Nederlandse een groot tekort betalingsbalans toont f Vijftia jaar qeleden trad Koninain Wilhelmina in het huwelijk LAATSTE NIEUWS Voorloi Chi inezer Import was vorig jaar voor 68 pCt. door uitvoer gedekt wam Ook een passieve handelsbalans Vijfd uizend Amerikaanse spoormannen werken weer In principe reeds overeenstemming Bijna 40.000 ton bacon naar Engeland Egmond aan Zee Uitslag aanbesteding INGEZONDEN STUKKEN Iets over Kees Stet en boerenhumor Idealisme en voordeel Dr Drees kt financië Grote zorgen betalingsbal DENSDAG 6 FEBRUARI 1951 (Van onze Haagse redacteur) JJEN van de zwaarste problemen, waarvoor niet alleen de demissionnairc regering geplaatst is, maar waarvoor ook het komende kabinet zal komen te staan, vormt onze passieve betalingsbalans. Het tekort op de betalingsbalans heeft het milliard gulden al lang overschreden en het zal niet gemakkelijk zijn de middelen te vinden, om dit nadelige verschil tussen onze schulden aan het buitenland en de vorderingen, die wij op het buitenland hebben, weg te werken of zelfs maar In belangrijke mate te verminderen. UR is uiteraard een geregeld beta- lingsverkeer tussen Nederland en de landen waarmede wij voortdurend in relatie staan. Men denke slechts aan de kosten, die wij aan het buiten land moeten betalen voor de invoer van de grondstoffen, die de Neder landse industrie nodig heeft. En aan de naar Nederland vloeiende opbrengst van de verkoop in het buitenland van Nederlandse industriële producten. Men denke voorts aan de diensten, die wij aan het buitenland bewijzen, bijvoor beeld in de vorm van vrachtvaart, waarvoor de vreemde naties ons moe ten betalen, zodat er in Nederland weer geld in het laatje komt. Omge keerd verdwijnen grote sommen naar elders voor bijvoorbeeld de betaling van de rente voor door grote mogend heden in Nederland geinvesteerde ka pitalen. Vreemdelingen brengen geld naar ons land, maar omgekeerd verte ren ook verscheidene Nederlanders geld bij hun bezoeken, hetzij uit za- kenoverwegingen, hetzij voor toeris tische doeleinden, aan het buitenland. Zo verdwijnt er dus geld over onze grenzen en komt er geld ons land bin nen. Op de Nederlandse betalingsba lans komen de beide bedragen voor. Wanneer er evenveel geld ons land binnenkomt als eruit gaat, zegt men, dat de betalingsbalans in evenwicht is. (Ongecorrigeerd) Einde van staking verwacht Meer clan vijfduizend spoormannen hebben Maandag hun werk aan het Centraal-station van Pennsylvania her vat. Kennedy, de voorzitter van de vak vereniging van spoormannen, heeft Maandagavond verklaard, dat de sta kers in groten getale gehoor geven aan de aansporing van hun vakvereniging om weer aan het werk te gaan. Naar Kennedy's overtuiging zou de staking spoedig tot het verleden behoren. Charles E. Wilson, de directeur van het bureau voor de defensiemobilisa tie, heeft ook per radio een beroep ge daan op de stakende spoormannen om terstond weer aan het werk te gaan en een einde te maken aan de staking, die de veiligheid van het land in ge vaar brengt. Voorlopig overzicht' markt Purmerend Aanvoer ongeveer 500 runderen. Handel vette koeien heel goed, bij normaal aanbod. Geldekoeien meer vraag, verse koeien heel kalm. Nuchtere kalveren groter aanbod kalm. Nuchtere kalveren goter aanbod voor de slacht, kalmere handel en iets lagere prijzen. Fokkalveren heel duur. Wolvee zeer klein aanbod, hoge prij zen. Vette varkens groot aanbod, in zet f 1.68, afloop heel slecht. Biggen groot aanbod, matige handel, nauwe lijks prijshoudend. StromArnold aan de kop in Antwerpen Hedenmorgen was de stand op de Antwerpse Zesdaagse: 1. StromArnold (Austr.) 98 pnt.; 2. Ramon—'Thyssen (B.) 87 pnt.; 3. v. Vliet—Ockers (Ned.- Belg.) 63 pnt.; 4/5. OllivierSercu (B.) en BuylMaeye (B.) 29 pnt.; 6. v. Est Middelkamp (N.) 27 pnt. Schulte Peters (N.) bezetten de 12e plaats met 1 ronde achterstand en 22 pnt. en Derk- senBoeyen (N.) waren 15e met 3 ron den achterstand en 46 pnt. Minister Van den Brink bij kabinetsformateurs Naar wij vernemen hebben de kabi netsformateurs (Dr. Drees en inr. Van Schaik) hedenmorgen een onderhoud van ongeveer vijf kwartier met minister Van den Brink gehad. Het ligt niet in de bedoeling van de formateurs om he den nog meer personen te ontvangen. Oud-minister Schokking lid van Raad van State Naar wij vernemen, is mr. W. F. Schokking, oud-minister van Oorlog en van Marine, met ingang van 15 Febru ari benoemd tot lid van de Raad van State. Dat is in hét algemeen een gunstige positie voor een land. Overtreffen vorderingen op het buitenland de schulden, dan is er sprake van een ac tieve betalingsbalans. Zo'n actieve be talingsbalans is meestal een begeerlij ke toestand, omdat dan de rijkdom van een land, althans in geld toeneemt. Balans passief. jyjAAR moet aan het buitenland veel meer betaald worden dan ervan ge vorderd kan worden, dan spreekt men van een passieve betalingsbalans. De Nederlandse betalingsbalans is passief en wel voor meer dan een milliard gulden. Uiteraard oefenen de handelsbewe gingen een sterke invloed op de beta lingsbalans uit. Wanneer Nederland meer goederen uitvoert dan importeert dan betekent dit, dat uit dien hoofde de vorderingen op het buitenland gro ter zijn dan de schulden. In dit geval is de handelsbalans gunstig of actief. Hier spreekt men dus eveneens van een balans, doch, waar het de waarde van de goederenstromen betreft, die in het handelsverkeer in beide richtingen over de grenzen gaan, niet van beta lingsbalans, doch van handelsbalans. Men heeft slechts weinig verbeel dingskracht nodig om te begrijpen, dat bij een zeer ongunstige betalingsba lans ook de handelsbalans wel passief zal zijn. Dat is, wat Nederland betreft dan ook wel degelijk het geval. In een van de laatst verschenen statistische bulletins van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de bedragen voor de handelsbalans over 1950 en enige daaraan voorafgaande jaren op genomen. Het vorige jaar bedroeg de waarde van de invoer f 7. 753. 000.000 en van de uitvoer f 5.288.000.000. Er werd dus meer ingevoerd dan uitge voerd. of met andere woorden: de in voer werd slechts gedeeltelijk door de uitvoer gedekt. Het dekkingspercentage bedroeg in in 1950 68 pet. In 1949 was 't dekkings percentage 72 pet., dus gunstiger. In 1948 bedroeg' het 54 pet. Productieverhoging. £JE NEDERLANDSE regering streeft er uiteraard naar dit dekkingsper centage zo hoog mogelijk op te voe ren, de handelsbalans- en daarmede de betalingsbalans gunstiger te maken. Uit dit streven is de voortdurende aan drang tot opvoering van de productie en tot het betrachten van de grootst mogelijke zuingheid te verklaren. Hier uit vloeit ook voort 't vasthouden aan het eenmaal uitgestippelde loon- en prijsbeleid, waarvan het doel is door het binden van de lonen aan maxima en het verbod van loonsverhogingen ook de prijzen binnen redelijke grenzen te houden, waardoor het mo gelijk is met Nederlandse producten niet alleen wat de kwaliteit, maar ook wat de prijs betreft, op de wereld markt te concurreren. En dus tot ver groting van onze export te komen. Dat is nodig, omdat de toeneming van de uitvoer weer leidt tot een verbetering van de handelsbalans en indirect van de betalingsbalans en dus van -onze welstand. Daarom is het goed de stand van de- Nederlandse handelsbalans in het oog te blijven houden. Het Japanse vredesverdrag John Foster Dulles, Trumans special, afgezant te Tokio, heeft een zekere mate van overeenstemming bereikt over de algemene lijnen van een vredesver- drag niet Japan. Er dient thans over leg gepleegd te worden met de com missie voor het Verre Oosten en de Amerikaanse regering. Tot dusver is er echter nog geen poging gedaan om enige overeenkomst op te stellen, laat staan te tekenen. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijkerk G. Willemsen te Hieden; te de Hey-Heyplaat Fr. J. Sinke te Heteren; te Groot Ammers J. C. Stelwage te Wezep; te Loon op Zand J. Arendsen te Blauwkapel. Ger. Kerken. Beroepen te Ten Post-Overschild en te Midwolda; G. Sinia cand. te Hui zen; te Oostvoorne L. de Nood, cand. te Middelburg; te Hijken G. Veneman cand. te Apeldoorn;, te Grotegast L. Kwakkelstein te Putten. Aangenomen in Westerbork: M. J. C. Boscha te Wintschoten, die be dankte voor Kommerzijl; naar Gapin- ga; J. Spoelstra, cand. te Medum, die bedankte voor Heerhugowaard, Jut- rijpHommerts, Rilland Bath en Schettens. Ger. Kerk art. 31 K.O. Aangenomen naar Harderwijk J. van Raalte te Neede. Chr. Ger. Kerk. Ber. te Kampen B. Nederlof te Dok- kum. Communisten in Japan maakten illegale krant Te Tokio is officieel medegedeeld, dat 409 communisten gearresteerd zijn, die betrokken zijn bij de uitgave van het clandestiene communistische blad „De stem van de vrede". Het blad begon te verschijnen na het verbod van het blad „Akahata" in de vorige zomer. In gezaghebbende krin gen in Japan hecht men grote betekenis aan deze massa-arrestatie. Men is van oordeel, dat zich vele vooraanstaande communisten onder de gearresteerden bevinden. JAMES MASON ALS ROMMEL De „20th Century Fox" zal binnenkort een film vervaardigen over het leven van de Duitse veldmaarschalk Rommel naar het boek „De vos van de woestijn" van de Engelse generaal Desmond Young. James Mason zal de titelrol spelen. Woeasang 7 Februari zal hel vijf tig jaar geleden zijn, dat in de Grote Kerk te 's-Gravenhage liet huwelijk werd voltrokken tussen H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik van Meck lenburg Schwerin. Deze repro ductie van een schilderij geeft een beeld van de huwelijksplechtigheid. Ruim 1500 Polen uit ons land emigreren naar Canada Na de oorlog hebben tal van Polen, die in de geallieerde legers hebben meegestreden, werk gevonden in de Nederlandse industrie. Van de ongeveer 5000 Polen, die zich in ons land bevin den, hebben thans ruim 1500 het plan opgevat naar Canada te emigreren. De internationale toestand en de voor Ne derland steeds drukkender wordende economische situatie geven daartoe aan leiding. In Canada zullen de Polen weer in de industrie worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de emigranten eind Februari en begin Maart in 4 a 5 groepen zullen vertrekken. BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Maandag waren: trawlers: Ro 46 13.300, IJm 31 16.000; loggers: IJm 129 5680, 283 2380; VI 30 6)000; Ro 9 2200; Kw 7 4320, 159 3220, 104 1670, 28 3.000, 84 5030, 161 4180, 163 f 3670, 47 f 3600, 169 3180, 119 f 3870, 22 f 3760, 227 f 3300, 16 f 3535. 44 f 2489. 170 2934, 78 5697, 91 2580, 17 3495, 40 5610, 25 f 2160, 24 f 3860, 162 f 3190, 114 f 2710, 89 f 2480, 50 f 2550, 97 f 3070, 122 f 3400, 59 f 2660, 6 f 3800, 65 f 1950, 5 f 2480, 140 f 3015, 54 f 3420; kot ters: IJm 228 f 580, Kw 94 f 1910, 77 f 1510, 34 f 1820, 27 f 614, Ro 3 f 2911, Bu 33 f 2500. Achthonderdduizend varkens ter slachtbank Dezer dagen zal naar mag worden verwacht een contract met Engeland worden afgesloten tot levering in 1951 van 35.900 ton bacon aan dat land. Het vorige jaar bedroeg deze hoeveelheid 25.000 ton, waarvan echter 4000 ton niet kon worden geleverd, zodat de leve ringsverplichting dit jaar 39.000 ton bedraagt. Voor de baconbereiding zullen in 1951 dan ook ca. 800.000 varkens moe ten worden geslacht. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft de basis prijs van bacon voor de boer met f 0.20 per kg. geslacht gewicht tengevolge van de gestegen kosten van de varkens houderij verhoogd en voor 1951 vast gesteld op f 2.06. Nu de afzetmogelijk heden voor vlees gunstig zijn, lijkt een verdere uitbreiding van de varkenssta pel alleszins verantwoord. De toewijzingen van varkensvoer zullen in verband met de betrekkelijk gunstige voorraadpositie, voor bepaal de bedrijven iets kunnen worden ver hoogd, maar de vooruitzichten voor de voedervoorziening op lange termijn zijn echter nog verre van optimistisch te be oordelen zodat de noodzaak meer voe der -van eigen bodem te winnen, steeds urgenter wordt. In verdere mate zal moeten worden overgegaan tot de ver bouw van hakvruchten, met name van voederaardappelen als een hoog pro ductief en uitstekend voedergewas, waarmede voor een belangrijk deel de voederbehoefte van de varkens kan worden gedekt. De uitslag van de gehouden aanbe steding voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Boulevard te Eg- mond aan Zee, luidt: Fa. IJ. Kops Zn., Heiloo 51.600.S. Kops, Heiloo ƒ50.500.—C. Glorie, Limmen 49.690.—; J. Veul, 't Zand 49.100.—; Gebr. Schuit, Egmond aan de Hoef ƒ48.150.M. Marquering, Bergen 47.550.C. Noord, Bergen ƒ47.371.Gebr. Opdam, Heiloo 46.950.Th. Hoogewerf, Ursem ƒ46.350.P. Blankendaal, Alkmaar 46.049.A. en J. de Geus, Heiloo M. van Steeg, Heiloo Joh. Zoon, Alkmaar Th. Bakkum, Alkmaar P. Buis, Oudorp A. Breed, Hoogwoud J. Dekker, Alkmaar Gebr. Kaandorp, Heiloo Gebr. Tromp, Castricum 44.650.- 44.450.- ƒ44.000.—; ƒ43.500.—; 43.360.—; ƒ41.193.—; 40.890.—; 40.730.—; 40.540.—. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, gebr. Tromp te Castri- Woningbouwvereniging In de zaal van de heer Kager werd een buitengewone ledenvergadering ge houden van de Woningbouwvereniging „Egmond aan Zee", in verband met het aftreden van de heer Gorter. Op deze vergadering, die onder voorzitter schap van de heer P. C. de Graaff stond, waren pl.m. 30 leden aanwezig. Na de twee vrije verkiezingen voor een nieuw bestuurslid, waarin hij een meerderheid van stemmen kreeg, werd de heer Jac. Wijker tot bestuurslid benoemd. Bij de rondvraag bracht de heer Banning enkele klachten naar voren betreffende de afvoer bij de woningen. De voorzitter zeide, dat er dag en nacht aan de zuiveringsinstallatie te Egmond aan dn Hoef wordt gewerkt om de riolering in Mei in werking te doen treden. Dan zal alle leed geleden zijn. De heer Banning meende, dat zo lang niet meer gewacht kon worden Nadat nog enkele klachten behandeld waren, vroeg mevr. Muileboom hoe veel van de 12 woningen, die gebouwd worden, voor de leden beschikbaar zijn en wat de huurprijs zou zijn. De voorzitter antwoordde, dat er 9 wonin gen beschikbaar blijven. Over de huur prijs was geen officieel bericht ont vangen, doch dit zal niet hoger lig gen dan 6 gulden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de redacteur, Er was eens een boer, die op de kermis een dubbeltje offerde om zich zelf in de lachspiegel te zien. De man maakte allerlei grimassen en ver maakte zich kostelijk. Toen ie echter na verloop van vier of vijf minuten op deze wijze z'n dubbeltje kermisvreug de had opgesoupeerd, sloeg hij met z'n vuist -een knoert van een vuist de lachspiegel in diggelen uit pure ergernis. Want, zo redeneerde hij, het beeld dat hij in de spiegel had gezien, was het zijne niet; men had hem een dubbeltje uit de zak getroggeld en nog belachelijk gemaakt op de koop toe. Aan deze boer, mijnheer de redac teur, moest ik onwillekeurig denken bij het lezen van het ingezonden stuk in uw blad van 24 Januari j.l., waar in een aanval wordt gedaan op m'n vriend Kees Stet, die weinig anders doet dan de boeren een spiegel voor houden, waarin ze tegen betaling zich zelf kunnen zien. Inzender heeft „merakel" gelachen constateert hij zelf, maar nu hij eenmaal op adem is gekomen wordt hij boos, omdat Kees Stet de boeren door de str. heeft gehaald. Nu mag 't 'm warempel aan mij liggen, maar van dit laatste heb ik bij het optreden van Kees Stet nog nooit of te nimmer iets gemerkt. Hij mag zo tussen neus en lippen door eens een veeg uit de pan geven, wel aan, de boer is geen porceleinen pop, die van het kleinste stootje breekt. Hoe ontelbare malen geven wij niet zelf een smeer aan het adres van onze Grote Piet (voor insiders spel ik de achternaam met de beginletters van Loonbelasting, Inkomstenbelasting Executie, Fiscus, Tantièmebelasting, Invordering, Navordering, Citroen en Knijpen), op onze ambtenaren, onze schoonmoeders, mitsgaders andere creaturen, waarop wij de spanningen van deze tijd eens willen afreageren. En zouden de boeren dan op een on aantastbaar voetstuk staan? Nee, Kees Stet maakt van de boer allerminst een carricatuur, iets, waar aan zo vele collega's van hem, vooral uit de grote steden, zich hebben be zondigd als ze hun slachtoffers een mal figuur lieten slaan in een of an der chique restaurant, in de knoop lieten zitten met de doorspoeling van het closet of van die goedkope, af tandse flauwiteiten meer. Kees Stet brengt z'n onnavolgbare verhalen van de brand in Ierswoud en van het turfschip in de Lawgerois, verhalen van zo'n veertig a vijftig jaar terug, hij brengt ze met tint en verve en met dat tikje overdrijving, hetwelk de humorist zich permitteren mag en dat juist maakt dat men het hele ge val niet al te serieus neemt. En, tja, dan dat zijen petje en die rooie zakdoek. Dat men zich hier niet aan ergere, want die horen er juist bij zorgen voor de nodige kleur en fleur, voor de passende omlijsting van het geheel. Een Rembrandt steekt men niet in een moderne lijst, een Kees Stet niet in een geruit sportcostuum. De Wijdenesser dansgroep treedt op in de oude Westfriese kledij, maar als men een Wijdenesser schone met kap en dek op 'n bromfiets plant, vloekt dat met elkaar. Resumerende meen ik, dat West- Friesland zich met een Kees Stet ge lukkig prijzen mag. Het stemt tot vreugd, dat zijn humor alom ook in eigen gewest' ruime weerklank vindt, want het volk, dat z'n eigen humor niet verstaat, is een arm volk en zo lang de boer nog om zich zelf kan lachen, is hij een gelukkig mens. Daarom wens ik Kees Stet r.og vele volle zalen toe. JAC. BROERÖEN Hoorn, 30 Januari 1951. Zo hebben we dan ook weer eens voor de zoveelste maal kunnen wenen om de smartelijke wrok- en wanhoopsklachten van onze stad genoot, de heei' W. Verstegen. Doch toen ik m'n tranen had afgewist, heb ik mij toch gron dig afgevraagd „wat wil deze man nu eigen lijk?". Want niet alleen dat alles wat hij zegt zo uiterst negatief is (speciaal waar het gaat over „men" en „de mensheid"), het is ook alles zo onnozel. En wanneer de heer Verstegen nu idealist was (iets, waar meisje De Vries uit Egmond aan Zee, in haar simpele stukje over hem, niet aan twijfelt) dan zo*i die onnozelheid helemaal niet hinderlijk behoeven te zijn, doch de heer Verstegen vraagt zich voortdurend af: „Wat koop ik ervoor, wat biedt het mij voor voor deel?" en dat is nu juist iets wat in de regel een echte idealist in zijn „onnozelheid" ver geet te vragen. De heer Verstegen kijkt alleen naar wat een andere hand geeften wat er in zijn hand terecht komt. Dat is de enige baan die 'de ogen van zijn gelaat kunnen volgen; wat daarbuiten omgaat is taboe. Zou deze persoon dan voor spek en bonen een H.B.S. bezoeken? Enfin, misschien helpt het einddiploma Fröbel hem dit leed enigszins dragen. Dit klinkt misschien wel hard en arrogant, doch zo is het volstrekt niet bedoeld. Als mensen bijna kopje onder gaan is het een klein kunstje hen het laatste duwtje te geven, echter met geteem en gezwijmel of alleen maar extentialistische rauwheden en verzuch tingen komen wc er niet. Bovendien geloof ik niet, dat de hoer Verstegen kopje onder gaat. Er zijn mensen van wie men dat wel kan zeg gen, doch de gedachten diergenen zijn van simpeler (niet „onnozeler"!) en tegelijk van on eindig veel diepere aard. Nee, de heer Verstegen kan nog maar één ding doen en dat is op zoek te gaan naar de Waarheid, waarvoor hij zou willen en kunnen loven en sterven, waarvoor hij een stukje van deze hedendaagse wereld zou willen behouden, ja, de Waarheid krachtens welke hij in deze liefdeloze en naar liefde snakkende wereld nog zoiets als een reddende en dienende taak zou kunnen hebben. Daarvoor moet men die handen in z'n zak stoppen en de rubriek van ingezonden stukken voortaan blanco laten. Voor de heer Verstegen is de Waarheid van het Evangelie taboe, doch als dat een rede zou zijn om in de krant te schrijven, dan zouden de dagbladen weliswaar ontstellend uitvoerig worden, doch nog veel saaier dan thans. Doch laat de heer Verstegen niet denken, dat je die Waarheid uit een varkensblaas kunt slaan, al sla je nog zo g'oed en hard. Hij wenst vast heid, goed, maar die zal hij niet vinden in de chaos en de holle lawaaierigheid, die hem juist zijn als drijfzand. Als negentienjarige moet hij langzamerhand op zoek gaan naar een Waarheid, die voor hem dè Waarheid zal blijken te zijn, pas als hij daarin gefaald heeft kan hij fatalistisch wor den, doch stellig niet wanneer hij nog niet be gonnen is te zoeken. Geschiedt dit wel, zoals nu, dan wijst dat op een mengsel van angst (ten dele misschien terecht) en slapheid, waar mee hij zowel zichzelf als anderen zand in de ogen strooit. Juist nu, in deze „rottijd", kun je. tonen wat je waard bent. Vandaag wordt er van de jongeren het uiterste aan inspanning, vooral op lïsychisch gebied, gevergd. Laat de heer Ver stegen proberen of hij deze moeite kan op brengen, en hij zal dat beslist kunnen, mits hij de Waarheid gevonden heeft, die hem de kracht daartoe geven zal, een Waarüeid overi gens waar je niets voor koopt, die je geen materieel voordeel of Erfolg geeft, noch ook gevulde knuisten, doch die je wel handen vol werk zal geven en een bestemming. Nu is het maar de vraag, wat bij de heer Verstegen het zwaarste weegt. Mocht dat het eerste zijn, dan heb ik boter aan de galg gesmeerd en kart ik .alleen de redactie nog maar vriendelijk danken voor de welwillend afgestane plaatsruimte. A. J. BERMAN, Amsterdam, (theol. stud.) Postzegelverzamelaars stichten vereniging Sinds enige tijd voelden de diverse postzegelverzamelaars behoefte aan een vereniging, die hun gezamenlijke belangen zou kunnen behartigen. Tot nu toe werd er wel onderling ge ruild, maar er werd nimmer een spe. ciale bijeenkomst gehouden. Thans is besloten een philatelistische vereniging op te richten. Men stelt zich het gezamenlijk rui- len en uitwisselen van postzegels en nieuwtjes ten doel. Verder is het voor een vereniging eenvoudiger de kosten te bestrijden van plotseling beschik bare koopjes. De vereniging kan in zulke gevallen een voorschot geven of zelf kopen. Besloten werd de contributie vast te stelln op tien cent per week. Voor lopig zal worden getracht op elke eerste Donderdag van de maand te vergaderen. Ongetwijfeld zullen vele philatelis- ten inlichtingen willen hebben. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren H. Hendriks, Zuiderstraat en Nic. P. van Elsland, Voorstraat 122, waar tevens het secretariaat gevstigd is. MARKTBERICHTEN ALKM. EXPORTVEILING, 5 Febr. 1951. BI. Eigenheimers f 10.f 11.—; Witlof f 26.f 49.—; Rode kool f 6.50f 12.50; Savoye kool f 6.f 7.50; Groene kool f 7.20f 19.60; Spruitkool f 0.20—f 0.44; Boerekool f 5.— f 31.50; Andijvie f 0.63f 0.89; Goudreinette I f 0.15f 0.31; Present van Engeland f 0.24; Rode Bieten f 6f 8; Winter peen f 4f 7.20; Waspeen f 8f 13; Uien f 1f 6; Uien Drielingen f Prei f 8—f 22; Knolsoep f 4—f 16; I Soep f 11f 12; Comtesse de Paris f 23—f 26; Winter jan f 39. LANGEDIJKER GHOENTENCENTRAL1 6 Febr. 1951. 14.000 kg uien 3,40—4,90; grove 4.105,10, drielingen 3,304,20, nep 6; 1400 kg bieten A 6,70, B 4; 1200 kg wit lof 1 2528, II 2024; 8.000 kg groene kool 10.50—41,90; 55.000 kg rode kool 6,50—15,90; 51.000 kg gele kool 67,40; 52.000 kg Deen se witte kool 5,506; doorgedraaid werd: 17.000 kg gele kool; 18.000 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 6 Febr. '51. 1000 kg. peen B f 4.peen C 4.20; 14000 kg. uien f 3.50f 4.20; grove uien f 3.70—f 4.40; drielingen f 3.80; 74000 1 kg. rode kool f 6.50f 14.90; 22000 kg. Deense witte kool f 5.50f 5.60; nep w 12.70. WARMENHUIZEN, 6 Febr. 1951. - I 21.200 kg rode kool 6,50—13,80 4800 kg gele kool 67,20; 16.900 kg witte kool 5,6' —6,10; 800 kg uien 3 80. ZWAAG, 3 Februari 1951. „Bangert en Omstreken". Aardappelen 10— 10,70; groene kool 7,2020,50; uien 2,401 —4,10; bieten 28,80; prei 1315; gele I bewaarkool 6,307.70; rode kool 7,20— I 14.30; boerenkool 823; spruitkool 23- 43; witlof 2234; breekpeen 3,905,80; waspeen 19; gare bieten 1517; knolsel derij A 5; Goudreinetten 1735; Pre- sent van Engeland 1453; Cox's Orange Pippin 1980; Glorie van Holland 12— 36; Winterjan 43; St. Remi 37. HEM, 3 Februari 1951. „Zuiderkogge" I Blauwe Eigenheimers 12,70; groene kool 923; uien, middel 24,30,grove 2—4,70; bieten A 7,30, B 4,20; gele be- waarkool 6,80; rode kool 810,50; boe rekool 18; spruitkool 31; Goudreinetten I 1832; Present van Engeland 21—32: Jonathan 2243. Winterjan 2631. MEDEMBLIK, 3 Februari 1951. -I Deense kool 5,505,60; gele kool 6- 6,80; groene kool 77,30; rode kool 10.501 8.50; boerekool 912.70; uien woon 3,304,40, grof 3,60—4, drielingen I 3,50; bieten I rond 66,50, II rond 4,201 4,50, I lang 6 II lang 4. WOGNUM, 5 Febr. 1951. Alpha 11.401 11.60; Uien 4.50; Gele bew. kool 9.10i Rode kool 9.1014.10; 750 kg Spruitkool J 13—34 Peulen (stek) 17—25; 2500 Witlof: A 28—34, B 25—31, C 24—27 en B 4—5.10. OPPERDOES, 3 Febr. 1951. Deen-1 se kool 5,505,60; gele kool 66,40; I groene kool 7; uien, gewoon 44,20. r grof 3,804, drielingen 3,403,50; bi£' I ten, I rond 66,40, II rond 4—4,30, 11 lang 6; peen II 4, III 4,20. OBDAM, 3 Februari 1951. Uien, I 25.000 kg, nep 10,6014, grove 3,10-1 3.20, gewoon 1,503,90; 5.000 kg bieten j A 6,20—6,50, B 4,20—4,30; 2.000 kg g bewaarkool 66,20; 1.400 kg rode kool 6,50—7,50; 150 kg spruitkool 22; 2.0001 kg breekpeen B 4, C 4. CASTRICUM, 5 Februari. Spruiten I a 3661, spruiten b 1318, knolselde' rie 15)4, witlof 1629, soepgroenten 9 cent per bos, boerenkool 20)4, Pre' 15, peen III 5.50—7.20. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordamll, Tel. 3 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdum 20, Tel 2 Directie: J. BIJLSMA en C. KR Hoofdredacteur: A KAPTEIN (Vai „IJ VINDT DIT waarschij dr. W. Drees, minister in huis, toen hij in zijn Ka om zich heen verzameld h; bij de oplossing daarvan t< ken, dat een zeer spoedige de Koningin niet te verv voorbereidende werkzaam vroeger meestal het geval diepingrijpende maatrcgele MINISTER DREES, die v van zijn mede-formate H. van Schaik, vond dat gekomen was om een uitei de stand van zaken te gev op prijs gestelde openhart unicum in de parlementai: nis. De vorming van een ling speelt zich altijd af ten deuren. Daarbij dulc nieuwsgierigheid van j Om gevrijwaard te blijven listieke belangstelling, heb formateurs meermalen h genomen tot het maken v op heel vreemde plaatsei mand zulke belangrijke si ke conferenties vermoedde Van Schaik is altijd de n daan geweest, dat de pers pogingen tot vorming van te maken heeft. Het moet si voor hem een grote zei geweest zijn, midden in d het forum van de krant verschijnen. De finai QP 18 JANUARI heeft president in de Tweede problemen aangeduid. O plaats staat ons land voor van de versterking van De militaire kwestie is dai Kabinet in behandeling. C plaats éist onze passieve lans verschillende ingrijpt gelen. In 1949 ontwikkel lingsbalans zich gunstig; i entegen is zij zich ongunsl wikkelen. De liberalisatie delsverkeer maakte het m grondstoffenvoorraden aar Wij kunnen er uiteraard v zijn, dat onze grondsto (nog ingekocht tegen re zen) is toegenomen, doch situatie maakte hel nodi; inkopen en wel tegen de zonder dat daartegenover in dezelfde mate stond. I betalingsbalans ongunstig Er is niet onmiddellijk stand. Onze deviezenpositi 1950 nog iets beter gewo land is gebleven binnen de V.N.-tn Verliezen zijn I tegen ee De Chinese -roepen voornaamste verdedigingsl teruggeslagen en hebben i gen kilometer teruggetrol nieuwe linie in het gel kilometer beneden de Har den troepen in Midden-i een punt op een afstand dan vijftig km van de graad bereikt. Zij bevinc noordoostelijk van Seoel. De verbondenen vorderi aan het centrale front, n munistische tegenuanvall gevolg hadden afgeweerd, van Hoengsong uit naar De luchtaanvallen aar front waren e zwaarste si ste leger twaalf dagen gei fensief oegon. Generaal Ridgway hee: dat de verliezen toegebi Chinese communisten in van de operaties sinds he het jongste „beperkte" V N., in sommige gevallen nisten tegen een geallieerc Weerberic Verwachting tot Donde aanvankelijk enkele op later overwegend zwaa met enige regen of nat Matige tot krachtige, kust later wellicht ha tussen zuidwest en Vannacht iets mind morgen overdag onge zelfde temperatuur als Donderdag; Zon op 17.39; Maan op 9 38, or

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6