P.v.d. A. kwam in congres bijeen RAI biedt een keur van fraaie motorrijwielen Studenten bouwen een Lilliputstad Uitgebreide discussies over beleid van partijbestuur en kamerfracties bijval voor ir n. vos ooit van ons een door het redelijk ver stand gecontroleerde fantasie, aldus spr. Reuzen-droogtrommel Tsjechisch leger onder Russisch bevel Alle onbetrouwbaren Zes Britse bootwerkers gearresteerd Ook koning George heeft Joonsverhoging" nodig NEGEN TEGEN EÉN Ontploffing in Minnesota zijn weggewerkt Bromfiets kwam, zag en overwon Meer bromfietsen 100.000dan motoren (96 000op de Nederlandse wegen Goede verwachtingen voor de scooter EÉN POLITIE GEVRAAGD Loonbelasting voor huispersoneel De „Prins Hendrik" wordt opgeknapt Met kerken, vliegveld, haven, dierenpark en station Den Haag krijgt een stedeke ten bate van Studentensanatorium Attlee wil noodtoestand bevoegdheden V RIJDAG 9 FEBRUARI 1951 \JADAT de heer Koos Vorrink 's morgens in de Rivièrahal te Rotterdam het derde congres van de Partij van de Arbeid geopend had, is 's middags en avonds uitvoerig van gedachten gewisseld over het beleid van het partij bestuur, van de Kamerfractie en van de redactie van „Het Vrije Volk". Afge vaardigden uit alle delen van het land maakten op- en aanmerkingen, welke ten dele critiek, anderzijds lof inhielden voor de door de partij gevoerde politiek. Het kernpunt van de debatten lag uiteraard in de jongste gebeurtenissen in de P.v.d.A., waarbij ir. H. Vos, mr. Van de Goes van Naters en prof. W. Schermer- horn een belangrijke rol speelden. Met meer dan gewone aandacht hebben de talrijke congressisten dan ook naar hun redevoeringen geluisterd, om in het late avonduur het congres tot heden te verdagen. q.. I I LI _r moeten zijn. De wereld vraagt meer dan MAUWELIJKS was de middag-zitting van de eerste congresdag geopend, of ir. H. Vos nam het woord om uiting te geven aan zijn ongerustheid over de partij. Hij verklaarde zich bereid partij te zijn in de regering, maar niet partij te worden van de regering. Het accent achtte ir Vos in de laatste jaren ver keerd gelegd. Wij treden veel te weinig op tegen een aanvallende reactie. De partij heeft haar leidende taak te zien van de socialistische doelstellingen uit. Over de jongste beslissingen van de partijraad sprekend, vroeg ir. Vos of iemand begrepen heeft, waarom de partijraadsvergadering nu een resolutie kon aannemen, waarbij de resolutie van 8 Januari van de baan is. De meerder heid van het partijbestuur volgde vol gens hem daarmee de slechtste weg. Hij sprak als zijn mening uit, dat ons land zonder. Nieuw-Guinea beter af is, dan met Nieuw-Guinea. Dit land is econo misch niet belangrijk voor ons, nu niet en nooit. Na verklaard te hebben, dat hij de val van het kabinet niet betreurt, verweet ir. Vos vele partijgenoten, dat zij geen verlangen meer hebben naar nieuwe mensen. Hij waarschuwde in dit opzicht voor verslapping en moest ten slotte constateren, dat hoewel de men selijke hartstocht en het menselijk ver langen uit de wereld van vandaag niet verdwenen zijn, deze helaas teveel aan de socialistische wereld voorbijgaan. Talrijke sprekers verklaarden het standpunt van ir. Vos te respecteren en spraken hun vreugde uit over het feit, dat hij in de schoot van de partij is teruggekeerd. Een Amsterdamse afge vaardigde zeide, dat men vrijuit moet kunnen zeggen wat er aan de rege ringsvoorstellen mankeert en noemde §tet een levend belang voor de partij dat zij haar eigen geluid kan laten horen. In een socialistische partij is ook nog iets dat uitgaat boven de regeringsver antwoordelijkheid. o Papoea's zijn geen vee. DROF. KRANENBURG wilde zich ver dedigen tegen de mening, als zou hij in een artikel er voor gepleit hebben, dat het partijbestuur altijd achter de (linister aan moet lopen. Het tegen deel is bedoeld. De Nieuw-Guinea- kwestie is helemaal niet zo opgelegd vanuit een oogpunt van ons beginsel. Als democraten hebben wij ons wel degelijk druk te maken over Nieuw- Guinea en de papoea's. „Wij zijn geen vee, dat zo kan worden verkocht", heeft een vertegenwoordiger van de papoea's verklaard en terecht. Spr. was van oordeel, dat als de resolutie-Vos door het partijbestuur was aanvaard, men door toedoen van de P.v.d.A. in een ka binetscrisis had gezeten. Wanneer men meent, dat een partijbestuur altijd het eigen gezicht moet tonen, dan maakt men het democratisch stelsel onmoge lijk", aldus prof. Kranenburg. Mr. v. d. Goes van Naters, JV/TR VAN DER GOES VAN NATERS herinnerde aan wat hij noemde zijn onvoorzichtig interview, de daarop ge volgde rectificatie en zijn aftreden als fractievoorzitter. Ir. Vos heeft gelijk, aldus spr., als hij zegt dat de functio nele verhoudingen zuiver moeten wor den gesteld. Het lekkerst heeft spr. zich gevoeld in de jaren 19461948, tijdens het nieuwe bestand met de KVP, dat later door de KVP werd opgezegd, „Misschien wacht het nieuwe bestand op betere ti.iden, terwijl het juist nu zo belangrijk kon wezen", aldus spr. Mr. Van der Goes schaamde zich niet voor wat hij deze vijf jaren heeft gedaan. ,.Ik bracht een offer voor de beweging. Zij zal groeien en dan is het goed", zo be sloot hij. Prof. Schermerhorn vroeg zich af hoe de democratie in wezen ontkomt aan het ontzettende euvel, dat wij blijk baar ook in vitale levenskwesties van een volk altijd net een phase achterop komen en de regering in feite veroor deeld is om vijf minuten over twaalf te komen, waar ze om twaalf uur had Kabinetsvorming. yjR. BURGER bestreed de beschuldi ging, ais zou de fractie niet actief zijn geweest in de kwestie-Spanje en ging vervolgens de mogelijkheid van coalitievorming na. Wanneer er een re gering van de grootste twee partijen mogelijk is, aldus spr., zullen wij ons daarover verheugen. De samenwerking met de KVP is ons in vele opzichten tot zegen geweest. Er kon een politiek gevoerd worden van bestaanszekerheid. Wat Nieuw Guinea betreft, zijn de har de feiten, dat de P.v.d.A. maar 27 zetels heeft. Zo lang er een meerderheid re geert, kunnen er geen 27 regeren en regeren is eenvoudig niet mogelijk als wij niet achter onze mensen gaan staan. De minister verdedigt het maximaal voor hem bereikbaar compromis en dat is het wat de fractie verdedigt. Het zuiveringsbeleid is door het kabinet niet behandeld, zoals de fractie meen de, dat het behandeld moest worden „Laten wij, zo besloot spr.. dankbaar zijn, dat er in deze tijden onbehagen wordt gevoeld, want wat zou het zijn als de socialistische partij zich niet on behaaglijk zou voelen bij de internatio nale gevaren"?. Het gaat er volgens mr. Burger niet in de eerste plaats om het communisme te verslaan, maar dat de democratie behouden blijft. Critiek op „Het Vrije Volk" Verscheidene sprekers leverden critiek op het beleid van de hoofdredactie van „Het Vrije Volk", waarbij er o.m. op aangedrongen werd. dat dit blad de taal van de massa zal gaan ver staan en begrijpen. De afgevaardigde van Utrecht achtte het feuilleton van Willem van Iependaal „De commissaris kan me nog meer vertellen" niet ge schikt voor kinderen en hij protesteerde er tegen dat de redactie dit te laat heeft ingezien en esti contract tot pu blicatie er voor afgesloten had, zonder dat ze de inhoud van de feuilletons kende. Andere sprekers zeiden heimwee te hebben naar de courant van jaren geleden, terwijl een Amsterdammer critiek uitoefende op de houding van Arie Pleijsier tijdens de bezetting. Het zou ons. aldus deze spreker, niet passen niet vergevingsgezind te zijn, maar Amsterdam zegt, dat de heef Pleijsier „met zijn vingers van een socialistische courant dient af te blijven". De hoofdredacteur, de heer K. Vos kuil, constateerde met voldoening, dat de critiek op zijn beleid gematigd ia geweest. Op de i\westie-Fleijsier wilde hij niet ingaan, omdat men zes jaar na de oorlog niet een persoonlijke kwestie gaat behandelen. Het verhaal „De com missaris kan me nog meer vertellen" is genomen op een tijdstip o.a. de abon- nementspidjsverhoging dat men moest oppassen voor het bedanken van abonné's, aldus de heer Voskuil, die ten slotte verklaarde, dat men van zijn krant niet moet verwachten, dat zii re gering en fractie hinderlijk gaat volgen in plaats van critisch volgen. Verschillende industrieën in het Ruhrgebied zijn de laatste tijd be gonnen met het afleveren van pro ducten, waar op de wereldmarkt grote vraag naar is. De foto toont het inladen van een 16 meter lange, 42 ton zware reuzendroogtrommel, welke bestemd is voor de cement fabriek te IJmuiden en welke vervaardigd is door een machine fabriek te Krefeld. Zeiten aan toi stakingen In Engeland zijn in totaal zes boot werkers gearresteerd wegens het aan zetten van hun collega's tot onwettige stakingen. Dit is de eerste maal, sinds het optreden van de linkse socialist Bevin als minister van Arbeid, dat de poltie werd opgedragen stakers te ar resteren en het is eerst de tweedemaal sinds het aan de bewindkomen dei- socialisten. dat de dienaren der wet in een staking ingrijpen. Premier Attlee deelde Donderdag avond in het Lagerhuis mede. dat ko ning George al zijn in de afgelopen oorlog uit zijn eigen inkomsten be spaarde geld heeft gebruikt om de ge stegen kosten van de koninklijke huis houding te bestrijden. Nu deze fondsen van de koning zijn uitgeput, acht de regering het noodzakelijk zijn finan ciële lasten te verlichten De koning zelf zal de uitgaven voor zijn huishou ding met een bedrag van twintig dui zend Pond Sterling per jaar verlagen. De Amerikaanse republikeinse lei der Taft heeft in de Senaat de eis ge steld, dat de Verenigde Staten voor de verdediging van West-Europa niet meer dan een divisie bijdragen op el ke negen die door West-Europa zelf worden geleverd. Bij een ontploffing in een vernisfa- briek te St. Paul in Minnesota zijn elf personen om het leven gekomen en meer dan veertig gewond. Volgens een onbevestigd bericht is een benzinetank in de lucht gevlogen. TUNIS OP WEG NAAR ZELFBESTUUR Donderdag is te Tunis een overeenkomst van kracht geworden, waarin is bepaald dat het Franse protectoraat Tunis geleide lijk aan de sl'atus van zelfbesturende staat in de Franse Unie zal verkrijgen. (Speciale correspondentie uit Praag) J^JOSKOU EN PRAAG doen quasi- geheimzinnig over de overneming van het hoofdcommando over het Tsjeehoslowaakse leger door «Ie Rus sische maarschalk Konev, maar het schijnt, alsof men dit feit door halve aanduidingen en vage berichten eigen lijk nog belangrijker wil maken, ook tegenover de buitenwereld. Want er valt niet aan te twijfelen, dat deze overdracht van de leiding van het Tsjeehoslowaakse leger aan een Rus sische maarschalk een van de wapens van het Kremlin is in de komle oor log. Het is voor de verdere ontwikke ling der gebeurtenissen ook volkomen onbelangrijk of Konev op de duur zjjn hoofdkwartier in Praag of in Karlsbad opslaat. Reeds midden November drongen de eerste berichten over zijn benoeming naar het Westen door, maar het was daar al geruime tijd bekerkl. dat de Russische,generaal-majóor Gusev reeds maanden in Praag werkzaam is. Offi cieel bekleedt deze het bij zijn hoge militaire rang niet goed passende ambt van militaire attaché bij het Rus sische gezantschap in Praag, doch in werkelijkheid staat hij aan het hoofd van de honderden officieren tellende militaire delegatie, die sinds lang aan de sovjetisering van het Tsjeehoslo waakse leger werkt. De politieke gelijkschakeling van dit leger zal maarschalk Konev en gene- raal-majoor Gusev geen grote moei lijkheden bezorgen. Door ontelbare „zuiveringsprocessen" zijn alle in Rus sisch oog onbetrouwbare krachten ui* het Tsjechische leger verwijderd en de officieren en onderofficieren, die tegenwoordig nog in dienst zijn, den ken niet meer aan enig verzet tegen Rusland. Maarschalk Konev heeft gelegen heid gehad het Tsjechische volk in zijn overwinningsroes te leren kennen Zijn troepen waren het namelijk, die indertijd in Mei Praag binnenrukten terwijl de Amerikaanse troepen, ge trouw als zij zich hielden aan alle met de Russen gemaakte afspraken, enkele kilometers voor Praag waren blijven staan, om de Russen de gelegenheid te geven hun Slavische broeders te be vrijden. Hel feit, dat maarschalk Konev indertijd als „bevrijder" Praag binnengetrokken is, zal er zeker toe bijgedragen hebben, dat Stalin hem de leiding van het Tsjeehoslowaakse leger opgedragen heeft. Zijn rol van ..bevrijder" verplicht de Tsjechen vol gens communistische opvatting tot maximale loyaliteit en geeft de maar schalk tevens een onaantastbaar over wicht en een zekere autoriteit. Thans heeft dus ook het Tsjeehoslo waakse leger zijn Russische comman dant en leider. Maarschalk Rokos- sovski in Polen, Bodnarenko-Bodnaras in Roemenie, Panozevski in Bulgarije en Bartta in Hongarije bekleden reeds sinds lange tijd dergelijke functies bij de legers der satellietstaten. Slechts één ding was hier anders dan in de andere gevallen, niet mogelijk, name lijk Maarschalk Konev ook de natio naliteit van zijn leger te geven, want dat hij van Tsjechische afkomst zou zijn, konden zelfs de communistische propagandisten niet aannemelijk ma ken. In de Oosteuropese volksdemocra tieën is men er sinds lang van over tuigd. dat de verschillende legers der satellietstaten binnenkort onder cen traal Russisch commando zullen wor den gebracht. Deze veronderstelling is waarschijnlijk niet zonder grond, aan gezien de Russen de benoeming van Eisenhower tot opperbevelhebber van de Atlantische legers zeker op hun manier zullen beantwoorden. Men be weert. dat Stalin voor het opperbevel over de legers van de satellietstaten Rokossovskt of Konev zal kiezen. 58.51—65.00 1.30 65.01—71.50 2.60 71.51—78.00 3.90 78.01—84.50 5.20 84.51—91.00 6.50 91.01— 97.50 f 1.30 7 80 97.51—104.00 260 9.10 104.01—110.50 3.90 10.40 110.51—117.00 5.20 11.70 117.01—123.50 6.50 13.00 123.51—130.00 7.80 14.56 130.01—136.50 9.10 16.12 136.51—143.00 10.40 17.68 143.01—149.50 11.70 19.24 149.51—156.00 13.00 20.80 (Van onze speciale verslaggever) CINDS 1938 is in het R.A.I.-gebouw, de semi-permanente tentoonstellingshal aan de Ferdinand Bolstraat, geen internationale motorrijwieltentoonstelling ge houden. Niet in het R.A.I.-gebouw wil natuurlijk zeggen, nergens in Nederland. Waar anders zou men een dergelijke altijd fascinerende show kunnen houden, dan alleen in de R.A.I.? In die bijna dertien jaren heeft de wereld niet stil ge staan. Noch minder de ontwikkeling van de techniek. Wat er dan ook vanaf vandaag tot 18 Februari in het R.A.I.-gebouw te zien gegeven wordt, weerspie gelt deze vooruitgang op ondubbelzinnige wijze. Men behoeft er niet eens vak man voor te zijn, om die veranderingen al op te merken. 1UIET alleen in de scooters en brom fietsen, snufjes op zichzelf, en sinds hun verschijning uiteraard weer ver rijkt met talloze verbeteringen bij de bromfietsen zagen we zelfs al een verende zadelpen zijn afspiegeling van de vooruitgang der laatste twaalf jaar. Veel meer dan vóór de oorlog is bij de zwaardere motoren het accent gelegd op comfort. De algemene invoe ring van een telescopisehe voor- en ach terwielvering in combinatie met een zweefzadel, zelfs op machines van de lichtere klasse, is daarvan een uiting. Overigens bekijke men deze expositie niet uitsluitend als een tentoonstelling van sportieve tweewielers. De motor rijwielfabrikanten hebben behalve voor snelheid en comfort in luxe verband ook oog voor die voordelen in de prac- tijk van alle dag. Er staan in de grote R.A.I.-hal heel wat „dienstmachines" En veel van dit alles is Nederlands fa brikaat. De Nederlandse industrie heeft zich op dit arbeidsveld geworpen met een bewonderenswaardige energie. De Nederlandse producten kunnen wed ijveren met de buitenlandse. Ware dit niet het geval, dan zouden niet zoveel degelijke voorbeelden van goede sa menwerking gevonden worden tussen Nederlandse en buitenlandse fabrikan ten op dit terrein. Rondgang. WANDELEN wij nog even met „des kundig oog" over het tentoonstel lingsterrein, dan mogen we releveren, dat er op het ogenblik in de lichtere klasse motoren een streven merkbaar is om naast de populaire 125 cc. model len tegen een betrekkelijk geringe ho gere prijs machines met een iets zwaar dere motor 150175 cc. te leveren. Door het vervallen van de gewichts- grens voor de personele belasting is dit mogelijk geworden. De levensduur der machines is er aanmerkelijk door ver lengd. In de middelzware klasse 200 250 cc lanceert Sparta een pri meur :een 250 cc model met J.L.O.-mo- tor. naast de 200cc modellen van Sparta en Eysink met Villiers-motoren. In de 350 cc. klasse is Triumph de enige, die een staande twee-cylinder brengt. Ver der is de eencylinder in deze categorie troef. In de 500 cc klasse is de staande tweecylinder een revolutionnair snufje van de Engelse industrie. Niet dat de ééncylinder sportmachine, waaraan Engeland zijn roem als motornatie heeft te danken, van het toneel verdwenen is. Deze modellen blijven naast de twins deel uitmaken van het fabrieage-pro- gram. De Belgische Saroleya en Tsjechi sche Jawa volgen in de halve liters dit Engelse voorbeeld na. Duitsland expo seert tegenover deze staande twee-cy- linders de dwarse twins van BMW en Zündapp. Deze machines verschillen overigens met de Engelse Sunbeam van alle andere geëxposeerde motoren door hun cardan-transmissie. waar de ande ren nog steeds de traditionele ketting handhaven. In de zwaarste klasse trek ken naast de nieuwste Harleys model len van de Ariel 'n „vierkante" viercy- linder van 1000 cc de aandacht. Van de geëxposeerde bestelwagens zijn nieuw voor ons land de scooterachtige drie wielers met auto-besturing. Twee namen, die de grootste leek op motorengebied vertrouwd in de oren klinken mogen u dit duidelijk maken: Bromfiets en Scooter. In nauwelijks twee jaar tijd heeft de handige, zuinige en goedkope „bromfiets" zo'n verove ringstocht door ons land gemaakt, dat er thans al meer van deze dingetjes langs de weg te vinden zijn. dan motor rijwielen. De belangstelling ervoor houdt aan en aangenomen kan worden, dat bij de maandelijkse toeneming met 10.000 stuks thans het geval! het huidige aantal aan het einde van het jaar ruimschoots verdubbeld zal zijnJ Het is in zo korte tijd een ongeëvenaar de populariteit. De „scooter" is nog niet zo populair. Dat kan ook niet, omdat deze tussen vorm tussen motorrijwiel en automo biel nog niet zo druk langs onze we gen gevonden wordt. In Italië wei. Daar is de scooter al volledig ingeburgerd. In Frankrijk, Duitsland en Belgic wint ze terrein. Ook in ons land worden de kansen gunstig beoordeeld, hoewel de prijs van 1500—1700 gulden ongetwij feld een belangrijke rol zal blijven spe len. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogènc. De bond van hogere politie-ambte- naren in Nederland zal aan de rege ring en de Staten-Generaal een rap port aanbieden, waarin tot uitdruk king wordt gebracht, dat het voor een goede uitoefening van de politie diensten nodig zal zijn de 127 gemeen telijke politiecorpsen en het corps Rijkspolitie tot een algemeen politie corps te verenigen. HE minister van Financiën heeft een vereenvoudiging gebfacht in de heffing van loonbelasting van huispersoneel. In plaats van de vroegere omvangrijke formulieren is thans voor werknemers zoals een dienstbode, werkster, huishoud ster, kinderjuffrouw, kok. huisknecht e.d. een loonbelastingkaart gekomen met bijbehorende tabel, waarop de waarde van kost en inwoning of maaltijden reeds is verwerkt. Het nieuwe tarief is zodanig ingericht, dat naast het loon in geld direct de verschuldigde belasting kan worden afgelezen. Voor de maandlonen is de onderstaande tabel van toepassing: Maandloon in geld Uitwonend huispersoneel Inwonend huispersoneel r Op de scheepswerf „De Dollard" te Landsmeer wordt het instructievaar tuig „Prins Hendrik" flink onder handen genomen. Er Wordt een nieuw dek aangebracht, een nieuw stuurhuis en nieuwe mastkokers. Een fris verft* aan de bmtenkanit sol dk ree*anrati* woMootaw. Jn navolging van het miniatuurstadje Bekonscot in de Engelse gemeente Baeconsflied zal, behoudens goedkeu ring van de Haagse gemeenteraad, op 1 Juni 1952 vermoedelijk in de Sche- veningse Bosjes een dergelijk stadje verrijzen, waarvan de opbrengst be stemd is voor het Nederlands Studen tensanatorium. Het moet een attractie worden voor jong en oud. zowel voor de vaders die graag met de electrische trein van zoonlief spelen, als voor de kinderen. In feite is het nu al een soort speel goed voor de organisatoren, die er met zeer veel enthousiasme aan bezig zijn Er zal een deel van een stad worden gebouwd op hl25 van de ware grootte Bijna alles wat men zich tegenwoordig in een stad kan denken, zal er te vin den zijn: huizen, kerken, een station net rangeerterrein, een vliegveld, een :eehaven, een electrische centrale, een dierenpark, sportterreinen, te veel orr op te noemen. Er komen echte trei nen, er zullen echte schepen varen, echte auto's zullen er rijden en er staan molens, die het polderlandschap om de stad werkelijk droog zullen ma len. Zo echt mogelijk Qm het geheel zo echt mogelijk te maken, heeft men eerst een hele economische en staatkundige geschie denis geschreven over de wording van een stadje, zoals dat werkelijk ergens in Nederland had kunnen bestaan- Het stadje zal een terrein van ruim hon derd bij honderd meter beslaan. Ver scheidene paden worden aangelegd, vaarlangs het publiek zich zal kunnen voortbewegen, zich voelende als Gul liver in het land der lilliputters. Bij het rangeerterrein komt eer amphitheater, vanwaar men de demon straties met het rangeren der treinen kan gadeslaan. Dit amphitheater zal veel lager zijn dan het stadje, zodat men alles op ooghoogte ziet. Zelfs de geluiden zullen „echt" zijn: uit de kerken is zachte kerkmuziek te horen, w <V# toean ie aas feiofckenspei an ar komt een kermis met de bijbehorende geluiden, 's Avonds is alles verlicht, zodat het ook dan te bezichtigen zal zijn. Financiële medewerking Het plan is financieel mogelijk ge maakt door de heer en mevrouw J S. L. MaduroMaduro uit Curasao, die thans in Chili wonen, welk echtpaar f 50.000 beschikbaar stelde voor het Ned. Studentensanatorium ter nage dachtenis van hun zoon, die begin 1945 in Dachau is overleden, nadat hij zich in 1940 als reserve-luitenant der huza ren zodanig had onderscheiden, dat hem postuum de M.W.O. is verleend Vele grote bedrijven verleenden ter stond enthousiaste medewerking. Zo zullen de Nederlandse Spoorwegen er voor zorgen, dat steeds de nieuwste modellen op het spoorwegnet van het stadje zullen rijden, de K.L.M. legt het vliegveld aan, de B.P.M. zorgt voor een petroieum-haven, de Kon. Rot terdamse Lloyd voor een model van de Willem Ruys" en Philips neemt de vertiahtine voor wi rekening. Te Londen is Donderdag onthuld dat de Britse regering het parlement zal verzoeken haar speciale „noodtoe standsbevoegdheden" te verlenen. De bedoeling is dat de regering weer de beschikking zal krijgen over bepaalde bevoegdheden tot het opleggen van beperkingen en het uitoefenen van controle, die zij ook in de afgelopen oorlog bezat. De regering was in de afgelopen oorlog o.m. bevoegd personen, die on dergrondse acties voerden, te doen aanhouden en arbeiders, werkzaam bedrijven, die niet-noodzakelijke arti kelen vervaardigden, over te hevelen naar industrie van vitaal belang. Bekend Duifs staalmagnaaf in Buenos Aires overleden De bekende Duitse staalmagnaat Fritz Thyssen, eens een der rijkste mannen van het Ruhrgebied, is in de leeftijd van 78 jaar. te Buenos Aires overleden. Toen Hitler pas aan de macht was, was Thyssen een van zijn vurigste aan hangers en hij steunde de bruinhemden financieel, doch enige jaren later vlucht te hij uit Duitsland, om niet gearresteerd te worden. Zijn reusachtig fortuin werd door de Duitse staat in beslag genomen en de Duitse nationaliteit werd hem or'nomen. Thyssens fortuin bij zijn vlucht uit Duitsland wordt op honderd millioen gulden geschat. OOK MET DE WEST EEN R.T.C. Naar wij van bevoegde zijde verne men. kan de aanvang van de Ronde Tafelconferentie met de West. waarop de definitieve regeling van de staat kundige verhouding tussen Nederland en de overzeese rijksdelen zal worden vastgesteld, niet voor de tweede helft ven jaar worden verwaeht.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5