„Jungle-Pimpernel" over N. Guinea PELS' Gegadi tramlijn AAT S0ECKER Geen typisch land maar een rijk- gevulde schatkist! Magnetiseurs en somna bul es AmandelkoekjeA ï3joJbeA,tcoe&j&6 De man die denkbeeldig vee had DE NIEUWE VERKEERSREGELS KREMER'S KOFFIE THEE Bedrijfs-economische aspecten van de Landbouw Belangen va EEN VERGUISDE Belangrij ijke lezing in de Harmonie Boeiende serie lezingen voor Volksuniversiteit AGENDA De politierechter had het druk Overtredingen voorkomen is beter dan een proces-verbaal Een leerzame middag voor de landbouwers Veertigjarige jubilea bij de firma Met LAATSTE NIEUWS HEILOO Egmond a.d. I DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 „Jungle-pimpernel".... Een naam, die tot de verbeelding spreekt. „Jungle- pimpernel", de man, die gedurende de Japanse bezetting temidden van een kleine groep van toegewijde vrienden in Centraal Nieuw Guinea verbleef en daar de strijd tegen de gehate bezetter met taaie volharding voerde. Jungle-pimpernel.... Het moet een idealist als deze Assistent Resident is, enigszins pijnlijk getroffen hebben, dat velen van de aanwezigen bjj de lezing, die hij gisteravond voor de leden van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen in de Harmonie hield, op zijn naam waren afgekomen. En niét in de eerste plaats op het onderwerp „Nieuw Guinea", dat momenteel in zovele op zichten als een brandende kwestie wordt beschouwd. Het zij zo. De kleine zaal van de Har monie was geheel gevuld, toen de oud assistent-resident Dr. J. V. de Bruyn, die gedurende de oorlogsjaren onder de berg-Papoea's verbleef, over dit, op één na grootste eiland ter wereld, een bui tengewoon boeiende en uiteraard des kundige lezing hield. In de dertien jaren, dat Dr. De Bruyn als bestuursambtenaar op Nieuw Gui nea werkzaam was heeft hij veel ge zien, gedacht en geleerd, over dit land, dat hij zelf „een land van tegenstellin gen" noemde. Men aanschouwt er de felste contrasten. Leeft men b.v. in Sor- rong bijna geheel volgens de Europese leefwijze, in het gebergte van Centraal Nieuw Guinea staat alles in het teken van het stenen tijdperk. Er heerst bit tere koude op de eeuwig witte toppen van de hoge bergen; in de kuststreken davert het zonlicht als vloeibaar lood uit de hemel neer. Zo ligt daar Nieuw Guinea, ruig, vaak ontoegankelijk, en... nog vrijwel onontdekt. Werden uit de andere eilan den van de archipel letterlijk de mo gelijkheden uit de bodem gezogen, de aandacht voor Nieuw Guinea bestond lange tijd uitsluitend bij zendelingen, missionarissen en enkele natuur-onder- zoekers. Door de oorlog, die namen als „Hol- landia", „Biak", „Merauke" op veler lippen bracht kwam er belangstelling in bredere kring. Eigenlijk toevalliger wijze ontdekte men geheel nieuwe stammen, ja zelfs vlak in de omgeving van bewoonde plaatsen. En nu Nieuw Guinea op het politieke schaakbord is geschoven ontwaakt er eerst een alge mene interesse. Over de aard van land, volk, cultuur, economie en toekomstmo gelijkheden sprak thans Jungle Pim pernel. De bestuurstaak. Allereerst gaf Dr. De Bruyn een uit eenzetting van hetgeen hij beschouwde als de meest gunstige vorm van be stuur over dit eiland, dat dertien maal zo groot als Nederland is. De bestuurstaak moet volgens hem voornamelijk een ideeële zijn en tevens gericht op de materiële verzorging van de bevolking. De bestuurs-ambtenaar dient de psyche van dit volk te kunnen doorgronden. In groter verband is dit ook een eerste vereiste, terwijl men zich verder moet afvragen; „Wat moet in de inheemse cultuur bewaard blijven en in hoeverre is adoptatie en aanpassing aan ónze cultuur mogelijk? „Onbegre penheid", aldus spreker, „deed reeds tè veel te gronde richten. Het is gemak kelijk bepaalde dingen in de „adat" van dit volk af te schaffen, maar wat geeft men ervoor in de plaats? Men mag nimmer vergeten dat een berg-Papoea in luttele jaren tijds een culturele „sprong" moet maken gelijk aan de pe riode van ons Stenen Tijdperk tot de Twintigste Eeuw". Met tal van voorbeelden lichtte hij de aard van dit volk toe. Het Nederland se bestuurs-apparaat op dit eiland heeft verschillende mogelijkheden volgens bovengenoemde methode tewerk te gaan. Zo verbiedt het de invoer van sterke drank, en kan reizen naar het binnen land beperken. De spreker weefde door zijn vlot be toog het relaas van zijn eigen onder vindingen, opgedaan, toen hij in de oor logsjaren feitelijk als „Papoea" heeft geleefd. De beste Nederlander Persoonlijk contact met de autochtone bevolking noemde spreker het beste be- srhavingsmiddel. De eerste ontmoeting met de Papoea bepaalt veelal het ver loop van de relatie in de toekomst. Dit hebben de Jappen bijvoorbeeld niet be grepen. Hun eerste contact was van dien aard geweest, dat zij later steeds een vrijwel geheel vijandige bevolking te genover zich vonden. Dat de Papoea's „kwaedaerdighe na turellen" zijn, zoals wereldreizigers in vroeger dagen schreven, werd fel door Dr. De Bruyn bestreden. „Ze zijn de eenvoudigste maar beste onderdanen van onze Kroon", zo zeide hij. „Ze zijn trouw als men eenmaal hun vriend schap heeft verworven. Door de Japanse radio werd eens omgeroepen, dat ik nim mer in de wouden van Nieuw Guinea zou kunnen verblijven, als ik niet de be schikking had over een „magische ra dio", waarmee ik met de Geallieerden in contact zou kunnen staan. Wel, ik had een magisch apparaat ter beschikking: de trouw van 5000 berg-Papoea's?" Mogelijkheden. Het voornaamste export-product van Nederlands Nieuw Guinea is momen teel alleen copra. Er is geen mijnbouw, er zijn geen grote Europese cultuur-on dernemingen. Het kapitaal toont geen interesse in dit woeste land met zijn bergen en moerassen. De verbindingen zijn er moeilijk, personeel voor planta ges moet geimporteerd wordenHet is het meest ongecultiveerde gebied van het gehele vroegere Nederlands Indie. Een vergeten en verguisd brok natuur. Dat zijn enkele nadelen. Voordelen zijn; een aarzelend begin van openleg ging, een minimale export van copra en aardolie.. Dat is alles. Maar dan is er het Australische ge deelte van dit enorme eiland, waar de mijnbouw een voorname exponent van de productie vormt. Waar men 47000 ton copra per jaar exporteerde, tegen 3000 ton in het Nederlandse deel. Waar fabelachtige hoeveelheden aardolie worden uitgevoerd. Maar vooral: waar men dank zij intensieve exploratie vooral met behulp van vliegtuigen de exploitatie mogelijk kan maken. „Wij kennen ons eigen Nieuw Guinea nog niet. We moeten de kansen eerst kennen", aldus de spreker. Het Centrale bergland, dat tal van mogelijkheden biedt, evenals in het Australisch deel, is nog nimmer geologisch onderzocht. Maar de aanwezigheid van goud, glans kool, koper, bruinkool en tal van an dere delfstoffen staat bijna geheel vast. GROTE RIJKDOMMEN Nieuw Guinea is een ware schatkamer, maar men moet zwaar arbeiden om de schatten te vinden. Het kan een tiental Een driftig echtgenoot uit Leiden, Mocht niet naar de soos, wou scheiden- Zijn vrouw zei toen: „Ne m Citroen". En wist daardoor een breuk te mijden jaren duren eer werkelijk tastbare re sultaten de moeite en kosten zullen ver goeden, maar de openlegging van dit rijke land is dit waard. Australië be schikt op Nieuw Guinea reeds over dertig vliegvelden. Nederland heeft er niet één.... AI zou slechts op elke expeditie naar het binnenland, waar „Jungle Pimper nel" jarenlang heeft vertoefd een geo loog worden meegezonden om de moge lijkheden te onderzoeken. Dan zou er althans iets van exploratie merkbaar zijn en zou men door strikt weten schappelijke zekerheid ook in grotere kring Nieuw Guinea niet langer gaan zien als een typisch en ruig gebied, waarin men niet meer vindt dan een aantal merkwaardige gebergten en gro te moerassen. Met lichtbeelden, die op vaak geestige wijze werden verklaard, verduidelijkte Dr. De Bruyn het ge sprokene. DANKWOORDEN Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Maatschappij, de heer Feringa die ook het openingswoord had gehou den, woorden van dank voor de bui tengemeen boeiende en belangrijke le zing. Voor de voorzitter was dit de laat ste maal. dat hij een dergelijke avond besloot, zoals de heer R. Veendorp in een sympathieke afscheids-toespraak memoreerde. Namens de maatschappij werd de heer Feringa een boekwerk aangeboden. De vertrekkende voorzitter dankte voor dit geschenk en sprak de beste wensen uit voor de toekomst van de Maatschappij. Kleding-tentoonstelling in „Wapen van Heemskerk" In „Het Wapen van Heemskerk" zal Maandag 12 Februari de opening plaats vinden van de tentoonstelling „Goede kleding", die gehouden wordt onder auspiciën van de Nederlandse bond voor plattelandsvrouwen. De expositie, die mede door de hulp van textielfa brikanten en kledingontwerpers tot stand kwam, zal tot 19 Februari in Alkmaar blijven. De bekende Utrechtse psycholoog dr. W. H. C. Tenhaeff hield gister avond voor een geheel met contribuan ten van de Volksuniversiteit gevuld zaaltje in het Landbouwhuis een zeer interessante lezing, de eerste in een serie van drie, getiteld „Magnetiseurs en Somnambules". De spreker begon met een terugblik in de historie en zeide, dat er van de vroegste oudheid tot heden gevallen van genezing door handoplegging bekend zijn. Van de velen, die zich met deze practijken op hielden, was Mesmer wel een van de beroemdsten. Mesmer studeerde in de achttiende eeuw in Weenen theologie, wijsbegeerte, rechten en medicijnen en kwam tot de overtuiging overi gens een niet geheel originele ge dachte dat er kosmische krachten zijn, die de mens in zich op kan nemen en weer aan anderen, bijv. zieken, kan afgeven. Dit afgeven van deze krach ten noemde hij „magnetiseren", een foutieve term, die ontstond door een verkeerde opvatting van het wezen van het minerale magnetisme, waaraan abstracte, onaardse krachten werden toegedacht. In Weenen bewerkte Mes mer, die tevens als arts practiseerde, door handoplegging opvallende gene zingen, soms van gevallen, die door de gezamenlijke artsen ongeneeslijk wa ren verklaard. Na een tijdelijke ver slapping van de belangstelling voor het magnetiseren was er in het twee de kwartaal van de negentiende eeuw weer een grote opleving te bespeuren, die zich sindsdien heeft gehandhaafd en zelfs nog steeds toeneemt. Ook nu nog houden de magnetiseurs vol, dat de voorkomende genezingen een ge volg zijn van menselijke uitstralingen en de wetenschap is er nog niet in ge slaagd dit of het tegendeel ervan te bewijzen. Medische kringen erkennen, dat er door bonafide-magnetiseurs in derdaad talrijke wonderbaarlijke resultaten zijn bereikt. Men is tegen woordig geneigd te menen, dat in de meeste gevallen sprake is van zgn. suggestie-therapie, waarbij de psycho logische factor de voornaamste rol speelt. De suggestie-therapeut wat elke goede medicus eveneens dient te zijn induceert auto-suggesties in zijn „slachtoffer" en activeert de ge neeskracht der natuur. Hij, die een zieke wil genezen, moet een magisch prestige hebben zeide dr. Tenhaeff, die een geestig en onderhoudend cau seur bleek te zijn en zijn betoog niet talrijke voorbeelden uit de historie en uit zijn eigen ervaringen en omgeving verduidelijkte, en moet een „vader- imago" zijn voor de patiënt. De mo derne arts, de fonds-dokter, heeft veel van dit prestige ingeboet, tengevolge waarvan de zieken door hun vermin derd vertrouwen en geloof in hem zich minder laten suggereren. De spre ker besloot zijn boeiende voordracht met het uiten van de opvatting, dat aan de magnetiseurs geen vrije uit oefening van de geneeskunst mag wor den toegestaan, doch dat de medici zich in voorkomende gevallen wel tot hen moeten mogen wenden. Volgende week hoopt dr. Tenhaeff zijn tweede lezing in de serie met een film te illustreren. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek} DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De vlam en de pijl (14 jr); Cinema Americain, I'M uur: Voor wie de klok luidt (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De gou den salamander (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur; Cagliostro (18 jaar). VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Held op sokken (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrolijke vagebond (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Schandaal in New Orleans (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Per raket naar de maan (18 jaar). GROTE SORTERING S&tmide. vindt U bij: RITSEVOORT 22 Telefoon 2801 Patisserie Chocolaterie Het was een heel vreemde geschie denis, waarvoor Jan Cornelis S. uit Zuid-Scharwoude gisteren voor de Economische politierechter in Alkmaar mr. J. A. Markus, terecht stond. S. had namelijk, voor het verkrijgen van vee voeder een registratieformulier inge vuld, waarin hij opgaf een flink aantal varkens, koeien en kippen te bezitten. Toen hij echter bezoek kreeg van enige C.C.D.-ambtenaren, bleek de schuur leeg te zijn. S. trachtte gisteren tever geefs een kortstondige aanwezigheid van het vee in zijn schuur aannemelijk te maken. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide verbaasd te zijn over de houding die deze verdachte aan nam. De bewering van S„ dat hij het vee had ondergebracht in een schuur die vóór de komst van de verbalisanten inmiddels weer was afgebroken, achtte de officier niet aannemelijk. Het ver haal, dat hij de dieren te Purmerend had gekocht van een onbekende, dat hij ze naar huis had vervoerd en ze daar in de schuur had gebracht, zon der dat de naaste buren of zelfs de fa milie er iets van had gemerkt en ten slotte dat hij de beesten enkele dagen later wederom aan een onbekende had verkocht, zonder dat iemand hier iets van had bemerkt, noemde spreker ab soluut ongeloofwaardig. Hij zeide de indruk te hebben gekregen, dat S. een aartsleugenaar is. Gelet op de houding die verdachte had aangenomen eiste mr. Vellinga twee maanden hechtenis. Rechtshouden Bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee zijn verp"?ht op de door hen ge volgde rijbanen en paden rechts te houden, waarbij zij zich niet verder van de rechterkant mogen bevinden dan door de omstandigheden gerecht vaardigd wordt. Echter mogen de be stuurders van twee tweewielige rij wielen of twee ruiters naast elkander rijden, zolang daardoor het verkeer niet in gevaar gebracht of belemmerd wordt. Gescheiden rijbanen naast elkander. Wanneer twee gelijkwaardige rij banen, gescheiden door bomenrijen, bermen, verhoogde afscheidingen of niet in het wegdek liggende spoor- of tramwegen, naast elkander liggen, mogen bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trek dieren en vee niet de voor hen links gelegen rijbaan volgen. Wanneer drie of meer rijbanen naast elkander liggen, van elkander geschei den, zoals hierboven aangegeven, mo gen bestuurders van voertuigen, rui ters en geleiders van rij- en trekdieren en vee niet een andere dan de voor hen rechts gelegen buitenste rijbaan volgen. Echter mogen bestuurders van motorrijtuigen, behalve deze, ook de middenbaan of een der middenbanen volgen. Het verbod tot het inrijden van een rijbaan geldt echter niet wanneer bij deze rijbaan een bord is geplaatst met het opschrift: „Inrijden toegestaan". Opstelling wachtend verkeer Bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee zijn verplicht, daar waar het ver keer moet stilhouden, zich in volgorde van aankomst op te stellen, indien deze aanwezig is, vóór de stopstreep, op de voor hen bestemde rijbaan of voor het voor hen bestemde pad en het voor verkeer uit de tegenovergestelde rich ting bestemde gedeelte van de weg vrij te laten. Daarbij moeten bestuur- VOORTREFFELIJK ALIE TWEE' Vraagt Uw winkelier De voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw van de Kring Alkmaar, de heer P. Schermerhorn opende gistermiddag voor een klein aantal aanwezigen de bijeenkomst, welke gehouden werd ter bespreking van de bedrijfseconomische aspecten van de landbouw. De lezing werd bij verhindering van de spreker, de heer ir. J. F. van Riemsdijk thans gehouden door de heer M. Bentum, adjunct secretaris van de Stichting van Land bouw. Het is ons onbegrijpelijk, waar om er voor zo'n interessant onderwerD, dat tenslotte alle boeren aangaat, zo weinig belangstelling bestaat en de voorzitter sprak in zijn openingswoord hierover dan ook zijn leedwezen uit. De heer Bentum zou zich in zijn onderwerp speciaal richten op de ak kerbouw. Hij memoreerde, dat het jaar, 1950 voor de landbouw niet slecht is geweest en haalde de in 1948 door minister Mansholt vastgestelde land bouwpolitiek aan, die in feite in 1949 voor het eerst gevoerd werd. Het gevolg van deze politiek was, dat de boeren buiten het oogstrisico ook nog het marktrisico te dragen kregen. In 1950 werd deze politiek voortgezet en thans moeten we rekenen op een versterking van de voedselvoorziening met het oog op de internationale si tuatie, aldus spreker. Vervolgens wees hij op de belangrijke bijdrage van de boeren in het economisch herstel van ons land. De boeren vormen 20 pet. van de bevolking, aldus de heer Ben tum. Zij voorzien deze van een groot gedeelte van het dagelijks voedsel en nemen tevens 33 tot 34 pet. van de export voor hun rekening. Over de bestaanszekerheid van de boeren zeide hij dat deze geheel en al in de opbrengst van hun productie is gele gen. Het bouwplan voor het komend jaar vormt weer nieuwe problemen, maar de heer Bentum adviseerde het boywen op de normale wijze voort te zetten en niet met een momenteel veel gevraagd product te gaan speculeren. Voor de kunstmestpositie vreesde hij in het jaar 1951 nog geen moeilijk heden. Met het oog op de toenemende me chanisatie in de landbouw vertelde spreker, dat de paardenstapel met dui zendtallen per jaar terug loopt, doch hij drong wel aan op een verantwoorde mechanisatie. Hij gaf vervolgens een overzicht van de situatie der verschil lende landbouwproducten en zeide in dit verband, dat er voor de tarwe al tijd voldoende afzet is. Het grootste gedeelte wordt nog gebruikt voor het binnenland. De regering probeert de tarwebouw te stimuleren, waarschijn lijk kan men ook de aanslagregeling op de gerst in deze richting verklaren. Over de fondsvorming voor aardappe len kon de spreker mededelen, dat er met de regering een overeenkomst is gesloten voor een fifty-fifty regeling. De oppervlakte voor de verbouwing der klei-aardappelen moet worden uit gebreid met het oog op de buitenland se afname. Ten slotte vertelde de heer Bentum nog, dat de grootste afnemers in het afgelopen jaar Frankrijk en Belgie waren en dat Duitsland als con current weer een rol begint te spelen. Bij de bestrijding van de colorado kever zullen in de toekomst waar schijnlijk plaatselijke commissies wor den ingeschakeld om toezicht te hou den op de besproeiingen der akkers. De voorzitter van de Kring dankte de heer Bentum tot slot voor zijn tech nische en economische toelichting. ders van wagens en rijwielen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren m vee, die de rijbaan volgen, zich zo danig opstellen, dat motorrijtuigen niet meer gehinderd worden dan in de gegeven omstandigheden onvermijde lijk is. Spelen op de rijweg Het is verboden op verharde, voor het verkeer met motorrijtuigen open staande weggedeelten met ballen of andere voorwerpen te gooien of deze voort te schoppen of te slaan, op rol schaatsen autopeds of soortgelijke voortbewegingsmiddelen te rijden of kinderspelen te beoefenen. Openen portieren Het is verboden een portier van een voertuig te openen of geopend te laten, indien daardoor de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd of de vei ligheid op de weg in gevaar wordt ge bracht. Oefenvergunning Geen rijbewijs is vereist voor het besturen van motorrijtuigeft op twee of drie wielen: gedurende de tijd, dat de bestuurder in het bezit is van een voorlopige oefenvergunning, afgegeven door of vanwege de burgemeester Deze vergunning geldt voor ten hoog ste 30 dagen en voor bepaald aange wezen wegen. Ze zijn te verkrijgen aan het politie bureau. Bijna alle werknemers van Jac. Mets Automobielbedrijf te Alkmaar en Hoorn waren Dinsdag met hun dames in „Het Wapen van Heemskerk" bij een om twee collega's, de heren R. Smids en Jb. Water, op feestelijke wijze te huldigen, in verband met hun veertigjarig jubileum. De jubilarissen werden op hartelijke en waarderende wijze toegesproken door de beide heren Met. Mede aan hun arbeid en toewijding is het te danken, dat het bedrijf de tegenwoor dige omvang heeft bereikt. De directie overhandigde beide jubi larissen een geschenk onder couvert, waarna de dames een bloemstuk ont vingen. Vervolgens werden zij toegesproken door de heer Th. A. Pouw, chef van de Carrosseriefabriek en voorzitter van de personeelsvereniging V.M.E. T.E., de heer E. D. Asjes als oudste collega en de heer J. de Ruiter na mens het personeel van het filiaal Hoorn. Reeds waren namens het per soneel cadeaux uitgereikt. Na het officiële gedeelte volgde een zeer goed amusements-programma. Het duo Wi-Jo zorgde, dat er volop geno ten werd. Een gezellig bal hield de aanwezi gen nog lang bijeen. Kunstsmid maakte kruis voor Zeeuwse kerk Er was ruime toeloop van publiek, toen gisteren voor de kunstsmederij van de fa. Besteman op de Nieuwesloot een enorm kruis, voorzien van een fraaie koperen windhaan werd gefoto grafeerd. Dit kruis en de hooggeplaatste ver: tegenwoordiger van het pluimveeras zijn bestemd voor een katholieke kerk in Zeeland. Het „haantje" is kunstig vervaardigd uit koper. Het kruis, dat sierlijk bewerkt is en de koperen haan, zullen vandaag hun bestemming tege moet reizen, om straks als verheven getuigschrift voor 'n Alkmaarse kunst smederij boven het Zeeuwse land te prijken. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG De vrouwen-wereldgebedsdag wordt morgen over de gehele wereld gehou den. In Alkmaar heeft deze morgen avond om 8 uur plaats in het gebouw „Waakt en Bidt" op de Laat. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, betoogde dat de officier er niet in geslaagd was te bewijzen dat S. het vee in de nacht van 3 c~ 4 November niet heeft .bezeten. Spreker meende voorts dat er op het bedrijf van S. geen crisisproduct aanwezig is gebleken, zo dat hiervoor ook geen vervolging kon worden ingesteld. De officier vond het pleidooi van de verdediger wel spitsvondig, doch niet afdoende. Er waren namelijk wel kip pen op het bedrijf aanwezig en deze worden zeker als crisisproducten be schouwd. Mr. Markus, die hierna uitspraak deed, vond het verhaal van verdachte eveneens zeer ongeloofwaardig. Hij veroordeelde S. tot drie weken hech tenis. Krachtig argument. De jeugdige Alkmaarder Jan F., die gisteren voor de politierechter terecht moest staan, was ten laste gelegd, dat hij op 10 December in de Langestraat een agent van politie een stomp tegen de kaak had gegeven. F., die een waarschuwing had gekregen dat hij niet in een portiek mocht blijven staan, had zich daar niets van aangetrokken. Ook weigerde hij zijn naam bekend te maken, zodat hij moest worden over gebracht naar het bureau van politie. Onderweg kwam het tot moeilijkheden. F maakte een dreigende beweging en even later werd er over en weer ge slagen. Wie hiermee was begonnen werd gisteren bij de zitting van de po litierechter niet duidelijk. De twee ver balisanten verklaarden dat F. het eerst handtastelijk was geworden, doch drie getuigen a décharge beweerden het tegenovergestelde. Hoe het ook zij, het optreden van de jeugdige F. tegenover de politie was geheel verkeerd en mr. Vellinga vorderde daarom f30,subs. 15 dagen. Mr. Markus vonniste con form. Holle Bolle G(js. De Alkmaarse bakker A. verscheen op het matje terzake van een overtre ding van de bepalingen, die er bestaan op de handel in vetten en margarine. Men had hem namelijk aangetroffen in het b^it van totaal 170 kilogram mar garine, in de verpakking, die voor de detaillisten wordt gebruikt. De rege ring legt op elk van deze voor huis houdelijk gebruik bestemde margarine een bepaald bedrag toe. Voor industrie doeleinden, en uiteraard ook voor bak kers, is margarine leverbaar, waarop de regering niets toelegt. De politierechter nam nu aan, dat bakker A. die margarine in detail-ver pakking wel voor zijn bedrijf had wil len gebruiken. De verdachte zelf zei echter, dat het voor huishoudelijk ge bruik bestemd was. Heel terecht vroeg daarom mr. Markus: „U bent toch geen Holle Bolle Gijs?" Dat is bakker A. zeker niet. Met het oog op A's zwakke financiële positie eiste de officier van Justitie, mr. J. M. Vellinga, een voorwaardelijke geld boete van f65,subs. 35 dagen hech tenis, met een proeftijd van één jaar. (Ongecorrigeerd) Het K.P.M.-proces Rechter verklaart zich onbevoegd Vanmorgen heeft het Gerechtshof te Amsterdam, eerste kamer, uitspraak gedaan in de zaak van de K.P.M. tegen de Republiek der Zuid-Molukken. Het Hof heeft bü monde van haar presi" dent, mr. J. Verdam, verklaard, dat de Nederlandse rechter in dit geval dus de president van de rechtbank te Amsterdam onbevoegd was van dit geding kennis te nemen. Wreszynski tot vier jaar veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de statenloze Siegfried Wreszynski wegens voortgezette op lichting veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier jaar zonder aftrek van voorarrest. Van kleuters en de schoonmaak Onder auspiciën van de Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting, draaide Flandria cine-service gisteravond in de Alkmaarse Huis houd- en Industrieschool een tweetal films over huishoudelijk zaken. In de eerste film waarbij mej. Peverelli voor de verbindende tekst zorgde volgde de camera de trots van het gezin: het kind. Van de eerste bewuste handelingen via de première van het lopen en de vele onderzoe kingsriten verschenen alle ontwikke- linksstadia op het doek. De tweede film vertelde iets over de hardnekkig weerkerende epidemie: de schoon maak. Een goede les over het efficiënt hanteren van stofdoek, zwabber en mattenklopper. De belangstelling was matig, hetgeen te betreuren is, omdat door dit tweetal films bewezen werd, dat er aan veler paedagogische en huishoudelijke capaciteiten nog wel het een en ander mangelt. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth, d. van J- Pover en A Visser. Getrouwd: Bastiaan van Eijk en So phia Egbergen. Harm de Jong en Anna Vierstra. Jan Peereboom en Annie M. Broek huizen. Overleden: Wijert Duin, 79 Jaar, we duwnaar van M. Stuijt. Aukje Schouten, 4 jaar. BINNENKORT zullen 1 van Verkeer en Wate: van behoud van een rail slag van het rapport, da van de gemeente Bergei communiqué, dat in over samengesteld, medegedee Spoorwegen hebben het het personenvervoer in d opzicht bedoelt vooruit t meentebestuur bepleit nc moderne lichte dieseltra; locaallijntjes wordt gebri naar Alkmaar en Campe Nederlandse Spoorwegen doch voor het geval de na onderhandelingen me trams reeds exploiteert, ran de tramlijn Alkmaai minister van Verkeer 'ei gemeentebestuur afhangt zekerd. In overleg met ei exploitatie-project gemas staande autobusdienst gc l^ni'. j: 1; ji Bakker kocht „aft poeder Voor het Amsterdamse stond Woensdag in hoge recht de 40-jarige G. N. It N.H. Deze voormalige ba 1946 drie baaltjes melkpo voor f 130,Het was hen door de chauffeur van i bliek, die volgens verd zou hebben, dat het afval der betrof. De presiden dachte of hij niet gewetei melkpoeder van diefstal al Dit ontkende verdachte. De procureur-generaal, meende dat verdachte ze geweten, dat hij een helinj de melkpoeder te kopen zo lang geleden is gebeurt ker een maand voorwaard boete of 60 dagen hechte straf, die verdachte door o rechtbank was opgelegd. Mr. Leesberg meende, niet om schuldheling ging om heling, maar om een overtreding. Verdachte hai conclusie moeten komen, i poeder van diefstal dfk maar dat ze hem zwart ve aldus pleiter. Mr. Leesber spraak en indien het Hoi mening zou zijn toegedaan vonnis. Spelcursus op de I Volkshogesch In de Volkshogeschool te 2—7 April een spelcursus wor waarin nieuwe opvattingen tej het spel en zijn toepassingsmo de orde worden gesteld. In he aan de wijze van behandeling, dagogisch dan speltechnisch ge aandacht worden besteed^ De volgende sprekers en sj een inleiding houden: K. Peer als sociologisch verschijnsel"; I en vorming"; Mej. Carl a Kohn; vormingsmiddel van het uitdruk! mej. dra. W. J. Bladergroen: teit" en K. van Driel: ,,Spel ex Aan de cursus, die zeer g jeugdleiders en leidsters, onderw: wijzeressen, maatschappelijke v zullen een vijftiental leerlingen dingsinstituut Middeloo en C.I.C De verblijfplaats der cursisti Zandhoeve", voor dit doel bij i temeer daar er ook practische worden gegeven. Burgerlijke St Geboren: Anna M. L Admiraal en G. P. Nannes. P. E., d. van P. Smit en C. Margaretha G. M., d. van en C. M. Rozing. Getrouwd: Franciscu Cornelia C. Zoon. Loui Maria A. Klaver. Overleden: Jan Kar XL Huisman, 82 jaar. „Inter Nos" speel Rozenkrans „Inter Nos" nam een z\ haar schouders, toen zij stuk „De Rozenkrans" op 1 ma te zetten. Het stuk e van zijn vertolkers. De int stuk is in het kort als volgt krans" is de naam van tijdens een feestpartij op van de Meidrums door Jai zó ontroerend-schoon wore dat het voor de beroemde schilder Dalmain het doo motief wordt om haar ten vragen. Zij wijst het aan: nadien Dalmain blind is het Jane, die hem als verpl en verzorging verleent zor weet, dat zij het is. Dit her tact brengt hen tot elkanc De opvoering is een groc worden. In het dankwoor Mooy namens het publiek ook tot uiting hoezeer al. gebodene hebben genoten. HANDBAL Zeevogels I deed het Zon goed. Tybb 2 uit Haarlen 101 verslagen. Hiermede onze meisjes weer 2 kostba handhaafden zij haar ongesl

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2