Labour behaalt opnieuw een zege VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Advocaat in de verdachtenbank Wetenschappelijk werk in nood KjoaI B-eAleJk Vrijdag 9 Febr. 1951 148e Jaargang No. 34 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vlees-motie in Lagerhuis mei 306-298 stemmen verworpen De Nederlandse Kamerleden voelden zich bijna thuis Heftig ige aanvallen van de oppositie Nederlands motorschip op een ijsberg Koos Vorrink op P v.d.A -congres in Rotterdam: Tienduizend nieuwe leden geboekt Doorbraak geslaagd" Ter zake uitlokking van meineed Weerbericht Vier maanden geëist tegen smokkel-prins Treedt Bevin af? Seoel onder vuur genomen V.N, -troepen veertig k.m van breedtegraad Talrijke arrestaties in Tsjechoslowakije PTT-petekind VlüPt gegroeid tot 263 schepen Klemmend betoog van Leids professor Een kans gemist Arrestant slikte een gedeelte van vork in Westerling in Tanger? Amerikaanse leger gelast stakende spoormannen het werk te hervatten BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: \chterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. l/ORT nadat de Nederlandse parlementaire delegatie, die momenteel een bezoek brengt aan Engeland, het Lagerhuis had verlaten, heeft de Labour-regering Donderdagavond opnieuw een overwinning behaald op de oppositie. Was Woens dag een meerderheid van tien stemmen voldoende om de ijzer- en staalindustrie tegen de wens van conservatieven en liberalen in te nationaliseren, gisteravond verwierpen 306 Labour-stemmen de door 398 parlementsleden gesteunde motie van wantrouwen met betrekking tot het beleid van de socialistische regering $Kake de vleesvoorziening. Daar Attlee het niet nodig oordeelde twee der ziekste socialistische Lagerhuisleden aan de stemming te doen deelnemen, slonk de Bieerderheid tot acht stemmen. De zeven aanwezige liberale Lagerhuislcden stemden met de conservatieven mee. der met de Argentijnse autoriteiten waarmede zij zich reeds opnieuw in verbinding heeft gesteld te onder handelen. Engeland heeft overeenkom sten met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, waarbij het vlees krijgt tegen prijzen van zeventig tot tachtig Pond Sterling per ton. Doch deze zelfde do minions verkopen vlees in kleinere hoeveelheden aan de. Verenigde Staten en krijgen daarvoor omgerekend per ton, ongeveer drie honderd Pond Ster- TIJDENS het debat, dat aan de stem ming vooraf ging. had de conserva tieve oppositie verklaard, dat het aan het knoeibeleid" der regering was te danken, dat het reeds karige Britse vleesrantsoen opnieuw moest worden verlaagd. Hierop antwoordde de mi nister voor Voedselvoorziening Webb, dat de enige fout der socialistische re gering indien dit althans als een fout kon worden beschouwd was ge- dat zij gemeend had dat dit „grote en trotse land" bereid moest zijn zich te weer te stellen tegen zijn voornaamste leverancier, Argentinië. Rumoer nE minister van Financiën Gaitskell was de laatste spreker van de rege ring. Tijdens zijn toespraak ontstond runi<re».. Zijn antwoorden op de be schuldigingen der oppositie werden met een daverend gelach ontvangen. Ook werd er geïnterrumpeerd, waarop de so cialistische Lagerhuisleden luidkeels van hun afkeuring blijk gaven. Gaits- keli bleef doorspreken, schreeuwde, waar dit noodzakelijk was en sloeg met zijn vuisten op tafel, wanneer hij de aandacht der leden voor punten uit zijn betoog opeiste. Gaitskell zeide dat de socialistische regering „volkomen bereid is" om ver- Het 1.848 ton metende Nederlandse motorschip „Merak", op weg naar Lon den is Donderdagochtend vroeg, ten noord-oosten van de Falklandseilan- den (ten oosten van de zuidpunt van Zuid-Amerika) op een ijsberg gelopen. Het schip was echter in staat zijn reis met een beschadigde neus te vervol gen. Er waren in deze wateren veer tien ijsbergen gesignaleerd. lmg. Argentinië vroeg Engeland 140 Pond Sterling' per ton vlees. De Britse regering vond deze prijs te hoog. De Nederlandse Kamerleden, die met premier Attlee in zijn ambtswoning de lunch gebruikt hadden, brachten 's middags een bezoek aan het parlement om te luisteren naar het debat over de motie van wantrouwen. Met een brede glimlach verklaarde Ernest Davies. de onder-minister van Buitenlandse Za ken. die hen begroette, dat er een po ging was gedaan om de Nederlanders zich thuis te doen gevoelen door het verwekken van een parlementaire cri sis en de regering ten val te brengen. Maar hij kon niet zeggen, dat het hem speet, dat de Labourregering de mo tie van wantrouwen Woensdagavond 'had overleefd. De leider der Nederlandse delegatie, P. J. S. Serrarens. zei, dat een. gemeen schappelijke liefde voor vrijheid En geland en Nederland verbonden. De landen hadden veel nauwer samenge werkt sedert het eerste Nederlandse parlementaire bezoek drie jaar gele den. Hij dankte Engeland voor de grootse ontvangst, die Koningin Juliana en Prins Bernhard was bereid. In een stampvolle Rivièra-hal te Rot terdam w erd gister morgen het derde congres van de Par tij van de Arbeid gehouden, dat o.m. werd bijgewoond door de minister president Dr. IV. Drees en minister J. in 't Veld. De congres-voorzitter, de heer Koos Vor rink, zei in zijn K- 'VORRINK openingsrede, waarin hij tevens het ka rakter van de PvdA uiteenzette, dat het beginsel van de doorbraak geslaagd is. Dit bewijst de plaats, die de Katho lieke, de Protestantse, Christelijke en humanistische werkgemeenschappen binnen de partij hebben aangenomen en het feit, dat waar sprake was van po litieke problemen de scheidingslijn dwars door de levensbeschouwelijke groeperingen heenliep. De Partij van de Arbeid, die na de eerste golf van geestdrift vele leden heeft verloren, boekte thans echter tienduizend nieuwe leden, zo deelde de congresvoorzitter onder luid gejuich van de aanwezigen mede. „Drie problemen". zo vervolgde Vorrink. „bemoeilijken het herstel van de partij. Dit zijn: verloren gaan van ons natuurlijk achterland, het conflict Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft ter zake van uitlokking van meineed terechtgestaan de Eindho- vense advocaat en procureur, mr. A. F v d. M. en drie andere verdachten Volgens de beschuldiging' zou mr. v. d M de Udense koperslager C. N. in de strafzaak tegen de strohulzenfabri- kant te Asten, Van G. hebben geadvi seerd een onjuiste getuigeverktaring af te leggen. Van G. had voor de poli tic-rechter terecht gestaan voor he: feit, dat hij op ongeoorloofde wijze een tekening van een uitvinding had we ten te bemachtigen, die als een fa brieksgeheim kon worden aangemerkt Dit fabrieksgeheim behoorde aan D. strohulzenfabrikant te Uden. De kopei- slager N. zou hiervan in de tijd, dat nog geen patent was aangevraagd, een tekening hebben gemaakt en deze heb ben verkocht aan Van G. voor f 750 De Eindhovense advocaat wordt er nu yan beschuldigd N. te hebben geadviseerd voor de politierechter te verklaren dat de tekening uit Duitsland afkom stig zou zijn en niet van de firma D te Uden. N. deed zoals hem gezegd was en Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Wisselende jiewolking met enkele verspreide buien Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens tot matig of zwak afnemende Zuid-Westelijke wind. Lagere temperaturen, vooral des nachts. Zaterdag: Zon op 8.07.onder 17.43; Maan op 9.28, onder 23.14. legde tegen beter weten in een mein eed af. Tegen N. eiste de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een boete van f 20b Wegens uitlokking van meineed eiste de oficier tegen Van G. en tegen de bedrijfsleider L. dezelfde voorwaarde lijke straf met boeten resp. van f2001) er. f400. Het requisitoir en het pleidooi in de zaak tegen de advocaat zullen op 15 Februari worden gehouden. met Indonesië en de enorme bevol kingsaanwas". Daarbij stelde hij vast, dat de gevoerde sociale politiek krach tig heeft bijgedragen tot herstel van de gezondheid en productieve kracht van ons volk en tot behoud van de ar- beidsvrede. „De Nederlandse economie heeft zich in alle geledingen snel her steld". Doel bereikt. Inzake Indonesië merkte Koos Vor rink op, dat dank zij de R. T. C. het doel van de P. v. d. A. de liquidatie van de koloniale verhoudingen werd bereikt. Tevens stelde de partij met voldoening vast. dat de regering bij een onverhoopt uitblijven van over eenstemming betreffende Nieuw Gui nea, internationale bemiddeling wil aanvaarden. De wereld achter het IJzeren Gordijn achtte spreker een be dreiging voor vrede en vrijheid. Verder werd nog het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de Socia listische patij van Oostenrijk, de vrije Tsjechoslowaakse sociaal-democraten en de geestverwanten in de drie Scan dinavische landen. De ochtendzitting van dit tevens eerste lustrum congres werd hierna gesloten. Zie vervolg pag. 5. De openbare aanklager van de recht bank te Loeracb heeft vier maanden gevangenisstraf en een boete van 50.000 Mark geëist tegen de 40-jarige Prins Hans von Lichtenstein, neef van de vorst van Lichtenstein, die ervan beschuldigd wordt betrokken te zijn geweest bij een horlogesmokkelaffaire. waarbij hij misbruik zou hebben ge maakt van zijn diplomatieke status. Duitse douane-beambten verklaar den, dat de prins, die sinds 22 Decem ber gevangen zit, 13.270 Zwitserse hór- loges Duitsland heeft binnengesmok keld. Zij verzochten, dat hij zal wor den gelast een bedrag van 664.600 Mark te betalen als schadevergoeding voor gederfde douane-inkomsten. Volgens hardnekkige geruchten, die in politieke kringen te Londen de ronde doen, zal Ernest Bevin aftreden als minister van Buitenlandse Zaken. Herbert Morrison, thans vice-premier, zou er in toegestemd hebben Bevins functie over te nemen. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel de nieu we geruchten over Bevins aftreden tegengesproken. Bevin zou „in de na bije toekomst" zijn post niet verlaten Minister van Handel geschorst Volgens de „Wiener Kurier". het blad van de Amerikaanse bezettingsstrijd krachten, zouden generaal Sirica, com mandant van Bratislava; Horvat, gewe zen ambassadeur van Tsjechoslowakije te Boedapest en mevr. Patkova, afge vaardigde in de Nationale Vergadering, Woensdag door de Tsjechoslowaakse politie zijn aangehouden. De „Wiener Kurier" voegt er aan toe, dat Margolias, Tsjechoslowaaks mi nister van buitenlandse handel, en Hrubis, hoofd van de afdeling handel met de Westerse landen, geschorst zijn. „De zuiveringsgolf in de boezem van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij is voornamelijk gericht te gen de voorzitter van de ministerraad, Zapotoeky", aldus heeft een geheime koerier van de Tsjechoslowaakse Na tionale Beweging na terugkeer van Praag te München verklaard. Na de K-L.M., die in 1046 een naamgenote en petekind kreeg toen ct: Zweedse journalist Dah- löff zijn dochtertje drie voor namen gaf beginnende met de letter K.L.M., heeft thans ook het staatsbedrijf der P.T.T. een naamgeuoté gekregen en wel in mejuffrouw P, T. T. Kilo. die Donderdagmiddag in Utrecht het levenslicht zag. Vader Kila. een oud-employé van de persdienst der P.T.T., gaf zijn jongeborene de namen Patricia. Theodora. Theresia. Amerikaanse, Turkse en Portoricaanse infanterie rukt op aan weerszijden van de hoofdweg naar Seoel. Een Ameri kaanse eenheid is de stad op geschuts- afstand genaderd en heeft de buitenwij ken beschoten, waarna zij op hun stel lingen terugkeerde. Aan het centrale front zijn de ver bonden troepen de 38ste breedtegraad tot op veertig kilometer genaderd, ter wijl Tsjandjong, 19 kilometer ten noor den van het pas veroverde Pjongstjang doorZuidkoreaanse troepen werd ge- nomeh. In het laatste etmaal hebben de Noordelijken naar een schatting van het Amerikaanse achtste leger, 4647 man aan doden en gewonden en 114 ge vangenen verloren. Het Amerikaanse leger heeft te Was hington verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noorde lijken in de Koreaanse oorlog in totaal tot nu toe naar schatting meer dan 525.000 man bedragen. De Grieken schoven hun stellingen 15 kilometer ten Noord-Westen van Intsjon ruim anderhalve kilometer op. Ten noorden en noord-oosten van de Ter gelegenheid van de 376ste ver jaardag van de Leidse Universiteit heeft de rector-magnificus, prof. dr. S. T. Bok gistermiddag de traditionele Dies-rede gehouden, welke hjj vooraf liet gaan van een inleiding, waarin hij met klem betoogde, dat het wetenschappelijk werk in Nederland in grote nood verkeert en dat dit snel moet veranderen. „Het is nodig de dingen eens duidelijk te zeggen", aldus prof. Bok. die erop wees, dat de overheid het onderwijs als voornaamste deel van de universitaire werkzaamheden beschouwt, terwijl de hoogleraren in het bevorderen van de wetenschap de hoogste taak zien. Het reduceren van het budget van de Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek tot slechts een tiende noem de de professor eén tragische fout. Voor al in slechte tijden immers dient men zijn verstand te gebruiken en het ver- Twintigduizend „vreemde" (niet-Rus- sische) woorden staan er in de on langs door de Sowjet-staatsuitgeverij uitgegeven vreemde woordentolk. Reli gie wordt er als volgt in omschreven: „Een fantastisch geloof in goden, enge len en geesten, uitgedacht door de heer sende bourgois-klasse ter onderdruk king en uitbuiting van het proletariaat". De definitie van Bijbel luidt: Een ver zameling legenden zonder enige weten schappelijke fundering.vol duistere toespelingen, historische vergissingen en tegenspraken. Luca Pallai, pastoor van Villa Cella in Italië, schijnt het desondanks best met de schrijvers van dit fraais te kunnen vinden. Hij werd gearresteerd omdat er onder de pasto rie een communistisch wapendepot jverö ontdekt. De bewoners van het Oos tenrijkse dorp Risgersburg vertrouwen het zaakje onder de grond al evenmin als de Italiaanse politie. Sedert enige dagen heeft men daar n.l. een onder gronds gerommel waargenomen. Vol gens geologen betreft het hier onder aardse geysers. Q Lock Haven in de Amerikaanse staat Pennsylvania is heel wat beter te spreken over de ingewan den van moeder aarde Daar werd de rijkste aardgasbron ter wereld aange boord, waarvan een dagproductie van millioenen kubieke meters verwacht wordt. Nog meer gas: Raymond Le- brasseur. een vijftigjarige Franse zwa re jongen, werd tijdens een „kraak' door gas. dat uit een lekke leiding ont snapte, bedwelmd. Hij ligt nu in het ziekenhuis mot een agent naast zijn sponde. Q In Oxford werden de zwa nen de dupe: Door het springen van een grote gashouder kwam er in het water van de Theems een grote hoe veelheid teer terecht. Speciale ploegen gaan nu het teer van de vleugels der zwanen verwijderen daar deze zouden sterven als ze zich zelf wilden reini gen en hei, teer zouden opeten. Qver zuivering gesproken: In Tsjecho slowakije moet voortaan van alle drukwerk een 'afdruk gezonden wor den aan de plaatselijke autoriteiten en aan de officier van Justitie. Uitgevers Uit Theodoors familie-album: Alida achter de kinderwagen, waarin Victcn- ATieo Dirk. van periodieken moeten „politieke, vak kundige en morele eigenschappen bezit ten. die hen in staat stellen leiding te geven in volksdemocratische geest". De Russische auteur Ilja Ehrenberg heeft daar de slag blijkbaar goed van te pakken: Bij zijn zestigste verjaardag werd hem door het praesidium van de Opperste Sowjet „de Rode Vaan van de Arbeid" toegekend. Zulks vanwege „opmerkelijke prestaties op het gebied van de letterkunde". Omdat we het nu toch over gehoorzame letters heb ben: Een Britse fabrikant heeft een nieuw systeem voor neonreclame ont wikkeld. opgebouwd uit losse gemak kelijk verwisselbare neonletters, die in elke gewenste positie op een magne tische plaat kunnen worden bevestigd. En Theodoor zich nu maar afvragen of Kort Bestek „aantrekkelijk" genoeg is om er een neonkopje boven te zetten. Theodoors naamgenoot, de heer Theodore F. Sharp (niet van Rachmani noff maar van Chicago) vond een beetje reclame voor zichzelf ook niet overbo dig. Wegens dronkenschap gearresteerd protesteerde hij: „Man, ik ben veel be langrijker, de FB.I. (Amerika's gehei me dienst) zit achter me aan. O Het sollicitatieformulier dat de heer Roy Niehens bij de posterijen te St. Louis indiende was daarentegen te beschei den ingevuld Hoewel er achter de vraag: „Bent u wel eens met de politie in aanraking geweest?" een kort en krachtig neen was neergeschreven, bleek bij nader onderzoek dat onze Hor reede 37 maal gearresteerd was. stand van de staat is de wetenschap. Via de bevordering der wetenschap kan het aanzien des lands worden verhoogd en kan nieuwe werkgelegenheid wor den geschapen. Ons land heeft in dit opzicht na de oorlog zijn kans gemist. Het aantal van hen, die besluiten hun leven aan de beoefening der theoreti sche wetenschap te wijden, daalt ver ontrustend. Mogelijk zal de in het uit zicht gestelde grotere autonomie de Leidse Universiteit in staat stellen een stap in de goede richting te doen, hoe wel ook dan nog het geld grotendeels uit 's rijks schatkist zal moeten komen en de opvattingen van de regering nog een zeer grote invloed zullen behouden. Afdoender zou zijn. aldus prof. Bok, indien de oud-alumni het als een mo rele plicht gaan voelen regelmatig een zodanig gedeelte van hun inkomen aan hun aller geestelijke moeder af te staan, dat zij in overdrachtelijke zin meer dan de helft der „aandelen" in bezit krijgen. Dergelijke schenkingen zouden ais in directe verwervingskosten moeten wor den beschouwd, zodat de schenkers over de bedragen geen belasting zouden behoeven te betalen. Te Rotterdam is een man aange houden, die een pakhuis te huur aan bood dat niet onderverhuurd mocht Worden. Diverse gegadigden betaalden hem sleutelgeld, zodat naar het oor deel van de politie van oplichting sprake is. In zijn cel heeft de man zijn vork gebroken. De tanden werden verwijderd en eerst slikte hij het stuk steel in en vervolgens de tanden. De rest was hem te breed. Nu is hem een koekdieet voorgeschreven en verwacht wordt, dat de natuur de rest zal doen. ..Have no is tiet stereotiepe ge zegde, dat Engels sprekende vreem delingen in Korea te horen krij gen, wanneer een Koreaan iets, ivaar men om gevraagd heeft, niet verstrekken kan. Twee soldaten van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, E. Goedhart uit Den Haag en M. Scholten uit Elslee. plaatsen een bordje met „Have No" op een boom, waar mede zij willen aanduiden, dat zij geen der aangeprezen versnaperin gen bezitten en bovendien blijk geven wel over gevoel voor humor te bezitten. plaats drongen andere troepen van de V.N. tot zestien kilometer van de stad door. Generaal MacArthur heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat de Amerikaanse marine en militaire trans portdienst in de westelijke Pacific sinds het uitbrëKen van de vijandelijkheden op Korea 235.0PO militairen naar het gevechtsgebied hebben gebracht. Deze vloot, die aanvankelijk over zeventig schepen beschikte, 'was tegen het einde van November van het vorige jaar aan gegroeid tot 263 schepen, die de vlag gen voeren van Rogeland. Noorwegen, Griekenland, Panama en de Verenigde Staten. Geen vrees meer voor de Chinezen Het feit, dat ook Europese on Turkse vrijwilligerseenheden op het front zijn aangevoerd, is voor de Amerikanen een stimulans geweest, die een gunstige uitwerking op het moreel van de troe pen heeft gehad. Het heeft op de Amerikanen grote indruk gemaakt te zien, hoe de Grie ken zonder de minste moeite de ber gen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en hoe de Nederlanders de Noordkoreaanse gue- riliero's achtervolgen, zonder er maar in het minst op te Ietten, dat zij soms aan alle zijden door hen waren om ringd. Deze toestand heeft er ruim schoots toe bijgedragen de legende van de onoverwinnelijkheid van de Chi nese infanterie de kop in te drukken. De. V.N.—strijdkrachten, die bestaan uit eenheden van dertien landen, heb ben thans geen angst meer voor de Chinezen. Deze ommekeer is van het allergrootste belang, omdat hij zich voordoet juist op het ogenblik dat de Chinezen met een inzinking te kampen hebben en hun materiële moeilijkheden sterk zijn toegenomen. Volgens niet bevestigde geruchten zou Westerling zich op het ogenblik in Tanger bevinden. Reuter bericht uit Brussel, dat de autoriteiten van de Belgische veilig heidsdienst blij zijn, dat Westerling in Tanger is. Zij zeiden het bewijs te heb ben, dat Westerling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vliegtuig, dat door eon Belgisch industrieel daar toe werd uitgeleend. Volgens de eigenares van het pen sion, waar Westerling verblijf hield, mevrouw Hermans, ontving Wester ling kort voor zijn vertrek uit Belgie van een Amerikaans persbureau 100.009 Belgische francs voor zijn memoires. President Truman heeft Donderdag de minister van het Leger order gegeven „geschikte maatregelen" te nemen in de staking van rangeerders. Volgens Truman maakten belangrijke militaire transporten en de nationale noodtoestand dit noodzakelijk. Ingevolge deze order heeft het leger de stakende spoormannen doen weten, dat zij ontslagen zouden worden, indien zjj zich Zaterdag niet om 16.00 plaatselijke tijd voor het werk zouden melden, of zouden kunnen bewijzen, dal zij physiek niet in staat zijn te werken. Tegelijk werd een voorlopige loons verhoging ingevoerd, met terugwerkende kracht tot October j.l. voor mannen, die geen loonsverhoging hadden gehad sedert September 1048.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1