Stad en Omgeving DE NIEUWE VERKEERSREGELS Een goed Alkmaarder ter aarde besteld Predikbeurten Wie E» H* Hofstede AGENDA Tuinbouwbeleid van Centraal Bureau De Nederlandse Hervormde kerk te St. Pancras in een nieuw kleed De „Toekorr herdach STE1JN zit de gehele dag op een stoel? Nederland—Frankrijk Gevonden voorwerpen Heer-Hugowaard ADRv. d. KUIP ZELF TIMMERE1 aan de ZESWIELE1 N.V. v h. Herms. Cosier en Tel. 3320 - Alkms VRIJDAG 0 FEBRUARI 1951 De heer P. A. de Lange gisteren begraven Onder aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden werd gistermid dag het stoffelijk overschot van een van Alkmaars bekende figuren, de heer P. A. de Lange, op de Gemeentelijke Be graafplaats ter aarde besteld. De overle dene, die na een langdurig ziekbed in de leeftjjd van 66 jaar is overleden, be kleedde een voorname plaats in het openbare leven van onze stad. Van verschillende instellingen, waar aan hij zijn beste krachten heeft gewijd waren vertegenwoordigers aanwezig om woorden van afscheid tot de over ledene en van deernis tot de weduwe en kinderen te spreken. De stoet, die om half twee van het sterfhuis vertrok ken was, arriveerde om twee uur op de begraafplaats. In de aula, waar de kist bedolven onder de talloze kransen en bloemen werd opgesteld, sprak als eerste Mr. E. H. J. Wynne, mede namens de hoofddi rectie van De Nederlandse Bank, voor welke instelling de overledene geduren de tien jaar als agent werkzaam was. Spreker memoreerde de drie eigen schappen, die de heer de Lange *het meest karakteriseerden: zijn degelijk heid, eenvoud en oprecht gemeende har telijkheid. „We verloren een goed vriend", aldus Mr. Wynne. Trouw en ijver. De heer Mol, voorzitter van het be stuur van de Nutsspaarbank, herdacht hierna op ontroerende wijze de figuur van de overledene, die ruim twintig jaar als commissaris en secretaris aan ZONDAG 11 FEBRUARI ALKMAAR: Grote kerk, 10 uur ds. den Oudsten; Wo. 7.30 uur Oecumeni sche avondwijding. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk, 5 uur ds. Wesseldijk, 7 uur ds. Klein Wassink. Rem. Geref. gem., 10.30 uur ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegr.), 10.15 uur ds. Haan. Doopsgez. kerk, 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 ds. Von Meyenfeldt, 5 uur ds. Vellinga. Baptisten gem. (N. Doelen), 10 uur ds. van Wier 20 u. voor jonge mensen i. d. Wilhelmina- school; Vrijdag, 20 uur Gemeenschaps avond i .d. Wilhelm, school. Oud- kath. kerk (Luth. kerk, Oudegr.), 8.30 uur dienst. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstr., 9.30 en 16 uur en Donderdag avond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.- schapsbond in W. en B., Zaterdag 7.45 uur Jeugdclub Kr. v. Eltenweg 22, Di. 7.30 uur Bijbelkring, Kr. v. Eltenweg 22; Do. 8 uur Evangelisatiesamenkomst in W. en B., evangelist Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40 (Wil liam Booth), 10 en 8 uur diensten door kapt. Hassoldt en luit. Hartjes, 12 en 5 uur Jeugddiensten; Vrijdag 7.30 uur Introductie-samenkomst van Brigade Kadetten Kweekschool. Kruisleger, Hekelstraat 9, 10 uur Wijdingsdienst, 3 uur Kindersamenkomst, 8 uur Openba re samenkomst; Di. 8 uur Voordracht samenkomst; Wo. 8 uur Openbare sa menkomst, kapt de Haas. Ver. van spiritisten Harmonia, 10.30 uur Morgen wijding in Hotel de Nachtegaal, spr. mevr .Croes-van Delden uit Haarlem. AKERSLOOT, 9.30 uur ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be- kius. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Joh. de Boer van A'dam. BROEK OP LANGENDIJK: Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Donner. Doops gezinde kerk, 10 uur ds. Knot van Avenhorn. DIRKSHORN: Herv. kerk, 7 uur ds. Post. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur cand. Sinia van Huizum. EGMOND AAN ZEE: Geref kerk, 10 uur ds. Vellinga (Intrede), 5 uur ds. Von Meyenfeldt. Oud-kath. kerk, v.m. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. Vrije Evang., Do. 8 u. Huissamenkomst door ds. Rijkhoek (Wilhelminastr. 64). HEILOO, Herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff. Geref. kerk (evang. ge bouw Kerkelaan), 8.30 uur leesdienst de heer Hoytink, 3 uur ds. Vellinga (In trede) HEERHUGOWAARD: Herv. gem., 10 uur ds. Wiltink. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur cand. Klapwijk van Den Haag. KOEDIJK, 10 uur de heer Slager. NOORD-SCHARWOUDE: Ger. kerk, 10 en 4 uur ds. Vegter. OTERLEEK, 7 uur ds. Keja. OUDORP, 10 uur ds. Wesseldijk van Alkmaar. SCHERMERHORN: Herv. gem., 10 u. ds. Noorman van Zaandam. Geref kerk, 10 en 2.30 uur ds. Goedendorp van Den Burg. ST. PANCRAS: Geref. kerk, 9 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. 10 uur de heer H. U. Alberts. URSEM, 10 uur ds. Meyboom (On derwerp: „Waarheen"). WARMENHUIZEN, 10 uur ds. Post. Wie kan zich dat nu veroorloven' Tegenwoordig werkt practisch elke Vrouw. Wat een genot zou het zijn, indien U een rubbercorset draagt. U kunt zich dan bukken en wenden, TJ voelt niets, U kunt werken! Hofstede heeft de goeie! Langastraat 61 Alkmaar de Nutsspaarbank verbonden is ge weest. „De naam De Lange heeft voor de Nutsspaarbank een bijzondere klank", zo zeide hij, want vele van de familie hebben haar gediend. Spreker gewaagde van de grote bereidwilligheid voor ieder een, die steeds de heer De Lange had gekenmerkt. Namens bestuur en personeel van de Nutshulpank sprak de heer De Wolff Peerenboom. Ook hij wees op de bereid willigheid, die de overledene steeds had gevonden als het erom ging mensen te helpen. Hij dankte hem voor het vele sociale werk, dat hij heeft verricht. Nadat nog het woord was gevoerd door de heer Schoorl, namens het per soneel van de Nutsspaarbanjc, dankte Ir. Veenenbos, een zwager van de overle dene voor de vele blijken van belang stelling, die door zovelen werden ge toond. Met een toepasselijk gebed door Ds. Rappold werd de korte plechtigheid in de aula besloten. Aan de open groeve sprak Ir. Vee nenbos nogmaals een woord van dank en afscheid. In Memoriam Er viel een trieste motregen, toen de velen, die de heer De Lange van nabij hebben gekend, rond zijn graf verenigd waren. De talrijke bloemen in hun smet teloos wit lichtten fel op tegen het fond van grauw en zwart rond de groeve van een bemind Alkmaar der. En er werden woorden van deer nis en vriendschap gesproken- Ontroerende woorden, omdat de overledene vooral in zo veler hart zo'n grote plaats heeft weten te veroveren Dat hebben we begrepen, luis terend naar de toespraken in de aula en aan het graf. We voelden het, door het aanschouwen van de ontroering bij zovelen. Het was een korte plechtig heid. De regen viel traag neer op een verlaten begraafplaats en daarboven koepelde een eindeloos grijze lucht. En even grauw als de lucht was het mannetje, dat naderde, toen de laatste bezoe kers reeds vertrokken Waren. Een ontroerend klein mannetje, met een bosje bloemen in de hand. Over de kale begraafplaats liep hij langzaam naar het vers ge dolven graf. En dan legde hij,zijn kleine bouquet naast de vele kransen en bloemen, die er reeds waren. Hij vouwde de handen even Zo stond hij daar. Geen direc teur, geen hoge functionnaris. Slechts een kleine, grijze man, een van de velen, die door de overledene tijdens diens werk zame leven werden geholpen. Een vertegenwoordiger van de velen, die in stille smart slechts het hoofd buigen, en zeggen: „Heere, hij hielp ons In memoriam DE KAASMARKT Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd vijf stapels, wegen de 1363 kg De prijs van de Edammer kaas was f 97.50. In Bodegraven was Dinsdag de aan voer 61 partijen, le soort f 2.19f 2.25. 2e soort f 2.15f 2.18, extra soort tot f 2.28. De handel was flauw. Woensdag waren in Woerden aange voerd 28 partijen, le soort f 2.21 f 2.26, 2e soort f 2.11f 2.20, zware f 2.30. De handel was traag. In Gouda waren er gister 55 partijen, le kw. f 2.20f 2.25, 2e kwaliteit f 2.15 tot f 2 19 met een kalme handel. Alles exclusief omzetbelasting en ex portverplichting. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Held op sokken (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrolijke vagebond (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Schandaal in New Orleans (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Per raket naar de maan (ALLE LEEFTIJDEN). ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9,30 uur. Rex-theater, 2,30 uur matinee. Saint-Exupéry, Bernanos, Giraudoux zijn gestorven, André Gide is over de tachtig, Colette half verlamd, Mauriac, Valery Larbaud schijnen uitgeschre ven. Wie zijn nu de grote figuren, die door hun werk de richting van de Franse roman van heden bepalen, wat is op dit domein de positie van een Malraux, een Sartre, een Chamson, een Montherlant, van wie van de jongeren mogen we baanbrekend werk nog ver wachten. van een Camus, een P. Vialar, een J. Gracq? Met andere woorden wat is „la situation du roman fran cais contemporain?" Over dit onderwerp zal spreken voor de afd. Alkmaar van bovengenoemd genootschap op Dinsdag (Hotel Vic tory, 's avonds 8 uur) de Franse essa- gist en criticus. Gaëtan Pican. Zeker is de schrijver van de knappe studies over Bernanos en Malraux bij uitstek aangewezen om als gids te dienen bij deze oriëntatie. Zijn Pano rama de la Nouvelle Littérature fran- qaise is terecht ook in ons land bekend geworden en men heeft het maar te leggen naast andere Werken in dit genre (van H. Clouard of van H. Girard b.v.) om er de uitzonderlijke waarde van te leren kennen. Het bestuur van de afdeling verwacht een interessante lezing voor ieder die zich voor de Franse literatuur interes seert, d.w.z. ieder wie de westeuropese cultuur ter harte gaat. Verplaatsing gemeente- bureaux Reeds lange tijd ondervond men op de le afdeling der gemeente-secretarie hinder van de aanwezigheid van pu bliek in de boven deze afdeling gelegen trouwzaal. Aan de firma Schaaf is thans opgedragen een geluiddempend plafond aan te brengen, welke werk zaamheden ongeveer één maand zullen vorderen. Gedurende deze periode zijn de bureaux van deze afdeling, omvat tende: bevolking, algemene zaken, af gifte paspoorten en militaire zaken tij delijk ondergebracht in het Gemeente- Museum aan de Breedstraat. Gevonden in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 7 Febr. en te bevragen aan het bureau fan politie, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag: Dames haarkammetje, koperensleutel, slagersmes, kruk van een portier van een auto, groene shawl, stoffer, dames- want (bruin), zwarte wanten, blauw wollen handschoen, muziekstukken, grijze shawl, witte want, kinderporte- m-onnaie, grijze shawl, handschoen met zakdoek, damestas (groen), schort, kin derschoentje, dameshandschoen, zak mes, pakje met inhoud, pakje met inh., kopsleutel, kinderwant, kinderporte- monnaie, huissleutel, handschoen, por- temonnaie, broekriem, herenhand schoen, sleutel, bruine want, rode wol len handschoen. Van de volgende gevonden voorwer pen worden aan het bureau van politie de adressen van de vinders verstrekt: Zwarte gymschoenen, kinderportemon- naie, damesportemonnaie, kinderwant- je, bijbeltje N.T., parapluie, wieldop auto, gymschoen, parapluie, wollen wanten, wieldop Citroën, handschoen, handschoenen, shawl, shawl, geldbe drag, herenhoed, portemonnaie, hand schoen, zakmes, geldbedrag, glacé hand schoenen, vulpen in étui, beige wan ten, kinderwantje (bruin), kinderwant je, kinderbril, kinderzitje (fiets), por temonnaie, witte gymschoenen, geldbe drag, vulpen (grijs), padvindersriem, zegelring. Indien met het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus J., z. van J. Th. Verhaart en W. van Kesteren. Petrus J., z. van P. J. Fernée en A. de Groot. Clara G., d. van E. Ibink en A. G. Schagen. Antonia A., d. van A. Korver en A. J. Pater. Petrus M., z. van J. W. van Wees en A. Ad miraal. Elisabeth, d. van J. Pover en A. Visser. Ondertrouwd:, Comelis H. Ditmars. en Wilhelmina Kars. Nicolaas van der Vlugt en Anna M. Verhag'en. Pieter Wagemaker en Anna Hubregtsen. G e t ro u w d Bastiaan van Eijk en Sophia Egbergen. Harm de Jong en Anna Vierstra. Jan Peereboom en Annie M. Broekhuizen. Overleden: Wijert Duin, 79 Jaar, we duwnaar van M. Stuijt. Aukje Schouten, 4 Jaar. Geertje Koorn, 83 jaar, weduwe van J. Sijp. Maria Schoen, 75 jaar, weduwe van C. de Boer. Ingenieur bij Openbare Werken benoemd Op grond van het destijds genomen raadsbesluit tot uitbreiding van de staf van de Dienst van Openbare Werken, hebben burgemeester en wethouders met ingang van 1 April a.s. benoemd tot ingenieur bij genoemde dienst, de heer Ir. H. G. Joosten, thans in gelijke func tie werkzaam te Assen. Onevenwichtige toestand dient hersteld te worden Voor een iets grotere belangstelling dan bfl de vorige lezing kon de voor zitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw van de Kring Alkmaar, de heer P. Schermerhorn de derde en tevens laatste lezing openen, die door de Kring voor de Veehouderij. Akkerbouw en Tuinbouw was georganiseerd. De spreker voor deze middag was de heer W. H. Kemmers van het Centraal Bu reau voor veilingen, die het Tuinbouw beleid van het Centraal Bureau zou be handelen. Hij begon met de \raag te stellen: „Wat verstaan we onder tuinbouwbe leid?" en gaf als antwoord, het stimule ren van de tuinbouw in een bepaalde richting. Wie doen dit? Ten eerste de overheid, het bedrijfsleven samengevat in verschillende organisaties onder één hoofdorgaan en de verschillende pro vinciale en plaatselijke organisaties op tuinbouwgebied. Het doel van het te volgen beleid ligt in de vorming van een gezonde bedrijfstak. Dit kan bereikt worden door de productie en de afzet met elkaar in overeenstemming te brengen. Dit evenwicht moet weer ge schapen worden, doch de vraag is nu op welke wijze. Bij de bespreking van de oude, beproefde middelen, die om een verstoring van de gewone gang van za- Bestuurders van voertuigen mogen slechts op zodanige wijze stoppen en wegrijden, dat het verkeer niet gehin derd wordt. Zij moeten, ingeval zij voornemens zijn te stoppen of plotse ling snelheid te verminderen, tijdig en op duidelijk zichtbare wijze dat voornemen kenbaar maken aan het verkeer, dat zich achter hen bevindt Het is verboden voorwerpen of in richtingen, van welke aard ook, welke aanleiding tot verwarring zouden kun nen geven met verkeerstekens of wel ke afbreuk zouden kunnen doen aan de uitwerking daarvan, op, langs of boven de wegen aan te brengen, te doen aanbrengen of te houden. Het is verboden zeisen, hooivoken en dergelijke voorwerpen, welke niet afdoende beschermd zijn, op een weg te vervoeren. Het is verboden stoffen en voorwer pen, hinderlijk of schadelijk voor het verkeer, op een weg te werpen of te laten vallen, te plaatsen of te leggen of te laten staan of liggen. Het is verboden eggen, ploegen en dergelijke werktuigen, bomen en an dere voorwerpen, waardoor weg of werken zouden kunnen worden be schadigd, slepende over een verharde weg te vervoeren. Het is verboden rij en trekdieren over een verharde weg te doen of te laten lopen, indien de hoeven der dieren zijn voorzien van beslag waardoor de weg zou kunnen worden beschadigd, tenzij de weg glad is door ijs of sneeuw. Personenvervoer. Het is personen,, die gebruik wensen te maken van een openbaar vervoer middel, verboden zich elders op te stel len dan op een daartoe dienende ver keersheuvel, een voetpad, een berm of, bij gebrek van een en ander, aan *le uiterste zijde van een rijbaan. Passagiers mogen alleen in of uit een openbaar vervoermiddel stappen, wanneer het daartoe stilstaat en aan de voor het in- of uitstappen bestemde zijde. Het is hun verboden in of op een openbaar vervoermiddel mede te rijden, wanneer een deel van hun lichaam, van hun kleding of van het door hen mede gevoerde buiten het voertuig uitsteekt of hangt. Wielrijders. Het is bestuurders van rijwielen ver boden: a. zich door een ander voertuig te doen of te laten voortbewegen; b. te rij den zonder het stuur met tenminste één hand vast te houden; c. gedurende het rijden de voeten niet op de trappers te hebben; d. een wagen of een kruiwa gen of dergelijk klein voertuig voort te bewegen met uitzondering van een als zodanig ingerichte en aan het rij wiel vast verbonden zij- of achterspan- wagen. Onbeheerde motorrijtuigen. Het is de bestuurder van een motor rijtuig vet-boden dit zonder voldoende toezicht op de weg te laten staan an ders dan met in rust zijnde motor. ken te herstellen vroeger werden ge bruikt, greep de heer Kemmers terug op de ernstige crisis in de tachtiger ja ren. Hier werden het .onderzoek, de voorlichting en het onderwijs in de tuin bouw gestimuleerd. In die tijd werden wantoestanden opgeruimd, organisaties gesticht en o.a. het veilingwezen opge richt. Het agrarische bedrijf begon van toen af zich gunstig te ontwikkelen. In de wereldcrisis. In de wereldcrisis 1930'40, ontstond van overheidswege een teelt-, minimum prijzen- en steunregeling, terwijl men destijds nog zeer sceptisch tegenover het optreden van de overheid in het eco nomische leven stond. Wij weten niet wat de toekomst ons zal brengen, aldus spreker. De gevolgen van de oorlog voor de tuinbouw zijn, dat de Europese lan den de voedselproductie in eigen land zijn gaan stimuleren. Hierdoor is een teelt van tuinbouwproducten ontstaan, die thans een concurrentie in Europa veroorzaakt. Spreker gaf vervolgens 'n korte samenvatting van de gebeurte nissen, die na de oorlog op het gebied van de landbouw in het algemeen plaats vonden. Hij wees hierbij op het Marshall-plan met zijn consequenties voor ons volk en de politieke druk, die wordt uitgeoefend op de contingenten en invoerrechten om de handelsbelem meringen zoveel mogelijk op te heffen. Nederland tracht inflatie en devalua tie te onderdrukken, doch het impor teert veel minder dan het exporteert. Wat is nu het middel om aan deze on evenwichtige toestand een einde te maken? In dit verband wees de heer Kemmers op het telen van massa- en kwaliteitsproducten en concludeerde ten slotte, dat Nederland kwaliteitspro ducten moet telen tegen een lage prijs. Spreker vond het teveel aan mensen in de tuinbouw een reden om de emi gratie te stimuleren. Hij memoreerde, dat er een drang bestaat naar hogere minimumprijzen en wees op onze ver plichtingen als exportland. Hij noemde de steunregeling voor bepaalde pro ducten niet aanbevelenswaardig. De er.ige wijze om ons doel te bereiken ligt in een afzetverruiming en een aan passing van de teelt en noopt ons te vens tot het leveren van een kwaliteits product tegen lagere kostprijs, aldus de heer Kemmers. Na deze voordracht werden er nog verschillende punten aangeroerd, die de spreker naar aller bevrediging be sprak. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek van de Koningsweg en de Lombardsteeg kwamen gistermid dag een bestelauto en een motorcarri ar met elkaar in botsing. Tegen de be stuurder van de auto, die verzuimd had voorrang te verlenen, is procesver baal opgemaakt. Zware opgave voor Jong Holland Zaterdag trekt Jong Holland naar Amsterdam om VVGA voor de tweede maal in deze competitie te ontmoeten. De thuiswedstrijd leverde een 10 overwinning op, wat meer was, dan on ze plaatsgenoten verdienden. De Gemeenteambtenaren zijn belust op revanche, waarbij komt dat Jong Holland tot nu toe de enige is, die VVGA versloeg. Er zal hard voor moe ten worden gewerkt, willen de Alk- maarders althans één puntje mee naar huis brengen. De opstelling van het Jong Holland-elftal luidt: Jager; Kou wen en van Westrienen; Rol, Hartog en v. Til; C. Goosens, Mienis, G. Jansen, K. Goosens en Tesselaar. De overige wedstrijden zijn: Jong Holland 2Andijker Boys 1; Blauw Wit 2Jong Holland 3; ZCFC 4Jong Hol land 4; Jong Holland aReigerboys a. Damkampioenschap Noord hollands Noorderkwartier Zaterdag beginnen te Alkmaar de wedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap Noordhollands Noor derkwartier. Hieraan nemen deel: Hoofdklasse: C. Dijker, H. de Jong, Th. de Haas, P. Beers, Fr. Slot, N. Rie- beek, J. Schuyt en M. Oud. Eerste klasse: M. J. Langras Jr., L. J. van Leeuwen, J. Jorna, D. Stam, J. Mekken, W. Tesselaar, L. Schouten en L. Verver. Damclub WDO Op de gisteren gehouden clubavond van WDO werden de volgende resulta ten behaald: In afdeling I drie winst partijen en één remise: A. Burgert R. Zaadnoordijk 20; C. DammerJ. Schipper 20; P. VeerH. J. Toepoel 20; H. KruiderD. J. Heyes remise. In afdeling II waren drie winstpar tijen en drie remises: J. HommaB. Bakker 02; C. PrinsJ. Deichmann 02; M. v. d. PavertJ. Oostenbroek 20; M. J. LangrasW. v. d. Molen 11; D. KiewittC. Fok 11; C. Booy Jb. Hartog 1—1. Geslaagd Voor de op 30 Januari te Alkmaar gehouden examens zijn de volgende dames en heren van het Instituut „Glo be" geslaagd: Machineschrijven: N. de Graaf, G. Hartog, A. Leertouwer, J. Lingeman, J. Linssen, T. v. d. Poll, E. Wayboer, B. v. Ammers, H. Boxem, P. Delver en S. Meeuwse. Machineschrijven in de Franse taal: mej. J. Butter. Machineschrijven in de Engelse taal: mej. J. Butter. Steno Nederlands: de heer J. Mul; Steno Engels: mej. B. v. Gorcum; Steno Frans: mej, J. Butter. Alkmaarders aangehouden Gisteren zijn in Wormerveer twee Alkmaarders aangehouden, die aan de Houthavenkade in Zaandam vijf en dertig meter telefoonkabel hadden ont vreemd. De oneerlijke Alkmaarders zijn naar Zaandam overgebracht voor een vraag gesprek met de recherche. Voorlopig zitten ze vast. OUDE FORTIFICATIES TE ALKMAAR Reeds eerder berichtten wij, dat de kolonel der Genie, W. H. S. Schukking, op 7 Maart a.s. voor de vereniging „Oud Alkmaar" zou komen spreken over het onderwerp „Oude fortificaties te Alk maar". Aangezien de heer Schukking op bo- vengehoemde datum verhinderd is, zal de lezing thans op Maandag 5 Maart a.s. plaats vinden. Men verzocht ons mede te delen, dat introductie gaarne wordt toegestaan. DR. CYSOUW EERVOL ONTSLAGEN. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan dr. H. A. Cysouw op zijn ver zoek met ingang van 5 Februari 1951 eervol ontslag verleend als leraar aan de RHBS te Alkmaar. IN DE FLANK AANGEREDEN Gistermiddag omstreeks zes uur werd een bestelauto van de PTT, op het mo ment dat deze het terrein van het ROG- gebouw aan de Gasthuisstraat op re»d, in de flank geraakt door een juist pas serende personenauto. Beide wagens werden hebt beschadigd. Sinds lange tijd is men bezig met de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Sint-Pancras. Thans is men zover gekomen, dat nog slechts kleinere din gen moeten worden bijgewerkt. Waar schijnlijk zal deze kerk met Pasen wederom in gebruik kunnen worden genomen. Het „Witte Kerkje" aan het begin van Sint-Pancras heeft tijdens de restauratie zijn witte kleed verloren. Hoewel dit een heel aardig effect gaf aan dit pittoreske bouwwerk, is men toch besloten toentertijd de stenen bloot te zoeken. Hierdoor heeft dit oudheidkundig monument haar wer kelijke gedaante teruggekregen. Deze kerk heeft in de loop der tijden heel wat veranderingen ondergaan, zodat toen men aan de restauratie begon zij zeer veel verloren had van haar wer kelijke gedaante. Oorspronkelijk was het een Kruiskerk, doch door verzak king, verval en slechte tijden heeft men de Westbeuk van de kerk afge haald, zodat zij hiermede haaf hoe danigheid als Kruiskerk verloor. De grote ramen aan de Zuid- en Noord-zijde werden dichtgemetseld en nog meer van dergelijke veranderin gen zijn door onze voorouders aan gebracht, welke nu niet bepaald allen verbeteringen betekenden. In het vooropgezette doel, de kerk haar werkelijk aanzien terug te geven, zijn zowel architect Dirkmaat als uit voerder Schram, zeer goed geslaagd. Gesteund door steun van Rijk, provin cie en gemeente is het Ned. Herv. kerkje wederom het middelpunt van ons dorp geworden. Een middelpunt, waarop de inwoners groots kunnen zijn. Talrijke veranderingen zijn zowel buiten als binnen in de kerk aange bracht. De glas in loodramen geven haar een zeer aantrekkelijk aanzien. Ook de ingang is enigszins gewijzigd. Was zij voorheen aan de Zuid-zijde, nu is zij meer naar Oostelijke richting gegaan. Het gehele dak, evenals de toren is van nieuwe leien voorzien. We kunnen feitelijk wel zeggen, dat alles een vernieuwing of verbetering heeft ondergaan. Ook het interieur onderging een belangrijke wijziging, wat wij in alle opzichten een verbetering noemen. Ook de verwarming heeft nu zijn be slag gekregen, terwijl de fa. Pels bezig is met het verplaatsen en reviseren van het orgel. Waren verschillende inwoners van mening, dat de Ned. Herv. kerk haar witte kleur diende terug te krijgen, wij zijn het met het besluit van het bestuur dezer kerk eens. Nu heeft de kerk haar oorspronkelijke gedaante terug gekregen en dat was de opzet. Al met al is Pancras verrijkt met een prachtig monument, dat het be zichtigen ten volle waard is. Hoewel de leden van deze kerkelijke gemeen schap grote offers hebben moeten brengen, kunnen zij nu bogen op een Godshuis dat iedere toets der kritiek kan doorstaan. „Onderlinge Hulp" in vergadering bijeen Woensdagavond kwamen de leden van de ziekenfondsvereniging „Onder, linge Hulp" in het lokaal van de heer J. Bouwstra bijeen. Voorzitter Schuur opende met een hartelijk welkomst woord de vergadering. De rekening en het jaarverslag wer den in orde bevonden. Als leden van de kascommissie voor 1951 werden dezelf de heren als voor 1950 gekozen. In verband met de financiële toestand der vereniging werd besloten de con tributie met een derde te verhogen. Voor f 5 uitkering per week betaalt men nu 16 ernt, voor f 10 32 cent en voor f 15 48 cent per week. Het aftre dende bestuurslid A. Stammes werd tot erelid der vereniging benoemd Zijn plaats achter de bestuurstafel zal wor den ingenomen door de heer J. Keiler. De heer J. Spaan werd herkozen. FAILLIET VERKLAARD Gisteren werd voor de Alkmaarse rechtbank J. Stekelbos, handelende onder de firma J. Stekelbos Zoon, Jan Glijnisweg 103 te Heer-Hugowaard in staat van faillissement verklaard. De rechter-commissaris was de heer J. Krabbe, terwijl Mr. A. Schenkeveld al. curator optrad. Vele woorden van wens werden gesf In de zaal van de heer P. Zuidscharwoude werd gisterav» lijk het veertig-jarig bestaan bouwvereniging „De Toekomst' De bijeenkomst werd geopen< voorzitter, de heer S. de Boer, t welkom toeriep aan burgen Schelhaas, wethpuder J. Weel, lijks bestuur van de veiling en dames. De heer De Boer memoreer* standkoming der vereniging in geheel andere omstandigheden golden. Hij bracht hulde aan van de heer S. Zeeman, dat vai lang is geweest voor de verenig releveerde hij de geschiedenis te Zuidscharwoude. De verenii de Langedijk hadden destijds Keilingbond. Spreker bracht ir ging de totstandkoming van de Noordscharwoude en de opricht Langedijker Groentecentrale in heren S. Zeeman en S. de Bc aangewezen als vertegenwoorc De Toekomst". Het aantal led 160. dat in 1917 werd gehalveer uittreden der R.K. leden. Vervolgens richtte hij w woorden tot de gewezen seci heer C. de Boer Cz„ die gedure jaar zijn krachten aan „De Toei Voorts gedacht spreker zijn tot ridder in de orde van Orar Hierna gaf hij de leiding o\ vice-voorzitter. de heer P. de I ving aan met de opmerking, slechts het 40-jarig bestaan der maar ook de jubilea van de vo heer S. de Boer, en de secretar C. de Boer Cz. de reden van vieren waren. Hij bracht beidt geestige wijze hulde en bood door de heer D. Dirkmaat onh denktegel met opschrift aan. De nieuw-benoemde secretari D. de Geus. gaf een overzicht v en wee der vereniging gedurenc lopen veertig jaar. Draaihartigh tenplaag waren de problemen, de vereniging zich zag geplaat eerste wereldoorlog bracht de veel moeilijkheden. Spreker rel verschillende mutaties in de b de bemoeiingen met de inkoop mest, de tuindersnood in de d ren en de belevenissen gedureni ste wereldoorlog. De na-ooi bracht de tuinbouw veel tel Spreker eindigde met hulde aai S. de Boer en C. de Boer Cz. te Burgemeester H. Schelhaas, z aansluitende, zeide dat de overheid steeds bereid zal zijn d tuinbouw te lenigen. Namens h< tebestuur bracht hij dank voor de tuinbouwvereniging „De INGEZONDEN STU (Buiten verantwoordelij khe v de Redactie) De raadszitting van Volgens het verslag van de zitl gemeenteraad van Berg'en van Woi zou ik hebben gezegd, dat ik he van B. en W. vond, dat zij hadden in verband met het inleggen van ei door de N. S. Men heeft mij blijkbaar verlcee Er op wijzende, dan vanuit de R merking was gemaakt, gat ik te daarmede niet eens ,te zijn. Intej een meermalen ter plaatse ingesteli was mij g'ebleken met welke gre heden men bij het herstel van d< te kampen heeft. Ik kon mij de B. en W. dan ook levendig inder In verband met het feit, dat mi; met hoe grote belangstelling uwe t correcte raadsverslagen in brede k gelezen, ben ik wel genoodzaakt r ken van deze kleine rechtzetting i nen nemen. J. BR Advertenties Aangeboden RUSTIG KOSTHUIS, met mooie kamer. Brieven onder no, A 4 bureau van dit blad. GLASBRILLEN Monturen in: Nikkel 9.80 Doublé 14.85 CELLULOID- MONTUREN Rose 7.50 Blond 6.60 lm. Schildpad 10.20 IN ÉÉN DAG GEREED MIENT 25 ALKMAAR Op fondsrec. korting. Bij de vrijmaking van de inter- europese handel wil Zwitserland niet verder gaan, dan de 75 pet., waartoe door de O.E.S.S. eerder is besloten. Wilt gij koopt dan uw HOUT I Telefoon K 2200-4726 Wij verzorgen uw ADVERTENTIl in alle blade

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2