. LOOP VAN DE BEVOLKING 1950 Bevolking op 1 Jan. 1950 2849 personen, waarvan 1394 mannelijk en 1455 vrouwe lijk; geboren in 1950 72 personen, waar van 35 m. en 37 vr. Gevestigd in 1950 68 personen, waarvan 22 m. en 46 vr. Ver meerdering in 1050: 140 personen, waarvan 57 m. en 83 vr. Overleden in 1950 28 per sonen, waarvan 16 m. en 12 vr. Vertrok ken in 1950 86 personen, waarvan 36 m. en 50 vr. Vermindering in 1950 114 personen waarvan 52 m. en 62 vr. Toename der be volking in 1950 26 personen, waarvan 21 m. en 5 vr. Bevolking op 31 Dec. 1950 2875 personen, waarvan 1415 m. en 1460 vr. In 1950 werden 14 huwelijken voltrok ken.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3