Westelijke Drie zullen de Sowjetunie binnen twee of drie weken antwoorden Acheson critisch gestemd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Adenauer wil een sterk Duitsland Meerderheid voor regering-Attlee Plaatsvervangers binnenkort bijeen? Ex-minister vraagt Tito om asyl Afgetreden kabinet stelt het beleid voor de toekomst vast Amerika's ergste treincatastrophe Tsjechoslowakije richt scherpe nota tot Westelijke landen Donderdag 8 Febr. 1951 148e Jaargang No. 33 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De caiasfrophafe ireinramp in New Jersey Veiligheid van Europa is in geding Ko-it B&ileJk VOORSTEL VAN NEHROE AAN MAO TSE TOENC BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m- Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord 'meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. pEN WOORDVOERDER van de Britse regering heeft te verstaan gegeven, dat Amerika, Frankrijk en Engeland mogelijk binnen twee a drie weken een antwoord op de jongste Sowjetnota zullen geven. Men zou eerst met elkaar beraadslagen. De algemene indruk bij hen die de nota hadden gelezen was, dat de Sowjet-Unie de agenda meer wil beperken dan de westerse regeringen. -r is. n.l. om anderen te beschuldigen van „Zeeraanzienlijke legers 'i O >sten" in rvE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat „niet de Duitse herbewa pening. maar het handhaven en de opbouw van de legers van Rusland en zijn satellieten de internationale span ning scheppen". Acheson oefende krachtige cx-itiek op de jongste Sowjet-nota over de eventuele besprekingen tussen de grote vier. Hij verklaarde, dat er niet iets bepaald nieuws was in de nota. Zij bevatte een krachtige propaganda, het geen de gebruikelijke Sowjet-techniek IJzer- en staalindustrie wordt genationaliseerd Het Engelse Lagerhuis verwierp Woensdagavond met een meerderheid van tien stemmen een door Churchill ingediende motie van wantrouwen met betrekking tot de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. Churchill, die zijn motie verdedigde, vergeleek de regering met een man, die door een diep en donker motief gedre ven in de richting van de afgrond loopt. Hij noemde het besluit om met de nationalisatie voort te gaan „een daad van partij aggressie" en „een groot struikelblok voor de nationale eenheid" Hij voegde er aan toe: „Deze wet zal grote schade toebrengen aan het gehele herbewapeningsproces" en hij verklaar de. dat, indien de conservatieven aan de macht komen, zij de wet op de natio nalisatie van de staalindustrie onmid dellijk zouden intrekken- en de voor malige ijzer- en staalraad. welke alge meen toezicht op de industrie zou heb ben. weer in het leven zouden roepen. Churchill werd bijna van het begin tot het einde van zijn rede geïnterrum peerd. De tribunes waren stampvol. Alle hens aan dek. Zoals bekend, zal de verleden jaar- door het Britse parlement goedgekeur de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie op 15 dezer van kracht worden. Indien de motie der oppositie was aangenomen, zou de nationalisatie zijn stop gezel, de regering zou zijn af getreden en nieuwe algemene verkie zingen zouden zijn gehouden. Doch de functionarissen der soc|ilistisehe partij sl agden ei-in voldoende hoestende en proestende leden hun ziekbedden te doen verlaten, om de overwinning dei- regering te verzekeren. Sommige zieke socialistische Lager huisleden waren over afstanden van honderden kilometers vervoerd, om het hun mogelijk te maken hun stem uit te brengen. Een socialistische predikant was uit York, via een Londens zieken huis gereisd; hij werd gedeeltelijk bin nengedragen. Een socialistisch Lager huislid uit Wales, dat enige weken ge leden door ziekte geruime tijd bewuste loos is geweest en dat ook thans nog niet hersteld is. werd door zijn vrouw over een afstand van drie honderd kilo meter uit een dorpje in Wales naar Londen gebracht. Zeven der negen liberale Lagerhuis leden stemden tegen de regering. wat Rusland zelf doet. De minister verklaarde in antwoord op een vraag, dat „behalve de grote massa van Rus- iands legers" er „zeer aanzienlijke le gers van de satellieten boven de bij de vredesverdragen gestelde limieten" zijn. Hij weigerde te zeggen, of de drie Westelijke mogendheden zouden voor stellen. dat dit onderwerp zou worden besproken op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken dei- Grote Vier. JJE WESTDUITSE kanselier. Konrad Adenauer, heeft de verwachting uit gesproken, dat de regering van Bonn van iedere fase van de eventuele vier- mogendhedenbespreking op de hoogte zal worden gehouden en de gelegen heid zal ontvangen bijtijds haar stand punt betreffende zaken, die van Duits belang zijn, ter kennis van de confe rentie te brengen. De bondsregering, zo zeide hij in een radiorede, heeft door haar positie meer dan enig ander land belang bij de vestiging van de vrede. De bonds regering juichte daarom iedere poging om tot een vreedzame oplossing te ge raken toe. Men dient er mede te rekenen, zeide Adenauer, dat de Sowjet-Unie op de conferentie de kwestie der ontwape ning. het terugtrekken der bezettings strijdkrachten en de neutralisering van Duitsland ter behandeling zal bren gen. „Wij weten, dat er ook in het buitenland kringen zijn, die menen, dat deze gedachte te verwerkelijken is". Op zichzelf heeft de gedachte aan neutralisering iets verleidelijks voor een land, dat twee oorlogen met hun ontzettende gevolgen meegemaakt heeft en de gevolgen van een derde wenst té ontgaan. Een land kan echter te mid den van een strijdgebied alleen neu traal blijven als het militair en eco nomisch zo sterk is, dat het zijn eigen grenzen kan verdedigen. Heeft een land deze kracht niet, dan kan het slechts veiligheid vinden in een be vriend verdedigingsstelsel. Volgens het oordeel van Adenauer was de bouw van een „sterk Westelijk vredesfront" het beste en enige mid del ter verzekering van de vrede te gen de Sowjet-Unie. IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIWIIBIIIIIIIIIII De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zullen waarschijnlijk binnenkort te Pa rijs vergaderen ter bespreking van de agenda voor een bijeenkomst der mi nisters zelf. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Hij voeg de hieraan toe, dat het jongste Russi sche antwoord het zenden van nieuwe nota's aan de Sowjetunie onnodig heeft gemaakt. De drie westelijke landen zouden een datum voorstellen en die ter goedkeuring aan de Sowjetunie voor leggen. dementis in JoegoSlavie Meerdere functionarissen op de „zwarte lijst" De Tsjeclioslowaakse ex-minister van buitenlandse zaken, Clementis, is vol gens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" te Abazzia bij Fiume (Joegoslavië) aangekomen en heeft daar, in gezelschap van zijn echtgenote, zijn intrek genomen in hotel Victoria. Zij zouden Tito om asyl hebben ver zocht. De Tsjechosiowaakse president Gottwald zou Clementis gewaarschuwd hebben, dat de politieke politie hem wilde arresteren. Volgens de „Daily Telegraph" was Clementis in een Russisch vliegtuig van het vliegveld Slovensko Vajnopy bij Bratislava opgestegen. Te München ge land. zou hij de gelegenheid hebben gekregen, op een „speciaal paspoort", dat gewoonlijk door hoge Tsjechoslo- waakse functionarissen wordt ge bruikt, door Oostenrijk heen naar Joegoslavië te reizen. Dit paspoort zou mede een Russisch stempel dragen en uitgereikt zijn door zijn zwager dr. Okali, die als voormalig Slowaaks mi nister van binnenlandse zaken daarvoor de bevoegdheid had en thans gearres teerd zou zijn. Behalve Gottwald zouden minstens drie andere Tsjechosiowaakse minis ters als gevaarlijk beschouwd worden wegens „ketterse" inzichten, te weten Gregor, minister voor de buitenlandse handel, Doiansky, hoofd van het vijf jarenplan en Nosek, minister van bin nenlandse zaken. Men gelooft, dat Do iansky reeds is gearresteerd en dat Nosek een zélfde lot wacht. Ongebruikelijke staatsrechtelijke figuur (Van onze parlementaire redacteur*) IJ1T DE INLICHTINGEN, die dr. W. Drees over de stand van de Kabinetsformatie aan de pers ver strekt heeft, is wel zeer duidelijk geworden, dat niet alleen de aan dacht van de beide formateurs, dr. Drees en mr. Van Schaik (beiden ministers in het demissionnaire ka binet), maar van dit gehele kabinet vooral gericht is op het beramen van de maatregelen, die nodig sul len worden door de inschakeling van de Westerse landen (en dus ook van Nederland) in de oorlogs inspanning. De ijver van de demissionnaire regering valt te loven. Maar aan de andere kant is het toch een staats rechtelijk ongebruikelijke figuur, dat een team ministers, dat afge treden is en dat zich naar parle mentair gebruik alleen heeft bezig te houden met de afdoening van de dagelijkse bestuurszaken, een pro gram opstelt van komende maat regelen. Want niet het demission naire kabinet, maar wèl de opvol gers van de afgetreden ministers zullen moeten uitmaken, hoe ons land in de toekomst geregeerd zal worden. LIET IS UITERAARD het goed recht van het demissionnaire kabinet vooruit te zien en vast te stellen, wat in de toekomst nood zakelijk gebeuren moet, doch in kringen van de staatsrechtsgeleer den is men het er wel over eens, dat een nieuwe regering' zich daar aan niet gebonden kan achten. Wat is dan wel de betekenis van de huidige arbeid? Wij kunnen deze niet anders zien, dan dat bij de formateurs de bedoeling voorzit om zo veel mogelijk bewindslieden, die aan de onderhandelingen over de te nemen maatregelen hebben deelgenomen, ook voor de uitvoe ring daarvan verantwoordelijkheid te doen dragen. Met andere woor den: om te komen tot de recon structie van het oude kabinet, waartoe misschien, enkele nieuwe figuren zullen toetreden. Ongetwijfeld zullen de forma teurs daarbij voor moeilijkheden komen te staan. Als zij een pro gram klaar hebben, dan zullen zij ministers moeten vinden, die be reid zijn dit program te onderschrij ven. Zou men met een aantal nieu we ministers nog eens uitvoerig gaan bepraten, wat in de komende, moeilijke tijd nodig is, dan zou het thans gedane werk weinig zin ge had hebben. ^ANGENOMEN mag derhalve worden, dat dr. Drees en mr Van Schaik zullen zoeken naar be windslieden, die zich met een door hen vastgesteld en vrijwel onver anderlijk program verenigen kun nen. In de eerste plaats zullen zij daarbij^ succes hebben, wanneer zij demissionnaire ministers uitnodi gen, om in de te vormen regei'ing zitting te nemen. Zullen zij echter ook in de C.H.U. en de V.V.D. (om van de A.R-P. nog maar te zwijgen), personen bereid vinden met hen in zee te gaan en te koersen op het bestek, dat zij vooraf - hebben uit gezet? Zal het hun met andere woorden gelukken een kabinet op brede basis te vormen? Een dei-gelijk kabinet is voor de P.v.d.A., voor zover bekend ge worden is, aanvaardbaar; voor de K.V.P. is het een wenselijkheid. Prof. Romme, de voorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie, heeft daarover in «iet verleden geen twij fel laten bestaan. En na«(r wij in R.K. ki'ing vernamen, staat zijn fractie nog geheel achter hem. Met de foi-matie van een Rooms- rood kabinet zouden de heren Drees en Van Schaik stellig geen moeite hebben, maar in deze tijd van nationale ki'achtsinspannihg is het begrijpelijk, dat men ook ver- tegenwooi'digers van de C.H.U. en de V.V.D. in de regering wil trach ten te beti-ekken, al was het alleen maar, omdat gedeelde verantwoor delijkheid lichter te di'agen is. Het is de taak van de formateurs in deze richting hun voelhoi-ens uit te steken. Gemakkelijk zullen zij het daarbij niet hebben. Men ziet in Den Haag het kabinet dan ook nog niet gevormd. Tussen New York en het kruis punt Bayheud bij Woodbridge (New Jersey) is een overvolle trein in volle vaart van een nood brug gestort. Volgens de laatste gegevens zijn 82 personen gedood en 500 gewond. Deze foto, die radiografisch van New York naar Londen en telegrafisch van Lon den naar Amsterdam werd geseind, toont, hoe reddingsploegen in de wrakstukken naar slachtoffers zoeken. (Radio-telefoto) Reeds 82 doden in New Jersey liet Amerikaanse federale bureau voor onderzoek overweegt, of sabotage de oorzaak zou zijn van de treinramp in New Jersey, waarbij volgens de laat ste gegevens minstens 82 personen om het leven zijn gekomen en 500 ge wond. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wiselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en in de kustgebie den af en toe harde wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid- West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Volgens functionarissen is de ramp de ergste in de V. S. sedert 32 jaar. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrakstukken liggen. Vele reizigers, misleid door het glim mende plaveisel onder het viaduct, wa ren in de waan, dat zij zich boven een rivier bevonden en wilde uit de ver nielde rijtuigen omlaag springen. Joseph Fitzsimmons. de machinist van de verongelukte trein, verklaarde in het ziekenhuis waar hij is opgeno men, dat de locomotief met het stei gerwerk in aanraking was gekomen en begon te slingeren. Remmen baatte niet meer. Tijdens het onderzoek is in een bocht een breuk in de rails ge constateerd. Verder is vastgesteld dat de trein met te grote snelheid door de bocht is gegaan. Het is het derde ernstige treinonge luk in New York in nog geen jaar. De twee vorige eisten 111 doden. Bedreigd door de aggressieve doeleinden waarvoor Duitsland wordt herbewapend" J)E TSJECHOSLOWAAKSE VICE-PREMIER en minister van buitenlandse zaken. Viliam Siroky, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Praag een nota overhandigd over „de fundamentele houding van de Tsjechosiowaakse regering ten aanzien van de kwesties betreffende Duitsland in het licht van de jongste gebeur tenissen in Duitsland". Korte tijd na de overhandiging van deze nota werden soortgelijke nota's de Britse zaakgelastigde en de Franse ambassadeur ter hand gesteld. JN DE NOTA wordt verklaard, dat de Tsjechosiowaakse regering in de eer ste plaats de nadruk wil leggen op gritse dierenbeschermers hebben in een scherp gestelde resolutie ge protesteerd tegen het feit dat Prinses Margaret aan een vossenjacht heeft deelgenomen, q Een hond in Vlissin- gen vond dat daar van dierenzijde iets tegenover moest staan en wekte met zijn geblaf de bewoners (twee gezin nen) van een huis in de Emmastraat, toen hij een verdachte brandlucht ge waar werd. Was maar g"» d ook, want de betimmering bij de kachel stond in lichte laaie. De ijlings gealarmeei'de brandweer kon erger vooi-komen. Nog een alai'm: De Engelse minister van Binnenlandse Zaken Chuter Ede heeft opdracht gegeven tot een zuive ring van pornografische lectuur welke voor het grootste gedeelte zou bestaan uit -overdi-ukken van Amerikaanse im port. Nu we het toch over onge wenste import hebben: Honderd Bos- tonse havenarbeiders gingen in staking toen zij er achter kwamen dat het Noorse schip, dat zij moesten lossen, aardnoten en wol uit communistisch China aan boord had. In de Noord- Ierse havenplaats Ne wry hadden de dokwerkers ook al bezwaren: Tegen het laden van aardappelen in het Ne derlandse schip Nooi'stadt. Niet van wege de piepers, doch omdat ze hun ge bruikelijke oorlam niet gekregen had den. „Bij het -werken aan Nedei'iandse schepen krijgen we altijd genever", verklaarden zij. Drie-en-twintig Parijzenaars en Parisiennes hadden daarentegen kennelijk méér dan htun gebruikelijke oorlam achter de kiezen. Zij werden wegens ordeverstoring ach ter de tralies gezet en waren hierover dermate verontwaardigd, dat ze zich al len spiernaakt uitkleedden en hun kle ren in brand staken. Q De burgerva der van een dorp in Saks-n kwam beter van af. wai.t die verloor bij een begrafenis slechts zijn „hoge zije". Hoewel het aen officiële teraardebe stelling gold, weigerde de raad echter de schade te vergoeden, omdat de be wuste hoed was verdwenen tijdens het begrafenismaal waai-bij twintig vaten bier geconsumeerd werden. Even wachten met stemmen, hiér komt nog een stukje van dat Lagerkuislid. wét Wales. Qver verliezen gesproken: Het bureau gevonden voorwerpen op het Lon- dense vliegveld „Northolt" was dezer dagen een kwartier lang niet toegan kelijk, omdat de dienstdoende beambte de sleutel kwijt was. Omdat we nu toch op een Engels vliegveld zijn ge land: Voor de (genationaliseerde) Bri- tish European Airways was 1950 een recordjaar: Ruim 900.000 passagiers en 9000 ton vracht werden in het afgelo pen jaar door de B.E.A. vervoerd. Dat waren 200.000 passagiers en 4000 ton vracht méér dan in 1949. q Daar hier uit wel blijkt welk een grote rol de luchtvaart bij het vervoer inneemt, heeft genei-aal MaeArthui- Japan toe gestaan met gecharterde vliegtuigen m buitenlandse piloten weer een burger luchtvaart te beginnen. O Japans koopvaardijvloot is al veel verder ge vorderd op de weg naar herstel: Sinds het begin van de Koreaanse oorlog verdriedubbelde zij haar tonnage tot bijna één millioen ton. O Als gevolg hiervan arriveerde dezer dagen in de haven van New York het eerste Ja panse schip sedert de overval op Peari Harbour. Het was de „Arimasan Mai- se" 'met een lading suiker uit de Phi- lippijnen. O Overwegende dat een zekere mate van suikerzoet raffine ment de diplomatie slechts ten goede kan komen heeft pi-esident Truman Allsworth Bunker president-directeur van de „National Sugar Refining Com pany" benoemd tot Amerikaans gezant in Argentinië. haar bezorgdheid over de loop der ge beurtenissen in West-Duitsland, welke het directe resultaat zijn van de poli tiek der Westelijke bezettingsmogend- heden- De westelijke mogendheden hebben haar vei'plichtingen met betrek king tot de ontwapening en zuivering, neergelegd in de viermogendheden- overeenkomsten ter voorkoming van het g'evaar van een herleving der Duitse aggressiviteit, voortdurend ge schonden. Nazi- en néo-nazigroepen, in de eer ste plaats geleid door voormalige aan hangers van Hitler en Adenauers re- vaneheregering, worden gebruikt als instrumenten voor de aggressieve doel einden van de westelijke mogendheden' welke doeleinden te zien zijn in de openlijke militarisering van West- Duitsland en het herstel van zijn oor logspotentieel. De veiligheid van Tsjechoslowakije hangt af van de uitsluiting van elke mogelijkheid van Duitse aggressie, het geen blijkt uit de rampzalige histori sche ervaringen van Tsjechoslowakije. Het Tsjechosiowaakse volk is van me ning, dat niet alleen zijn eigen veilig heid, maar ook die van alle Europese landen afhangt van een oplossing van de Duitse kwestie, aldus de nota. De minister-president van India Pan dit Nehroe zou Mao Tse Toeng schrif telijk verzocht hebben als voorlopige voorwaarde voor een staken van het vuren de vorming van een gedemilita riseerde zone in Korea te aanvaarden, aldus wordt te Londen uit New Delhi vernomen. De Zweedse regering heeft beslo ten de recx'Uten van dit jaar een maand langer onder de wapens te houden „ten einde hun opleiding te voltooien".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1