i cJL Vijf jaar pleegde hij malversaties ware! R 12 A. den Doolaard vandaag 50 jaar IIENT 65 tie 350 R - HEILOO ïde ide roen Jenever Loon-administrateur verduisterde t 35.000.— Twee jaar gevangenisstraf geëist Controle onvoldoende Voorlopig geen nieuw kabinet Eenzame figuren op de Vliehorst Twee mannen slopen walviskadaver „Turk" nog in Belgie? Amerikanen willen geen neutraal Duitsland Twee doden in Brabant Bij Griep en Kou helpt DAM PO trouw Cultuurterreur Zes weken voor wrede hoofdinspecteur Schiphol krijgt radar voor landingen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 NESCHERMLINNEN :m breed, per 325 OSKARPEXTEN it dess., 4800 00 IBLEMENT if eitje ««V. zorgen en öfie van U af, wan- opsteekt. Wat Die eerste trek- Rijpe tabakken, ingevoegd, door g verwerkt. Een >ede smaak, die ren een gedach- iU niet inhaleert, Niets smaakt zó 5 een sigaar sigaar is al truer oemd over de héle Her fijnste! U hek de hand -wit het E ARTIKELEN IN PRIJS, delrjke prijs, o.a.: EETSERVIEZEN. IK, LEN, J. METZ maar - Tel. 3254 ERVIESGOED ;n Banketbakkerij kerij en de wijk r liter 4.65 nneker 4 90 p It Co. 5 25 p. H 2453 - Alkmaar (Van onze speciale verslaggever) |N 1946 was Pieter S. begonnen zijn werkgever, De G. te Akersloot, met kleine bedragen te benadelen. Allengs werden die bedragen groter en toen S. zich in. 1950 in zijn eigen malversaties verstrikte en zich ten einde raad zelf bij het politiebureau in Alkmaar ging melden, waren die kleine bedragen aangegroeid tot een respectabel bedrag. Ruim vijf-en-dertig-duizend gulden had hij in zijn betrekking als loon-administrateur kunnen verduisteren. De officier van Justitie bij de Meervoudige Kamer te Alkmaar had het omgerekend en vertelde gister morgen tijdens de zitting van de rechtbank, dat het neerkwam op een bedrag van honderd-vijftig gulden per week. De officier meende, dat bjj de bepaling van de strafmaat met de grootte van het bedrag, de lange termijn waarin S. zijn handelingen had gepleegd vijf jaar en het misbruik van vertrouwen ernstig rekening moest worden gehouden. Twee jaar gevangenisstraf eiste mr. J. C. V. Meischke aan het einde van zijn requisitoir, waarin hij woorden van lof sprak tot de opperwachtmeester De Waard, die van cent tot cent het bedrag had vast gesteld waarvoor de firma De G. was benadeeld. niet afdroeg en nam ten slotte ver schillende bedragen uit de kas weg. JN 1946 was de firma De G. te Aker sloot opruimingswerkzaamheden voor de provincie begonnen. Tot het talrijke personeel, dat hiervoor in dienst werd genomen, behoorde ook de verdachte S. Bij de aanvang van de rechtszitting informeerde de president mr. A. D. van Regteren Altena of S. zijn malversa ties wilde toegeven en wanneer hij hiermede was begonnen. Zonder om wegen bekende verdachte dat hij reeds enkele maanden na zijn in dienst tx-edén met het verduisteren van kleinere be dragen was begonnen. Later maakte hij valse rekeningen, diende verkeerde loonlijsten in, incasseerde geld dat hij (Vervolg van pagina 1). CEN DAG tevoren brak echter de ka binetscrisis uitOndanks dat is de behandeling van de om een oplos sing vragen problemen voortgezet. Het demissionnaire Kabinet ging er name lijk van uit, dat men zoals dr. Drees het uitdrukte de zaken zo netjes mogelijk aan de opvolgers moest over geven. Men achtte de besprekingen over het rapport ook nuttig, omdat men dan precies zou weten, waar de me ningsverschillen liggen en waarop zij berusten. Al deze kwesties zijn thans bij de kabinetscrisis betrokken. Er moet in globale vorm een program gereed zijn en daarover moet enige klaarheid be staan, alvorens dr. Drees en mr. Van Schaik zich „dieper in de formatie ste ken". Zij zijn er inmiddels van over tuigd, dat het wei'k, dat zij en de R.E.A. verrichten, voor het land van groot be lang is. Daarnaast zijn uiteraard ook politie ke besprekingen gevoerd, maar de fi nanciële economische en militaire on derhandelingen blijven een voorname plaats innemen. Zo hebben de formateurs Dinsdag morgen een onderhoud gehad met mi nister v. d. Brink over de betalingsba lans. Dinsdagmiddag ontvingen zij mr. Stikker en 's avonds mr. Burger en pi-of. Romme. Vandaag zullen zij weer anderen ontmoeten. Dr. Drees deelde desgevraagd mee. dat de aanwijzing van twee formateurs voortvloeit uit het feit, dat mr. Van Schaik formateur was in 1948 en hij zelf minister-president is en dat zij beiden represententen zijn van de twee grootste partijen, hetgeen dr stabiliteit van de regering kan bevorderen. De tekst van de opdracht houdt niet in aldus dr. Drees dat een kabinri op zo breed mogelijke basis gevormd moet worden, maar wel dat het nieuwe kabinet op een parlementaire meerder heid moet kunnen rekenen. Naar een kabinet op brede basis wordt wel ge streefd. Tijdens hun formatiepogingen hebben de heren Drees en Van Schaik voort durend contact met mr. Stikker gehad en van de resultaten van diens onder zoek maken zij gebruik. Omtrent het raadplegen van mr. Oud is geen besluft genomen. Het verhoor „Hoe groot was uw inkomen?", vroeg de president. „Ik begon te werken voor f 38.Na enkele weken kreeg ik opslag en het laatste jaar verdiende ik bruto f 80. per week". „Heeft u een gezin?" „Jawel Edelachtbare, ik ben ge trouwd en heb twee kinderen". „Hoe is u tot die verduistering geko men?" „Het is mij achteraf onbegrijpelijk, dat ik het heb kunnen doen. Toen ik enige tijd geleden het totaal bedrag hoorde, ben ik er van geschi-okkeu. Het was ten slotte een bevrijding voor mij dat alles maar is uitgekomen" „Waar is al dat geld gebleven?" „Dat kan ik niet precies zeggen. Ik heb verschillende uitgaven gedaan voor de firma. Er zijn hogei'e lonen betaald dan de provincie wilde vergoe den en ik had een wagen gehuurd voor een aanzienlijk hoger bedrag, dan ik aan mijn werkgever vertelde. Aan mijn vrouw betaalde ik meer huishoudgeld dan ik haar van mijn salaris kon be talen". „Is het niet zo dat u veel geld voor u zelf uitgaf?" ,Neen Edelachtbare. Ik was iedere avond thuis en voor mijzelf heb ik nooit geld over de balk gegooid" Controle onvoldoende J^A dit verhoor verscheen opperwacht meester De Waard voor het getuigen- hekje. Op een vraag van de president of de controle op het gevoerde beheer wel voldoende was geweest, antwoord de deze politieman: „De controle was onvoldoende Een accountantsonderzoek zou zonder twijfel veel eerder tot de ontdekking van deze malvei-saties heb ben geleid". De „opper" vertelde ver volgens dat hem nimmer was gebléken dat verdachte buitensporige uitgaven Zweeds geleerde beweert dat Atlantis heeft bestaan Een Zweeds geleerde, dr. René Ma laise, directeur van het Zweedse mu seum van natuurlijke historie beweert, te kunnen bewijzen, dat het mythische continent Atlantis, werkelijk heeft be staan, voor het omstreeks 2000 jaar vóór Christus in de zee zou zijn ver dwenen. Zijn argumenten zijn geba seerd op een geologisch onderzoek van het Amerikaanse continent en van an dere streken. Volgens dr. Malaise maakten stro mingen in de Atlantische Oceaan het in die tijd de bewoners van Atlantis mogelijk om op primitieve vlotten naar Amerika en West-Europa te varen. Door tegengestelde stromingen konden zij hun woonplaatsen weer bereiken De oude culturen van Amerika, de Folsom, Yuma en Mayacultuur zijn volgens deze zegsman afkomstig van Atlantis. had gedaan. Wel dx-onk hij iedere dag na zijn wex-k enige borrels en rookte steeds dure sigaretten. „Ik heb zelf niet meer dan zes jaar lagere school gehad en was dus met in staat om S. volkomen te controleren" merkte de benadeelde werkgever op. „Ik heb een hoofdboekhouder die goed bjj de tijd is, maar waarschijnlijk was S. iets handiger". Aan het einde van deze getuigen verhoren zei de president, dat ver dachte in 1938 door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. Het pleidooi ^ADAT de officier twee jaar gevan genisstraf met aftrek had geëist, kreeg de verdediger mr. A. W. L. Bon dam het woord. Verdediger ging niet in op de mogelijke juridische aspecten van de zaak. Hij vond het- niet be langrijk of kwam vast te staan of ver dachte nu duizend dan wel twintig duizend gulden had verduisterd. Mr. Bondam wees slechts op de persoon van verdachte, die door zijn werk zaamheden in de oorlog^ bij het aan vaarden van zijn betrekking in 1946 het verschil tussen mijn en dijn niet scherp genoeg zag. Langzamerhand is hij afgegleden en eenmaal op het hel lende vlak, heeft hij niet de kracht kunnen vinden om zich te herstellen, aldus de vex-dedlger. Ten slotte ver zocht mr. Bondam een reclasserings- rapport over verdachte te laten uit brengen. De president bepaalde, dat de rechtbank over veertien dagen uit spraak zou doen en intussen zou over wegen of het noodzakelijk zou zijn een dergelijk rapport te laten uit brengen. Dit enorme stuk metaal vertoont met zijn bijzondere vormen en uit steeksels veel gelijkenis met een „Vliegende Schotel", zoals de men selijke fantasie zich die heeft voorgesteld. Uiterlijk lijkt het ook op een van die wonderlijk gevorm de wezens, die op grote diepte in de oceaan leven. In werkelijkheid is het een meer dan 13 ton zwaar, 3 meter lang blad voor een kraan, die de watertoevoer moet regelen naar een grote scheprad-generator van een hydro-electrische kracht centrale in Zuid-Californie. Het blad, bestaande uit gietstaal met een bronzen rand. werd vervaar digd door de Westinghouse Electri- citeitswerken te Sunnyvale in Californie. Koude onderneming ten bate van Texels museum (Van onze speciale verslaggever) J)°OR de schuinstaande ramen van de vuurtoren in de Noordwesthoek van Texel blikt men over de talloze ondiepten van de Eierlandse gronden, zeemansgraf per excellence. Bij ebstand van de altijd luimige zee ziet men vele zandplaten droog vallen. Tientallen robben beschouwen die wijde zand vlakten als hun onbedreigde speel- en rustplaats en de robbenjagers hébben maar weinig gelegenheid gehad het laatste seizoen die rust te verstoren. Ongetwijfeld de grootste zandplaat is de Vliehorst. Deze zit aan Vlieland vast, en is vanaf het tweede eiland van de onvolprezen Waddeneilanden reeks dus gemakkelijk te bereiken. Er staat een reddingspost-op-palen op, waai'in een telefoon is aangebracht en een voorraadje leeftocht. Het is zo mo gelijk een vluchtoord voor drenkelin gen, gelijk de berghutten in de Alpen vluchtoord zijn voor toeristen. Op die Vliehorst, over welks vlakke uitgestrektheid in dit barre jaargetij een snerpende wind blaast, is enkele dagen geleden een walvis aangespoeld. Een negen meter lange dwergvinwal- vis. Twee natuuronderzoekers uit Texels dreven hebben zich over deze ongewone verschijning in dit gebied ontfermd. Zij zijn het kadaver, dat al aardig onder het zand is komen te lig gen en een ondraaglijke stank ver spreidt, sinds Zaterdag aan het „slopen". Het is hun om het karkas begonnen. Collecties meeuwen zwer men om het spittende en zagende twee tal heen. Het deert hun arbeidslust niet. De heer Binsbergen Jr., goed zoon van wijlen zijn vader, de natuurvorser Nol Binsbergen, is een van deze twee, en naar verluidt de promotor. Hij heeft goede relaties met Texels na tuurhistorisch museum, voor welk in stituut hij deze strandvondst wil de monteren en straks weer wil mon teren. Een paar dagen trotseren hij en zijn maat dus al de kou. Dagelijks ma ken ze vanuit hotel Cupido op Vlie land hun vijftien kilometer lange fiets tocht over de in zee stekende zand plaat. Zelfs bij vloedstand blijft de plaat goeddeels boven water. Alleen bij stoi-mtij zal ze onder lopen. Wat er in dat geval van het karkas zal zijn te rug te vinden, wacht het tweetal on dernemende natuurhistorische „dood gravers" met optimisme af. Intussen voor de welwillende buitenstaanders een duidelijk bewijs, dat voor men sen, die uit het goede hout gesneden zijn, geen moeite teveel is, om straks weer een bijzondere aanwinst van de fraaie Texelse collectie te kunnen latexx zien. „De Nieuwe Gids" verklaart te ver nemen, dat Westei'ling en zijn vrouw nog in Belgie vei-toeven. Het bericht, als zou het echtpaar, dat in een pension bij de „Naamse poort" logeerde, aan boord van een particu lier vliegtuig Belgie verlaten hebben met bestemming naar Spanje of Por tugal, is uit de lucht gegrepen, zo ver klaart het blad Westerling zou onder gedoken zijn en wachten op de terug keer uit Zwitserland van zijn Bel gische financier, een effectenmakelaar, te Brussel. Westerling, zo voegt het blad er aan toe, zou het copyright van zijn ge denkschriften aan een Amerikaans Nieuwsbureau vex-kocht hebben. De in West-Europa gestationneerde Amerikaanse diplomaten zijn tijdens hun besprekingen te Frankfort tot oe overtuiging gekomen dat het bij de huidige wereldsituatie vrijwel onmo gelijk is tot een neutraal Duitsland te komen. In verband met de moge lijkheid van een vier-mogendheden- conferentie zouden de Amerikaanse diplomaten tot de slotsom zijn geko men dat niet moet worden ingegaan op Sowjet-Russische vöorstellen voor een vereniging van Duitsland, indien deze tevens op een neutralisering van dit land zouden neerkomen. Om het mogelijk te maken dat de Westduitse industrie meer wordt in geschakeld bij het weerbaar maken van West-Europa, bevelen de Ameri kaanse diplomaten aan dat de aan de ze industrie opgelegde productiebe perking wordt herzien. In de eerste plaats moet het maximum voor de staalproductie worden vex-hoogd. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat men deze op ongeveer vijftien mil- lioen ton per jaar zou willen stellen Onder invloed op de weg In de Dorpsstraat te St. Willebrord is Maandagavond de 57-jarige G. E. uit Roosendaal, die onder invloed was van sterke drank, plotseling met zijn fiets de rijweg opgeredën. waar juist burgemeester mr. F. Hoebens uit Wouw met zijn auto passeerde De bui-gemees- ter trachtte nog een botsing te vermij den, maar een ongeluk viel niet meer te vooi'komen. E. werd op slag gedood. Op de weg Breda—Oostex-hout vond de 38-jax-ige C. K. uit Oosterhout de dood, toen hij zwaar slingex-end op zijn fiets van het ex-f van een café pardoes de weg kwam opgeredexx. Hij werd ge grepen door de motorrijder L. H. uit Breda, die evexxeens onder invloed van sterke drank was. K. werd op slag ge dood. De motorrijder reed tegen een boom en moest met een ei'nstige her senschudding in het ziekenhxdf "-or den opgenomen. DE HERVORMDE KERK HELPT ZWITSERLAND Het moderamen van de Generale Syno de der Nederlands Hervormde Kerk be sloot als symbolische tegemoetkoming de schade, die de Zwitserse kerken in ver band met de lawinerampen hebben gele den, een bedrag van 1000 te zenden aan het Hilfswerk der Zwitserse Evangelische Kerken in Zürich. Een en ander mede in verband met de voortreffelijke hulp, die de Zwitserse kerken na de oorlog aan de Nederlandse kerken hebben bewezen. „Mijn vaderland is de wereld „MiJN vaderland is. de wereld geworden, waar dezelfde zon haar licht doet schijnen over dezelfde goeden en bozen," schreef A. den Doolaard eens over zichzelf. En als er werkelijk een Nederlands auteur met recht deze «oorden kan gebruiken dan is het zeker de druivenplukker, dokwerker, dichter, fotograaf, journalist, radiospreker en romanschrijver C. Spoelstra, die zich met bovengenoemd pseudoniem bestempelde en vandaag dan toch op vaderlandse bodem en wel in Beekbergen, zijn vijftigste verjaardag hoopt te herdenken. Zwervend schrijver met eigen plaats in onze letteren CPOELSTRA bleef Spoelstra tot zijn zeven-en-twintigste jaar, d.w.z. tot die leeftijd was hij boekhouder. Of schoon hij die functie er niet zomaar aangaf, was er toch niet zo heel veel nodig om het Doolaai'dsinstinct bij hem wakker te roepen. Zijn vader was predikant, zwiei-f heen en weer tussen Nederland en Zuid-Afrika en had in laatstgenoemd land in vier jaar tijds zeventien standplaatsen. De appel viel wat Spoelsti-a Jr. betreft dus niet ver van de boom. Het gebied tussen de landsgrenzen werd hem te eng. Als velen trok hij naar het buitenland om zijn zwerflust bot te vieren én de kost te verdienen. Het kon eigenlijk niet anders of Den Doolaard kwam in Frankrijk terecht, waar het interna tionale zwerversdom elk seizoen weer zijn tenten opsloeg tussen de lachende heuvels van de Cóte d'Or en Bourgon- die en in de zongestoofde vallei van de Durance om er deel te nemen aan. .umau het werk op de wijnvelden. Na zijn „De herberg met het hoefijzer", dat het verjaardag hoopt eerste dichtbundels, waarvan wij noe men „De verliefde betonwex-ker" en de roman „De laatste ronde" verwerkte Den Doolaard de impressies en ervarin gen van zijn leven tussen de plukkers- bent in zijn kostelijke roman „De drui venplukkers", die sinds de verschijning in 1931 niet minder dan zeven drukken beleefde. Het is een wat ruig. maar ze ker niet in een onbeschaafde toon ge schreven wex-k, waarin., telkens weer de warme liefde van de schrijver voor zijn lotgenoten en de gewone mede mens naar voren komt. „De hoogste deugden van de mens zijn naasten liefde en verdraagzaamheid jegens an ders denkenden; de hoogste plicht is de strijd tegen het onrecht". Dit noemde Den Doolaax-d eens zijn levensleer In de „De druivenplukkers", het verhaal van André-met-het-woeste oog. Vladja. de knaap die met een, aanbevelingsbrief van de schoolmeester in Poprad, het Zigeunerdorp in de Hohe Tatra, de wereld was ingetrokken en de mooie Lucienne met het glanzende donkere haar, vinden we deze gedachten van Den Doolaard reeds terug. In de twee jaar latex- verschijnende roman binnen enkele jaren al tot een vijfde druk bracht, is het de oprechte, direct tot de menselijke gevoel sprekende toon. die ons opniexxw treft. Deze twee romans, die verkwikken als een teug koele wijn op een warme zomerdag, hadden Den Doolaards naam als schrij ver gevestigd en het was daarom geen wonder, dat men als het ware direct na het lezen en herlezen, uitkeek naar een nieuw wex-k van de schrijvex-. Hij liet zijn lezers daarop niet lang wach ten. „Oriënt-express" en de reisrepor- tage's „De wilden van Europa" namen ons mee naar het rumoerige gebied van de Balkan en gaven de lezer niet alleen een boeiend, maar ook leerzaam verhaal over de voor West-Europeaan weinig bekende volkeren. „De grote verwildex-ixxg", uitgekomen in 1936, bracht ons weer wat dichter bij huis en vex-telt van Jacques Balmat, de boer uit het dal van Chamonix, die be geesterd was door de Witte Berg, welke daar torende, hoog boven zijn huis; Bal- mat, die als eerste de Reus onder de Reuzen, de Mont Blanc besteeg. Wie een- de Witte Top van het Mont Blanc- massief aanschouwde en vertoefde in het hoge dal der Chamoniards weet, dat Den Doolaards beschrijvingen van deze Alpenwereld subliem zijn. De laatste roman van Den Doolaard, die vóór de oorlog uitkwam, was het verhaal van Branko Markovitsj. „die dacht dat hij niet meer aan liefde ge loofde en zich daarom over gaf aan de drievoudige bedwelming, die hij met rinkelend geld kon kopen: drank, vrou wen, Zigeunermuziek" en Doesjka. Dit boek: „De bxnxiloft der zeven zigeu ners", vol warrelende hartstocht en het dronken makende lied van violen, was opnieuw een eohte Den Doolaard. Mocht ge niet tot de vele lezers van deze boeken hebben behoord. Den Doolaards stem zult ge tijdens de jaren van bezetting bijna dagelijks in het ge heim hebben beluisterd als ge uw radio toestel afstemde op de kwartiertjes van „Radio-Oranje". Het is ons of wij die stem nog horen: „Hier is radio-Oranje, de stem van strijdend Nederland" Door zijn onvex-bloemde reportages en het boek „Het hakenkruis over Eux-opa" zag Den Doolaax-d zich n.i. geplaatst op de zwarte lijst van de Gestapo. Net op tijd had hij daai-om voor de Duitsers de wijk genomen. Na de oorlog vond hij een arbeids terrein op het verdronken Walcheren, waar hij zich verdienstelijk maakte als sociaal werker onder de dijkwerkers. Wie hem kende, wist dat ook hieruit 'n nieuw boek zou voortkomen. In 1947 verscheen het vex-haal van de harde strijd om het behoud van „de tuin van Nederland": „Het vex-jaagde water", dat kort daarna ook in het Engels werd vertaald. De gx-enzen lagen weer open en de man. die het zwerven niet laten kon en tot nu toe geen vast domicilie kende trok er opnieuw opuit, nu naar Ame rika. Hij deed er de stof op, welke werd verwerkt in de reeds eerder aangekon digde maar dan dit voorjaar toch bij Querido in Amsterdam te verschijnen grote roman „Kleine mensen in de grote wereld", waarin de schrijver ons zal confronteren met de gewone mens, zoals die leeft en liefheeft, gelooft en lijdt in Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Duitsland. Den Doolaard neemt een geheel eigen, goede plaats in in onze Nederlandse letteren, zijn werk is ons lief en daarom zien wij met grote belangstelling uit naar dit nieuwe boek van zijn hand. W. H. OP HET MATJE r\e zestigjarige metaalbewerker, die vanochtend met 'n Eisenhoweriaans gezicht ons zaaltje betrad, was in de knoop geraakt met de cultuur\ntwas- sen in het gezin van zijn buurman, die teuterig en met een beschaafde kuch zijn plaats in de bank der getuigen had ingenomen. Nademaal deze buurman op weekse dagen cm zeven uur achter de piano kroop (in de uchtenstond, wel te verstaan), om voorts te kwart over twaalf 's middags het recital voort te zetten en 's avonds van zeven tot hal), één verder te pingelen etx aangezien op de Zaterdagmiddagen .en gedurende de ganse Sabbathdag het concert al leen voor een slok thee en eeji hap eten werd onderbroken, was de metaalbewerker, naar hij kernachtig zei, „kepleet gek van de muzikale razernij" geworden. Hij had een vol wassen keisteen door de ruit van 's buurmans voorkamertje gegooid en daaruit was een proces-verbaal ont staan, fors van taal en Wagneriaans van stijl. U hebt verkeerde middelen aan gewend, zei de rechter. Meneer-de-pianist wou naar goeie woorden niet luisteren, wedervoer de beklaagde. M'n vrouw lag in d'r bed te rollen van de zenuwen en de kinderen gilden van de slaap. Deze meneer profeteerde de metaalbewerker met verheffing van stem zal nog krepe ren aan muzikale rolberoertes U had, als mijnheer rumoer ver wekte in de nacht, de wettelijke weg moeten bewandelen. Stenen gooien naar artisten is in Nederland niet ge oorloofd. Kijk maar 's naar Van Kempen, zei de verdachte, die klaarblijkelijk niet vergeefs zijn abonnementsgeld voor de krant betaalt. En Van Kempen geeft tenminste nog pauze. Meneer hier rammelde maar door. Tot één uur in de nacht van Jan d'r leit een kip in 't water en Appeltjes van Oranje en zulke flauwe kul. Pingeldeping en het Nonnenkoor en iedere avond zeven keer achter mekaar van Hoorn swiet hoorn. De gestenigde toetsenkietelaar kwam verklaren, dat het gebruik van de piano niet overmatig mocht worden geheten. Hij had les en moest zich. oefenen. Maar hij speelde altijd zachtjes 't Leek wel de hoempa van het wildebeestenspul, interrumpeerde de gefolterde, maar de getuige sprak van vingeroefeningen en toonladders. De rechter wilde weten, hoe het thans ging en de toonladder zei, dat hij om elf uur (uiterlijk, edelachtbare) met een slotaccoord naar bed ging. Intussep bleef die steep een steen ties aanstoots' en het werd twintig gul den boete plus vergoeding van de ge sneuvelde ruit. Ik gooi het hoger-op, annonceer de de getergde. De rechter knikte hem berustend toe. KAREL Uitspraak doende, veroordeelde het gerechtshof te Amstex-dam de 42-jarige thans geschorste hoofdinspecteur van politie en cox-pschef te Zuilen H V., tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken wegens mishandeling van arrestanten en een poging de aan hem ondergeschikte rechex-cheurs te bewegen, evenals hij, bij de verhoren van arrestanten met geweld op te tre den. Op 23 Januari had de procureur- generaal, bevestiging gevraagd van het in Óctober j.l. door de Utrechtse recht bank gewezen vonnis van drie maan den. Binnen afzienbare' tijd zal Schiphol ils een der eerste vliegvelden in Europa zijn uitgerust met landings radar. De installatie, die in Fx-ankrijk is besteld, wordt in Mei of Juni op de luchthaven venvacht. De capaciteit van het binnenloodsen der vliegtuigen bij minder gunstige weersomstandigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uitgerust met dit moderne hulpmiddel zal zelfs bij vrij slecht zicht elke drie minuten een toestel een lan ding kunnen uitvoeren. De aanschaf- fingskosten bedragen een half millioen gulden; de installatie op Schiphol zal nog ruim een ton vergen. JO STERNHEIM ONDERSCHEIDEN. De toneelspeler Jo Stex-nheim is bij gelegenheid van zijn veex-tigjax-ig to neeljubileum benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. bestrijdt de rheuma'.ische aandoeningen Met R 12 is het mogelijk de meestal voor een doeltreffende behandeling van rheumatiek benodigde grotere hoeveel- ïeden in een kort tijdsbestek in te nemen Oe gunstige uitwerking van dit anti- dieumapreparaat zonder onaangename )f schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- en gewrichtsrheu- natiek, spit, ischias, lumbago, verkoud- ïeden en pijnen. Pas de resultaten van pharmacologische en klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publiek ter beschikking te stellen Kuur verpakking, inh. 48 tabletten Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apotheker ca drogitfrm

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5