Gegadigde voor exploitatie van tramlijn Alkmaar-Bergen aan Zee Bergen koopt het Dorpshuis g vee had Het plan 1951 voor proefbedrijf „Geestmerambacht" t druk TE NIEUWS B. en W. van Bergen delen mede: Belangen van dieseltram- en busdienst gewaarborgd De kolenschaarste en spoorbussen Vliegveld-kwestie hopelijk van de baan Debat over onderwijs probleem HEILOO Egmond a.d. Hoef DE. Noord-Scharwoude Zuid-Scharwoude Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Nieuws uit De Langedijk De heer Klitten op jaarvergadering van „Tuinbouwbelang" gehuldigd Tal van besluiten werden genomen Het proefplan is veelbelovend Warmenhuizen Zeer laakbare handeling DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 r, mr. dr. C. Berkhou- dat de officier er niet s te bewijzen dat S. het t van 3 c 4 November eten. Spreker meenda het bedrijf van S. geen inwezig is gebleken, zo- )k geen vervolging kon ld. ond het pleidooi van de spitsvondig, doch niet 'aren namelijk wel kip- drijf aanwezig en deze als crisisproducten be- die hierna uitspraak verhaal van verdachte ongeloofwaardig. Hij tot drie weken hech- Krachtig argument. Alkmaarder Jan F., die ie politierechter terecht as ten laste gelegd, dat mber in de Langestraat politie een stomp tegen gegeven. F., die een had gekregen dat hij tiek mocht blijven staan, niets van aangetrokken, hij zijn naam bekend te hij moest worden over- het bureau van politie, m het tot moeilijkheden, dreigende beweging en ■d er over en weer ge- ïiermee was begonnen jij de zitting van de po- duidelijk. De twee ver- laarden dat F. het eerst 'as geworden, doch drie écharge beweerden het de. Hoe het ook zij, het [e jeugdige F. tegenover geheel verkeerd en mr. rde daarom f30,subs. Markus vonniste con- Holle Bolle Gjjs. se bakker A. verscheen erzake van een overtre- ipalingen, die er bestaan in vetten en margarine, namelijk aangetroffen in otaal 170 kilogram mar- rerpakking, die voor de rdt gebru'kt. De rege- Ik van deze voor huis- uik bestemde margarine drag toe. Voor industrie- uiteraard ook voor bak- irine leverbaar, waarop ets toelegt. :hter nam nu aan, dat margarine in detail-ver- Dor zijn bedrijf had wil- De verdachte zelf zei voor huishoudelijk ge was. Heel terecht vroeg irkus: „U bent toch geen js?" r A. zeker niet. Met het .vakke financiële positie r van Justitie, mr. J. M. voorwaardelijke geld- subs. 35 dagen hech- proeftijd van één jaar. leuters en de lioonmaak riën van de Commissie slijke en gezinsvoorlich- Flandria cine-service de Alkmaarse Huis- istrieschool een tweetal shoudelijk zaken, film waarbij mej. de verbindende tekst ;de de camera de trots het kind. Van de eerste dingen via de première en de vele onderzoe- schenen alle ontwikke- het doek. De tweede iets over de hardnekkig epidemie: de schoon de les over het efficiënt stofdoek, zwabber en De belangstelling was te betreuren is, omdat tal films bewezen werd, eler paedagogische en capaciteiten nog wel Ier mangelt. erlijke Stand Elisabeth, d. van J- Pover en Bastiaan van Eijk en So- - Harm de Jong en Anna eereboom en Annie M. Broek- Wijert Duin, 79 Jaar, we- Stuijt. Aukje Schouten, 4 igeeorrtgeerd) [.P.M.-proces verklaart zich bevoegd leeft het Gerechtshof te :rste kamer, uitspraak aak van de K.P.M. tegen ïer Zuid-Molukken. Het monde van haar presi" irdam, verklaard, dat de echter in dit geval nt van de rechtbank te onbevoegd was van dit te nemen. ski tot vier jaar roordeeld hof te Amsterdam heeft statenloze Siegfried egens voortgezette °P* deeld tot een gevange- r jaar zonder aftrek van gINNENKORT zullen besprekingen geopend worden tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en B. en W. van Bergen over de wenselijkheid van behoud van een railverbinding met Bergen aan Zee, mede op de grond slag van het rapport, dat het Nederlands Economisch Instituut aan de Raad van de gemeente Bergen heeft uitgebracht, aldus hebben B. en W. in een communiqué, dat in overleg met het „Comité tot behoud van de tram" werd samengesteld, medegedeeld. Het ministerie en de directie van de Nederlandse Spoorwegen hebben het gemeentebestuur verzekerd, dat het stilleggen van het personenvervoer in de huidige periode van kolenschaarste in geen enkel opzicht bedoelt vooruit te lopen op de nader te nemen beslissingen. Het ge meentebestuur bepleit nogmaals het vervangen van de stoomtram door een moderne lichte dieseltram, zoals in het buitenland reeds in groten getale op locaallijntjes wordt gebruikt, met daarnaast handhaving van de busdiensten naar Alkmaar en Camperduin. Men zou er de voorkeur aan geven, indien de Nederlandse Spoorwegen de exploitatie van deze tram ter hand zou nemen, doch voor het geval de N.S. daartoe niet zullen overgaan hebben B. en W. na onderhandelingen met een grote bestaande onderneming, die dergelijke trams reeds exploiteert, er voor gezorgd, dat een gegadigde voor exploitatie ran de tramljjn AlkmaarBergen aan Zee aanwezig is. Dit feit is aan de minister van Verkeer'en Waterstaat medegedeeld. Voor zover het van het gemeentebestuur afhangt, is het instandhouden van de railverbinding ver zekerd. In overleg met enkele rechtsgeleerde en economische adviseurs is een exploitatie-project gemaakt, waarbp de belangen van de tramlijn en de be staande autobusdienst gewaarborgd zijn. [N het communiqué, dat in de gister avond gehouden raadsvergadering door burgemeester Dr. W. Huygens ndder werd toegelicht, wijst het ge meentebestuur er verder nogmaals op, dat men zich, voor het behoud van het natuurschoon en het typische dorps karakter, alsmede om financieel-eco- nomische redenen blijft verzetten te gen het aanleggen van een grote auto weg door het dorp en het natuurreser vaat. De aanleg van zulk een weg zou zeker meer dan 700.000.kosten. Na gereleveerd te hebben, dat het on derhouden van de dienst door een bus onderneming een deficit zou opleve ren, merkten B. en W. op, dat de ijzeren baan in een zodanige staal verkeert, dat daarop een dieseltrein de dienst voortreffelijk en met behoor lijke bedrijfsresultaten kan rijden. JN zijn toelichting zeide burgemeester Dr. W. Huygens, dat toen met de kolenschaarste de tramdienst plotse ling werd gestaakt, de N.S. bussen van de N.Z.H. Vervoermaatschappij in schakelden. Deze bussen reden langs Bakker kocht1 „afval"-melk- poeder Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag in hoger beroep te recht de 40-jarige G. N. M. uit Bergen N.H. Deze voormalige bakker had in 1946 drie baaltjes melkpoeder gekocht voor f 130,Het was hem aangeboden door de chauffeur van een zuivelfa briek, die volgens verdachte gezegd zou hebben, dat het afval van melkpoe der betrof. De president vroeg ver dachte of hij niet geweten had, dat de melkpoeder van diefstal afkomstig was. Dit ontkende verdachte. De procureur-generaal, mr. Fabius, meende dat verdachte zeer goed had geweten, dat hij een heling beging door de melkpoeder te kopen. Omdat het zo lang geleden is gebeurd vroeg spre ker een maand voorwaardelijk, f 400, boete of 60 dagen hechtenis, dezelfde straf, die verdachte door de Alkmaarse rechtbank was opgelegd. Mr. Leesberg meende, dat het hier niet om schuldheling ging, nog minder om heling, maar om een distributie overtreding. Verdachte had niet tot de conclusie moeten komen, dat de melk poeder van diefstal afkomstig was, maar dat ze hem zwart verkocht werd, aldus pleiter. Mr. Leesberg vroeg vrij spraak en indien het Hof een andere mening zou zijn toegedaan een clement vonnis. Spelcursus op de Bergense Volkshogeschool In de Volkshogeschool te Bergen zal van 2—7 April een spelcursus worden gehouden, waarin nieuwe opvattingen ten aanzien van het spel en zijn toepassingsmogelijkheden aan de orde worden gesteld. In het bijzonder zal aan de wijze van behandeling, die meer pae- dagogisch dan speltechnisch gericht zal zijn, aandacht worden besteed. De volgende sprekers en speeksters zullen een inleiding houden: K. Peereboom: „Sport als sociologisch verschijnsel"; R. Ijzer: „Spel en vorming"; Mej. Carla Kohnstam: „Spel als vormingsmiddel van het uitdrukkingsvermogen"; mej. dra. W. J. Bladergroen: „Spel en puber teil" en K. van Driel: „Spel en massa-jeugd". Aan de cursus, die zeer geschikt is voor jeugdleiders en leidsters, onderwijzers en onder wijzeressen, maatschappelijke werksters enz., zullen een vijftiental leerlingen van het oplei dingsinstituut Middeloo en C.I.C.S.A. deelnemen. De verblijfplaats der cursisten is op „De Zandhoeve", voor dit doel bij uitstek g'eschikt, temeer daar er ook practische lessen zullen worden gegeven. de Kogendijk. Om deze weg zoveel mogelijk te sparen en omdat men van mening was, dat in de wintertijd de gewone bus het vervoer wel af kon, hadden B. en W. de N.S. verzocht hiermee op te houden. Door de N.S. te wijzen op het ongewenste en on nodige van het rijden van de spoor bussen hadden B. en W. gemeend hun onderhandelingspositie in genen dele te schaden. Dr. Hemelrijk vond het niet tac tisch van B. en W. om, nu de Spoor wegen aan hun verplichtingen vol doen, hun te verzoeken de busdienst te staken of te beperken voor de duur van de kolenschaarste. Verder had dr. Hemelrijk nog practische bezwa ren: de firma Schalkwijk had te kampen met grote moeilijkheden en de bussen waren hierdoor vaak te laat, tot groot ongerief van reizigers. Om deze reden had hij gemeend te moeten vragen, niet te voldoen aan het verzoek van B. en W. De heer Driessen vreesde, dat de winterdienst nu definitief van de baan zou zijn. Dr. Hemelrijk was van oordeel, dat de spoorbussen de Kogendijk niet be derven. Zij rijden ééns per uur, zijn kleiner en kruisen elkaar niet. Zijns inziens was er geen reden de spoor wegen te verzoeken maar op te hou den. Verder oordeelde hij, dat op spits uren de bussen van Schalkwijk over vol zijn en het vervoer niet kunnen verwerken. Hij sprak zich uit voor handhaving van de diensten. Baron Taets van Amerongen stelde voor om straks als alle vervoer is aangewezen op de Kogendijk, de tram een paar weken te laten rijden. De heer Broersma vond het een on elegante houding van de N.S. om zon der overleg de tram stop te zetten en een busdienst in te leggen, waarom Bergen niet gevraagd had. Hij vond het ontactisch van B. en W. om in te grijpen en meende, dat het protest van Dr. Hemelrijk een vreemde indruk naar buiten moest geven. Mr. Sluys merkte nog op, dat niet is geprotesteerd, maar geijverd voor spoorbussen, daarmee te kennen ge vende, dat de tram moet blijven. De voorzitter meende, dat voor de enkele weken, dat de Bergerweg ge spaard moet worden, wel een rege ling voor de Kogendijk zal zijn te treffen. Burgerlijke Stand Geboren: Anna M. L., d. van A. Admiraal en G. P. Nannes. Catharina P. E., d. van P. Smit en C. R. Gomes. Margaretha G. M„ d. van Th. Morsch en C. M. Rozing. Getrouwd: Franciscus Bekker en Cornelia C. Zoon. Louis Verloop en Maria A. Klaver. Overleden: Jan Kant, wed. van H. Huisman, 82 jaar. „Inter Nos" speelde „De Rozenkrans" „Inter Nos" nam een zware taak op haar schouders, toen zij besloot het stuk „De Rozenkrans" op het program ma te zetten. Het stuk eist zeer veel van zijn vertolkers. De intrige van het stuk is in het kort als volgt: „De Rozen krans" is de naam van een lied, dat tijdens een feestpartij op het kasteel van de Meidrums door Jane Campbell zó ontroerend-schoon wordt gezongen, dat het voor de beroemde jonge kunst schilder Dalmain het doorslaggevende motief wordt om haar ten huwelijk te vragen. Zij wijst het aanzoek af. Als nadien Dalmain blind is geworden is het Jane, die hem als verpleegster hulp en verzorging verleent zonder dat hij weet, dat zij het is. Dit hernieuwd con tact brengt hen tot elkander. De opvoering is een groot succes ge worden. In het dankwoord van Pater Mooy namens het publiek, kwam dan ook tot uiting hoezeer allen van het gebodene hebben genoten. HANDBAL Zeevogels I deed het Zondag j.l. weer goed. Tybb 2 uit Haarlem werd met 101 verslagen. Hiermede veroverden onze meisjes weer 2 kostbare punten en handhaafden zij haar ongeslagen record. MA het zoveelste tramdebat heeft de gemeenteraad van Bergen gister avond het besluit genomen tot aankoop van het Dorpshuis aan de Hoflaan 1 voor f 25.000 Hoewel de gemeenteraad zich unaniem met het voorstel van B. en W. kon verenigen, waren er toch enige opmerkingen. Zo had de heer Broersma (CPN) bezwaar tegen de be stemming, die B. en W. aan het pand dachten te geven. De kwestie-huis vesting noemde hij urgent en daarom wilde hij het daarvoor bestemmen. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente ook andere verplichtingen had en niet langer mocht toestaan, dat het Dorps huis voor onderwijs werd gebruikt. De heer Broersma zei zich niet druk te maken over dit „krankzinnige school tje". Voor hem ging de huisvesting voor. Dr. Hemelrijk (PvdA) meende, dat het perceel ook zonder aankoop door de gemeente voor huisvesting kon worden bestemd, maar achtte aankoop wenselijk met het oog op de naaste toekomst Baron Taets van Amerongen (VVD-Middenblok) wilde het pand ko pen maar met hypotheek. De heer El- lis (KVP) vond, dat de Bond van Ge meenten had moeten protesteren tegen het verlagen van het verplichte aantal leerlingen van 50 tot 40. Zijns inziens werkte de raad met deze koop het be staan van dit v.g. vrije schooltje in de hand. Hij kon alleen met het voorstel accoord gaan als de exploitatie gega randeerd was. „Als de school geen garantie kan ge ven", aldus de voorzitter, „gebruiken wij het perceel voor huisvesting". Mr. Sluis (Prot. Chr.) wenste ten slotte, dat B. en W. geen gebruik zouden maken van de bevoegdheid gemeente-eigen dommen te verhuren, doch dit over te laten aan de raad. Betreffende het vliegveld deelde de burgemeester mede, dat het terrein in Bergen niet voorkomt op de lijst van vliegvelden die moeten worden her steld .zodat er grote kans is, dat deze kwestie van de haan is. overige agenda-punten namen wei nig tijd in beslag. De voorzitter deelde mede, dat was ingekomen een besluit van toewijzing aan de gemeente van onteigende gronden die op naam ston den van de Staat der Nederlanden in het belang van de wederopbouw. De gemeente zal hierover rente moeten betalen, zolang ze niet verkocht zijn. „We hopen ze gauw weer kwijt te zijn", aldus de voorzitter. Met de voorgestelde prijzen van de uit te geven gronden, gelegen binnen het herbouwplan Bergen aan Zee ging de raad accoord. De prijzen voor ver koop aan niet-herbouwplichtigen zullen met 19 pet. worden verhoogd. De heer Broersma gaf in overweging de door de gemeente betaalde rente op de kopers te verhalen, daar het an ders een schadepost voor de gemeente zou worden als de grond niet spoedig werd verkocht. Met het voorstel tot het doen bouwen van 4 duplexwoningen aan de Jaap Weyandweg kon de raad zich vereni gen. Tot leden van de commissie voor het nazien van de gemeenterekening over het dienstjaar 1948 werden benoemd de heren Broersma, Maasen en Ellis. B. en W. stelden voor het bedrag per leerling voor de openb. school voor ge woon lager onderwijs te bepalen op f 23.70 per leering en voor de openb. school voor uitgebreid lager onderwijs op f 45,53, alles inclusief f 0,75 per leerling aan administratiekosten. De heer Ellis uitte bezwaren. Zijns inziens was dit te laag geraamd, waar door de bijzondere scholen zouden wor den benadeeld. De voorzitter wees er op, dat de kosten zo laag mogelijk wa ren gesteld en dat de onderhoudskos ten waren bepaald op basis van de door bijzondere scholen gemaakte kosten. Doordat de openbare inrichtingen een te hoog bedrag was berekend, hadden dus de bijzondere scholen in vorige ja ren te veel ontvangen. De voorzitter zei niet in het minst aan de gelijkstelling te willen tornen, en kon zich voorstellen dat voorstan ders van bijzonder onderwijs protesteer den tegen een regeling die h.i. nadelig voor die scholen zou zijn. Op voor stel van dr. Hemelrijk werd ten slotte besloten de cijfers nog eens te bekij ken vóór 1 Maart. Als laatste voorstel prijkte op de agenda een voorstel van B. en W. om het maximum-bedrag dat in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten mag worden opgeno men, met ingang van 1 Maart a.s. te verhogen van f 250.000 op f 500.000. Ten gevolge van het vervroegd opvorderen van twee kasgeldleningen tot een be drag van f 150.000, zal per 1 Maart a.s. het restant-crediët nog maar juist vol doende zijn om in de lopende kasbe- hoeften te voorzien. Hét voorstel werd aanvaard. AUTO-BOTSING Dinsdagmorgen zijn twee auto's bij de Sluis van de heer A. Barten met elkaar in botsing' gekomen, doordat de heer Draaisma uit Hip- polytushoef niet op de verkeerstekens lette. Zijn wagen werd zwaar gehavend. BESMETTELIJKE ZIEKTE Vorige week is hier ter plaatse één geval van de besmettelijke ziekte dïphtherie gecon stateerd. Rode kool was in de kleinere sorteringen iets hoger in prijs. De hoogste markt liep bijna tot 16 cent. Grote en middel grote kool ging echter slecht. De export van kool naar Duitsland heeft nog weinig te betekenen. Gele kool is nog steeds voor het grootste deel onverkoopbaar. Het mooiste goed werd verkocht en de meest gevraagde sortering kon nog ruim 7 cent opbrengen. De markt van de Deense witte, die de laat ste weken buitengewoon zwak was, werd iets geprikkeld door enkele flinke proefzendingen naar New York, waar men plotseling gebrek aan kool geconstateerd heeft. Hopelijk is hier een kans voor de nog grote voorraad. Voor mooie groene denen werd 6 cent betaald. Groene kool, toegelaten voor export, was veer belangrijk duurder. Prima goed ging boven de 40 cent per kg. Over de gewichtsgrens bestond verschil van mening, wat de tuinders veel geld gekost heeft. Uien bleven slecht gaan, mogelijk nog slech ter dan de- vorige week, middel uien noteer den 3—5 cent, grove tot 5 cent. Witlof is aanzienlijk is prijs gedaald, lof I noteerde 25—30 cent en II 20—25 cent. Bieten waren weer lager en voor het eerst sinds vrij lange tijd draaiden bieten b weer door. Bieten a noteerden 6 7 cent. Geboren: Petrus M. zoon van F. B. A. Franzel en A. W Karsten; Anto- nius F., zoon van W. Oudhuis en M. C. Bosch; Piet, zoon van C. J. Glas en D. Helder; Jerona H., dochter van C. J. Plank en F. C. Wiering; Cornelis, zoon van J. Stoop en H. Boeree; Catha rina A. M., dochter van A. F. de Goede en A. Appelman; Martha M. Th., doch ter van J. Molenaar en M. A. Spaansen; Theodoor, zoon van C. Rootjes en A. de Graaf.. Anna A. H., dochter van J. Groen en A. Stoop; Afina E., dochter van J. J. Reijne en A. Glim; Theodorus C. J„ zoon van F. C. Hoefjes en A. Wijnker; Anna M., dochter van H. J. Beers en A. M. Berkhout; Gerardus S. M. 'Ch., zoon van Ch. B. Burger en C. Jaspers- Catharina M. L., dochter van J. H. Commandeur en A. J. Vader; Laurentius H., zoon van C. Tesselaar en C. Stoop; Herbert M., zoon van J. Wes ter en A. M. Borst. Ondertrouwd: Pieter Kruijssen en Hendrika H. Boers; Harm Meijer en Grietje Hoekema; Piet Tesselaar en Cornelia H. Jongkind. Getrouwd: Theodoru de Ridder en Martha H. Schut; Petrus J. Konijn en Alida C. Stoop; Pieter C. Kruijssen en Hendrika H. Boers; Harm Meijer en Grietje Hoekema. Overleden: Clazina M. Comman deur, 2 jaar, dochter van L. A. Com mandeur en A. Grooteman; Johanna L. van der Velde 65 jaar geh. met G. J. Specken; Walterus Poland, 72 jaar; Petrus M. Franzel, 1' week, zoon van F. B. A. Franzel en A. W. Karsten; Maria de Boer, 72 jaar, geh. met A. Boelis; Jan Tesselaar, 62 jaar, geh. met Corne lia Bleek"-. Komen en gaan Ingekomen personen: Alida W. Hooi veld van Wieringermeer naar Veenhui- zerweg 46; Simon J. Wijnker van St. Oedenrode naar Middenweg 202; Cor nelis Duijkersloot van Egmond-Binnen naar Middenweg 276; C. M. Raven- steijn van Medemblik naar Jan. Glijnis- weg 95. Vertrokken personen: Maartje Nieu- weboer van Middenweg 271 naar Zaan dam; Anna H. Lodder van Huijgendijk 5 naar Bergen; Catharina Rentenaar van Veenhuizerweg 7 naar Amsterdam; Maria C. Volkers van Middenweg 197 naar Alkmaar; Nicolaas F. Bleijendaal van Lindenlaan 3 naar Amsterdam; Martha H Schut van Rustenburgerweg 37 naar Beverwijk; Jan Krijgsman van Stationsweg 2 naar Harenkarspel; Ger- rit J .Willighagen van Middenweg 205 naar Olst; Cornelis Bleeker van Has- selaarsweg 1 naar Obdam; Pieter P. Dol van Middenweg 18 naar Hoogwoud; Willem Tesselaar van Middenweg 596 naar Sijbekarspel; Cornelis de Kok van Jan Glijnisweg 52 naar Zaandam; Ca tharina N. Schoenmaker van Laander- weg 33 naar Amsterdam; Klaas Kra mer van Stationsweg 49 naar V.S.A.; Anna E. Boe van Middenweg 513 naar Harenkarspel; S. Bekker van Midden weg 336 naar Langedijk; Johannes Jak van 3e Kil 2 naar Amsterdam; Hendrika R. Boers van Middenweg 566 naar Alk maar. Gistermiddag kwam de vereniging „Tuinbouwbelang" te Noord-Schar woude onder voorzitterschap van de heer K. van Nienes in de zaal van hotel „Concordia" bijeen. Deze middag stond voornamelijk in het teken van het afscheid van de heer J. Kliffen, die gedurende 40 jaren de functie van secretaris der vereniging vervulde. De voorzitter wees in zijn openings woord op de moeilijkheden in de be drijven in verband met de weersge steldheid en de export. Verder wees hij op het belang der organisatie. Besloten werd aan de plantenziekten- kundige Dienst een subsidie te verle nen van f 10, evenals aan de mechani- satiecommissie. Van de stichting van de landbouw was bericht ingekomen, dat de be treffende commissie geen aanleiding ziet wijziging te brengen in de grenzen van het uitzonderingsgebied voor aard appelmoeheid. De voorzitter was van oordeel dat men terzake elders bevoor deeld werd boven deze streek. Het be stuur verwacht geen verbetering, maar zal op dit punt diligent blijven. In de commissie voor de rattenbe strijding werden benoemd de heren W. Glas en C. Mulder. Het jaarverslag Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat het batig saldo der vereniging bedraagt f 619,45. De secretaris, de heer J. Kliffen, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de afzet der producten. Het ligt in de bedoeling de poterbewaarplaats ge heel te moderniseren. De vereniging telt thans 135 leden. Medegedeeld werd namens de bloem bollencommissie, dat ingebracht wer den 4929 bakken tegen f 1134,38. Het saldo bedraagt f 629,89. In deze com missie werd benoemd de heer D. Wie- dijk. De prijzen voor de bakken zullen worden gehandhaafd. Bestuursverkiezing In de plaats van de heer J. Kliffen werd benoemd de heer C. Gutter. In de tussentijdse vacature A. Glas werd gekozen de heer L. Kalverdijk. In verband met de te houden algem. vergadering van het Centraal Bureau der tuinbouwveilingen verzocht de heer IJ. Kaan er op aan te dringen, dat de teelt niet wordt vrijgegeven. De voorzitter deelde mede het met spr. eens te zijn en deze aangelegen heid in gelijke zin in de vergadering van de Vierbond te brengen. Tevens deelde de voorzitter op een desbetreffende vraag mede niets te ge voelen voor verlaging der minimum prijzen. Hierna deed de voorzitter enige me dedelingen inzake de in 1951 te ne men proeven op 't proefbedrijf „Geest- merambacht". Hij zeide hierover niet enthousiast te zijn. Door verschillende leden werd de personeelssamenstelling op het bedrijf minder bevredigend ge acht. Huldiging van de heer J. Kliffen Inmiddels had de voorzitter het gemeentebestuur verwelkomd, dat in verband met de huldiging van de heer Kliffen ter vergadering was gekomen. Zich tot de heer Kliffen wendende, bracht hij in herinnering het werk van de jubilaris verricht als secretaris van „Tuinbouwbelang" en voorzitter van „De Noordermarktbond". Onder applaus werd de heer Kliffen tot ere lid benoemd onder aanbieding van een bloemstuk en enveloppe met inhoud. De heer Kliffen uitte hiervoor zijn grote erkentelijkheid. Hij wees daar bij op de vele verbeteringen geduren de de afgelopen 40 jaar tot stand ge bracht en hoopte nog verschillende jaren het wel en wee van de vereniging te mogen medemaken. Burgemeester H. Schelhaas prees het werk van de heer Kliffen voor de verheffing van de tuinbouw in het al- Voor het proefbedrijf „Geestmeram bacht" is voor het jaar 1951 het volgende proefplan samengesteld. Op het proefveld zal als proefgewas het komende seizoen zaaiuien worden geteeld. Het proefveld, dat reeds vanaf 1942 dienst doet, zal deze herfst worden bemonsterd. Aan de hand van de dan te verkrijgen analyses en die welke reeds bij vroegere monstername zijn verkregen, zal worden nagegaan in hoe verre zich in de grond een bemestingstrap heeft gevormd en hoe of de verschillende grootheden zich ten opzichte van elkander hebben gedragen. In het vroege voorjaar van 1951 zal hier de waterstand op de diverse niveau's wor den gebracht. Daar inmiddels het nieuwe electrische gemaal gereed is gekomen en het proefveld plus de omringende sloten in de gewenste toestand zullen worden gebracht, is alle hoop aanwezig dat het komende seizoen de waarnemingen naar behoren zullen kunnen worden verricht. Als proefgewassen zullen dienst doen vroege aardappelen en vroege kool. Verschillende proeven De uienrassenproef wordt gehouden in samenwerking met de Ned. Uienfederatie. Een 15 a 20-tal rassen of selecties nemen er aan deel. Een aantal rassen grauwe- en vale erwten, waaronder een drietal nieu we, zullen op dit proefveld in hun op brengst worden vergeleken. Het rijkstuin- bouwconsulentschap houdt zich reeds eni ge jaren bezig met het veredelen van dit gewas en is daarin reeds vrij goed ge slaagd. Het consulentschap is reeds enige jaren met het kweekwerk van slabonen bezig. Voor vermeerdering van diverse nummers zal enige ruimte worden ingenomen. Te vens ligt het in de bedoeling een op brengstvergelijking aan te leggen. Het veld voor de rassenproef met aard appelen wordt aangelegd in samenwerking met het instituut voor rassenonderzoek. Naast reeds bestaande rassen worden vele nieuwe aardappelen, hetzij onder nummer of reeds op naam in hun gedragingen ge observeerd. Door het nemen van een der gelijke proef blijft men op de hoogte, welke nieuwe rassen zijn aangemeld en welke perspectieven ze bezitten. Spruitremming aardappelen Om de spruitlust van aardappelen, voor namelijk van eerstelingen, tegen te gaan zijn twee jaar geleden proeven opgezet met een groeistofbespuiting in de zomer op het aardappelgewas. De eerste resul taten waren dermate goed, dat hiermede wordt doorgegaan. Zo zal in het komende seizoen een nateelt van in 1950 bespoten aardappelen worden opgeplant. De ver wachtingen zijn echter niet hoog gespan nen, daar door de slechte groei in het af gelopen seizoen de werking van de be spuitingen niet naar wens verliep. Er zal een nieuwe proef worden opgezet. De in de zomer vrijkomende gronden zullen met groenbemestingsgewassen wor den ingezaaid. Naast een observatie op de geschiktheid van het gewas als zodanig zal ook worden nagegaan, welke werking on de structuur van de grond te bespeuren is. Verder zullen proeven worden genomen betreffende de bestrijding van onkruid en draaihartigheid in de kool. gemeen en voor „Tuinbouwbelang" en de „Noordermarktbond" in het bijzon- v der. Namens de gemeente bood hij d« jubilaris de ere-medaille der gemeen te Langedijk in verguld zilver aan on der voorlezing van de bijbehorende oorkonde. De heer Kliffen betrok in zijn dank woord ook met name zijn echtgenote, die hem tot zo grote steun is geweest. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren ir. C. Rietsema, rijks- tuinbouwconsulent, L. Mallekote, leraar aan de rijkstuinbouwschool te Hoorn, IJ. Kaan, lid van „Tuinbouw belang", J. Hink, namens de tuinbouw- vereniging „De Eendracht", J. Ootjer^ betaalmeester van de Noordermarkt bond en K. Bekker, names de L.T.B.^ Schriftelijke felicitaties en bloemen" werden aangeboden door de veilings vereniging „De Noordermarktbond" en de vereniging „Koophandel". De vrouw in de anti- revolutionnaire partij De kiesvereniging van de anti-revo- lutionnsire partij kwam gisteravond m de zaal van de heer J. de Boer bijeen 0.1.v. de heer P. van 't Riet. Deze ver welkomde de spreekster voor deze avond, mevr. L. A. Lever-Brouwer, dis een betoog hield over de positie van de vrouw in de a.r-partij. Mevr. Lever ving aan met de opmerking, dat hier nogal verschil van mening over be staat in de partij. We leven nog steeds onder de beslissing van de deputaten- vergadering van 1921, welke zeer een zijdig en generaliserend het passief stemrecht voor elke vrouw verwierp en zich daarbij ten onrechte op Gods Woord beriep. De visie van dr. A. Kuy- per was destijds niet doordacht en deze visie werd zo ongeveer aanvaard als wet. Kuyper was bevreesd voor de concurrentie van de vrouw. Later heeft Kuyper zijn visie evenwel her zien. De grote massa van zijn volge lingen kon deze zwaai niet maken en bleef zich verzetten tegen het passief kiesrecht. Mevr. Lever wees er vervolgens op, dat oorspronkelijk in de schepping van heerschappij van de man over de vrouw geen sprake was. Deze heer schappij kwam pas met de vloek, wel ke door Christus is weggenomen. In de voleinding zullen man en vrouw vol komen gelijkwaardig zijn. De uitsluiting van de vrouw van het publieke terrein moet tot verarming leiden. Vervolgens richtte mevr. Lever zich met verschillende wenken, in het bij zonder tot de aanwezige dames. Met instemming citeerde zij verschillende uitspraken van mevr. Pothuis-Smit Zij besloot met de opmerking, dat de vrouw een hulp heeft te zijn, ook in het publieke leven. Hierna volgde een belangwekkende discussie. Het is nimmer plezierig, als er een vreemde haan op het erf komt, maar dat is toch nog geen reden om op te treden zoals het zoontje van de heer D. deed, toen de haan van een buur vrouw op hun erf kwam. Hij slaagde er in de haan te vangen, stopte het dier in een zak, wierp het in de sloot en duwde het armedier met een stok telkens weer onder water. Toen de eigenares van de haan dat zag en er schielijk haar arbeiders op afstuurde, was het reeds te laat; de haan bleek reeds te zijn verdronken. Het is te hopen, dat de politie tegen dezer zeer laakbare handeling zal op treden. Burgerlijke Stand Geboren; Cornelia A. dv J. J. Tesselaar en A. v. d. Gragt; Alida C., dv E. C. Mosch en M. E. Dekker; Ma ria, dv K. Blankman en S. v. d. Eijk; Frits, zv N. A. Half en A. E. Weber; Antonius W. G„ zv G. Groot en M. G. Nannes; Cornelis P., zv P. Mosch en E. Groot; Anthonius M., zv T. Hooge- boom en J. C. E. Kos. Ondertrouwd: G. J. Beukers en 1. Ligthart. Getrouwd: S. Kruijer te Haren- karsspel en C. van Baar; H. Rentenaar te Zijpe en J. Blankman; G. Groot en C. van Velzen. Overleden: C. Vlam, 74 jr., wdn van T. de Geus; D. Berkhout, 57 jr., echtgenoot van E. de Moei; A. J. Tak, 7 jr., echtgenote van J. Klaver. Langedijker Cabaret had succes Het Langedijker Cabaretgezelschap, dat de derde Nutsavond heeft verzorgd, heeft ook hier veel succes geoogst. Zaal Slikker was stampvol, toen de voorzit ter de bijeenkomst opende en de buren uit Langedijk een hartelijk welkom toe riep. Nadat was begonnen met de her kenningsmelodie, volgde in een prachtig vlot tempo een programma van acht tien nummers, waarin elk wat wils werd geboden. Een programma, waarin we duidelijk twee delen kunnen onderken nen en wel een kunstzinnig en een vro lijk gedeelte. Mej. Hannie Wolfswinkel en de heren Hop en Tromp namen het eerste, de heren Klinkert, Goudsblom en mevrouw De Vries-Deutekom het tweede gedeelte voor hun rekening. En laten we er dadelijk bij zeggen, dat ook de klucht hier tot kunst verheven werd .Het geheel was een zeer goed geslaagde avond, waarbij het publiek blijkens het applaus ten zeerste geno ten heeft. De voorzitter riep het gezel schap dan ook een tot weerziens toe.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3