Voorlopig nog geen nieuw kabinet Moskou dringt aan op spoedige vergadering der ministers Chinezen negen km. terug Trein stort van noodbrug Zuivering in de Sowjet-zone VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Woensdag 7 Febr. 1951 148e Jaargang No. 32 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN RKTBERICHTEN Dr Drees kondigt zeer ingrijpende financiële maatregelen aan Grote zorgen om de betalingsbalans Storm en lawines in Italië en Oostenrijk AMERIKAANSE TROEPEN IN DUITSLAND METEOOR VERONGELUKT Paniek in versplinterde treinwagons Gaaf Clementis naar maarschalk Tito? Toegevendheid over de samenstelling van de agenda der conferentie „De toestand wordt onduldbaar" Meisje verbrand Haarlemse inspecteur voor de Hoge Raad Zestien zeelui vochten om enige vrouwen BUREAU: ADMINISTRATIE 1 Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. legelverzameiaars hfen vereniging ge tijd voelden de diverse zamelaars behoefte aan ing, die hun gezamenlijke u kunnen behartigen. werd er wel onderling ge er werd nimmer een spe- komst gehouden, besloten een philatelistische op te richten. zich het gezamenlijk rui- /isselen van postzegels en »n doel. Verder is het voor [ing eenvoudiger de kosten n van plotseling beschik- :s. De vereniging kan in len een voorschot geven of werd de contributie vast te ien cent per week. Voor borden getracht op elke derdag van de maand te leid zullen vele philatelis- ngen willen hebben. Het estuur bestaat uit de heren s, Zuiderstraat en Nic. P. d, Voorstraat 122, waar secretariaat gevstigd is. EXPORTVEILING, 5 Febr. igenheimers f 10.f 11.—; 6.f 49.Rode kool ,50; Savoye kool f 6.f 7.50; .1 f 7.20—f 19.60; Spruitkool 14; Boerekool f 5.f 31.50; 0.63f 0.89; Goudreinette i.31; Present van Engeland Ie Bieten f 6f 8; Winter- ■f 7.20; Waspeen f 8f 13; f 6; Uien Drielingen f 2; f 22; Knolsoep f 4f 16; f 12; Comtesse de Paris Winterjan f 39. JKER GROENTENCENTRAL1 14.000 kg uien 3,40—4,90: 5,10, drielingen 3,30—4,20, nep lieten A 6,70, B 4; 1200 kg wit- II 20—24; 8.000 kg groene kool 55.000 kg rode kool 6,5015,90; Ie kool 6—7,40; 52.000 kg Deen- ol 5,506; doorgedraaid werd: ;le kool; 18.000 kg witte kool. MARKTBOND, 6 Febr. '51. een B f 4.peen C 4.20; ien f 3.50f 4.20; grove uien .40; drielingen f 3.80; 74000 ooi 1' 6.50—f 14.90; 22000 kg. tte kool f 5.50f 5.60; nep HUIZEN, 6 Febr, 1951. ode kool 6,50—13,80; 4800 kg —7,20; 16.900 kg wi'te kool 5,60 kg uien 3 80. 3 Februari 1951. „Bangert iken". Aardappelen 10— ie kool 7,20—20,50; uien 2,40 ;en 2—8,80; prei 13—15; gele L 6.30—7.70; rode kool 7,20— enkooi 823; spruitkool 23— 2234; breekpeen 3,905,80; i; gare bieten 1517; knolsel- Goudreinetten 1735; Pre- ngeland 1453; Cox's Orange -80; Glorie van Holland 12— jan 43; St. Remi 37. Februari 1951. „Zuiderkogge" Eigenheimers 12,70; groene uien, middel 24,30. 'grove ;ten A 7,30, B 4,20; gele be- 1,80; rode kool 810,50; boe- spruitkool 31; Goudreinetten -esent van Engeland 2132; :243. Winterjan 2631. BLIK, 3 Februari 1951. - ioI 5,505,60; gele kool 6— e kool 77,30; rode kool 10,50 erekool 912.70; uien ge- -4,40, grof 3,60—4, drielingen I rond 66,50, II rond 4,20 ing 6 II lang 4. 'M, 5 Febr. 1951. Alpha 11.40 en 4.50; Gele bew. kool 9.10; 9.10—14.10; 750 kg Spruitkool uien (stek) 17—25; 2500 kg 28—34, B 25—31, C 24—27 en >OES, 3 Febr. 1951. Deen- 1,50—5,60; gele kool 6—6.40; ol 7; uien, gewoon 44,20, -4, drielingen 3,403,50; bie- id 6—6,40, II rond 4—4.30, I en II 4, III 4,20. 3 Februari 1951. Uien, nep 10,6014. grove 3,10— on 1,50—3,90; 5.000 kg bieten iO, B 4,20—4,30; 2.000 kg gele li 6—6,20; 1.400 kg rode kool 150 kg spruitkool 22; 2.000 een B 4, C 4. CUM, 5 Februari. Spruiten spruiten b 1318, knolselde- witlof 16—29, soepgroenten bos, boerenkool 20 y,< pre' II 5.50—7.20. (Van onze parlementaire redacteur) „ÏI VINDT DIT waarschijnlijk een rare kabinetsformatie", zo viel de formateur dr. W. Drees, minister-president in de demissionnaire regering, met de deur in huis, toen hij in zijn Kabinet op Plein 1813 een aantal persvertegenwoordigers om zich heen verzameld had om met hen over de crisis en over de moeilijkheden bij de oplossing daarvan te spreken. Uit de mededelingen van dr. Drees is geble ken, dat een zeer spoedige aanbieding van de lijst van nieuwe ministers aan H.M. de Koningin niet te verwachten is. De formateurs zitten nog midden in de voorbereidende werkzaamheden, die dit keer meer hoofdbrekens kosten dan vroeger meestal het geval was, doordat het nieuwe kabinet met een reeks van diepingrijpende maatregelen zal moeten komen. de Marshallhulp ons veroorloofde. Wij (MINISTER DREES, die vergezeld was van zijn mede-formateur, mr. J. R. H van Schaik, vond dat nu de tijd gekomen was om een uiteenzetting van de stand van zaken te geven. Deze zeer op prijs gestelde openhartigheid is een unicum in de parlementaire geschiede nis. De vorming van een nieuwe rege ling speelt zich altijd af achter geslo ten deuren. Daarbij duldt men geen nieuwsgierigheid van pottenkijkers. Om gevrijwaard te blijven van journa listieke belangstelling, hebben vroegere formateurs meermalen hun toevlucht genomen tot het maken van afspraken op heel vreemde plaatsen, waar nie mand zulke belangrijke staatsrechtelij ke conferenties vermoedde. Vooral mr. Van Schaik is altijd de meriing toege daan geweest, dat de pers niets met de pogingen tot vorming van een Kabinet te maken heeft. Het moet daarom voor al voor hem een grote zelfoverwinning geweest zijn, midden in de crisis voor het forum van de krantenmensen te verschijnen. De financiële zorgen. QP 18 JANUARI heeft de minister president in de Tweede Kamer deze p'-oblemen aangeduid. Op de eerste piaats staat ons land voor de noodzaak van de versterking van zijn defensie. De militaire kwestie is dan ook bij het Kabinet in behandeling. Op de tweede plaats eist onze passieve betalingsba lans verschillende ingrijpende maatre gelen. In 1949 ontwikkelde de beta lingsbalans zich gunstig; in 1950 daar entegen is zij zich ongunstig gaan ont wikkelen. De liberalisatie van het han delsverkeer maakte het mogelijk grote grondstoffenvoorraden aan te leggen. Wij kunnen er uiteraard verheugd over zijn, dat onze grondstoffenvoorraad. (nog ingekocht tegen redelijke prij zen) is toegenomen, doch de wereld situatie maakte het nodig te blijven inkopen en wel tegen de hoge prijzen, zonder dat daartegenover een uitvoer in dezelfde mate stond. Dat heeft de betalingsbalans ongunstig beïnvloed. Er is niet onmiddellijk een noodtoe stand. Onze deviezenpositie is zelfs in 1950 nog iets beter geworden. Neder land is gebleven binnen de grenzen, die zijn dus nog niet vastgelopen, maar wel is de staatshuishouding veel moei lijker geworden. Bij de oplossing van de Kabinetscri sis moet rekening gehouden worden met de militaire inspanning, met de wijze van dekking van het tekort op de Staatsbegroting en met de wijze van dekking van de betalingsbalans. Over wogen dient dus te worden, hoe de blij vend moeilijke positie het hoofd gebo den kan worden. Reeds het demissionnaire kabinet heeft in dit opzicht niet stil gezeten. De Raad voor Economische Aangelegen heden. gevormd uit de ministerraad heeft een commissie van hoofdambte naren benoemd (de Centrale Economi sche Commis-'e), waaraan op 5 Decem ber van het vorige jaar opdracht werd gegeven over al dc bovengenoemde kwesties een rapport samen te stellen. Deze commissie heeft zich bewonde renswaardig vlug van haar taak ge kweten, zodat de R.E.A. de eerste be spreking over dl' rapport op 25 Januari kon beleggen. (Zie vervolg pag. 3) Italië is de afgelopen 48 uur geteis terd door sneeuw, regen en storm. Bij Florence stortte een brug over een ri vier in; twee personen kwamen om het leven. In de provincie Ferrara werden 13.000 acres bouwland overstroomd. Honderden boerengezinnen moesten zich in veiligheid stellen. Er waren geen ilachtoffers. Lawines hebben wegen nabij de Oostenrijkse grens en aan de Oostelijke oever van het Gardameer versperd. Het verkeer over de Italiaans ■Frans grens is verstoord. Ten noorden WILD WEST IN ETTEN Op de markt in Etten werden Maan dagavond ongeveer 30 schoten gelost, toen de 20-jarige arrestant A. B. uit Etten er van door ging. Twee wacht meesters van de Rijkspolitie die hem opbrachten hadden aanvankelijk het nakijken. Een der wachtmeesters loste enige waarschuwingsschoten. Een ko gel ketste ongelukkigerwijze af op het wegdek en trof een voorbijganger, ze kere J .P. uit Etten. in het linkerdij- been. De verwonding is niet van ern stige aard. De arrestant, dip zich aan diefstal met braak had schuldig gemaakt, was in middels in een nabijgelegen weiland gevlucht, waar de achtervolging werd voortgezet. Een der politiemannen trof de vluchteling, na ook enige waarschu wingsschoten te hebben gelost, in het lin-keronderbeen. Na een korte behan deling in het ziekenhuis kon B. naar de cel worden gebracht. De eerste omvangrijke versterking van het Amerikaanse leger in Duitsland is aangekomen, zo verneemt Reuter uit legerkringen. Het is een duizend man sterk bataljon luchtdoelartillerie. Deze week wordt nog een bataljon verwacht, vermoedelijk ook luchtdoelartillerie. V. N. - troepen belegeren Seoel Verliezen zijn honderd tegen een De Chinese .roepen zijn van hun voornaamste verdedigingslinie b(j Seoel teruggeslagen en hebben zich ruina ne- gen kilometer teruggetrokken op een nieuwe linie in het gebergte, negen kilometer beneden de Han. De verbon den troepen in Midden-Korea hebben een punt op een afstand van minder dan vijftig km van de 38ste breedte graad bereikt. Zij bevinden zich daar noordoostelijk van Seoel. De verbondenen vorderden langzaam aan het centrale front, nadat zij com munistische tegenaanvallen met goed gevolg hadden afgeweerd. Zij drongen van Hoengsong uit naar het noorden De luchtaanvallen aan het centrale front waren e zwaarste sinds het acht ste leger twaalf dagen geleden zijn of fensief oegon. Generaal Ridgway heeft verklaard, dat de verliezen toegebracht aan de Chinese communisten in het verloop van de operaties sinds het begin van het jongste „bepei'kte" offensief der V.N., in sommige gevallen 100 commu nisten tegen een geallieerde militair be- Weerberichi Verwachting tot Donderdagavond aanvankelijk enkele opklaringen, later overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw Matige tot krachtige, langs d^ kust later wellicht harde wind tussen zuidwest en zuidoost Vannacht iets minder koud morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag Donderdag: Zon op 8.10. onder 17.39; Maan op 938, onder 20.38. droegen. De guerrilla-activiteit is de laatste maanden aanmerkelijk minder geworden. Het opperbevel der V.N. heeft de situatie thans beter in de hand dan ooit tevoren. van Domodossola, in de vallei van Formazzo, ligt de sneeuw elf meter hoog. Van een boerengezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, wer den de ouders en een der kinderen ge dood, toen een grote rots. die door het regenwater was losgewoeld, langs een berghelling omlaag stortte en de boer derij verpletterde. Ook lawines in Oostenrijk. Ongeveer 10.000 personen zijn door een lawine in West-Karinthie van de buitenwereld afgesloten. Daken van huizen zijn onder het gewicht van bijna een meter dikke sneeuwlaag ingestort. Ook het dorpje Bleiberg bij Villach is door een meer dan 300 meter brede lawine geïsoleerd. De provincie Karin- thie is van Salzburg afgesneden en de poorlijn op het hoogste punt tussen Mallnitz en Penk geblokkeerd. De Prinses van Rethy heefi een dochter De 34-jarige Prinses van Réthy, de echtgenote van koning Leopold van Belgie, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag het leven geschonken aan een dochter, die de namen Marie- Christine, Daphne, Astrid, Elizabeth Leopoldine zal dragen. Dit is het tweede kind uit het twee de huwelijk van Koning Leopold, dat in September 1941 gesloten werd. Het eerste kind, prins Alexander, werd op 18 Juli 1942 geboren. Luitenant omgekomen Op het vliegveld Leeuwarden is gis termiddag omstreeks half vier een Meteoor-straalvliegtuig- in de landing verongelukt. Het toestel is in de bocht vóór de z.g. „final approach" afgegleden en naar beneden gestort. De bestuurder de tweede luitenant van het 325 squa dron, J. van Leeuwen uit Delft, werd gedood. Het toestel werd vernield. Reeds 61 doden en 380 gewonden in New Jersey Een overvolle trein is tussen New York en het kruispunt Bayhead bij Wood- bridge (New Jersey), vijftig k.m. ten zuidwesten van New York in volle vaart van een noodbrug gestort. Volgens de tot nog toe beschikbare gegevens zijn min stens 61 personen om het leven gekomen en 380 gewond. De trein was bijzonder vol, omdat talrijke passagiers meereden, die anders van een andere lijn gebruik maken, waar thans gestaakt wordt. De trein stortte naar beneden op straat doordat een hulpdijk, die was op geworpen in afwachting van een nieuw viaduct, het begaf. Er brak een paniek uit in de versplinterde wagons. De voorste wagon trok in u-vorm krom. De reddingsploegen moesten ladders tegen de modderige dijkhelling zetten om de ingesloten passagiers stuk voor stuk levend of dood te voorschijn te halen. Sommige lijken waren onder de geweldige last van het scherpe, verbo gen metaal onherkenbaar verminkt. Het ongeval trok duizenden nieuwsgierigen, die het reddingswerk bemoeilijkten. Vladimir Pekelsky, leider van het Tsjechische comité in West-Duitsland, heeft verklaard, dat hij niet weet waar Clementis zich bevindt en dat hij niet met hem in verbinding staat. Vrienden van Clementis hebben te Weenen verklaard, dat hij per vliegtuig uit Presburg naai' West-Duitsland is vertrokken. Volgens hen had Clementis al eerder te kennen gegeven, dat hij als overtuigd communist nooit asyl in een der Westelijke landen zou vragen. Wel zou Clementis in geval van nood con tact met Tito willen zoeken. In Tsjechi sche kringen te Wenen gelooft men, dat de Amerikaanse autoriteiten in West-Duitsland Clementis' aankomst aldaar niet willen toegeven om hem in de gelegenheid te stellen zijn reis naar Joegoslavië te vervolgen. DE SOWJET-NOTA AAN DE WESTELIJKEN JJE SOWJET-UNIE HEEFT in haar antwoord op de jongste Amerikaanse, Britse en Franse nota's over de voorbereiding van-een conferentie der Grote Vier aangedrongen op een spoedige bijeenkomst van de raad van de ministers van buitenlandse zaken. In de nota wordt de mogelijkheid toegegeven, dat andere kwesties naast de herbewapening van Duitsland worden besproken. ontwapend wordt, maar integendeel maatregelen in practijk worden ge bracht, die betrekking hebben op het herstel van een staand Duits leger en van de oorlogsindustrie in West-Duits land, alsmede talrijke andere maatre gelen die gericht zijn op de haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog. JN DE NOTA wordt gezegd, dat de Sowjet-regering van mening is, dat er geen reden is om het bijeenroepen van de raad van ministers van buiten landse zaken nog langer uit te stellen. „Er is een dergelijke toestand ge schapen, dat. terwijl de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken om de een of andere reden voortdurend wordt uitgesteld, niet al leen het feit er is, dat Duitsland niet ..De Sowjet-regering kan niet nala ten de aandacht te vestigen op het on duldbare karakter van dc aldus ge schapen toestand". „De Sowjet-regering acht de bestu dering in de loop van de zitting van de raad van ministers van buitenlandse Qnverbeterlijke optimist die hij nu eenmaal is, weet Theodoor zelfs aan de herbewapening wel eens een komische kant te ontdekken: Gene raal Lucero, Argentijns minister jran oorlog, heeft verordineerd dat alle ca- valarie-regimenten onmiddellijk met scherpe bamboe-lansen uitgerust moeten worden. Franse autoritei ten maakten het nog mooier: In de „Journal Officiel" werd dezer dagen officieel bekend gemaakt dat de in woners van Adelie-land vrijgesteld werden van dienstplicht. Adelie-land is een deel van het Zuidpoolgebied, de enige inwoners zijn pinguins. De mooiste oekase van vandaag is echter afkomstig van een Californisehe boer die per advertentie mededeelde: „Ab soluut geen doopplechtigheden meer in de vijver op mijn weiland. De laat ste weken hebben Christenen twee maal het hek laten open staan. V-oor en aleer ik nog een hele nacht mijn vee weer naar huis moet drijven, kun nen alle zondaren naar de hel lopen" Nee. dan staat er in het Italiaanse Settale een heel wat prettiger doop feest op het programma; Daar wer den de drie gebroeders Di Julio vrij wel tegelijk vader toen hunne respec tievelijke eega's binnen enkele uren elk een zoon ter wereld brachten. Cj De inwoners van Settale mogen dan hierdoor in de overtuiging gesterkt zijn dat alle goede dingen uit drie bestaan, in Detroit staat men daar sceptisch tegenover: Drie veront- Koal B.eAtdk li—lil waardigde vrouwen dienden daar een klacht in wegens moedwillige verla ting. Elk van hen getuigde voor de rechter dat haar echtgenoot er met een s zekere mevrouw Lorraine Bran don vandoor was. Alida vindt dat die mevrouw beter Lorelei Brandon kon heten. j7n omdat zulke dingen, zij het dan niet in triplo, per slotvan reke ning dagelijks gebeuren, heeft de veertigjarige Braziliaanse Senora Ju- "SvSi®.'1 Als Tito nu maar een beetje clement is anita Pedos haar zes-en-zeventig-ja rige papa een proces aangedaan ten einde hem te dwingen haar exem plaar van „Lady Chatterley's Lover" weer terug te geven. „Me dunkt dat ik op mijn leeftijd „het leven" toch wel mag leren kennen", sprak ze tot de kadi. Jaqueline Auriol, schoon dochter van Frankrijks president, Is na een onzachte aanraking met dat leven iets minder voortvarend gewor den: Twintig geiaatsoperaties waren er nodig om haar gelaat, dat bij een vliegtuigongeluk deerlijk gehavend werd, weer tot een charmant uiterlijk te restaureren. „Ik neem nu vliegles in een helicopter, dat past een dame beter", vertelde ze aan eeti collega van Theodoor. Die zwaan in Glas gow kan anders ook best een paar vlieglessen gebruiken: die vloog par does tegen de tramleiding en bleef be wusteloos op de rails liggen. Liep overigens goed af, want nadat een (brave) Schotse conducteur haar ln het water had gegooid, zwom zij sta tig weg. Een Zuidafrikaanse huis vrouw uit Harrismith bereikte met gooien precies het omgekeeerde, want nadat ze 's avonds een onhandelbare fles met kersen op brandewijn uit het venster had gesmeten, ontwaarde ze de vólgende morgen zeven beweging loze kalkoenen op het erf. Een nader onderzoek wees uit dat dit geen ge val was van „zeven in één klap"; de kalkoenen waren levend, doch lave loos. zaken van andere kwesties buiten die van de ontwapening van Duitsland mogelijk". „Groeiende onrust" „T"\E MAATREGELEN, genomen door Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn duidelijk gericht op een vergroting van de bewapening in Europa en in de V.S., zo geweldig, dal zij een groeiende onrust onder de volkeren, die pas on der de ontreddering en de ellende van de tweede wereldoorlog hebben gele den, zal uitlokken", aldus zegt de nota. „Het voornemen, dat bestaat, om de weer in het leven geroepen Duitse strijdkrachten als een gedwee instru ment van een vastbesloten groep mo gendheden te gebruiker., is op drijf zand gebouwd, daar, onder de dekman tel van een revanche-regering van het Adenauer-Schumacher type, de man nen, die dagelijks hun invloed verster ken, militairisten zijn van Hitler's ge volg, verbitterd door de mislukkingen en vastbesloten om de nieuwe toe stand zelf te gebruiken voor hun eigen sggressieve en imperialistische doel einden". „Indien de huidige toestand van haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog voortduurt, zal de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken zich natuurlijk geplaatst zien voor voldongen feiten. Het is mogelijk, dat deze politiek van voldongen feiten overeenkomt met het verlangen van sommige aggressievc kringen, maar de Sowjet-regering kan niet nalaten dc aandacht te vestigen op het onduldbare karakter van de aldus geschapen toe stand", aldus de Sowjet-nota. „Nog onduidelijk" De eerste reactie van verantwoorde lijke functionarissen te Washington op de nieuwe Sowjet-nota was, dat men van mening was, dat zij nog enigszins onduidelijk was en er verdere nota's zouden moeten worden uitgewisseld. Carnavalspak vatte vlam Maandagmiddag trok door Obbicht, ten Westen van Sittard gelegen, een carnavalsstoet. Een van de deelneem sters, de 21-jarige M. Dommers, die Tom Poes voorstelde en een dik wol len costuum droeg, raakte in brand, doordat een der omstanders een luci fer aanstak. De losse pluizige stof, waarvan haar pakje was gemaakt, vatte geweldig snel vlam en voordat de omstanders hadden kunnen ingrij pen stond het meisje in brand. Zij liep zeer ernstige brandwonden op en werd overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Gistermorgen is zij aan haar verwondingen overleden. DE VELSER AFFAIRE De zaak tegen de Haarlemse inspec teur van Politie G. van S„ die belast is geweest met het onderzoek in de zo genaamde „Velser-affaire" werd gister morgen voor de Hoge Raad te Den Haag in cassatie behandeld. De inspec teur was ervan beschuldigd zijn zwijg plicht betreffende het onderzoek te hebben geschonden door mededelingen aan een van zijn „tipgevers" te doen. De Haarlemse rechtbank sprak hem vrij, doch het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot een maand, op het door de Haarlemse officier van Jus titie ingestelde Hoger Beroep. Van S.' raadsman mr. A. J. M. van. Dal "it Den Haag,lichtte een drietal cassatiemiddelen. De verdediger voerde onder meer aan, dat verdachte bepaalde mededelingen heeft gedaan in het belang van het onderzoek. Hij betoogde verder, dat het Hof ner gens de plicht stelt, dat de bekendge- worden gegevens geheim hadden moe ten blijven. De omvang van de zwijg plicht moest volgens hem afgeleid worden uil de aard en de eisen van het beroep. Het Hof concludeerde ten on rechte tot een zwijgplicht, aldus de ver dediger, die verder zei. dat het slechts te betreuren is, dat de requirant in zijn vertrouwen is beschaamd. Ten slotte zei hij, dat de motivering van de straf maat onvoldoende is geweest. Op 20 Februari zal de procureur-generaal con cluderen. De strijd bleet onbeslist Gisternacht kregen opvarenden van het Panamese schip „Lavilla" en van het Engelse s.s. „Hurworth" in een ca fé aan de Hijschedijk te Rotterdam ruzie over enige vrouwen. Gezamen lijk trokken de zeevaarders, zestien man sterk, naar buiten, sloopten daar een houten hek en gebruikten de spij len als knots. Het gevecht eindige on beslist, want van beide partijen moest er een in het havenziekenhuis ter ver pleging worden opgenomen. Een 21- jarige Zweed liep een schedelbasis- fractuur op en een 22-jarige Engels man een hersenschudding. Van de an dere vechtenden waren er enigen min of meer ernstig gewond, maar zij kon den na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar boord terugkeren. Kalverdrieling te Twisk Bij de veehouder W. Metselaar te Twisk is Zaterdag een koe moeder geworden van een kerngezonde drieling, twee zoons en een doch ter. Sabotage met valuta? Onverwachts is een controle bevolen voor de leden van dc Christelijk- Democratische Unie in de Sowjetrussi sche zone van Duitsland met gelijk tijdige wijziging van dc inrichting der partij-administratie, naar het model van de bij de Socialistische Eenheids partij uitgevoerde zuivering. Volgens de „Neue Zeitung' zal ook het personeel en alle medewerkers van de onder Sowjetrussische controle staande pers en radio en het voorlich tingsbureau van de Sowjetzone op hun „politieke betrouwbaarheid" getest worden. Het vermoeden aou namelijk bestaan, dat de Westerse pers uit deze kringen vertrouwelijke inlichtingen ontvangt. Valuta-sabotage? Volgens het bestuur van de Oostber- lijnse Volkspartij is de veiligheidsdienst van de Sowjetzone een „grote sabotage actie tegen de Oostduitse valuta" op het spoor gekomen. De actie zou over de gehele Sowjetzone op effectieve en uniforme wijze georganiseerd zijn. In verband hiermede, aldus de medede ling, zijn in Thüringen reeds verschei dene personen gearresteerd, die ge poogd hadden uit de circulatie genomen bankbiljetten wederom in omloop te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1