VAL DA Korea-detachement, het „verhuis-bataljon" Acht millioen toeslag gevraagd voor koudegrondtuinders Iets nieuws in de Tulpen Rallye Indonesië was kinderspel w? HEBBEN onze naam „Van Heutz-bataljon" veranderd in „verhuis- bataljon". Geen «onder, want sinds onze aankomst zijn we al vjjf keer verplaatst en op dit ogenblik is er al weer sprake van een zesde verhuizing. We hebben ook een slagzin: „Geen pak zo groot, geen pak zo klein, of ,,'t Sas" zal de verhuizer zijn. Nu moet u weten, dat de 2e luitenant Pam 't Sas onze motor-transportofficier is. Hij zorgt namelijk ook voor onze verhui zingenSoldatenhumor houdt de troep levend. Toen wy bij één van onze De bevolking is uiterst dankbaar Linie aan de Han doorbroken Baby verdronken VerenigdeNoordatlantischeZeemacht Goed materiaal voor goede mensen Joden en Arabieren beschuldigen elkaar Neem een doos echte GRIEP! Ernstig ongeval in de Antwerpse Zesdaagse Twee dubbele knock oufs Van Dam op 27 Febr. tegen Randolph Turpin „Vijf jaar doorbraak" Lawines maken weer slachtoffers DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 (Van de speciale verslaggever bij het Nederlandse Detachement Ver. Naties) laatste verhuizingen gedeeltelijk in een postkantoor werden ondergebracht, hing er prompt een aankondiging buiten de deur: „Verzendt nu gelukstele grammen naar uw familie in het vaderland! Militairen halve prijsNatuur lijk waren er, die het geloofden OM terug te komen op de verhui zingen: zo langzamerhand krijgen we daar al aardig slag van. In het begin twijfelden we nog weieens aan onze inpak-methoden. Zouden we dit wel meenemen? En dat wel achterlaten? U moet weten, dat we steeds meer spullen achterlaten, omdat je te velde moet zijn ingesteld op een minimum aan bagage. Onze vrienden de Amerikanen laten eenvoudig achter wat ze missen willen, of gooien het weg. Wij hebben het ge hele voorbeeld niet gevolgd, maarzor gen er toch voor zo weinig mogelijk mee te voeren op onze „movings". Dat weinig bedraagt twee tassen, die men op de rug kan dragen, dekens, (zo mer)-slaapzak, verder natuurlijk een wanen en eventueel een handkoffertje Dat is alles. En daarmee moeten we het doen, kunnen we het ook doen als het maar even gewend is, natuur lijk Indonesië: kinderspel. DIT Van Heutz-bataljon, dat voor namelijk bestaat uit oud Indonesie- militairen trekt natuurlijk weieens vergelijkingen. En dan zeggen we: Indonesië was kinderspel vergeleken bij dit land. Enorm veel groter zijn her de afstanden, enorm veel groter de problemen van bevoorrading, lege ring en vervoer. De allergrootste han dicap is wel hoe gek het ook klinkt dat we van de Amerikanen afhan kelijk zijn. Niet dat deze ons ongun stig gezind zijn, integendeel, zij heb ben zelf zulke geweldige problemen. Ze hebben zelf verliezen aan mensen en materiaal geleden. Verliezen, die moeten worden aangevuld. Ondanks allerlei moeilijkheden heb ben we echter de moed niet verloren. We hebben wat meer geduld gekre gen, zijn wat meer ingesteld op de manier van handelen van de Ameri kanen, we vinden, dat de zaak wei eens wat anders loopt dan we ons voorstelden ener zal geloof ik niemand zijn, die nog eens heimwee naar Korea zal krijgen. Zoals we dat nu weieens naar Indonesië hebben Want dit land is te kaal, het is te koud en het heeft zo bitter geleden en het lijdt nog! Enthousiaste Koreanen. BIJNA onbegrijpelijk is het enthou siasme van de duizenden jonge Kore anen, die naar het Zuiden trekken om daar als soldaat dienst te gaan doen. Fantastisch is de vreugde waarmee de dood-arme bevolking van een drie kwart in puin geschoten dorpje ons verwelkomt en nog een groot feest aanricht, omdat onze mannen de eer ste „blanken" waren, die het dorp kwamen beveiligen. Want dat is momenteel onze taak. het gedeeltelijk beveiligen van een aanvoerweg. We hebben er reeds met succes gewerkt. Bij en der eerste be- veiligings-patrouilles stootten onje mannen op een groepje guerrilla's, dat er blijkbaar op uit was voedsel te ro ven. In een vuurgevecht werden er drie neergeschoten. De vreugde van de bevolking kende geen grenzen. He laas kan men zich hier niet voorbe reiden op een taak op één plaats. Slechts énkele dagen zijn we ergens ondergebracht of het is weer verhui zen geblazen. In de kou, in de sneeuw naar een ander oord, met wéér andere legerings-, bevoorradings- en andere problemen Ik zei al: dit is géén Indonesië. Links: Res. Ie Luitenant W. Dussel, correspondent van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, begon dit jaar een serie „Brieven aan allemaal", een dagelijks rap port uit Korea, betreffende de situatie van onze vrijwilligers. Hier is hij bezig met de opname van een van de „brieven": rechts van hem de beide assistenten Kor poraal P. G. Kruit uit Den Haag en Sergeant R. Wever uit Zeist. Rechts: Eén van de opdrachten van het Nederlands Detachement Verenigde Naties was het bewaken van een vliegveld bij WonjoeHier pleegt de Commandant van het 10e corps. Generaal Almond, overleg betreffende de militaire situatie met de Commandant van de 2e Divisie, Generaal Robert B. MacGlure. Men meent te Tokio, dat eenheden van de VN, die gisteren tot minder dan 10 km van Seoel zijn gevorderd, de nieuwe communistische verdedigings linie ten zuiden van de Han hebben doorbroken. In het centrum zijn de verbonden troepen gevorderd tot minder dan tien km van Hongtsjon, veertig km ten zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan de Oostkust rukten de Zuidkoreanen op tot het gebied van Kangnoeng, der tig km van de 38ste breedtegraad. Twee helicopteres hebben een groep gewonde infanteristen, die op het westelijke front door noordelijken omsingeld waren, in veiligheid ge bracht. MIJNRAMP IN NOORD-FRANKRIJK In een mijn bij Bruay, Noord-Frank rijk. zijn ten gevolge van een gasont ploffing elf mijnwerkers om het leven gekomen, twee ernstig en vijf licht ge wond. Grofe stroppen geleden Kinderwagen te wafer Gistermorgen is op de Baarsjesweg te Amsterdam een tragisch ongeluk gebeurd. Een vrouw, die daar liep met een kinderwagen, werd onwel en Kwam te vallen. De kinderwagen waar in een baby van drie maanden, ge raakte daardoor te water bij de Wieg- brug. Onmiddellijk sprong een voor bijganger in het water. Hij slaagde er snel in de baby op de wal te brengen, doeh dr. Sajet kon slechts constate ren, dat de baby reeds was overleden. Pleegvader zette twee kinderen de de ir uit In de nacht van Maandag op Dins dag j.l. ontstond in een gezin wonen de aan de Floraweg te Amsterdameen huiselijke twist. De vrouw liep daarop het huis uitDe beide kinderen waren uit hhar eerstehuwelijk en hun pleeg vader, zette hen kinderen van tien en twaalf jaar nadat hun moeder weg ivas gegaan, ook maar buiten de deurZij kwamen bij de wachtcom mandant van de centrale recherche terecht die zich een vaderlijk wacht commandant betoonde en de kleine zwervertjes eten en een bed ver schafte. De kinderpolitie heeft ge zorgd, dat zij werden ondergebracht en zal nog een hartig woordje met de pleegvader gaan praten. Nederlands aandeel slechts gering Onder commando van vice-admiraal Fechteler De landen van het Atlantische Pact hebben plannen voor de vorming van een verenigde zeemacht, naar het voor beeld van de gecombineerde land- en luchtstrijdkrachten op het vasteland, met een Amerikaanse admiraal als hoogste bevelvoerder, zo goed als vol tooid. Admiraal William Fechteler. opper bevelhebber van de Atlantische vloot, zal waarschijnlijk spoedig tot hoofd vaij het geallieerde opperbevel voor het gebied van de Noordatlantische oceaan worden benoemd, zo is giste ren bekend geworden. Het is blijkbaar niet de bedoeling, dat dit commando aan generaal Eisen hower onderschikt zal zijn, maar veel eer op dezelfde voet zal staan met zijn commando. In een na afloop van de Noordatlantisch besprekingen van de afgelopen herfst uitgegeven commu niqué werd gesproken over een ge allieerd opperbevel voor het gebied van de Noordatlantische oceaan. Het commando zal tot taak hebben de belangrijke zeeverbindingen naar West-Europa ingeval van een oorlog GENERAAL ALER: in afgelopen jaar De minister van landbouw heeft een verzoek ontvangen om de koudegrond tuinders, die in 1950 grote stroppen leden, met bijna acht millioen gulden toeslag te hulp te komen. Dit verzoek is gedaan door de Stichting voor de Landbouw. Door afzetmoeilijkheden. speciaal in de exportsector, is 't gemiddelde prijs peil van de meeste producten van de koude grond in 1950 zeer laag ge- wepst. Door bet stellen van minimum prijzen op de veilingen voor de voor naamste producten is getracht een bo dem in de markt te leggen. Hiertoe werden minimumprijzenfondsen ge sticht, die echter ditmaal van betrek kelijk geringe invloed op een renda bele teelt waren. De minimumprijzen, noch de vergoedingen bij „doordraaien" hebben in vele gevallen de kostprijzen der tuinders op de koude gronden ook maar bij benadering, doorgaans zelfs nog niet tot de helft, bereikt. Gevraagd is nu om de door ongunst van de markt getroffen telers zodanige toeslagen te geven, dat zij boven de minimumprijzen en boven de uitbe taalde vergoedingen bij doordraaien, in Wederzijds zijn er doden ie betreuren Volgens autoriteiten te Amman zou een Israëlische eenheid een dorp op Jordaans gebied hebben aangevallen, waarbij negen personen, waaronder vrouwen en kinderen, zouden zijn ge dood en twee ernstig gewond. Ook zou den Israëlische militairen op Jordaans gebied, ten Zuiden van de Dode Zee, een weg hebben aangelegd en in ge bruik genomen, die vijf kilometer bin- nen de Jordaanse grens zou lopen. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat een woordvoerder van de Israëlische rege ring de juistheid der Jordaanse bewe ring heeft ontkend. Van Israëlische zijde wordt verklaard, dat in de loop van grensincidenten, die zouden zijn i vroorzaakt door wachtposten van hei Arabische legioen" (Jordaanse keur Hoepen) en Arabische benden twee Jo den werden gedood en drie ernstig ge- wtxxit «en «aw mm «tin ««afaonden totaal 75 procent der gemiddelde kost prijzen over 1950 zullen hebben ontvan gen. Met deze toeslagen zal bijna acht millioen gulden gemoeid zijn. Generaal Aler, chef van de lucht machtstaf en kolonel-vliegerwaarnemer De Kruyff van Dorssen zijn na een oriëntatiereis van ruim drie weken in de Ver. Staten gistermorgen met een KLM-toestel op Schiphol aangekomen. De generaal zeide over zijn reis, dat hij wat betreft de luchtmacht, alles heeft gezien: de organisatie der staven, de tactiek van de luchtmacht, de orga nisatie van de luchtverdedigingen, de opleiding, vliegtuigfabrieken en schiet oefeningen. In Los Angelos bezocht hij een vliegtuigfabriek, waar men voor hel eerst de huidplaten van de vleugels niet op alle plaatsen even dik maakt, hetgeen op het gewicht van een vlieg tuig meer dan duizend pond bespaart. Over de Nederlandse jongens, die in de States hun opleiding tot jachtvlieger krijgen, zeide de generaal, dat allen het best maken, een uitstekende opleiding ontvangen en dat zij veel goeds hebben gedaan aan onze naam in Amerika. Voorts vertelde generaal Aler, dat Na de aankomst op Schiphol: v-l.n.r. Luitenant-Generaal I. A. Aler, Chef Luchtmachtstaf; Kolo nel Vlieger-Waarnemer B. de Kruyff van Derssen, Chef mate rieel Luchtmachtstaf, die Lt.-Gen. Aler op diens reis' vergezeldeen Generaal Majoor A. Baretta, plv. Chef Luchtmachtstaf, die ter be groeting op Schiphol aanwezig was. Nederland, evenals de andere Atlanti sche landen de beste Thunderjets krijgt, die men heeft. De Amerikanen zijn van mening, dat goede mensen, goed ma teriaal moeten hebben. Samenvattend zeide hij, dat het een bijzonder leerzame reis was geweest. Er zijn een heleboel dingen, die wij zo moeten overnemen. Een ding heeft de Amerikaanse luchtmacht op ons voor: de mensen hébben een geestdrift en een werkkracht, zoals bij ons slechts de mariniers hebben. Club- en merkenteams kunnen inschrijven Negen startplaatsen Blijkens het zojuist verschenen regle ment voor de Derde Tulpen-Rallye, die wordt gehouden van 2328 April, zal er dit jaar kunnen worden gestart in Den Haag, Rome, Brussel, Parijs, Mon te Carlo, Milaan, Bern, Kopenhagen en Harrogate (bij Leeds), urelke laatstge noemde stad in verband met het Bri tish Festival in de plaats van Londen gekozen werd. Terwijl er dus in Enge land slechts één startplaats komt, is Milaan aan de rij der vertrekpunten toegevoegd en is Bordeaux komen te vervallen. Voor de uit Harrogate startende deelnemers wordt een speciale boot Dover-Duinkerken gereserveerd. De wagens worden na de overtocht op nieuw gestart en wel te Boulogne sur Mer. De negen routes zijn alle onge veer 3500 km lang. Zij verenigen zich te Clermont-Ferrand, waar de gemeen schappelijke route begint van 1705 km die de deelnemers naar Noordwijk voert. Evenals vorig jaar kent de te- combineerde route vier geheime „bij zondere etappes" van 115, 140, 105 en 140 km waarin de verplchte snelheid hoger zal liggen dan 50 km per uur. Bovendien zullen hier de wagens met grotere cylinderinhoud een hoger ge middelde moeten maken dan de klei nere. Nieuw is de mogelijkheid tot het in schrijven van club- en merktekens, waarvoor de R.A.C.-West een grote be langstelling verwacht en waarvoor speciale prijzen zowel voor de winnen de club en voor het winnende auto merk, als voor de individuele deelne mers van die winnende teams zijn uit geloofd. De route door Nederland zal ditmaal leiden van het grensstation PASTI LLES VOORKOMING VAN GRIEP Bergeykse Barriere via Eindhoven, Apel doorn, Hilversum, Uithoorn, Heemstede en Sassenheim naar Noordwijk aan Zee. Op het circuit van Zandvoort vindt Vrijdag 27 April de klassementsproef plaats. Er zullen 300 inschrijvingen kunnen worden aanvaard waarvan ten hoogste 150 buitenlanders voorrang hebben. De inschrijving sluit 9 Maart. Mijohardt's Grieppoeders. Doos 45 ct. Verzorger liep de baan op Tijdens de Zesdaagse te Antwerpen deed zich Woensdag in de vooravond een ongeluk voor, waarbij de verzorger van het koppel SeresLe Nizerhy, de Fransman Perez, zeer ernstig gewond werd. De verzorger werd, toen hij een een van zijn pupillen iets wilde toeroe pen en zich daarbij een meter op de baan begaf door de Belg De Bacre, de ploeggenoot van Gosselin. aangere den en tegen de grond gesmakt. Hij kwam daarbij zo ongelukkig te recht dat hij naar eer ziekenhuis moest worden vervoerd. Aldaar constateerde men een schedelbasisfractuur, een sleu telbeenbreuk en een ernstige bloeduit storting in het hoofd. De toestand van Perez is zorgelijk. Van Vliet-Ockers achter Strom-Arnold Na de sprints van 21 uur Woensdee avond was de stand als volgt: 1 Strom—Arnold (Australië) 120 pt.; 2 Van VlietOckers (Ned.-Belgie) 115 pt.; 3. PetersHörmann (Ned.-Duitsl.) 40 pt.; op 1 ronde 4. Adriaenssens— Bruyland (Belgie) 25 pt.; op 2 ronden 6 Van EstMiddelkamp (Ned.) 52 pt.; op ronden 11. Derksen—Bo©yen Ofcd.- 88 pt. Enkele weken geleden sloegen de Japanse vedergewichten Kiyoaki Na- kaniski en Noburo Miyamoto elkaai tijdens een wedstrijd op hetzelfde mo ment in de vierde rónde k.o. Nakaniski en Miyamoto lieten het niet bij het eerste onbesliste treffen. Dezer dagen stonden ze wederom tegenover elkaar met het vaste voornemen het probleem van de superioriteit definitief tot op lossing te brengen. Plotseling zag JVa- kaniski een kans, hij plaatste een venijnige slag tegen de halsslagader van Miyamoto, doch kreeg op hetzelf de ogenblik een opstoot tegen de kin, waardoor hij evenals trouwens zijn tegenstander, een reisje naar droomland maakte, dat veel langer dan tien tellen duurde. Twee dubbele knockouts door dezelfde boksers in een tijdsbestek van amper drie weken zocht men tot nu toe vergeefs in de annalen van de noble art. Dinsdagavond 27 Februari zullen de Britse middengewichtkampioen Ran dolph Turpin en Luc van Dam elkaar in de Harringay Arena te Londen ont moeten voor de Europese titel. Bij de onderhandelingen tussen het echtpaar Van Dam en Jack Solomons, de promotor van de wedstrijd Turpin— Van Dam, is de Parijse organisator Gilbert Benains als bemiddelaar opge treden. Dinsdagavond werd overeen stemming bereikt nadat Benains telefo nisch gesproken had met Solomons die in Zuid Afrika vertoeft. SNELLE RUSSIN OP DE SCHAATS De Russische schaatsenrijdster Sofia Kondiakova heeft tijdens wedstrijden te Alma-Alta in Midden-Azie het we reldrecord 1000 meter hardrijden op de schaats verbeterd en gebracht op 1 min 36.8 sec., hetgeen twee seconden onder 't oude record ligt van de Noor se rijdster Laila Schau Nilsen. JOE LOUIS SLAAT AGRAMONTE Joe Louis, voormalig wereldkampioen zwaargewicht, heeft Omelio Agramonte van Cuba Woensdagavond te Miami op mwten in timi Maden gestegen, Vice-admiraal FECHTELER .naast Ike. open te houden. Tot de regionale groep die plannen voor de verdediging ter zee heeft opgesteld behoren Belgie, Canada, Denemarken, Frankrijk. IJs land, Nederland, Noorwegen, Portu gal, het Verenigd Koninkrijk en de V. S. Nederlands aandeel. Van doorgaans welingelichte zijde in Den Haag vernemen wij, dat op pa pier reeds is uitgemaakt welke zee macht er nodig is om deze verbindingen te beveiligen. Over deze plannen wor den echter geen mededelingen gedaan. Wij konden daardoor geen inlichtingen krijgen over de omvang van de Neder landse zeestrijdkrachten, die in geval van oorlog deel zullen uitmaken van de Verenigde Noordatlantische zee macht. Gezien echter het feit, dat Ne derland slechts op bescheiden schaal zal deelnemen aan de verdediging van de verbindingslijnen ter zee, ligt het in de verwachting, zo werd ons gezegd, dat het Nederlandse aandeel in de Ver enigde Noord-Atlantische zeemacht niet groot zal zijn. Admiraal Fechteler zal niet alle zeestrijdkrachten van de lan den van het Noord Atlantische Pact in de Noordzee en Atlantische Oceaan commanderen. Er zullen in geval van oorlog ook zeestrijdkrachten onder ge neraal Eisenhower wosden gesteld ter ondersteuning van diens operaties. Bijeenkomst aan vooravond van P.v.d.A.-congres „Vijf jaar doorbraak". Dit onderwerp werd Woensdagavond in het gebouw „Odeon" te Rotterdam belicht door Geert Ruygers, dl'. J. van Praag en C. Kleijwegt, resp. namens de katholieke.» humanistische-, en protestants christe lijke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid op een demonstratieve bijeenkomst, die was belegd aan de vooravond van het driedaags congres van deze partij te Rotterdam. De eerste spreker herinnerde aan het oprichtingscongres van de Partij van de Arbeid en hij noemde het offer, dat de SDAP toen bracht, een socialistische daad. De ervaring van de afgelopen vijf jaar had de heer Ruygers geleerd, dat in de Partij van de Arbeid door men sen van verschillende levensbeschou wingen gezamenlijk vraagstukken be handeld kunnen worden. Dr. J. van Praag zeide, dat de door braak in de praktijk geen verwatering is van het socialistische beginsel. Hij zag in wat vijf jaar geleden is gebeurd geen samenvoeging van de SDAP met andere partijen, maar het ontstaan van een nieuwe partij. De laatste spreker, de heer C. Kleij wegt constateerde, dat de doorbraak een werkelijkheid is. omdat het schema links-rechts doorbroken is. Hij kon na vijf jaar doorbraak concluderen, dat de arbeidersmassa vertrouwen heeft ge geven. voordat zij vertrouwen had ont vangen. Bij Knaben in Zuid-Noorwegen zijn elf kinderen onder een lawine bedol ven. Drie hunner werden dood opge graven. Een aantal andere kinderen was bij uitgraving bewusteloos. In Zwitserland, in de buurt van Bellin- zona, zijn verscheidene grote lawines naar beneden gekomen. Te Ferndorf in Karinthie is een huis door een lawine bedolven. Toen men met het reddings werk bezig was, kwam een tweede la wine naar beneden, waardoor vijf man van de reddingsploeg eveneens bedol ven werden. Eén hunner kwam om het leven. De andere vier liepen ernstige verwondingen op. Ovei het lot van het bedolven gezin is nog niets bekend. Eerlijk na zes iaar Tijdens de evacuatietocht naar Groningen, in de winter 1944-1945, miste de familie Deenen uit Lomm (Limburg) op zekere dag •en horloge, trouwring, een gou- len kettinkje en enkele kleding stukken. De diefstal werd nooit opgehelderd. Maandgavond were uj de familie, die thans weer in ',omm woont, op de deur ge klopt. Toen men opendeed was 'i' echter niemand te zien. De volgende morgen vond men in een paltfe voor de deur de sinds zes jaar vermiste trouwring.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5