CANASTA Personele Belasting Buig terstofbom farine.4' arije onder het zware juk der Sowjets an zee ada farine „4" wonderen Bevolking vreesi voor de toekomst Gratieverlening aan Duitsers Burgemeesters de schoolbanken Ontsparing en hamsterwoede in 1950 Na „Korea" uitbreiding der productie Aantal werklozen verminderde Het nieuwe spel, dat de wereld veroverde Derde (en laatste) les door H. W. FILARSKI Zelfde prijs voor bacon en vette varkens WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 /oor hem uit! Want de leren, komt met 'n woe- p hem afgevlogen, randert weer van ci<n> u de kant van Pim, Pam illen de dappere hondjes ,nen houden? :et nu niet meer, welke ;t. Vóór staan Pim, Pam p te wachten en ij de beer naderen. Indian Springs, waar de worden gehouden. Red.) d van ongeveer 700 kilo- 5 Vegas, in Oakland, zag rblindend wit licht". De n werden voorafgegaan usachtige lichtflits. De •den gevolgd door een luchtstroom langs de s Angeles, 480 kilometer rilden de ramen 24 minu itschijn. raanse commissie voor heeft meegedeeld, dat tevreden" is over het re- atoomproeven. De pro'ef- en voorlopig worden ge- EMENTSCONCERTEN )EN UITGESTELD van het Concertgebouw lat de abonnementscon- ize week nog geen door vinden en tot een nader itum zijn uitgesteld. rAKING IN ENGELAND Engelse havenraad be ntal stakers in Liverpool, in Manchester 11.350; 73 oor de staking volledig en troffen. idioprogramma 2RDAG 8 FEBRUARI I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 RO, 10.30 VARA, 12.00-24.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.- Morgenwijding. 9.15 Gram.- ïterstanden. 9.35 Gram.muziek, lustrum van de Partij van de ang en piano. 12.30 Land- en ingen. 12.33 „In 't spionne- ool en orgel. 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole-orkest. 14.30 Piano-recital. 15.00 16.00 „Assortimento". 17.00 17.50 Regeringsuitzending: B. IJzerdraat: „Klanken uit 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- Orkestconcert. 19.00 Gesprek 19.10 Gram.muziek. in Volkel (NB)", 20.05 De groeten van Avro-allerlei. 20.20 Het Ra- en soliste. 21.25 hoorspel. 22.35 Gram.muziek. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV - '.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische Nieuws en weerberichten. 8.15 .00 Voor de huisvrouw. 9.40 00 Gram.muziek. 10.15 Mor- Gram.muziek. 11.00 Voor d® Schoolradio. 12.00 Angelus, ziek. (12.30—12.33 Land- en lingen.) 12.55 Zonnewijzer, n katholiek nieuws. 13.20 Ko- 0 Piano-recital. 14.00 Metro- 5 Gram.muziek. 15.00 Voor de jpraan en piano. 16.00 Bijbel- ocaal-ensemble. 17.00 Voor de shte muziek. 18.00 Instrumen- „Verantwoordelijkheid in be- causerie. 18.45 Gram.muziek, weerberichten. 19.15 „Levens lei aard en een pastoraal ant- dienst van het Vaderland"» Radiokrant. 20.00 Nieuws, d programma. 22.10 Gram.- Buitenlands overzicht. 22.35 2.45 Avondoverdenking. 23.00 24.00 Gram.muziek. U zich onbehaaglijk vige pijnen hebt, doet tabletje Chelarine „4' Door de samenv/er- 4 beroemde genees- in één tablei ver- elt U zich een ander ir in staat met plezier te doen. 4 ENGRIEP. 20 t.bletlon f 0.75 Van onze correspondent) UET SCHIJNBAAR onuitputtelijke ka- pitaal aan dankbaarheid, dat Rus land nog uit de tijd van de bevrijding van het Turkse juk in Bulgarije bezat, is thans bijna opgebruikt. Niet alleen, omdat de generaties, die zich Rus land» rol b\j de bevrijding der Balkan volkeren uit eigen belevenis herinner den, uitgestorven zijn, maar ook om dat het Bulgarije van tegenwoordig zich zo vast in de greep van het nieuwe communistische Rusland be vindt, dat er helemaal geen gevoelens van toegenegenheid of dankbaarheid meer opkomen. Geen entéfel volk kan op den duur dulden zich in het eigen land niet meer thuis te voelen en niet meer meester over zijn lot te zijn en juist dit is het geval met de Bulgaren, wier rege ring, vakbonden, pers, radio en bioscoop volkomen in de handen van de Russen zijn, niet eens, zoals enkele jaren geleden, in die van Quis ling-Bulgaren, die in Moskou opgeleid waren. Deze categorie van emigran ten heeft volgens Moskou's mening niet voldaan en bij de massale „zuive ring" van het staatsbestuur zijn het daarom juist de medewerkers van wijlen Dimitroff geweest, die op ge lijke wijze geliquideerd werden als de „reactionnaire" elementen, op wie men het volgens de officiële berichten ge munt had. De Bulgaarse vice-minister- president Michailow is een Rus en zijn persoon is een symbool voor de gehele toestand in het tegenwoordige Bulga- /%OK de bepalingen ten aanzien van de V belastingheffing naar de tweede grond- §lag werden gewijzigd, ten dele eveneens als logisch gevolg van de per 1 Januari j.l. ingetreden algemene huurverhoging. Geen belasting naar de tweede grondslag (mo bilair) was (is) verschuldigd, indien de huurwaarde niet meer bedraagt dan: voorheen: thans: le klasse 280,f 335,— 2e klasse f 255,— 305,— 3e klasse f 230,275, 4e klasse 205,245,— 5e klasse f 180,f 215, 6e klasse 1 155,f 185, 7e klasse f 130,155, 8e klasse f 105,125, 9e klasse f 80,95, De belasting wordt berekend aldus de oude bepalingen n&r de waarde der stoffering van ieder perceel, onverschillig ■wiens eigendom zij is. Onder „waarde moest worden verstaan de som, die gere kend wordt te kunnen worden bedongen bij verkoop onder normale omstandighe den ter plaatse daartoe geschikt. De nieuwe wet bepaalt, dat de belasting wordt berekend naar de verkoopwaarde van het mobilair van het perceel, onver schillig wiens eigendom dat mobilair is. Afgewacht zal moeten worden of deze ogenschijnlijk onbelangrijke redactiewijzi ging consequenties heeft, en zo ja, welke. Naar mijn mening zult u er op moeten rekenen, dat door de belastingdienst ovei enige maanden een algehele hertaxatie van de mobilairwaarde zal plaats hebben en dat bij die gelegenheid de waarde van uw mobilair over het algemeen hoger zal worden bepaald dan voorheen het geval is geweest. Wat voorheen in de wet bepaald, hoe veel belasting in hoofdsom verschuldigd is bij een zekere mobilairwaarde, thans geschiedt de berekening van de te haaien belasting als volgt: a. de verkoopwaarde van het mobilair wordt verminderd met 300, b. afronding heeft plaats naar beneden op honderd gulden of een veelvoud daar van; e. van de aldus gecorrigeerde verkoop waarde wordt 1 Vs procent als belasting verschuldigd. Ter vergelijking van het oude tarief met het nieuwe volgen hier enige voorbeelden In hoofdsom verschuldigde belasting voorheenthans rije, waar zelfs een hengelaarsvereni ging of een postzegelclub niet aan de Russische controle ontkomt. Het offi ciële Bulgaarse Staatsblad werd verbo den en door de „Izwestija" vervangen. De overige pers is aan strenge censuur onderworpen en in de scholen wordt het Russisch naast de eigen taal een verplicht leervak. Verzet onder de bevolking DAT er bij de Bulgaren verzet rijst te gen de Russische dwingelandij is onmiskenbaar. Dat het leger 195000 man sterk is, drie keer zo sterk als vol gens het vredesverdrag toegestaan is, dat Russische wapens en uitrusting, uniformen, voertuigen en pantsers het land binnenstromen, draagt er niet toe bij de algemene stemming te verhogen. Bulgarije is volledig gemobiliseerd en men vreest, dat er in het voorjaar weer oproepingen tot „vrijwillige melding" zullen worden gedaan en dat de Balkan weer strijdtoneel zou kunnen worden. Aan de spits van de oppositie staan de boeren de akkers worden steeds meer verwaarloosd, de aflevering laat te wensen over. Vele boeren moeten, om hun verplichte aflevering te kunnen vervullen, vee verkopen om voor de op brengst de ontbrekende hoeveelheden graan te kopen. Omdat zij hun kinderen niet meer kunnen groot brengen passen de boeren steeds meer methoden tot ge boortebeperking toe. In de steden zijn de queue's voor de levensmiddelenwin kels weer een dagelijks verschijnsel. Aardappelen, eieren, en boter behoren tot de schaarse artikelen. Daar het moeilijk is aan voldoende veevoeder te komen, worden er talrijke dieren ge slacht; vlees is er daardoor in overvloed. De zwarte markt tiert overal welig. De communistische pers geeft de „koela ken" van alles de schuld, maar spreekt met geen woord over de kolchose. Even weinig bevredigend zijn de toestanden in de fabrieken. Bedrijfsongevallen zijn zaken van alle dag, de arbeidsvoorwaar den zijn slecht, de gezondheidsdienst onvoldoende. Vele ongeschoolde arbei ders bekleden betrekkingen, waarvoor ze niet de nodige capaciteiten hebben. De prestaties liggen daardoor ver onder het normale niveau. Het blad „Trut" constateert al deze feiten, zonder echter een voorstel tot verbetering te kunnen doen. De Russen zijn slim genoeg om zich rekenschap te geven van de werkelijke toestanden en de daaruit voorspruiten de stemming van het volk. Of dit in zicht hen ertoe zal brengen hun hou ding op de Balkan te veranderen, moet de toekomst leren. Eendenkooikers komen voor hun oude rechten op De Nederlandse vereniging tot Be hartiging van de belangen bij het een denkooikersbedrijf heeft zich in 'n uit voerig adres tot de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening gewend, met verzoek, om bij het ont werp tot vernieuwing van de jachtwet 1923, zoveel mogelijk rekening te hou den met de belangen van het eeuwen oude kooikersbedrijf. De verschillende wensen zijn eveneens ter kennis ge bracht van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gneraal. Politie en brandweerlieden heb ben negen uur lang gevochten met 104 gevangenen te Villa Devoto (Ar gentinië), die in opstand waren geko men. Door de gevangenis onder wa ter te zetten, kon men de opstand de kop indrukken. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Haken (CPN) in verband met verlenen van gratie aan een aan tal door de organen der bijzondere rechtspleging tot zware straffen ver oordeelde Duitsers heeft de minister van justitie onder meer geantwoord: Ten aanzien van een drietal Duit sers, die in eerste aanleg tot levens lange gevangenisstraf waren veroor deeld, doch aan wie in tweede instan tie' de doodstraf was opgelegd, is de laatstgenoemde straf bij wege van gra tie verwisseld in levenslange gevan genisstraf. Een vierde geval, waarin een doodstraf in levenslange gevan genisstraf werd omgezet, betrof een veroordeelde, die ondanks zijn D*itse naam Nederlander is. Voorts werd in een geval de aan een Duitser opgeleg de gevangenisstraf van 12 jaren, met aftrek van de tijd, sedert 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht, bij wege van gratie met 4 jaren vermin derd. Bij de gratieverlening is ten aanzien van ieder afzonderlijk geval met de bijzondere omstandigheden daarvan rekening gehouden. Gelijk reeds werd medegedeeld, ligt het niet in het voornemen het verle nen van gratie bij wege van algemene maatregel aan groepen van politieke delinquenten te bevorderen. Geen algemene vergunning voor ontslag Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Gortzak (CPN) in verband met een opdracht, welke de directeur- generaal van' het rksarbeidsbureau zou hebben gegeven om ontslagaanvragen toe te staan heeft de minister van So ciale Zaken geantwoord, dat het niet juist is, dat de directeur-generaal van het Rijks Arbeidsbureau aan1 de Gewes telijke Arbeidsbureaux mondeling op dracht heeft laten geven alle aanvra gen van werkgevers, om arbeiders te ontslaan, toe te staan. Een dergelijke opdracht is niet gegeven en mitsdien ook niet een opdracht tot geheimhou ding ervan. ATTLEE NIET NAAR STALIN Premier Attlee heeft een suggestie van een conservatief Lagerhuislid, dat hij een bezoek aan Moskou zou brengen om de „dreiging van een oorlog" te ver minderen door het bespreken van pro blemen betreffende de wereldvrede met maarschalk Stalin, van de hand gewe zen. TEGEN AARDAPPELMOEHEID EN COLORADOKEVER Naar wij vernemen heeft de Stichting voor de Landbouw ten behoeve van de organisatie en de voorlichting betreffende de bestrijding van de aardappelmoeheid en de coloradokever aangesteld ir. P. R. Everaars. De heer Everaars zal tevens tot taak hebben de werkzaamheid van de ver schillende instellingen op dit terrein zo veel mogelijk te coördineren.. HET - Niemand van de 29 inzittenden van de Franse Skymaster, die ZatëN dag in Nigeria neerstortte, heeft de ramp overleefd. Mobilairwaarde 450 700 1.000 f 1.250 2.200 f 4.800 4.50 9,— 13,50 16,50 28,50 66.— f 1.50 6- 10.50 13,50 1 27,50 67,50 ^TOWEL de belasting naar de eerste grondslag (huurwaarde) als die naar de tweede grondslag (mobilair) werd en wordt verminderd in verband met het ge tal van de eigen en aangehuwde kinderen, kleinkinderen en pleegkinderen, die to» het gezin behoren en de leeftijd van twin tig jaar nog niet hebben bereikt Nieuw ts de bepaling, dat deze aftrek ook wordt genoten voor de genoemde kinderen, die de leeftijd van twintig jaar hebben be reikt, doch nog geen 24 jaar zijn, mits: a. zij met de belastingplichtige het per ceel bewonen; b. zij grotendeels op kosten van de be lastingplichtige worden onderhouden; e. zij onderwijs genieten of worden opge leid voor een beroep. De kinderaftrek bedraagt maximaal 14 procent per kind, welk percentage ver mindert naarmate de huurwaarde stijgt Bij hoge huurwaarden wordt in het geheel geen aftrek toegestaan. Als gevolg van de algemene huurverhoging worden de scha len voor de kinderaftrek eveneens her zien. In het voorgaande werd herhaaldelijk gesproken over „belasting in hoofdsom" Dit in verband met het aan de gemeenten toekomende recht tot het heffen van op centen, van welk recht de gemeenten een zeer dankbaar gebruik hebben gemaakt Maar al te dikwijls bedraagt de uiteinde lijke aanslag een veelvoud van hetgeen volgens de wet in hoofdsom verschuldigd zou zijn. De wet op de Personele Belasting 1950 treedt in werking met ingang van het eerstkomende nieuwe belastingjaar, zijnde 1 Juni 1951 Alsdan zal blijken, dat de veranderingen, die de algemene huurver hoging noodzakelijk hebben gemaakt, de gevolgen van deze huurverhoging voor de belastingheffing hebben uitgeschakeld resp. getemperd. Tevens zal blijken, dat de wetgever de smalle beurzen is tegemoet getreden. J. G. FLINK HOLLAND-FESTIVAL DIT JAAR VAN 15 JUNI TOT 15 JULI Het Holland-Festival zal dit jaar van 15 Juni tot 15 Juli worden gehouden. De ma nifestaties zullen hoofdzakelijk geschieden in Amsterdam, Den Haag en Schevenin- gen. Evenals de vorige jaren omvat *hel programma orkestmuziek, kamermuziek, koor, opera, toneel, ballet, tentoonstellin gen^ en filmvoorstellingen. Op de in het Kasteel „De Schaffe- laar" te Barneveld gevestigde Stafschool voor de Burgerlijke Verdediging zijn de cursussen be gonnen voor Burgemeesters, Brand weercommandanten, Politie-com- missarissen en verder al diegenen, die als leidende figuren moeten optreden bij de Burgerlijke Ver dediging. Vier Burgemeesters in de schoolbanken: v.n.l.r.: inr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Al melo; B. HepperusBuma, Burge meester van Drachten; B. H. Kee- mans, Burgemeester van Uithuizer- meden en D. J. D. Steinweg, Bur gemeester van Son en Breugel. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heinekenszand (toe zegging): A. F. J. Klijn, candidaat te Doorn. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Kampen (vac. E. I. F. Nawyn)D. van Swiggum te Haamsteae; te Oude en Nieuwe Wetering: D. Krijger te Lochum; te Deventer (vac. J. J. Beu kenkamp) K. J. Schaafsma te Ommen, te Rotterdam-Charlois (vac. S. Hoekstra) G. van Andel te Dieren; te Augustinusga- Surhuizum: H. Willems te Uithoorn. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.): Beroepen te Murmerwoude-Oen- kerk: D. Los te Smilde. Christ. Gereform. Kerken. Bedankt voor 's-Gravenzande: J. C. van Ravenswaay ie Zaamslag, Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te TholenChr. van Dam te Werkendam. Dezer dagen heeft de Poolse re gering de beëindiging afgekondigd van het tijdelijk apostolisch bestuur van de Rooms-Katholieke kerk in de onder Pools bestuur gestelde westelijke ge bieden. In de betrokken vijf bisdom men zijn permanente kerkelijke raden gekozen voor het toezicht op het ker kelijk bestuur. Van elke duizend mannen zijn er 36 werkloos Als gevolg van de vorst en de zeer hoge waterstanden in enkele delen van ons land is de werkloosheid in de maanden December en Januari met resp. 30.460 en 8017 personen toegeno men. Eind Januari bedroeg het aantal mannelijke werklozen 110905, t.w. 77420 geheel werklozen (vorige maand 75537), 31754 DUW-arbeiders (25216) en 1731 wachtgelders (2135). Op het ogenblik zijn er in Nederland 36 werk lozen per duizend mannelijke be roepsbeoefenaren tegen 35 op 31 Ja nuari 1950. Voor Noord-Holland be draagt dit getal 32 tegen 31 in het vo rige jaar. Onze provincie telde eind Januari 11788 werklozen tegen 16492 op 31 Januari 1950. JN DE TWEEDE HELFT van 1950 viel in ons land een belangrijke stijging van de industriële productie waar te nemen. De werkloosheid daalde. De consumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking gingen in die periode omhoog en de spaarbanken betaalden meer terug dan dat er ingelegd werd. Dat alles beweert het Centraal Bureau voor de Statistiek niet alleen, het toont dat ook met de cijfers aan. Op zich zelf is dat interessant, maar het belangwekkendst is toch, dat al deze verschijnselen nauw met elkaar samen hangen, zoals in het maatschappelijk leven en vooral op economisch terrein zo veel samenhangt. Op de achtergrond van de door het C.B.S. in ons land waargenomen feiten staat namelijkhet uitbreken van de strijd in Korea en het verloop van de gevechten daar in het najaar van 1950. Velen vreesden op 28 Juni, toen het bericht van de grensoverschrijding door de Noord-Koreanen over de we reld ging, dat het latente oorlogsgevaar in een acuut stadium getreden was, dat de dreiging van een communistische aggressie naar het Westen angstig dicht bij gekomen was en dat een herhaling van een tijdelijke vreemde overheer sing van ons land niet tot de onmoge lijkheden behoorde. Door de ervaringen gedurende de ja ren 1940 tot 1945 geleerd, begonnen ve len allerlei levensmiddelen en andere onontbeerlijke goederen in te slaan. Er werd weer braaf gehamsterd. In de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek weerspiegelt zich duidelijk de stemming, die zich van een groot deel der Nederlanders meester maakte, levensmiddelen inslaan! Alles goed en wel, maar daarvoor heeft men contan ten nodig. Lang niet ieder beschikte daarover in voldoende mate. Men liep naar de spaarbanken, vroeg een deel van zijn geld terug en zette dit om in de artikelen, waarvan men vermoedde, dat er spoedig 'n schaarste in zou op treden. In de laatste maanden werd veel meer geld teruggevraagd dan in gelegd. De spaarsaldi liepen terug.... Het bedrag der extra consumptieve bestedingen in het derde kwartaal van 1950 kan blijkens het Statistisch bulle tin op ongeveer 300 miilioen gulden worden geraamd, dat is circa 9 van de totale consumptie in die periode. Dank zij de in de voorafgaande kwarta len gevormde voorraden kon aan de verhoogde vraag naar consumptiegoe deren voldaan worden, zonder dat zich ernstige schaarste-verschijnselen voor deden. De grotere afzetmogelijkheden Laatste kaart van de stock: Indien de laatste kaart van de dichte stock wordt gekocht en de partij is nog niet uit, dan moet de volgende speler tenzij de open stock geblokkeerd is! de afgooikaart (plus de eventuele rest der open stock) nemen als hij die ergens kan aanleggen en hij moet weer een kaart afgooien. Zulks geldt nu ook weer voor de volgende spelei enz. Kan het spel ten slotte toch niet uitgemaakt worden, dan telt elk team zijn goede en slechte punten, als be schreven in het „opmaken der score". Er wordt geen premie van 100 pnt voor het uitmaken toegekend. Is de laatste kaart een rode drie, dan mag de speler, die deze koopt uit en aanleggen wat hij wil, gooit niet af en het spel eindigt gooit de speler wel af, dan moet hij kunnen uitmaken. Recht van vragen: Slechts een spe ler, die aan de beurt is, heeft het recht aan elke andere speler te vra gen, hoeveel kaarten hij nog in han den heeft. Men is verplicht naar waar heid antwoord te geven. Nakijken der kaarten: Niemand mag dichtgeschoven Canasta's gaan nakij ken op aantal jokers of anderzins. Voornaamste strafbepalingen: Als bij het eind van het spel blijkt, dat iemand vergeten heeft een rode drie te melden, 500 strafpunten. De stock kopen, alvorens twee kaarten open neer te leggen, die aan tonen, dat men gerechtigd is tot het kopen van de stock, 50 strafpunten Indien men zich vergist bij de „eer ste uitleg" (m.a.w. als men niet aar het benodigde aantal punten toekomt) dan moet men: a. de eventueel gekochte afgooikaaci terugleggen op de open stock; b. reeds op tafel uitgelegde series worden „strafkaarten" die, direct te oeginnen, per beurt één voor één moeten worden afgegooid De partner van de overtreder mag niets aanleggen aan de strafkaarten. Deze straf houdt op, indien de overtre der later 'n kaart koopt die hem in staat stelt met de nog op tafel liggende kaarten te voldoen aan zijn verplichte uitleg. Eveneens eindigt de straf, in dien de partner van de overtreder zelfstandig de verplichte uitleg kan verrichten. Canasta voor twee spelers: Elke speler krijgt 15 kaarten. Men kan af spreken, of men mag uitmaken als men één, dan wel als men twee Ca- nasta's heeft. Raadzaam is om te mo gen uitmaken met één Canasta. Ove rigens zijn de regels gelijk aan het spel met vier personen. Canasta voor drie spelers: Elke spe Ier speelt voor ziehezlf. Elke speler krijgt 13 kaarten. Eén Canasta is vol doende om uit te maken. Dc verlie zer verliest aan beide andere spelers, de winnaar wint van beide andere spe lers. Canasta voor zes spelers: Men kan op twee manieren spelen. Ten eerste kan men gewoon met vieren spelen en na elk spel valt van elk koppel een speler uit en neemt de derde team genoot diens plaats in. Aardig is ook het spel met zes spelers om de tafel, drie spelers van team A en drie van team B, die om en om zitten. Men speelt met 3 x 52 kaarten en 6 jo kers. Elke speler krijgt 13 kaarten; men moet twee Canasta's hebben om uit te kunnen maken. Vijf rode drieën bij één team tellen 1000 punten, 6 rode drieën tellen 1200 punten. VOORBEELD VAN CANASTA MET VIER PERSONEN. (Gebruikte afkortingen: a is aas, h is heer, v is vrouw, b i> boer, J is grote joker, r 3 is rode drie, zw 3 is zwarte drie). Over het algemeen is bet raadzaam de eerste uitleg te verichten, indien zulks gepaard gaat mei het kopen van een enigszins redelijke open «stock (5 of meer kaarten). Goede Canasta spelers spelen als regel op het „vele punten maken" en niet op snel uitmaken; dat is logisch, want elke Canasta g'eeft tenminste 300 punten, terwijl het uitmaken slechts 100 pun ten premie geeft. Niettemin zullen we ter- wille van de illustratie van een spelverkoop, het volgende voorbeeld niet te ingewikkeld maken. Oost was was de gever en de draaikaart was een 6. Zuid heeft: a—b—b—8—7—7—7—6—6— 2—r 3. Hij begint de r 3 open op tafel te leggen (te melden) en koopt daarvoor een andere kaart van de dichte stock. Dit blijkt een a te zijn. Nu de r 3 vervangen is door een andere kaart, mag Zuid nogmaals kopen; hij kan de draaikaart (6) kopen doot twee zessen uit te leggen, de draaikaart daaraan toe te voegen en verder b—b—2 uit te leggen (totaal 15 en 40 punten). Zuid doet zulks niet! Een stock van slechts één kaart is weinig waardevol en als Zuid de 6 zou opnemen en zou uitleggen, houdt hij slechts zes kaarten in de hand over; Het is bij Canasta zéér. onverstandig om direct in het begin al met weinig kaarten te blijven zitten de tegenpartij zal dan veel meer kan sen hebben om een waardevolle open stock te bemachtigen. Dobr de 6 te laten liggen vestigt Zuid bovendien de indruk, dat hij er niet in geïnteresseerd is en Oost gooit wellicht later uog een 6 af! Zuid koopt van de dichte stock een 9 en gooit vervolgens een 7 af! Dit is een „advertentie", d.w.z. Zuid gooit een visje uit om later als Oost een 7 mocht afgooien, een grote open stock te vangen met zijn twee zevens die hij over heeft! Als Zuid weer aan de beurt komt, bestaat de open stock (Zuid heeft dat onthouden) uit 7—b—9 en inderdaad gooit Oost een 7 af; op dat ogenblik bestaat Zuid's spel uit a— a— b—b—9—8—7—7—6--6—2. Hij legt twee zevens uit en a—a—2; hieriiit blijkt dat hij de afgegooide 7 mag kopen, daar hij immers én 2 zevens heeft én voldoen kan aan de 50 punten-uitleg. De 7 uit de opgeraapte stock wordt óók aan gelegd en nadat dit alles gebeurd is houdt Zuid over: b—b—b—9—9—8—6—6—6. Hij gooit de 8 af en legt verder nog niets uit, om niet met te weinig kaarten te blijven zitten. Als, nadat West gespeeld heeft, Noord aan de beurt komt, legt deze aan een a, en ook nog 7—7—2, hij legt verder uit b—b—b—J. Van de zevens is dus reeds een onechte Canasta ontstaan; het stapeltje wordt dicht geschoven met een zwarte 7 boven. Oost, wiens partij nog niets had uitgelegd, is nu aan de beurt en legt, na gekocht te hebben 10—10—10—J en v—v—v uit; OW im mers beginnen haast te krijgèn, daar NZ al ver voor zijn en dreigen uit te maken. OW hebben ook twee r 3 en als zij niets uitleggen tellen ook die voor slecht. Zuid komt weer aan de beurt en daar Oost een zw. 3 afgooit moet hij wel van de dichte stock kopen. Zuid koopt een 2, een kleine joker, een fraaie koop! Daar hij het spel nu uit kan en mag (NZ heb ben een Canasta!) maken vraagt hij (voor alle zekerheid, daor N nog jokers enz. zou kun nen hebben): „Zal ik bet uitmaken partner?". Noord antwoord „Ja" en alles wat NZ nu op tafel krijgen lig'gen is dus: a—a—a—2 en b~b—b—b—b—b—J (onechte Canasta boeren) en 7 -7—7—7—7—7—2 (onechte Canasta zevens) en 9—9—2 en 6—6—6. NZ hebben een basis van 800 (twee onechte Canasta's, 600, een r 3, 100, uitmaken 100). Noord blijkt nog 40 slechte punten te hebben; op tafel lagen 295 goede punten, dus 255 goeden punten over. NZ's totaalscore is dus 1095. OW tellen 200 voor twee r 3 en 110 uitgelegde punten, totaal 310; daar gaat van af de waarde der kaarten, die zij nog in handen hebben en zulks blijkt b.v. 190 te zijn. OW scoren dus slechts 120 punten. In bet volgende spel mogen beide paren met „50 uit", daar zij beide op de scorelijst minder dan 1500 punten hebben. Drie mensen bij Semarang door bende doodgeschoten De 34-jarige directeur-administra teur van de onderneming „Djatirungo" bij Semarang, de heer J. A. Weyn- schenk een politieman en een mandur (opzichter over arbeiders) zijn in een jeep van een hinderlaag uit doodge schoten. Deze beschieting geschiedde door een bende van tien man sterk. Een politieman, die niet getroffen werd, kreeg de waarschuwing dat meer van dergelijke overvallen- zullen volgen, indien de politie het werk van de ben den belemmert. vormden voor de bedrijven een stimu lans om hun productiecapaciteit zo in tensief mogelijk te gebruiken. In het eerste half jaar van 1950 leek het, dat de toeneming van de productie steeds trager verliep. Ten gevolge van de internationale spanningen en de reacties daarop van het Nederlandse publiek was de stijging van de pro ductie in de tweede helft van 1950 evenwel verrassend groot, waardoor een niveau bereikt werd, dat aanmer kelijk hoger lag dan op grond van het voordien getoonde beeld kon worden verwacht. Stellen we het productie-indexcijfer van 1938 "p 100, dan was het verloop in 1950 als volgt: Januari 131, Februari 123, Maart 139. Aprü 125, Mei 131, Juni 138, Juli 138, Augustus 143, September 151 en October (de laatste maand, waarvan de cijfers bekend zijn) 158. Een vrij sterke stijging dus naar het einde van het jaar toe. De toegenomen bedrijvigheid had weer een gunstige invloed op de werk gelegenheid. Vooral in de laatste maanden nam het aantal werklozen weer aanzienlijk af, zoals de volgende cijfers uitwijzen: Januari 1950: 107'.600 geheel werklozen en DUW-arbeiders, Februari 104.800, Maart 89.300, April 87.600, Mei 76.100, Juni 64.200, Juli 60.600, Augustus 61.200, September 55.100 en October 58.800. Ook in verhouding tot het totale aan tal in de bedrijven en ondernemingen, de landbouw en de vrije beroepen werkzame personen was dat bijzonder weinig. Zoals de temperatuurcurve van een zieke aantoont, dat er ergens in het lichaam iets niet in orde is, laten de statistieken van het C.B.S. duidelijk zien, dat er ergens in de wereld wat hapert (Van onze agrarische medewerker) Nadat enige dagen geleden de prijs der baconvarkens was verhoogd, lag het voor de hand, dat maatregelen zouden worden getrof fen om de prijs van de vette varkens op het. zelfde peil te brengen. Wanneer dit niet ge schiedde, was te verwachten, dat geen vette varkens meer zouden worden gefokt en dat alle varkens zouden worden geslacht op het ogen blik, waarop ze het gewicht van baconvarkens hadden bereikt. Er zijn echter in Nederland zowel bacon varkens nodig als vette. De baconvarkens moeten dienen om het long-term-contract met Engeland te kunnen uitvoeren, de vette var kens zijn nodig voor de vleesvoorziening van hel6 eigen land. Het spek van deze 'laatste wordt bovendien ten dele geëxporteerd, vooral naar Duitsland. Zoals bekend is de partij voor de bacon varkens onlangs gesteld op f 2.06. Met de vergoeding voor kwaliteit is rekening te hou den met een prijs van ongeveer f 2.10 per kg. geslacht g'ewicht. De prijs voor de vette varkens kan worden geregeld door het spek tegen een bepaalde prijs in te calculeren. Tot nu toe werd daar voor gerekend f2.- per kg. Liep de prijs daar boven uit, dan werd ze door middel van ex portheffingen weer omlaag gedrukt. Voortaan zal voor het spek f 2.20 worden berekend. Naar bij het Bedrijfschap wordt aan genomen, zal deze verandering er toe leiden, dat de vette varkens komen op een prijs van ongeveer f 2.08 f 2.09 per kg. geslacht gewicht. Ghoopt wordt, dat deze verhoudingen er toe zullen voeren, dat het Oosten van het land baconvarkens zal blijven produceren, terwijl het Westen vette varkens zal blijven fokken. Wanneer dit resultaat wordt bereikt, dan wordt hierdoor voorkomen, dat er een tekort aan vette varkens ontstaat en ook, dat gelijk verleden jaar in de maanden Maart en April hef geval was een zodanig overaanbod van vette varkens komt, dat daarvoor geen afzet meer is te vinden. Hausse in uienhandel voorbij De tijdelijke hausse in de uienhandel waardoor het voorkwam, dat aan de veiling te Middelharnis recordaanvoe- ren werden geboekt en door alle par ticuliere handelaren druk werd gesor teerd en ingeladen in verschillende kustvaarders, is weer achter de rug. De prijs die iets was opgelopen is weer terug gevallen, beneden 't oude niveau. Uit de aard der zaak was deze tijdelijke opleving alle telers zeer wel kom, daar de voorraden overal nog belangrijk zijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7